BINNENLAND. ONZE QQST. I UIT ONZE OMGEVING. Provinciale Staten van Zeeland. beschermd, doch inderdaad door de protectie worden geschaad. Maar behalve dit zeer kleine percentage dan, te welks aanzien tegenover de nadeelen voordeelen staan, wordt de geheele bevolking de dupe van een cyns, die even ondoelmatig als onbillijk is. Onbillijk is ieders verteringsbelasting, en dit klemt hier te meer omdat de verhouding ten onzent tusschen de indirecte en directe belastingen reeds is als 73 tot 47. Door aanneming der ontwerpen tariefwet zou die verhouding worden 83 47 Dan zouden de eigenlijke gebruikers- en verbruiksbelastingen opbrengen accijnzen 59.6, invoerrechten 23.8, personeel 12.1 millioen gulden, tezamen 95 5 millioen gulden, terwijl de grondbelasting 15 en de bedrijfs- en de vermogens-belasting thans ieder omstreeks 10 millioen in de schat kist brengen. De voorgestelde verhooging van de invoerrechten bedraagt dus juist zooveel als de geraamde opbrengst van de vermogens- en de bedrijfsbelasting ieder in totaal. Van een Regeering, die zich in ernst bekommert om den belastingdruk op de min der- en minstbedeeldenzou onder deze omstandigheden niet kunnen worden aanvaard de overweging, dat een verhooging van een verteringsbelasting door haar moest worden voorgesteld, omdat met de directe belastingen de uiterste grens was bereikt. Of zijn de invoerrechten alleen nog maar vatbaar voor verhooging omdat de Staat langs dien weg »ongemerkt«, d. w. z. zonder aan slagbiljet, de belastingpenningen binnenhaalt TWEEDE KAMER. Zitting van 9 Juli. Na de »laatste afscheidsvoorstellingt van Vrijdag, hedenmiddag de onherroepelijk allerlaatste« (programstijl van wijlen Carré). De Minister van Oorlog kreeg er alles door zelfs het amendement-Thomson werd ver worpen zij 't ook met slechts 1 stem meerder heid hoewel de Minister er zich welwillend tegen had verzet. Voor zijn collega Talma een positie om er jaloersch om te worden. Voor 't laatst gaf, bij de stemming over genoemd amendement de heer Van Bylandt den doorslag van de laatst uitgebrachte stem. Reeds sedert twee jaren heeft hij, tegen 't eind van een zitting, buiten de Kamer zijn voornemen aangekondigd om heen te gaan als president, maar hij liet zich telkens weer tot blijven overhalen. Thans deelde hjj zijn be sluit in de Kamer zelve mede (met een af- scheidsspeechje waardoor heel het Kamerge bouw tot in de verste uithoeken gevuld werd met de presidiale dankbaarheid) en daar dit bovendien geschiedde onder beroep op medisch advies, zal het er nu wellicht van komen. De Kamer verliest in den heer Van Bylandt een zwak maar uitermate goedhartig president, een humaan gentleman wiens eenige kracht school in de algemeene sympathie die hij genoot maar die, als zich eens wezenlijke moeilijkheden voordeden, niet voldoende bleek om het prestige van den voorzitter en van de Kamer te handhaven. »De Kamer heeft geduld met mij gehad en ik heb wel eens geduld met de Kamer gehadzei de heer Van Bylandt met die goedgehumeurde gemoedelijkheid die hem een zoo vriendelijke figuur in den presidialen zetel maakte. Te veel geduld heeft hij vaak met de Kamer gehad en de heer Lieftinck duidde het bloemrijk aan door te zeggen dat >de moker des gezags* den scheidenden president misschien soms wat zwaar viel op te tillen op het juiste oogenblik. Maar met dat al is stellig niet te ontkennen dat een president die alle persoonlijke sympathieën der leden in zich vereenigt, daar door indirect tevens een niet te onderschatten eenheidskracht voor de Kamer wordt. En dat zullen zijn opvolgers, op déze wijze, niet licht meer kunnen worden. Om die opvolging zal nu, naar 't heet, gestreden worden (maar dat zal wel achter de schermen worden afgespeeld) tusschen den tweeden voorzitter (den heer O. van Nispen) en ds. De Visser. Ongetwijfeld ware de heer Van Nispen de aangewezen man indien hij nietRoomsch was en de niet-Roomsche traditie van het presidium door agressieve daden van het Vatikaan in de laatste jaren nog schijnt aangescherpt. Wij hebben nooit verheeld dat wij voor den groeienden invloed in ons land van de macht van 'tultramontanisme waarlijk niet blind zijn, maar het weren der Roomschen uit het Kamer-presidium heeft ons steeds redeloos en bekrompen geleken en dat doet het ons nog. Ds. De Visser heeft zeker qualiteiten die doen vermoeden dat hij een goed president zou kunnen zijn. Maar hij heeft het nog niet kunnen toonen. De heer Van Nispen daarentegen wel. En wij zouden het (natuurlijk afgescheiden van den strijd tusschen links en rechts die ook om het presidium pleegt te worden gestreden) klein en dwaas vinden om iemand die zich geschikt heeft getoond als president, niét voor te dragen alleen omdat hij Roomsch is. Men behoort geen ongeschikte Roomschen in baantjes te stoppen, maar geen geschikte Roomschen uit eenig ambt te weren. Doch de rechterzijde zal dit onderling hebben uit te maken vóór September. De Ziektewet. Minister Talma heeft, zoo meldt Het Volk, eenige leden van de Tweede Kamer, die zich in het bijzonder voor de Ziektewet interesseeren, doen. polsen over de vraag, wat zij dachten over openbare behandeling van het ontwerp nog in dit zittingjaar. De behandeling zou dan begin September a s. aanvangen. De uitslag van dat overleg is nog niet bekend. Noord in het kampement te Peuneti. Het Nbl. v. Atjeh en O. meldt Op Donderdagmorgen den 13den Juni deed zich in het troepen-kampement te Peuneti de Koeta-Radja het ondervolgende treurige geval voor Na de grondige reiniging der karabijnen ging de Amb. fus. Siwabessy (versierd met de medalje voor Moed en Trouw) terug naar zijn groep. Even daarna volgde hem de korporaal Kuhun. Deze was juist in het dag verblijf, toen Siwabessy dit verblijf uit d« groep binnentrad. Siwabessy legde op Kuhun aan en schoot hem onmiddellijk met één patroon neer. Daarop begaf Siwabessy zich naar de vrouwenloods. Op het hooren van het schieten en het zien van Siwabessy vluchtten zooveel mogelijk alle vrouwen. Toen Siwabessy bij de loods kwam, die maar één uitgang heeft, bevonden zich daarin nog een Inl. en een Menadoneesche vrouw. Op deze vrouwen verschoot hij twee patronen, waarmede hij de Inl. vrouw zwaar verwondde. Daarop bracht hij de Menadoneesche vrouw eenige klewang- houwen toe, waardoor zij zoo zwaar verwond werd, dat zij dienzelfden morgen in het hospitaal overleed. Op het hooren der schoten kwam de Eur. fourier Brouwer uit het bureau aangeloopen, zag Siwabessy uit de vrouwenloods komen en riep dezen toe»Siwabessy djangan pasang, djangan pasang Deze riep echter terug »Fourier lari lekas, nanti fourier dapat tjelaka.t De fourier ging daarop naar het wachtlokaal, haalde een karabijn en deelde patronen aan de wachthebbenden uit. Vervolgens ging de fourier in de richting van Siwabessy, hem steeds toeroepende niet te schieten. Deze echter legde tot 3 maal toe op den fourier aan niettegenstaande al die waarschuwingen schoot hij 3 maal doch miste, doordat ge lukkigerwijze de fourier zich achter de steenen neuten van de gebouwen wist te verbergen. Na elk schot van Siwabessy schoot ook de fourier, tot eindelijk met het derde schot Siwabessy werd neergeschoten. Gelijktjjdig met dit derde schot viel een schot van één der wachthebbenden, dat Siwabessy ook raakte. Oorzaak van dit alles: vermoedelijk een vrouwenperkara, als altijd. Bij onderzoek is gebleken, dat korporaal Kuhun en Siwabessy beiden uitstekende mili tairen waren. De gedoode vrouw was die van den Amb. fus. Sumampow, die juist 4 dagen geleden zijn kind had verloren. Een moord uit wraak. In den middag van den 5en Juni heeft in de strafgevangenis aan het Glodok, te Batavia, een moord plaats gehad, welke zich als volgt heeft toegedragen. De Europeesche wachter Van Heumen had 14 dagen geleden een Chineeschen dwangar beider met een rottan geslagen. Gistermiddag zat Van Heumen in een der werkplaatsen op oen stoel te dutten, wat tegen zijn orders was, waar hij, ter bewaking der ^werkplaats, heen en weer had moeten loopen. De dwangarbeider, die door hem was gesla gen, was uit een andere werkplaatsen geslopen, naderde hem van achteren en gat hem met een hakbijl twee slagen. Een kwam in de hartstreek terecht, maar werd door het borstbeen tegengehouden. De andere trol de maag, De moordenaar vluchtte, achtervolgd een oogenblik door den getroffené, vervolgens door den chef der werkplaatsen, die, zonder te weten wat er aan de hand was, den Chinees had zien wegloopen. Van Heumen beduide den chet, dat hij den vluchteling moest volgen. De vluchteling rende door de zagerij, maar werd hier tegengehouden door een piekenier en den Mandoerdwangarbeider der Chineezen. De laatste greep hem van achteren beet, maar een korte worsteling ontstond nog tusschen den chef der werkplaatsen en den moordenaar, die den chef wilde aanvallen. De man werd overweldigd en in de boeien geslagen. De gewonde werd naar het Militaire Hospi taal vervoerd en daar nog gisteravond geope reerd. De operatie mocht evenwel niet baten. Van Heumen stierf gisteravond laat. Toen Woensdagavond de laatste toebe reidselen getroffen werden voor de jaarlijksche reis van de drie hoogste klassen der openbare Scholen in Ter Neuzen, vroeg meer dan een zich af»Zal het goede weder ons dit jaar in den steek laten Werkelijk zag de lucht rondom donker. Geene zorgen voor den tijd. De Donderdag morgen kwam en het weer liet zich als ge woonlijk gunstig aanzien. Reeds vroeg voor den vastgestelden tijd brachten de ongeduldige kleine drukte rondom de verschillende scholen. Om 7 uur marcheerden de verschillende troepjes naar de ponton, waar als vroeger eene expres boot van de Provincie gereed lag, om de jonge reizigers, hunne geleiders en een aan tal ouders op te nemen en naar Walcheren te voeren. Ook eenige kinderen van School D te Sluiskil namen dit jaar aan den tocht deel. Wat eene spanning onder kleinen en grooten, toen bekend was, dat nog een drietal per rijtuig moest arriveeren, terwijl het reeds tijd voor vertrek was. Daarna kwam in vlugge vaart een rijtuig aan. Helaas, het bracht de ontbrekenden niet. De tijd drong. De andere boot kwam aan. De expres moest vertrekken. De touwen los. Daar komt eene tweede rijtuig aanvliegen met de 3 afwezigen. Te laat. De boot kon niet meer aanleggen, verwijderde zich van den wal en voer de haven uit. Wat eene medelijdende blikken en uitroepen van de uitvarenden voor hen, die achter moesten blijven! Maar de bemanning bemoedigde allen door te zeggen, dat ze met de volgende boot mede zouden komen en dat deze even gauw te Vlissingen zou zijn. Na een prettigen overvaart konden de 3 kleinen te Vlissingen werkelijk van de andere boot worden overgenomen. De vaart werd door het kanaal voortgezet naar Middelburg, waar te 10 uur aan de Loskaai gemeerd werd. Onder vroolijke drukte werd nu door de ongeveer 300 kleinen en grooten langs Station straat, Segeerstraat, Lange Delft en Reiger straat naar het altijdmooie Abdijplein gemar cheerd. Bij het uittreden op de Balans klonken onmiddelijk de juichtkreten, want door de goede zorgen van Middelburgs bestuur was de fontein aldaar reeds aan het werk. Van hier werd langs het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en het Gerechts gebouw naar de Noordstraat getrokken, die den stoet vlug markwaarts bracht, waar het schoone Stadhuis weer het oog van allen boeide. Op de Markt hield eene Cinema een tijd de aandacht gaande. Het gebouw bleek te klein om allen te bevatten. Een aantal grooteren kon niet binnen blijven, want de geroepen Inspecteur van politie bleef onver murwbaar, daar de gangen vrij moesten blijven. Van de extra-voorstelling voor grooteren, die de Directie wilde geven, kon geen gebruik worden gemaakt. lntusschen, de kleinen hadden genoten. Thans vroeg de maag haar niet te vergeten. In het Schuttershof is het een eenige gelegen heid voor zoo'n talrijk gezelschap. Spoedig was de voorraad verorberd en konden de kinderen zich vermaken met het schrijven van prentbriefkaarten en het knabbelen aan chocolade en andere heerlijkheden. Daarna werd afgemarcheerd. De boot nam hare lading weer in en voerde allen naar Vlissingen. Ondanks de warmte bleef de moed er in, want spoedig zou men de volle vrijheid genieten aan Vlissingens mooie strand. Langs kramen en tenten van de verrijzende kermis ging men naar den Boulevard, maakte eene omwandeling om het standbeeld van Neerlands grooten zoon, Vlissinger-Micbiel en benaderde vervolgens de zandige vlakte voor het Badhuis. Genoten is er door kleinen en grooten. op het strand en in het water en later in de duinen, collectie's schoppen werden gekocht om te graven, gestoeid en gespeeld en ge darteld werd er, of niemand moe kon worden. Maar eindelijk, na nog eene flinke versterking genoten te hebben in het gebouw l'Espérance, moest men vertrekken. Mooi op tijd bereikte men de boot, die allen in de meest prettige stemming huistoe bracht. Was het warm geweest, hier op de boot was het heerlijk frisch. Mooi was onderweg het gezicht op een groot aantal spelende dolfijnen, een van die zeldzame tafereelen, die de reizigers nog op den koop toe genoten. Eene talrijke menigte wachtte de passagiers aan den ponton op. Het vertrek en vooral de aankomst behooren bij iederen tocht tot de mooiste momenten. De kinderen gingen nog mede tot de Markt, waar ieder eene versnapering ontving. En zoo heeft ook deze tocht tot genoegen der deelnemers en onder zeldzaam mooi weder plaats gehad. Het aantal deelnemers was iets minder dan voor twee jaren. Behalve andere oorzaken is voor sommige gevallen de economische crisis als oorzaak aan te wijzen. Waar dit het geval was, hopen wij, dat velen, die wel wilden, maar werkelijk niet konden, een volgenden keer in betere omstandigheden zullen zijn. Zoo'n schoolreisje werkt als een weldadig en weldoend bad en blijft langen tijd als eene heerlijke herinnering nawerken. Door den Minister van Landbouw, Nij ver heid en Handel is o.m. aangewezen als des kundige voor het onderzoek naar het gezichts orgaan en het gehoororgaan van schippers, stuurlieden, machinisten, machinist-stokers en uitkijken, de heer D. Buyze, arts te Ter Neuzen' De kapitein, garnizoens-commandant te Ter Neuzen maakt bekend dat op Woensdag 17 Juli, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur op de kustbatterij eenige losse schoten uit zwaar geschut zullen worden gevuurd. Aan bewoners van aanliggende perceelen wordt in overweging gegeven, gedurende dien tijd de vensters geopend te houden. Bij het overgangsexamen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg zijn o. m. bevorderd van de 4e naar de 5e klasse A. H. de Vos A.Pz. en M. de Bruijne Mz. van Ter Neuzen van de 3e naar de 4e klasseJoh. van der Moer, van Ter Neuzen van de 2e naar de Se klasse Bertha van der Moer en L. de Regt, van Ter Neuzen, en R. Malotaux, van Sas van Gent. Bij het eind-examen voor de H. B. S. en Handelsschool te Vlissingen is geslaagd Maurice Renier, van Ter Neuzen. Bij het overgangsexamen aan de H. B. S. met 3jarigen cursus te Vlissingen is be vorderd van de le naar de 2e klasse P. J. Buyze en van de 2e naar de 3e klasse D. J. Dees, beiden van Ter Neuzen. Bij de overgangs-examens aan de Chris telijke hoogere ourgersehool te Rotterdam zijn o. m. bevorderd van de 3e naar de 4e klasse L. de Koeper en van de 2e naar de 3e klasse E. Dekker, beiden van Ter Neuzen. Tot onderwijzer aan de R. K. bijz. school te Oostburg is benoemd de heer C. v. d. Eeckhout van Koewacht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot dijk graaf van het waterschap Groede en Baanst de heer H. G. Hammacher te Groede. Donderdagavond kwam te Aardenburg een motorfiets met een gewone fiets in botsing, zoodanig dat de berijder van de motorfiets, zekere N. v. M. te St. Laureins tegen den grond geslingerd werd, waardoor zijn rechter arm werd ontwricht. Dr. Van Pelt verleende geneeskundige hulp en bracht den arm weer in het lid. De man kon nog denzelfden avond huiswaarts keeren. In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten, een subsidie verleend aan de avond- teekenschool te Oostburg van f 150, aan de ambachtsschool te Oostburg van t 2000; afgewezen een subs.-aanvraag voor de teeken- cursus te Aardenburg. de subs, voor de teekenschool te Ter Neuzen gebracht van f 215 op f 200 aan de avond vakschool te Ter Neuzen een subsidie toege kend van f 215, aan de teekenschool te Ter Neuzen een subs, van f 100, aan de teeken school te Axel een subs, van f 125. Op de verzoeken om de booten van den Prov. st. dienst op de O. schelde te laten doorvaren naar Vlissingen. werd besloten als proef tot Vlissingen door te varen tot 15 Oct. a. s. Aan Ged. Staten werd de beslissing gelaten inzake het adres van #De Hanze* tot vermin dering van de tarieven op de prov. booten.. Aan het waterleiding-comité in Tholen werd! een bijdrage van f 2250 verleend. De jaarwedde van den betaalmeester te Mid delburg werd van f 500 op f 700 gebracht. Voor den aanleg van los- en laadplaatsen te Ter Neuzen werd gedurende tien jaar een bijdrage van f 10,000 verleend. De Moggershilpolder werd calamiteus ver klaard. De termijn voor den stoomtram Brouwers- have—Burgh werd verlengd tot een tijdstip door Ged. Staten te bepalendie van de stoomtram ÜostburgZuidzandeCadzand tot 1 Oct. 1912. Aan C. Zoeter werd een terrein te Brui- nisse in erfpacht gegeven een verzoek om erfpacht van C. F. Doens en C. A. Thomaes te IJzendijke werd afgewezen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2