200.000 KG. Macadam PRIJSOPGAVE Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. »Zaamslag's Mannenkoor* ontving eveneens twee medailleseen voor het kleinst deel nemend gezelschap uit Zeeuwsch-Vlaander6n en ein herinnerings-medaille, uitgeloofd door dhr. B. P. de Boy-van de Voorde te Ter Neuzen. Aan »Aardenburg's Fanfare* viel een premie van f 10,— ten deel, benevens een medaille voor het grootste gezelschap uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en een herinnerings medaille. Het feest liep in de beste orde af. Zondag 2 Juni 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9 u. en nam. 2 u.Ds.A. Tim merman. Doopsbediening. Sluiskil. Geen dienst. Hulst. 91/j uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Godsdienstoefening. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/a u-, leeskerk. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. 51/2 uur Dhr. F. van Strien. Arrondissemcnts-Rechtbank te Middelburg Op den twèeden Pinksterdag had te Amsterdam een voetbalwedstrijd plaats tusschen een Nederlandsch en een Belgisch militair elftal. De wedstrijd werd door ruim 5000 toeschouwers bijgewoond, waaronder ver schillende hooge autoriteiten. Van het begin tot het einde werd hardnekkig gestreden. Toch werd slechts éénmaal gedoelpunt, en wel door de Belgen, die dus deze match met 1 tegen 0 wonnen. Een rijtoer met droevige gevolgen. Op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam, bij de Bloedstraat, kwamen in den nacht van Zondag op Maandag twee rijtuigen met elkaar in botsing, waardoor een der rijtuigen, met de zes daarin gezeten personen, te water geraakte. Vijf hunner werden spoedig door handreiking gered. De zesde was bewusteloos toen hij op het droge gebracht was. Het was de heer M., uit Oisterwijk (N.-Br.). Hij werd per rijwielbrancard naar het Binnen gasthuis gebracht, waar hij is overleden. Een Pinkstertochtje met hindernissen. Zondag zijn eenige jongelieden van Groningen met de »Hunze XX* naar Emden gegaan, met de bedoeling om daar de bloemetjes eens recht goed buiten te zetten. Ze waren dan nog maar nauwelijks »aan wal* of ae zochten reeds het gezelschap van eenige jonge meisjes, die daar bij den aanlegsteiger in heur witte toiletjes flaneerden. Een dezer jongedames was blijkbaar niet gesteld op het gezelschap van deze Groninger jongens. Want eensklaps verklaarde zij, dat een hunner haar een hor loge had afhandig gemaakt. En zij maakte daarbij zoo'n leven, dat weldra drie gendarmes er op afkwamen, en zonder op eene anderfe verklaring te wachten, den z.g. »dief« arresteerden, en hem naar het politiebureau brachten. De kapitein van de »Hunze XX* met zoo'n behandeling van één zijner passagiers met tevreden, begaf zich daarom naar den com missaris van politie te Emden, die hem de gerustellende mededeeling gaf, dat het wel los zou loopen. Uit het politie-onderzoek bleek dan ook, dat men later het horloge in de ouderlijke woning van het meisje terugge vonden had Het jongmensch ging dus vrij uit, het meisje echter niet. En het minst van alles was nog wel, dat zij hem wegens het veroorzaken van noodeloos verzuim, twee dagen salaris, benevens een vrijen overtocht van hier naar Emden moest betalen. En zoo kwam dit jongmensch Dinsdagmiddag om vier uur bij zijn in doodelijke onrust ver- keerende ouders terug. Dinsdagmiddag viel bij Werkendam van een voorbij varenden sleephaan een kind in de Merwede, tegenover deze gemeente. De moeder sprong direct te water maar het mocht haar door den sterken stroom niet gelukken, het te grijpen, maar zij zonk zelf in de diepte weg. Het kind werd nog gered. Tot heden heeft men het lijk nog niet gevonden. Een moordaanslag. Woensdagmiddag heeft in de Helmersstraat te Amsterdam een moordaanslag plaats »ehad, juist voor den ingang van het Wilhelmina gasthuis. Een juffrouw uit de Jan Steenstraat leett .reeds sinds geruimen tijd met haar man, een schoenmaker, in onmin De man is een dronkaard en heeft reeds driemaal gevangenis straf ondergaan. Toen hij voor 14 dagen uit de gevangenis werd ontslagen, kwam hij naar huis, sloeg alles kort en klein en ging een paar weken aan de rol. Toen hij Woens dagmiddag thuis kwam, vernam hij, dat zijn vrouw hun ziek kind in het gasthuis was gaan opzoeken. Hij ging er heen, wachtte de vrouw af en bracht haar met een mes een snee in den hals toe. Toen de vrouw bewusteloos neerviel, richtte de onverlaat het mes op zich zelf. Beiden werden in het ziekenhuis verbonden. De vrouw kon weer spoedig naar huis terugkeeren. De vriendelijke echtgenoot werd ter verpleging achter ge houden, tot de politie hem kwam overnemen. Door een politichond opgespoord. Donderdagmorgen deed een warmoezier te 's-Gravenhage bij de politie aldaar aangifte, dat uit zijn tuin, op de De la Reykade, een partij bloemkool was gestolen. De politie trok er met den politiehond Marre op uit, die lucht kreeg aan eeDige voetstappen, in den tuin achtergelaten. Deze leidden naar het water, waarna werd overgestoken met een schuit, waarvan kenne lijk ook door den dief was gebruik gemaakt. Aan de overzijde werd den hond lucht ge geven aan een vaarstok, die de dief vermoede lijk ook in handen had gehad, waarna de hond dadelijk weer een spoor opvatte én zijn geleiders bracht naar een perceel in de Reitz- straat. Daar werd een 17-jarige jongen als verdacht van den diefstal aangehouden. Hij ontkende aanvankelijk, doch, toen nog eens de proef op de som werd fgenomen en de hond op lucht, opgenomen van de voetstappen, uit meerdere petten die van den verdachte apporteerde, viel hij door den mand en bekende met een anderen jongen de kool gestolen en verkocht te hebben. Aangehouden. Uit Berlijn wordt aan de »N Ct.« gemeld, dat daar Maandag 500 K. G. saccharine is ontdekt, die door zekeren Telger uit Yenlo moet zijn binnengesmokkeld. Deze wordt thans door de politie ge/ocht. Een krankzinnig chirurg. In Marietta, een stad in Ohio, heeft men, na een verdacht sterfgeval, bevonden, dat een bekend chirurg waanzinnig was. Men is tot de overtuiging gekomen, dat de man, die 500 operaties in dien tijd verrichtte, reeds sedert een jaar krankzinnig geweest moet zijn. Doch het merkwaardige is, dat al die operaties schitterend gelukt zijn. Een dubbele moord. Te San Diego, in het zuiden van Californië, is een geruchtmakende moord gepleegd. Zekere Bert Lewïs, de voormalige particuliere secre taris van den millionair Toliver, vermoordde dezen bejaarden man en diens 60-jarige echtgenoote m«t revolverschoten en dolk- stooten. j Lewïs, die gegrepen is, beweert dat Toliver hem de genegenheid van zijn vrouw, een 35-jarige schoonheid, had ontroofd. Hij had zjjn vroegeren werkgever in rechten aange sproken, en een hooge schadeloosstelling geëischtmaar hij verloor het proces. Het was, zeide Lewïs, niet zijn plan om ook mevr. Toliver te dooden. Hij had haar bij ongeluk geraakt. Gelukkig afgeloopen. De leden van de zangvereeniging »Lyra«, te Hamburg, een vereeniging van arbeiders en beambten, hebben een ongelukkigen Pink sterdag gehad. Zij zouden, te zamen een vierhonderd menschen, een uitstapje maken en hadden daarvoor een boot afgehuurd. Op het vastgestelde uur waren de feestgangers aan de haven en toen de boot zou aanleggen, gingen eenigen den steiger op. De boot moest echter eerst draaien en deed dit met zooveel geweld, dat de brug van den steiger afschoof, de steiger helde voorover en dook met tachtig menschen het water in. Dadelijk werden door de boot en door reddingsbooten pogingen tot redding gedaan, waardoor het gelukte allen weer op het droge te brengen. Maar toen hadden ze ge®n pleizier meer om een uitstapje te maken. Het bleek dat geen ongelukken bij deze ramp waren voorgekomen, behalve een vrouw die van den schrik een beroerte had gekregen. De rontan van de hertogin van Sutherland. In Engeland is overleden Mary, hertogin van Sutherland, de weduwe van den derden hertog. Zij was geboren in 1848 als dochter van een professor aan de universiteit van Oxford en heeft een zeer romantischen levens loop gehad. In 1872 huwde zij met baar neef, kapt. Blair, een Schotsch officier, die de ver trouwensman was van den derden hertog van Sutherland. Deze kapitein kwam om op jacht een kogel uit zijn eigen geweer, waarvan men nooit heeft kunnen uitmaken of het per on geluk dan wel met de bedoeling van zelfmoord afgevuurd was, had hem in het hoofd getroffen. Tn dien tijd bestond -er reeds een groote gene- 'genheid tusschen mrs. Blair en den hertog; diens vrouw, een intieme vriendin van koningin Victoria, verliet Stafford House, het hertogelijk paleis te Trentham, terwijl de hertog van het hof geweerd werd. De hertogin vroeg, om der wille van haar kinderen, geen echtscheiding aan en keerde zelf tot den hertog terug, toen 'deze doodelijk ziek met zijn jacht naar Enge land terugkwam. In 1888 stierf de hertogin en de hertog, dien toen in New-York was, ging naar een sinaasappelkweekerij, die hij in Florida bezat, •en liet zich daar door den bisschop van de Amerikaansche Episcopale Kerk in het huwe lijk verbinden met mrs. Blair. De hertog was toen 61 jaar en zijn zoon, de tegenwoordige hertog, was 38. In 1892 stierf de hertog en bij zijn testament, dat ge- teekend was op den dag, dat hij stierf liet hij aan zijn vrouw alles na, wat hij van zijn estate metend® te kunnen nalaten. Na de begrafenis begon de nieuwe hertog den strijd tegen het testament van zijn vader. Tijdens deze procedure werd bevolen papieren op Stafford House te doen in beslag nemen en toen dit bevel uitgevoerd zou worden, greep de hertogin-weduwe een pakje documenten van een der tafels en wierp deze in het vuur. Pit kostte haar, wegens contempt of Court*, 3000 gulden boete en zes weken gevangenis straf in Holloway-prison. Enkele dagen na dit vonnis werd de herto gin in haar paleis bij Windsor gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Verge zeld van haar dokter en haar kamenier en met stapels bagage, reed zij naar Holloway, waar een »cel« van 8 op 5 M„ ingericht door Maple and Co. in blauw fluweel, met gobelins en dikke tapijten, op haar wachtte. Zij mocht er haar vrienden ontvangen, kreeg haar maal tijden van den kok, en mocht haar eigen ser vies en wijnen gebruiken. In 1894 werd er een accoord getroffen over het testament. De hertogin werd tevreden gesteld met de directe uitbetaling van 6 mil- lioen en een jaargeld van 60,000 gulden. Twee jaar later huwde zij Sir Albert Rollit, die toen lid van het parlement was. Tijdens hun hu welijk, in 1898, werden de juweelen der her togin gestolen in een station te Parijs. Zij waren op 250,000 gulden geschat en eerst eenige weken later werden zij bij de dieven in een voorstad van Londen teruggevonden. In 1904 besloten Sir Albert en de hertogin, zonder formeel te scheiden, ieder hun eigen weg te gaan en sinds dien had men van de hertogin niets bijzonders meer gehoord. ITALIË en TURKIJE. De oorlog. In Brindisi en Napels komen voortdurend uit Turkjje gezette Italianen aan, en in Aucona en Venetië verwacht men ook schepen met Turksche Italianen aan boord. De lieden kwamen van alles beroofd aan, voor hun vertrek waren ze door de Turken kaalgeplukt. Hun laatste spaarduitjes hadden sommigen aan de Turksche beambten moeten geven, die hen met gevangenis dreigden. De Turksche regeeriug, zoo zeiden ze, moest een jaar vooruit belastiDg van hen hebben. De Italiaansche regeering steunt de bannelingen zooveel zjj kan. Van alle kanten stroomen de gaven toe. Openbare inrichtingen bieden huu werk aan. De Italiaansche bevolking, die het ontschepen van de gevangen bjjwoonde, legde diep medeljjden aan den dag, en ia door het gezicht van de ellende van hun landgenooten verbitterd. De bladen staan vol verhalen over de slechte behandeling van de uitgezette Italianen door de Turkken. De Corriere 'd Italia verteld, dat in Philippopel drie Italiaansche arbeiders zyn vermoord eo hun moordenaars niet zyn gevangen genomen. Voorts beweert het blad, dat Turkije door de uitzetting inbreak maakt op de capitulaties, volgens welke alle in Turkije wonende vreemdelingen onder hetzelfde recht staan, en legt er den nadruk op, dat alle staten het grootste belang hebben by het in stand houden van de capitulaties. De Tribuna spoort de regeering aan, met meer kracht tegen de Turken op de te treden. Tot nog toe heeft Italië rekening gehouden met de byzondere positie van Turkjje en die zooveel mogelijk ontzien. Maar, doordat Turkye de lankmoedigheid van Italië voor zwakte aanziet, wordt deze politiek steeds moeilyker. Ter Neuzen. Huwelijksaangiften. 24 Mei. Willem van Doorn, oud 25 j., jm. en Johanna Jacoba Cornelia Reinhoud, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Mei. Cornelisvan der Have, oud 22 j., jm. en Jacomina Verschelling, oud 20 j., jd. Geboorten. 20 Mei. Jan, z. van Pieter van der Meer en Lijdia Berwald. 22 Mei. Theodorus Wilhelmus, z. van Hendrikus Bernardus Huisman en Louisa Catharina Hemelaar. 23 Mei. Martha d. van Pieter Geelhoedt en Helena Harte. 25 Mei. Reinier, z. van Krijn Hamelink en Adriana Suzan- na Scheele. Overlijden. 23 Mei. Jacobus Cornelia Leunis, oud, 4 m z. van Pieter en Wilhelmina Riemens. 24 Mei. Cornelia Jacoba Castelejjn. oud 8 m., d. van Abraham en Cornelia Pieternella Bal. Johannes Beun, oud 57 jechtg. van Johanna Adriana Wester- beke. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 1 Juni 2.28 2.46 Zondag 2 3.4 3.22 Maandag 3 3.40 3.57 Dinsdag 4 4.16 4.35 Woensdag 5 4.55 5.17 Donderdag 6 5.39 6.5 Vrydag 7 6.31 6.59 gevraagd voor levering van van 2 tot 4, te leveren in JULI 1912 vrij vóór of op den wal van de Koninginnehaven te Biervliet. Betaling 1 October 1912. Biljetten met prijsopgave van levering vrjj vóór den wal en levering vry op den wal voor 15 Juni e. k. in te leveren bij den Djjkgraaf. BIERVLIET, 30 Mei 1912. Het Bestuur van den Elisabeth- polder te Biervliet, A. BLIEK, Dijkgraaf. P. W. MAARLEVELD, Ontv.-Oriffier, GistereD werd voor bovengenoemde recht bank behandeld, de zaak tegen J. F. V., oud 39 jaar, bootwerker te Ter Neuzen, beklaagd van beleediging. De beleedigde was L. v. d. VVege. Ze kwam op den 17 April thuis. In de buurt van haar woning stonden een aantal mannen. Daarbij waren mannen van de staking bij de firma Little en Johnston. Ook bekl. die voorzitter was van de vereeniging «Recht en Plicht* en die in staking was, was onder hen. Volgens haar zeggen dreigde hij haar den Dek te zullen omdraaien eo dien nacht haar huis iD brand te zullen steken. Daar haar man een werkwillige was, vatte ze deze bedreiging ernstig op. Ze viuchte in baar woning. Zelfs waarschuwde zij de marechaussee, om een oog in 't zeil te houden dien avond, maar er gebeurde mets. Beklaagde ontkende deze bedreiging te heb ben uitgesproken. De vrouw moest zich vergist hebben. Evenwel kwam beklaagde toen hij later hoorde, dat een aanklacht wegeDS bedrei ging tegen hem was ingesteld, bij de vrouw, met verzoek die aanklacht in te trekken. De getuige Romijnsen, die't geval bijwoonde vertelde hetzelfde als inej. V. d. Wege. Ook zjj vertelde dat bekl. gedreigd bad en dat het den indruk gat ernst te zijn. De verdediger, mr Goedbloed, bad drie ge tuigen a decharge gedagvaard, nl. L. Geers, J. de Back en R. Wieland. Deze drie niet in de staking betrokken waren voortdurend in de buurt van bekl. Alle drie zeiden dat bekl. geen bedreiging bad geuit. Wanneer hij dat gedaan had, moesten zij het gehoord hebben. Er was wel iets geroepen tegen de vrouw. Het O. M. achtte de schuld van bekl. bewezen Spr. geloofde dat hier een strenge straf moest woiden opgelegd, daar de bedreiging tegen t leven was gericht. Hjj vroeg 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediger ging de zaak eens nauwkeurig na. Spr. wees er op dat op de dagvaarding nog wel wat viel aan te merken. Hij wees op het gedrag van beklaagde. Deze wordt door zijn vroegeren patroon, de firma Little en Johnston, geschilderd als iemand vrij van drank en van goed gedrag. Gedurende de geheele staking gedroeg hjj zich kalm en maande de anderen tot kalmte aan. Spr. ge loofde dat de verbeelding der vrouwen in die dagen wel veel gedaan zal hebben. De staking bracht veel beroering en de voorzitter der beweging, nl. beklaagde, was de boeman bij de familie der niet-stakers. Er werd wat tegen de vrouw geroepen, en natuurlijk dacht ze dat beklaagde dat wel gedaan zou hebben. Spr. wees er op dat het O. M. de verklaringen van de drie getuigen a decharge Diet scheen mee te tellen. Mocht de rechtbank bekl. toch schuldig achten, dan beval spr. waar het gedrag van bekl. toch goed was, deze aan in de clementie der heeren. Drie maanden achtte hjj te veel. Uitspraak 7 Juni. Droevig 1» D •1 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3