Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. D R aTkWEtT HINDERWET. P? R. te Ter jtazett. GEMEENTERAAD. No. 2256. Zaterdag 30 Maart 1912. 23e jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere Na IS, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tariet. Grootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Nauzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Deze zaak trekt steeds in wijderen kring de aandacht dank zij het inférieure artikel in De Standaard, waarvoor dit blad door de Middelb. Cour. gevoelig op den kop werd getikt. Achtereenvolgens trad als inzender in laatst genoemde Cour. de heer v. d. Moer en in een volgend nummer de heer Koelmans op, die beiden door de Redactie werden beantwoord. Ofschoon de heer Koelmans zich een beslist tegenstander van de H. B. S. toont, wat wij reeds lang begrepen hadden, deed het ons toch genoegen, dat hij niet de strijdwijze van de Redactie van Luctor et Emergo volgt. Het schijnt, dat hij deze redactie een lesje heeft willen geven in de manier van strijd voeren, een lesje, dat zeker alleszins verdiend was. Ten einde aan de belangstelling onzer lezers te voldoen, laten wij hier volgen, wat het «Vaderland* (unie-lib.) schrijft De school als party werktuig. Het unie-liberale «Vaderland* schrijft: »In geheel Zeeuwsch Vlaanderen is geen gelegenheid om H. B. S.-onderwijs te ont vangen. Leerlingen van daar moeten de Schelde over, hetzij naar Vlissingen, naar Middelburg of Goes. Men heeft nu in dat afgelegen gewest de handen ineen geslagen om te Ter Neuzen een H. B. S. met 3-j. cursus op te richten. De kosten worden op 15000 a 16000 gld. geraamd, na aftrek van de opbrengst der schoolgelden. En men rekent op een Rijks subsidie ten bedrage van de helft dezer som. De school is niet alleen bestemd voor leer lingen uit de stad, maar ook uit de overige plaatsen in den omtrek. Anders zouden de lasten te groot worden. Men lette nu op, hoe dit besluit (want de Raad van Ter Neuzen besloot er reeds toe) door »De Standaard* bij hare lezers wordt ingeleid. Ziehier »Hoe men 't van liberale zijde er op toelegt, om te morsen met 's lands geld, blijkt nu weer in Ter Neuzen. In dat stedeke van het Zuider land moet nu, 't koste wat 't kost, een H. B. S. komen. Nota bene, in een plaatsje, dat slechts even 9000 zielen telt en dus kleiner is, dan meer dan één dorp*... »Er zitten 8 liberalen in den Raad en 5 niet-libe- ralen, en juist met 8 tegen 5 stemmen is deze kaart doorgestoken*.«Heel 't zaakje is er bij verrassing doorgejaagd, en met opzet heett men de burgers willen beletten te remonstreeren*. Vanwaar toch die heftige verbittering bij een orgaan, dat van subsidie-jacht allerminst afkeerig is, en steeds ver zekert, zelf óók voor goed onderwijs te zijn Aan het slot komt de aap uit den mouw. Het blad vreest, »dat de leeraren aan die nieuwe school weer niet anders dan geknipte mannekens zullen zijn, om in Ter Neuzen en heel den omtrek den liberalen, zoo niet den socialistischen propagandist te spelen*. Daar heeft men het. Het blad van den leider der a.-r. partij kan zich een school niet anders meer voorstellen dan als werktuig van partijpropaganda. Maar.met een liberaal Minister van Binnenlandsche Zaken zou dat misschien lukken. Doch mu zit er een wijzer man in 't Torentje Wat zegt men van zulk een beroep op den Minister der Kroon, om ter wille van de belangen der coalitie in het district Oostburg, de beweging tot het verkrijgen van goed onderwijs in die streek tegen te gaan Volledig nemen wij op het werkelijk mooie artikel van den hoefijzer-correspondent in het Algemeen Handelsblad*, getiteld A. R. A. N. Men herinnert zich wellicht, dat wij, in het Kameroverzicht, bij de behandeling van de Staatsbegrooting- voor 1912 en van die voor 1913, aandacht hebben gevraagd voor de waarschuwing van den heer Vorsterman van Oyen, betreffende het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen. Terecht heeft de af gevaardigde van Oostburg gewezen op het groote nationale belang, dat met deze quaestie gemoeid is en gewaarschuwd tegen het voort durend veronachtzamen van deze streek, die toch reeds geografisch zooveel scherper ge scheiden is van Nederland dan van België. Het Rijk laat zich aan dit deel van Nederland tot nu toe bitter weinig gelegen liggen en heeft zelfs, met het kanaal Gent-Ter Neuzen, den bloei van de Belgische plaats ten koste van dien der Nederlandsche bevorderd. De eenige schakel tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en het overige deel van Zeeland is een twee- takkige stoombootdienst Vlissingen-Breskens en Vlissingen-Ter Neuzen), die door de pro vincie wordt onderhouden. Nu heeft de heer Vorsterman van Oyen, bij de behandeling van de loopende Staats begrooting op 16 Dec. jl gepleit voor het stichten van een Hoogere Burgerschool te Ter Neuzen, als een middel om althans iets voor Zeeuwsch-Vlaanderen te doen. Een Rijks Hoogere Burgerschool daaraan viel onder dit Ministerie niet te denken. Minister Heemskerk, die immers vindt, dat er eigenlijk geen enkele openbare school moest wezen en die op 16 Dec. ook nog in 't bijzonder zijn leedwezen uitte over het be staan van Rijks Hoogere Burgerscholen, had de vervulling van dien wensch in de Memorie van Antwoord kortweg afgewezen. De afge vaardigde van Oostburg pleitte dus maar voor het subsidieeren van een gemeentelijke school, indien die mocht worden opgericht (gelijk men voornemens was), doch dan, met het oog op de bijzondere omstandigheden waarin Zeeuwsch-Vlaanderen verkeerde, op wat rnimeren voet dan gewoonlijk. Het zou 10,000 moeten worden en dan zou de hoofdelijke omslag van Ter Neuzen met 12'/9 percent worden verhoogd. Tegen dit laatste had de groote meerderheid der burgerij echter blijkelijk geen bezwaar, want ze koos tot tweemaal toe iemand in den Raad, die een voorstander was van de H. B. S. En reeds op 11 Maart 1911 besloot de gemeente raad, een H. B. S. te stichten met 3-jarigen curcus, gelijkstaande met de laatste drie jaren van een vijf-jarige H. B. S., terwjjl de eerste twee jaren in het M. U. L. O. zouden worden gevonden. Altijd als er geld was Maar de Minister wilde, in December, voorloopig niet boven het standaard-subsidie van 3000 'sjaars gaan. Voor een extra subsidie wilde hij eerst nog eens een onder zoek instellen en o. a. zeker moeten weten »dat in die streek niet een bijzondere H. B. S. tot stand zal komen.* Wij hebben, toen de Minister op 16 De cember dit zeide, de vrees uitgesproken, dat de ministerieele beslissing zóó lang zou worden uitgesteld totdat met kunst eu vliegwerk een bijzondere H. B. S. kon worden opgericht. Wat in de lijn zou liggen van het cynische stelsel, door den heer Wolter voor Indië aangeprezen in de Eerste Kamer. Niet te hard voortmaken met openbaar onderwijs anders kan het bijzondere het niet bijhouden. Het stelsel dus, dat hierop neerkomtDe bevolking kan wachten tot wijclericalen, klaar zijn. En daar komt nu waarljjk De Standaard* den Minister ophitsen tegen subsidieering van de H. B. S. voor Ter Neuzen in een driestar, getiteld »Morsen met 's Lands geldt, welk stukje zelfs voor een «Standaard* driestar een curiosum van misleiding is. Wij hebben al lang verleerd, ons te ergeren aan de geniepig heden, waarmee dat blad zijn lezers voorlicht we beschouwen ze maar als psychische curiosa, merkwaardig als symptomen zoowel van de psyche der lezers als van die des schrijvers. En wij zijn reeds bij voorbaat gespitst op de zalvende woorden, waarmee het jubileum van dit erentfeste orgaan eerlang zal worden gevierd. Doch wat het blad zijnen lezers, en den Minister, thans opdischt, is waarlijk zelfs in zijn kader nog merkwaardig. Wjj zullen de «Standaarcft-voorstelling en de waar heid hier en daar even tegenover elkaar plaatsen. »De Standaard* schrijft: »ln dat stedeke van 't Zuiderland (n.l. in Ter Neuzen) moet nu, 't koste wat 't kost een Hoogere Burgerschool komen. Nota bene in een plaatsje, dat slechts even 9000 inwoners telt en dus kleiner is dan meer dan één dorp De waarheid is, dat de H. B. S. bedoeld is voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen, een streek met een bevolking van 80,000 zielen, en dat Ter Neuzen daarvoor de aangewezen plaats is, ten eerste omdat het de grootste gemeente is in het voormalige 5e district en ten tweede omdat het per spoor is verbonden met Hulst, Axel, Clinge, Philippine en Sas van Gent, terwijl Zaamslag, Hoek, Zuiddorpe en Westdorpe eer lang door een tram ermede verbonden zullen zjjn. »De Standaard* schrjjft «Bovendien gaat niet vooruit, maar, met 't nieuwe kanaal naar Gent, eer ach teruit.* De waarheid is dat de wetgever den bloei van Ter Neuzen inderdaad geschaad heeft door de verbetering van het kanaal naar Gent, waar door vele schepen Ter Neuzen thans voorbij varen. Maar men zou, wanneer men nationaal belang in stede van sectebelang op 't oog heeft, dan toch zoo zeggen Dat is een reden te meer om het kwaad aan Ter Neuzen nu zooveel mogelijk goed te maken. Niet om het nog eens een trap te geven. »De Standaard* schrijft: »De liberale heeren van wie dit plan netje uitgaat, rekenen, schrap geteld, op 25 leerlingen uit de stad. Het tekort moet door de omliggende dorpen bijge past.* De waarheid is, dat het achtbare orgaan inderdaad wel erg «schrap* telt. Die 25 leer lingen toch vormen het aantal dergenen, die thans genoodzaakt zijn om zich buiten Zeeuwsch-Vlaanderen te begeven ten einde M. O. te ontvangen. Dat er echter veel meer leerlingen op het M. O. zouden afkomen, wan neer het in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf te krijgen was, blijkt uit een opgaaf van de besturen der omliggende gemeenten op een vraag van het gemeentebestuur van Ter Neuzen. Volgens die opgaaf zou het M. O. aan een H. B. S. te Ter Neuzen bijgewoond kunnen worden door60 leerlingen uit Ter* Neuzen, 30 uit Sas van Gent, 25 uit Axel, 20 uit Hontenisse en Westdorpe, 10 uit Hulst, 5 uit Hoek, 4 St. Jansteen, 3 uit Philippine, Stoppeldijk en Zuiddorpe en 2 uit Overslag. Dat was nu wel het uiterste, maar zelfs bij de allervoor zichtigste raming kwam het gemeentebestuur van Ter Neuzen (zie de rede van den heer V. v. O.) toch nog tot 40 leerlingen. Er is menige driejarige H. B. S., die 't met minder doet. En hoe bezwaarlijk het velen met kleine beurzen valt om hun kinderen in Vlissingen of in Middelburg in den kost te leggen, blijkt o. a. uit het verzoek van den land weercommandant in het voormalige 5 district om, met het oog op het onderwjjs, in Vlis singen te mogen wonen. «De Standaard* schrijft: «Daarom vooral (is deze school) on- noodig, omdat ieder die wil 7.30 uit Ter Neuzen naar Vlissingen kan stoomen,waar zulk een school is, en 's avonds om 5 uur is men terug. Heel de school is dus pure weelde. En heel 't plan een liberaal opzetje* De waarheid is ten eerste, dat men alleen dan heen eu weer naar Vlissingea kan stoomen (een uur varens) als de boot vaart en dat ze bij mist -- en die is er nog al eens op de Wester-Schelde, heel gauw niet vaart. En, ten tweede, dat een leerling uit Ter Neuzen misschien nog 's morgens om half acht op de boot kan zijn, maar dat heel de rest van 't vijfde district daar niets aan heeft. «De Standaard* schrijft: «Er zitten 8 liberalen in den Raad en 5 niet-liberalen en juist met 8 tegen 5 stem men is deze kaart doorgestoken. Er stond zelfs niets van 't plan op de agenda, Heel 't zaakje is er bij verrassing doorgejaagd en met opzet heeft men de burgers willen beletten te remousteereu. TER lElOTSCH VOLKSBLAD. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eeue Openbare Vergade ring van den Gemeenteraad, zal worden gehouden op Dinsdag, den 2 April 1912, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 29 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER Lo B. Burgemeester en Wethoivders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van LEONIE MARIE GUILLIET, weduwe Hendeikus van der Velden, voor hot linker- en rechtervoorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 2 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- Bohied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester eu Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 27 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VISSER, Lo Burgemeester. L. WA BEK E, Secretaris. Burgemeester en Wothouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd oen verzoek van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation te Ter Neuzen, om ver gunning tot het bouwen van fundamenten bestemd voor en tot het plaatsen van 14 stoomketels, op het perceel kadastraal sectie G no. 1578. en dat op Woensdag 10 April 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, ge legenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren, in te brengen en deze mon deling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 27 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenenteneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1