rr Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. G ebrandmerkt. jwt onaardig. Onderzoek van Verlofgangers. No. 2269. Zaterdag IS Mei 1912. 23e jaargang IYIIUTIE TE LA ND. FEUILLETON. tfiet tegen de passie opgewassen. ABONNEMENTSPRIJS: Par 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: an 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, 8(iag' 611 Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te T e r N e n z o n. 32) Roman van Gr. 131 SS. Straks kwam het bericht van Dorus huwe lijk, en kort daarna de nitDoodiging tot een bezoek op Bracklesham. Phyllis echter voelde slechts wrevel bij de gedachte aan haar zusters geluk, vooral toen zy begreep dat Ralph Sbapwyke haar getrouwd had met de volle wetenschap van alles. De invrijheid stelling harer moeder was door haar zelf en Lionel stilzwijgend voorbijgegaan en zij voelde eene diepe verbittering tegen de vrouw die zij in hare onbillijkheid beschouwde als de oorzaak van al haar ongeluk. Dus li^p alles samen om baar de üitnoodiging van Ralp en Doris te doen opvatten als weinig minder dan eene beleediging en in dien geest werd baar antwoord, zonder dat zij Lionel geraadpleegd had. geschreven. Ook op zichzelf was zij verbitterd om den verkeerden stap, dien zij bij den aanvang van haar huwelijksleven gedaan had, en bet piekeren over den toestand strekte slechts om hare stemming nog te verergeren In hare vereenzaming ging zy zelfs zóó ver, dat zy Voorts wordt de aandacht gevestigd op -de volgende wetsbepalingen eene toenadering beproefde tot Lionel, en zijne koude terugwijzing daarvan zweepte baar op tot verwoedheid. Eindelijk, nadat er weken zoo verloopen waren en de invrijheidstelling harer moeder verder tot Diets bad geleid, begon zy ver meteler te worden en zich in hare positie veiliger te voelen, meenende dat bare identiteit nu weinig gevaar meer liep voor onthulling. En eens op een "dag, in een uur van wan hopige verveling schreef en verzond zy, zonder medeweten van Liouel, eeu aantal uitnoodigingen tot eene partij. Zy wist dat de jacht dit jaar goed was maar met uit zondering van Lionel zelf en van een paar ongehuwde heeren uit de buurt, was er door Diemand op Bracklesham van geprofiteerd geworden. De eerste naam, die haar inviel, was die van Lord Sheiford, en de eerst verzondeno invitatie was aan hem, met verzoek om in de eerste week van het nieuwe jaar te gast te komen niettegenstaande zy wist hoezeer Lionel dieD man verfoeide. Maar zy redeneerde by zichzelf, dat, indieu Lionel zijne vrienden niet wilde noodigeD, zij tenminste het de bare wiide doen. Vervolgeus schreef zy aan eene mevrouw Tony Richards, eene lichtzinnige en ongefortuneerde jonge gehuwde vreuw, die reeds de antipathie vau hare tante was. Zy wist dat de Richards dol graag zouden kooien, vooral indien er kans bestond op kaartspel. Dat de Standaard zoo laat was met haar oordeel over de afstemming van het pantser schip vond zijn oorzaak hierin, dat ze eerst het oordeel van de liberale pers over den val van den minister van Marine wilde afwachten. Gaarne hadden wij wat gezien over de denk wijze van het blad omtrent de Christelijk- historischen en een deel der Katholieken. Hierover hooren wij niets. Alleen zien we de beweging tegen den minister en zijn schip bestempeld als »uit wrok en wrevel geboren*. »Het ging niet tegen het schip, het ging tegen den overlooper*. En dan tracht de Standaard te betoogen, dat wrok zat bij de officieren, omdat de commandant van Den Helder voor den vloot- predikant de vlag had moeten strijken. Zoo werd door de officieren vonnis gestreken over het schip, wat anders volgens dit blad, niet zou gebeurd zijn. Rechts wist zich aan dien invloed niet te onttrekken. Het blijkt, dat de Standaard minister Wentholt om zijn overgang in een rechtsch kabinet ook geene sympathieke figuur vindt. Het doet ons genoegen, dat die politieke sprong ook rechts niet verdedigd wordt. Maar*, zegt de Standaard, »èn om het kabinet èn om onze vloot, èn om de eere van ons parlement, spijt 'tons toch, dat passie En verder verzond zij nog een half dozjjn andere invitaties, meest aan heeren De antwoorden lieten zich niet lang wachten. Lord Sheiford beet terstond toe, in zjjDen ge wonen trant. Beste Lady." schreef by „uw woord is my een bevel. Eigenlijk ben ik reeds niet meer vrijmaar wat maal ik om hertogen eu hertoginnen en andere vervelende groote die ren, in vergelykiog met Uw romanes ke huwelyk was een zware slag voor uwe talrijke bewonderaars. Maar gedane dingen nemen geen keer, en het zal my een genoegen zijn, u te zien in de rol van de jengdige matrone. Verwacht my dus op den door u bepaalden dag te uwent." Verscheidene andere acceptaties volgden. En toen, hoewel zy zelf beefde over hetgeen zij had gedaan, besloot het vronwtje haren man met de zaak aan boord te komen. Zoodra de bedienden hen aan tafel alleen gelaten hadden, zette zy zich in plaats vaD, naar hare gewoonte, onmiddellijk door de andere deur te verdwijnen op haren stoel in postuur, met de ellebogen op de tafel, trachtende zichzelf moed in te pompen door het aannemen van eene uitdagende houding. „O, wat ik je zeggen wou," begon zij met geforceerde luchthartigheid, „ik heb tegen Nieuwjaar eenige lui uitgenoodigd. Hat wordt hoog tyd, dat wjj hier eens wat menscheo zien." t ook ditmaal won van bezinning en beleid*. De Nederlander is niet ingenomen met het geschrijf van de Standaard. Het blad voelt, al wordt het niet ronduit gezegd, dat de Standaard de tegenstemmers uit de coalitie toch eventjes een lesje wil toedienen. Daaromtrent schrijft de Nederlander: »Maar indien nu de voorstelling gegeven wordt, dat »de Kamer*, dus ook de rechtsche leden die tegenstemden, zich door links op sleeptouw hebben laten nemen, en dat alzoo passie het won van bezinning en beleid, dan moeten wij toch op drieërlei opmerkzaam maken »le dat zelfs de helft van rechts niet vóór het schip heeft gestemd, en dat onder die helft leden waren, die des ministers beleid in zake den vlootpredikant hadden gesteund »2e dat de actie in de Kamer, vóórdat die van de marine-officieren begonnen was, ia uitgegaan van den heer Van Wassenaer van Catwijck, die toch zeker niet zich heeft laten bezielen door den haat van >links* »3e dat bij het afdeelingsonderzoek blijk baar ook tal van rechtsche leden het voor gestelde schip, als deel van een Indisch eskader, ten stelligste hebben afgekeurd, terwijl ook de Raad van Defensie het nief heeft verdedigd*. Al stelt de Nederlander de kwestie nog eens helder in het licht, het blad zal niet kunnen verhoeden, dat aan Dr. Kuyper door zijne partijgenooten de mooie rol wordt toe gekend. Het is voor de rechtsche tegen stemmers niet bepaald vleiend door de Standaard te worden voorgesteld als menschen, wien het aan genoeg bezinning en beleid ont brak om weerstand te bieden aan eene passie. Ongetwijfeld zullen nog meermalen die rechtsche leden, welke eene zelfstandige meening er op na durven houden, afwijkend van die des leiders, van de Standaard een brevet van minderwaardigheid ontvangen. Dat moeten ze trouwens ook voor de samenwerking met den leider der anti revolutionairen over hebben. Naar aanleiding van de behandeling der Vogelwet in de Tweede Kamer gaf een inzender in »De Volkswil* zekere B. N. eene soort parodie hierop. Hij vergeleek verschillends Lionel richtte met een ruk zich op. „Wat zeg je daar vroeg hy, nauwelijks zij ne ooren geloovend. „Wat ik zeg," antwoordde zy tartend. „Wel, dat ik een klein gezelschap byeengenoodigd heb voor de eerste week in Januari." „Hoe durf je zoo iets te doen zonder my eerst er over te spreken donderde Lionel, geheel uit zyne gewone kalmte geslagen. „Als jij geen menschen vraagt, dan dien ik het wel te doen," antwoordde zy schouderop halend. „Als je denkt dat ik hier nnjD leven laDg wil opgesloten zftten met niemand dan jou en je kwade humeur, dan sla je den bal deerlijk mis. Ik verveel my bier dood, als een uil in een boom." „'t Is je eigen schuld en je hebt je niet te beklagen." „Wel mogelijk," beet zy hem toe. „Maar toch zal ik trachten het my een beetje aan genamer te maken. En, wat meer zegt, ik ben besloten meesteres te wordeD in mijn eigen buis." Er volgde eene pauze. Lionel beet zich op de lip, om zijne ergenis in toom te houden. Daarop hernam het vrouwtje „Ik zou je raden er maar geen spektakel over te maken. Dat doet enkel min volk, en het baat niets.Lord Salford komt, en de Richards komen, en Dick Landerdale, en ka pitein Blytbe met zijne vronw, en Lilly Bran don en George Forrest en Frank Ward. Eea \ElZE\iS( De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat het onderzoek van de in bet verlofgangers- regisier dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te laad zal worde" gehouden te Te'Neuzen, op de gewone plaats, op Donderdag den 20 Juni 1912, des namiddags te 2 uren. Aan bet onderzoek behoett niet te worden deelge nomen door hen, die hij hunne inlijving in het genot zijn gesteld van verlof tot nadere oproeping, en voorts piet door a. de verlofgangers, aan wie vergunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zecvisscherij buitenslands of die toestemming bobben verkregen tot verblijf in het bnitenland, en aan wie betzij gelijktijdig met die vergunning of toestemming, betzij in verband daarmede later afzónderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van bun beroep of bedrjjf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden verg >nning is verleend het onderzoek in een der hiervoren onder a genoemde maanden te ondergaan; c. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onder zoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf in werkelijken dienst zijn geweest d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in bet loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werke lijken dienst te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Angustus van het loopende jaar naar de Land weer over te gaan f. de verlofgangers, die in bet genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eerste-oefening g. de adspirant-militie officieren en h. de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van bet R gement Genie troepen. Daarentegen moeten aan bet onderzoek wèl deel nemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dieost zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot bet volgende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlof gangers, wien uit anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblijf in bet buitenland, vrijstelling van het onderzoek is, of alsDog wordt verleend. De verlofgangersaan wie het vorig jaar uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen werd verleend tot in het loopende jaar, en die in verband daarmede, in dit jaar reeds voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn geweest of alsnog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, behoeven aan het onderzoek NIET deel te nemen. dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorgeschreven uitrusting verder behooreDde kleeding- en uitrustingstukken van de wapenen, het ledergoed, de reglementen en dienstvoorschriften, hem uitgereikt, vau zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat betzij een arrest van een dag tot zes dagen te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of hei naastbij zijnde hnis van bewaring, hetzij een kwartierarrest van een dag, tot zes dagen te ondergaan in eene kazerne, door den Militie-com missaris kan worden opgelegd aan den verlof ganger lo. die zonder geldige reden niet bij bet onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van do hiervoren vermelde voorwerpen. 3o. wiens hiervoren vermelde voorwerpen bij het onderzoek niet alle in den vereischten staat worden bevonden io. die een of meer van de hiervoren vermelde voorwerpen, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf, de verlofgaoger, uie zicb schuldig maakt aan een der feiten, daarbij onder lo. tot 4o. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor de Militiecommissaria te verschijnen tot bet ondergaan van een nader onderzoek dat de manschappen der militie te land niet alleen gedurende den tijd, dien bet onderzoek duurt, maar ook voor zoolang zij ter gelegenheid van bet onderzoek in uniform zijn gekleed, onder de bevelen staan van den Militiecommissaris, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zicb aan strafbare feiten echuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren te dier zake zullen worden gestraft voigens het Crimineel Wetboek en bet Reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. Is den verlofganger ter zake van het onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt bij tot bet onder gaan van die straf in werkelijken dienst geroepen. Ook wordt in werkelijken dienst geroepen de verlof ganger, die, opgeroepen voor bet NADER ONDERZOEK daarbij niet Verschijnt, of daarbij verschenen zjjude, zich schuldig v aakt aan een der feiten, hiervoren onder 2o.4o. vermeld. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald en bedraagt ten hoogste twee maanden. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt, na daartoe doer den Minister van Ooilog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en b bandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt, dat het ni t-on; aDgen eener bijzondere kennisgeving ben niet ontheft van bunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennis- geving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, zal daarvau zoodra mogelijk ter Gemeente-Secretarie moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, wtlke op ongnzegeld papier kan worden gesneld. Persoonlijke kennisgevingen worden niet aan buis gezonden. 8&F Aan den verlofganger kao op zijn daartoe aan den Militieeommissaris van zijn Distriet te ricbteD en met redenen omkleed verzoek wordea vergund, bet onderzoek in eene andere gemeente des Rijns te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien eene zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zjjn verleend. Ter Neuzen, den 13 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1