Cinema-Pathé, Zaterdag 6 Juli 1912, 's av. 8—10 uur, Zondag 7 Juli 1912, UIT ONZE OMGEVING. Provinciale Staten van Zeeland. Kerknieuws. Rechtszaken. Laatste Reriehten. Gemengde Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen.' Advertentiën. Met voorwaardelijke toestemming Voorstellingen van de in het Hotel Centraal Markt C 6. De Zeeuwsch-Vlaamsche tram. TWEEDE. KAMER. Onweder. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 6 Juli 5.57 6.20 Zondag 7 6.42 7.8 Maandag 8 7.35 8.4 Dinsdag 9 8.35 9.7 Woensdag 10 9.39 10.12 Donderdag 11 10.44 11.17 Vrjjdag 12 11.44 Maatregelen voor de veiligheid zijn getroffen, deze zjjn letterlijk uit gevoerd volgers voorschep, handelde nu toch onmogelijk critiseeren. Indien een der heeren reden tot tevredenheid heeft, is dat toch wel dhr. Dees, die de verlangde subsidie ziet toegekend. Hjj verkeert daarbij tevens in het gelukkig geval, lid te zijn van het Dagel. Bestuur. Hij zit daarbij zoo dicht bij de bron, dat hij gerust kan zijn. Dhr. Dees Eén wethouder heeft zoo weinig invloed Dhr. DrostIn de vergadering van 28 December 1911 is een bedrag van f 90, schoolgeld genoemd. Dat cijfer is slechts zoo laaggegrepen, om geen geflatteerde begrooting te maken. Later is besloten het schoolgeld tot op f 100 te brengen. Het cijfer van f 60,is dus reeds daardoor van de baan. Ik voor mg gevoel volstrekt niets voor een laag be drag in dezen. Wat de buitengemeenten betreft, geloof en vertrouw ik, dat we er allen voor zijn, het bedrag redelijk hoog te stellen. Daarvan zullen we wel halen, wat er te halen is. We moeten de andere ge meenten niet dwingen tot subsidie, dat geeft verplichting. Hjj wijst er nogmaals op, dat het voorstel thans is vastgesteld op f 100, De Voorz. stelt voor het Voorstel van B. eü W. in zijn geheel in stemming te brengen. Dhr. de Jager zou het bij stemming ge splitst willen zien. De Voorz. wil hem daarin ter wille zijn, indien daar speciaal prijs op wordt gesteld. Dhr. DrostIs dat geen verkeerd principe Het besluit ligt in zijn geheel voor ons, dient daarom aldus behandeld te worden. Dhr. Dees De raad heeft hier te kiezen tusschen het ééne plan of het andere. Dhr. De JagerDan zal ik tegen het geheele voorstel stemmen. Hij verklaart nog, het overigens roerend eens te zijn met punt I, intrekking van het genomen besluit. Daarna komt het voorstel in stemming, en wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Vóór stemden dhrn Donze, Ejjke, Van Borssum Waalkes, Visser, Dees, Moggré, Lensen, Drost en de Feijter. Tegen dhrn De Bruijne, De Jager en Scheele. III. Rondvraag. Dhr. DrostNaar aanleiding van de stekelige opmerking van den heer De Jager, omtrent de door B. en W. afgevaardigde commissie naar den Minister, stel ik voor, dat op de volgende begrooting een bedrag wordt vastgesteld voor uitgaven als die, welke dhr. De Jager critiseerde. Dhr. de Jagert Ik heb toch het recht om stekelige opmerkingen te maken, als ik daar reden voor meen te hebben De Voorz. Opmerkingen moogt U maken, dat U ze stekelig maakt, acht ik niet in het belang van de goede verstandhouding in den Raad. Ik had er zoo juist U nog op willen wijzen, doch ook mijn persoon werd er door geraakt. Ik heb ze daarom maar stilzwijgend laten voorbijgaan. Te gelegener tijd zal met de vraag van den heer Drost rekening worden gehouden. Hierna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren, Op de publieke tribune was eenige belang stelling uit het publiek. Bij Kon. besluif is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger alhier, de heer J. Hui- zinga, burgemeester dezer gemeente. Bij het toelatings-examen voor de hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te Vlissingen is o.m. geslaagd M. Moggré Az. van Ter Neuzen. Tot kapelaan te Prinsenhage is benoemd de Z.Eerw. heer Anth. Bouwman alhier, die wordt opgevolgd door Z.Eerw. heer Al. Smet, te voren assistent te Eede. Blijkens een bericht in de Midd. Ct. is de heer Vorsterman van Oyen die in verband met de algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouwmaatscbappij te Middelburg ver toefde, in den nacht van Woensdag op Don derdag plotseling zoo ernstig ongesteld ge worden, en hij het raadzaam vond des morgens terstond naar huis te vertrekken. Omtrent den toestand van den heer G. A. Vorsterman van Oyen verneemt men uit Aardenburg dat het Donderdagavond den patiënt nog al wel ging. De dokter heeft hem rust voorgeschreven. Hij kan er ver zekerd van zijn, dat velen hem van harte de beste resultaten van zoo'n periode van rust toewenschen. Zonder eenige discussie en zonder hoofde lijke stemming is Donderdag door de tweede Kamer goedgekeurd het voorstel der regeering le. tot toekenning van een renteloos voor schot van t 231.667 ten behoeve vaD een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke 2e. tot toekenning van een renteloos voorschot tot een derde der kosten van aanleg en het in exploitatie brengen, doch tot geen hooger bedrag dau I 690.000, ten behoeve van de spoorweglijnen van IJzendjjke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philippine over Ter Neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. In de Dinsdagavond geopende Zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland werden door den heer J. A. van Rompu namens Ged. Staten eenige mededeelingen gedaan als antwoord op een vraag van den heer Tichelman betreffende het verleenen van vrijkaarten bij den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde. De heer Van Rompu zette uiteen, welke regelen daarvoor bestaan. Tot lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provinciale wet, werd herkozen de heer oir. A. A. de Veer. Overeenkomstig de voorstellen van Ged. Staten werd besloten tot aanhouding van een verzoek van het bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, Toeristenbond voor Nederland, om verbetering van den weg van Hulst naar Walzoorden en ook dat van B. en W. van Goes om een bijdrage voor de stichting van een gebouw voor de Rgkslandbouwwinter- school. De overige voorstellen werden naar de afdeeliugen verwezen. Na het trekken der afdeelingen werd ds eerstvolgende bijeenkomst bepaald op Vrijdag 12 Juli. Zondag 1 Juli 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. Da. A. Tim merman. Voorbereiding van het Heilig Avondmaal. Sluiskil. Voorm. 9 u. Ds. Hugenholtz van Axel. Halst. 91/g uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 51/, uur. Dhr. J. J. Kense. Woensdag 10 Juli. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 6 uur. Ds. J. R. van Oordt. Arrondlsseinents-Rechtbank te Middelburg De rechtbank beeft in bare zitting van 5 Juli de volgende vonnissen uitgesproken P. L. v. V., oud 56 j., veldarbeider te St. Jansteen, is wegens ontduiking van de honden belasting veroordeeld tot 6 boete, ten behoeve der gemeente St. JaosteeD, of id. hechtenis. fEisch idem). G. v. A., oud 21 j., spoorwegwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eisch 2 maanden). J. E., oud 41 j werkman te Ter Neuzen, is wegens alsvoren, veroordeeld tot 5 boate of 5 dagen hechtenis. (Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis). J. J. N., oud 44 j., huisvrouw van L. H. S., zonder beroep te Hulst, is wegens vernieling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. (Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis). M. d. V., oud 59 j., huisvrouw van K. J. M., te Eede, is wegens diefstal veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. (Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis). J. B. d. M., oud 20 j., landbouwer te Moerbeke (B is wegens beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch idem). A. J. de B., oud 27 j., arbeider te Koewacht, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot f 10 boete of 10 dageu hechtenis. (Eisch idem). 54 tegen 41 stemmen. Van rechts stemde alleen de heer Van Idsinga tegen. Voorts werd nog goedgekeurd de wjjziging van de muntwetde verschillende amendementen over het stuivertje werden verworpen, zoodat is besloten tot invoering van een vierkant nikkelen stuivertje. Bij de behandeling van de wijziging Sehepenwet is zonder stemming aangenomen een motie van deD heer Schaper om ten op zichte van de kleine vaart bij de keuring van de bemanning bij wijze van overgang de grootst mogelijke mildheid te betrachten. De Minister vond in de motie steun voor zijn te voeren beleid. 's Gravenhage. Eindstemming Radenwet. De heer Troelstra verklaarde, dat zijn partij zou tegenstemmen wegens het bureaucratische karakter van de arbeidsraden, wat een reactie vormt tegeD de vrije ontwikkeling van de ziekenkassen en omdat uit den gang der be raadslagingen gebleken is den toeleg om de ziektewet van de baan te schuiven en tjjd te winnen voor de behandeling der tariefherziening, Hjj qualiflceerde dit als volksmisleiding en vaisch politiek spel, waaraan de regeering zich met de Kamermeerderheid had schuldig gemaakt. De voorzitter verzocht matiging en minister Heemskerk protesteerde. Df Radenwet werd daarop aangenomen met De vergiftigingszaak te Renkuin. In zake de vergiftigingszaak te Renkum, kan het volgende worden medegedeeld De tegen den verdachte, Jan Tëunissen, den 19-jarigen zoon van den ten gevolge van arsenicum-vergiftiging overleden koperslager, aangevoerde bewijzen waren «-an dien aard, dat hjj zijn ontkeutenis Diet kon volhouden en ten slctte toegal arsenicum te hebben ge daan in de koffie welke zijn vader zou ge bruiken. Hij had een week te voren rattekruid gekocht, dit in water geweekt en een deel van het aftreksel gegoten in de koffie welke voor zjjn vader was gereed gezet. Het over- blyvende rattekruid begroef hij in den tuin, waar verschillende personen hem bezig zagen en de politie het later opgroef. Toen de koperslager van de koffie dronk, maakte hij tegen zijn vrouw de opmerking »Wat smaakt de koffie vreemd De vrouw heeft toen van de koffie geproefd, is onpasselijk geworden, doch ondervond verder geen nadeeiige gevolgen. De toestand van Teunissen werd ernstiger en dr. Kersten werd geroepen, maar deze constateerde geen vergiftigingsverschijnselen, hoewel de patiënt zeide »Ik geloof dat zij mij vergeven bebbenc. Eerst des avonds na het overljjden werd vergiftiging geconstateerd. De verdachte heeft getracht de schuld van de afschuwelijke daad op zjjn zuster te werpen, maar aangetoond is, na deze absoluut geen aandeel beeft in de vergiftiging. Hoe de verdachte tot zijn daad is gekomen, is niet geheel duideljjk geworden. Wellicht is zij toe te schrjjven aan het hardvochtig optreden van den vader tegenover vrouw en kinderende verslagene was by geen van zijn kinderen geliefd. In hoever er van eigen belang van den zoon, die zyn vader in de koperslagerij zou opvolgen, sprake kan zyn, is niet te zeggen. Het onderzoek der juistitie is nog niet geëindigd. Ook is het onderzoek van den maaginhoud van den verslagene nog niet afgeloopen. Een rare sprong. Woensdagmiddag sprong vermoedelijk door schrikken een voor een vrachtwagen aangespannen paard van de stalhouderij H. aan de Kleine Kade te Goes op het dek van het aldaar voor den wal liggend vaartuig van schipper Bakker. Door middel van een katrol werden wagen en paard van het schip op den wal geheschen. Het dier had weinig of geen letsel bekomen, alleen bloedde het wat uit den bek en zette, opnieuw aangespannen, den onderbroken tocht lustig voort als ware er niets vreemds gebeurd. Te Klazienaveen-Noord is de woniDg van den arbeider F. fl. Kremer afgebrand. Zoo goed als niets gered. Huis nog inboedel waren verzekerd. Woensdagmorgen te half acht ontstond in de meubelmakerswerkplaats van de heeren Poptie en Hartwijk, hoek Hooglandsche Kerk steeg te Leiden, en felle uitslaande brand, door dat bij het drogen van hout een vonk uit den haard in de krullen viel. De werklieden waren er by, maar konden de vlammen niet onder drukken, die met geweldige kracht om zich heen grepen en den grooten voorraad meube len en hout in asch legden. Na een uur was het geheele perceel uitgebrand. De belenden de perceeleu, waaronder de kosterswoning bij de Hooglandsche Kerk, werden niet zonder moeite gespaard en verkregen vrjjwat vuur en waterschade. Het perceel, de meubelen en het hout waren, hoewel laag, verzekerd. Te Wapserveen is Dinsdag de bliksem ge slagen in de woning van den arbeider R. Pet- ser. Brand werd niet veroorzaakt, doch vijf geiten werden gedood. In het achterhuis speel de een dochtertje van P. haar klompjes wer den stuk geslagen, maar verder bekwaam het kind geen letsel. Branden. Woensdagnacht is te Tilburg het magazijn van landbouwmachinerieën van den heer Smee- kens afgebrand. Oorzaak onbekend. Verzeke ring dekt r|p scli ide. Botter gezonken. Dinsdag is tjjdens een hevige onweersbui, op een half uur afstand ten zuiden van het eiland Marken, de Hardewyker botter van schip per H. de Gooyer door een windhoos overvallen en omgeworpen waardoor het vaartuig terstond zonk. De visscher en zyn knecht werden door een Bonschoter visscher geied. Twee jeugdige misdadigers. In een huis van de Rue Clignancourt ta Parjjs werd een moordaanslag gepleegd op een 82-jarige vrouw, Marie Cocharaud, die daar met eene 63-jarige bediende, de geheele tweede verdieping bewoont. Woensdagmorgen werd by haar aan de deur geklopt en toen de oude vrouw de deur had geopend, zag zjj twee jongelieden, nog bjjna kinderen, voor zich staan. Een hunner bood haar schuchter een brief aan, die de oude vrouw onmiddelljjk opende. Maar dadelijk wierpen de jeugdige onverlaten zich op haar. Terwijl de eene haar trachtte vast te houden bracht de andere haar met een knuppel, slagen op het hoofd toe, die haar bewusteloos op den grond deden zijgen. Op het hulpgeroep der oude vrouw was echter de dienstmeid komen aanheloopen. De jeugdige boeven richtten zich toen tegen haar en sloegen ook haar tegen den grond. Haar hulpgeroep was echter in het huis gehoord en van alle zjjden kwamen de buren toegesneld. De aanranders namen de vlucht. Een hunner, de 16-jarige Reoé Durand, die op het dak rap een atelier op de binnenplaats was gesprongen, werd door de toegesnelde buren gevat. De anders, de 17-jarige Edouard Jouanne, werd, toen hjj des avonds in de ouderlyke woning terugkeerde, door de politie in hechtenis genomen. René Durand, electricien van beroep, maar tydeljjk zooder werk, woonde by zyn vader in, een photograaf op den Boulevard dn Temple. By het afgenomen verhoor verklaarde de knaap op het denkbeeld van den roofmoord te zyn gekomen door een jongeling, met wien hij een maand te voren had kennis gemaakt. Deze had sedert eene dienstverbintenis by de marine te Toulon aangegaan, maar hem even voor zyn vertrek mededeeling gedaan van een plan om de oude Marie Cocharaud te berooven, waarvan nn echter niets meer zou kunnen komen. >De oude heeft wel 25.000 francs in haar spiegelkast. Die woorden waren René Durand bijge bleven en ten slotte wist hjj een gewezen schoolkameraad te bewegen, aan de uitvoering van het plan deel te nemen, waardoor twee oude vrouwen aan den raud van het graf werden gebracht en twee brave gezinnen in rouw gedompeld werden. Noch de ouders van Durand, noch de weduwe Jouanne, hadden esnig vermoeden van de misdadige neigingen der knapen. Nader wordt gemeld, dat Henri Robert, die Durand het plan tot den aanslag zou hebben ingegeven, te Toulon in hechtenis werd genomen, waar hjj by de koloniale infanterie had dienst genomen. 11 11 11 11 11 van .5 7 en van 8 10 UUP. De voorstelling wordt opgeluisterd met pianomuziek. Programma's worden nader aangekondigd en verspreid. PB IJ ZEN DEB PLAATSEN: le rang- 50 cent. 2v 99 30 99 3e 99 20 ,9 Plaatsbespreking 10 cent p. p.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3