Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Pr. Hiyptr absent. Betasting Van de minder- en minstbedeelden. MILITIE TE LAND. Oproeping van verlofgangers voor herhalingsoefeningen. DRANKWET. DRANKWET. HINDERWET. No. 2284. Zaterdag 13 Juli 1912. 23e jaargang GEMEENTEREKENING. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief, Grootere letters naar plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Neuzen. 3 TER MIMISCH VOLKSBLAD. Telef. latere, No IS. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze worden opgeroepen om in 1912, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 80, in verband met art. 114 der Militiewet Staatsblad 1912, No. 21), voor herhalingsoefeningen In werkelijken dienst te komen. NAMEN en VOORNAMEN SC DER j ■S KORPSEN EN ONDERDEELEN. TIJDVAK. Garnizoensplaats. VERLOFGANGERS. 1912 Theunisson Albertus Frederik 1906 11e regiment Infanterie le comp. 4e bat. 27Aug.-21Sept Nijmegen. 2o. 'do. De De opgeroepen verlofgangers znllen zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hnn verlofpas (zakboekje), alsmede van alle verdere tot hun verlofsnitrnsting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrustingbij hun korpB aanmelden en wel lo. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, niterlijk te 8 uur voormiddag zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van versneld vervoer, langB de op de vervoerbewijzen aangogeven route en met de daarop aangegeven vervoermiddelen moeten begeven, en, voor zooveel zij buiten bet Rjjk gevestigd zijn, vóór 4 nor namiddag, verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeton reizen of op de reis een of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereisebte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeven zich vóór hnn vertrek naar bet korps niet ter Gemeentesecretarie aan te melden doch begeven zich rechtstreeks naar bet station van vertrek of de aanlegplaats en stellen aldaar bnn zakboekje ter hand aan de beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers bebooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van bet vervoerbewijs, aangezien deze strook hnn gedurende do reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet in bet bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop van het station van vertrek naar de plaats van opkomst te kannen reizen, dan wel van het veer of van de veren ge bruik te maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór bun vertrek naar het korps, des voormiddags tnsschen 10 en 12 nar ter Gemeentesecretarie aanmelden ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereisebte bescheiden. Het is noodigzich ten minste een half uur vóór het vertrek van den treinde tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, beeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomBtvoor den dag van opkomst recht op een daggeld van 0,25. Het is niet noodig dit daggold ter Gemeentesecretarie te vragen aan bem, die bet in zijne woonplaats niet beeft ontvangen, wordt bet na aankouiBt bij bet korps nitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet biervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ob- gezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt bij zich onverwijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij bet korps aanmeldt, maakt zicb strafschuldig. Het uiet-ontvangen van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomBt in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, althans zoo de verlofganger zicb op den dag dier kennisgeving niet met toestemming vsn of vanwege den Minister van Oorlog buiten6landsch ophoud, EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Omtrent vrijstelling van den dienstof vergoeding ter zake van kostwinnerschap wordt venvezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk KOSTWINNERS Ter Neuzen, den 10 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN Gelet op artikel 219 der Gemeentewet; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1911 aan den Raad is over gelegd, en die Rekening van den 5 Juli tot den 22 Jnli 1912, op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 4 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij ben is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van EMERENTI AN A VERCAUTEREN, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, voor het be neden voorlokaal van het peroeel plaatselijk gemerkt 10 en gelegen aan de Kazernestraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 10 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J., HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop van DAVID HARTOG, voor de beneden voorzaal van het perceel plaatselijk gemerkt 56 en gelegen aan do Nieuwstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge schied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 10 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van de Association Cooperative Zélandaise do Carbonisation te Ter Neuzen, om ver gunning tot het oprichten van eene sulfaatfabriek op het perceel kadastraal bekend sectie G no. 274 en dat op Woensdag 24 Juli 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, ge legenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mon deling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 10 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L, WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande'jurisprudontie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenenteneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Het absenteïsme is eene ziekte, waaraan de tegenwoordige Kamer meer dan eenige andere lijdt. Herhaalde malen wordt eene stemming uitgesteld, omdat het vereischte aantal leden niet aanwezig is. Vandaar dat de »Maasbode« (Kath.) slecht te spreken is overj de reis van Dr. Kuyper naar Dresden tot het ondergaan van een kuur. Het blad schrijft>Bij het lezen van dit bericht vraagt men zich onwillekeurig af, of die reis van onzen anti-revolutionairen leider nu niet had uitgesteld kunnen worden totdat de Tweede Kamer op recès gaat. »Nog sterker dringt zich deze vraag bij ons naar voren, als we bedenken, dat de officieele oproeping der leden van de Tweede Kamer ter vergadering van hedennamiddag tevens de dringende uitnoodiging bevatte om zooveel mogelijk tegenwoordig te zijn. Ook hier zal toch wel de gulden spreuke van toepassing zijn»Goed voorgaan doet goed volgen. Wij denken, dat de groote leider zijne tegenwoordigheid voor het recès niet meer noodig acht. Hij houdt toch in ieder geval den draad in handen. Aan de rest zal hij wel maling hebben. Van het najaar zal de meerderheid zijne aanwijzing volgen, hij is en blijft de leider, wat ook gebeure. Misschien echter is de Maasbode meer be vreesd voor de kuur dan voor de afwezigheid van den vertrokkene. In de toelichting van het vorige wets ontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten dat echter nimmer wet is geworden schreef minister Harte van Tecklenburg, dat bij het bepalen van het recht voor eenig artikel zooveel mogeljjk was rekening gehouden met de betrekkelijke draag kracht van degenen, voor wier gebruik dat artikel meer in het bijzonder bestemd was, en dat in het algemeen het recht laag werd gesteld voor artikelen van algemeene behoefte, hooger voor die, dienende tot nut of gemak, en het hoogst voor die van weelde of genot. De huidige regeering, indachtig aan de kritiek op het stelsel van minister Harte ge oefend, spreekt nu zoo hier en daar in haar toelichting nog maar alleen van »luxe en ge notmiddelen», en zulks onder meer naar aan leiding van de vraag of petroleum al of niet moet worden beiast. Daaromtrent wordt dan door de Regeering gezegd, dat belasting van den verbruiker te verdedigen moge zjjn bjj luxe- of genotmiddelen, doch moet worden afgekeurd, waar zij in hoofdzaak zal komen ten laste van de minder- en minstbedeelden. De principe heelt echter geen doorvoering gevonden in het ontwerp-Kolkman, dat berust op een gansch ander beginsel, hierop neer komende, dat grondstoffen voor de nijverheid zullen worden vrijgesteld, halt-fabrikaten met 3 a 6 pet. en afgewerkte fabrikaten met 10 a 12 pet. zullen worden belast. Wat er bij het volgen van dezen richtsnoer overblijft van de bescherming van den minder- of minst- gegoede tegen een belastingheffing, waarbij geen rekening wordt gehouden met de draag kracht, kan men nagaan, wanneer men weet, dat oa. de na te noemen artikelen, die thans vrij zijn, zullen worden belast, of voor zoo ver zij reeds belast zijn aan een hooger in voerrecht zullen zijn onderworpen, wanneer het ontwerp-Kolkman wet zal zijn geworden. »Luxe artikelen» komen daaronder niet voor, men oordeele slechts. Gedroogde en gerookte visch varkens- en paardenvleesch vet van runderen margarine sponzen sinaasappelen (te belasten met p.m. 71/, pet); citroenen (met p.m. 11 »/a pet) appelen, peren, pruimen (op de mindere soorten drukt het recht juist het zwaarst, het zal voor goedkoopere peren 16 tot 100 pet der waarde bedragen)tarwe- eu roggebloem (met 40 ct per 100 Kg)lucifers (met 71/, a 13l/s pet) gloeikousjes (met 10 a 12 pet)harde zeep (met f 4.a f 15.per 100 Kg)zachte zeep (met f 2.— per 100 Kg)klompen (met 10 pet)zeemleder (met 6 pet)schoenen (met 12 pet)garens (met 6 pet)manufacturen (met 10 pet)dekens (met 10 pet)kleeding- stukken (met 12 pet)hoeden (met 12 pet) vloerzeil (met 10 pet)aardewerk (met 12 pet); zout (met f 3.96 per 100 Kg); bedden en matrassen (met 12 pet); lampen Cmet 12 pet); uurwerken (met 12 pet); messen- en scharen (met 12 pet)borstelwerk (met 12 pet). Wanneer men nu geen geloof slaat aan da door de protectionisten gegeven voorstelling, als zouden de buitenlandsche fabrikanten of de binnenlandsche importeurs de te betalen rechten voor hun rekening nemen het allicht waarschijnlijker vindend, dat integendeel de grossiers en de winkeliers ook over de uitge schoten invoerrechten hun gewone winst zullen berekenen dan zal men moeten erkennen, dat een niet gering deel van hetgeen als gevolg der voorgestelde heffing moet worden opge bracht, zal komen uit de zakken der minder en minstbedeelden», die al de hierboven ge noemde levensbehoeften geregeld zullen hebben te koopen en te betalen. Dooh de minder en minstbedeelden» zullen nog meer hebben op te brengen, wanneer ook hun woninghuur duurder zal zijn geworden als gevolg van het stijgen van de prijzen der bouwmaterialen. Immers van metselsteenen, vuurvaste steenen, dakpannen, aarde buizen, vloertegels, timmerwerk, vensterglas, verfwaren, behangsel papier, spijkers enz. zullen rechten worden geheven, met het gevolg, dat de bouwkosten van een huis met ongeveer 10 pet zullen toenemen. Zooals men weet, wordt door de Regeering gehoopt, dat de voorgestelde verhooging der invoerrechten jaarlijks 10 millioen in de schat-1 kist zal brengen. Of deze hoop zal worden verwezenlijkt moet worden afgewacht, maar zeker is het, dat in ieder geval de bevolking van Nederland, als de tariefverhooging erdoor komt, veel meer dan die 10 millioen zal moeten betalen. De 10 millioen gulden aan invoerrechten worden gestort in de schatkist, maar het leeuwendeel komt ten goede aan de binnen landsche vervaardigers der beschermde ar tikelen, die de prijzen hunner producten zooveel zullen verhoogen, als het lijden kan, om te blijven beneden de prijzen, waarvoor uit het buitenland kan worden ingevoerd, met inbegrip der inkomende rechten. Naar mate de fiscus minder krijgt, tengevolge van een vermindering van den invoer, komt er meer terecht bij de bevoorrechte fabrikanten. En nu willen wij eens aannemen, dat in de voordeelen dezer fabrikanten wordt gedeeld door allen die in hun bedrijf werkzaam zijn, maar dan nog kan het aantal dergenen, die profiteeren, slechts zeer gering zijn. Immers slechts 35 pet. der bevolking van Nederland is werkzaam in de takken van nijverheid, welker producten in het tarief zjjn begrepen, doch daarvan dient dan weer een belangrijk deel te worden afgetrokken als-behoorende tot de exportindustriën, die wel in naam worden

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1