Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeente-Secretarie. Om t« lachen of Op Verkenning. pc motie-Van der pols in den Ijotterdafflschen Gemeenteraad. No. 2280. Zaterdag 29 Juni 1912. 23e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij rooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatst uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat de secretarie der gemeente met ingang van 1 Juli 1912 voor het publiek zal geopend zijn lederen werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, uitgezonderd des Zaterdags. Dien dag zal ze geopend zijn van desvoormid- dags 9 tot des namiddags 2 uur. Ze blijft gesloten op Zondagen en andere door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen dagen. Ter Neuzen, 27 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Het is gansch begrijpelijk, dat het blad Luctor et Emergo juicht over de benoeming van een anti-revolutionairen burgemeester in Axel. Daaraan knoopt bet blad beschouwingen vast, die een mensch, die het anti-rev. regime in deze streken medemaakte, gewoonweg doen duizelen. Het blad betoogt, dat niet verdraagzaam niet anti-revolutionair is en dat juist de anti revolutionairen verdraagzaam zijn. We dachten onwillekeurig aan vele zaken van vroeger en later tijd, we dachten aan het naburige Zaamslag en legden het blad hoofd schuddend neer. De anti-revolutionairen, het monopolie van verdraagzaamheid Wat schrijft men tegenwoordig al niet. De zoogenaamde briefschrijver uit het 4e district in Zelandia schijnt erg benieuwd naar de candidaten .voor de Tweede Kamer in 1913. Eerst was hij vertoornd over de verspreiding van het bericht, dat de Katholieken plan hadden met een eigen candidaat uit te komen. Hij meende, dat dit zoo maar een praatje was, met zekere bedoeling uitgestrooid. Of de Katholieken met een eigen candidaat zullen uitkomen, weten wij niet, maar dat door meer dan een coalitieman onder hen, zoo aan deze als aan gene zijde van den Braakman, daar ernstig over gedacht is, weten wij maar al te goed. Vooral nu er in de Zuidelijke plaatsen van het IVe district heel wat geofferd werd voor gelden om vreemdelingen als Nederlander te naturaliseeren, teneinde zoodoende kiezers van hen te maken, hebben we reeds meerderen dat idee hooren opperen. Zonder grond was dus het verspreide gerucht niet, al zal wel gezorgd worden, dat zulke plannen bijtijds worden tegengehouden. We denken maar aan de gedachte van Zelandia zelf om ook eens een Katholiek lid der Eerste Kamer voor Zeeland te doen kiezen. Dit gebeurde niet en Zelandia hield zich muisstil. in die brieven uit het IVe district werd ook uitgeweid over mogelijke linksche candi daten. Vorsterman zou bedanken, werd gezegd. Jhr. De Muralt, de heeren Hejjse en Pattist werden genoemd en moesten reeds eene veer laten, alleen reeds, omdat hun candidatuur eenigszins mogelijk werd geacht. Mr. v. Dam kreeg een pluimpje, omdat men weet, dat deze voor eene eventueele candidatuur zou bedanken. Zoo tracht de briefschrijver in Zelandia reeds uit te slaan en te visschen naar wat men ljnks toch wel in 1913 van plan is. De arme briefschrijver zal heusch nog wat geduld moeten oefenen. In een' lateren brief wordt nog eens aan onzen afgevaardigde, den heer Vorsterman van Oyen, een duw gegeven. Deze raakt daar wel zoo zachtjes aan gewoon. Dat hij in 1909 de overwinning behaalde, schijnt hem door den briefschrijver als een eeuwige grief aangerekend te worden. En nu gaat onze schrijver een stapje verder. Zijn aanloop is genomen en nu begint de verheerlijking van zijn candidaat. Als een zeer belangwekkende persoonlijkheid wordt thans Mr. P. Dielenian vooruit geschoven. Dit aan de kiezers opgedischte gerecht wordt zoo smakelijk mogelijk voorgesteld. Men ziet, de appetijt moet reeds vroeg worden opgewekt. Eerst mogelijke liiiksche candidaten een beetje naar beneden gehaald, de coalitiecandidaat (althans dien onze briefschrijver wenscht) in de hoogte gestoken, och. dan gaat het van een leien dakje, denkt onze man. Zooals men zich wellicht herinnert, werd de nu genoemde candidaat ook de vorige maal van uit het 4e district ingeleid. Men kan er dus alvast rekening mede houden, al zouden wij heusch niet durven beweren, dat men in het volgende jaar weer met dezen cadidaat komt. Ter verduidelijking en wegens de voor stelling door een Christelijk blad te dezer stede van de zaak gegeven, wijzen wij er op, dat de motie door dit anti-rev. gemeente raadslid voorgesteld oorspronkelijk bedoelde alle optochten en alle voetbal- en andere spelen op Zondag te verbieden. Den tegenstand ziende, al is de Rotterdamsche Raad ook voor de meerderheid van de coalitie, was de motie door den voorsteller zelf reeds gewjjzigd. Ze was tweeledig en hield in le. wat de optochten betreft, de commissie voor de strafverordeningen uit te noodigen ten spoedigste de verordening op de straat- poütie te wijzigen in dezen zin, dat den bur gemeester niet langer de bevoegdheid wordt toegekend, het houden van met muziek of ge zang rondgaande, of het karakter van betoo ging dragende op den Zondag toe te staan en 2e. de gemeente terreinnen niet meer voor voetbalspel, vliegdemonstratie's en dergelijke op den Zondag vóór 1 uur des namiddags beschikbaar te stellen, Van de oorspronkelijke motie was dus weinig overgebleven. Bovendien werd het tweede gedeelte met 27 tegen 14 stemmen verworpen. Het eerste gedeelte, waarbij dus den burgemeester een gedeelte van zijn gezag zal ontnomen worden (typisch bepaald, als men bedenkt, hoe juist de anti- rev. zoo met het het gezag schermen), werd aange nomen met 21 tegen 20 stemmen. Al heeft de anti-rev. voorsteller niet bereikt, wat hjj bereiken wou, gedachtig aan het nemen van den vinger en den geheelen arm, betreuren wij ook de aanneming van het le deel der motie in eene stad als Rotterdam, de tweede van Nederland. Zitting van Donderdag 27 Juni. Voorzitterdhr. Huizinga, burgemeester. AanwezigAlle leden, behalve de heer Wieland. De Voorzitter opent de vergadering. Nadat de secretaris de notulen der vorige zitting heeft gelezen en deze, zonder wijzi gingen. zijn goedgekeurd, is aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Aangeboden wordt het verslag van den toestand der gemeente Ter Neuzen over het jaar 1911. b. Voorstel tot het verleenen van toestem ming aan Burg. en Weth. tot af- en over schrijving in de begrooting van 1911 van enkele posten, ten bedrage van 25,70. Aldus wordt z. h. s. goedgekeurd. c. Van den Minister van Binnenl. Zaken is een schrijver ingekomen met bericht, dat afwijzend is beschikt op het verzoek van H. Koelmaus c. s., aan de Kroon gericht, om vernietiging van het raadsbesluit, be treffende de oprichting eener H. B. S., over wegende, dat daartoe geen termen bestaan, zulks te minder, nu over een verhoogd Rijkssubsidie voor de hoogere burgerschool onderhandeld wordt. Tevens is van Gedep. Staten eene missieve ontvangen met mededeeling, dat zij, in verband met het bij H. M. de Koningin aanhangig adres, waarin vernietiging van bovengemeld raadsbesluit wordt verlangd, de beslissing aanhouden op het besluit tot wijziging der begrooting voor 1912. Beide mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. d. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. In de kas waren aanwezig aan gelden en geldswaardige papieren f 5584.80, waarvan f 3766.355 in contanten en f 1818.44s aan voorschotten. Over de jaren 1911 en 1912, is ontvangen 137519.16 en uitgegeven f 131934.36 zoo dat meer ontvangen dan uitgegeven is f 5584.80 bedrag, aldus overeenstemmend met de in kas aanwezige geldswaarden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Van Ged. St. is goedgekeurd terugont vangen het kohier van het schoolgeld voor het 2e kwartaal 1912, benevens het kohier van den H. O. voor 1912, eveneens met goedkeuring. Beide voor kennisgeving aangenomen. g. Missieve van Ged. Staten, waarbjj een exemplaar van het goedgekeurde raadsbesluit wordt toegezonden, dat opnieuw was inge komen, voor zooveel betreft den aankoop van op stam staande boomen aan de Axelsche poort, die de gemeente moest overnemen bij aankoop van de af te graven grond aldaar, ten behoeve van het dempen gemeentehaven. Besloten wordt B. en W. te machtigen, die boomen te verkoopen. Thans is aan de orde II. Benoeming van een hoofd aan school A. Op voorstel van den districts-school- opziener, den heer Jansen te Middelburg, zijn op de voordracht geplaatst de volgende heeren C. F. Kohier te Nieuwe-Tonge, onze vroegere stadgenoot J. G. Bosschaart te St. Laurens; J. J. van Doeselaar te Arnemuiden. Er hadden zich 10 sollicitanten aangemeld, waaronder de heeren J. de Jonge, L. J. de Vries, Joh. Bierlé eu J. v. d. Pejjl allen te Ter Neuzen en M. Eijke te Breskens. Dhr. Moggré zegt, dat het hem is opge vallen, dat geen der Ter Neuzensche sollici tanten op de voordracht zijn geplaatst. De Voorzitter antwoordt, dat ook het Dagel. Bestuur van meening was, dat iemand uit deze plaats de voorkeur moest genieten boven elders wonende heeren. Het heeft zich echter neergelegd, bij het advies van den districts schoolopziener, die daartegen bezwaren opperde en den voorrang verleende aan de heeren, die op de voordracht zijn geplaatst. Er wordt overgegaan tot stemming. Van de 12 uitgebrachte stemmen verkregen dhru. Kohier, Bosschaart en Van Doeselaar respectievelijk 8, 2 en 2 stemmen, zoodat dhr. Kohier is benoemd tot hoofd van school A. Er werd besloten den belanghebbende ter kennis te brengen, dat de infunctietreding zoo spoedig mogelijk, althans binnen drie maanden, moet plaats hebben. III. Voorstel tot afwijzende beschikking op eene reclame tegen den hoofdeljjken omslag, ingediend door den heer A. Baertsoen, op grond, dat deze niet binnen den door de gemeentewet gestelden termijn is ingediend. h. s. wordt aldus besloten. IV. Voorstel tot het verleenen van toe stemming aan burgemeester en wethouders tot af- en overschrijving in de begrooting van 1911, als volgt: Afschrijving van hoofdst. 15 art. 2. Bedrag, dat zonder nadere machtiging van Ged. St. kan worden gebruikt tot overschrjjving 52.89. Over te schrijven op hoofdstuk 3 art. 4 teruggaaf van belasting 52.89. Aldus wordt besloten. V. Advies van de Gezondheidscommissie alhier, i. z. het stratenplan van de Cokesovens te Sluiskil, (zie vorig raadsverslag) die hoewel ze het te bejammeren vindt, dat het ingediende stratenplan niet geheel voldoet, de afwijkingen in casu op, de bouwverordening niet van zeer ingrijpenden aard acht. Naar hare meening bestaat er geen aanleiding daaraan goedkeuring te onthouden, behoudens enkele te stellen eischen. De Commissie feeft daarom in overweging bij de goedkeuring, eene andere inrichting van de syphons voor te schrijven, zoodanig, dat ze gemakkelijk kunnen worden schoon gemaakt en er minder kans voor verstoppen bestaat. Bovendien verdient het h. i. aanbeveling te eischen, dat de zinkputten dieper worden gemaakt, zoodat er gelegenheid tot bezinken zij. Ter voorkoming van latere kwesties, raadt ze aan in de beschikking uitdrukkelijk de bepaling op te nemen, dat er onder de ge geven omstandigheden geen uitzicht bestaat, dat de gemeente te eeniger tijd tot overname der straat, volgens art 56 der B. V. zal overgaan. Ook is ingekomen een rapport van den Ge meente-Bouwmeester, luidende als volgt Het plan voor het aanleggen van de straat voldoet niet geheel aan de bepalingen van Hoofdst. Vil Afd. 1 art. 54 der bouwveror dening. lo. De nieuw aan te leggen straat sluit aan geen der einden aan een' openbaren weg aan. 2o. De zinkputten zijn, ontworpen zonder bezinking hierdoor wordt het eventueel schoon maken van het riool zeer moeilijk en lastig. 3o. De inrichting der syphons is zoodanig, dat ze zeer moeilijk kunnen worden schoonge maakt. De plaats van het stankscherm in de syphon zal oorzaak zijn, dat ze spoedig zullen verstoppen. 4o. De trottoirs worden verhard met kool- asch, wat op den duur onvoldoende zal bljjken. Wil de Raad der Gemeente volgens de laatste alinea van art. 54 ontheffing verleenen van bovengenoemde afwijkingen of aan merkingen, dan zou het wenschelijk zijn daar bij te bepalen, dat de straat volgens het goed gekeurd ontwerp niet in eigendom en in onderhoud door de gemeente Ter Neuzen kan worden overgenomen. De Voorz. doet een voorstel in den geest van het ingewonnen advies. Dhr. Lensen wenscht nog eenige inlichtingen. Hij vraagt of de leden zich al rekenschap hebben gegeven, hoe, indien toestemming tot de afwijking op de bouwverordening wordt verleend, dan dient gehandeld te worden, wat betreftde verlichtingbij brand, bij het bewaren der orde, het betrachten der zinde lijkheid bjj het ophalen van vuil enz. enz. Iedere straat dient aan één der uiteinden aansluiting te hebben met den openbaren weg. Hoe zal men, waar dit hier niet het geval is, bjj braud die straat bereiken De Voorzitter wijst er op, dat B. en W. ten allen tjjde het recht hebben, om ten aanzien van de gemaakte opmerkingen, maatregelen te treffen. Aan de hand der politieverordening kunnpn er voorschriften uitgevaardigd worden, TER \EI ZE\U H v.NILAI.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1