MH-M-MEIL GoedkoopstadresYoorPiano's Muziek-Instrumenten Clieoiin de (er de Malines Tcrneuzen. BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. ANTOINE MES, MIDDELBURG. zoo plat op elkaar gedrukt zijn als een toegevouwen envelop. Uit hout vervaardigde voorwerpen als deuren, muren, meubels en andere zaken zijn door deze drukking stellig tot de helft verkleind en de lijken die er nog in de vertrekken mochten zijn, werden met de omringende voorwerpen tot één massa samengeperst. Het is uitgesloten dat er van het wrak nog iets naar boven gebracht zou kunnen worden. Aan duiken valt in de verste verte niet te denken, want een duiker 'kan niet veel dieper komen dan een meter of 60 en dan wordt het hem onder den last van het water reeds zeer moeilijk, arbeid te verrichten. De hedendaagsche techniek beschikt ook nog niet over werktuigen waarmede men onder zulk een drukking iets uitrichten kan. Het plan is geopperd, onderzeebooten te ge bruiken die kunnen echter op ongeveer 40 meter diepte niet meer werken. Neergelaten peiltoestellen kunnen weliswaar de plaats waar de »Titanic« ligt, bepalen, en misschien zelf aan een haak het een of andere voorwerp omhoog brengen dat zou echter een zeldzaam toeval zijn waarop niet gerekend kan worden. Het schip ligt dus met alles wat daarop is, voor den mensch onbereikbaar voorgoed in de duistere diepte begraven. En in dien onbereikbaren afgrond ligt nu ook, naar men wil, de blauwe diamant, die van zooveel onheil en rampen getuige was, voor altijd weggeborgen. De auto bandieten. De anarchist Monnier, die bij de zaak der auto-bandieten betrokken is en onder den valschen naam Simentof leefde, is door den rechter van instructie Gilbert aan een lang verhoor onderworpen. Op de vraag, waarom hij een Russischen naam had aangenomen, antwoordde Monnier, dat hij op straat, in het stadhuiskwartier, waar veel Russische Joden wonen, een paspoort had gevonden op den naam Simentof, en omdat hij deserteur was, had hij van dit papier gebruik gemaakt, om zich aan de naspeuringen van de politie te onttrekken. Vervolgens werd Monnier geconfronteerd met een vrouw, die beweert ooggetuige geweest te zijn van den moordaanslag, dien de auto-bandieten bij Montgéron op een chauffeur hebben gepleegd. De vrouw ver klaarde, dat ze in Monnier een van de misdadigers herkende. Monnier riep opge wonden uit, dat de vrouw nazei, wat men haar had ingeblazen. Het was een complot van de politie om de anarchisten te onder drukken. Gamier en Vallet blijven onvindbaar. Toch zit de politie niet stil en er is weer een belangrijke ontdekking gedaan. De bandieten te Chantilly waren met hun zessen Bonnot, Garnier, Vallet, Soudy, Callemin, en een zesde, die de justitie tot nu toe niet had kunnen identifeëeren. Maandag nu heeft men kunnen uitmaken, dat die zesde Simentof geweest is. Tot nu toe wist men van dezen bandiet nog niet juist, wat hij gedaan had, doch een vrouw, die den moord op den chauffeur Mathillé en den diefstal van diens automobiel op den weg van Montgéron gezien heeft, was pertinent in haar verklaring, dat Simentof de schurk was, die den chauffeur het teeken gaf om te stoppen en die, na den moord, het eerst in de auto stapte. Simentof is geen Rus, doch een Fransch anarchist, die een vestigingsdeclaratie gevonden had op naam van een Rus en zich sinds dien zoo noemde. Wederom heeft dé bende der autobandieten een slachtoffer gemaakt. Meldden wij eenige dagen geleden, dat op den aanbrenger van Caruy nabij Parijs een moordaanslag werd gepleegd, om dezen voor zijn verraad te straffen, een geval van denzelfden aard heeft zich thans voorgedaan te Meuse-Maisons bij Nancy. Ditmaal echter met doodelijken afloop. Een zekere Charles Planchet, een schrijn werker, was 's middags omstreeks half vier bezig met de herstelling van een wagen toen een jonge man plotseling voor hem kwam staan en zonder een woord te spreken a bout portant verscheidene revolverschoten op hem loste. Charles Planchet werd doodelijk getroffen. De moordenaar vluchtte in de riehting van het bosch van Frambois. De aanwezige werklieden herkenden hem echter. Het is een bekend anarchist, Bill genaamd, ongeveer 20 jaar oud De werklieden verklaarden, dat Bill Rainert heeft willen wreken, daar deze door Planchet aan de politie verraden was. De geheele gendarmerie en politiemacht van Nancy doorzoeken de bosschen in de omgeving. De naburige politiebrigades zijn terstond van den moord in kennis gesteld. W eer een moord. Zaterdagmiddag om half vier is de 34jarige handwerksman Blanchet te Nancy op zijn werk doodgeschoten door den twintigjarigen Emile Bill, een aldaar bekenden anarchist, die plot seling voor hem stond en hem, onder de be schuldiging Reinert verraden te hebben, vier kogels in het lichaam joeg. De aanwezige werklieden zetten te vergeefs den vluchteling na politie gendarmerie zocht den moordenaar overal. Een enkel woord ter verduidelijking van dit nieuwe drama. Men zal zich herinneren, dat Dieudonné te Parijs werd gearresteerd den dag na den aan slag in de rue du Havre. Men liet hem geen tijd, gebruik te maken van de beide Brownings, welke hij bij zich droeg. Hij werd beschuldigd te hebben deelgenomen aan den aanslag in de rue Ordener en wel in een hoofdrol. De banklooper Gaby herkende in hem den man, die op hem geschoten had. Dieudonné gaf een alibi op hij verklaarde 21 December den dag van den moord in rue Ordener. te Nancy te zijn geweest, hetgeen verschillende getuigen konden bevestigen. Hij noemde als zoodanigeen werkman Reinert en diens vrouw en Emile Bill. Alle drie verklaarden aan de politie, dat zij Dieudonné den 21sten December te Nancy hadden gezien. Onlangs echter is een naaister, in die stad woonachtig, mejuffrouw Bellot, te Parijs komen verklaren, dat zij herhaaldelijk Carrouy, Garnier, Dieudonné en Raymond la Science bij de Reinerts gezien had. Zij zag hem vóór den misdaad van de rue Ordener en er na. Sindsdien hechtte men niet meer aan de ge tuigenis van de familie Reinert. Reinert was vriend en gastheer der bandieten. De rechter van instructie teekende een bevelschrift tot inhechtenisneming van het echtpaar, op grond van heling. Na hun arrestratie ontving juffrouw Bellot talrijke dreigbrieven met het gevolg, dat zij een schuilplaats heeft gezocht. Thans restte nog de getuigenis van Bill en twee minder belangrijke getuigen. Bill heeft nu, door den moord op den timmerman Blanchet, om Reinert en dus Dieudonné, te wreken, getoond welk een nauwe band er bestaat tusschen hem en den bandiet. Zulk een solidariteit, welke leidt tot moord, kan een valsche getuigenis zeer goed verklaren. Simentof is nu ook door een brievenbesteller herkend als een der autobandieten. De man wees hem dadelijk aan als dengene, die uit de auto op hem gevuurd had zonder hem echter te raken. Thans is Simentof door drie getuigen her kend. Schnresliep in Oost-Indie. Aan de >Preanger Bode« ontleenen wij het volgende Hij is 2 jaar geleden zonder een cent op zak op Java gekomen: »18 maanden met een zeilschip onder weg geweest, meneert. Hij heeft ketels gebikt te Priok voor 35 cent per dag, koeli-werk, omdat je toch eten moet, niewaar meneer Zoo heeft-ie toen al doende, al ploeterende in het vreemde land, zooveel bi] elkaar ver diend, dat-ie z'n oude handwerk weer kon gaan uitoefenen. Van overgespaarde centjes kocht hij hout en al het materiaal, waaruit het primitieve standje van een slijperswagen bestaat, en daarmee prutse hij zijn werkplaats in elkaar. In Batavia had hij goed z'n brood, nu is hij in Bandoeng. Hij gaat heel Java door trekken, overal »zijn brood verdienen*. Er is jets diep ontroerends in het eerlijk werken van dezen man. We zijn er nog niet aan gewoon, Europeanen langs de straat handenarbeid te zien verrichten. Deze man, die zijn eigen overtocht als scheepsmaat bewerkstelligdedeze man, die voor 35 cent per dag ketels biktedeze man, die spaarde om te mogen uitoefenen zijn oude beroep, is op gevorderden leeftijd naar hier gekomen, omdat hij »geen brood had* in Holland. Hij praat niet over rijk worden, de naïve. Maar ontroerend-eenvoudig klinkt het »Ik heb mijn bróód*. Maandelijks zendt hij van zijn duitjes nog naar zijn oude moeder in Amsterdam Twee Nederlanders in Duitschland gevangen gezet. De twee bestuurders van den Bond van machinisten en stokers, de heeren G. Kerk hof en J. van 't Hoff, die in verband met de staking in de Rijnvaart te Duisburg vertoefden, zijn, gelijk verleden week werd gemeld, Duitschland uitgewezen. Thans blijkt even wel, dat zij reeds vijf dagen te Duisburg gevangen zitten. PogingeD in het werk ge steld om hen vrij te krijgen, mochten tot hedenochtend niet gelukken, zelfs de dochter van den heer Kerkhof kon niet te weten komen hoe en waar haar vader zich bevond. Het hoofdbestuur van den Bond heeft, naar Het Volk meldt, den minister van buiten- landsche zaken dringend verzocht bij de Duitsche overheid de noodige stappen te doen, I opdat aan dezen toestand ten spoedigste een eind kome. Een vreemde straf. Een vreemd vonnis is in Weenen gewezen tegen de vrouw van een koetsier, die haar schoonmoeder geworgd had. De jury sprak het schuldig uit en de rechter veroordeelde haar tot 10 maanden gevangenisstraf met één dag opsluiting in een donkere cel zonder voedsel ééns in de maand, op den datum waarop zij den moord pleegde. De moorde nares was, volgens alle getuigen, door de vermoorde meer dan hard behandeld en ook haar man was steeds zeer slecht voor haar geweestvandaar de korte gevangenisstraf. Op miniler zachte manier. De Fransche gendarmen hebben blijkbaar energischer arrestatie-methoden dan de ambte naren der recherche, die met wandelstokken gewapend heeren als Bonnot c. s. gingen op zoeken. Zondag werd te Bougival aan de Seine in een villa ingebroken. De gendarmerie werd verwittigd en een gendarm zette de twee dieven na, die hij sommeerde staan te blijven. Een der boeven wilde een wapen in zijn binnenzak grijpen, doch hem werd daartoe geen tijd ge laten, daar de gendarm hem oogenblikkelijk neerschoot. De andere liet zich toen gedwee meevoeren. De twee heeren hadden reeds in zeven huizen in Bougival en omstreken inge broken. ITALIË en TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt geseind De Duitsche ambassadeur vertrok naar Berlijn. Dit vertrek baarde opzien. Een Italiaansch oorlogschip sneed gisteren een telegraafkabel naar Rbodos door. Rhodes bezet. Vice-admiraal Viale seint uit Rhodos van Zaterdagavond Ik heb een parlementair naar den gouverneur van Rhodos gezonden, om hem te sommeeren zich over te geven. De gouveneur verklaarde, dat hjj geen middelen heeft om weerstand te bieden, zoodat hij onder protest de leiding der zaken aan de Italianen overdroeg. De gouverneur verklaarde, dat hij geen bevoegdheid had, om zich met het garnizoen bezig te houden. Het garnizoen was inmiddels teruggetrokken en de Daliaansche schepen openden het vuur op de plaats, waarheen het garnizoen gevlucht was. Het vuren is thans gestaakt. Generaal Ameglio, de commandant van het landingsleger, seinde »De vijandelijkheden zijn begonnen tegen den vijand die verslagen door ons geschut vuur, door de soldaten en matrozen met de bajonet werd opgejaagd en genoodzaakt werd zich met echelons tot in Rhodos terug te trekken. Te 7 uur des avonds heb ik gemeend onze troepen een half uur van de stad te moeten laten biyven. Wjj hadden vjjf gewonden, van wie 2 ernstig. Het aantal verliezen van den vjjand is mij onbekend maar ik meen dat ze zeer ernstig zijn. Wij maakten een vyftigtigtal gevangen, waarbjj een peleton geregelde troepen.* De Italiaanscbe vlag is Maandagnamiddag 2 uur geheschen op Rbodos. Sedert Zaterdag zijn alle telegrafische be trekkingen met Rhodos verbroken. Volgens een officieel bericht uit Smyrna hebben 16 Italiaansche oorlogsschepen Rbodos gebombar deerd, en er troepen ontscheept in de Baai van Paludru. De Turksche troepen namen maatregelen om zich te verdedigen. Zaterdag werd een hevig geschutvuur gehoord op het eiland. Een telegram uit Smyrna meldt, dat het paleis van den gouverneur van Rhodos door het bombardement vernield is. Het gerucht loopt, dat de Italiaansche vloot nu Chios zal gaan bezetten. MEXICO. De opstand. Een telegram heeft ons reeds gemeld, dat generaal Gomez door de opstandelingen tot voorloopig president van Mexico is uitgeroepen. Het revolutionaire bewind heeft nu dr. Rueda met twee begeleiders naar Washington ge zonden om de erkenning der opstandelingen als oorlogvoerende partij te verkrjjgen. Zjj zeggen, dat er nu 60,000 goed gewapende mannen in het veld staan en de opstandelingen twee derde gedeelte van het land beheerschen. De volksvertegen woordegingen van twee staten hebben zich aan hun zijde geschaard en ook Zapata in den staat Morelos erkent Gomez als voorloopig president. Rueda beweert, dat het geheele land in opschudding verkeert. Madero is niet in staat zjjn eigen aanhangers te beschermen, laat staan de vreemdelingen. Zjjn rurales, vroegere bandieten, zouden onmenscheijjke wreedheden bedreven hebben. Van verscheidene honderden Indianen zouden de ooren zijn afgesneden, zooals photgraphieeën uitwjjzen. De Amerikaansche Sun bevatte een scherp artikel tegen de regeering der Vereenigde Staten, die op grond van de Monroeleer de vreemde mogendheden var. een tusschenkomet afhoudt, doch zelve niets voor de vreemdelingen doet. China en Spanje kannen niets doen, doch Duitschland, tegen wiens onderdanen in Cavadonga zoo afzichtelijke wreedheden ge pleegd zjjn, dat het weergeven van bijzonder heden daaromtrent onmogelijk is, is in staat en geneigd tusschenbeide te komen, wanneer de Monroe-leer niet als hinderpaal in den weg stond. Het voortbestaan van de tegenwoordige anarchie maakt de positie van de Mexicaansche regeering onhoudbaar, meent de Sun. TER NEUZEN. Huwelijksaangiften. 3 Mei. Cornelia Daniel van Wijck, oud 28 j., jm. en Clasina Sara Maria Vermeulen, oud 27 jjd. Jacobus Dooms, oud 27 j.. jm. en Cornelia Maria Machielsen, oud 16 j., jd. Marinus van Driel, oud 23 jjm en Maria de Koefjer, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Henderikua Johannes Snoeck, oud 24 j., jm. en Rosalie Sophia Jacobs, oud 23 j., jd Geboorten. 30 April. Cornelia Anna, d. van Jacobus Cornelia Geensen en Pieternella Hendrik» de Regt. 4 Mei. Pieter, z. van Joost Wieland en Abrahamina Maria Dobbelaar. Overlijden. 2 Mei. Wilhelmina Cornelia Boots gezel, oud 53 j., echtg. van Jacobus Daniel Loof. HOEK. Huwelijks-aangiften. 18 April. Pieter Witte, oud 21 j., jm. en Catharina Pieternella van der Pefjl, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 April Pieter Cornells Drabbe, oud 33 jjm. en Adriana Ollebek, oud 26 j-. jd- Geboorten. 1 April. Marinus, z. van Jan de Braai en Pieternella Bakker. 2 April Bernardus, z. van Pieter Bernardus Lantsheer en Pietje de Xeunink. 7 April Mattheus, z van Dirk de Blaeij en Janna Maas. 15 April. Elizabeth Maria, d. van Michiel de Graaf en Sara Jacoba van Tatenhoven. 25 April. Cornelia Abraham, z. van Jan Dierkx en Jacoba Helena van Hoorn. 26 April. Maria, d. van Jacob Pijpelink en Sara Kolijn. 27 April. Maria, d. van Jan Dirk Klaassen en Maria de Meester. Cornelia Jacoba, d. van Levinus de Visser en Janneke van Hoorn. Overlijden. 17 April. Neeltje Geelhoedt, oud 65 j., echtg. van Adriaan Dieleman 28 April. Jan Pieter Dobbelaar, oud 10 m., z. van Pieter en Jacoba Cornelia Stouthamer. 30 April. Wilhelmina Remeijnsen; oud 10 m., d. van Pieter en Maria van Tatenhove. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 18 April. Francois de Fejjter, oud 24 j., jm. en Martha Houg, oud 20 j. jd. Jan Zegers, oud 27 j., jm. en Hebrina Dieleman, oud 20 j., jd. Huwelfjks-voltrekkiugen. 18 April. Mattheus Smallegang, oud 23 j., jm. en Pieternella Janneke 't Gilde, oud 22 j., jd. Geboorten. 21 April. Pieter, z. van Pieter Moes en Elisabeth de Bokx. 22 April. Tanneke, d. van Mattheus Dieleman en Catharina Wïllemsen. 26 April. Jacob, z. van Jan Dieleman en Anna Jaco- mina Hamelink. Cornells Marinus, z. van Michiel Cornells Wilhelm en Adriana Wilhemus. 29 April. Nicolaas Jan, z. van Adriaan Willem van Biezen en Maria Janna van de Velde. Overlijden. 16 April. Cornelia Jacoba, oud 20 md. van Pieter Marinus de Jonge en Suzanua Bareman 21 April. Petrus Jan, oud 17 j., z. van Abraham Dieleman en Pleuntje Ramondt. 29 April. Maria Wieland, oud 71 jwed .van Francois Hamelink. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 8 Mei 5.57 6.26 Donderdag 9 6.59 7.37 Vrijdag 10 8.19 9.3 Zaterdag 11 9.43 10.20 Zondag 12 10.50 11.16 Maandag 13 11.38 Dinsdag 14 12.19 Le Lundi 13 Mai 1912, a 11,30 heures, a la Direction h St. Nicolas, adjudication pnblique cle le cntreprise des travaux de prolongement des culées du ponceau établi cntre Axel et Sluyskil (IIol- lande), avec fourniture et montage des deux pouts inétalliques. Soumissions recnmmacdéas le 11 Mai 1912. Cahier des charges et plans prix Fr. 1,50. S' adresser au Bureau des Voies et Travaux a St. Nicolas. en alle soorten Men vrage Geïllustreerde Prijscouranten 1» 1» tl tl tt It

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3