kamers. zwarte- en gekleurde JAPONSTOFFEN. Nieuwe zending DAMESONDERGOEDtREN. Ter Neuzen. J. de Smidt-Pothoven. J. L. JURRIJ-HOEBÉ, Ter Neuzen. ""bliltenland. Burgerlijke Stand. Hoogwatergeiij ie Ter Neuzen. Advertentiën. J. D. DIJK, Prachtige keuze. Zie Etalage. Een wraakneming. De staking in Engeland. DAGEN. Voorm. Nam, Woensdag 20 Maart 2.51 3.5 Donderdag 21 3.21 3.35 Vrjjdag 22 3.51 4.7 Zaterdag 23 4.23 4.39 Zondag 24 4.58 5.19 Maandag 25 5.41 6.6 l Dinsdag 26 6.34 7.11 A. J- SCHOUTEN. van S. R. ELZINGA JACs. DE KOK O XI Ik V £Cb ML Cf- e ML S een prachtige sorteering het klimaat, opiumgebruik en andere oorzaken. Dan was bet nog eerst kort geleden dat hij iu de pers eene campagne had gevoerd tegen de politie van Bangkok. En ten slotte was het bekend dat de politie met gestolen goe deren al zeer vreemd omsprong en die veelal voor zich zeive behield. Commentaren op de verklaring van dezen gewezen politieken agent der Chineesche 1e- geering achten wij overbodig. De magistraat van Bowstreet besliste, dat de beschuldigde naar Singapore, waar zijne schuld aan het licht kwam, zal worden ge zonden, om er terecht te staan. Gent en omstreken zijn tegenwoordig de schouwplaats van menigen moord. Donderdag avond kwam daar een man, »Kuurde« genaamd, de herberg bionen, waar hij vroeger in de kost was geweest, maar wier eigenares hem de huur had opgezegd, omdat de »Kuurde« niet betaalde. Toen deze nu toch terugkwam, zette de broer van de eigeuares hem op straat. Beiden waren dionken. »Kuurde« bleet wat op straat voor de deur suffen, tot hij plotseling naar een vleeschhouwer in de buurt liep en daar voor 5 ceot gehakt bestelde. Terwijl dit bereid werd, liep hij er haastig met een vlijmscherp slac.itermes van t door. Daarmee begat hij zich weer naar het bier huis. Toen de broer naar buiten kwam, om hem nogmaals den toegang te beletten, viel »Kuurde« op hem aan en zette zijn knieën op dieus borst en begon het 'weerlooze licbaam als een dolle te kerven. De man was oogen- blikkelijk een lijk. De herbergierster kwam het eerst tot bezinning. Ze smeet den moorde naar een bierglas naar het hootd, dat hem boven het oog raakte. Deze vluchtte daarop, maar werd spoedig aangehouden. Een scheepsramp. Lloyds bureau meldt uit Eastbourde, dat het stoomschip »Oceana« van de P.- and O.-lijn Zaterdag in het Kanaal in botsing kwam met een bark. Een gedeelte der passagiers en bemanning zijn aan land gebracht; pogingen worden gedaan om de »Oceana« op strand te zetten. De »Oceanat zonk te 10 uur 10 miD. Het schip verliet Zaterdag Tilbury met bestemmiug naar Bombay. Naar gemeld wordt had het schip 16 passagiers le klasse en ongevper 30 passagiers 2e klasse aan boord. Alle passagiers waren te bed toen de aanvaring plaats had. Bij de pogingen tot redding van de schip breukelingen der »Oceanat is een der redding booten omgeslagen. De eenige dame die daarbij kon worden gered, miss Martorlnnes, is te East bourne iD een hotel opgenomen. Zij vertelde, dat haar vader en moeder met de anderen kinderen en nog 25 vrouwen zich iu de boot bevonden, waarschijnlijk zijn allen verdronken. Een der passagiers van de »Oceana« deelde mede, dat tijdens de ramp allen aan boord zich voortreffelijk gedroegen, behalve de Las- canen, die alleen op eigen redding bedacht waren. Dynamiet-ontplofiing. Te Bombay heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad. In de haven vlogen anderhalve ton dynamiet, in een drijvende loods opge slagen, door een nog onbekende oorzaak in de lucht. Negen Lascars, die in een boot zaten en de loods moesten bewaken, verloren bij de ontploffing het leven. Men heeft niets van de lijken der ongelukkigen kunnen terug vinden. Wat het geval zoo goed als geheel onbe grijpelijk maakt, is, dat de boot er een was, die doorging voor buitengewoon bestand tegen de werking van ontplofbare stoffen en dat de meeste voorzorgsmaatregelen waren genomen. Zelfs had men een afzonderlijk schip ingericht voor de keuken van de bemanning. Een gevaarlijke bandiet. Uit New-York wordt bericht, dat Sydney Allen, een der gevaarlijke bandieten van de »Allens gang«, in Virginia, die met zijn broeder eenige dagen geleden tijdens een zitting van de rechtbank te Hillsville eenige personen doodschoot, thans in banden van de justitie is. Na den moord in de rechtszaal had hij nog ingebroken bij een weduwe, die tegen zijn broeder had getuigd en ook deze van bet leven beroofd. De andere broeder Lloyd, die aan de recht bank bet eerste schot had gelost, werd Vrijdag eveneens door de politie, uit zijn schuilplaats gehaald. Zijn vervolgers hadden hem deerlijk toegetakeld, hij had drie schotwonden en een gebroken been. Gevolgen van speculeeren. Aan de beurs te Boston beproefde Dinsdag de bekende beursspeculant S. Lewinsky, die eenigen tijd geleden, tengevolge van mislukte speculaties, bijna zijn geheele kapitaal, tot een bedrag van eenige millioenen dollars had ver loren en zich dientengevolge in een toestand van zenuwachtigheid bevond, den makelaar Speuzer Hill van de firma F. Richardson and Hill, wien hij de schuld gaf van zijn verliezen, door messteken te dooden. Met moeite gelukte het een politieagent, Hill uit de handen van zyn aanrander te bevrijden. De aangevallene is ernstig gewond. Lewinsky werd in een sanatorium voor zielszieken ondergebracht. Nadat er weken lang alle mogelijke pogingen zijn aangewend, om overeenstemming te ver krijgen tusschen de mijneigenaars en de afgevaardigden der mijnwerkers, en. door tusschenkomst en met medewerking, van de regeering vele bijeenkomsten zijn gehouden, zijn Zaterdag de onderhandelingen afgebroken. Men staat nu precies gelijk als aan het begin der staking. De Regeering zal nu met een wets voorstel komen om een minimumloon voor de mijn werkers vast te stellen. Die minimumloonwet is Zaterdag reeds in den ministerraad behandeld en zal hoogst waarschijnlijk morgen bij het Lagerhuis worden ingediend. Op verzoek van den eer sten minister hebben mijneigenaars en mijn werkers gedelegeerden benoemd, die met de regeering over verschillende onderdeelen der wet zullen confereeren. Intusschen, zooals een Londensehe berichtgever reeds schrijft, bij de debatten in het Lagerhuis zal ongetwijfeld nog veel verzet tegen, deze wet blijken en op den verderen gang van zaken zal misschien nog van meer invloed zijn, dat onder de mijnwerkers in verschillende districten on tevredenheid begint te heerscben. Er komen uit verschillende plaatsen berichten, dat mijnwerkers ilen arbeid willen hervatten. En enkele mijnmaatschappijen zijn met het oog op deze stemming ondefr de arbeiders dan ook voornemens de mijnen open te stellen. Dat wordt o. a. gemeld van eenige mijn ondernemingen in Yorkshire, welke morgen weder zullen worden opengesteld op de oude voorwaarden, maar met de belofte, dat, indien in de wet hoogere loon-minima voor de arbei ders zullen worden vastgesteld, het te weinig betaalde later zal worden bijgepast. Men verwacht, dat in deze mijnen den arbeid zal worden hervat. Ook in Derbyshire en Noord-Wales schijnt de neiging om het werk te hervatten grooter te worden. Terwijl deze ommekeer in de stemming velen hoop geeft, dat een beëin diging van den strijd hierdoor zal worden bespoedigd, geeft aan den anderen kant het feit ook aanleiding tot ernstige vrees voor ongeregeldheden. En dat die vrees niet ongegrond is, toonen de berichten uit Schotland. Immers in Lanarks hire zijn al reeds onlusten voorgekomen, om dat de ongeorganiseerde arbeiders van eenige kleinere mijnen het werk hebben hervat. De georganiseerden liepen te hoop, om;de arbeids- willigen de hervatting van den arbeid te be* letten en botsingen met de politie waren hier van het gevolg. Naast de ellende en het gebrek door de staking veroorzaakt, komt dus nu bij den langen duur der staking ook nog het gevaar voor steeds ernstiger ongeregeldheden. De toestand overigens is ook zonder dat al ernstig genoeg en deze week zal het aantal gedwongen werk- loozen wederom met tienduizenden toenemen! In het noorden van Engeland zullen deze week nog honderden fabrieken wegens gebrek aan kolen en grondstoffen moeten sluiten. In Zuid en Noord-Oost Lancashire en Cheshire zullen 50,000 of meer textielarbeiders deze week het leger der werkloozen gaan versterken en men vreest dat voor het einde der week alleen in Lancashire Yorkshire 300,000 arbeiders buiten werk zullen zijn. Zoo zal het aantal stakers en werkloozen deze week wellicht tot een paar millioen stijgen. Een cijfer, dat zeker beter nog dan alle uitvoerige relazen een indruk kan geven van de geweldige ramp, die Engeland door deze staking heeft getroffen. En al wordt de beraadslaging in het parlement ook tot het uiterste bespoedigd, hoeveel tijd zal nog verlo ren gaan, indien dan eerst nog door de arbei dersorganisaties over de hervatting van den arbeid moet worden gestemd en vooral hoeveel tijd zal nog verloren gaan, doordat in de mijnen na deze weken van verwaarloozing want liet onderhoud heeft nu toch slechts zeer ge brekkig en onvoldoende plaats nog niet direct op de oude wijze zal kunnen worden gewerkt, zoodat eerst nog eenigen tijd noodig zal zijn om ze weer geheel in orde te maken. Zoo zal dus zelfs na opheffing der staking de kolenprodudtie in de eerste weken nog slechts zeer beperkt zijn. Volgens sommige bladen echter staan er ondanks al die noodlottige gevolgen van de tegenwoordige staking, nog ernstiger moeilijk heden te wachten. Er zijn, volgens enkele berichtgevers aanwijzigingen, dat dit voorjaar nog omvangrijkere arbeidsconflicten dreigen. De vakvereenigingenj n. 1. zonden plannen maken voor een algemeene staking in Mei. Reeds in het jongste najaar zouden de leiders van een der grootste vakbonden het denkbeeld hebben opgeworpen van een al- gemeene actie voor een stillegging van den arbeid in een omvang, zooals nooit te voren nog was beproefd. Misschien mag men deze zéér pessimistische berichten toeschrijven aan de wanhopige stemming, die de treurige toe stand in Engelands industreel leven thans wel moet te weeg brengen. Maar dat het in de Engelsche arbeiderswereld gist en woelt, de ervaring van het laatste jaar hebben dat wel geleerd en onmogelijk is het dus niet, dat Engeland ook voorloopig nog niet aan het einde der beproevingen is gekomen. TER NEUZEN. Geboorten 13 Maart. Catharina Johanna, d van Hendrik Moens en Maartje Esther Versluijs. 14 Maart. Theophile Eugene Frangois, z. van Aloijsius Franciscus van Hauwe en Anna Catharina Acke. Overlijden. 19 Maart. Jacobus den Exter. oud 74 j echtg. van Antonia Johannp, Dekker. Maria Kolijn, oud 9 m., d vau Frans en Janneke Maria van Aalst. Adriana Durink, oud 75 j., wed. van Willem Johannes Pichal. 13 Maart. Janna Hendrika Versluijs, oud 14 m., d. van Leunis en Anna Cornelia Moens. 14 Maart. Frangois Johannes Harms, oud 13 j z. van Cornelis en Sara van den Berge. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 8 Febr. Pieter de Ridder, oud 22 j., jm. en Maatje de Pooter, oud 21 jjd 15 Febr. Pieter van de Wegefvan Axel), oud 22 jjm. en Janna Cornelia Verstraaten, oud 22 jjd. 22 Febr. Willem Galle, oud 57 j., weduwn. van Cornelia Eekmati en Hendrika Adriana Stout- hamer, oud 39 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 18 Jan. Hendrik Cor nelis Moens, oud 22 jjm. en Cornelia Janneke Dees, oud 23 j., jd. Johannis Wilhelmus Koel (van Axel), oud 57 j., weduwn. en Kryna Snap, oud 42 jjd 25 Jan. Marinus Kaijser (van Ter Neuzen), oud 20 j., jm. en Tanneke Adriana de Ruijter, oud 20 jjd. 22 Febr. Pieter de Ridder, oud 22 j jm. en Maatje de Pooter, oud 21 j., jd 28 Febr. Pieter van de Wege (van Axel), oud 22 j., jm. en Janna Cornelia Verstraaten, oud 22 jjd. Geboorten. 19 Jan. Gerritje, d. van Cornelis Abraham Dees en Cornelia Janna Dieleman. 22 Jan Lourens z. van Pieter Florussen en Maria Hofman. 23 Jan. Jan, z van Jacobus Levinus van de Ree en Adriana de Putter. 27 Jan. Michiel Adriaan, z van Cornelis Feijter en Qeertruida Janna Verpoorle. 5 Febr. Suzanna, d. van Mattheus Willemsen en Elizabeth Neeltje Bakker 10 Febr. Pieternella Thona. d. van Dingeman Georgius Koop man en Neeltje Catharina Bevelander. 14 Febr. Francina Cornelia, d. Frangois Hamelink en Fran- goise Magdalena Allart. 15 Febr Jan, z. van Jan Riemens en Cornelia Janneke de Mul. 16 Febr. Cornelia Johanna, d. van Frangois Verstraten en Dingetje Jeleintje van Driel. 22 Febr. Pieter, z. van Jan Frëderik de Jonge en Jacomina Jacoba Dieleman 23 Febr. Cornelia, d van Aarnout Die leman en Maatje Riemens. Johanna. Suzanna, d. van Krin de Kraker en Cornelia Jacomina Dieleman. 26 Febr Adriana, d. van Jacob Dieleman en Adriana Willemsen. 27 Febr. Jacobus Cornelis, z. van Cornelis de Vos en Adriana Oppeneer. Abra ham Maarten, z. van Meeuwis de Regt en Catha rina Debora de Kraker. 28 Febr. Leuntje Elizabeth, d. van David Frangois Dieleman en Elisabeth van de Wege. 29 Febr. Maria Catharina, d. van Jozias Romeijnsen en Gerritje Hamelink. Overlijden. 18 Jan Tanneke Passira Maria Houg, oud 18 j d. van Jacob Hendrik en Hendrina Hen drika Wisse. 19 Jan. Neeltje Franse, oud 91 j., wed. van Jozias van de Velde. 5 Febr. Elisabeth Meeusen. oud 55 j., echtg. van Jan de Jonge. 7 Febr. Twee als levenloos aangegeven kinderen van bet msnn. geslacht van Cornelis Hamelink en Adriana de Brujjne. 26 Febr. Adriana Elizabeth van de Wege, d. van Levinus en Adriana Elizabeth Willemsen. I II11MB—MH illilII Hlll IIIIIIIITIIIIIUIII Heden overleed in den oudBidom van 68 jaar mijn geliefde echtgenoot, I. A. SCHOUTEN-Luyten. Ter Neuzen, 18 Maart 1912. Volstrekt eenige kennisgeving. Heer (Res. Kapt.) wenscht gaarne als be talende logee, met of zonder pension, inwoning bij nette larnilie of wed. Fr. Br. onder letter C. met prijsopg. en inl. aan het Bureau van dit blad. is dagelijks geopend tot het vervaardigen van mooie P O It T R E T T E N tegen ver minderde prijzen. Vraagt prijsopgave Pegamoid maten. Bamböu gevlochten in ve rschillendegrootten Nieuw groot Voordrachtenboek voor vroolijke partijen, bevattende 21 Komische scènes, Vroolijke Voordrachten, Coupletten enz. Prijs franco per post 0,55. INHOUD: Brief van Nathan Nathans aan zijn lieve meuiele. Brief aan Nathan Nathans, milicien infanterist te 's Hage, van zijn lieve memele. - Brief aan Nathan Nathans van zijn hartlap Rebekka Citroen. Brief aan Rebekka Citroen van haar beminde Nathannegien. Op de bruiloft. Juffrouw Mina. Bedelaarsroem. Zoo zijn er. Een Boer op leis. Hup! dat bruidspaar is magnefiek. Het snuggere boertje De Serenade. Oom Manus. Op het markt plein. Van een boer die kiespijn had. 't Kropwolder boertje. Leer om leer. Goedgekeurd voor den dienst. Bruiloftslied. De reis naar Rotterdam. De Pretmaker. St. Nicolaascadeau. Ü6 bedroefde Bart. Koopman Levie. Mozes Sinaasappel. Een reis met ongelukken. Dit boek is weder vervaardigd door den beroemden schrijver D. JUNIOR, van wiens hand ook o.a. verschenen De Grappenmaker Geestig en LuimigOolijk en VroolijkDe Vroolijke Guit, enz. Dit beroemde boek wordt na ontvangst van 55 cent in postzegels of per postwissel franco toegezonden door den uitgever, specialiteit in bruilofts- en feestaitikelen Oude Rijk-in-'t Jatstraat 66, GRONINGEN.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3