De werkstaking te Ter Neuzen. Rechtszaken. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Installatie van den Burgemeester. Bekrachtiging van het door den Burgemeester uitgevaardigd verbod van samenscholing. De bootwerkersstaking verkeert nog in het zelfde stadium. Niemand der stakenden heeft zich verder voor hervatting van het werk aan gemeld. Tegen Maandagavond was in het lokaal van den heer M. Adriaansen eene vergadering belegd. Hier zou volgens de verspreide billetten de heer Heijkoop de aanleiding en het verloop der staking voor de burgerij bespreken, die dan ook opgewekt werd ter vergadering te komen. Deze was weer zeer druk bezocht. Behalve de bootwerkers waren ook een aantal burgers opgekomen, om de uiteenzetting te liooren. De spreker wees op het goed recht van de stakenden en behandelde, wat voorafgegaan was, om dit den hoorders duidelijk te maken. Hij zeide, dat de schuld bij de firma lag, die van geen onderhandelen wilde weten, ondanks de pogingen door den heer Visser, den heer Huizinga e. a. aangewend. Hij wees op het ordeljjke verloop der staking, die aanspraak deed maken op sympathie ook onder de burgerij Hjj achtte de uit eenzetting voor de burgers te meer noodig, na een stukje, als dien avond in de Ter N. Cour. voorkwam en dat hij ten sterkste veroordeelde. Komende tot den Donderdag, zeide hij, dat hij het voorgevallen op dien dag zachtjes zou beoordeelen. Dit had hij aan de autori teiten beloofd, al was het niet om zijnzelfs wille. Toch behandelde hij de aanleiding tot het uitgevaardigde manifest omtrent samen scholingen. Dit was totaal onnoodig. want nadat het relletje achter een werkwillige vóór 1 uur was voorgevallen, was om twee uur vergaderd. Daarin had hij het gebeurde streng afge keurd en aangezegd, voor herhalingen te waken. Het verbod was dus onnoodig geweest en hetgeen later gebeurde, bad vermeden kunnen worden. Zaterdagavond was steun uitgereikt aan die het noodig hadden. Alles was gedaan, om den toevoer van werkwilligen van elders op geoorloofde wjjze tegen te houden. Dat dit succes had, bleek Maandagmorgen, toen 32 werkwilligen uit België werden verwacht, maar slechts één uit den trein alhier stapte. Spreker beschuldigde de politie, dat zy hare diensten had uitgestrekt tot over de grenzen, dat ze tot in België toe was geweest tot bescherming van iemand, die in België «onderkruipers» moest werven. Hierover was een telegram aan den minister van justitie gezonden, dat werd voorgelezen. Verder had spreker ook Mr. P. J. Troelstra verwittigd, zoodat dit muisje wel een staartje zou hebben. Spreker zeide, dat van verschillende zijden bewijzen van sympathie en toezeggingen van steun waren ontvangen. Zoo er onder de aanwezigen ook waren, die na het gehoorde medegevoelden, dan konden zij bjj het verlaten der zaal hiervan bewijs geven. Van de gelegenheid tot debat maakte niemand gebruik. Na de openbare vergadering werd nog eene huishoudelijke gehouden. „Je Toetjes z(jn niet groot genoeg," spotte hy en by begon de woorden te spellen. „RalphSbapw". Maar dat lykt machtig veel op rnyn Daam.O, jou kleine, slnwe jokster 1" riep hy, baar weder in zyne armen sluitend en baar gloeiende gelaat herhaaldelijk kussend. Zy trachtte hem te ontglippen maar het was eene ongelijke worsteling, en in haar hart was zij niet zoo weerbarstig als zij het wel wilde doen schijnen. „Biecht cpriep hij, haar in de hoogte tillend, tot haar mood gelyk was met den zijnen. „Biecht op dat je blij bent mij te zien, jou echte dochter van Eva Dor's capituleerde, op genade of ongenade. „Ik ben geen steen," stamelde zjj „en ik ben ik ben zoo blij, je te zien. Ralph!" „Waarom heb je mij dan laten loopen, meid? -- En wanneer trouwen we dan nu „Ik kan nooit met je trouwen, Ralph", antwoordde zij, zoodra bij haar wat op adem had laten komen. „Denk je dat ik mij zoo laat afschepen riep bij. „Ik laat nooit weer van je af je kunt zeggen wat je wilt!O, Doris, wat heb je mij in den laatstee tijd gemarteld Ik had nooit gedacht dat je m|j zóó hadt kunnen behandelen." „Ralph, och, als je alles wist, dan zou je Voor de betrekking van secretaris van- de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. tj Maandag werd door Burg. en Weth. alhier aanbesteed het bouwen van eene berg en werkplaats en een magazijn aan de School-» laan op Java. 'i Ingeschreven werd als volgt Voor het 1ste perceel (metselwerk) door dhr. W. P. Nieuwelink voor 1345, voor het 2de perceel timmerwerk door de heerert J. A. Rijnberg voorƒ1385 en F. Romeijnsen vooi 980. Voor beide perceelen gecombineerd door, de heeren H. Kaijser voor f 2325 Joh. van der Velden voor f 2160, en J. J. Kolijn en C CX Nobels voor f 1988. Aan laatstgenoemden gegund. Tot hoofd der openbare school te Kloe- tinge is benoemd de heer E. Hoek te IJzen- dijke. Zondagnamiddag hield de vrijzinnige kiesvereeniging in het voormalig 4e district vau Zeeland te Oostborg, een vergadering die met het bestuur door 40 leden werd bijgewoond. Na afdoening van huishoudelijke zaken waar- waaronder de rekening, die een aardig batig saldo aanwees en na enkele mededeelingen, waaronder dat er 17 nieuwe leden zijn toege treden werden tot bestuuisleden gekoZen de* heeren P. Erasmus en G. A. Vorsterraan van Oyen. Aangenomen werd een voorgestelde wjj- ziging in het reglement, dat onder afdeelingen (Dorpsvereenigingen) minstens 25 leden tellende en nog niet in het bestuur vertegenwoordigd zijn, het recht hebben uit haar midden een lid naar de bestuursvergadering af te vaardigen. Arrondi.sseiiients-Rechtbank te Middelburg; Zitting van 16 April 1912. E. d. V., 49 j., polderwerker te Sint Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 15 of 15 dagen hecht. A. O., 27 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens als voren veroordeeld tot 3 maanden gevang A. C. S. C 26 j., kleermaker te Hontenisse is wegens als voren veroordeeld tot f maanden gevang. De ramp van de Titanic.» Berlijn, 16 April. De »Lokal Anzeiger» meldt in extra editie, dat 1500 van de pas* sagiers en de bemanning het leven bij de ramp der «Titanic» verloren. St. John, 16 April. Een hier ontvangen telegram meldt, dat de Virginia» hierheen terugkeert. Men hoopt, dat het schip nog geredden aan boord zal hebben. Boston, 16 April. Een draadloos bericht, gisterenavond laat ontvangen, meldt, dat de «Corpatia» op weg is naar New York met 868 passagiers der »Titanicc. meerendeels vrouwen en kinderen; een Lloydbericht uit Montreal, dat ongeveer 675 passagiers en 20Q man der equipage gered zijn. Een draadloos telegram te Cape Race meldt, dat onder dq geredden aan boord van de »Carpatia« dg directeur der White Star line is. zóó niet sprekeo. Ik heb enkel getracht myn plicht jegens jiu te doen." „Je plicht Hoe moet ik iat begrjjj peD?" Ooder die bedrijven was de opkomende vloed reeds bezig het zandschrift vao Doris duim bij duim weg te eten. „Hoe jammer," zeide Ralph. „D».t was figj beste wat je ooit geschreven hebtMaHrj kindje, er is nu geen mogelijkheid meer van ontsnappen. Ik ben sterker dan jjj, en ik neem je eenvoudig miê. En je kunt prateu tot morgenochtend tóch zal je mijn vrouwtjfe orden, hoor!" tl Zij wendden zich nu af van de zee, Ralph met den arm om het middel van het meisje, en de drie honden, die Doris' ongetrouwe be wakers waren geweest, sprongen dartel voor uit, vrooiyk blaflend, alsof zjj wisten dat nu alles in orde was. v „Je moet je arm niet zoo om mij heen slaan," protesteerde Doris, terwijl zij zich niettemin dichter tegen hem aanvlijde, met een aangenaam gevoel van veiligheid. „Er zou iemand ons kunnen zien." „En denk je dat 'c mij een duit kan scbeleij, wie ons ziet riep Ralph. „Ze mogen mij voor een vacantiebouder verslijten, of voor wat ze willen, - het raakt mij geen zier1! Boveudien zijn we hier mijlen ver van elke levende ziel, en de éénige spionnen zyin de meeuwen (Wordt vervolgdjj Een mislukte ontvluchting. Van het Ned. stoomschip «La Campinec van Antwerpen naar New-York oestemd is Maandag, nadat het schip voor Vlissingen etn loods aan boord had geuomep, een stoker overboord gesprongen met de bedoeling naar den wal te zwemmen. Door den sterken stroom gelukte hem dat evenwel niet. Hjj liep dan om hulp en zwaaide met zijn armen. Een Belgische loodssloep, onder commando van schipper P. Elias, werd zoo spoedig moge ijk bemand eD slaagde uien er in den man, die bijna geheel uitgeput was, te redden. Het stoomschip »La Caminet was ook leeds teruggekeerd en werd de man daar weder aan boord genomen. Diefstal in de haven te Botterdam. Verdacht van diefstal van een groote partij hout, afkomstig van de lading van hef stoom schip Priestlield, dat in de Tweede Katendrecht- schehaveri te Rotterdam gelegen heeft en een ladrng hout uit Norfork aanbracht, worden de controleur G. T., die voor een transportfirma met de controle van dit hout belast was, en de sleeper A. de V. Er is proces-verbaal tegen ben opgemaakt. De controleur wordt verdacht ten eigen bate van deze lading te hebben ach tergehouden 399 planken, die hij op twee sleeperswagens vervoeren liet naar een bij bet Delftschepoortplein liggend vaartuig, waarmede ze naar Amsterdam zijn vervoerd. Daar was het hout verkocht aan een bediende in betrekking bij een houtkoopman op de Prinsengracht. Er is beslag op gelegd. De sleeper A. de V., die een gedeelte van dit hout vervoerde, nam bij het opladen er nog 25 plankeu voor zichzelf bjj, die hjj verkocht in de Jan Sonjéstruat. Door bemiddeling van een tapper zjjrr deze planken ten slotte verkocht aan een timmerman, in wiens bergplaats, in de Ha tmanstiaat, er beslag op' is g-legd. liet weer in Duitschlanri. Van alle kanten komen nog jobstijdingen over sneeuw eo vorst, die het eerste gewas en de bloesems der vruebtboomen vernietigd hebben. Telkens dwarrelen de sneeuwvlokken weer door de lucht. De Duitsche landbouwers, die wegens de schaarschte aan veevoeder ten gevolge van de groote droogte van den vorigen zomer, op een vroegen voederoogst gehoopt hadden, zjjn bitter teleurgesteld. In de bos- schen heelt de storm hier en daar erg huis gehouden. In hef Sauerland is zooveel sneeuw ge vallen, dal de 3ki-club Winterberg tegen morgen een wedstrijd op sneeu wschaatsen heeft uitgeschreven. In het Reuzengebergte hadden sedert een etmaal bevige sneeuwstormen gewoed. De sneeuw lag er eeu balven meter dik en het vroor er tien graden. De sledebao-n loopen er tot in du dalen. Schandalige aanslag. Vrjjdag j. I. is te Argeiès-sur-Mer bjj Perpignan een poging gedaan om een trein te doen ontsporen. Op de rails waren n. 1. groote boeveelheden ijzer en een hoop steeDen van 5 M. lengte opgestapeld. De tein van Perpignan naar Port-Bou, waarin de heer Pams, de Fransche minister van landbouw, zich bevond, kwam met een snelheid van 80 K. M. in het uur aansnorren, slingerde de steenen en het ijzer met geweld naar alle richtingen en passeerde zoo zooder ongelukken de gevaarlijke plek. Men vermoedt hier te doen te hebben met een aanslag op het leven van den minister van landbouw. Het grootste schip der wereld vergaan. Een telegram meldde Donderdag uit Mon treal, dat, volgens een Marconigram van het stoomschip »Virginia«, het stoomschip «Tita- nic« van de White Starlijn in botsing kwam met een ijsberg en om hulp vroeg. De Virginia» is onmiddelljjk naar de plaats van de ramp gesneld, om hulp te verleenen. Een half uur later werd een nieuw telegram ontvangen, meldende, dat de »Titanic« met den voorsteven vooruit gezonken is. De vrouwen waren gered in de reddingbooten. Telegrammen uit Cape Race melden De s. s. »Baltic» en «Olympie» ontvingen draad- looze verzoeken om de «Titanic» te hulp te komen zij snelden naar de plaats waar het reuzenschip zijn kon. De bladen vernemen uit New-York, dat naar de directie per White Star lijn meldt de Vir ginian» de «Titanic» is te hulp gekomen en dat er geen gevaar bestaat voor het leven der passagiers. Reuters's Bureau te Londen bevestigt, dat alle passagiers hedenmorgen te 3 30 de «Tita nic» verlieten. Franklin, de vice-president van de interna tionale handelsmarine, verklaarde te vier uur dat hij bepaalde berichten had ontvangen, dat alle passagiers van de «Titanic» afgebracht waren. Er is een regeeringstelegram ontvan gen, via het kabelschip »Mina« bij Cape Race, die de «Titanic» op sleeptouw hebben, trach ten het schip naar het lage water bij Cape Race te brengen met het doel het bij Halifax op het strand te zetten. Het maritime-agentschap heeft te 4 uur 15 een draadloos telegram ontvangen, berich tend dat de «Titanic» in zinkenden toestand verkeert. Het geheele aantal passagiers bedroeg 1800 de bemanning bestond uit 890 koppen. De »Titanie« is om 2 uur 20 minuten in den morgen gezonken. Er gingen geen rnen- scbenlevens bij verloren. (Zie Laatste Berichten). Een „vader". Een boerenknecht vond bij de nieuwe R. K. begraafplaats aan den Eikbosscherweg te Hilversum een ljjkkistje staan. Hjj waar schuwde de politie; bjj opening bleek het kistje een kinderlijkje te bevatten, gewikkeld in een lijkwaadje en met een kroontje op het hoofd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de vader, na behoorlijk alle formaliteiten te hebben vervuld, op weg was geweest het kindje te begraven. Hij had daartoe t 1,50 medegenomen, noodig voor de begrafenisrechten Onderweg had hij echter pen vriend ontmoet en hij vond het toen blijkbaar beter, dien daalder aan drank te besteden. Het kistje hadden ze daarom maar op straat gedeponeerd. Een gegeven paard. Dezer dagen werd, zoo lezen we in de Res. bode, een predikant in een Zuid-Holland- sche gemeente door een zijner gemeenteleden een pot boter vereerd. De dominee proeft de boter en vindt fe niet lekker. Hij verzoekt een boertje die boter op de markt voor hem te verkoopen. Ons boertje neemt met domi- nee's pot boter, gemerkt met «natuurboter», plaats in de rij. De boter wordt aan een keuring onderworpen en bevonden te zijn kunstboter. Proces-verbaal wordt opgemaakt en het boertje zegt in dienst te zijn van den dominee. De rechter zal nu uit te maken hebben, wie hier strafbaar is, de edele gever of de domineeboterhandelaar. Twintig menscheu verdronken. Op de rivier de Oka, dicht bij Rjasan (Rusland), is Vrijdag een boot, waarin zich twintig personen bevonden, omgeslagen. Alle inzittenden, waaronder een geesteljjke met psalmzingers, die zich naar een begrafenis begaven, verdronken onder de oogen van tdrijke toeschouwers aan den oever, die wegens den zwaren ijsgang geen hulp kondeu bieden. Een familiedrama. Het gehucht Berckzeel, op acht K.M. van Assche (België) gelegen, is Vrijdag het tooneel van een vreeselijk familiedrama geweest. Daar woonde in een lage boederij de familie Polspoel, die uit zeven personen bestond een zeer bejaarde moeder met zes kinderen, van 40 tot 56 jarigen leeftjjd, Jean, Pierre, Joseph, Egide, Jeannete en Philomiene ge naamd. Vrijdagmiddag om vijf uur vond Egide in zijn duiventil een schoteltje met vergif en meenende dat zijn broers en zusters zijn duiven hadden willen vergeven, werd hij zoo woedend, dat hij een zwaren drietand opnam en er mede naar binnen vloog. Zijn broer Joseph was de eerste, dien bij tegenkwam en met ontzettend geweld deed hij den drietand op diens hoofd neerkomen. Zijn zuster Philo miene trachtte tusschenbeide te komen en onderging hetzelfde lot. De vloer, de muren, de meubelen werden door het rondspattende bloed bevlekt. Dol ttvan woede wierp Egide zich vervolgens op zijn zuster Jeannette en sloeg ook baar tegen den. grond. Dit den tuin kwam Jean op het hulp geroep toesnellen, maar ook bij werd onmiddellijk nedergeslagen. Pierre Polspoel vluchtte 't land op, doch de geweldenaar haalde hem in en liet ook hem met zijn geducht wapen kennismaken. Op dit oogenblik kwamen gelukkig eenige buren toesnellen, die den moordenaar wisten te ontwapenen en gevangen te nemen. De politie was spoedig ter plaatse en trans porteerden hem naar Brussel. De ontboden ge- geneesheer besteedde alle zorg aan de slachtoffers Jean, wiens schedel ingeslagen was over leed spoedig. Joseph en Jeanette zijn levens- gevaarlijk gewond terwijl Pierre, wiens linker arm op twee plaatsen gebroken is, en Philo miene die een diepe wonde aan het voorhoofd heeft, er nog het best zijn afgekomen. Van een verlaten meisje. «De Locomotief bevat een correspondentie uit Soerabaja, waarin de lotgevallen worden verteld van een Amsterdamsch meisje, dat indertijd met haar galant naar Indië vertrok, doch te Port-Said werd aangehouden en naar Holland teruggestuurd. Daarmee was de avontuurlijke loopbaan van het meisje niet geëindigd. Geven we nu het woord aan den schrijver uit Soerabaja, die het meisje zelf sprak.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2