UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. man, van wie twee officieren, zijn met de boot te gronde gegaan. Uit de telegrammen die de Fransche bladen uit Cherbourg ontvangen hebben, laat dit vreeselijke ongeluk zich als volgt reconstitu- eeren. Het Noordzee-eskader, onder bevel van ad miraal De Marolles, voer van Brest naar Cher bourg, en bevond zich voor kaap La Hague, in de buurt van laatstgenoemde haven. Inte ressante oefeningen waren gehouden, waarbij de flottilles van torpedo-booten en torpedo-ja gers in actie geweest waren. Een laatste phase van de oefening moest nog plaats hebben ze bestond daarin dat eenige onderzeebooten uit Cherbourg, die in den vroegen morgen bij Kaap La Hague hadden post gevat, het eskader bij het voorbijvaren zouden overvallen. Het was halfzeven in den morgen en het eskader bevond zich op ongeveer vijf mijlen ten noordwesten van de kaap, toen de uitkijk op de »Saint-Louis«, het admiraalschip, dat voorop voer, eensklaps vlak voor den boeg den periskoop van een onderzeeboot zag op duiken. Onmiddellijk werd alarm gemaakt, maar de afstand was zóó klein, dat van ont wijken geen sprake meer kon zijn. Enkele oogenblikken later raakte de scherpe steven van den kruiser het onderzeescbe vaartuiggeweldige luchtbellen stegen om hoog, olie en benzine borrelden uit het water op De »Vendémiaire«, blijk baar half doormidden-gevaren, was regel recht naar de diepte gegaan. Onmiddellijk nam men de noodige reddibgs- maatregelen. Het eskader verzamelde zich om de onheilsplek, boeien werden uitgezet om het juiste punt aan te duiden waar het schip gezonken was, kranen, ponten, duikers, telegraphisch uit Cherbourg ontboden. Maar het was reeds van den aanvang af duidelijk, dat in het zéér onwaarschijnlijke geval dat niet de geheele equipage van de onderzeeboot al dadelijk door het binnendringende water gedood was, toch elke poging tot redding nutteloos zou blijken. De zee is op dit punt 53 meter diep, terwijl een duiker zich niet dieper dan op zijn hoogst 30 meter wagen kan hevige stroomingen dreven de schepen uiteen en deden de boeien eveneens afdrij ven. Hoe 'took zjj, de »Vendémiaire« en heel haar equipage moesten als reddeloos verloren worden beschouwd. Men kan slechts hopen dat het gat in de boot zóó groot was ge weest, dat de bemanning door het ineens binnendringende water ten minste een snellen en pijnloozen dood had gehad Door Burg. en Weth. is benoemd tot tjjdelgk onderwijzer aan schooi B, de heer J. J. Koljjn alhier. Het den vorigen Zondag wegens minder gunstig weer uitgestelde concert van de har monie >De vereenigde werklieden» alhier, bad ZoDdag 1.1. in den tuin van »De Buiten- Societeit» plaats. Het was een concert tusschen de buien in. De onweersbui, die in den namiddag losbrak deed aauvankeljjk denken, dat van het concert weer niets zou kunnen komen, maar tegen 5 uur klaarde het op en kregen mooi zacht zomerweer. Langzamerhand kwamen vele leden met familie om van de muziek te genieten. De aanwezigen hadden niet te klagenhet was heerljjk in den mooi beschaduwden tuin, terwijl het muziekkorps zgn beste beentje voorzette. mevrouw Jerningham's schuld geloofd, en ik geef u de verzekering van mijne volste sym pathie." „Dank u, dank u bartelyk riep Phyllis, uiterlijk dankbaar, maar innerlijk stikkend van woede.- „Maar ik geloof dat bet voor 't oofcenblik nog beter is, Sir Lionel over de zaak niet te spreken. Het zou hem kunnen opwinden, niet waar „Dat ben ik volkomen met u ééns, lieve Lady, volkomen. Het zou kwaad bloed bij hem zetten, natuurlijk. Praat u maar liever eens kalmpjes met hem er over, zoodra hij wat sterker is." En op deze wijze, door hare schijnbare vertrouwelijkheid en handige vleierij, had Phyllis althans den medicus tot haren aan hanger gemaakt, er mocht gebeuren wat wilde. Tegen den avond bad Phyllis eene nieuwe aanhangster gewonnen in de verpleegster, die sterk romantisch van natuur was en, misleid door Phyllis' vleierij, zich totaal verblinden liet door de schynbare toewijding van het mooie jonge vrouwtje aan den zieken man. Ook in de bediendenkamet praatte men over niets anders dan het nieuwtje in de courant, en natuurlijk werd er partij gekozen. Maar, dank zij het zwaarwichtige pleidooi van den bottelier, die gaarne zjjn baantje wilde behou den, waren binnen drie dagen al de bedienden vurige partijgangers van Phyllis. Zij was dan ook in den laatsten tijd zoo vriendelijk Er werd goed gespeeld, zoodat het eerste concert iu dit seizoen als goed geslaagd mag worden beschouwd. In de Zaterdag gehouden vergadering vau het uitkeeringstonds bij ziekte »Hulp in Nood* alhier, bleek uit de rekeuing en ver antwoording van den penningmeester dat over de maanden Maart, April en Mei is ontvangen aan contributie der leden f 484,35 en aan buitengewone inkomsten t 80,33, totaal f 565,68. Uitgegeven werd f 862,851/a, waarvan aan ondersteuning van zieken t 796,10. Het nadeelig slot over dit kwartaal beloopt dus f 297,171/,- v Voor de steunkas werd in denzelfden tijd ont vangen f 47,51 en uitgegeven wegens onder steuning van zieken 1 21, zoodat er een batig slot blijft van f 26,51. i Voorts deed de penniugmeester ook rekening over het 19e boekjaar, geëindigd 31 Mei jfi. Daaruit bleek dat in het afgeloopen jaar werd ontvangen aan contributie der leden f 1947,92, idem van donateurs f 176,25, rente bjj de postspaarbank f 53,16, idem van het Grootboek N. W. S. f 45, wegens terugbetaald ziekengeld f 89,50, reglementen f 9,07, ooeten f 9,07, 1 presentiekaart t 0,10, reen vrjje gift f 1 en busgeld f 7,93, totaal f 2330,83. Uitgegeven werd wegens ondersteuning van zieken f 2331,94, bodeloon f 213,05 gratifica tie aan het bestuur, f 62,50, drukwerken en schrijfbehoeften f 31,52J/2, uitkeering bij over lijden f 10, andere uitgaven f 18,41, samen f 2667,43. Alzoo meer uitgegeven dan ontvan gen een bedrag van f 336,60. Het goed slot van de vorige jaarrekening bedroeg t 2472,08l/£ zoodat er thans een saldo overblyft van f 2135,48VS- Voor de Steunkas werd in dat jaar ont vangen f 194,77 en uitgegeven f 113,35, goed slot alzoo f 81,42. Het goed slot van het vorig jaar bedroeg f 225,15, zoodat er voor de Steunkas thans aanwezig is een bedrag van t 306,57. Door den secretaris werd een jaarverslag uitgebracht, waaruit bljjkt dat het afgeloopeü boekjaar was begonnen met 383 leden, hiervan werden geschrapt wegens wanbetaling 2, wangedrag 3, op verzoek 6, wegens overlijden 1 en wegens langdurige ziekte ook 1, terwijl 14 nieuwe leden werden aangenomen. Het ledental bedroeg dus aan het eind van het jaar 384. Het aantal donateurs verminderde met 3 en vermeerderde met 4, het bedraagt thans 53. Hoewel de jaarrekening een hoogere uit gaaf aanwgst dan het bedrag der inkomsten, meent de secretaris dat de vereeniging met genoegen op het afgeloopen jaar mag terug zien daar aau de zware verplichtingen die van de kas werden gevorderd kon worden voldaan. Het bedrag dat wegens ondersteuning van zieken moest worden uitbetaald, overtrof nog dat der gezamenlijke inkomsten. Er blijkt uit, dat de vereeniging in eene werkelijke behoefte voorziet. f Met genoegen kan geconstateerd worden den gunstigeu stand van de steunkas. Door de bijdrage van 1 cent per lid en per week is al een aardig kapitaaltje bijeen gebracht en al is het een voorrecht voor hen die in den toestand komen dat ze in de termen vallen om daaruit ondersteund te worden dat dit afzonderlijk fonds bestaat, zoo is het zeker een gelukkig verschijn sel dat het aantal dergenen die bij dat fonds moesten aankloppen, nog tot een klein getal beperkt bleef. Niet alleen wordt dit fonds daardoor sterker, maar het wijst er op dat het aantal der leden die door langdurige ziekten getroffen worden, gering is. Afscheid van den burgemeester van Cailzand. Nadat in de Vrijdagnamiddag te Cadzand gehouden raadsvergadering voor den tjjd van 6 jaren tot gemeente-geneesheer benoemd was de heer J. D. Meerwaidt, arts te Utrecht, op een jaarwedde van f 500, nam de oudste wethouder, de heer J. Risseeuw, het woord, en richtte zich tot den burgemeester, den heer J. Erasmus, om met het oog op het feit dat deze vergadering de laatste is, die door hem werd gepresideerd, hem een enkel woord van dank en afscheid toe te spreken. en minzaam, zelfs tegen de tweede werkmeid^ dat hare vroegere stugheid en hoogheid ver geten werden, of toegeschreven aan het slechte, humeur van haren man en binnen eene week; waren zjj allen tot de overtuiging gekomen,! dat Sir Lionel zjjn jong vrouwtje altoos slecht- behandeld hal, en dat zjj door hare weerga looze toewgding vurige kolen gestapeld had op zjjn hoofd. Zoo had zjj, tjjdens Lionel's herstel, het gan- sche personeel aan hare voeten en voelde zich voor de toekomst veilig in haar eigen buis. Daar buiten dit wist zjj stond het anders geschapen. Maar zjj zou zich zoo goed mo- geijjk door het onvermjjdeljjke moeten heen slaan. (Wordt vervolgd). Evenals aan alles, zoo zei hg, ia ook aan uwe loopbaan een begin en een eindein 1888 als burgemeester begonnen, is, thans 1912, het einde daar. Die loopbaan is door u met eere en tot genoegen van de gemeente afgelegd. Veel is er, wat onder uw bestuur is tot stand gekomen, steeds hebt ge uwe beste krachten in dienst der gemeente besteed. Ontvang daarvoor onzen hartelijken dank. Wanneer u op de afgelegde baan terugziet, zal het tijdvak van 24 j »ar, waarin u aan het hoofd dezer gemeente stond, tot ernst en dankbaarheid stemmen. Tot ernst als ge u het begin uwer loopbaan terugdenkttoen toch waart u door geheel andere personen omringd, alleen de secretaris, de heer Blankert, is u tot het einde bijge bleven alle toenmalige raadsleden zijn u iu den dood voorgegaan. De terugblik zat u tot dankbaarheid stemmen, omdat u zelf nog in volkomen gezondheid van ons afscheid kunt nemen. En nu burgemeester, stel ik mij tot tolk van al de raadsleden en secretaris en aan wezigen, wanneer ik zeg, dat ik hoop en wensch, dat het u moge gegeven zgn Dog vele jaren aan de zjjde van uwe echtgenoote in gezondheid door te brengen, genietend van de rust, die u zoo ten volle toekomt. Onder aanbeveling van ons allen in uwe vriendschap en sympathie, verzekeren wij u dat ons vertrouwen en onz9 achting jegens u zullen blijven vportduren. Om onze vriendschap te kunnen bewijzen en u die voortdurend te verzekeren, gelooven wjj niet beter te kunnen doen dan door u als ge schenk aan te biedenuwe beeltenis. Wij hopen, dat dit geschenk u genoegen zal doen en dat het UEd. steeds aan ons zal bljjven herinneren en hiermede edelachtbare heer en vriend, ontvang nogmaals onze verzekering, dat wij u nimmer zullen vergeten. Hierna nam de tweede wethouder, de heer I. Leenhouts Pzn. bet woord, die iD herinnering bracht, dat hjj reeds meer dan twintig jaren, als lid van den gemeenteraad de heer Erasmus heeft leeren kennen als burgemeester. Meer dan de helft dezer jaren, ging de. spreker voort, heb ik als wethouder met u gewerkt, zoodat het zich laat begrjjpeD, dat we in al die jaren, een groot aantal verga deringen te zamen hebben bijgewoond, in het belang dezer gemeente. Het is wel opmerkelijk burgemeester als we de notulen dezer vergaderingen wilden nagaan, dan zouden we op een kleiue uitzondering na, altjjd vinden, dat de gemeenteraad door alle leden bijgewoond was. En dit was een bewijs, dat elk raadslid gaarne ter vergadering kwam. De reden hiervan is niet ver te zoeken in die jaren heerschte steeds de beste harmonie. Altijd wist gij het er heen te Inden, dat de goede stemming in al deze zittingen be houden bleef, zonder aan de gemeentebelangen iets te kort te doen. Het is u bekend, burgemeester, dat er niet alleen van mijn kant, maar ik zou zeggen van geheel de gemeente ernstige pogingen zijn aangewend om u nog enkele jaren als burge meester te mogen behouden. Ondanks deze pogingen is dit ons niet mogen gelukken. Met het oog op het klimmen uwer jaren hebt u hier steeds voor bedankt. Bij dit besluit moeten wij ons neerleggen. De spreker eindigde óok met de beste wenschen voor den burgemeester, hopende dat hij nog langen tijd gezond en sterk moge blijven. Zichtbaar aangedaan dankte de burgemeester voor het gesprokene. Steeds heeft hij met groot genoegen da vergaderingen geleid de krachtige medewerking van alle raadsleden, de nauwkeurige zorg van den secretaris voor de administratie, verlichtten hem zyne taak. Hij zegde ook dank voor het mooie geschenk, i dat hem i9 gedronken, onder belofte, dat 't bij hem steeds in eere zal blijven. Verder sprak bij de hoop uit, dat zgn op volger iu dezelfde mate den steun moge onder vinden van raadsleden en secretaris, die hij zelf gedurende zoo'n langen tij 1 heeft mogen genieten. Vervolgens werd de raadsvergadering gesloten. Hierna verzocht een der aanwezigen, de heer A. van Dale, den burgemeester een kort woord te mogen toespreken, wat hem toege staan werd. Iu een keurige toespraak, waarin herinnerd wordt aan de minzaamheid en bereidwilligheid, waarmede ap burgemeester steeds de inge zetenen te woord stond, huldigde de heer Van Dale den heer Erasmus als burgervader, waarDa hij hem, namens alle ingezetenen, een prachtig album aanbood, dat de namen van alle gevers inhoudt. Met eenige woorden bedankte de burge meester voor dit geschenk. »Middelb. Ct.« De buitengawone regenval bij de on weersbuien op j. 1. Zondag schijnt in het Land van Cadzand op verschillende plaatsen veel schade veroorzaakt te hebben. Zeker is het, dat hier en daar de hagel zeer belangrjjke schade veroorzaakt heeftzoo werd een handvol vlas vertoond, onwillekeurig uitge trokken, waarop 69 0/° schade was gekojpen. De partij vlas staat onder Schoondyke. Maandag is te Hoofdplaat benoemd in de onderwijzersvacature school A (kom) de he9r C. J. C. Eggermont te Olinge de heer C. J. Kotvis te Hoofdplaat verwierf 2 stemmen. Mej. M. A. Borm, te Hontenisse, is tot on derwijzeres benoemd aan school A, terwijl mej. A. van den Berg, te Haarlem, benoemd weid aan school B (Slikplaat). Het vlas wordt dit jaar in Z.-Vlaande ren weer tamelijk duur betaald, vooral donr Belgische koopers. Goed vlas gaat van de hand voor 500 frank, puik vlas besomt tot 600 frank per gemet. Op de markt van Zaterdag te IJzendjjke is er veel verhandeld. Hier en daar heeft dit gewas, alsook de bieten, schade geleden door den hagel van Zondag. De heer A. J. van der Linde, die te Biervliet Vrijdag overleed, was van 1895 tot 1909 lid van den gemeenteraad. Gekozen, om den zetel zijns vaders in te nemen, deed de benoeming van zgn behuwdzoon tot burge meester, hem afzien van een hernieuwing van zijn mandaat als raadslid. In de Ned. Herv. kerk bekleedde hij achtereenvolgens ver schillende waardigheden. Hij was een der drie oprichters van een kassierskantoor, welks werkkring zich zelfs tot buiteo de gemeente uitbreidde. Zondagvoormiddag nam ds K. K. de Jong t.e Schoondijlve afscheid voor een talrjjke schare belangstellenden, naar aanleiding van 1 Cor. 16 13a, wegens vertrek naar Engelum. Aau het eind der godsdienstoefening werd hg toegesproken namens den kerkeraad en door ds Pattist van IJzendijkp, namens den ring. Den vertrekkenden predikant werd daarop toegezongen Gez. 224:1. Of de filmfabricatie ook loonend is bewijst de reuzen-afname van de in de Hol- landsche filmfabriek van Nöggerath te Amster dam vervaardigde film »Roze Kate*. Deze zeldzame mooie film werd in Engeland alleen 60 maal verkocht. Als men nu nagaat dat elke maal pl. m. 700 gld. opbrengt komt men voor Roze Kate alleen in Engeland, op 42.000 gld. Een 10-jarige jongen geraakte in de flenegouwerhaven te Rotterdam onder een sleeperswagen. Een wiel ging hem over het hoofd, tengevolge waarvan spoedig daarna de dood intrad. Vrijdag j.l. is de Nieuwe polder aan den spoordam onder de gemeente Woensdrecht, welke bij den Septemberstorm van het vorig jaar, toen de indijking pas geheel klaar was, ondergeloopen is door het wegslaan van de dijken, opnieuw gedicht geworden. Met de keibedijking werd begin April van dit jaar begonnen door den heer J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge. Er zijn thans ruim 300 menschen aan het werk voor deze bedijking. Vrijdagavond is te Wageningen een 13-jarige jongen, die een eindje met de Oosterstoomtram wilde meerijden, bij het afspringen onder de tram geraakt, waarbij hem beide beenen vlak onder het lijf werden afgereden. Hij is in hopenloozen toestand naar het zie kenhuis gebracht. De Papendrechtsche zaak Door tal van ingezetenen te Papendrecht wordt, naar de »Dord. Ct.« meldt, aan de ver dedigers in de Papendrechtsche zaak, mr. W. Dicke, te Dordrecht, en prof. mr. G. A. van Hamel te Amsterdam, en den heer J. van Elk, te Dordrecht, een huldeblijk aangeboden, voor hetgeen zij in deze zaak hebben gedaan. Mr. Dicke krijgt een blauw kristallen kaar- tencoupe, in zilver gevat, uitgevoerd in em- pire-stijl. Aan den rand zijn zes medaillons aangebracht met toepasselijke emblemata, een opdracht (herinnering aap de Papendrechtsche Strafzaak 1907 - 1911), de namen der plaatsen, waar de zaak heeft gediend (DordrechtDen HaagDen Bosch— Arnhem), het wapen van Papendrecht en monogram W. D. Prof. Van Hamel en den heer Van Elk wordt ieder een compleet schrijfgarnituur ver eerd, uitgevoerd in zilver, eveneens in empire- stijl. Het bestaat uiteen inktpot, vloeirol, cachet vouwbeen met ivoren lemmet, zilveren schaar, papiermes, radeermesje, pen- en pot loodhouder. Elk garnituur is besloten in een Marokkijn étui, waarop een zilveren plaat met toepasselijke emblemata en inscriptie. Een inbreker gepakt. In de Van Ittersumstraat te Zwolle sloop

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2