Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, "publicatie. Coalitieilrncbt. MILITIE TE LAND. HINDERWET. Oproeping van verlofgangers voor herhalingsoefeningen. Kamer yan Koophandel en Fabrieken. No. 2273. Woensdag 5 Juni 1912. 23e jaargang ^Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdag m O r g e n by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. (Herziening der kiezerslijst). De benoeming van Prof. Noordtzy, leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Kampen tot hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan 's Rijks Universiteit te Utrecht vindt in Christelijke kringen geen onverdeelde in stemming, al zal men er in de meeste bladen minder rond voor uitkomen dan De Beukelaar (ckr.-dem die bij verschillende beoordeelingen reeds getoond heeft een onafhankelijk stand punt te durven innemen. Dit blad durft de benoeming te qualificeeren als »een onbeleefdheid, zoo niet een onbe schaamdheid*. Dit zegt het blad niet om den persoon van den benoemde, die een voortreffelijk man kan zyn maar evenmin als men ooit een Protestant of een Israëliet zou benoemen tot Commissaris der Koningen in Limburg, even min had de leerstoel van prof. Valeton mogen toevertrouwd worden aan een lid der Ge reformeerde Kerken, ook al zyn in beide ge vallen alle Nederlanders volgens de wet be noembaar. Want behalve met de letter der wet, moet ook gerekend worden met de historie en met de feiten. Voortgaande zegt het blad van mr. Van de Laar »En dan staat tweeërlei vaat. Er is altoos een historische band geweest tus schen de Utrechtsche theologische faculteit en de Nederlandsch-Hervormde Kerk. (Jok thans vindt die faculteit voor een goed deel haar beteekenis, haar levenswerk, in het opleiden van jonge mannen, die het predikambt in deze onze kerk begeeren. »En daarom mocht prof. Noordtzy nimmer benoemd. Dit alles zou gansch anders staan, zoo aan een Luthersch ge leerde het onderwijs in deze Oud-Testa- mentische vakken was opgedragen. Tus schen onze Kerk en de Luthersche was immers sedert jaren een vriendschappelijke verhouding. Doch prof. Noordtzy be hoort tot de Gereformeerde Kerken, die onze Nederlandsch-Hervormde Kerk smaad op smaad aandeden, haar het recht zich kerk te noemen ontzegden, haar be teekenis voor ons volksleven voortdurend ontkenden. »En nu wordt aan een man, die tot dezen kring behoort de Gereformeerde kerken A en B vormen thans immers één geheel feitelijk de opleiding op gedragen van wie straks in onze Kerk het predikambt zullen aanvaarden. Dit is een dwaasheid. En erger, het is een klap in het aangezicht van onze Kerk. Zoo minister Heemskerk Neder- landsch-Hervormd ware geweest, had het nog anders gestaan. Nu verboden in zekeren zin de goede vormen reeds zulk een benoeming. »Wat achter de schermen is gebeurd blijft in het duister. Al schynt het wel, alsof de heer Talma met den heer Marets van Swinderen, de eenig Ned.- Hervormden in dit kabinet alleen als minister voor het sociale werk is aange nomen. Laat het feitelijk de benoeming zijn van dr. Kuyper, in samenwerking met den Man met den Geuzenkop, minister Heemskerk draagt de verant woordelijkheid. »Tegenover de Nederlandsch-Hervorm de Kerk veroorlooft men zich van Gere formeerde zijde wel schier alles. Men lacht wat met onze Kerk de orthodoxe Nederlandsch-Hervormden, die hun Kerk liefhebben, zyn goed voor coalitie-stemvee. »Toch valt te betwijfelen, of deze jongste coalitie-benoeming van politieke handigheid betuigt. De Utrechtsche eoalitie-christelijk-historischen krijgen dan nu deze benoeming als belooning voor hun jongsten verkiezingsarbeid. Aan zulke coalitievruchten is echter wat wrange smaak.* Het oordeel van dit Christelijke blad is dus lang niet malsch. Toch kunnen wy ons volkomen in deze gevoelens indenken Alleen zouden we willen vragen Zijn er ook coalitievruchten, die met wrang van smaak zijn Zitting van Maandag 3 Juni 1912. Voorzitterdhr. Huizinga, burgemeester. Aanwezig: de heeren Visser, Wieland, Moggré, De Jager, Scheele, De Feyteren Donze, De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofganger, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze worden opgeroepen om in 1912, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 80, in verband met art. 114 der Militiewet Staatsblad 1912, No. 21), voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. NAMEN en VOORNAMEN DER VERLOFGANGERS. KORPSEN EN ONDERDEELEN. Kaan Pieter de Back Matthijs van Kolk Bernardus Willem Dooms Cornells de Pauw Prosper Levinus Adrianus Kaan Cornells Levinus Jansen Cornells Anton Snap Gerard de Kraker Pieter Willem Dieleman Jan Colsen Honoré Joseph Volkrijk Florentius Josephus Koekkoek Bastiaan David Camilus Huineman Kornelis Jacobus Leunis Cornelia Verbrugge Cornells Servaas Egbert van Tatenhove Jan Stoffels Anthonij Franciscus Bareman Willem Pauw Izaak Jacobus Acke Augustinus Petrus van Broekhoven Johannes Cornelia Heijena Charles Ludovicus Vroegop HendrikuB de Smidt Cornelia Levinus Herrebout Krijn de Waele Theophile Schelfhout Franciscus Stephanus Kaboord Joos Blommaert Joseph Audré Ollebek Daniel Rijnberg Jacobus Hendrik Hollestelle Adriaan Kolijn Frederik* van den Bulck Cornelia Mouthaan Anthonie de Kraker Jozias de Blaaij Abraham de Ruijssoher Jacob Harms Jan Cornelis Schelstraete Camile Petrus Bern. Koole Gelei n de Koeijer Karei Jaoobus Potters Willem Marinus Jacobus de Doelder Daniel Kaijser Willem Meeusen Johannes Cornelis de Rijke Johannes Geers Jacobus Pieter Franciscus 1905 1906 1907 1909 n 1911 reg. Genietroepen, 3e comp. Ie bat. TIJDVAK. idem 4e n 4e idem 3e V 4e idem 2e n 4e idem le D 4e idem le n 4e idem 4e n 4e idem 3e i) 2e idem 3e n 4e idem reg. Grenadiers en Jagers 4e comp. 4e bat idem 4e 4e idem 3e 3e 3e ïegiment infanterie le 2e idem 4e 4e idem 4e 4e idem 4e 4e idem 4e 4e idem 2e 4e idem 2e 4e idem 2e B 4e idem 3e 4e v idem 3e 4e idem 2e 4e regiment Genietroepen 4e le 3e regiment veldartillerie 2e batterij idem 2e idem 3e idem le idem 2e reg. Genietroepen 2e comp. bat. pioniers 4e reg. vestingartillerie 4e comp. idem idem idem idem idem idem idem- idem idem idem reg. Grenadiers en Jagers 2e bat 3e compagnie hospitaalsoldaten idem idem 3e reg. Infanterie 3e comp. 4e bat. idem 1912 26 Juni-6 Juli 27Aug.-21Sept idem idem idem idem idem idem idem idem 6 Sept.-l Oct. idem 27Aug.-21Sept idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem 25 Juni-20Juli 26Aug-20Sept idem idem idem 1-26 Juli 28 Juni-23 Juli 9Sept.—4 Oct. idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem 17 Juni 14 Aug.-78ept idem idem 30Juli-24 Aug. idem Garnizoensplaats. Legerplaats bij Zeist. Vlissingen idem idem idem idem idem idem Middelburg Vlissingen Breda idem 's-Gravenhage idem idem Middelburg Vlissingen idem idem idem idem idem idem idem idem idem Legerplaats bij Zeist Bergen op Zoom idem idem idem idem Legerplaats bij Zeist Neuzen idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem 's-Gravenhage. Bergen op Zoom idem idem Vlissingen idem De opgeroepen verlofgaogers zullen zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem aangege en dag, in uniform gekleed en voorzien vbd hun verlofpas (zakboekje), alsmede van alle verdere tot bun verlofsuitrusting behooreode voorwerpen van kleeding en uitrustingbij bun korps aanmelden en wel lo. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag 2o. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3o. de overige, verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarbeen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van versneld vervoer, laDgs de op de vervoerbewijzen aangogeven route en met de daarop aangegeven vervoermiddelen moeten begeven, en, voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, vóór 4 uur namiddag. De vetlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen of op de reis een of meer veren moeten pas8eeren bd in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op u>it papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetteD, behoeven zich vóór hun vertrek naar bet korps niet ter Gemeentesecretarie aan te melden doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek of de aanlegplaa's en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan de beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmsde de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun tfediireüde de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet iQ het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop van het station van vertrek naar de plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel van het veer of van de veren ge bruik te maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Gemeentesecretarie aanmelden'ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. Het is noodig, zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den treinde tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst rtcht op een daggeld van ƒ0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragen aan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ob- gezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan dezo oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het uiet-ontvangeo van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft een verlofganger geensziiis van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, althans zoo de verlofganger zich op den dag dier kennisgeving niet met toestemming van of vanwege den Minister van Oorlog buitenslandscb ophoud, EEMG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat bij behoorlijk is opgeroepen. Omtrent vrijstelling van den dienst, of vergoeding ter zake van kostwinnerschap wordt verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „KOSTWINNERS" Ter Neuzen, den 30 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, J, HUIZINGA, De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN Gelet op art. 7, 2e lid. sub B. van het Koninklijk besluit van den 4den Mei 1896 (Staatsblad no 76); Noodigt hen, die niet voorkomen op de laatst vastgestelde lijst van kiesgerechtigden voor ds Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a s. aangifte te doen. Het model dezer aangifte is door den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vastgesteld en ter Secretarie verkrijgbaar. Om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet men, A kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente waar de Kamer is gevestigd; B aldaar bestuurder of mede bestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest van een bedrijf van handel of nijverheid. Voor eene gemeenschappelijke Kamer moeten de kiesgerechtigden, tenopzichte van de Gemeente hunner inwoning voldoen aan de sub A en B bier voren genoemde vereischten. Ter Neuzen, 3 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente secretarie ter visie is gelegd een verzoek van ABRAHAM CASTELEIJN. schilder wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het plaatsen van een electromotor in het te herbouwen perceel, plaatselijk gemerkt 101 en ge legen aan de Noordstraat, kadastraal Sectie L no. 23 tot het geven van bioscoopvoorstellingen; en dat op Maandag 17 Juni 1912, des namiddags van 8 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 3 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tusschen den 9 en den 16 Juni 1912 binnen deze gemeente de jaarlijksche collecte zal plaats hebben, ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapen- den dienst in de Neaerlanden, welk Fonds uitslui tend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Nederlands Overzeesche Koloniën of bezittingen, en noodigen mitsdien een ieder uit, om door een milde bijdrage, dat Fonds tot vervulling van Ret edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat te stellen. Ter Neuzen, 4 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1