M-m-NBin. GoedkoopstaflresyoorPiano's Muziek-Instrumenten aar jac. de kok, VMM EN PLEZIER. JAC. DE KOE, - TER MEZEN. BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter föeuzen. Advertentiën. ANTOINE MES, MIDDELBURG. V eiligheidscheerapparaat „GILLETTE" 75 met garantie. SCHEERMESSEN J. D. DÏJK, Jeugdige avonturiers. Drie jongens van goede familie te 's-Her- togenbosch hebben Zaterdag hun ouderlijke woning verlaten en zijn de wijde wereld in getrokken op avontuur. Waarschijnlijk is den jongens het hoofd op hol gebracht door het lezen van sensatie-lectuur. De ouders hebben de politie met het verdwijnen in kennis gesteld, en deze tracht thans het spoor te ontdekken, ten einde de jeugdige avonturiers weer naar den ouderlijken haard terug te brengen. Schildersatelier afgebrand. Maandagmiddag is het schildersatelier van den schilder Van Maurik uit Amsterdam, aan de Piasmolen nabij Gennep totaal afgebrand. De waarde aan schilderijen en verf bedraagt ongeveer f 10.000. Enkele voorwerpen zijn slechts gered. Niets was verzekerd. Ongelukkige vechtpartij. Na afloop van de viering van een koperen bruiloft ten huize van V. in het Achterom te Hilversum, is er Zaterdagnacht tusschen dezen en een zekeren v. d. K. twist ontstaan, waarbij de laatste, waarschijnlijk door een slag met een bijl, ernstig aan het hoofd werd verwond, zoodat oogenblikkelijke opneming in de Ziekenverpleging noodzakelijk werd geacht. V., die een niet gevaarlijke steekwond in de wang kreeg, is aangehouden. Doodslag. Te Horn bij Roermond kregen bjj gelegen heid van de kermis zekere Timmermans uit Roermond, en H. Domen, eveneens uit Roer mond een hoogloopende twist, die ontaardde in een vechtpartij, waarbjj aan Timmermans een doodelyke messteek werd toegebracht. De dader is voortvluchtig, de verslagens laat een vrouw en vier kinderen na. Een botsing. Zondagnacht omstreeks 3 uur keerden de gasten van een te Scheveningen gevierde bruiloft in twee electrische trams met aan hangwagens naar Den Haag terug. Op den Scheveningschen weg stopte de voorste tram ter hoogte van de lsraëlietische begraafplaats, om den heer K., den opzichter van die be graafplaats, gelegenheid te geven, vóór zijn woning de tram te verlaten. De bestuurder van de achterste tram wist niet, dat er op den Scheveningschen weg zou worden gestopt en bemerkte te laat, dat de voorste tram stil stond, met het gevolg, dat zijn motorwagen met vrij groote vaart op den aanhangwagen van de andere tram reed. Twee dames kregen dientengevolge inwen dige kneuzingen en werden per auto van den eerste-hulpdienst eerst naar den centralen post en van daar naar haar woning vervoerd. Enkele anderen, die uitwendige verwondingen hadden gekregen, werden ter plaatse verbonden, en ook werd er hulp verleend aan eenige dames, die het door den schrik op de zenu wen hadden gekregen. De motorwagen en de aanhangwagen werden ernstig beschadigd. Een spoorwegongeluk. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Zater dagavond te Parijs plaats gehad op den Noorderspoorweg, even buiten het gare du Nord, ter hoogte van de Doudeauville-brug, ongeveer honderd meter van de halte Marcadet. Te half tien verliet trein No. 631 het station in de richting Pontoise. De wagons zaten stampvol lieden, die naar buiten gingen, o.a. vele reservisten, die uit het schietkamp bij Sissonnes met 24 uur verlof naar huis vertrokken. Juist toen de trein goed vaart had gekregen, bij de brug Doudeauville, reed trein No. 434, komende van Montsoult— Malfïers, hem in den flank een wagon eerste klasse werd totaal vernield, drie wagons derde klasse werden in elkaar gedrukteen dezer wagens werd zoodanig verpletterd en ver splinterd, dat slechts het chassis overbleef. En uit deze ruïne van hout en ijzer steeg onmiddellijk een gruwelijk hulpgeroep op het van alle kanten te hulp snellende personeel haalde al spoedig twee verminkte lijken te voorschijn een voorbijrijdende trein stopte en bracht een aantal reizigers terug naar het station. Inmiddels aangekomen brandweer lieden haalden het lijk van den machinist van den aanrijdenden trein, die op het oogenblik van de botsing van zijn machine was gesprongen, onder de wielen van trein No. 631 te voorschijn. s Avonds tegen elf uur was de weg weer berijdbaar. In het geheel zijn elf reizigers overleden, en twee en veertig min of meer ernstig gewond. Het ongeluk heeft plaats gehad op dezelfde plek, waar 10 December een trein door een losse locomotief werd aangereden, waarbij vier dooden vielen. Toen was het afbreken van een wisselnaald de oorzaak. De reden van het ongeluk van Zaterdag is nog niet met zekerheid bekend. Volgens het »Journal« zou een seindraad gebroken zijn, waardoor de seinen niet werkten. De »Echo de Paris« spreekt van de mogelijkheid van sabotage. Geen voorraad meer. Op St. Kilda, een van de Hebrieden, heerscht hongersnood. Het eiland, waar een tachtig Schotten wonen, is meestentijds doorstormen moeilijk te genaken. Sedert December tot den loden dezer is er geen schip meer ge weest. Toen kwam er een stoomtreiler en vond de bevolking in grooten nood. Het meel was zoo goed als opthee en suiker had men niet meer men voedde zich grooten- deels met vogeleieren. De stoomtreiler liet achter wat ze missen kon zoo deed ook een tweede stoomtreiler, die er in den loop der vorige week kwam. De minister van marine heeft dadelijk gelast, er een kruiser met levensmiddelen heen te zenden. Onmenschelijke daad. Het wordt voor socialistische sprekers in Californië gevaarlijk. Dat heeft zekere dr. Rietman ondervonden, die na een vergadering, waarin mej. Emma Goldman had gesproken, op ernstige wijze werd mishandeld. Dr. Benjamin Rietman heeft omtrent deze mishandeling aan de pers mededeelingen ver strekt. Hij vertelt dat een bende van veertien mannen zijn hotel te Los Angeles binnendrong, en hem medevoerde tot een eind buiten de stad. Daar werd hij ontkleed, met teer en veeren ingesmeerd, toen wilde men hem dwingen »the star spangled banner* te zingen, maar de ongelukkige was door uitputting ten gevolge van de ondergane mishandeling hiertoe niet in staat, waarop hij gruwelijk werd af geranseld en met kokende teer begoten. Half bewusteloos liet men hem liggen. De bedrijvers van deze mishandeling zijn onbe kend. Koning Albert verdedigt zich tegen laster. Sedert de laatste garden-party te Laeken, deden lasterlijke geruchten over het particu liere leven der koninklijke familie de ronde. Men beweerde zelf, dat de koningin den koning verrastte met een kamenier en dat zij deze [net een revolver doodde. De koning werd gewaarschuwd door hofdignitarissen, die door telephonische mededeelingen uit binnen- en zelfs uit buitenland opmerkzaam gemaakt wa ren. Hij was natuurlijk zeer verbaasd en diep verontwaardigd. Bij den officier van justitie zal een aanklacht ingediend worden tegen den verspreider van deze geruchten en elke persoon, die ze zou herhalen, zal onmiddellijk vervolgd worden. Begenadigd. De vroegere directeur van politie van Ouralsk, die twee Joden vermoordde, wijl zij een aanklacht wegens afpersing tegen hem hadden ingediend, en die wegens dezen moord door de rechtbank tot drie jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld er zijn duizenden Russen voor mindere misdaden tot den strop of tot levenslangen dwangar beid veroordeeld is door den keizer tot drie maanden vestingstraf begenadigd Een schipbreuk. Te Sunderland is een onderzoek ge houden naar het vergaan van het stoomschip »Hughenden« in de Golf van Biscaye, waarbij 25 van de 2/ opvarenden het leven verloren. Het schip vertrok van Smyrna en kreeg in de Golf van Biscaye slecht weer. De matroos John Mc. Neil, een der twee geredden verklaarde dat men het vuur van Quessant in 't gezicht had, toen het stoom- stuurtoestel brak. Het handstuurgerei werd in gebruik genomen, maar ook dit brak niet lang daarna en nu dreef het schip stuurloos rond in de woeste zee, want door de telkens over het schip heenslaande zeeën was het onmogelijk het stuurgerei te herstellen. Een scheepsjonhen uit Sunderland en een Duitsche matroos sloegen over boord en verdronken en de tweede stuurman, die toch een poging wilde wagen om het stuurgerei te repareeren, werd door een stortzee opgenomen en met zulk een kracht tegen het dek geslagen, dat hij beide beenen brak. Presennings en lucht kokers sloegen weg en het water drong in het ruim. De tweede overlevende, de stoker Brandt, zeide, dat het schip zoo goed als plat op zijde lag toen hij des morgens 8 uur op wacht kwam. Het rolde geweldig en de machines stonden stil. Om 10 uur stond I\ij tot aan de knieën in het water, maar hij moest stoom ophouden en deed het. Om 11 uur werd hij aan dek geroepen. Bevelen werden gegeven om de reddings booten te strijken. De booten aan de lij zijde konden niet uit worden gebracht. Zij werden later verbrijzeld. Hij en nog andere personen kwamen in de reddingsboot, waarover de le stuurman het bevel voerde. legen 12 uur sloeg het stoomschip om en toen het in de diepte verdween, werden de touwen, waarmee de boot was vastge bonden, gekapt. De boot kapsysde, Hy werd in zee geworpen, zonk naar de' diepte, m^ar kwam na eenigen tijd weer boven en wist eenig wrakhout te grijpen, waaraan hij zich wist vast te houden tot hij gered werd door opvarenden van het stoomschip Devons hire* die hem een lijn toewierpen. Door dit stoomschip was ook de matroos Mq, Neil gered, maar de andere 25 menschen waren jammerlijk omgekomen. De »Hughenden« voer onder bevel van kapt. J. Barker en had, toen zij van Smyrna vertrok, een marktwaarde van tnsschen 22.000 en 22.500 p. st. De romp en de machine rieën waren verzekerd voor 28.000 p. st., en, de lading voor 2650 p. st. Hevige ontploffing. Bij het delven van een nieuwe schacht op Mcrkham's steenkolenmijn te Abernant bij Ai^goed in Wales heeft een ontploffing vijf mijnwerkers gedood en den opstal boven de schacht vernield. De ontploffing was zoo heVig, dat de slachtoffers uit elkaar werden geslagen. Van een hunner werd het hoofd 100 M. ver gevonden enz. PARAGUAY. Ex-president Jara. f De Köln. Ztg. geeft een levensbeschrijving van Albino Jara, den oud-president van Para guay, die dezer dagen in de burgeroorlog, door hem ontketend om weer aan het bewind te geraken, is gewond en aan de gevolgen over leden. In 1908 trad Jara, toen een 31-jarig majoor, voor het eerst op den voorgrond, door zich aan het hoofd te stellen van de radicalen en z. g. »intellectueelen«, die ontevreden waren over hun achterafzettmg door president Ferreira. In den nacht van 2 Juli 1908 maakte Jara zich meester van het geschut in de hoofstad, Asuncion. Een straatgevecht, dat drie dagen duurde, maakte hem beheerscher van Asuncion, en dientengevolge van Paraguay. Ferreira trad af, en Jara stelde den leider der radicalen, Gondra, aan het hoofd der regeering. Hijzelf werd minister van oorlog, maar zoodra Jara, die voordien wel militaire, echter geen staat kundige bekwaamheden had vergaard, zich ook in politieke zaken voldoend onderlegd achtte, schoof hij zich president Gondra van den hals en trad zelf in diens plaats. Hy liet zich door de beide Kamers in vereenigde zitting tot pre sident kiezen. Een opstand onder leiding van den voormaligen machtigen minister Riquelme werd by Rosario bloedig onderdrukt. Jara stond op het toppunt van zijn macht, die by misbruikte. Zoo wekte hij alom verontwaardiging en haat door zyn avontuur met een huitenlandsche tooneelspeelater. Het meisje was door hem uitgenoodigd, by hem thuis een bezoek te brengen en Jara ontzag zich niet, haar schaamteloos te bejegenen. Hy bedacht toen een middel om zich aan de gevaien van den opkomenden storm te ont trekken. Door aanhangers liet hy zich z. g. met geweld ontvoeren en op een schip brengen. De radicale voorzitter van den Senaat, Libe- rato Rojas, zou dan zoolang de regeering waarnemen. Zoo geschiedde het ook. Het optreden van Rojas, die eenmaal aan het bewind ook de werkelyke macht wilde bezitten en behouden, leidde tot ebn nieuwen burgeroorlog. Weer stelde Jara zich aan het hoofd van de ontevredenen. Wel zag Rojas zich einde Februari genoodzaakt af te treden maar zijn opvolger, Emiliano Gonzalez, die nu als voorloopig president optrad, bleef aan Jara het hoofd bieden. Den llden dezer vond bij Paraguay een treffen plaats, waarin Jara verslagen en gewond werd. Hy is sedert aan zijn kwetsuren overleden. Ter Neuzen. Huwelijks aangiften. 17 Mei. Hendrik Johannes van Gelderen, oud 20 j., jm. en Elena de Mul, oud 20 j., jd. Samuel Marinus Mielen, oud 27 j., jm. en Suzanna|Wilhelmina Loof, oud 35 j., jd. Pieter van Kerkvoort, oud 33 j., jm en Jacoba Cornelia de Kraker, oud 27 j.. jd. 18 Mei. Jacobus Cornelis Versluijs, oud 24 j., jm. en Jacoba Mechelina Hujjssen, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Mei. Cornelis Daniel van W[jck, oud 28 j., jm. en Clasina Sara Maria Vermeulen, oud 27 j., jd. Arie Clementinus de Bakker, oud 25 j., jm. en Cornelia Johanna de Pauw, oud 21 j., jd Abraham Pieter Frederiksen, oud 24 j., jm. en Tanneke Esther Leuntje Pladdet, oud 25 j., jd. Jacobus Dooms, oud 27 j.t jm en Cornelia Maria Machielsen, oud 16 j., jd. Marinus van Driel, oud 23 j., jm. en Maria de Koeijer, oud 22 j jd. Geboorten. 13 Mei. Jan, z. van Pieter van Drongelen en Janneke Koljjn. 15 Mei. Jacomina Francina Cathalina, d. van Mïchiel Harte en Elisabeth Herrebout. 16 Mei. Adriana Krina, d. van Jacob Dubbeldam en Elisabeth van Tatenhove. Sara Jozina, d. van Martinus Verhelst en Johanna de Doelder. Axel. Huwefijks-aangiften. 3 Mei. Keinier Boeije, oud 25 j., jm. en Janna Faas, oud, 25 j., jd. Jacob Pieter Lensen, oud 25 j., jm. en Debora van Oosten, oud 25 j., jd. Cornelis Hendrik Albertus Vermeulen, oud 24 j., jm en Cornelia Maria Johanna Vlaander, oud 24 j., jd. 10 Mei. Jacobus Bakker, oud 24 j., jm. en Cornelia Maria van Bendegem, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Jan Leendert. de Krijger, oud 26 j., jm. en Josina Verstraten, oud 32 j., jd. 9 Mei. Jacob Overdulve, oud 26 j jm. en Anna Scheele, oud 24 j., jd. Jan Bakker, oud 29 j., jm. en Marjjtje Boer, oud 29 j., jd. Geboorten 1 Mei. Jacobus, z. van Jozias de Feijter en Pleuntje Balkenende. 3 Mei. Janneke Santina. d. van Pieter Jan Verpoorte en Cornelia Wolfert 4 Mei Pharielde Maria, d van Camiel Marie de Coninck en Anna Maria van de Walle. 8 Mei. Petrus Josephus, z van Josephu» Ludovicus Sus en Irma Maria Verstraeten. 10 Mei. Cornelis Jacobus, z. van Karei Marinus Scheele en Christina Maria Martens. Overlijden 1 Mei. Mathilda Anthonette Groot- haert. oud 6 w., d. van Petrus Johannes Hubertu» en Mathilda Anthonette van Rumste. Cornelks van Espen, oud 3 w.. z. van Gerard en Leuntje den Beer. 3 Mei. Reinier Scheele. oud 5 w., z. van Cornelis Jan en Margaretha Elisabeth Deij. 6 Mei. Johanna Maria Dieleman, oud 6 m., d. van Marinus en Cornelia Wjjna. 8 Mei. Antje Gooien, oud 74 j., echtg. van Joos Geense. Metje Meeusen, oud 85 j., wed. van Abraham de Smidt. DAGEN. Vóorm. Nam. Woensdag 22 Mei 5.32 6.5 Donderdag 23 6.39 7.17 Vrjjdag 24 7.58 8.38 Zaterdag 25 9.18 9.54 Zondag 26 10.28 10.59 Maandag 27 11.26 11.50 Dinsdag 28 12.12 en alle soorten Men vrage Geïllustreerde Prijscouranten Ter Neuzen. Vraagt mijn reen aanzetten. alsmedegewoon model vanaf 1,10, met garantie. Nieuw groot Voordrachtenhoek voor vroolijke partijen, bevattende 27 Komische scènes. Vroolijke Voordrachten, Coupletten enz. Prys franco per post 0,55. INHOUD Brief van Nathan Nathans aan zijn lieve meuiele. Brief aan Nathan Nathans, milicien infanterist te 's Huge, van zijn lieve memele. - Brief aan Nathan Nathans van zijn bartlap Rebekka Citroen. Brief aan Rebekka Citreen van haar beminde Nathannegien. Op de bruiloft. - Juffrouw Mina. Bedelaarsroem. Zoo zyn er. Een boer op ieis. Hup dat bruidspaar is magnefiek. Het snuggere boertje De Sereuade. Oom Manus. Op bet markt plein. Van een boer die kiespyn had. 't Kropwolder boertje. Leer om leer. Goedgekeurd voor den dienst. Bruiloftslied. De reis naar Rotterdam. De Pretmaker. St. Nicolaascadeau. Dö bedroefd? Bart. Koopman Levie. Mozes Sinaasappel. Een reis met ongelukken. Dit boek is weder vervaardigd door den beroemden scbryver D. JUNIOR, van wiens hand ook o.a. verschenen De Grappenmaker Geestig en LuimigO olijk en VroolijkDe Vroolijke Guit, enz. Dit beroemde boek wordt na ontvangst van 55 cent in postzegels of per postwissel franco toegezonden door den uitgever, specialiteit in bruilofts- en feestaitikelen Oude kijk-in-'t Jatstraat 66, GRONINGEN. -hl 11 M 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3