Even na opening komen ter vergadering de keerenLensen, van Borssum Waalkes en De Bruijne. Afwezig: de heeren Dees en Eijke met kennisgeving en dhr. Drost. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht, alvorens over te gaan tot de be handeling der zaken, de aandacht te vestigen op het feit, dat dezer dagen den heer Wieland, de eer te beurt viel, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot lid dezer vergadering. Hij heeft gedurende die jaren getracht, naar z'n beste krachten en volgens inspraak van z'n hart, de belangen der gemeente te behartigen. Daar hij zijn mandaat herhaaldelijk hernieuwd zag, mogen we veronderstellen, dat de ingezetenen, die iedere zesjaarlijksche periode zijn werk konden beoordeelen, dit goedkeurden. De Voorz. spreekt daarom de hoop uit, dat dhr. Wieland nog menig jaar de taak met dezelfde liefde, trouw en ijver zal mogen uitvoeren, ter bevordering der belangen onzer burgers. Hij wenscht hem tot in lengte van dagen geluk met z'n werk, dat tot zegen moge zijn der gemeente en dat hem de kracht gegeven zij, die taak met lust en ijver te blijven opvatten. Gedurende deze toespraak verheffen zich alle aanwezigen van hun zetel. Dhr. Wieland uit z'n dank voor de hartelijke woorden, hem toegesproken. De notulen der vorige vergaderingen worden, na lezing door den Secretaris, z. h. s. goed gekeurd. Thans is aan de orde I. Ingekomen stukken a. Een schrijven van dhr. Albert Baertsoen, waarin hij bezwaren uit tegen zijn aanslag in den H. O., volgens een belastbaar inkomen van t 5900 tot een bedrag van f 86.02. Hjj wijst er op, dat hij als kunstschilder, woonachtig te Gent, nu en dan Ter Neuzen bezoekt en daarom eene kleine woning heeft gehuurd in de Vlooswijkstraat No 60, om z'n doeken en schildersbenoodigdheden ge makkelijk te kunnen bergen dat hij inkomen, noch eigendommen heelt in Holland. Hij meent, dat er daarom van belastbaar inkomen geen sprake is en hoopt, dat deze aanslag slechts hét gevolg is van een misverstand. De Voorz. stelt voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen en nader te be handelen by de vaststelling van het kohier. Aldus wordt besloten. b. Van Ged. Staten van Zeeland is inge komen de goedkeuring der door den Raad bepaalde heffing van H. O. (verhooging van het maximum) en der keurloonen. De laatste tot 1 Juli 1915. Overwegende, dat de verhooging van H. O. mogelijk is tengevolge van toeneming van het belastbaar inkomen der inwoners, zal er dus ten behoeve der gemeente jaarlijks worden geheven een H. O. tot een maximum van 35.000, onverminderd die der suppletoire kohieren. Dit besluit wordt geacht te zijn in werking getreden den 1 Jan. 1912. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Verzoekschrift van het bestuur der ïVereenigde Handwerkslieden* alhier, welke Vereeniging uit de gemeentefondsen gedurende eenige jaren, voor het daargegeven vakonder wijs, eene subsidie genoot van ƒ150. In verband met uitbreiding van haar leerrooster in werktuigkunde en voor herhalingsonderwijs aan hen, die den 4 jarigen cursus hebben afgeloopen, was door haar verhooging der Rjjks-, Provinciale en Gemeentesubsidie aan gevraagd. Door de Provincie wordt 15 meerdere subsidie toegestaan, terwijl men 50 meer had gevraagd. Het Rijk weigerde de meer gevraagde 100.Onder de voor waarden, waarop de verhooging door de Provincie en de gemeente werd toegestaan, (door de gemeente een verhooging van 30. kunnen ze deze dus niet aanvaarden en blijft de gemeentelijke subsidie f 150.die der provincie ƒ200.— De Vereeniging verzoekt thans de voorwaardelijk toegeschatte hoogere subsidie der gemeente, dus 180.ondanks de geweigerde rijkssteun, toch te mogen ontvangen. De Voorzitter stelt voor dit adres aan te houden tot de behandeling der begrooting. Aldus wordt besloten. d. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over 1911, omtrent handel, scheepvaart, landbouw en veeteelt. Het verslag bevat voor onze lezers weinig nieuws. Het voornaamste daaruit kwam voor in de verslagen over de zittingen dier Kamer. e. Jaarverslag over 1911 der Vereeniging Ambachtschool en avond-vakteekenscbool voor Hulst en omstreken. Beide verslagen zullen neergelegd worden ■in het archief der gemeente. f. Van Ged. Staten is een missieve inge komen, waarbij een raadsbesluit van de ge meente Hontenisse, ter kennis wordt gebracht, waarin bepaald wordt, dat de kermis van 't dorp Lams waarde, in plaats van op den »H Sacramentsdag*, wordt vastgesteld op den derden Maandag en Dinsdag na den eersten Pinksterdag. Hiertegen bestaan geen bezwaren, zoodat dit besluit voor kennisgeving wordt aangenomen. g. Een schrijven van de Gezondheids-com missie, gezetelt te Ter Neuzen, waarin de raming over 1913 barer ontvangsten en uit gaven, beneven de bijdrage, groot f366.84 door de gemeente Ter Neuzen. Bij de ge- meentebegrooting zal dit bedrag worden vast gesteld. h. Verzoek van dhr. G. A. Standaert alhier, om zijn aanslag in den H. O. terug te brengén 'op hoogstens 3000,inkomen. Op voorstel van B. en W. wordt dit ver zoek aangehouden, tot ook anderen met der- gelijken inhoud zullen worden behandeld. II. Voorstel tot vernieuwing van het wijzer- werk van het torenuurwerk. B. en W. stellen voor daarvoor een crediet toe te staan van f 250,— De voorzitter deelt mee, dat naar aanleiding van een verzoek van den heer De Jager, een onderzoek naar de kosten ter verbetering van genoemd uurwerk, is ingesteld. Het aanbrengen van nieuwe wijzers, en nieuwe rollen in 't uurwerk, benevens de kosten van 't steiger- werk zullen f 180 bedragen. Bij een latere eventueele vervanging van 't uurwerk door een nieuw, zullen die wijzers gebruikt kunnen worden. Het uurwerk van thans kan echter nog eenigen tijd blijven bestaan. De Voorzitter deelt op een vraag van den heer de Jager mede, dat die kosten uit de jaarlijksche uitgaven worden bestreden en hiervoor geen leening wordt noodig geacht. Z. h. s. wordt besloten de bedoelde ver beteringen aan te brengen. III. Vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1911. B. en W. stellen voor deze goed te keuren in ontvang op 5587.53 en in uitgaaf op f 5712.29'. Alzoo een nadeelig slot van f 124.76'. IV. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmij. B. en W. stellen voor aan deze maat schappij (die zal aanleggen en in exploitatie brengen de tramverbindingen van Hontenisse Hengstdijk Zaamslag—Axel - Drieschouwen- Zaamslag—Ter Neuzen—Hoek—Philippine— Scboondijke— IJzendijke—Pyramide, met zijtak Pjramide—Biervliet—Hoofdplaat—Philippine- Sas van Gent DrieschouwenZuiddorpe Moerbeke en een industrieele verbinding van Sas van Gent naar Selzaete) of ingeval van naasting door den 'Staat aan den Staat der Nederlanden gedurende 20 jaren te verleenen een jaarlijksche subsidie vau 1200.te beginnen, zoodra de lijnen, voor zoover loopende door de gemeente, in exploitatie zullen zijn gebracht, en onder eventueele gratis beschik baarstelling van alle wateren, wegen en dijken of gronden, welke publiekrechterlijk aan haar toebehooren. Dhr. Lensen, die niet in de gelegenheid was inzage te nemen van de desbetreffende stukken, is niet voldaan over het voorstel van B. en W. om die subsidie aan de Maat schappij toe te staan, zonder de voorwaardelijke bepalingen, in eene vorige Raadszitting aangenomen. Waar wij f 24000 beschikbaar stellen, willen we ook de bepalingen hand haven, die het gebruik der wateren en wegen beperken, en die omtrent het geregeld loopen en blijven loopen der tram regelingen inhouden. De Voorz. acht het gewenscht geen aan leiding te geven tot uitstel. Er zou ver traging door kunnen ontstaan bij de onder handelingen tusschen de Maatschappij en den Staat. Het is noodig, dat de zaak wordt afgehandeld in de eerstvolgende Tweede Kamerzitting. Dhr. Wieland vroeg naar de notulen, waar in de bepalingen voorkomen, welke betrekking hebben op deze subsidie. De Voorz. leest bedoeld raadsbesluit voor. Volgens de wet cp de spoorwegen moet bij den aanleg van spoor- of tramlijnen rekening worden gehouden met de voorstellen van den Gemeenteraad. Dhr. Lensen Welnu dan is er ook geen bezwaar dunkt me, dat die hier nog jens worden herhaald. Wij zijn genoodzaakt ten aanzien van zulk een bedrag zekere bepalingen te maken. Wie zegt ons, dat er niet later verschil van opinie kan komeD tusschen de Maatschappij en den Raad. Daarom moeten we nu reeds zekere reserves in acht nemen. Dhr. Van Borssum Waalkes: Ik ben er zelfs voor, nog de bepaling er bij te voegen, dat, waar we de grootste subsidie der omlig gende gemeenten geven, den eisch stellen, dat het Centraal bestuur der Mij zich te Ter Neuzen vestigt. Dhr Visser zegt, dat dit toch reeds in het voornemen der Maatschappij ligt. Dhr Van Borssum Waalkes verlangt echter zwart op wit. Dhr Moggré vraagt of er door de Maat schappij reeds bezwaren tegen het Raadsbesluit zijn geopperd. De Voorz. Neen. maar al die bepalingen geven vertraging, wanneer de Maatschappij onderhandelt met officieele departementen. Daarom vraagt deze dan ook, ze formeel achterwege te laten. Ze blijven intact voor de Maatschappij. De gemeenten blijven min of meer Staats- kind en wil men nu de zaak vooruit helpen dan moet men niet angstvallig vasthouden aan die bepalingen. De heer Lensen handhaaft echter z'n voorstel om in het concept besluit de vroegere voorwaarden vast te leggen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen De heer Van Borssum Waalkens vraagt of er ook een bepaling is, omtrent het terug betalen der subsidie door de Mij, wanneer blijkt, dat deze voldoende winsten maakt. De heer Lensen merkt op, dat daar vroeger reeds over gesproken is, doch dat men toen besloot die bepalingen te laten vervallen. Het is een jonge maatschappij, die iets begint te risqueeren. Dhr. Van Borssum Waalkes vraagt nog of de gemeente niet de opmerking zal maken, dat het gewenscht is, dat het Centraal bestuur zich alhier vestigt. De Voorzitter de directeur woont reeds hier. Men heeft dus zeer zeker het plan, dat het bestuur hier haar zetel opricht. Laat ons daar niet te veel aan tornen. V. Vaststelling stratenplan op verzoek van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation te Sluiskil. Bij dit verzoek der genoemde vereeniging is de teekening gevoegd van de aan te leggen straat op de perceelen, kadastraal bekend Gemeente Ter Neuzen, sectie nr. 758, 756, 1578 en 1577. Bedoelde straat wordt aangelegd langs den spoorweg Mechelen-Ter Neuzen ze zal het spoor kruisen op de grens der perceelen 755 en 1578 en zal eindigen aan het verbindings punt met den weg dien Sluiskilbrug met Sluiskil-station verbindt. De straat wordt bekeid met porphieren steeneen trottoir met greppel tot water afleiding wordt langs beide kanten aange bracht op afstanden van 30 M. worden siphons aangelegd. De breedte (de straat- troittoirs ter breedte van 1.50 M inbegrepen) zal 8 M. bedragen! De straatweg zal 200 M. lang zijn.J De Voorz. merkt op, dat die straat niet geheel voldoet aan de eischen der bouw verordening. Het plan bestaat daar woningen te bouwen voor arbeiders en ook voor anderen. Die komen op het terrein, behoorende aan de Maatschappij, oostelijk van den spoorlijn. Later komen daar natuurlijk meer straten. Waar nu vrijwel zeker is, dat die straten particulier eigendom der Mij. zullen blijven, stellen B. en W. voor, afwijking der bouw verordening in dezen toe te staan voor de straat, die langs den spoorlijn wordt aange legd. Op een vraag van dhr. Lensen, welke die niet nageleefde bepalingen der Bouwverorde ning zijn, antwoordt de Voorzitter, dat de trottoirs niet voldoen aan de bepalingen en ook de ontvangputten niet op de gewone af standen van elkaar worden gelegd, een en ander in verband met het eigenaardige type der woningen, aldaar te bouwen. Dhr. Van Borssum Waalkes vraagt of advies van de gezondheids-commissie is ingewonnen, waarop de Voorz. ontkennend antwoordt. Dhr De Jager vraagt of de gemeente, bij eventueel later overnemen der straat, zich ook in de vingers kan snijden. De Voorz. zal hier straks nader op ant woorden. Dhr. De Jager vraagt of de woningen op Ter Neuzensch grondgebied worden gebouwd, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt. Dhr. Lensen merkt op, dat, wanneer de gemeente later de straat zou overnemen, ze een straat aanvaarden moet, die niet vol doende gedraaineerd en bestraat is. Door afwijking dezer bepaling der bouwverordening sanctionneeren we een toestand, die we niet permitteeren voor andere gedeelten dezer stad. Waar we herhaaldelijk toepassing der ver ordening eischen bij nietige gevallen elders, daar moeten we ook zeer zeker, consequent blijven, waar het zulk eene lange straat geldt. Zonder nader overleg geef ik m'n stem niet Eerst dienen we het advies der Gezondheids- Commissie in dezen af te wachten. De Voorz. zegt, dat hij de straat ook niet zou overnemen, zonder dat ze eerst in orde was gebracht. Hij acht echter thans geen bezwaar tegen het projecteeren van de straat volgens de overgelegde teekening. Dhr. Van Borssum Waalkes sluit zich aan bij het betoog van dhr. Lensen Hij maakt eveneens bezwaar tegen de afwijkende be palingen, wat betreft de rioleering en af watering, van dien weg. Dhr. Lensen Waar de overheid het recht en de macht heeft, te bevorderen dat de hygiënische bepalingen worden nageleefd in alle mogelijke gevallen hier ter stede, stel ik voor ook thans eerst de gezondheidscommissie in dezen te raadplegen. De Voorz. wijst er nogmaals op, dat het geen publieken toestand betreft. Dan zouden we waken voor het belang der gemeente hier betreft het echter de belangen eener particu liere instelling. Het gaat er alleen om, of de menschen op zintels of klinkers zullen loopen en of do zinkputten voldoen aan het model, vastgesteld door de gemeente. Laten we nu de Maatschappij ter wille zijn en hier geen bepalingen in den weg stellen, waar het de belangen van particulieren betreft. We binden ons niet voor later. Dhr. Lensen De menschen, die er komen te wonen zijn ingezetenen. We dienen hunne belangen te behartigen. Dhr. Moggré stemt in met het gesprokene door den Voorzitter. Dhr. Lensen stelt thans voor, het advies der Gezondheidscommissie in te winnen. Het gaat hier over 160 woningen. De Voorz. merkt op, dat het hier slechts 3 woningen betreft, later komen er meer straten. Op voorstel van den Voorz. wordt z. h. s. besloten het advies der Gezondheids-commissie af te wachten. VI. Voorstel van B. en W. om ten be hoeve van het dempen en afsluiten van een gedeelte van den gemeentehaven, tot het aankoopen over te gaan van 3000 M8 grond, af te graven uit de vestingwal van bastion IV alhier, waar die wal grenst aan den straat weg Ter Neuzen-Axel, alsmede tot het aan koopen van de door die afgraving vrijkomende boomen, tegen een prijs, door deskundigen (waaronder de ontvanger der Reg. en Dom.) vast te stellen. De vergoeding voor den grond bedraagt 5 ct. per M8. Aldus wordt z. h. s. besloten. VII. Voorstel van B. en W. tot af- en overschrijving in de begrooting van 1911, van enkele bedragen. Er wordt z. h. s. aldus besloten. VIII. Wijziging begrooting voor 1912. Zonder hoofd. st. worden eenige wijzigingen in die begrooting goedgekeurd. IX. Vaststelling van het kohier van den H. O. voor 1912. De Burgemeester stelt voor de eindstemming over het vast te stellen bedrag, groot 36581.23', thans te doen plaats hebben. Tegen stemmen de heeren de Jager, Scheele, de Bruijne €n Wieland. Met 6 tegen 4 stemmen wordt dus het voorstel aangenomen. X. Vaststelling van het kohier van het schoolgeld voor O. L. O. in de gemeente Ter Neuzen over het 2e kwartaal. Het eindcijfer bedraagt f 739,20'. Z. h. s. wordt aldus besloten. XI. Reelame van E. de Meijer tegen zijn aanslag in de vergunningsrechten voor het vergunningsjaar 1912/1913. De vergadering besluit hierop afwijzend ti beschikken. XII. Vaststelling van eene verordening regelende de genees-, heel- en verloskundigen dienst in de gemeente Ter Neuzen. Dhr De Jager verzoekt alvorens een be sluit te nemen eerst de oude en nieuwe ver ordening nogmaals bij heeren raadsleden te laten circuleeren. Dienovereenkomstig wordt besloten. XIII. Ontheffing van hondenbelasting wordt verleend aan I. S. Standaert f 0.25 G. van de Wege f 2 A. Beun f 2 H. Kers f 2 J. Stouthamer f Q.25 H. Koekkoek f 0.25 F. T. de Glopper f 0.25; J. Pijpelink f 0.25 G. Pladdet f 2 H. Anjoul f 2. XIV. Ontheffing van schoolgeld wordt ver leend aan Wed. J. Michielsen f 3.30; J. Mons geen recht op ontheffing J. van Griendt idem; J. de Reus 1 1.80; I. P. Casteleijn f 3 15; M. A. v. Leuven f 0 40; Wed. Schelstraete komt over Novemb. en Dec. 1911 niet op het kohier voor; N. J. Harte f 1.80. XV. Rondvraag. Dhr. Van Borssum Waalkes herinnert er aan, dat het in 1913, 15 jaar geleden is, dat de Electr. Centrale haar exploitatie begon. Dan krijgt de gemeente dus het recht de Centrale over te nemen. Hij stelt voor een commissie te benoemen, die omtrent eventueele overname en de exploitatie van het Electrisch bedrijf adviseeren zal. De Voorz. geeft in overweging of een commissie te benoemen of die werkzaamheden aan B. en W. op te dragen. Dhr. De Jager wijst op de onvoltalligheid der vergadering. Voorloopig zal daarom B. en W. een onderzoek instellen, dan kan de Commissie later worden benoemd. Dhr. Moggré wijst op het brandgevaar verbonden aan het oprichten van plaatselijke bioscopen, waar alhier sprake van is. De Voorz. zegt, dat daarop een wakend oog wordt gehouden en wijst op de Hinderwet. L

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2