BINNENLAND. ONZE OOST. UIT ONZE OMGEVING" Laatste Berichten. Gemengde Berichten. zonder verzekering van geneeskundige hulp, b. moet de verzekering uitsluitend plaats hebben bij van overheidswege in te stellen organen De Kamer was van oordeel, dat ook andere fondsen daarvoor in aamerking moesten komen. c. Is het wenschelijk de Raden van Arbeid te belasten met de uitvoering van de wetten op den arbeid in het algemeen Dit derde vraagpunt werd ingetrokken, nadat de minister de taak dier Raden beperkt had tot de verzekering en wat daarmede samen hangt. De oude, thans onjuiste be naming Raden van Arbeid werd echter gehandhaafd. Deze uitspraken van de Kamer maakten eenige wijzigingen in het Ontwerp noodzakelijk. Zoo werd ingevoegd 'n geheel nieuw hoofdstuk ter regeling van de niet van overheidswege ingestelde verzekeringskassen. In het laatste stadium der voorbereiding is n ernstige fout begaan, gevolg van al te groote overhaasting. Voorloopig verslag en Memorie van Antwoord zijn ditmaal uitge bleven, binnenkamers in alles afgehandeld. -En het verslag zelf van de Commissie is eerst 14 dagen vóór de openbare behandeling verschenen. Dit heeft deze schaduwzijde, dat voor allen de gelegenheid tot onderzoek en critiek afgesneden is. Men moge alle lof hebben voor den arbeid der Commissie, de wijsheid heeft deze toch niet in pacht en voor de Kamerleden, voor wie voldoende tijd ontbreekt om zich in het zoo omvangrijke en zoo gewichtige ontwerp in te werken, moet het wel eenigszins den schijn hebben, alsof de Commissie zoozeer van de voortref felijkheid van haar arbeid overtuigd is, dat zij het onderzoek van anderen slechts tijd verlies en hun critiek bemoeizucht acht. Inderdaad zijn er verschillende punten, waarop de voortreffelijkheid van het ontwerp aan ernstige bedenking onderhevig is. Getuige slechts het enorme aantal amendementen, dat bij langduriger onderzoek wellicht nog grooter geweest zou zijn. Een van de be langrijkste bedenkingen is dan wel dit, dat landarbeiders, losse arbeiders en dienstboden niet verzekeringsplichtig gesteld zijn, hoewel er moeilijken aannemelijke reden gevonden kan worden om deze groepen uit te sluiten. Tal van ingediende amendementen hebben dan ook de strekking om hen wel onder de wet te brengen. Kamerverkiezingen 1913. Dezer dagen zijn in enkele gemeenten in het district Oostburg roomsch-katholieke kies verenigingen opgericht. Naar ons bericht wordt, wil men trachten, in 1913 in dat district een R.K. candidaat gesteld te krjjgen. Tot dusver was het gebruik, dat er tegen over den candidaat van links in het district Oostburg een anti-revolutionair werd gesteld. N. R. Ct. De Deli Cour. schreef in haar nummer van 23 April te hebben vernomen, dat onder de Batakbevolking van enkele Boven Langkatsche kampongs zoo wanordelijke toestanden heer- schen dat het dringend noodig is, dat het bestuur zich daarmee ernstig bezig houdt. Moorden zijn| er aan de orde van den dag en de opwinding is er zoo groot alsof de tijden niet beviel. Daar scheen een onweder te broeien, en Pbyllis was, zonder het voor zichzelf te willen bekennen, eigenlijk bang voor hem. Voortdurend ook spookte door baar hoofd de gedachte aan hetgeen zjj zou hebben kunnen wezen zonder Lionel Erskin. Markiezin Shelford immers 1... Het diner was ditmaal een wooidelooze maaltijd en daarna brak de donderbui los. Lionel had aan tafel gezeten met een gezicht als een oorworm, en Phyllis was van plan geweest de kamer te verlaten zoodra het dessert zou opgedragen zijn. Maar toen zij oprees, keek Lionel haar aan en zeide op harden, stroeven toon „Wil je mij het genoegen doen nog een oogenblik te blijven ik heb je iets te zeggen." Z\j ging weer zitten, en er volgde even eene pauze. „Ik heb je niet véél te zeggen," voer Lionel met gedempte stem voort; „maar het is noodig dat wjj eens voor goed elkander klaren wijn schenken en alle misverstand uit den weg ruimen Ongelukkigerwijze maken omstan digheden het noodzakelijk, dat wij samen leven, voor het uiterljjk althans, en ik ben ook van plan zooveel mogelijk mijn plicht te doen. Als je gelieft terug te zien op de aanleiding tot ons huwelijk en op de dingen die on middellijk na onze thuiskomst volgden, dan cal je wel den staat van mijne gevoelens kunnen der oude Batakoorlogen weer zijn teruggekeerd. »In ongeveer 10 dagen moeten er op de ondernemingen Lingga en Namoe Oekoer 5 Batakkers vermoord zijn. Bij de eerste moord partij vielen er 3 offers, een paar dagen later 1, en een dag daarna weer 1. Een der vermoorden is het bekende Batak- boofd Si Bajak, van kampong Lingga, eert man van hoogen ouderdom en grooten invloed,' die nog een zeer werkzaam aandeel heelt ge nomen in de oude oorlogen en ook tegen dé kompenie nog de wapens gedragen heelt. Na zijne onderwerping was hij echter de meest loyale geworden, altijd bereid te helpen, waar hulp noodig was en volkomen het gezag der kompenie erkennend. Een schooierge Batakker, verslaafd aan opium, heeft hem neergestooten omdat hij niet »Senang hati« was. Met al de praal der oude Batakzeden is het opperhoofd begra-; ven. We hooren, dat de Batakkers van alle kampongs uit de omgeving waren opgekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Naar schatting waren er 800 personen, waaronder ook enkele Europeanen die het lijk volgden. Twee moordenaars zijn door de Batakkers gegrepen en aan het bestuur overgeleverd. Ze zitten thans te Bindjey gevangen, in af wachting van de behandeling hunner zaak. Ze moeten verklaard hebben, dat ze kwaad waren over de belasting, die ze te betalen hebben en daarom ruzie gemaakt hebben. De moordenaar vau Si Bajak is in het bosch, gevlucht. Hij had het idee dat er 's avonds, Maleiers in de kampong waren, daarover, maakte hij zich nijdig, had waanvoorstellingen, en trok er met de bijl op uit. Si Bajak, kwam zijn huis uit en zegde den man aan naar huis te gaan. Deze gooide zijn bijl weg en sak het oude hoofdbeen mes in den hals aan welke verwon ding Si Bajak spoedig overleed. Een dokter- djawa constateerde den dood. Door al deze wederwaardigheden zijn de Batakkers der( kampongs Penang Pongal, Singapore en Linga zoodanig verontrust, dat er eene opgewonden stemming heerscht en eenige bestuursbemoei- ing gewenscht is.« Uit Semarang werd den 28en April 1.1. aan de Deli-bladen bericht »Zondag hebben te Samarang Chineesche. relletjes plaats gehad. Aan Macao-Chineezen was vergunning verleend een optocht te houden' naar de Chineesche graven langs een door de politie vastgestelden weg. De Chineezen wenschten zich hier niet aan te houden en wilden door het Chineesche kamp trekken,J waartegen de politie zich verzette. Daardoor ontstond ontevredenheid onder de Chineezen één hunner bespotte de politie. De hoofd commissaris liet de belhamels arresteeren en in een auto wegvoeren, De Chineezen begon nen de politie, die den optocht begeleidde te molesteeren. Op Djomblang ontstond een gevechtdoor het kalm optreden van den commissaris van politie Van Rees werd een debacle voorkomen. Hij was genoodzaakt een der ergste belhamels dood te schietend- Toen kwam de schrik er in. Ondertusschen werden de autoriteiten op» de hoogte gebracht. Militaire patrouilles werden met scherp gezonden naar de plaats van de herrie. Bij hun aankomst waren de relletjes afgeloopen I. De militairen bezetten de pachthuisjes. Een bijzondere politieke beteekenis heeft deze vechtpartij niet. Een misverstand tusschen de deelnemers' van den optocht en de begeleidende politie' beseffen, zonder dat ik daarover oog behoef in uitweidingen te treden. Oui het maar kort en- bondig te zeggen de gebeele zaak was mjjuer-. zijds een allerbeklageuswaardigste vergissing. Maar dit neemt Diet weg da» ik nog altyd meester ben in myn eigen huis. In de eerste plaats dan, ODder de bestaande omstandighe den, verkies ik geen gasten te hebben en daar door den staat van zaken tusschen ons aan de groote klok te laten hangen. En in de tweede plaats, wanneer ik gasten weasch te zien, dan zal ik zélf ze kiezen. Dns zal er in het vervolg hier niemand ge vraagd worden zonder dat vooraf mjjne mee- ning en goedkeuring ingewonnen zyn. Mocht zich herhalen wat onlangs is gebeurd, dan zal ik my genoodzaakt zien tot forsche maat regelen, die voor ons beiden zeer onaangenaam zouden zjjn. En ten derde en ten laatste; zoolang je mjjoe vrouw bent en mynen naam draagt, duit ik absoluut niet dat je jezelf en my belachelyk maakt door gekheden met ande ren man, allerminst met zoo'n ouden schobbejak- als Shelford, al was by ook zes en-twintigmaal markiee. Als jij geen gevoel van eigen waarde hebt, dan heb ik 't nog wél, en nooit heb ik mijzelf méér vernederd gevoeld, dan in de' afgeloopen week. Nn dus, ééns en voor altijd, ik verbied je ooit weer met Lord Shelford te spreken, of iets met hem te doen te hebben." Hoewel hij merkbaar kookte van woede, had Lionel zjjne stem in toom gehouden en over den voorgeschreven weg was de directe aanleiding. Het optreden van de politie was naar be- hooren. Thans is alles rustig. De heer C. J. Berwald, Belgisch riviei- loods, zal weldra den dienst met pensioen verlaten. Door hem is tegen het einde van deze maand eervol ontslag aangevraagd. De heer Berwald heeft thans 30 jaren dienst bij het Belgisch Loodswezen, ter standplaats Ter Neuzen. Wij ontvingen onderstaand verslag van de op Maandag 20 Mei 1.1. gehouden huis houdelijke vergadering van de bootwerkers- vereeniging »Recht eri PlicliU alhfer. De besprekingen liepen hoofdzakelyk over de door de patroons aan hun personeelen verstrekte loonlijst. Daar door deze wijze van onderhandelen het overgroote deel der bootwerkers niets over de daarin vermelde arbeidsvoorwaarden te zeggen kreeg, temeer nog daar over het al gemeen door de ploegbazen het personeel zelts niet geraadpleegd werd, zoodat het een zeer klein aantal was dat zjjn grieven er tegen in kon brengen, waren allen van oordeel, dat de door de patroons gestelde voorwaarde, de loon- ljjst voor 5 jaar te bekrachtigen, niet aange nomen kon worden. Wel waren kleine verbeteringen in de nieuwe loonregeling opgenomen, maar deze waren over het algemeen zoo gering, zelfs was voor de meest te verwerken goederen het loon gelijk gebleven zoo het in 1902 vastgesteld was, dat van een algemeene loonsverbetering geen sprake kon zijn. Er was totaal geen rekening gehouden met de steeds duurder wordende levensbehoeften. Hoewel de vergadering het betreurde, dat de gevoerde actie voor lotsverbetering niet een vaste loonregeling ten gevolge had, wat ongetwijfeld in het voordeel van werkgever en werknemer moet zjjn, werd besloten de door de patroons vastgestelde loonlijst niet als bindend te aanvaarden. Door den raad der gemeente Sas van Gent is Maandagnamiddag besloten aan de Zeeu wsch-Vlaamscbe Tram wegmaatsohappij van af het tijdstip dat die gemeente bij de aan te leggen tramlijnen zal zjjn aangesloten, gedurende 20 jaren eene subsidie toe te keDneD van ƒ500, onder bepaliDg dat van dit bedrag zullen worden afgetrokken de subsidie's die door in die gemeente gevestigde industrieele ondernemingen rechtstreeks aan de maatschappij z illeu worden verleend. Dit besluit is genomen nadat in besloten vergadering was geconfereerd met den ingenieur en afgevaardigden der maatschappij en nadat gezamenlijk ter plaatse waren opgenomen de verschillende richtingen die in aanmerking komen om den tram door de gemeente te leiden. O.m. werd ook de bepaling gemaakt dat wanneer door den tramaanleg een deel der tegenwoordige los plaats voor de binnenvaart zal moet.en vervallen, de maatschappij eenzelfde kadelengte zal moeten maken zuidwaarts van de tegenwoor dige losplaats. - Het uitvoeren der bestratingswerken, jl. Dinsdag door het bestuur van het water schap Oude Graauw en Langendam te Hulst aanbesteed is niet gegund aaD de laagste inschrijvers, doch na onderhandeling gegund aan de heeren J. F. Adriaansseus te Walzoorden en A. Tholens te Ter Neuzen voor ƒ51,900. Mejuffr. M. Herrijgers, onderwijzeres te Osseoisse, staat no. 1 op de voordracht tot benoeming van een onderwijzeres te Vlissf gen. In de Maandag gehouden opeubare raads vergadering van IJzendijke, waarbij de heeren Leenhouts en Jaeger afwezig waren, werd op verzoek eervol ontslag verleend aan 3e heer E. Hoek, hoofd der school in den Oranjepolder. Het ontslag gaat in met 1 Juni a. 8. zijne oogen voortdurend op zjjne vrouw gericbt. Zij zat stil, hem tarrend aankykend, hoewel zjj innerlyk zich kromde als een uoud onder de karwats. Maar een zeker iets in Lionel's gezicht dwoog haar tot zwijgen en weerhield haar en hem in de rede te vallen. Toen hy uitgesproken had, raapte zy al hare vastberadenheid bjjeen maar toch miste bare stem de gewone beslistheid. „Ik - ik," stiet zij uit, half stikkend „ik zal doen wat ik verkies." „Je zult doen wat ik verkies," gaf Lionel baar ten antwoord, op een toon die haar door merg eo been giDg. Een oogenblik was Phyllis nit het veld geslagen. Maar toen brak hare woede los in een enkel woord. „Jon jou beest!" siste zjj, groen van kwaadaardigheid. „Daük je," zeide Lionel heel kalm en sarcastisch, in het bewustzjjn dat hjj aan het langste einde trok. De raad benoemde tot markmeester den ge meenteveldwachter op een bezoldiging van f 50. oor een aan te gane geldleening, groot f 6000 a 4", 0 en a pari bleek de eenige in- schrijfster t,e zijn de firma J. Th. Hendrikse alhier, onder voorwaarde, dat 1/J °/0 provisie zou uitbetaald worden. De voorzitter meende, dat omtrent provisie niets in het besluit was opgenomen, en dus niet toegewezen kon worden. De hee- Hendrikse rep e orde, dat zulks usar ce was en e1* tegen geen bezwaren waren. Besloten werd, de leening opnieuw uit te schrijven en de provisie te ver- leenen. Nog besloot de raad op voorstel van den geer Hendrikse geen uitbetaling te doen der aunnemings8om van het verbouwde gemeente huis, alvorens de raad machtiging verleend had. Hit in verband met het al of niet toepassen der boete wegens te late oplevering van het werk. Nog deed de voorzitter mededeeling aan den raad, dat door B. en W. tot tijdelijk hoofd aan school II. benoemd was de heer O. I. Serlé, onderwijzer, en dat zij zullen beproeven een tijdelijk onderwijzer in den Oranjepolder geplaatst te krijgen. Bij Kon. Besluit zjjn benoemd tot lid van het uitvoerend bestuur van het waterschap Sluis aan de Wieringen, de heeren A. Bonte te St. Kruis en C. Sturm te IJzendijke. De rijksveldwachter J. van Nieuwen- huyzen te Aardenburg is bevorderd tot bri gadier-titulair der rijksveldwacht. Vrijdagmorgen is de beurtschipper M. J. van deu Heuvel, van Wielinge gemeente Cadzand, met zijn paviljoenschip genaamd* »Janneke«, uitvarende uit de haven Wielinge, naar Rotterdam, door den zwaren Westen wind met zijn schip over de Oosterberm geslagen, en zoo gestrand op een tien meters afstand van den teen der duinen. De lading bestaande uit graan, en andere koopwaren, wordt in wagens geladen en ver voerd. Bij afloopend water zal getracht worden het schip met een sleepboot vlot te brengen. Het «chip heeft het roer, anker en ketting verloren. Assurantie dekt de schade. Te Sluis werden Zaterdagnamiddag door de Vereeniging Ftoralia, afdeeling van het Nutsdepartement Sluis-Aardenburg aan een vjjltigtal gezinnen gratis de volgende gewor telde plantjes Salvia Feuerball, Salvia Zu rich, adiautums, geranium, lobéli&'s begonia's en horteutia's ter kweeking uitgereikt. TWEEDE KAMERA 's-Grnvenhuge. Over het ontwerp-Ziekte- verzekering is het algemeen debat geopend door den heer Treub, die minister Talma's ontwerp en den verzekeringsplicht verdedigd, echter bestreed diens stelsel van beperking der verzekering lot arbeiders in loondienst van anderen. Spreker plaatste zich daartegenover op het standpunt dat men verzekering niet moet be schouwen als een onderdeel van het arbeids contract, en meende dat er een behoorlijke maatschappelijke grond is, die den Staat principieel verplicht bij te dragen in de kosten van verzekering van arbeiders en van alle daarmede uit financieel en maatschappelijk oogpunt gelijk te stellen personen, met vrij stelling van de laagste loonen om premie te betalen. Volgens spreker behoort de Staat zijn bij dragen te trekken uit een belasting naar draagkracht en niet uit een tarief, aangezien anders- de arbeider feitelijk dubbel betalen zal nl. verzekeringspremie en een hooger prijs voor de eerste levensbehoeften. Verduistering van f ÏO.OOO. Te 's-Gravenhage is, naar het Hbl. meldt, Donderdagavond een 19-jarige kantoorbediende aangehouden, die ten nadeele van een bank instelling te Utrecht, bij welke hij in dienst was, een bedrag van f 10.000 had verduisterd. Hij had het geld geïnd, doch niet afgedragen. Bij zijn aanhouding bleekt dat hij van het verduisterde bedrag sléchts f 50 had opge maakt. Uit den trein gevallen. Ter hoogte van wachtpost 19 even voor het station Rilland Bath viel Maandagmiddag een jongetje van 4 jaar uit den in volle vaart zijnden sneltrein 105. De moeder trok direct aan de noodrem en 't kind dat ernstig aan 't hoofd verwond was werd in den bagage wagen gebracht. Te Rilland Bath werd naar Krabbendijke getelegrafeerd, alwaar bij aan komst een geneesheer op 't station aanwezig was die 't kind Verbond. Het naar beneden drukken van de kruk van een portier waardoor dit opensprong is de oorzaak van dit ongeluk.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2