een net aankomend MEISJE Goeflkoopst aires voor Pi' .ano's Muziek-Instnmr 3nten UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Wordt gevraagd ANTOINE MES, MIDDELBURG. Steeds worden bij dergelijke aanvragen be palingen getroffen ter voorkoming van brand gevaar dat zal dus ook hier geschieden. Dhr de Jager vraagt of bij 't houden der vergaderingen der schoolcommissie in school C voldoende meubilair aanwezig is. Laatst hield de Commissie tot Wering van Schoolverzuim aldaar een vergadering en was er geen voldoend meubilair aanwezig. Hij vraagt of daar thans voor gezorgd is. De Voorzitter zal in dezen voorzien. Hierna wordt de vergadering gesloten. In de Maandag te Axel gehouden raads zitting, waarbij afwezig waren de beeren A. E. C. Krujjsse en P. Dregmans, werd de heer K. A. Wiechman bij de tweede vrije stemming benoemd tot directeur der gemeentelijke gas fabriek met 5 stemmen op den beer C. C. de Roojj van Rotterdam waren 2 en op de heeren R. W. Kielstra vaD Oegstgeest en W. A. P. F. L. Blaeser van den Helder ieder 1 stem uitgebracht. Bij de eerste stemming ver kreeg de heer Wiechmann 4, de heeren De Roojj en Kielstra ieder 2 stemmen en de heer Blaeser 1 stem. Inzake het verzoek van S. M. de Jonge, wed. J. C. de Brujjn, om aan haar pl.m. 7 vierk. meter grond van de ge meente in koop af te staan, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen een voorstel van B. en W., om dien grood aan den publieken dienst te onttrekken, hiervan openbare afkon diging te doen plaats hebben en bij aldien mocht blijken, dat door de ingezetenen hierte gen geen gegronde bezwaren worden ingebracht, bij besluit van den Raad den grond aan ge noemde persoon in koop af te staan voor de som van f 1. Op voorstel van B. en W. werd aan de Zeeuwsch-VlaamscheTramwegmaatschappij ge durende 20 jaar een jaarlijksche subsidie verleend van f 700, te beginnen, zoodra de hoofdlijn, voor zoover loopeude door de gemeen te, in exploitatie zal zijn gebracht te weten f 300, zoodra de lijn Honteoisse Zuiddorpe en bovendien nog f 400, zoodra de lijn IJzendijke Sas van GentDrieschouwen en de induBtnëele lijn Sas van Gent Selzaete in exploitatie zal zjjn gebracht, en verder onder de navolgende voorwaarden a. dat de remises en verdere gebouwen voor een centraalpunt geplaatst worden aan de Drieschouwen op grondgebied van de gemeente Axelb. dat, indien de tramverbindingen ultimo December 1917 niet in exploitatie zijn gebracht, alsdan de onderwerpeljjke subsidies niet worden ver leend c. dat de hierop betrekking hebbende raadsbesluiten van 4 Oct. 1904 en 1 Sept. 1908 hiermede als vervallen worden beschouwd. Op voorstel van B. en W. werd afwijzend beschikt op een verzoek van G. Gilijamse, houdende bezwaar tegen den aanslag van het door hem betaalde vergunningsrecht eu tevens om afslag en terugbetaling van het door hem te veel betaalde, omdat, naar hun meening, de gehouden schatting niet te hoog is. De rekening van het Alg. Burg. Armbe stuur werd goedgekeurd 10 ontvangst op ƒ5051.38 en in uitgaaf op ƒ4333.865, alzoo met een batig slot van /717,515. Tot leden der commissie tot onderzoek inzake den hoof- delijken omslag werden benoemd de heeren J. de Fejjter, J. Smies en M. Wolfert. Te Axel is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van de gemeentelijke gasfabriek K. A. Wiechman te Vianen. In de Vrijdag te Axel gehouden verga dering van stembevoegde ingelanden van den poldei »Noord< werd herbenoemd als dijkgraaf de heer M. Wolfert en als plaatsvervangend djjkgraaf de heer D. van Dixhoorn. Het djjkgeschot werd vastgesteld op 4.50 per H. A. Uit Hoek wordt ons uit vertrouwbare bron medegedeeld, dat dit jaar aldaar weer een groot wielerfeest zal plaats vinden. Als datum is daarvoor aangewezen den 15en Augustus. Men heeft het plan dit feest zoo luisterrijk in te richten, dat het de vroegere wielerfeesten zal overtreffen. In de Zaterdag j. 1. gehouden vergade ring van den raad van Aardeuburg werd o. a. voorgelezen een schrijven van Ged. Staten, waarbjj werd mee gedeeld, dat de beslissing over het reglement van het burgerweeshuis werd verdaagd, tot van den Miuister van binnenlandsche zaken bericht zou zijn ontvan gen of het thans vastgestelde reglement al of niet is in strijd met de wet of het algemeen belang. Verder werd nog medegedeeld, dat de wijziging van den wegenlegger was goed gekeurd, evenals de kohieren H. O. eu honden belasting. Overgegaan werd thans tot het goedkeuren van de rekening der gezondheids commissie 1911, sluitende met een goed slot van f 300 beoevens de begrooting van '13, waaruit bleek, dat over dat jaar de ge meente Aardenburg zou bjjdragen f 66.40s. Verder werd nog goedgekeurd de rekening van het algemeen armbestuur over 1911 slui tende met een goed slot van f 25.88. Thans was aan de orde het voorstel van B. en W. om aan het Burger-Gasthuis gedu rende 25 jaren jaarlijks een subsidie te ver- leenen van f 125 in den bouw van een zie kenbarak. Door den heer Wijffels werd gevraagd of nlle doktoren in die barak hun patië iten zouden mogen behandelen, of dat ook daar de dokter van 't Gasthuis de leiding zou hebben. Verder ontspon zich nog een debat over de vraag, wat gebeuren zal, als de 25 jaren om zjjn. Wat de eerste vraag betreft werd door den secretaris, namens den voorzitter geantwoord dat de beslissing dienaangaande geheel thuis behoorde bjj regenten van het burger gasthuis en wat de tweede vraag betreft, zeer zeker zou na 25 jaren het te sluiten contract op houden te bestaan en moest weer een nieuwe regeling getroffen worden in elk geval was dan 25 jaren lang het gemeentebelang in zake besmettelijke ziekte goed gediend. Ook werd nog van het Gasthuis een stuk land in erfpacht uitgegeven voor den prijs van Vs cent de c.A., voor de stichting der barak. Na goedkeuring van eenige af- en over schrijvingen dienst 1911 en 1912 en eene aanvulling der begrooting 1912 in verband met te veel genoten rijksbijdrage over 1910 werd de vergadering gesloten. Vrjjdag is te Groede de bliksem geslagen in een looze schoorsteenpijp op het dak van H. Hoebe's woning in de Schoolstraat. De pijp en de omringende dakpannen werden verbrijzeld. Het vuur nam vervolgens zijn weg over het dak, door een anderen schoor steen en sloeg in de woonkamer, waar de spiegel en het behang beschadigd werden. Het onweer van Zaterdag. Zaterdag is boven onze provincie een onweer losgebroken met veel wind, waardoor veel schade is aangericht. In onze omgeving bepaalde zich de schade tot het afwaaien van enkele groote takken van boomen en hier en daar ook enkele boomen. Op andere plaatsen in de provincie is even wel erger huisgehouden. Nabij Biervliet, in den Thomaespolder bjj Victor Haverbeke werd de graanschuur, juist boven den koestal, door den bliksem getroffen, en ontstond er brand. Onmiddelijk werden de 8 a 9 paarden uit den stal losgemaakt ook de beide stieren, waarna met goed gevolg dank zij de hulp van een aanwezigen timmer man de vlammeu konden gedoofd worden. Te Yerseke, sloeg door een stormvlaag tijdens de onweersbui een vaartuig omver. De schipper kon een plank grijpen, waarmee hij naar den steiger van een oesterput dreef, waar bjj door behulpzame handen bewusteloos op den wal werd gehaald. Hij werd echter spoedig weer bijgebracht, maar is nog lijdende. De knecht was op het zinkende vaartuig gekropen en werd nog in tijds door een kor- stoomboot die van haar ankers geslagen was gered. Twee andere vaartuigen werden door het stooten tegen den steiger beschadigd. Te Kruiningen werden 160 populieren aan den Zanddijk stuk geslagen, waardoor het verkeer werd gestremd. De groote hoeveelheid gevallen regenwater heeft vooreerst weer voor zien in drinkwater, waaraan allerwege gebrek was en veld en tuin, waarin het zaad lag te wachten op het noodige vocht voor ontkieming, belangrijk opgefrischt. De bliksem vernielde een gaslantaarn. Te 's Gravenpolder werden, over een afstand van bijna een half uar gaans, van meer dan 200 boomen de kronen afgerukt. De weg was dan ook totaal versperd op enkele plaat sen was er dan ook geen doorkomen aan en een groot aantal werklieden moest onmiddellijk beginnen met bijlen en hakmessen vrjj baan te maken. Op den Biezelingschendijk lagen wel een 20 groote takken, die in hun val de 7 telefoon- en telegraafdraden hadden meegenomen, zoodat de verbinding van Holland met Zeeuwsch- Vlaanderen langs deze lijnen totaal verbroken was. Voor het kantongerecht te Oostburg werd gisteren eene zaak wegens overtreding der Drankwet geschorst wegens vermoedelijke meineed van zekeren L. te Schoondijke. Een liefdedrama. Vrijdagnacht omstreeks halt' twee heeft aan den Zuidwal ia den Haag eeu liefdesdrama plaats gehad met treurigen afloop. Twee jongelieden, een meisje en een jongen uit den burgerstand, kregen oneenigheia met het gevolg dat het meisje eensklaps te water sprong. Het jongmensch sprong haar dadelijk na. Met dreggen werden beiden na eenige oogenblikken door politie en burgers op het droge gebracht. Het meisje bleek echter reeds te zijn overleden. De jongeman werd ter verpleging opgenomen in het gemeente ziekenhuis. Een waanzinnige moeder. i Toen een bewoner van de Sumatrastraat te Utrecht Vrijdagavond thuis kwam trof by zjjn echtgenoote in hoogst overspannen toestand aan. Een geneesheer wiens, hulp werd inge roepen, constateerde waanzin, waarop de vrouw naar het krankzinnigengesticht werd overgebracht. Iotusschen had zij, nog alleen thuis zijnde, haar kind van drie maanden in een emmer met water van het leven beroofd en het daarna weer in het wiegje gelegd. In de buurt wekte het gebeurde algemeen de deelneming op. Op eeu uitstapje vermoord. In de omgeving van Heidelberg ia een jonge man uit Norden, in Oost-Friesland, welke aan de universiteit te Heidelberg studeerde, vermoord en beroofd. Zondag werd op den Katzenbuckel, den hoogste berg van het Odenwald, een toerist vermoord gevonden en herkend als de student in de philologie Helmar Arjas uit Norden. Het Ijjk was geheel ontkleed, rok en vest ontbraken, evenals horloge en geld. De overige kleedingstukken werden in de nabij heid gevonden. Zaterdag had Arjas een som geld ontvangen, waarvoor hij een uitstapje van acht dagen wildeooderoemen door Odenwald en Neckerdal. Het is gebleken dat hij door een schot in den rug gedood is. Vermoedelijk heeft de moordenaar geweten, dat de student pas een som gelds ontvangen had. De vader van den vermoordde, leeraar aan de landbouwschool te Norden, is op het hooren van den vreese- ljjken dood van zijn eenigen zoon, onmiddeljjk naar Heilelberg gereisd. De moeder is van smart ziek geworden. Curruptie. Vier leden van den gemeenteraad van Atlan tic City hebben bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan het aannemen van steekpenningen, in ruil waarvoor zij hadden beloofd hun stem te zullen geven aan een der inschrijvers voor het maken van een strandboulevard. De ontmaskeraar van deze corrupte gemeen teraadsleden is de speurder W. J. Burns, de zelfde die de dynamiet-complotten der McNa- mara's aan het licht bracht. Burns kwam in het bezit van een volledig relaas der door de gemeenteraadsleden gevoerde onderhande lingen door gebruikmaking van een dictograaf, een klein toestel dat op een verborgen plaats in een kamer of zaal aangebracht, getrouweljjk alle gesprekken rigistreert, aldaar gehouden. Moord. Toen Zondagavond een bejaarde geestelijke de St. Nicolaas-kerk te Rome binnentrad, werd hjj van achteren aangevallen door een man, die hem met een dolksteek in den rug zwaar verwondde. De dader sprong daarna op een rjjwiel en ontkwam, de aanleiding tot zijn daad wordt gezocht in een proces, dat de kerk sedert geruimen tijd met een Romeinsche familie voert. Onlangs werd ook een priester door een broeder van den dader met een dolksteek verwond. Een raar geval. Een arbeider begaf zich verleden Dinsdag met vijftienjarige dochter naar Frankfort. Ze woonden in een naburig dorp. Eenige dagen later werd de mau echter in verwilderden toestand in een bosch gevonden. Hij ver haalde, in de stad het meisje te zijn kwijt geraakt. In wanhoop zou hjj daarna gedurende drie dagen hebben omgezworven en zelfs het plan gehad hebben zich vau kant te maken. Daar de werkman echter niet de moeite had genomen, thuis te vragen, of zijn dochter, die den weg kende, niet alleen was terugge keerd, werd hjj gevangen genomen. Van het meisje is iotusschen geen spoor gevonden. Verkiezingen in België. De verkiezingen zijn Zondag in België voor de liberalen slecht afgeloopen. De katholieken hebben gewonnen. Was de regeeringsmeerderbeid voor de verkiezing slechts 6 stemmen, tbans zal die 15 bedragen. Toen de uitslag bekend was zijn in Luik, Antwerpen en Gent ongeregeldheden voor gevallen. Vooral te Luik zijn die zeer ernstig geweest, waardoor 3 personen zijn gedood en verschillende anderen gewond. Buiten veranticoordelijkheid der Redactie. Een klacht uit Zaamslag. M. de R.! Gelieve onderstaande in uw blad op te nemeu, waarvoor bjj voorbaat mjjo dank. De Pinksterdagen zjjn weer voorbjj de verschillende gemeenten uit d»n omtrek of liever laat ons zeggen uit onze geheele provincie hebben zich ingespannen door bet een of ander feest of door het organiseeren van publieke vermakelijkheden, zooveel mogeljjk vreemdelingen te trekken en de ingezetenen trachten te bewegen in de plaats hunner io- woning deze dagen in gepaste feestvreugde te doen doorbrengen en daardoor aan de ver schillende neringdoenden flinke verdiensten te verschaffen. Van dit alles in Zaamslag geen spoor. Het geheele dorp doodsch en verlaten. Ligt dit aan Zaamslag's burgerjj en draagt dit kaar goedkeuring weg Neen, dit is alleen het gevolg van de bekrompen ideën, waarop de Burgemeester gesteund door een kleine groep Kerkeljjke aanhangers, zjjn ambt als Burgervader vau alle gemeentenaren meent te moeten opvatten. En dit zou tot op een zekere hoogte nog zjjn toe te geven, maar wjj troffen de kinderen van onzen Burgemeester aan op de kermis te IJzendjjke en van zjjn boven genoemde aanhangers, waaronder het raadslid Dieleman op het festival te Middelburg. Ook de voorzitter der afd. Patrimonium die nu aan den gemeenteraad een verzoek heeft gericht om de a. s. kermis te bekorten, was op het muziekfeest te Middelburg aanwezig. Ook is die voorzitter, zoo gekant tegen de kermis, er niet afkeerig van, op Marktdagen tot laat in deD avond te biljarten. Wjj vragen aa'n u ingezetenen van Zaamslag of dit een eerljjke toepassing van beginselen is 1 En tot U Burgemeester van Zaamslag durven we in dit ingezonden stuk de vraag richten Zult UEd. de handelwjjze van de Uwen en die van uwe aanhangers kennend, hoe zjj op feestdagen in andere gemeenten hun vermaak gaan zoeken en daarmede in verband, hun geld buiten hunne woonplaats gaan verteren tot groote schade van Zaamslag's neringdoenden, nog langer op den ingeslagen weg voortgaan en uwe gemeentenaren de gelegenheid te ontnemen zich op een gepaste wjjze in hunne woonplaats te vermaken Iemand, die de neringdoenden van Zaamslag wel iets gunt. Ter Neuzen. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Mei. Jacobus Cornells Yersluijs, oud 24 j., jm. en Jaco- ba Mechelina Huijssen, oud22j.,jd. 30 Mei. Pieter van Kerkvoort, oud 33 j., jm. en Jacoba Cornelia de Kraker, oud 27 j., jd. Samuel Marinus Mielen, oud 27 j., jm en Suzanna Wilhelmina Loof, oud 35 jjd. Hendrik Johannes van Gelderen, oud 20 j., jm. en Elena de Mul, oud 20 jjd. Geboorten. 27 Mei. Arentje, d. van Cornelia van der Klooster en Maria Jacoba de Jonge. 28 Mei. Cornelia Jan, z. van Jozias Jacobus Meijer en Cor nelia Adriane de Bruin. 30 Mei Pieter Leendert, z. van Jan van Cadzand en Sara van Oosten. 1 Juni. Maria Jacomina, d. van Jacob Francois Loof •n Adriana Pieternella Jacoba Dekker. Overlijden. 28 Mei. Cornelis Pieter Kaan, oud 2 j.. z. van Daniel en Anthonia Johanna Adriana Dekker. 31 Mei. Alphonsus Volkrijk, oud 31 j., z. van Anthonij (overl.) en Anna Maria de Rijk. Jan van Aalst, oud 7 m., z. Jan en van Janna Cor nelia Harte. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 5 Jnni 4.55 5.17 Donderdag 6 5.39 6.5 Vrjjdag 7 6.31 6.59 Zaterdag 8 7.30 8.4 Zondag 9 8.38 9.9 Maandag 10 9.43 10.11 Dinsdag 11 10.41 11.7 te bevragen Bureau dezer courant. en alle soorten WtF Men vrage Geïllustreerde prgac0uranten 11 H •1 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3