Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Zwijgen en spreljen. G ebrandmerkt. Ijzige ontvangst. ZieHte-VerzeKerittg. Vreemde argumentatie. GEMEENTERAAD. Vóórbereidend Militair Onderricht. No. 2272. Zaterdag 1 Juni 1912. 23e jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij Tooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. TV lef'. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat, blijkens circulaire van den heer Com missaris der Koningin van 23 Mei 1912 A no. 2247, 3e Afdeelipg M. in het wintertijdperk 1912 1913 geen voorbereidend militair onderricht van wege het Rijk zal worden gegeven. Ter Neuzen, 30 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Onze voorspelling, dat Zelandia het stil zwegen zou verbreken en hare vriendin Luctor et Emergo niet ongetroost zou laten, is niet uitgekomen. Want hare ontboezeming over het te geringe aantal geboorten in Hulst kan moeilijk eene pleister op de wonde geweest zijn. Gaf het blad van Zaterdag alzoo niets geruststellends, dat van Woensdag 1.1. al evenmin. Maar misschien is de zaak mondeling geschikt en het oude verbond opnieuw plechtig bezegeld. Men vergete niet, dat een openbaar debat tusschen deze twee vriendinnen een delicaat punt is, dat er toe zou kunnen leiden, dat de oogen van velen opengingen voor de onwaarheid in deze schijnbaar zoo hartelijke vriendschap. Onze verwachting, dat de heer Van Dixhoorn zou zwijgen op de tot hem gerichte uitdaging, is wèl uitgekomen. Dit doet ons werkelijk genoegen. Hij toch bad geene enkele reden, zich in den stroom te werpen, die langs hem heen gaat. Wel zou hij een oogenblik door Luctor et Emergo als een figuur vol gratie verheerlijkt zijn, maar een eenvoudig man is op dat verguldsel allerminst gesteld, vooral als hij weet, wie de fabrikant er van is. En 34) Roman van Gr. B1SS. Gedurende de volgende drie dagen scheen z\j erger te worden en veel pjjn te hobbeD, zoodat dokter Richards, hoewel voor het uiterlijk nog steeds optimistisch, de zaak niet zoo licht meer opnam. Toen werd zij plot seling beter, en eene week later was zij weêr op de been, hoewel ietwat bleek eu zwakjes nog. Tijdens hare ziekte was Lionel's hart jegens haar vermnrwd geworden, en iets van zijne oude teederheid was teruggekeerd. Het lag in zijoen aard, dat bij geeu levend schepsel zonder deelneming kon zien Ijjdeo, en deze ziekte scheen hem al het in de laatste maaodeu voorgevallene te hebben doen ver geten en hem weer te verplaatsen in de eerste dagen zijner liefde. Hij kwam zelfs roet verontschuldigingen aan en verweet zichzelf zijne hardheid. Phyllis echter, terwijl zij daar te bed lag met hare zelfveroorzaakte pijn, had zich slechts te vaster nog gestijfd tot haar besluit, en in haar eigen ongemak Vond zjj eene voldoening in de gedachte, dat werkelijk, hij behoeft niet bang te zijn, dat daardoor zijn eer bevlekt is. Geen ernstig mensch, die zoo iets slikt. Het is al te bespottelijk. Wij zouden wel eens duidelijk willen zien uitgelegd, wat een lage daad hierbij is. Schreef Zelandia dus niet over de voor hare vriendin zoo brandende kwestie van de Zeeuwsch- Vlaamsche* Tramwegmaatschappij, ze had iets anders ten pleiziere van de coalitietrouw. Er zijn in onze streek al heel wat bijzondere schooltjes. Om dit speelgoed wat aantrekke lijker te maken, zien we eene opgave van kosten, door die splijtzwammen aan de gemeenten bespaard. Uit Hontenisse, Axel, Sas van Gent, Sluis, Oostburg en Ter Neuzen zijn daaromtrent mededeelingen. Men ziet, wat zoo'n Zuster school of andere bijzondere school aan de gemeente bespaart en krijgt vervolgens eene opgave, wat zoo'n kind van de openbare school aan de gemeente kost. Men vergeet natuurlijk te zeggen, dat met al die bijzondere schooltjes het onderwijs juist duurder komt, zonder dat dit tot ver betering leidt. Als eene gemeente 50 gulden goedkooper uitkomt en het rijk naar verhouding 150 gulden of daarboven meer moet subsidiëeren, dan is dat geen voordeel voor de belasting- betalenden, maar beslist een nadeel. Zelandia weet dat zeer goed, maar schijnt te denken, dat hare lezers het nog wel slikken. Het boerenbedrog schijnt een eoalitieblad maar niet te kunnen missen, vooral Zelandia niet. Wij zouden er nog aan toe kunnen voegen, hoe dit voorgewende finantiëele voordeel er toe kan leiden, dat het een wedstrijd wordt, om alles, wat het onderwijs betreft, op een koopje te doen. Aan verheffing van het peil van het onderwijs wofdt niet gedacht. We hebben trouwens in vergelijking met andere landen met ons lager onderwijs er beter voorgestaan dan thans. En 't zijn niet slechts de mannen van het openhaar onderwijs, maar ook velen bij het bijzonder, die tegen inzinking en voor verheffing van ons lager onderwijs werken. Maar daarvoor moet men hooger staan, dan een blad als Zelandia, dat in boerenbe drog zijne krachtigste redeneering vindt. bet haar pad gemakkeljjker en hare toekomst veiliger maken zon. Bij haar eerste verschijnen beneden ver welkomde Lionel haar teederder dan zij had verwacht en overlaadde haar zelfs met kleine opmerkzaamheden, die hare zenuwen meer prikkelden dan susten. Zij gaf zich een zacht en gedwee air, wat noodig was in hare rol, en speelde meesterlijk de lijdende onschuld. Daarop begon Lionel de vredesflnit te blazen en voor te stellen dat het verleden vergeten en vergeven mocht worden en dat zy trachten zouden, weer op den ouden voet te leven. Hjj werd daarbij zelfs al meer en meer hartstochtelijk. Zij echter voelde eene verachting voor zijne zwakheid, gelijk zij eene week tevoren nog zijne kracht gehaat maar toch bewonderd had en zy stiet hem terug, niet heftig, maar met iets lijdends, dat toch eene belofte van toenadering in zich had. Zóó, hoewel de vroegere verhouding nog niet was hersteld, stonden zij toch voor het uiterlijk wêer op een beteren voet met elkaar, en dien avond was Lionel gelukkiger, dan hij in maanden was geweest. Maar Phyllis, in het donkere van den nacht, klemde hare lippen op elkaar en zeide hij haarzelf dat het nu tot eene verzoening te laat was. Zij kon niet zoo gemakkelijk vergeven en vergeten, als hij. Drie dagen later verrichte zjj weer als gewoonlijk bare huiselijke bezigheden. Maar Als iets Talma's arbeidersziekteverzekering veroordeelt, dan is het wel de wijze, waarop ze in de Tweede Kamer ontvangen is. Op den dag toch, dat eindelijk en eindelijk in openbare behandeling kwam, wat de grondslag heet van Talma's sociaal verzekeringsgebouw op den dag, dat deze minister, die met de. uitvoering belast is van wat dit kabinet zich als hoofdzaak heeft gesteld, eindelijk daarvoor achter de groene tafel kon plaats nemen, vond de coalitie het voor het overgroote deel niet eens de moeite waard om aanwezig te zijn we gelooven zeer hoog te schatten, als we zeggen, dat er van Rechts 20 leden in de zaal waren. Hier had men niet te doen met een minister, omstuwd van getrouwen, die haast niet weten wat ze zullen doen om sympathie te betoonen aan den bewindsman, die op het punt staat hun dierbaarste wenschen te vervullen hier werd door de 40 weg blijvers zoo onomwonden mogelijk uitgesproken, dat ze met dit genre van arbeidersziektever zekering al bitter weinig op hebben, en de minister kan hun geen enkel verwijt maken, maar mag blij wezyi, dat hij om politieke redenen van het binnenhalen zijner wet ver zekerd is. En wij kunnen per slot van rekening aan vele absenteïsten van Rechts eigenlijk geen ongelijk gevenwat hebben ze er aan, de doorwrochte betoogen en de zaakrijke argumenten van een Patijn, van een Treub, om een paar namen te noemen, tegen het wetsontwerp aan te hooren het kan het toch voor hen alleen wat moeilijker maken de stem des gewetens tot zwijgen te brengen, en 's lands belang voor de zooveelste maal op te offeren aan het belang der coalitie. Het was een lange tijd, dien de heer Duys gebruikte voor zijne beoordeeling van Talma's ziekte-verzekering. Had hij 22 Mei een uur aan deze stof gewijd, de tijd, dien hij op 23 Mei noodig had, om zijne toen afgebroken rede voort te zetten, was nog heel wat grooter. Toch kan men niet zeggen, dat het ver- denzelfden avond begon Liocel zich onwel te voeleD. Zjjne ziekte was meer geleidelik dan de hare en in den aanvang minder hevig begin nende met gedruktheid en malaise, die na verloop vaD een paar dagen zich ontwikkelden tot aanvallen van onpasselijkheid. Maar Lionel wilde niet aan zulke dingen toegeveD, en met al de kracht van een gewoonlijk gezonden en energieken man zette hij zich tegen zijn onwelzijn in. Hij hield het voor Phyllis verborgen, naar bij meende, doordat het altoos des nachts, wanneer zjj te bed lag, erger werd. Ed eens in een nacht, toen hjj hevig had gebraakt, ging hij naar beneden eu nam een glaasje whisky, waarna hij snijdende pijnen kreeg. „Ik vrees dat ik nu óók ziek ga worden," zeide hij met eene moedige poging tot glim lachen, toen hij zijne vrouw den volgenden morgen aantrof. „Ik heb al sinds dagen geen eetlust meer, en vanmorgen kon ik het ontbijt niet aanraken." „Ik hoop dat het niets ernstigs wezen zal," zeide Phyllis met een air van bezorg- beid. „Wel neen!" antwoordde hij lnchtig. „Het is niets. Net zoo'n kippenkuur als jjj onlangs hebt gehad." „Als het niet spoedig beter wordt, dan zal ik dokter Richards laten komen," zeide Phyllis beslist. „Ik geloof dat de rioleering spilde uren waren. Integendeel, men mag gerust volhouden, dat wat de heer Duys te berde bracht, de moeite van het aanhooren waard was. Toen hij begon, had een voldoend aantal leden de presentielijst geteekend, maar van de 16 of 17 aanwezige leden (een bespottelijk klein aantal), waren van de rechtsche meerder heid slechts 4 of 5 present. Slechts lang zamerhand groeide het geheele aantal bezoekers tot een goede 25 aan. Had de heer Tydeman gezegd, dat het ontwerp van Talma eigenlijk in strijd was met het anti-rev. beginsel, de heer Duys vond dit niet erg en meende, dat door partjjgenooteu van den minister reeds zoo vaak tegen dat beginsel gezondigd was. Aanvankelijk was men in die party tegen alle verzekering, later werd verzekering toe laatbaar, doch geen dwang-verzekering, maar thans durft men aan die zijde ook deze verdedigenmits ze niet van liberale zjjda wordt voorgesteld. Spreker verheugde zich evenwel in deze verandering, al moge deze een vreemden indruk maken. De opzet vond bij den heer Duys weinig genade. Hij noemde het een dreadnought- opzet. Elf wetten zouden volgens hem noodig zijn, voordat deze regeling des ministers zal kunnen werken en dan nog een 100-tal Kon. besluiten en algemeene bestuursmaatregelen. Ook over de 80 voorzitters der arbeidsraden was hij slecht te spreken. Verder wees hij op de vele onnauwkeurigheden, leemten en slordigheden in de ontwerpen, waarvoor de minister 31/, jaar heeft besteed. Spreker deelde ten slotte mede, dat hjj en de zjjnen van de wet zouden trachten te maken, wat er van te maken is, al was zjjne hoop op succes gering. In vele opzichten was deze rede raak, vooral waar spreker de veranderde meening in de anti-rev. partjj schetste, die thans tot aan vaarding der dwangverzekering leidde, waar ze vroeger zoo vierkant tegenover stond. Onder het opschrift »hoe men argumenteert* schrijft de Nederlander (chr-hist.) »ln de bondsvergadering van den Bond van J ongelingsvereenigingen op Gereformeerden niet in orde is in dit oude huis. Eene van van de meiden heeft keelpijD." „Hm, hm", mompelde Lionel. „Dat kan wel wezen. Daar had ik heel niet aan gedacht. Er is in jaren niet naar gekeken Ik zal je eens wat zeggen. Zoodra ik weêr flink ben, gaan wij eens voor een tijdje er op uit, en dan zal ik den heelen boêl eens terdege laten Dazien." „Goed. Maar intusschen moet je jezelf in acht nemen," hernam Phyllis, die in verband met de ontstoken keel der keuken meid, alweer op een nienwen inval gekomen was. Dienzelfden namiddag werd haar eigen kamenier onwel en vertoonde dezelfde symp tomen. En in den laten avond werd Lionel veel erger. Phyllis schelde het gansch personeel wakker, zeer tégen haar mans wensch en stuurde met groot misbaar om den dokter. In de gang reeds liep zjj hem als wanhopig tegemoet. „Wel, wat is er te doen?" vroeg de mediens, altjjd joviaal. „Toch niets ernstig, hoop ik „Och, dokter," begon Phyllis „ik maak mjj zoo bezorgd over mjjn man „Ja ja, dat ligt zoo in den aard van jonge vrouwtjes. Maar wat hapert er dan aan „Ach, hjj heeft hetzelfde wat ik heb gehad maar veel erger, achjjnt 't. Hjj bad het dagen lang onder de leden, maai TER HEM VOLKSBLAD. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergade ring van den Gemeenteraad, zal worden gehouden op Maandag, den 3 Juni 1912, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 30 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1