VAN DALEN, 400e Staatsloterij. 1 3 pCt. TIJDGEESTBRIEFJES t|4, 1|5 en i|10 Tijdgeestbriefjes kunnen vóór de 5e Klasse gesplist worden. Gemengde Berichten. BUITENLAND. Burgerlijken Stand. Advertentiën. No. 4. «De Gestemde Bannier* brengt mooie kleurschakeeringen op het doek en leert ons het ontstaan van Yankees' vlag. No. 6. Verplaatst ons in de nooden en ellen de eener werkstaking en levert tevens een bewijs van heldenmoed van den hoofdpersoon, die eerst van lafhartigheid was beticht. No. 7., het bezoek van H. M. de Koningin aan Parijs, geeft aardige kiekjes uit die dagen en een leuk staaltje van Frausche hoffelijk heid tegenover onze Koningin. No. 8. Een detectieve verhaal, waarin Nie Carter zijne gaven ontplooit. Als we nu voortaan van die witte slagers- kielen verschoond blijven, (want in een bioscooptheater verban ik liefst elke gedachte aan een abattoir of een «Izaak op den Dam«) en we krijgen een beetje meer publiek, dan zal de heer Koevoets, de pianist, nog leukere moppen spelen, de man aan het loket meer dubbeltjes beuren en kunnen wij met gerust heid ieder aanraden, nu en dan eens te gaan genieten van deze inderdaad fraaie bioscoop. Wel wenschen we hier nog eens te waar schuwen voor overdrijving bij onze neiging tot het grootsteedsche. Eén bioscoop, dat kan. Maar vier Die rendeeren op den duur toch niet Axel, 9 Juli. In de heden gehouden verga dering van den gemeenteraad werden, behalve eenige ingekomen stukken, die voor kennisge ving werden aangenomen, behandeld eenige verzoeken om afwijking van de bouwverorde ning, die met algemeene stemmen werden toe gestaan. Op de vraag van den heer Smies of er al iets bekend was omtrent het onderzoek van de gasfabriek, antwoordde de Voorzitter, de heer Lamaitre, dat dit nog wel 3 a 4 weken kan duren. Daarna had plaats de installatie van den burgemeester, den heer L. J. den Hollander. Door den heer Lemaitre werd het besluit van de benoeming voorgelezen en de ZEd. Achtb. in welgekozen woorden gelukgewenscht, waarna hij voorzitterschap en den ambtsketting aan hem overgaf. De Burgemeester dankte voor de welwillende woorden en rekende op den steun van allen en verzekerde zijn ambtseed getrouw te zullen blijven en niets anders dan de gemeentebelangen voor oogen te zullen houden. Zaterdag waren bij de landbouwster mej. C. te Stoppeldijk jonge kalveren uit de weide gesprongen, waarvan er één door een losloopenden hond werd gejaagd in de richting van den vastliggenden bandhond, die het beestje vast greep en het rond sleurde. Opmerkzaam geworden door het geweld kwam men met stokken en rieken toeloopen, doch hoe men den kwaden hond ook sloeg, hij liet het kalf niet los, zoodat men ten laatste hem in den bek moest steken, om het toegetakelde rund te bevrijden. Dinsdag 25 Juni werd te Biervliet aan besteed het maken van een grintbaan in den Ameliapolder. De laagste inschrijver, de heer De Keuninck te Hoek, wien het werk voor f4050 gegund werd, kwam Maandag, dat is elf dagen daarna, onthefi&ng verzoeken. Aan den straatweg van Kruisdijke, gemeente Groede, heeft een groote bonte hond, door het verbreken van het gevlochten ijzerdraad der hokken, op de erven van A. Contant, J. Ras en P. Colijn, zich achter eenvolgens meester gemaakt van 28 konijnen, waarvan een gedeelte door het dier werden verscheurd, terwijl het de andere wegsleepte. Aan de gemeente Sluis is verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste 10.700, ten einde genoemde ge meente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de vereeniging «Volkshuisvesting* ten behoeve van den bouw van tien arbeiderswoningen. Vrijdagnamiddag had op de steenfabriek te Sluis een ongeluk plaats. Een landbouwers knecht uit Westcapelle (België) kwam met twee aaneengekoppelde groote wagens be spannen met drie paarden de fabriek afgereden om steengruis te halen. De paarden schrokken één der wagens kantelde en viel van den opril. De knecht, niet meer jong zijnde, kon niet wegspringen, en werd aan arm en been vreeselijk gewond. Geneeskundige hulp werd terstond verleend en per brancard werd hij naar het gasthuis vervoerd. Een kostbare vondst. Door een Vlissingschen hoofdconducteur der Staatsspoor werd Vrijdagavond in een tweede klasse coupé van trein 345 (aankomende te Vlissingen te 9.25) gevonden een baugeltasch met zilvereu sluiting, dateerende van 't jaar 1786. In de tasch bevonden zich een aantal kostbare voorwerpen, benevens een zilveren geldbeurs met een bedrag aan geld. Alles werd bjj den stationschef gedeponeerd. Avontuurlijk. Een jongmensch van 14 jaar uit Water graafsmeer moest voor zijn vader een bood schap doen in Amsterdam. Vooraf had hij van zijn moeder f 1 ontvreemd voor de huur van een rijwiel. In Amsterdam ging hij met een boot naar IJmuiden, reed vandaar over Wijk aan Zee naar Beverwjjk, verkocht het rijwiel voor f 5 en betaalde daarmede een reisje naar Leeuwarden. Na een nacht in een plantsoen te hebben doorgebracht, bezocht hij de weekmarkt te Sneek. Hier kocht de deugniet een paar bokken, die hij weer met verlies van de hand deed en zette zijn reis voort naar Workum, waar de politie hem oppakte. Na verhoor leverde de burgemeester den jongen over aan de Haarlemsche justitie die hem naar zijn woonplaats terug deed brengen. Een duistere zaak. Zaterdag werd gevankelijk te Breda gebracht een aldaar woonachtig persoon, die verleden Donderdag op last van de justitie te Bergen- op-Zoom was gearresteerd. Ongeveer een maand geleden stierf in het R. K. Gasthuis te Breda de echtgenoote van den gearresteerde, nadat ze daar ongeveer twee en een halven dag verpleegd was ge worden. Over 't overigden dezer juffrouw liepen vooral de laatste dagen ernstige geruchten •en uit de arrestatie blijkt wel, dat er eenige grond voor die praatjes moet hebben bestaan. Het «Dagbl. v. N.-Br.« vernam dat het lijk van de vrouw op de R. K. begraafplaats Zuylen opgegraven zou worden. Dit is inder daad ook geschied. Tegen twee uur begaven zich de officier van justitie, en twee rechters bij de arrondissements rechtbank te Breda, vergezeld van twee officieren van gezondheid en twee apothekers met den kapitein der Kon. Maréchaussee naar de begraafplaats. In tegenwoordigheid van boven genoemde heeren, benevens de overste en eene zuster van het R. K. Gasthuis werd het lijk opgegraven. Brand in een motorboot. Te Zaandam werd in den nacht van Zater dag op Zondag te ongeveer 2 uur de brand weer gealameerd voor een fel uitslaande brand in een pleziermotorboot. Het was de «Meeuw* van de firma Klaas Blans, die meer malen in wedstrijden uitkomt. Des middags had men met het boottje nog een tochtje gemaakt op de Zaan naar het terrein van den brand van de standoliekokerij van den heer Jb. Vis Pz. aan den Kalverringdijk, zonder dat iets bijzonders was opgemerkt, en na terugkeer was de Meeuw op de gewone wijze in het schuitenhuis in de Oostzijde achter het kantoor der firma, gebor gen. De brand liet zich een oogenblik ernstig aanzien, zoodat gevaar voor de belendende houten gebouwen niet buitengesloten scheen. Vooral was dat het geval, toen de benzinetank viam vatte. Ook het schuitenhuis stond weldra in volle vlam. Boot en schuitenhuis gingen beide geheel verloren. Nadat het vaartuig een tijdlang had gebrand, geraakte het lek en zonk. De «Meeuw» was geheel van hout gebouwd en niet verzekerd. Griezelig. Te Gatesgead, aan dn Tyne, tegenover New-Castle, is het volgende griezelige geval aan het licht gekomen. Een familielid wilde daar twee bejaarde zusters, beiden boven de zeventig, opzoeken. Daar niemand op haar schellen open kwam doen, werd de deur open gebroken. De oudste zuster vond men als geraamte in een nachtjapon en de jongere zuster in een toestand van uitputting naast haar, onbekwaam om eenige opheldering te geven over de omstandigheden van den dood van de ander. Een dokter verklaarde, dat de vrouw in de nachtjapon al een jaar dood moet geweest zijn. De twee zusters hadden vroeger een goed beklante modezaak met vele bedienden gehad. Toen die verloopen was, gingen zij in een klein huisje wonen. liet hielp lieiu toch niets. Te Londen stond een zekere Edward Marshall terecht, wegens diefstal. Het proces gaf aan leiding tot groote hilariteit in de rechtzaal. Marshall wilde n.l. rechter en jury overtuigen van de noodzakelijkheid hem toch op vrije voeten te laten, door de bewering, dat hij de eenige man was, die aan het Engelsche departe ment van oorlog zekere documenten zou kunnen terugbezorgen, welke uit 't departement waren gestolen en thans in Duitsche handen waren. Werden die documenten niet terug gekregen, dan was het uitbreken van een Europeenschen oorlog zeer waarschijnlijk. Met een brutaal gezicht stond de m;n een bakkersknecht voor de rechtbank deze beweringen te doen. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een schrijven van minister Mc. Kenna, waarin deze verklaarde, dat hjj van de juistheid van de beweringen van Edward Marshall volkomen overtuigd was, en waarin hg in het belang van den Europeenschen vrede uitstel van de behandeling van de rechtzaak en de voorloopige invrijheidstelling van den gevangene verlangde, ten einde dezen in staat te stellen, de gestolen documenten terug te bezorgen. Jammer voor den bekl. bleek echter, dat deze brief door minister Mc. Kenna niet geschreven was. En de jury sprak het schuldig uit, waarna Marshall, de man die een Europeenschen oorlog kon verhinderen, tot drie jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. Russische toestanden. Eenigen tijd geleden werd in Rusland een knaap vermoord. De «echte Russen* zagen daarin een natuurlgk een welkome gelegenheid om uiting te geven aan hun haat jegens de Joden en verspreidden onmiddelijk het gerucht dat het kind het slachtoffer was geworden van een ritueelen moord, die gepleegd zou zijn door een zekeren Beilis. Ofschoon van verschillende zgden het onzinnige dezer be schuldiging in het licht werd gesteld, namen de justitieele autoriteiten Beilis in hechtenis, onder beschuldiging een ritueelen moord op een knaap te hebben gepleegd. Maandenlang zucht hg nu reeds in de gevangenis en het proces is nog geen stap verder gekomen. Een journalist, begaan met het lot van den onschuldig gearresteerde, stelde daarom op eigen houtje een onderzoek in, waaruit zoo duidelgk mogelijk bleek, dat niet alleen geen sprake was van een ritueelen moord, maar dat Beilis met het geheele geval niets had uit te staan en niets uit te staan kon hebben. Maar de Russische rechters bleven doof voor het logisch betoog van den journalist. «Thut nicht8 der Jude wird verbraunt*, Was hun devies. De openbare meening echter deed zich, voor zoover dat in Rusland mogelijk ié, ditmaal eens krachtig gelden en het gevolg is, dat de rechters ten slotte zijn gezwicht en dat er, naar uit Kief wordt gemeld, een nieuw onderzoek inzake den moord zal worden ingesteld. Een Brusselsche kapitein van KUpenik. Te Brussel is een jonge Hongaar, Necchi Zolta, in hechtenis genomen, die zich in Brus- selSche kringen uitgaf voor gezant van een Amerikaanscbe republiek. Men begrijpt niet, zegt het «Haodelsbl. v. Antwerpen,* hoe de man zooveel menschén heeft kunnen beetnemen. Zjjne jas was op de voddenmarkt gekochtzijn gouden schouder stukken waren er met vergulde koperen knoopen aan vastgehecht. De eene knoop droeg het cgfer 2, de ander een granaat. De gouden streep zgner broek had hg er zelf opgenaaid en zijn sabel was in een vod- denhuis gekocht. Necchi Zolta wist vooral een rgken koop manszoon te verblinden en hem geld te doen voorschieten. Op de schouwburgen die hij bezocht, zond hg bloemen naar de actrices, maar de bloemisten werden nooit betaald. In een dezer schouwburgen werd hg door den bloemenverkooper tamelijk luid om zgn geld gevraagd, maar Necchi zeide met de gruotste kalmte van de wereld, dat hij hem juist het bedrag per postwissel had toegezonden. Daar de leveraucier bleef aandringen, leende de koopmanszoon hem een goudstuk en bood hem nog een tweede goudstuk als zakgeld aan. «Kom morgen op mijn consulaat op de Bisscboffsheimlaaa*, zeide hg, «daar zullen wjj die zaak afdoen.* De goedgeloovige ging naar 't aangeduide adres, maar vond noch consulaat noch Necchi. Majesteit* schennis. De fabrieksbeambte Schatz is te Saargemünd wegens majesteitsschennis tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op een feestelijke bijeenkomst had hij een gipsen borstbeeld van den Keizer omgedraaid en er lachende bij opgemerkt, dat men hem nu «van een anderen kant* zou leeren kennen. Dat was een toespeling op de dreigende woorden over een inlijving van het rijkstand bij Pruisen, die de Keizer zich in een gesprek te Straatsburg heeft laten ontvallen. Een gehldief teruggekeerd. De gelddrager Max Haase van de American Express Company te Berlijn die eenige weken geleden met 100,000 mk. aan den haal was gégaan, heeft zich Zaterdag bij de crimineele politie daar aangemeld. -Hg verklaarde, dat hij zich eerst veertien dagen lang te Teirpitz had opgehoudennadat een meisje hem reeds in den eersten nacht 94,000 mk. van het gestolen geld afhandig had gemaakt. De politie wantrouwt deze be wering en is geneigd, om aan te nemen, dat die som ergens veilig is weggeborgen voor later. Haase was Vrijdag uit Keulen te Berlijn aangekomen en kwam met een uato voor het bureau van politie voorgereden. De laatste 30 mk., die hij bezat, zou hij aan den bestuurder van den auto ten geschenke hebben gegeven. PORTUGAL. Een nieuwe monarchisten-inval. Volgens een telegram uit Tuy werd Valen$a Zondagochtend door een sterke afdeeling monarchisten belegerd. Onder de muren van Valenfa werden geweerschoten gelosteen sergeant van de Portugeesche douane werd gewond. De monarchisten namen hierop de vlucht. Terwijl de gewonde sergeant de in ternationale brug over de Minho overstak, werd hg gearresteerd en ontwapead. Evenzoo twee monaichisten. Een ander telegram meldt, dat voor Valen9a het geweervuur hervat werd gedurende een tiental minuten. Een Spanjaard werd gewond. De monarchisten maakten zich meester van het station en de strjjd duurt in de stad voort. Het spoorwegverkeer en de telegraafverbinding tusschen Valen9a en Portugal zijn gestoord. (Valeria (do Minho) is gelegen aan de rivier Miuho, die de noordelijke grens der Portugeesche republiek vormt. De Spaansche stad Tuy ligt recht tegenover Valen9a aan den anderen oever der Minho.) Een ander telegram meldt, dat 150 Portu geesche royalisten 's nachts bij Tuy de Minho zgn overgetrokken. Zij deden een aanval op Valen9a, maar werden met een verlies van drie gesneuvelden en verscheidene gewonden teruggeslagen, 80 monarchisten, die over de Minho terugkeerden, werden gevangen ge nomen. Anderen, die zwemmend de rivier trachtten over te steken, ondergingen hetzelfde lot. Het overige gedeelte van den troep verspreidde zich. De onlusten op andere plaatsen zgn geheel onderdrukt. De regeering koestert niet de minste ongerustheid over den toestand. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Juli. Petrus Pieter Arij Dieleman, oud 25 j., jm. en Janna Dees, oud 25 j., jd. Willem Dieleman, oud 22 j., jm. en Maatje de Putter oud 19 j. jd. 6 Juli. Peter Hendrik Wassenberg, oud 28 j., jm. en Louisa Maria de Pauw, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juli. Julianes Fermont, oud 43 j., weduwn. en Sophia Maria Jacobs, oud 33 j jd Geboorten. 1 Juli. Willem Jacobus, z. van Leendert Jacobus van Driel en Suzanna Geertruida van Wijck. 4 Juli Daniel Jacob, z. van Jacobus van Damme en Frangoise Magdalena Dieleman. 6 Juli Lea Frangoise, d. van Philippus Franciscus Pieters en Maria Juliana De Coninck. Dina en Pieter, d. en z. van Maarten Florussen en Jacoba van Dixhoorn. Overlijden. 1 Juli. Hendrik Marie Aarnoudse, oud 26 j., z. van Hendrik Johannes en Maria Haneveer. 2 Juli. Adriana Hamelink, oud 70 j.. weduwe van Jacobus van Wijck. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 10 Juli 9.39 10.12 Donderdag 11 10.44 11.17 Vrgdag 12 11.44 Zaterdag 13 0.14 12.41 Zondag 14 1.7 1.33 Maandag 15 1.59 2.24 Dinsdag 16 2.49 3.14 1 TANDARTS, Markt (hoek Bakkerijstraat) Ter Neuzen, is dagelijks te consulteereu van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. geven dezelfde rechten en prijzen als Staatsloten. Ver*l£rijgft>aar te Rotterdam aan het Hoofdkantoor Wijnhaven 15 en te TER NEUZEN bij D. I1ARTOG Hoofdagent, A. CASTELEI JN, I. GOUDSTIKKER, P. KAAN, A. J. LAURET, te HOEK bij Ter Neuzen bjj II. VAN ÜOESELAAR Wijk A 136, te TER HOLE bij JACOBUS REOMBOUT Wijk H 27, te KOEWACHT bij E. M. F. VERMANDEL. 11 •1 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3