Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscfi-Vlaanderen. K«rH en openbare School. Wciitlg homogeen. G ebrandmerkt. Ja, Waarom? Sen tiicitwe baantjes-creatie. pc zieHtcVerzcljcring- DRANKWET. No. 2270. Woensdag 22 Mei 1912. 23e jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en bulten Ter NeuzeD. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter NeuzeD, Deze Courant verschynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Ia de vergadering van de classis Brielle der Gereformeerde Kerken was naar de »Stand« meldt de vraag aan de ordehoe te handelen met ouders, (leden der kerk) die een kind ten doop presenteeren, terwijl zij hunne kinderen naar de openbare school zenden De classis sprak uit, dat de doop niet kan geweigerd worden en met ernstige vermaning moet gepaard gaan dat bij volharding deze zonde censurabel is, maar ook elk geval op zichzelf moet worden beoordeeld. Een sociale wet, de Bakkerswet van Minister lalma, is in de Tweede Kamer afgehandeld. Of ze in veilige haven is aangeland, durven WÜ noë niet zeggen. De eindstemming zal na Pinksteren in de Tweede Kamer plaats hebben. En dan moet nog de behandeling in de Eerste Kamer volgen. Daar zijn natuurlijk de gevaren het grootst. Maar of ten slotte deze wet in werking zal treden of niet, voor de zooveelste maal is weder gebleken, dat vooral op het gebied van sociale politiek, maar eigenlyk overal in de practijk, de eenheid bij de coalitie verre is te zoeken. Vooral bij de behandeling van de Bakkerswet bleek van groote verdeeldheid. De eenheid in Christelijk begmsel faalt op elk gebied. Maar geen nood, in 1913 zal men het weer wel anders hooren. Dan zal men 33) Roman van Gr. BISS. Jerningham had gedacht, misgunde bij haar toch den kinkel, voor wien hy haar te goed achtte. Evenwel, nu hjj eenmaal Lionel's gast was, maakte hy ook tegenover den gastheer bonne mine a mauva's jen, zich voornemende om van Phyllis'gezelschap meer onder vier oogen te genieten wanneer don volgenden dag de anderen op de jacht zonden trekken. Hij zelf namelijk verontschuldigde van deelneming aan dit vermaak wegens een aanval van jicht, en geen der andere liefhebbers betreurde dit, wel wetende dat s'mans positie en leeftijd hem in alle dingen het Deusje van den zalm ten deel zoaden vallen. Lord Shelford was één en al attentie voor zjjne gastvrouw, hoffelijk en geestig, en toch ook weer roet iets ernstig in zijnen toon, dat hare ijdelheid streelde. Met een oogopslag had hij bespeurd dat tusschen de jonge eehtgnooten de dingen niet waren zooals zjj behoorden te zijnen van deze omstandigheid besloot hy te profiteeren. door schoonklinkende leuzen de kiezers weer zoeken te verblinden. Sprekende over den postdienst op Zondag, zegt de Standaard »Onze wenscnen zullen nooit ten volle bevredigd worden. Eigenlijk zou men willen, dat post, telegraaf en telefoon op Zondag kortweg gesloten werden. Doch dit kan nu eenmaal niet. Bij plotseling sterfgeval wenschen we het zelf anders. En we zijn al veel gevorderd nu de dienst op Zondag zoo in het oogloopend is in geperkt.* Precies zoo. Ook wii gunnen alle ambtenaren gaarne een vrijen dagook wij zijn voorstanders van Zondagsrust, waar die tenminste moge lijk is. Maar nu erkent de Standaard zelf, dat niet alle takken van dienst op Zondag kunnen stilstaan de post, de telegraaf, de telephoon, de trein zij moeten des Zondags het publiek dienen, zij het dan ook in beperkte mate. W aarom dan echter den onnoozelen kiezer maar steeds weer wijsgemaakt, dat men strijd voor Zondagsheiliging, als men zelf erkent, dat die niet te verkrijgen is Dat is immers boerenbedrog? Men zal 't al reeds gelezen hebben, doch wellicht heelt men 't niet zoo bereflecteerd. Minister Talma gaat Raden van Beroep en Verzekeringsraden instellen. Tenminste hij wil 't zoo. De voorzitters van die Beroeps raden er komen er ongeveer 240 zullen bezoldigd worden met 3500,— 's jaars, en de leden van de Verzekeringsraden met 4500,— per jaar. Voor de coalitie-vriendjes er loopen er nog heel wat rond, die nog niet onder dak zijn gebracht dus een heerlijk vooruitzicht, 't Is om van te watertanden En tegelijk een corruptieve versterking van het christelijk leger der stembus-agentjes. Dat belooft voor 1913. Lionel Erskin beschouwde hij als niet veel beter dan een nulen hoewel hy zelf nooit in ernst aan eene mesalliance met Phyllis Zoodra de heeren vetrokken waren, ver zocht hy Phyllis hem het hnis eens te laten zien, en in naar boudoir hield zjj eene pauze, die zich ontwikkelde tot eene lang en ver trouwelijk onderhoud. „Een allerliefst nest voor een paartje tor telduiven" begon hy, met opzet sarcastisch. „O, daarover zijn we al lang heen", ant woordde Phyllis, hare lip optrekkend. „Sinds de wittebroodsweken alVerbeeld u esn heele maand alleen met Lionel Zij sprak luchtig, om in zijnen toon te vallenmaar hy merkte wel de bitterheid die er onder school. „Minder amusant, hm zeide bjj, haar doordringend aankykend. „Ja ja, die jonge ecütgenooten zjjn erg veeleischend en konnen soms wel eens wat zwaar op de hand worden." Phyllis haalde hare schouders op. „Maar", voer de markies dartel voort „wy, io de stad, schreven deze afzondering toe aan een extra hardnekkigeu aanval van verliefdheid aanweerskanten. Wel wel, 't is volle vijf maanden, dat men u nergens te zien heeft gekregen „Och, er is in de stad toch niets te doen, wierp Piiyllis tegen. „Nu, toch altoos meer dan hier tusschen de boeren en kinkels. Ik dacht dat u voor Maar wel eigenaardig is 't 't is T)e Klok die deze opmerking ter snede maakt en we onderlijnen ze gaarne dat die voor zitters van Arbeidsraden en de leden van die Verzekeringsraden een heel ander pensioen zullen genieten dan de arbeiders, wier Invali diteitswet* zij krijgen te beadministeeren Van de drie belangrijke verzekeringswetten, welke reeds zoolang in vooruitzicht gesteld zyn, zal eindelijk de Ziekteverzekering het eerst in behandeling komen. Deze week zullen de beraadslagingen in de Tweede Kamer geopend worden over de verplichte ziekte verzekering der arbeiders. Dat de ziekte verzekering den voorrang verdiende boven de Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering, zullen slechts weinigen willen onderschrijven. Alge meen zal men moeten erkennen, dat voor den arbeider ouderdom en invaliditeit grooter schrikbeeld zijn dan ziekte, tegen welker ge volgen hem reeds verschillende voorzorgs maatregelen ten dienste staan. Machteloos echter staat hij tegenover den ouderdom met zijne gebreken en jammer. En moge ziekte hem slechts uit de verte dreigend aanstaren, ouderdom is zijn steeds naderkomend niet te ontwijken lot. Wat dan wel de reden mag zyn, waarom minister '1 alma de ziekteverzekering op den voorgrond geschoven heeft Och, het is 'n reden van louter bureaucratischen aard. De Ziektewet gaat samen met een Radenwet, betreffende de raden van arbeid, zeer on duidelijke benaming voor de verzekeringsraden, en deze raden heeft minister Talma zich voorgesteld als de ruggegraat van het heele complex der verzekeringswetten. Terwille van de Radenwet moest nu de Ziekteverzekering voorafgaan aan de zooveel urgenter Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering. En dat deze laatste daardoor weer voor langen tijd van de baan zyn, ligt voor de hand, zoo men bedenkt dat er op de toch reeds zeer uit voerige Ziektewet niet minder dan 220 amen dementen zijn ingediend. Twee honderd en twintig amendementen Dit pleit al heel weinig voor de voortref felijkheid van het wetsontwerp en als men daarbij nog weet, dat het derde gedeelte van het landleven niet in de wieg was gelegd, net zoo min als ik." „Wat zal ik u zeggen? Lionel hondt nu eenmaal niet van de stad en dweept met het landleven." „Eo u doet 't hem nu na Wat een ideaal en plichtmatig vrouwtjesmaalde de markies. Zoo bracht hjj zoetjes aan het gesprek op de echtelijke verhouding in dit huisen by begon Phyllis te verwijten dat zy overhaast was getrouwd, zonder eens af te wachten of er misschien niet eene andere party om baar zou zyn gekomen. „Ik voel dat wy samen elkaar zoo goed begrijpen", zeide hy, hare hand vattend, die zy niet terugtrok. En by dit eerste gesprek reeds had hy zich met haar op een voet gesteld, die hem moed gaf tot nog verdere avances. De gasten aten en dronken en amuseerden zich, en zoo gingen de dagen ommaar blijkbaar werd met eiken dag Lionel onge duriger. En met eiken dag ook werd de intimiteit tusRChen Phyllis en Lord Schelford opvallender, totdat iedereen achter Lionel's rug er over mompelde. Phyllis scheen om de openbare meening niets meer te malen, en zy verzuimde nu zelfs een lief gezicht te zetten voor Lionel, volgens haar vroeger opgevatte plan. En toch, wat Hij ook voelen of denken mocht, er geschiedde niet het ge- die amendementen van coalitiezijde afkomstig is, versterkt dit niet het vertrouwen in het ontwerp, zooals het daar ligt. Opmerkelijk is, dat van de coalitie partyen schier alleen de roomsch-katholieken aan dezen amendementen-stormloop meedoen. Door de Christ, historisehen zijn slechts enkele amendementen ingediend, door de anti-rev. niet één. Dit laatste is al zeer opmerkelijk. Men zou geneigd zyn te meenen, dat het ontwerp dan 'n zeer anti-rev. karakter zou dragen, maar by een onderwerp als dit, waarover het anti-rev. mengelmoes van christelijke demo craten tot oer-conservatieven onmogelijk één zelfde oordeel kan hebben, is van anti- revolutionnairen opzet niet te spreken. Het verschijnsel is dus eerder aldus te verklaren, dat ziekteverzekering en andere onderwerpen, die met subsidie jacht niets uitstaande hebben, de krachten van onze anti-rev. afgevaardigden te boven gaan. Een andere omstandigheid, welke al even min in staat is vertrouwen te wekken in het wetsontwerp, is het ongunstig oordeel van de van de politieke bijoogmerken onverdachte Maatschappij tot bevordering der Genees kunst», welke zoo ernstige grieven heeft, dat zij het noodig vindt aan de leden voor te stellen 'n bindend besluit te nemen, dat geen bij de maatschappij aangesloten geneeskundige en het aantal niet-aangeslotenen is zeer, zeer gering aan de >erkende ziekenfondsen* z'n diensten zal verleenen. Eenige hoofdlijnen voor de behandeling der wet zijn reeds aangegeven. De Commissie van Voorbereiding, die op verschillende hoofd punten niet tot overeenstemming kon komen, besloot over die cardinale punten de meening der regeering te vragen en vervolgens de Kamer zich daarover te doen uitspreken. Zoo is dan ook geschied over de volgende 3 vraagpunten a. moet de verzekering omvatten zieken geld èn geneeskundige hulp of wel zieken geld alleen Na uitvoerige besprekingen werd bij zuivere stemming van rechts tegen links in den laatsten zin besloten. By de beraadslagingen over de wet zelf zal hiervan niet meer afge weken worden en zoo zal de Nederlandsche Ziekteverzekering op dit punt 'n unicum vormen dat zij 'n ziektepeW-verzekering is ringste waar by vat op had. Op den dag voor het uiteengaan van het gezelschap trok lord Shelford de stoute schoenen aan en wilde tot zjjne gastvrouw eene formeele liefdesverklaring richten. Phyllis echter, die het zoo ver niet wilde laten komen, stiet hem terng. Maar dit maakte den ouden beau nog gekker, en by verklaarde plechtig dat slechts haar overhaaste en onverwachte huwelijk hem verhinderd had haar tot zijne vrouw te maken. Waarom was Lionel tusschenbeide gekomen En hoewel Phyllis hem den mond snoerde en hem ver bood zulke dingen te zeggen, geloofde zij er toch aan en voelde zich te meer nog ver bitterd jegens haren man, die haar, naar hare meening de markiezinnekrooo had ontroofd. Zij voelde zich door Schelford's bekentenis tegelijkertijd gevleid en teleurgesteld, en het zaad van verdere huislijke tweedracht was in vruchtbaren bodem gestrooid geworden. Lord Shelford, bemerkende dat hy verder was gegaan dan zy verwacht had, vroeg om vergiffenis en ontving die ook genadiglyk maar hy voelde zeer goed dat hij door zijn vermetelheid veeleer terrein gewonnen dan verloren had. Na het aftrekken der gasten, den volgenden dag, trad de reactie in, en Phyllis sleet het grootste gedeelte vao den dag al mokkend in hare eigene kamer. Er was ook op Lionel's gezicht eene nitdrokking, die haar TER \EI msi H VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders yan TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop van DAVID HARTOG, voor het beneden vóór- en achterlokaal van het perceel plaatselijk ge merkt 56 en gelegen aan do Nieuwstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- 'sehied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 20 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. \YABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1