UIT ONZE OMGEVING Laatste Berichten. Gemengde Berichten. amendement ontduiking van de wet en te veel vrjjheid voor den minister. De heer de Klerk (U. L.) vraagt inlichtingen, waarna de voorsteller van het amendement antwoordt, dat zijn bedoeling is, dat overdag brood zal worden gebakken, 's nachts beschuit, banket, enz. Hierna bespreken al de genoemde sprekers het amendement nogmaals, totdat het wordt aangenomen met 47 tegen 8 stemmen. Art. 6 (speciale opheffing van het verbod van nacht- en Zondagsarbeid voor alleen- werkende patroons) geeft den heer Tydeman (V.-L.) aanleiding te wijzen op de merk waardige uitzondering, welke de wet hier schept door die speciale vergunning. Het stelsel der wet wordt ondermijnd door dit curiosum, dat enkelen hun natuurlijke vrijheid teruggeeft. Spr. wijst op de monopolistische bevoor rechting, welke zoodoende aan een bepaalden bedrijfsvorm wordt verleend. Spr. wijst ook op de te groote arbitraire bevoegdheid van den Min. om de vergunning te geven of te weigeren. Hierbij mist spr. de noodige waarborgen. Dit artikel behelst een reac- tionnair novum. De heer Helsdingen (S. D. A. P.) bestrijdt het artikel, ook omdat het een dispensatie geeft, geheel in strjjd met den geheelen opzet der wet. De heer Aalberse (R.-K.) verdedigt het artikel. De alleenwerkende patroons moesten in de wet worden opgenomen om het con- currentie-bezwaar te ontgaan. Waar dit concurrentie-bezwaar niet bestaat, behoort dispensatie te worden verleend. Arbitraire beslissingen zijn uitgesloten, omdat over de vergunningen de Commissie van Advies moet worden gehoord. De heeren Goeman Borgesius (U.-L.) en Snoeck Henkemans (C.-H.) sluiten zich bij de bestrijders van het amendement aan. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan vice-admiraal J. Wentholt met ingang van 14 Mei als minister van marine, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige, door hem aan de Koningin en den lande be wezen diensten, en is tijdens de ontstentenis van een minister van marine het beheer van het departement van marine ad interim op gedragen aan den minister van oorlog, Colijn. Naar verluidt zal minister Colijn op treden als voorzitter der eerlang in te stellen staatscommissie voor het vraagstuk der ver dediging ter zee van Nederland en Indië. Vice-admiraal Wentholt, die als aftredend minister van marine afscheid nam van de chefs aan het departement, zal ook ontslag uit den zeedienst vragen. Tegen de Coalitie-politiek. Omtrent de pogingen, die te Amsterdam gedaan worden, om een politieke organisatie te stichten op Protestantschen grondslag en die zich keeren zal tegen het tot nu toe ge volgde coalitie-politiek, verneemt het »Vad.f nader, dat het denkbeeld is uitgegaan van kringen, waartoe anti-revolutionaire en Christe lijk-historische kleine Iuyden behooren. Het voornemen is een meer democratisch gezinde Christelijke politieke partij te vormen, die als haar voornaamste programpunten hebben zal de wettelijke voorziening in de sociale nooden en, ten opzichte van het thans brandende kiesrecht-vraagstuk, de oplossing daarvan in democratische Tichting met daaraan gepaard gaande invoering van evenredige vertegen woordiging. Het sterkst wel in de woorden „Jerningham", die in de hoofdtrekken volmaakt met elkaar overeenkomen. Verscheidene experts verklaar den indertijd dat bet adres geschreven was in de hand van mevrouw Jerningham, ver draaid. Maar m\j komt het voort, dat het meer overeenstemt met Lady Margaret Mait- land's natuurlijke schrift, geschreven met eene zekere licht verklaarbare aarzeling, waarbij ook nog rekening dient gehouden te wordeo met het verschil in tijd." „Ja ja, ik geloof dat w(j op het rechte spoor zijn," gaf de advokaat toe, zjjne opwin ding onderdrukkend. „Barnett, je moet dit nu nog eens kalm voorleggen aan een paar moderne deskundigen vertrouwbare men- Bchen en hunne meening er over inwin nen." „Natuurlijk zaz ik dat niet verzuimen," antwoordde de detective, en bij pakte de pa pieren zorgvuldig bjjeen. „Maar, hoe over tuigend deze schrifturen ook mogen spreken wij staan er mee toch enkel voor het hek, zonder den sleutel er op te hebben. Alles is louter onderstelling, en het zal drommels moeilijk z(jn, zoo niet onmogelijk, na verloop van al die jaren nog zoo iets als bewijzen aan te voeren." „Dat geef ik toe," zeide Bramber. „Maar in elk geval hebben wij een nieuwen grond slag om op te werken en dat is op zich zelf al geen gering voordeel. Wat verderde Maandag werd alhier door Burg. en Weth. herbesteed, het voor een gedeelte al- sluiten en rioleeren van de Gemeentehaven, enz. (volgens gewijzigd bestek). Bij de eeiste besteding werd het laagst ingeschreven voor ƒ9950. Thans werd ingeschreven door de heeren J. van Drongelen te Hoek voor 8000, M. A. Verschelling voor 7615, J. P. de Vos voor f 7604, dezelfde voor 7404, Arie Verlinde voor 6575, J. de Bree Fz. voor 6420 en W. P. Nieuwlink voor 5898; laatstgenoemde inschrjjvers wonen te Ter Neuzen. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Door den Commissaris der Koningin is eervol ontslag verleend aan den heer rar. G. W. F. Wentholt te Ter Neuzen als lid der gezondheids commissie, zetel Ter Neuzen. Bij het syndicaatsexamen van chemisteo bij de Suikerindustrie door de syndicaatscom- missie atgenomeu, is o. m. met aanteekening goed, geslaagd de hear L. P. G. SpeetjeDS. Deze ontving met 17 andere geslaagden op leiding aan den suikercursus B. van de N V. Laboratorium voor Suikerindustrie te Soera- baja, directeur dr. O. von Faber. De zoon van den smid J. Harte alhier had Zaterdag tijdens het werken met een boormachine het ongeluk met zijn linkerhand tus8chec de raderen te geraken, waardoor de pink zoodanig werd gekwetst, dat deze moest worden afgezet. Door de marechaussee alhier is Zondag avond opnieuw gearresteerd de stuwadoor J. G., die 14 dagen geleden ook al gearresteerd was, als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarigen, maar die toen na verhoor werd vrijgelaten. Gisterenmorgen is hij naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. Naar wij vernemen is thans door de recht bank rechtsingang verleend met instructie der zaak en tot gevangenhouding tegen hem uitgevaardigd. Gisterenmorgen zijn alhier voorbijgeva ren naar Antwerpen de Zweedsche oorlogssche pen »TyIgia< en «Manligheten*, komende van Zweden, respectievelijk bemand met 378 en 300 koppen. Deze schepen werden 's middags te Antwerpen verwacht en zouden feestelijk worden ontvangen. Maandag heeft de directie der spoor wegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen te St. Nicolaas aanbesteed de verlenging van twee landhoofden en den bovenbouw vaa twee ijzeren bruggen. Ingeschreven werd als volgtP. van der Aa, St. Nicolaas, 11.140 IrancsE. van der Aa, idem, 11.244 francs; Edm. den Claeys, Capelle op den Bosch. 11.470 francs P. van Havermaat, St. Nicolaas-Waas 12.211.82 franks. De Minister van Waterstaat heeft bepaald dat voor den duur van de zomer dienstregeling 1912 der spoorwegonderneming GentTer Neuzen, de onafgebroken rusttijd, bedoeld in het eerste lid van art. 126 van het reglement, voor het locomotiefpersoneel, dat te Selzaete gestationneerd is en te Ter toekomst uog voor wendingen en verrassingen brengen kan, dat moeten wij geduldig afwach ten." Middelerwijl was de verwijdering tusschen Phyllis en Lionel al breeder geworden. Zij verkeerden met elkaar op den meest vorme- lijken voet, en elke dag maakte de breuk tusschen hen moeilijker te overbruggen. Voor het uiterlijk, tegenover de dienstboden, hielden zij den schijn op, door met elkaar te spreken over de onvermijdelijke aangelegen heden van den dag maar toch duurde hut niet lang, of ook in de keuken bad men ontdekt dat tusschen beide jonggehuwden niet alles in den haak was Voor Phyllis werd het leven pijnlijk dof en eentonig. Zij gingen af en toe eens plichtmatig uittdineeren by buren, voor wie zij de verhouding moeizaam verhelen moesten en even vaak ontvingen zij die vreemde menschen terog. Lionel echter speelde niet dan b(j volstrekte noodzakelijkheid den gast heer. en, niettegenstaande het aandringen van Phyllis, noodigde hij niemand in zijn hnis voor het jachseizoen. Phyllis vond hem op dit punt onverzettelijk, Gaarne zou zij, indien zij gedurfd had, naar Londen z(jn gegaanmaar zij wilde onder de bestaande omstandigheden toch geen openlijke breuk uitlokken. Bovendien had zij geen gele ge noeg tot hare beschikking, en zij wist dat een verzoek er om zon beantwoorden worden met eene beleefde, maar besliste weigeriug. Zij had reeds onlervonden hoe onverzettelijk Lionel op zyn stak kon blijven staan. (Wordt vervolgd). Neuzen rangeerdienst verricht, tot acht uren vijf en vijftig minuten, zal kunnen worden beperkt. Gisteren slaagde bij het examen voor onderwijzer de heer S. Brouwer te Zaamslug. Op de aanbeveling voor de benoeming van een Directeur der Gasfabriek te Ax-I, zijn door Burgemeester en Wethouders geplaatst de heeren C. C. de Rooij, te Rotterdam K. A Wiechmann, te Vianen a. d. Lek; R. W. Kielstra, te OegstgeustW. A. P. F. L. Blaeser, te Den Helder en L. van der Schaaf, te Winterswijk. Op de Zaterdag te Axel gehouden markt van Zeeuwsch-Bf Igische paarden waren aangevoerd 36 stuks. Er werden acht premies van vjjf gulden uitgereikt, n.l. aan de heeren D. Timmerman te Axel; F. van Hoeve te Axel (2 piyzen), J. J. Miehielseu te Axel, A. Aerts te St. Jansteen, C. Spiessens te WestdorpeJ. Heymdijk te Hulst en H. B rote te Koewacht. Er was weinig handel. Bij den dienst der directe belastingen enz. zijn verplaatst: met ingang van 1 Juni a.s. de kommiezen P. Padmos van Sas van Gent naar lerseke, J. van Male van Philippine naar Sas van Gent, K. Vos van Nieuw Namen naar Philippine, J. Goeree, A. z. van Sas van Gent naar Hansweert, I. M. de Ridder van Roosendaal naar Nieuw Namen, M. H. de Roo van Roosendaal Daar Axel. Met ingang van 1 Juli de kommiezen Th. L. Coone van Hardenberg naar Hulst en A. F. Kamp van Aardenburg (tyd.) naar Aardecburg. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht L. d. C., 36 jaar, zee- m. d, woneode te Brussel, verdacht van dief stal te Hoek. Zondag 12 Mei, des namiddags 2 ureo, werd in het voorgedeelte der Ned. Herv. kerk te Aardenburg de in ons vorig nummer reeds vermelde tentoonstelling van Bjjbelsche volks kunst geopend door ds. Ort, die naar men ons 8chrjjft, tevens zoo vriendelijk was den bezoekers de noodige inlichtingen aangaande de verschillende reproducties te geven. De tentoonstelling binnenkomende, krjjgen wo aan onzen linkerkant in het bovenste vak eeD idee van Christelijke schilderkunst, die heel fijn is weergegeven in de »Catacomben«. Heel interessant is het Heilig Avondmaal* van Leonardo da Vinei. Verder zjju tal van reproducties van Albrecht Dürer en Rembrandt aanwezig. Ook verdienen in hooge mate de aandacht de «Gelijkenissen* vau E. Burnand. De voorkerk, die met groen versierd is, maakt een prettigen indruk en doet het bestuur der Vrijzinnig Hervormde vereeniging alle eer aan. Deze verzameling reproducties zal onge twijfeld een groot aantal bezoekers tot zich trekkeD, die zeer zeker niet onvoldoeo huis waarts zullen keeren. Zondagavond om half tien werden de inwoners van Sluis door den brandkolk opge roepen, daar een brand te St. Anna ter Muiden was uitgebroken. Spoedig was één der brand spuiten ter plaatse en daar gelukkig in de oude stad«put water aanwezig was, werd men de vlammen meester. De helft van het huia van den kunstschilder Verheijden is afgebrand. Juist d'en dag had de familie V. haar zomer verblijf wederom betrokken. Tot beden is de oorzaak van het onheil onbekend. Vrijdagmorgen is de R. K. kerk te Eede, vermoedelijk doordat zij door den bliksem getroffen werd, totaal uitgebrand. Alleen de muren staan nog. Over den brand meldt de »N. Z. Crt.« nog het volgende De brand werd opgemerkt om half negen des morgens. Een schilder die bij den Z.eerw. heer pastoor aan het werk was, zag de vlammen het eerst, nl. boven den biechtstoel van den pastoor binnen de sacristy. Hierboven was een zoldertje, waarboven een dak van pannen. Door den Weleerw. heer kapelaan, den koster en de dienstmeid werden de heilige vaten, de kerkgewaden en de sieraden in veiligheid gebracht. De brandspuit van Aardenburg was spoedig tei plaatse, doch verleende geeD hulp, daar het dak toen reeds ingestort was. Zooals we meldden dekt verzekering de schade. Het schip der kerk was het oudste ge deelte. Denkelijk is dit wel tweehonderd jaai oud geweest. Het heeft vroeger behoord aan de Doopsgezinde gemeente. In 1827 ging dit gebouw aan de Roomsch-Katholieken over. Toen had Eede echter geen eigen pas toor. De H. Missen werden opgedragen door de priesters uit de omliggende dorpen, die hiertoe werden aangewezen door Z. D. H. den Bisschop van Gent, daar Eede in die dagen onder het bisdom Gent ressorteerde. TWEEDE KAMER. 's-Gravenhage. De Kamer ging voort met de behandeling der Bakkerswet. Na verwerping van de amendementen van den heer Schaper om den arbeidsdag voor bakkersgezellen te bepalen op hoogstens 12 uur op de eerste 5 werkdagen en op hoogstens 15 uur des Zaterdags met 2 uren rusttijd op iederen dag, werd goedgekeurd het regeerings- artikel, dat toelaat 11 uren te arbeiden op de eerste dagen der week en 16 uren des Zaterdags. Voorts werd bepaald dat ook de vervanger van den patroon gedurende den termijn van de vervanging niet gebonden is aan den be paalden arbeidsduur. Na uitvoerige discussie werd verder aange nomen met 38 tegen 32 stemmen het regee- ringsartikel, waarbij de mogelijkheid wordt geopend dat aan alleenwerkende patroons dispensotie wordt verleend van verbod van nachtarbeid, indien zulks geen bezwaar ople vert voor de belangen van anderen. Bij het verder debat werd 52 tegen 28 stemmen verworpen een door den minister onaannemelijk verklaard amendement-Thomson om toe te staan den bakker-nachtarbeid om de drie weken bij een arbeidstijd van 8 uren, De moord te Uden. De landbouwer J. v. V., die 15 November te Uden Johanna van der Wielen wurgde en onder een paard wierp, is door de rechtbank wegens doodslag overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Van het dak gevallen. Een ernstig ongeluk had Zaterdag plaats op Schelpkade te 's-Gravenhage. Eeo vierjarig kind, dat reeds meermalen op 't dak der ouderlijke woning was geklauterd, had wederom op die gevaarlijke plaats weten te komen en is daarna uit de dakgoot op straat gevallen. Het kind was onmiddellijk dood; het had een schedelbreuk bekomen. Ernstige mishandeling. Toen Vrijdagmiddag te Maurik eenige jon gens bij het knikkeren aan het twisten raakten, mengde zich daarin zekere Smit. Naar aan leiding hiervan werd deze des avonds door zekeren V. d Heijden, een knaap van vijftien jaren, opgewacht, die hem met een klompen makersmes vijf levensgevaarlijke wonden toe gebracht. De dader, die als zeer lastig be kend staat, heeft eene bekentenis afgelegd. Hij zeide eigenlijk den broer van Smit bt- doeld te hebben. Het gerecht is ter plaatse tot een onderzoek aanwezig. De verwondde is nog in leven, doch zijn toestand is hoogst ernstig. Een ergelijk feit. Het Departement van oorlog, schrijft het >Hand.«, blijkt een goed middel te hebben uitgedacht, om de populariteit der militaire herhalingsoefeningen, die gelukkig toch onder ons volk reeds zoo groot is, nog aanmerkelijk te verhoogen Zie hier wat wij ontleenen aan de feiten, ons van een afgelegen plek op het platteland door een onzer lezers medegedeeld. Een eer zaam tuinwerker, echtgenoot en vader, ont vangt op zekeren dag ('t is Woensdag) van den veldwachter de onthutsingverwekkende boodschap, dat hij reeds den voorgaanden Maandag in een paar uur sporens gelegen garnizoen als landweerman had moeten opge komen zijn, om 6 dagen dienst te doen. Op roepingen, zoo luidt de nadere toelichting, worden daarvoor tegenwoordig niet meer ge zonden, de openbare Kennisgeving, die voor allen verbindend is en die allen «worden geacht te kennen* (o vriendelijke Sint Burau- cratius), heeft plaats door aanplakking aan 't gemeentehuis. Welk gemeentehuis ongeveer twee uren loopans van de woning van den betrokken tuinwerker verwijderd is, en waar hij niets te maken heeft. Maar.als hij hals over kop van vrouw en kinderen afscheid neemt en zich bij zijn garnizoen nog 's avonds laat kan komen aan melden, verheugt hem zijn overste met 10 dagen politiekamerwegens, 't verzuimen van aan de oproeping tot den werkelijken dienst gehoor te geven Werken op Kerstmis. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Eindhoven tegen het ontslag van rechtsvervolging van drie personen, die op den tweeden Kerstdag onder Stratum, zonder schriftelijk vergunning van de plaatse lijke Regeering van Stratum, een schuit met zand hadden gelost. Pe zaak liep over de bekende vraag of na het Motu Proprio van den Paus de tweede Kerstdag nog als erkend Christelijke feestdag is aan te merken. De Hooge Raad achtte de beslissing des kanton*

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2