Protectie en politici;. BINNENLAND. Gemeenteraad.van Ter Neuzen, UIT 0N2E OMGEVING. De werkstaking te Ter Neuzen. het vuur weer op te stoken.» Zoo is het waar men de kleine luyden, die niet wachten kunnen geen dag en geen nacht, zoo bitter moet teleurstellen, is meerdere subsidie voor het bijzonder onderwijs telkens nog de eenige uitkomst. En juist ook daarom is het voortbestaan van de coalitie een groot gevaar. Alle prin- cipieele basis missende, staat zij uit denaard der zaak telkens bloot aan de kans op groote oneenigheid. En evenals tyrannen, die hunne tronen voelen wankelen, als laatste redmiddel een oorlog uitlokken, om door het over- heerschende buitenlandsch gevaar binnenland- sche grieven te doen vergeten, tracht deze Regeering der coalitie het oude vuur van voor 1905 te hergeven door haar te mobili- seeren tot gemeenschappelijken rooftocht voor het bijzonder onderwijs En dat zal telkens weer moeten plaats hebben om de luidjes bijeen te houden. Men houde het zich toch voor gezegd. Een dezer dagen bezochten wij een ver gadering, gewijd aan de Tariefwet-Kolkman. De anti-rev. spreker, die een vóó'rstander is van die wet, betoogde, dat de anti-revo- lutionnairen de politiek buiten dat vraagstuk houden. Hij gelooft dit in alle oprechtheid. Maar toen de spreker dit betoogde, toen zei een achter mij zittend heer»Ik stem ook rechts, maar ik ben tegen de Tariefwet- Kolkman.c Zoo zijn er velen honderden en nog eens honderden kiezers stemmen Rechts, ofschoon zij tegen een tariefs-verhooging zijn. Als de heeren van Rechts dus de Tarief- wet er door jagen, zonder een beroep op de kiezers, dat alléén gaat over deze vraag dan misbruiken zij hunne meerderheid, op grond van politieke verlangens der kiezers verkregen. Zij wéten, dat de meerderheid in 1909 niet stemde voor protectie, maar voor een christelijkbewind. Een uitspraak van de kiezers ten op zichte van het tarief, zuiver en alleen daar> over moet worden geëischt door iedereen die erkent, zooals de bedoelde anti-rev. spreker dit deed, dat anti-rev. beginselen en protectionisme niets met elkaar te maken hebben. Wijziging personeel? belasting. Vele leden in de afdeelingen waren niet ingenomen met de voorgestelde wijziging van de wet tot regeling der personeele belasting. Zij betreurden het namelijk, dat slechts een gedeelte van de onbillijk bezwaarde bedrijven, namelijk die van hotelhouders en kamerver huurders, werdeu ontlast, terwijl de restaura teurs en koffiehuishouders, die evenzeer on billijk getroffen worden door de personeele belasting, daarin niet deelen. Er waren ook leden, die meenden, dat de stalhouders het zelfde recht hadden, waartegen andere op merkten, dat de stalhouders hun hooge belasting op den klantenkring konden afwentelen, hetzelfde werd trouwens opgemerkt ten aanzien van verhuurders van gemeubileerde woningen. Voorts werd het afgekeurd, dat de vrijstel ling niet zal worden genoten zoodra de woning gaan. Ik verlang 500, nn een eigen moeder te hebben, om voor o te zorgen en n te ver- geoden al wat u zoo onrechtmatig geleden hebt. Wy kunnen beiden nooit dankbaar ge noeg zijn jegens tante, die alles en alles voor ons heeft gedaan.'Met innige liefde, uw dochter Doris Jerningbam." En voor het eerst van haar leven teekende zyn haren waren naam, om, onder de op welling van het oogenblik, aan haro moeder te toonen dat zy welke ook de gevolgen er van mochten zyn zich niet schaamde dien te dragen. Mevrouw Chichele sloot het briefje in de enveloppe by baren brief. „Dit", zeide zy, zal je moeder gelukkiger maken dan al het andere ter wereld. Ik heb haar reeds geschreven dat je alles weet en welk besluit je genomen hebt en óók", liet zy er bitter op volgen, „van Phyllis' handelswyze in deze zaak". Dit was de eerste maal, dat zy over de houding van Phyllis een woord liet vallen. In den Rozenhof verliepen nu de dagen kalm en stil. Maar daar buiten werd, vooral in de pers, de gansche zaak-Jerningbam nog eens opgewoeld en de loop van het proces in herinnering gebracht. Er liepen geruchten van in vrijheidstelling. Maar de overheid hield opzettelyk den dag daarvan geheim voor allen die niet onmiddelyk er by betrokken waren. „Wy hebben maar enkele aren vóórsprong", of de kamer oók maar gedeeltelijk of vc>or één dag door den verhuurder of een lid v^in zijn gezin wordt gebruikt. Het gebruik vgn de termen »ontspanningsoorden« en »voor korten tijde werd als te vaag voor een be lastingwet afgekeurd. Zitting van 2 April 1912. Voorzitter: de heer A. Visser, waarnemend burgemeester. Aanwezigde heeren Drost, Dees, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Donze en Eijke. Afwezig: de heeren Wieland en V&n Borssum Waalkes. De Secretaris leest de notulen van de vorige vergadering, die zonder aanmerking worden goedgekeurd. Daarna komt in behandeling I. Ingekomen stukken. a. Brief var: Ged. Staten met goedkeuring van het raadsbesluit betreffende de werken tot gedeeltelijke afsluiting van de gemeente haven. De Voorz. deelt mede, dat bet bestek bijna gereed is, zoodat spoedig tot aanbesteding kan worden overgegaan. b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. In kas was f 2685,78, wat overeenstemde met de boeken en be scheiden. Voor kennisgeving aangenomen. c. Rekening en verantwoording van de Nieuwjaars-commissie over 1911—'12. Ont vangen was f 754,90' en uitgegeven f 756,49'. Alzoo een tekort van f 1,59 wat door de leden zelf is gedekt. De Voorz. bedankt namens den Raad de Commissie voor de moeite die zij zich heeft getroost om het lot der armen te helpen ver zachten. II. Voorstel tot wijziging van art. 3 van het huishoudelijke reglement van de Commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorz. deelt mede, dat de bedoeling is, dat in plaats van »in een der localen van het gemeentehuis* gelezen wordt »het vergader- locaal bij school C op Java.* Dhr. De Jager vraagt of daarvoor meube- leering in het locaal aanwezig is, wat door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoord. Dhr. Lensen zou met het oog op mogelijke reparatien of doordien het locaal op andere wijze niet beschikbaar mocht zijn, achter de nieuwe zin laten volgen »of een der localen van het raadhuis.* Het voorstel van het Dag. Bestuur, aldus gewijzigd, wordt met alg. st. aangenomen. III. Wijziging verordening op de heffing voor het keuren van vee, vleesch en visch. De Voorz. deelt mede, dat van Ged. Staten een schrijven is ontvangen, dat zij niet kunnen adviseeren tot goedkeuring van genoemde verordening, alsvorens die zoodanig wordt gewijzigd dat de opbrengst 15°/# minder wordt. De Voorz. deelt mede, dat door B. en W. verschillende keurloonen .van vee en vleesch zijn verminderd, waardoor de opbrengst on geveer 150/° minder wordt. In verband daar mede stellen B. en W. voor het loon van de keurmeesters, dat daardoor wordt vermin derd, te verhoogen en te brengen van 75"/0 op 90°/0 van de opbrengst. Dit geld niet voor de keurmeesters te Sluiskil en die voor visch in de kom. De verordening aldus gewijzigd wordt aan genomen met alg. st. zeide mevrouw Chichele tot Doris „en in dien korten tijd moeteu wij maken dat wij san de reporters ontsnappen en ben op ej?u dwaalspoor leiden. Wy reizen den avond |e voren naar Truro en overnachten daar. Zóó b»b ik het met Caton Bramber reeds bedissejd Den volgenden morgen verlaat je moeder haar nachtverblijf en treft ons op en weg nakr Anstell, waar wy haar met een rytuig op wachten. Wij ryden dan naar Anstell $n nemen daar den trein over Exeter en Sout hampton naar Chichester. Het wordt eele volle dagreis: maar wy kunnen toch nog denzelfden avond thnis zyn. Op die manipr zijn wy hun allen te vlug af, en de heeren reporters, hoe vlug en slim ook, zullen ons spoor bijster worden. Bagage nemen wy niet rneê, en bij het overstappen zullen wy elk afzonderlijk gaan, nooit drie biljetten tegelijk nemen „Wat hebben mijnheer Bramber en n dat alles keurig uitgedachtzeide Doris bewon derend. „Ja. Er gaat bij dergelijke dingen niets boven een goed plan," zeide de practische mevrouw Chichele. Er is ons alles aan ge- legeD, dat wy niet in de handen van de re porters vallen, om aan de groote klok te worden gehangen en stof te leveren tot eenige kolommen kopie." Op den avond vóór het vertrek naar Trnro kwam Lionel's brief aan mevrouw Chichele. V. Verzoek van de mej. wed. J. Wiskerke tot het verplaatsen van de voor hare woning staande paal van de electrische verlichting, die hinderlijk is voor de waterloozing en voor de toegang van hare woning. De Voorz. deelt mede, dat de bouwmeester daar omtrent rapporteert, dat voor de paal in de goot een verzakking was, waardoor onvoldoende waterdoorvoer, die verzakking kan worden weggenomen. Verder meent de bouwmeester dat de plaats voor de paal goed gekozen is, deze staat niet voor maar naast de toegang van de woning. Zoodat verplaatsing van de paal onnoodig is. Het Dag. Best. stelt voor aan het eerste gedeelte van het verzoek te voldoen en op het tweede gedeelte afwijzend te beschikken. Met alg. st. behalve die van dhr. De Jager, wordt dit voorstel aangenomen. VI. Wijziging begrooting over 1911. De Voorz. deelt mede, dat nu verschillende rekeningen zijn ingekomen eenige wijzigingen op de begrooting worden voorgesteld. Met alg st. goedgekeurd. VII. Aanvrage om ontheffing belastingen. De raad besluit aan het verzoek van mej. S. J. WiskerkeMoggeustorm, over 2 maanden afschrijving van de Hoofd.-Omslag, wegens overlijden van haar echtgenoot, te voldoen, en haar over 2 maanden bij suppletor kohier aan te slaan. Nog wordt tot een bedrag van 1,80 ontheffing van schoolgeld verleend aan J. 't Gilde. VIII. Goedgekeurd wordt een af-en over schrijving op de begrooting 1911 van het Burg. Armbestuur. IX. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil wordt met alg. st. herbenoemd de heer Jacob Nijssen. X. Dhr. De Jager vraagt hoe 'het staat met het adres van mej. Van Dijke, gemeente vroedvrouw, dat enkele weken geleden naar Burg. en Weth. is gezonden om advies. Is dit advies er al De Voorz. antwoo dt, dat het advies nog niet gereed is, omdat een wijziging in de instructie moet plaats hebben. Een voor- loopige regeling is evenwel al getroffen met mej. Van Dijke. Dhr. De Jager informeert nog naar het torenuurwerk. De Voorz. deelt mede, dat een bekend uurwerkmaker binnenkort hier in de buurt moet komen en dan bij die gelegenheid ons torenuurwerk zal bekijken en daarna mede- deelen zal of het nog hersteld kan worden of dat het diende vernieuwd te worden. Dhr. Drost maakt de opmerking, dat uit besprekingen in geheime zittingen telkens in openbare zitting mededeelingen worden ge daan. Hij meent dat we dan beter in open bare zitting deze besprekingen kunnen houden. De Voorz. merkt op. dat zulks alleen kan voorkomen worden als geheimhouding wordt opgelegd. De vergadering gaat alsnu over in eene met gesloten deuren tot het behandelen van het kohier van den Hoofd. Omslag. De advertentie's vanwege de Firma Little en Johnston in He locale bladen geplaatst, ingezonden stukken daaropvolgende wekten ook bij de buitenstaanders het vermoeden, dat er iets broeide. Eerder, dan iemand het verwachtte kwam de uitbarsting. Zaterdag 1. 1. werden alle vaste werklieden bij bovengenoemde firma ont slagen. Evenwel werd later door den stuwa door medegedeeld, dat zij, die lust hadden, zich Maandagmorgen te 6 uur op het werk Na hem gelezen te hebben, gaf zy hem aan Doris. „Hij heeft dus zélf de kat uit den boom gekeken," zeide zy. „Ik zou wel eens willen weten wat voor leugens Phyllis hem op de mouw heeft gespeld. Zy wist altoos aan alles een draai te geven, en een verliefde man eet alles voor zoeten koek op. Hij schrijft op een ftinken en behoorlijken toon, en ik moet zeggen dat ik medelyden met hem heb. Maar tocb zal ik my niet er in mengen. Hy heeft 't zoo gewild, en nu moet by ook zyn eigen vuilo linnen maar wasschen." Doris gaf den brief zonder commentaar terug. Eéne gedachte slechts beheerschte haar. „Of of Ralph er ook achter zal komen zeide zy zacht, meteen verradende wat er omging in haar binnenste. „Arme meidzeide mevrouw Chichele, haar liefkoozend. „Ik hoopte al dat je be gonnen was hem te vergeteD. Ik hoorde je in den laatsten tyd heel niet meer van hem reppen." (Wordt vervolgd) konden aanmelden. Van deze bepaling bleven evenwel vijf personen uitgesloten, waaronder twee bestuursleden van de bootwerkersvereen- niging »Recht en Plicht.« Als gevolg van deze uitsluiting had Zater dagavond vanwege de bootwerkersvereeniging eene vergadering plaats. Op deze bijeenkomst werd besloten, dat niemand aan het werk zou gaan, als de vijf kameraden uitgesloten bleven. Zondagavond kwam hier aan de secretaris van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders te Rotterdam, de Heer A. W. Heijkoop, lid van den gemeenteraad te Rotter dam. Maandagmorgen was slechts één arbeider op het werk aanwezig, die evenwel later vertrok. En zoo ts bij deze firma eene staking uit gebroken, eene staking als gevolg van de uitsluiting, eene solidariteitstaking dus. Van dit voornemen was aan den vertegen woordiger der firma alhier kennis gegeven. Tevens werd medegedeeld, dat allen aan het werk wilden gaan, als de vijf uitgeslotenen werden teruggenomen. in een manifest aan de arbeiders en de burgerij van Ter Neuzen werd door de boot werkersvereeniging de stand der kwestie uiteengezet. Daaruit blijkt, dat de erkenning van de or ganisatie het hoofdpunt was in het geschil, voordat de uitsluiting en daarop g volgde werkstaking plaats had. De firma had een aantal verbeteringen voor gesteld, Üie ook door hare werklieden als zoo danig erkend schijnen te worden, maar op eene aangevraagde conferentie door het Bestuur van Recht en Plicht was dé firma niet inge gaan. Het bestuur had op zijn schrijven dien aangaande geen antwoord ontvangen. In het manifest wordt er ook op gewezen, hoe de voorzitter der bootwerkersvereeniging reeds 21 dienstjaren bij die firma telde. Maandagavond had in het lokaal van den heer M. Adriaansen eene vergadering plaats die kolossaal druk bezocht was. Daar zette de heer Heijkoop, de strijd der arbeidersin het algemeen uiteen en in het bijzonder de aanleiding tot de staking en het verloop ge durende Maandag. Hij spoorde krachtig de arbeiders aan om niet als «onderkruiper* op te treden. Nadat ook nog éér. der ontslagenen het woord had gevoerd, werd bekend gemaakt, dat Dinsdagmorgen om 10 uur de arbeiders weder zouden worden toegesproken. Een oordeel over deze kwestie uit te spreken, is uiterst moeilijk. In het manifest, op de vergadering,, .en ook de bootwerkers persoonlijk hoorende, verneemt men, dat de uitsluiting der arbeiders onrechtvaardig is, van den kaht der firma wordt beweerd, dat er veel redenen tot dergelijk straf optreden waren. leder zal het wel met ons eens zijn, dat de loop dezer kwestie betreurenswaardig is. Het algemeen belang, de gezinnen, die het noodzakelijke loon missen, dat alles roept om een spoedig einde dezer catastrophe. Wij uiten de hoop, die bij alle weidenkenden algemeen 'al zijn, dat deze staking spoedig geëidigd zij, zonder dat slachtoffers vallen. Incidenten zijn gelukkig nog niet voor gekomen. De bootwerkersstaking kenmerkt zich door werkelijk groote ordelijkheid. De aangekondigde vergaderingen voor de werklieden op Dinsdagmorgen 10 uur en evenzoo des avonds hebben plaats gehad. Ook op Woensdag zullen bijeenkomsten gehouden worden. In de staking is nog geene verandering gekomen. Naar we vernemen, heeft de waarnemende burgemeester, de Heer Visser bemiddelings pogingen aangewend. Hij heeft gesproken met den vertegenwoordiger der firma alhier. Deze besprekingen schijnen nog geen resultaat te hebben opgeleverd. Ook hoorden wij, dat de nieuwbenoemde burgemeester zich van den toestand op de hoogte was wezen stellen. Van vooruitgang in den stand der voor onze plaats zoo ernstige kwestie bleek ons tot nog toe niet. Bij Kon. besluit van 30 dezer is, met ingang van 9 April, benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. Huizinga, met toe- kening van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Axel. Men heeft dikwyls hooren beweren, dat dit ministerie by het benoemen van burgemeesters rekening wenscht te houden met den geest der bevolking. Dit in bet oog houdende en gedenkende, hoe »Luctor et Emergo* indertijd aandrong op een man van rechts als burgemeester te Zaamslag, kon verwacht worden, dat hier een man links als hoofd der gemeente zou geplaatst worden. Het is misschien voor velen dan ook eene verrassing geweest, toen bekend werd na laug wachten, dat tot burgervader hier benoemd was de Edelachtb. Heer Huizinga, burge meester van Axel.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2