Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, it den Raad. G ebrandmerkt. MILITIE TE LAND. j)e ftadenwet. No. 2283. Woensdag 10 Juli 1912. 23e jaargang NADER ONDERZOEK vim VEI1 LOFIiAM.EIIS. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Inter?No 15, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Grootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. De BURGEMEESTER der gemeente TER NEUZEN brengt bij deze ter openbare kennis, dat de hieronder vermelde verlofgangers, tot het ondergaan van een NADER ONDERZOEK, voor den Militie commissaris moeten verschijnen op Maandag den 29 Juli 1912, des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, te Middelburg, ten huize van den Militiecommissaris, Molenwater M 263. De verlofganger moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorgeschreven uitrusting verder behoorende kleeding- en uitrustingstukken, van de wapenen, het ledergoed, de regle menten en de dienstvoorschriften, hem uitgereikt, van zjjn zakboekje en van zjjn verlofpas. Hij zij daarbij indachtig, dat de verlofganger niet alleen tijdens den duur van het onderzoek, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed, is, onder de bevelen staat van den Militieoommissaris, zoodat h\j, die ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats van onderzoekhetzij tijdens het onderzoek of bij het huiswaarts keerenzal worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek of het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Indien aan deze oproeping niet wordt voldaan, wordt de nalatige in werkelijken dienst geroepen. Dit geschiedt ooklo. wanneer de verlofganger zonder geldige reden niet voorzien is van de hlervoren vermelde voorwerpen 2o. wanneer hij de hiervoren vermelde voorwerpen niet alle in den verelschten staat vertoonten 3o. wanneer hij een of meer van de hiervoren vermelde voorwerpen, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald en bedraagt ten hoogste twee maanden. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Ten slotte wordt de verlofganger opmerkzaam gemaakt, dat hij zich in geen geval kan beroepen op het niet ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bevfijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Indien de verlofganger door ziekte of gebreken mocht verhinderd zijn op den tijd en de plaats, hiervoren vermeld, voor het onderzoek aanwezig te zijn, zal daarvan zoodra mogelijk ter Secretarie der Gemeente moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Persoonlijke kennisgevingen worden niet aan huis gezonden. Ter Neuzen, 9 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Het voornaamste punt, het punt was de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken in zake de stichting van eene Hoogere Burgerschool. Die missive was van 29 Juni IJ. en bevatte de mededeeling, dat de Minister plan had aan de Staten-Generaal een jaarlijksch subsidie voor Ter Neuzen te vragen van f 10,000. De Baad moest dan evenwel op zijn vroeger Roman van Gr. B1SS. 41) „Precies, myn beste meid, precies," ant- oordde Shelford luchtig. „Maar er zijn zoo van die manieren van spreken, die niet al te letterlijk rao8ten worden opgevat. Wat ik je gezegd heb, was waar. Nooit in mijn leven heb ik eene vrouw zóó bewonderd, en je zondt eene ideale markiezin hebben kannen wezen. Maar je begrypt", liet hij er cynisch op volgen „er kan geen sprake van zjjn. Als vronw van de wereld moet je toch inzien dat 't mij onmogelijk is, te tronwen met de dochter van mevrouw Jerningham. En wy zjjn immers heel gelukkig zooals wy nn zjjn Phyllis zeide geen woord maar zij keek hem strak in het gezicht, totdat bjj zijne oogen neersloeg, „Ik weet," hernam by, iD 't minst niet van zjjn stuk gebracht, „ik weet, dat vele vrouwen op dit punt de onzinnigste ideeën er op na houden. Maar jij, kindje, hebt gezond verstand en bent voor rede vatbaar, en je zult zeker moeten toegeven dat elk woord, dat ik tot je zeg, waar is. Ik laat je nu besluit terugkomen en niet eene H. B. S. stichten voor de 3 laagste klassen, maar voor de 3 hoogste van eene H. B. S. met 5 jarigen cursus. Het meer uitgebreid lager onderwijs (m. u. 1. o.) moest dan zoo geregeld worden, dat het in de twee hoogste klassen parallel loopt met het onderwijs in de twee laagste 'klassen van eene H. B. S. met 5 jarigen cursus. Uit de toelichting, die de Voorzitter gaf, kan aan ieder blijken, dat hard door het Dag. alleen, om eens kalm er over na te denken. Tegen vier uur kom ik je afhalen tot een toertje in bet Bois, en dan kunnen wij nog eens heel bedaard er over praten, zonder ons boos te maken." Hij wachtte op haar aDtwoordmaar dat kwam niet. Phyllis bleef hem enkel en insolent aanstaren. Dus draaide hij zich om en verliet de kamer zonder verder nog een woord. Zoodra de deur achter hem gesloten was, kwam er over Phyllis' lippen een geluid als van een gromrnenden hond, en woedend verfrommelde zij tusschen hare vingers het telegram, dat Dog een half uur tevoren van zoo groote beteekenis voor haar was geweest. „Ik reken nog met hem af", mompelde zjj, toen zii de buitendeur hoorde dichtvallen achter den markies en al hare hoop op maatschappelijke rehabilitatie. - Op Bracklesham Manor waren de vorige maanden kalm en aangenaam voorbygevloden. Gelukkig bet volk gelukkig ook het huisgeziD, dat geen geschiedenis heeft In het eerst had Ralph zich geërgerd aan de honding der baren, die de gansche famielje Shapwyke, in het byzonder algemeen, negeer den, zoo vaak er eene ontmoeting plaats had. Maar al spoedig gewende by zich daaraan, en trok by er zich niets meer van aan. Met Doris ging bet evenzoo. Aan- Bestuur gewerkt is, om de zaak goed op pooten te zetten. Op het stadhuis is geconfereerd, daarna hebben twee conferenties met den minister plaats gehad, de eerste door bet Dag. Bestuur en den heer Oollot d' Escury, de tweede door den Voorzitter en den heer Drost. Ja, er is hard gewerkt, maar de zegen kroont den arbeid, zoo ook hier. We hebben voorloopig alle reden tot tevre denheid en we hadden de voldoening, dat na bespreking der schoolgelden, 9 van de 12 stemmen zich verklaarden om te handelen vol gens 's Ministers wensch. Zal ik mij nu nog gaan verdiepen in de uitvoerige discussie's naar aanleiding dezer zaak gehouden De onverzoenlijk tegenstanders, de tegen standers uit partijzucht bevredigen, dat kan immers niet? De meest gunstige uiteenzetting door den voorzitter kon niet de rimpels en wolken ver drijven van het hoofd mijns somberen buur- mans. Ook de heer De Jager bleef Leiden in last vinden, zelfs na de verlossing. Leuk was overigens de verwondering van' dit anti-rev. raadslid over het niet-mededeelen van de circulaire van 1 Juni. Hij had zoo graag pers en publiek ingelicht gezien. Ik nu ben het eens met den voorzitter, om in het stadium, waarin de zaak verkeerde, geene mededeeling te doen. Vroeger heb ik reeds opgemerkt, dat de inlichtingen, die collega Drost indertijd gaf, stof gaven voor eene onnoodige agitatie. Waren thans de inlichtingen te vroeg publiek geworden, dan had men weer op een relletje kunnen rekenen, al zou het de al- metingen niet hebben aangenomen als in het begin des jaars. Het publiek is thans beter op de hoogte en zou zich voor dergelijk standje niet meer laten misbruiken. Zachtjes aan is het besef tot de massa doorgedrongen, dat hare hand- teekening diende om een redelijk subsidie tegen te houden, om een onrecht, dat in deze streek bestond, te doen voortduren, en dat wilden de meeste onderteekenaars in het geheel niet. Ja, dhr. De Jager hibld zich met zijne ljuasi-verwondering leuk. Later verliet hem zijne leukheid en werd vankelyk verweet zjj zichzelf wel eens, dat zy Ralph aan deze boycott had blootgesteld. Maar zij zag wel in dat hy toch veel geluk kiger was zóó, dan hy geweest zou zyn indien zij in hare weigering bad volhard. Bovendien maakte nu de om standigbeid, dat zy geen omgang met vreemden hadden en dus geheel tot elkanders gezelschap beperkt waren, den band van liefde en overeenstemming tusschen hen be'den nog te enger en hechter. Zoo oDtBtond er op Bracklesham eene kleiDe, intieme huislijkheid, eentonig, maar gelukkig, en vrij vai> vreemde, meestal storende elementen. Van het drietal leed Helena Jerningham onder dit isolement bet meest, omdat zij zicbzelve ala de éénige oorzaak en schuld er van beschouwde. Langzamerhand echter geraakte ook zy onder den invloed van de gelukkige atmosfeer om baar heen, en op hare beurt werd zy stil tevreden, enkel nog wenschende dat vroeger of later hare onschuld bewezen worden mocht hoezeer zy ook de waarschijnlijkheid van zoo iets betwijfelde. De éénige gebeurtenissen, die de eentonig heid van dit stille leventje afbraken, waren de overkomst van mevrouw Chichele en van Caton Bramber, die zoo vaak mogelijk van Zaterdag tot Maandag verschenen en steeds op een entboüsiastisch welkom van alle drie konden rekeneu. Mevrouw Chichele werd beschouwd als eene tweede moeder, en de pdvokaat al» de vriend en raadgever der hij stekelig. Zoo had hij aanmerking op de commissie's door het D. B. voor de zaak in het werk gesteld en vergrappigde zich door te vermoeden, dat die heeren de kosten, die ze bij hunne moeite hadden gemaakt, misschien uit eigen zak zouden betalen. Ik kreeg zoo den indruk, dat collega De Jager een trouw lezer van zeker anti-rev. blad alhier was. Ongemerkt zouden zoo verkeerde manieren in de raadzaal worden overgebracht. Op het einde der vergadering gaf de heer De Jager nog eens extra te kennen, dat bij gerust stekelige woorden kon gebruiken, als hij dit noodig vond. De Voorzitter antwoordde fijntjes, dat hij met collega De Jager van meening verschilde en reeds gedacht had, of hij diens woorden mocht laten passeeren, m. a. w., de burgemeester gaf te kennen, dat hij bijna verplicht was geweest onzen collega tot de orde te roepen. Het zou mij niet verwonderen, of bij eenig nadenken zal onze collega de stekeligheid den rug toe keeren en verder trachten zijne ziel in lijdzaamheid te bewaren. Als ik nog gezegd heb, dat de burgemeester toonde zich goed in de zaken ingewerkt, te hebben en handig in het debat was, dan besluit ik dit beknopt overzicht, met den wensch dat de Generale Staten den Minister volgen in zijn voorstel en dat onze plaats zonder te zware lasten eene inrichting zal rijker worden, die later de trots harer ingezetenen moge uitmaken. Zoover ik de zaak kan overzien, zullen die lasten werkelijk niet te groot blijken. En velen, tot nu toe tegenstander, zullen in de toekomst warme voorstanders worden. Mogen wij, als in het begin dezes jaars, nimmer meer Ter Neuzen op zijn smalst zien! Het slotnummer van de groote comedie in de Tweede Kamer, door rechts met volkomen gemis van waarheidsliefde en goede vormen gespeeld, is opgevoerd. De Radenwet is aangenomen met de stemmen van rechts tegen die van links, behalve de heer Van ldsinga, die ook links stemde. Deze, hoe goed rechts zijnde, kon aan dit boeren bedrog zijne medewerking niet verleenen. Vroeger werd de Radenwet onafscheidelijk geacht van de Ziektewet. Zonder deze kon famielje, die bovendien altoos eene verfris- scbende portie levenslust en monterheid mee bracht; want te Bracklesham scheen Bramber alle zorgen des levens van zich af te werpen en weer even jong te worden als Ralph, zoodat er dan ook eene warme vriendschap tusschen de beide mannen ontstond, niettegen staande de ongelykheid in jaren. Doris behandelde Bramber als een dochtertje van hem, en altoos bracht by allerlei geschenkjes voor haar mee, die haar verrukten, en tevens baar bewezen dat bjj aan haar dacht. Tegen over mevrouw Jeroingham daarentegen was zyne houding baast eerbiedig, en altyd zocht by haar gezelschap en trachtte baar op te beuren. Geen wonder dus, dat Ralph en Doris, zoo gelukkig in hunne eigene liefde, een kleinen roman sponnen in de toekomst, van welken natunrlyk met geen taal of teeken mocht worden gerept. Zoo vlood le zomer voor dit drietal maar al te snel voorby, terwjjl zjj beseften dat bet leven niets beter brengen kan, dan de eentonigheid van het geluk. Maar nog grootere verwachtingen bracht de herfst, in welke de beide jonge menscben de gebeurtenis verwachtten, die op hun geluk de kroon drukken zou. Het éénige, wat niet voorspoedig liep, was het door Bramber by Barnett's agentschap ingestelde onderzoek en hy en Ralph moesten erkennen dat daarmede gern vord°rin^ werd TER VEi mSI H VOLKSBLAD. Volg nummer. NAMEN en VOORNAMEN. Jaar der lichting, waarvoor de verlofg Gemeente, mgers zijn ingelijfd. KORPSEN. 1 2 Huijssen Cornelis Jacobus van Belle Arie 1908 1909 Ter Neuzen Rotterdam 2e com. 2e bat. 3e reg. inf. 3e Be idem.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1