puntje; en paaltje;. ~B IN N EIN LA N D.~~~ UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. (Brieven aan een neef in Nieuw-Zeeland). II. Mijn vaderland, John, ia een mooi land. Overal wijde luchten en verre horizonten. Luchten, waarin wondere wolken drijven, mat-wit op stralend blauw. Horizonten van vloeibaar zilver of vloeibaar goud, met tinten en tonen van elke kleur daartusschen. Groen van weiden, waarin smalle, zilveren slooten. Bruine van heide, met geelbruine randen en groeven van zand. l'aarsch-groene, sombere dennenwouden, rood-bruine stammen op licht gele heuvels. Goud-gele zeeën van golvend graan. Helle plekken van allerlei kleur, ge vormd door tulpen en hyacinthen, en crocusjes en narcissen. Eiken- en beukenbosschen van sombere majesteit. Meren, bevolkt door booten en jachten met blanke zeilen. Weinig groote steden (3 a 600.000 zielen), eenige van 60 a 100.000, een aantal van 15 a 50.000, en de rest dorpen, zindelijk en lachend en coquet. De groote rivieren, die hier monden, dragen op hare kalme wateren tienduizenden schepen, beladen met de voortbrengselen uit landen der geheele wereld, vrijhaven als héél Neder land is voor ieder-en-een. Hoe lang nog, helaas En die schepen, die dorpen, die stadjes en steden bevolkt door een ras, dat Germaansch, en Spaansch, en Fransch, en Joodsch en Indisch bloed heeft in de aderen, vermengd als het ras zich heeft met hen, aan wie het door de eeuwen heen een vrijplaats bood als overal elders de fakkel van broederhaat en vervolgzucht brandde. Een bevolking, voor '2/5 Roomsch-Katholiek, zonnig van levensopvatting, over 't geheel genomen niet-fanatiek, weerstand biedend aan wat drijft onder hen tot zeloterij. Voor Calvinistisch-in-naam, machtsmachinein handen van Calvijn-navolgers metterdaad, spelers op 't klavier van atavistische volksconscientie. En de overige 16/8S wel religieus van aanleg, maar wars van bidden op hoeken van straten, zoekend hun God in de binnenkamer, of zoekend hun verloren God. Over 't geheel een rustig, werkzaam, vrede lievend volk. Een volk van orde en zelf-tucht, vrijheidlievend, hatend allen dwang, van welke zjjde ook opgelegd. '"Een volk, dat eenmaal een belangrijke rol speelde in de wereld historie, en dat opnieuw zulk een taak zich kan zien opgelegd, indien het de woorden van de Koningin-Moeder weet om te zetten in daden laat ons groot zijn in alleswaarin een klein volk groot kan wezen. De besten onzer willen met krachtigen wil, dat Nederland groot zij Zij droomen van een grooter Nederland Holland, Vlaanderenland, Zuid-Afrika en Indië, welk eilandenrijk »zich slingert om den evenaar als een gordel van Smaragd* (Multatuli). Zij droomen van een Nederland, dat proefstaat zal wezen voor aller lei humanitaire en altruïstische denkbeelden, in daden belichaamd. Als de spitsen onzer slanke torens, gaan hunne gedachten omhoog, en als een vinger die ten Hemel wijst is hun het torentje, dat het Vredespaleis in den Haag bekroont. Die besten droomen van een land, dat weigert zjjne zonen af te staan voor internationalen broedermoord. Dat weigert, het goud en het zilver vast te leggen in oorlogschepen en kanonnen en geweren. Dat weigert, zich de beste sappen te laten aftappen voor militairistisch gedoe. Heil zoeken die besten in werken des vredes, in het productief maken van woeste gronden, het droogleggen van plasseu en omzetting in goeden grond, het op de zee bevechten van grooter land en het strijden tegen de voort durende aanvallen van het zilte element. Heil zien zjj in voortgaande ontwikkeling van het vrij ruilverkeer met alle volkeren der aarde heil im ontwikkeling lichamelijk en verstan delijk en geestelijk van alle leden van het volk. Heil in verbetering van woningtoestanden, heil in een betere verdeeling van den nationalen rpkdom, opdat de schrille contrasten tusschen overmatige weelde en diepe armoede verdwijnen. Heil in vrijheidlievende sociale wetten, die geboren worden, niet uit nevenbedoelingen van machtsverkrjjging of machtsbehoud, maar uit waarachtige zucht om nood te lenigen, „Bezoek vroeg hij. „Ja ja, dat was wel te verwachten. En wat voor een slag van men- schen zijn 't bier „Ocb, zoo van alles door elkaar. Wij hebben natuurlijk een predikant, en een dokter, en een notaris en dan ook een aantal notabelen, buitenplaatsbewoners zooals wij zelf: de He rons, en de Halliwels, en de Lornaves. en eene zekere Lady Margaret Maitland, die zich ge ducht veel airs geeft als de dochter van een baron (Wordk vervolgd) ellende te verzachten, smart en lijden weg te nemen, zooals dat onder broeders en zusters, onder kinderen van éénen Vader past. Maar op hun weg vinden zjj struikelblokken van ontzettende beteekenis De sterke drank, John, is er een. De huichelarij, John, is een tweede. De drank, die langzaam vergiftigt en eindeljjk doodt. De politieke huichelarij met het masker van christelijkheid, die snel vergiftigt en den vergiftigde iaat leven, zich zelf en anderen tot schande en scha. Die twee vijawden, de een in het maat schappelijke en moreele, de ander in het moreele en staatkundige, zullen in de lage landen aan de zee nog lang hun scepter zwaaien. Maar eenmaal zullen zjj moeten wjjken, als de duisternis voor het licht van dén komenden morgen. Je oom PERIO. TWEEDE KAMER. Zitting van 30 April. Een rumoerige zitting. Tengevolge van een (vermeende) bevoorrech ting van den heer De Savornin Lohman, werd op 22 December 1911, de zitting wegens het kabaal dat ontstond een kwartier geschorscht. En reeds op 30 April moest de vergadering weer gesloten worden wegens het aanhoudend tumult ook weer met een daad van den heer Lohman als aanleiding. Alios ging in 't begin der zitting vrij kalm, tot de heer Lohman en zich mee bemoeide. Maar toen kwam de heer D u y s op 't spreekgestoelte om te zeggen dat er, naar hjj meende een misverstand heerschte. Men had hem gezegd, dat zooeven reeds was beslq- ten om morgen het pantserschip in behande ling te nemen. .Zeker, zei de Voorzitter, dat is ook be sloten. .Dat kan niet waar zijn, meende de heer Duys. ...Fel gehamer van den Voorzitter die heel boos wordt omdat de heer Duys hem niet ge looft (in Frankrjjk zou deze nu met den heer Van Bylandt moeten duelleerei:en die, be halve eenige voor ons onverstaanbare dingey, den afgevaardigde van Zaandam toebijt dat hij het stenogram dan maar op moet vragen. Dan moet het, zoo gaat de heer Duys voort, stilletjes zjjn gebeurd. .Nieuw verwoed gehamer van den Voor zitter. .of misschien is het verloren gegaan in het geraas dat de rechtsche heeren heden maken maar 't spreekt toch vanzelf dat de heer Troelstra zijn heele speech juist -heeft gehouden om zjjn motie en de Bakkerswet vóór het pantserschip op de agenda te krij gen. Wat is er voor urgents aan dat pant serschip De kust verdediging heette in der tjjd óók geweldig urgent en nu spreekt nie mand er meer over. Dat kan met het pant serschip óók zoo gaan. .Maar er is nu eenmaal besloten, zoo verzekert de Voorzitter, om morgen met de behandeling van het schip te beginnen. Wilt gy nu voorstellen om op dat besluit weer terug te komen. Ja meneer de Voorzitter. .Maar daar schoot, als een booze waak hond uit het hok, de heer Lohman, die al een paar malen den Voorzitter was gaan toespreken, op den spreker af en riep hem, met bliksemend gezicht, een menigte dingen toe die volkomen onverstaanbaar bleven op de tribune. Daarbjj wandelde hjj om dep heer Duys heen zoodat hjj ons deed denken aan een dreigend grommenden dog, die iemands kuiten omsluipt, gereed om er zoo aanstonds in te happen. Eenige leden van rechts mengden zich, met ook weer onverstaanbare interrupties, in het krakeel en de Voorzitter trachtte te vergeefs, door luid hameren (maar zoo hard als de heer Van Nispen lukte het hem toch niet) eenige stilte te krjjgen. Ook zjjn drei gement dat hij de vergadering zou sluiten, hielp niets en toen de heer Duys plaats maakte voor den heer Troelstra was wel de heer Lohman naar zjjn plaats terug gegaan maar was het algemeene lawjjd niets geminderd. En van toen af, tot de sluiting van de vergadering bleef de Voorzitter onophoudelijk hameren en hoorde men het knallen van den hamer als een bassa continuto tusschen hei algemeene kabaal van de Kamer en de klankeii van den heer Troelstra welke laatste net zooveel moeite had om er boven uit te schreeuwen als een Wagnerzanger soms heeft om het orkest de baas te blijven. De spreker, die eerst den heer Lohman toeschreeuwde dat deze de leiding van de vergadering niet heeft, wordt, door het ge- jouw en gejoel van de rechterzijde, des te feller. Men hoort den heer Lohman nog even roepen: «Buiten de orde! Buiten de orde en den heer Troelstra antwoordden vGij zijt al vijftig jaar lang buiten de orde Gjj past niet meer in het kader De rest is onverstaanbaar Rechtsche leden roepen »81uiten Sluiten De hamer hamert. De Kamer davert. De heer Troel stra trekt zich nu van het heele presidium en van alle parlementaire gewoonten niets meer aan, staat met den rug naar den Voor zitter en schreeuwt de rechterzijde toe «Jullie voelt niets voor de arbeidersMooie woorden frasen De arbeiders zjjn voor jullie niets dan vee En nog eens, heel hard en langgerekt »V-e-e! V-e-e Stemv-e-e En werkv-e-e De hamer hamert zoo rusteloos als een specht. «Sluiten Sluiten «Ik stel voor* zoo brult de heer Troel stra er boven uit - «het heele Parlement te sluiten Het is een schandaalEen scbandaaaaal Applaus op de gereserveerde tribune. Pats Laatste hamerslag. De Voor zitter staat op, zegt iets dat, naar men gist, sluiting beteekent, en gaat heen. Langzaam loopen de tribunes leeg. Buiten wachten nieuwsgierigen, met be zoekers van de tribune-i en journalisten. Veel politie, gehelmd ter eere van Prinses Juliana, loopt rond om wanordelijkheden te voorkomen van de zjjde der bakkers die in «Het Volk« waren opgeroepen om ter Kamer op te gaan. Maar de agenten hebben hier buiten niets te doen en waren binnen dan nog eer noodig geweest. En eindeljjk komt, met den heer Ooster- baan, de aanleiding aan het spektakel uit den ingang voor de leden een groote, ge- bogen grjjsaard met bedaarden, strammen gang en een kalm, wit gezicht, onder den hoogen hoed. En wandelt bedaard weg. - Dat was de heer De Savornin Lohman die zich daarbinnen zoo boos maakte en zich weer eens door zijn temperament verleiden liet tot onvoorzichtigheid. O al te jeugdige grijsaard Donderdagvoormiddag wilde de 18-jarige D. van Dixhoorn het paard van zjjn broeder, winkelier in de buurt Java, alhier uit de weide halen Het dier, dat zich gewoonljjk niet gemakkeljjk laat vangen, trachtte ook nu weer bij het vangen te ontsnappen. Daarbjj schjjnt genoemde D. te zjjn gevallen, wat nog al schijnt te zjjn aangekomen, want omstanders die toeschoten vonden hem bewusteloos. Naar het ziekenhuis vervoerd bleek zjjn toestand zeer ernstig, men vreest voor een hersenschudding. Bij het examen voor krankzinnigen verpleging gehouden vanwege de vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie is ook ge slaagd voor het diploma A' de heer O. van den Ouden te Rotterdam, vroeger woonachtig te Ter Neuzen. Tot leerling aan de rjjks-kweekschool voor onderwijzer te Middelburg is na gehouden examen ook toegelaten J. Risseeuw te Sluiskil. Met 1 Mei 1.1. is te Sluiskil een derde postbestelling ingevoerd, aanvangende des avonds 7 uur. Dit heeft tot gevolg, dat de jaarwedde van den bode J. van Doeselaar met ruim f 200, - is verhoogd. Bij het gehouden examen voor .onder- wjjzer slaagde o. m. de heer C. M. Weststrate te Zaamslag, die gisteren ook slaagde voor de vrjje- en ordeoefeningen. Bjj Kon. b*duit 'is benoemd tot ont vanger der directe belastingen enz. te Simpel- veld, de heer P. J. J. Motké, ontvanger dierzelfde middelen te Axel. Voor de betrekking van directeur bjj de gemeentelijke gasfabriek te Axel hebben zich 36 sollicitanten aangemeld. Het muziekgezelschap te lJzendijke bracht Donderdagavond aan de echtgenooten Doens Dellaert, die hun gouden jubilé mochten vieren, een serenade met fakkellicht. Het spreekt van zelfs, dat zulks heel wat volk, vooral jeugd, op de been bracht. In de Dinsdagmorgen te Sluis gehou- deu voltallige raadsvergadering, werd o. a. het beredeneerd verslag der gemeente aangeboden. Het verzoek van C. Beun om een slang van uit haar huis in den gemeente put op de Beestenmark te mogen leggen, werd van de hand gewezen. Een voorstel tot het aangaan van een geld- leening van f4000 in verband met de ver nieuwing van sommige straten werd aange nomen. Het voorstel om den weg naar den Zuiddijk te verharden werd besproken maar de beslis sing aangehouden. De bouwverordening, na het verrichten van eene formaliteit, aangewezen door heerea Ged. Staten, weid opnieuw goedgekeurd. Op voorstel van den heer Janssens zal men trachten de groote hoeveelheid kraaien uit de boomen te verwijderen. De Volksbibliotheek van wege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Sluis is gesloten. Gedurende den tjjd van-1 Oct. tot 1 Mei zjjn 1917 boeken ter lezing uitgereikt. De boekenljjst bevat 1278 nummers. Dinsdagmiddag brandde te Waterland- kerkje een schuurtje at van den heer J. Vermeulen. Her, verzekerde gebouwtje was gedeeltelijk gevuld met winkelwaren eo ander klein gerief. Naar het schijnt is de oorzaak een te dicht bij het schuurtje staand heet fornuis. Te Biervliet bevindt zich onder het raadhuis een kelder, welke met zjjn zware jjzeren staven aan de straatzjjde op een in richting wjjst, die naar middeleeuwsche toestanden riekt. Die kelder werd uitsluitend gebezigd tot arrestantenlokaal. Daaraan komt een einde, want met dat doel wordt nu het brandspuithuis ingericht, terwijl de brandspuit en andere bluschmiddelen overgebracht worden naar een ongebruikt vertrek iD de openbare school. Zondag 5 Mei. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9 u. en nam. 2 u. Da. A. Tim merman, doopsbediening, Sluiakil. Voorin. 9 u. Dhr. H. J. v. d. Ouden. Hulat. 9l/j uur Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Da. J. F Hulateijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooawykatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/s u., dhr. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/s u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5'/g uur Dhr. J. J. Kenae. TWEEDE KAMER. 's (üravenhagc. De Kamer heeft voortge zet de beraadslaging over het pantserschip. De heer Kuyper voorzag dat het instellen van een onderzoek als bedoeld bjj de motie van den heer Lohman verderen aanbouw tot 1917 zal stopzetten en verklaarde alleen voor de motie te zullen stemmen, indien de mini ster hiertegen niet opziet. Anders zou spreker voor het aangevraagde schip stemmen. De minister van marine verklaarde voor Indië beslist noodig te achten een artillerie- vloot gesteund door torpedomateriaal. Hjj betoogde dat wjj ons moeten beperken tot artillerieschepen van 7600 ton. Gedurende een onderzoek de aanbouw stopzetten zou onverantwoordelijk zjjn. Wat de motie van den heer Lohman aangaat, betoogde de minister dat 't niet aangaat, thans de beslissing over het aangevraagde pantserschip voor jaren uit te stellen. Dat pantserschip is zoo urgent dat de minister dat uitstel niet voor zjjn verant woording kan nemen. Vandaar dat de minister niet voornemens was zich met de motie sympathiek te verklaren Hierna vingen de replieken aan. Vorst in Mei. In Friesland heeft het erg gevroren. Op- sommige plaatsen stonden bloemen op de ruiten en in 't gras waren veel ijsbloemen. De vruchtboomen hebben daardoor sterk geleden. Een spoorwegongeluk. De sneltrein van Parijs Daar Calais is ter wijl bij met 90 K.M. vaart liep, ontspoord op 200 M. afstand van de Gare de Saint Denis. De punt van een wissel brak en vier wagens sprongen uit de rails. Men dacht eerst aan sabotage, daar een stuk van 20c.M. uit een rail geslagen bleek en dit stak eerst nergens te vinden was. Later vond men het echter op- 40 M. afstand eu werd alle idee aan misdaad opgegeven. Er werden slechts vier menschen licht ge wond door het stuk vliegen der vensterglazen, toen de locomotief plotseling stop gezet werd. Een valsch tientje. Donderdagavond i9 in het Apollotheater te 's-Gravenhage een valsch gouden tiengulden stuk ontvangen. De directeur, de heer Van Impelen, bemerkte dit en gaf er kennis van aan de politie, die verklaarde, dat zulks in de laatste tien jaar niet was voorgekomen,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2