BINNENLAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. gen. V\ ij hebben daar zoo geen verstand van, ziet u. Ja, ja wij begrijpen dat. De bolle- boozen zijn te vinden in dat bewuste kleine groepje. Zooals wij gesproken hebben, toen we het noodig vonden, zoo zullen wij er ook het zwijgen toe doen, als het ons belangt. En waar we thans weer als naar gewoonte meer dan ééne scheeve voorstelling hebben recht te zetten, zullen wij in dit nummer van ons blad met een enkel woord de zaak aan roeren. In het eerste artikel getiteldMet welk recht wordt ieder der acht liberalen raads leden aangemaand weer eens eene vraag van Luctor te beantwoorden. Deze vraag n. 1. welk recht hebt gij, om ten behoeve van en kelen te beschikken over de beurs van allen Wij hebben zooveel vertrouwen op het gezond verstand onzer raadsleden, dat niemand van hen, hierop Luctor van antwoord dienen zal, hoe gaarne dit orgaan hiervoor begrijpe lijkerwijze zijne kolommen beschikbaar wil stellen, 't Is of dit blad met zijne arrogante vraag wil zeggen »Hier, jullie, voor onze rechtbank en onmiddelijk naar onze voldoening verantwoording tegenover ons afgelegd. »Zoo- als wij vermoeden, niemand zal hierover bij Luctor het woord verlangen. En om deze vraag te rechtvaardigen wijst Luctor nog eens op het misbruikte adres van de meerderheid der kiezers, een adres, dat bij vele onderteekenaars buiten de bedoeling lag, die Luctor er mee beoogde, een adres, dat dit orgaan voortgaat te misbruiken, waarmede het zelfs op Kamer en Minister (gezien het Standaardartikel) tracht invloed te oefenen ten nadeele onzer stad. Met welk recht, vragen wij aan dat blad, tracht gij de ingezetenen van Ter Neuzen te beangstigen met hooge belastingen, met het denkbeeld van finantiëelen ondergang (waaraan ge blijkens uw giftigen strijd z«lf niet ge looft) en tevens alles aan te wenden, wat mogelijk is, om het subsidie zoo klein mogelijk te houden. Werp toch af dat dubbele masker, want wat eerst het geval niet mocht wezen, uw toeleg wordt thans door velen klaar doorzien en niet weinig veroordeeld. »Niet noodig« staat boven een tweede, redactioneele artikel. Daarin tracht het blad aan te toonen, dat eene H. B. S. in deze streek niet noodig is. Toch schijnt het blad te gevoelen, dat het gekozen standpunt niet erg zuiver is en tracht het op te helderen, waarom het dan vroeger, tot kort geleden zelfs nog, zoo hard zijn best deed, om eene christelijke H. B. S. op te richten. Eéne zaak doet ons genoegen. Het bljjkt thans in dit blad zelf, dat de totstandkoming van eene christelijke H. B. S. schipbreuk geleden heeft. Dit zal ongetwijfeld den minister er toe brengen, om eene ruim subsidie aan de gemeente Ter Neuzen voor hare H. B. S. te geven. Men leze daarvoor nog maar eens na, wat de minister dezen herfst aan onzen afge vaardigde over het subsidie antwoordde. De minister zal dus wel gustiger denken, a'sjat als ook hier niet stelselmatig tegengewerkt wordt. Men bedenke, de kleine groep hardnekkige ijveraars tegen eene H. B. S. zullen niets ontzien om onze gemeente ook hunne gemeente, te onthouden, wat haar reehtens toekomt. Deze ijveraars achten, nu geene christelijke H. B. S. tot stand kon komen, er heelemaal geen noodig. 't ls als met de invoering van het meer uitgebreid lager onderwijs in Ter Neuzen. Dit was volgens een der anti-rev. raadsleden Hoe is hij ineens zoo omgeslagen Ik geloof werkelyk dat ik nog van hem had kunnen gaan houden, als b(j verstandig en goed was geweest. Maar nu En met een kwaadaardig optrekken van hare geknensde schouders keerde zij naar het huis terug. Dien nacht schoof zy den grendel voor haar slaapkamerdeur. Onbewust voor t(jd, of richting, of wat dan ook, behalve van eene doffe, knagende pyn in z(jn binnenste en van een heftig bonzen in z(jn hoofd, dwaalde Lionel gejaagd door het park. Hij was door de wreedheid van den slag en de hartloosheid van Phyllis' beken tenis als verpletterd. Liefde sterft een taaien dood, en weinige mannen kunnen een sterken hartstocht zoo gemakkelijk van zich afschud den. Lionel bad zichzelf gedwongen om, tegen allen schijn in, aan Phyllis nog te blijven gelooven maar nu begon hij te voelen dat alles voorbij was. Zü zelf had zijnen liefdedroom den doodsteek toegebracht, en het leven, dat eene maand geleden hem zoo rooskleurig leek, lag nu vóór hem als eene woestenij. Zelfs nn nog kon hij nauwelijks het ergste zich voorstellen. Maar zijH gezonde verstand, dat voor verliefdheid in hem verduisterd was geweest, zeide hem dat er geen plaats voor twjjfel meer overbleef; en naar gelang van Ter Neuzen intertijd ook niet noodig. Dè anti.-rev. hadden de meerderheid, het m. u. 1. o. kwam van gemeentewege niet tot stand, maar aan de chr. school werd gezorgd, dat men voor was. Pas toen de liberalen weer meerderheid werden, kon ook de gemeente haar school inrichten. Of er behoefte wag Onmiddellijk na de oprichting bedroeg het aantal deelnemers in de negentig. Zoo iets noemt men bij zekere ijveraars eerlijke taktiek. Wat het volgende artikel »De Broodvak betreft, daarin zegt het blad het eens te zijn met het Tern. Volksblad, dat geschreven had, iemand niet om zijne overtuiging met be nadeeling in zijn bestaan te treffen. Wij verheugden ons reeds, dat het blad zich begon te beteren, maar voortlezende be speurden wij, dat het blad hier niets van meende, maar dat het integendeel net als Jantje Houvast in zijn berucht artikel wil. Als boeren in den H. O. naar boven gaan, dan moeten zij maar eens onderzoeken, of pp het adres voor eene H. B. S. ook zaken- menschen staan. Die moeten zij niet boycotten. Neen, ze moeten maar tot hen zeggen traclft voortaan uw brood te verdienen aan de ambtenaren. Het blad wil dus werkelijk hen, die van eene andere overtuiging durven doen blijken, straffen met de broodval. Kan het erger Is dat nu christelijkheid en zedelijkheid Foei Ook de Standaard, het bekende orgaan van Dr. Kuyper bemoeit er zich nu mede. Dat de voorstelling, die dit blad van de zaak geeft, even onjuist is als bij de Luctor, is begrijpelijk. De koker is natuurlijk dezelfde Ook hier een onwaardig invloed trachten te oefenen tot verlagen van een mogelijk sub sidie. De Middelburgsche Courant tikt in- tusschen de Standaard leelijk op de vingers. Zoo is dus, deze zaak reeds uitgedijd tot buiteij de grenzen onzer streek. En dat alles, omdat een kleine groep drijvers aan onze stad wil onthouden, wat haar toekomt. Al leen, omdat deze inrichting een openbare en niet eene christelijke zal zijn. Wie echter, dezen scherpen en meer dan eens verfoeilijken strijd gadesloeg, zal met onzen wensch instemmen, dat de minister hooger zal staan dan deze strijders zonder eere en werkelijk recht zal doen. Ieder eerlijk mensch moet opkomen tegen de middelen door Luctor en zijne geestver wanten op zoo lage wijze toegepast. Wat hier in Ter Neuzen bij enkele heet- drijvers te zien was, is een gruwel. Wij zullen niet nalaten dit bedrijf naar eisch aan de kaak te stellen. Het plan is om de Lweede Kamer Vrijdag met Paaschreces te doen uiteengaan en de vacantie niet langer te doen duren dan tot de tweede helft van April of het Degin van Mei ten einde, na hervatting van de werk zaamheden, het debat over de Bakkerswet voort te zetten, indien dit de volgende week mocht kunnen begonnen worden en verder te behandelen het aangevraagde pantserschip, en de Ziektewet. Zaterdagavond werd een spiegelruit in de woning van den directeur van het post- en bij kalmer over den toestand kon nadenken, werd al vaster in hem de bittere zekerheid, dat Phyllis hem nooit had liefgehad, en dat z(j hem enkel gebezigd had ais een middel tot het bereiken van hare eigene oogmerken. Z(j had een naam noodig gehad en dien had tiy haar juist van pas aangeboden. Z(j bad een stootblok noodig gehad tusschen zichzelf en de wereld en daartoe had z(j hem gebruikt. Zoo iets als liefde had nooit by hare sluwe berekeningen eene rol gespeeld. Alles was op louter practische doeleinden aangelegd. Eu net ergste nog uit alles bleek, dat Phyllis, zjjn afgod en ideaal, een door en door slecht schepsel was, zonder hart en zonder deugd eene volleerde leugenaarster, onver schillig voor hetgeen er uit mocht volgen, be halve voor zoover het haar persoonlek betrof. Hare kussen zelfs, die hem zoozeer verrukt hadden, waren allo berekend geweest en als koopwaar tegen andere waarden ingeruild en hij zag in hoe hare verkwisting tjjdens de wittebroodsweken in hare oogen niets anders was geweest, dan eene inning van den prijs, welken hy volgens bare eigene schatting voor hare gunsten had te betalenDegansche zaak was koud, brutaal, cynisch aangelegd, en het terugzien er op joeg hem eene walgiug aan. Kreunend wierp hy zich in het gras, met telegraafkantoor alhier, benevens een 6-tal tuilen in het >Hotel Rotterdam* verbrijzeld, zonder dat men begrijpen kon op welke manier dit was geschiedt. De Inspecteur van politie wist evenwel het raadsel spoedig op te lossen. In een in die buurt staand wachthuisje onderzoek doende vond hp aldaar een katapult, waarna hij er spoedig achter kwam, dat een persoon die Zaterdagavond in het wachthuisje vertoefde de ruiten met dit instrument had verbrijzeld. De 78-jarige D. v. D. wonende te Zaamslag, werd Maandag door de marechaussee alhier naar Middelburg overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld als ver dacht van ontuchtige handelingen met iemand beneden den leeftijd van 16 jaar. TWEEDE KAMER, s Ciravenhage. De Kamer heeft de behan deling der vogel wet geëindigd ca nog eetnge discussies, waarbij met 35 tegen 20 stemmen besloten werd in bepaalde gemeenten het strik ken van lijsters nog vijf jaren toe te laten en met 31 tegen 24 stemman een bepaling werd opgenomen, waardoor het onmogelijk is gemaakt dat een grondeigenaar bij pachtcontraet zijn pachter zou belemmeren, om schadelijke vogels 4e weren. De eindstemming over het ontwerp zal later plaats hebben. Goedgekeurd wi rd het wetsontwerp betreffeude de Brusselsche suiker conventie. Daarna werd aangevangen met de behan deling van de moties van de heeren Arts en Ier Laan voor verhooging van het aanvangs salaris van de onderwijzers. De heer Arts wijzigde zijn motie aldus dat daarin niet alleen wordt uitgesproken dat het wettelijk minimum van f 500 voor onderwijzers van bijstand dient te worden verhoogd maar dat teveDS naast de huishuurtoelage ook een toelage berekend naar het aantal kinderen van onderwijzers gewenscht is. De heer Ter Laan oordeelde dat zoodoende de zaak wordt bedorven en lichtte zijn motie toe om de mieima van alle categoriën van ondei wij vers te verhoogen van 500 op/600. Uezock van eeu oude kennis. De president van het gerechtshof te's-Her- togenbosch, jhr. mr. L. van Meeuwen, ont dekte Zaterdagavond in zijn buis een indringer, dien bij meende te herkennen als zijn oud- bediende Schoenmakers, thans te Antwerpen. Toen de man zag dat hg ontdekt was, beeft bij overhaast de vlucht genomen. De politie zette hem in de richting van Vught na. Zaterdagavond is Schoenmakers, de in sluiper bij jhr. mr. Van Meeuwen, te's-Herto- genbosch, gevankelijk van Rotterdam te 's-Her- togenbosch binnengebracht. De wijze, waarop hij, toen hi] zich ontdekt zag, wist te ontsnappen, is wel de vermelding waard. Jbr. Van Meeuwen vond, toen hij bij het vernemen van eeri niet te verklaren ge-tommel, de ronde deed door zijn huis, op het closet een man in hemdsmouwen, die hem dadelijk om verliep en naar boven holde. De man was zijn oud-bediende, die boven, door het opschuiven van een raam op een plat dak hoopte te komen, om van daar te ontsnappen. Sedert zijn ontslag was dat raam echter voorzien van een tralie werk. Dan maar weer naar beneden en door de keuken een uitweg gezocht. Daar was evenwel de keukenmeid op haar post, die, geassiteerd door den heer en me vrouw Van Meeuwen, hem hier den uittocht bellette, Schoenmaker wist zich los te rukken en draaide met zeldzame tegenwoordigheid van heest de keukendeur op 'slot. In het salon ging hij vervolgens jas en hoed halen en sloot de tweede dienstbode daar op, om het hoofd op de armen. Zóó trachtte by zyne gedactitee te verzamelen. Maar ééne gedachte verjoeg al het overige uit z(jn brein. Phyllis was een door-ec-door slechte vrouw een door-en-door slechte vrouw Dit herhaalde zich in zijn hoofd, slag op slag, als het tikken van een uurwerk, of als het dreunen vaa een mokerEn toch beminde h(j haar nog. Op eene vage, onomschrijfbare w(jze beminde hij Phyllis nog. De aantrekking mocht louter van puysieken aard wezeD, als het overschot van een grooten, langzaam wegsmeulenden hartstocht; maar toch, in spijt van al het gebeurde en van zijne volle bekendheid met haar onwaardig karakter, .beminde bij nog deze vrouw en wenschte by schier dat hy niet zoo plompweg de bittere, vernederende waarheid haar afge dwongen had. Het was eene worsteling tusschen zyne gevoel van eigenwaarde en zyne liefde. Menige inan had dienztlfden bitten n stryd gestreden dat wist by. Maar deze wetenschap maakte bem den stryd niet lichter. (Wordt vervolgd) vervolgens® kalm door de voordeur het huis te verlaten. De voorsprong, dien hij daaidoor op de politie kreeg, heeft hem echter niet mogen baten. Landverhuizers. Het stoomschip Campar.ello van de Uranium Steamship Cy. is Zaterdagavond naar Rotterdam naar Halifax en New-York vertrokken, met 10 kajuit en 2167 tusscbendekpassagiers. Met twee extra-treinen zijn Zaterdags vond aan bet Maasstion te Rotterdam aangebracht 1100 landverhuizers. Zij vertrekken Maandag naar Canada. Een schokkend voorval. Zaterdagavond had een schokkend vooral plaats in den schouwburg te 's-Gravenhaga. Een jongmenscb, naar schutting 20 a 25 jaar oud schoot zich op de trap, die naar den 3den rang leidt met een revolver voor het hoofd. Dr. Baëza, die de voorstelling bijwoonde, verleende de eerste hulp. Het bleek, dat de kogel in den rechterslaap gedrongen was. la hoogst bedenkelijken toestand weid de onge lukkige door den ziekenans van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Men vo. d geen enke papier bij hem, waat- uit kon worden afgeleid wie hij was. Een notaris verdwenen. Sinds eenige dageii is te Waalwijk verdwe nen de uotaris De Vocht, zonder orde op zijn zaken te stellen. Notaris De Vocht, een man van ongeveer 50 jaar, stond niet ongunstig bekend. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft reeds een onderzoek ingesteld, doch men weet nog met of en hoe groot een tekort aauwtzig is Noodlottig rijwielongeluk. Op Eik en Duinen te 's Gravenhage is Maandag een leerling der 5de klasse eener Hoogere burgerschool begraven, die bezweek tengevolge van een ongeluk, dat hem door een val met zijn rijwiel overkwam. Hij was n.l. tegen een zandhoop gereden in een op gebroken straat en bleek de lever te hebben gescheurd als gevolg van zijn val. Aanvankelijk was bezwaar gemaakt tegen zijn begrafenis, doch toen bleek dat bier een ongeluk was gebeurd zonder schuld van derden de lamp in de lantaarn bij het opgebroken straatgedeelte brandde tijdens het ongeval werd het ver lof tot de teraardebestelling niet geweigerd. liet drama te Oosterzee. »Nieuwsbl. v. Fr.« verneemt, dat op het lijk van de echtgenoote van ds. E. twee verwon dingen aan het voorhoofd zijn geconstateerd. Eerst dacht men men zag het aan voor een onbeteekenende huidafschaving dat deze veroorzaakt zouden zijn geworden door het uit het water halen 't kon toch heel wel zijn, dat het hoofd toen tegen den steenen walmuur was geschuurd. Ook konden ze wel een gevolg zijn van 'theen en weer rollen van bet lijk over de straatsteeneD, bij de poging om de levensgeesten weer op te wekken. Bij afwassching bleken bet echter twee vrij ernstige wonden te zjjn, waarschijnlijk toe gebracht door een hevigen slag met een bot voorwerp. Die slag moet wel zoo krachtig zijn geweest, dat het slachtoffer öf dadelijk er aan gestorven is, öf althans bewusteloos is geworden. Een schietpartij. In een der woningen met voortuinen aan het einde van den Rijswijkschen weg te 's Hage heeft zich Zaterdag 'n drama afge speeld, dat de geheele omgeving in beweging bracht. Daar woont bij zijn ouders in de heer R., iemand van 36-jarigen leeftijd, oud- rjjksontvanger te Overschie. Hij verkeerde sinds geruimen tijd in overspannen toestand en was dezer dagen bij den in de nabijheid wonenden inspecteur van politie Van Rossen komen vragen hem 's nachts -niet te komen hinderen met allerlei uitroepen, waardoor hij in zijn nachtrust werd gestoord. De heer Van Rossen vermoedde te doen te hebben met iemand die niet geheel wel bij het hoofd was en liet de zaak voor wat zij naar hij veronderstelde, was. Gisterochtend kwam de heer R. evenwel in den tuin van den politie-inspecteur en dreigde diens echtgenoote met een revolver. Mevr. Van Rossen vond het toen geraden de politie van het Huygenspark te waarschuwen, waarop haar man, die met zijn chef, den hoofdinspecteur Fundter de Beauchene, juist in het nabijgelegen Laakkwartier was, naar de woning van den beer R. ging om diens vader te verzoeken maatregelen te nemen dat dergelijke voorvallen, als waarover hg kwam klagen, zich niet meer zouden herhalen. 1 erwijl hij zich in de gang van het huis met den vader onderhield, klonken plotseling van boven revolverschoten, waarop de inspec teur ijlings achteruitstoof en het huis verliet. Met een politie-agent teruggekeerd, trachtten zij zich van den man meester te maken, doch deze bleef van uit zijn kamer, waar hij een grooten voorraad revolverpatronen had, voort gaan met schieten. De inspecteur en de

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2