Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 9 (negen) B00MEK", Uitloting Geldleeningen. it dett foad. No. 2282. Zaterdag 6 Juli 1912. 23e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bjj alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Maan* dag den I5den Juli 1912, des namiddags 3 uurten gemeentehuize bij inschrijving verkoopen staande op den gedeeltelijk af te graven djjk by de Steenkamplaan. Ter Neuzen, 3 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat in hunne vergadering van heden zjjn uitgeloot a. het aandeel no. 14 in de geldleening groot 5000,aangegaan in 1901 b. de aandeelen nos. 35, 41 en 64 in de geld leening groot 6500,—, aangegaan in 1905; c. de aandeelen nos. 5 en 13 in de geldleening groot 17500,— aangegaan in 1906; d. de aandeelen nos. 12, 17, 26, 32 en 34 in de geldleening groot 9000.— aangegaan in 1907 en e. het aandeel no. 21 in de geldleening groot 7500 aangegaan in 1910. Da aandeelen onder d genoemd zijn aflosbaar vanaf 1 Augustus 1912 en de overige vanaf 1 October 1912, ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente en wat die onder c, d en e betreft ook bij de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en bij Julius Oppenheim's Bank te Oroningen. Ter Neuzen, 3 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. In het bewustzijn, dat de belangen der school in dezen zeer goed in overeenstemming waren te brengen geweest met de belangen der Ter Neuzensche onderwijzers, gingen wij tot stem ming over. Wij benoemden er één uit de voordracht natuurlijk, want buiten de opge maakte voordracht mag de Gemeenteraad nu eenmaal niet gaan. Als punt 6 hadden wij te spreken over het stratenplan van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation te Sluiskil. Die cocesovens brengen heel wat geharrewar. We begrijpen, dat we bij eene industriëele onder neming niet al te streng aan de bouwveror dening kunnen hangen en zien dus wat door de vingers. Maar deze staat in den staat, zooals dhr Lensen het noemde, maakt toch wel een eigenaardigen indruk. We hebben onder voorwaarden het stratenplan goedgekeurd, evenwel met de kennelijke en ook uitgesproken bedoeling, om nimmer deze straten van gemeen tewege te doen overnemen. Dat ons de gezondheid der ingezetenen ter harte gaat, bewijst de vaststelling van de verordening regelende de genees-, heel- en verloskundige dienst. Als over zulke zaken gesproken wordt, komt ongemerkt de gedachte aan 's menschen einde boven en het was dan ook niet meer dan natuurljjk, dat de heer De Jager van zijne bezorgdheid deed blijken voor eene be graafplaats, die aan de eischen van het getal afgestorvenen in de toekomst kon voldoen. Dit geschiedde pas bij punt 13, de omvraag. Het bleek, dat met het Ministerie van Finan- tiën onderhandelingen plaats hebben, om ook hierin te voorzien. Voordien hadden we eene regeling aange nomen van de uren, waarop de secretarie der gemeente voor het publiek zal zijn geopend. Men kan voortaan den geheelen dag door terecht van 's morgens 9 tot 's middags 4 uur, behalve des Zaterdags. Dan heeft de sluiting om 2 uur plaats. Wel was een voorstel De Jager in stemming gebracht, om in plaats van 4 uur 5 uur te nemen, doch dit werd verworpen. In de instructie is evenwel vastgesteld, dat de ambtenaren tot 5 uur moeten blijven, 's Middags zullen ze bij beurten 1 uur rust hebben. Ik moet zeggen, dat ik die rustpooze beslist te kort acht en dat waarschijnlijk de betrokken ambtenaren zelf er ook zoo over zullen deuken. De lndustrieele Maatschappij vraagt toe stemming om tot een lageren prijs stroom te leveren, dan nu b. v. aan de Gemeente zelf plaats heeft, dit met bet oog op de aansluiting der Rijks terreinen bij de spoor wegmaatschappij MechelenTer Neuzen, als ook op de terreinen en in de gebouwen dezer Maatschappij. Ik ben sterk tegen besloten vergaderingen, maar juichte thans toch het idee van den wethouder Dees toe om even met gesloten deuren te bespreken, hoe ook voor de Gemeente voordeelen zouden te verwerven zijn. Er zijn van die zaken, die men niet onmiddellijk aan de openbaarheid kan prijs geven zonder schade voor de ge meentebelangen. Daar we toch reeds in eene vorige ver gadering gesproken hadden over een onder zoek, naar mogelijke overneming van het be drijf in de toekomst, kan best getracht worden reeds .nu voordeelen voor de Gemeente te ver krijgen. Wat vond dat onderzoek reeds eene bestrijding in het anti-rev. blaadje in onze stadIk werd er bepaald een beetje tureluursch van. Wat een onzin Men zon nog geen onderzoek mogen instellen naar mogelijk voor- of nadeel. Wie aan den weg timmert, heeft veel bekijks, en zoon blad moet toch wat te schrijven hebben. Ik heb het dan ook maar langs mijne koude kleeren laten afdruipen. De vertegenwoordiger van Driewegen (on willekeurig gaat men hem zoo beschouwen) houdt er van in de eene hand vuur en in de andere water te dragen. Hij maakte gewag van de dankbaarheid der bewoners voor den verkregen welput, maar zou nu ook eene geschikte plaats wenschen voor het branden van varkens. Onder den indruk, dat de Driewegenaars naast hun welput ook spoedig zullen kunnen bogen op een slachtveld, sloot de voorzitter de vergadering. Dat was op Donderdag 27 Juni. We waren nauwelijks thuis en een weinig uitgerust van de behartiging onzer gemeentebelangen, of daar kwam warempel weer eene oproeping voor eene nieuwe vergadering op Woensdag 3 Juli. Eerlijk gezegd, ze gaan het een mensch wel wat druk maken. Ik dacht, dat zal toch niet zijn over het amendement van Borssum Waalkes. Want men moet weten, dat de stemmen gestaakt hadden over het voorstel, om in artikel I der instructie voor de ambtenaren ter secretarie te bepalen, dat ze tot 5 uur moesten blijven. In het voorstel van B. en W. was die tijd 4 uur. Dit amendement werd thans aangenomen en daardoor de diensturen vastgesteld, als reeds bij vergissing in het overzicht van de vorige raadszitting geboekt. Daarvóór was ons aangeboden de gemeente rekening over het jaar 1911, die er waarlijk niet ongunstig uitzag en een feestelijk begin van deze vergadering vormde. Hoe vroolijk de indruk ook kon wezen, mijn buurman bleef met saamgeknepen lippen en gefronste wenkbrauwen voor zich uitzien. Ik dacht aan de hoofdschotel voor deze zitting, de oorzaak voor het uitschrijven der vergadering, dat was het ontvangen van eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken in zake de stichting van eene Hoogere Burgerschool. Ik begreep het somber stilzwijgen van mijn buurman, al kon ik het niet eerbiedigen. Erg vriendschappelijk verwachtte ik de nu volgende discussie's niet. Maar daarover eene volgende maal. Het gewichtige genomen besluit, het eindresultaat onzer besprekingen is den lezers reeds bekend. Spoedeischende openbare vergadering van Woensdag 2 Juli. Voorzitter: dhr J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lensen, Scheele, De Jager, Moggré, Dees, Visser, Van Borssum Waalkes, Eijke, Donze, De Bruijne, De Feijter en Drost. De vergadering openende, verzoekt de Voorz. met het het oog op den beperkten tijd tusschen deze en de vorige zitting gelegen, de notulen dier vergadering tot de volgende samenkomst aan te houden, welk voorstel de goedkeuring de* leden draagt. Ingekomen is de rekening van den gemeen teontvanger. De Voorz. stelt namens B. en W. voor, die in handen te stellen der Commissie, belast met het nazien daarvan en vraagt of bij de betrokkene heeren, daartoe bezwaar bestaat. Deze verklaren zich bereid, zoodat overeen komstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. Thans zijn aan de orde de beide punten der agenda, die reden gaven om deze vergadering bij een te roepen 1. Hat voorstel van dhr. Van Borssum Waalkes e. a.f om de instructie voor de ambtenaren ter gemeentesecretarie in dien zin te wjjzigen, dat in Art. Is worde ge lezen dat de ambtenaren ter secretarie aanwezig zullen zijn, van des morgens 9 tot desnamiddags 4 uur< (uitgezonderd het middaguur, dat ieder hunner voor koffie drinken wordt toegestaan.) Met 7 tegen 5 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Vóór stemden dhrn.Donze, Van Borssum Waalkes, Moggré, de Jager, Scheele, Lensen en de# Feijter tegen dhrn. De Bruijne, Ejjke, Visser, Dees en Drost. Daarna wordt besloten, de instructie in haar geheel in stemming te brengen. Dhrn. De Bruijne en De Jager stemmen tegen, de overige heeren vóór, zoodat de instructie met 10 tegen 2 stemmen is vastgesteld, volgens het voorstel van B. en W. behoudens de wijzigingen, door het juist aangenomen voor stel Waalkes en die, welke zijn aangebracht in de vorige zitting. Behandeling van eene missive d.d. 29 Juni j. 1. van den Minister van Binnen!. Zaken, waarin deze mededeelt, dat hij bereid is, de goedkeuring der Staten Generaal te vragen, om aan de ge meente Ter Neuzen voor de op te richten H. B. S., een jaarlijksch subsidie te verleeneu, groot f. 10.000. Hij verlangt dan ook zoo spoedig mogelijk in kennis gesteld te worden van de definitieve beslissing van den Raad omtrent het type H. B. S., alsmede opgave van het tijdstip, waarop deze zal worden geopend. Reeds vroeger was van den zelfden minister een schrijven ingekomen, van den volgende inhoud »Ik heb de eer Uw College mede tedeelen, dat, naar mijne meening, door uitvoering van het in Uw nevenvermeld schrijven bedoelde raadsbesluit, dd. 22 Februari jl. niet op de meest gelukkige wijze in de behoefte aan middel baar onderwijs voor Zeeuwseh-Vlaanderen zou worden voorzien. Het onderwijs toch, dat eene Hoogere Burgerschool met cfr/e-jarigen cursus kan geven, zou, naar ik meen, hier niet vol doende worden geacht, en eerder dan de Raad bij het nemen van bedoelt besluit vermoede lijk heeft ondersteld, zou m. i. op de uitbreiding der school tot eene met vijf-jarigen leergang als op een onafwijsbaren eisch worden aange drongen. Het oorspronkelijk plan van den Raad (besluit van 11 Maart 1911) om eene H. B. S. te stichten, die alleen de hoogste drie klassen van een vijf-jarigen cursus omvat, komt mij dan ook voor, verre de voorkeur te verdieneu. De voordeelen, die de stichting van zulk een school biedt boven de aanvan kelijke stichting van eenen gewonen drie jaarlij kschen cursus, welke later tot een vijfjarigen wordt uitgebreid, liggen voor de hand. Wat het personeel betreft, de bevoegdheden der leeraren aan drie-en vijftigjarige scholen zijn voor verschillende vakken niet gelijk, en wanneer éénmaal docenten met lagere bevoegdheid zijn aangesteld, kunnen deze bij uitbreiding der school moeilijk door anderen worden vervangen. Maar vooral ook om redenen van jinancieelen aard is het eerste plan aan te bevelen. De kosten van eene gewone school met drie-jarigen cursus en die van het aan vankelijk door den Raad gedachte type zullen elkaar slechts weinig ontloopen, doch het is duidelijk, dat eene volledige vijfjarige school (die er op den duur toch zal moeten komen) veel duurder voor de gemeente zou wezen, zelfs wanneer men daarbij in berekening brengt het hooger bedrag, dat het meer uitgebreid lager onderwijs bij stichting van een frag mentarische H. B. S. zal vorderen. Het is mij bekend, dat bij het oorspron kelijke plan gerekend werd op de tot stand- koming van eene bjjzondere school voor m. u. 1. o. in uwe gemeente en dat nader gebleken is, dat op verwezenlijking van dat denkbeeld op dit oogenblik weinig uitzicht bestaat. Het zal echter ongetwijfeld mogelijk blijken, dat aan ééne der bestaande openbare lagere scholen het onderwjjs zoodanig worde uitge breid, dat het in de hoogste twee klassen parallel loopt met dat in de laagste twee klassen van een vjjf-jarigen cursus. In casu zou de school voor M. U. L. O. in kom B., die aanspraak maakt op subsidie volgens de gunstigste bepalingen, vermofdeljjk op weinig kostbare wjjze aan dit doel kunnen worden dien-tbaar gemaakt. Het zal rnjj mits dien aangenaam zijn spoedig te mogen ver nemen of de Raad met het vorenstaande accoord gaande, zjjn besluit van 22 Februari j. 1. wil intrekken en het oorspronkelijk plan handhaven. Alsdan ben ik, gelet op den finaneieelen toestand Uwer gemeente, bereid te bevorderen, dat aau de Staten Generaal een bedrag van f. 8000. als subsidie voor de te stichten H. B. S. worde aangevraagd, hetwelk dus door Uwe gemeente zou genoten worden boven en behalve het wettelijke subsidie voor de school voor M. U. L. O. en nog f. 5000. hooger zal zjjn dan het bedrag, waarop Uwe gemeente naar de thans geldende usance voor een school met drie klassen aanspraak zou kunnen maken. Voor iedere parallelklasse, welk later eventueel gevormd zou moeten worden, zou natuurljjk genoemd bedrag met f. 1000. verhoogd worden. Voor zooveel noodig zij hierbij nog opge merkt, dat bjj eveutueele aanneming van het thans bjj de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp inzake de subsidieering der gemeente hoogere burgerscholen enz. het Rijkssubsidie ook voor de hierbedoelde school op de daarin aangegeven wijze zal worden geregeld. De vermindering, welke het Rijks subsidie alsdan wellicht zou ondergaaD, zou uit anderen hoofde echter zonder twjjfel worden goedgemaakt, zoodat voor Uwe ge meentekas daaruit geen zwaarder lasten zouden voortvloeien. Immers het Rijkssubsidie zou bjj onge splitste klassen tot f. 3000.moeten worden teruggebracht, doch op een extra sunsidie ex. art. 37 octies zal allicht uitzicht bestaan, en de buitengemeenten zonden bovendien tot TER lElMSCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1