ONZE OOST: UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Atjeh. Staking Kolenmijnen. Kamerverkiezing Hoorn. Uit de groslijst van 11 voorloopige can- didaten is door de liberale kiesvereeniging «Vooruitgang* te Hoorn het volgende drietal gekozen 1. W. de Jong. te 's Gravenhage 2. jhr. R, R. L. de Muralt, te Zierikzee 3. mr. D. Fock, te 's Gravenhage. De definitieve candidaatstelling heeft plaats op Zondag 24 Maart a. s. De «Deli Cour van 20 Febr. schreef: Heden arriveerde in het Medan-hotel, op zijn doorreis naar Ivota Radja, de eerste lui tenant der infanterie Langenhage, die bij een patrouillegevecht in de buurt van Kota Tjané op 9 dezer gewond werd. Na reeds 5 dagen gepatrouilleerd te hebben met een groep, sterk 1 Ambonneesch sergeant, 1 korporaal en 14 manschappen, werd men plotseling beschoten door een tweetal met karabijn en sikin gewapende Atjehers. Bij een poging om hen te arresteeren, sloeg een hunner, die naderhand bleek een der voornaamste volge lingen van Panglima Oedjan te zijn, met zijn sikin (soort klewang) de linkerhand vau Lan- hage stuk. Te Kota Tjané werd het eerste verband gelegd. Luitenant Langenhage zal den 24en naar Kota-Radja vertrekken om aldaar in het militair hospitaal te worden opgenomen. Deli-nieuws. De «Sum. Post* heeft al eens meer de aandacht gevestigd op de onveiligheid in de omtrek van Perdagangan, de centrale kampong in Simeloengoen, waar vele Chineesche des perados worden aangetroffen. Enkele gevallen van den laatsten tijd werden het blad gemeld, dat hierop aanteekent «Het wordt daar steeds meer een centrum van culturesmen heeft er de Tandjong Koebaestates, Liberta, Kerasahan, Soengei Mangkeh en andere kebons geregeld komen er nieuwe bij. Politie vindt men er echter zoo goed als niet. Anderhalve oppasser, dat is al. Laboean Roekoe, waar de rolzaken van deze ondernemingen worden behandeld, ligt ongeveer 40 kilometer verPematang Siantar, waaronder de streek ambtelijk resor- teerd, 60 kilometer weg. Zoo zit men er feitelijk van veiligheidsmiddelen verstoken. Zou het niet tijd worden te overwegen of daar niet een adspiraut-controleur dient te worden gevestigd, die met behulp van een flinke politiemacht deze opkomende land bouwstreek schoonveegt van het gespuis, dat er nu ongestoord een briganten-leventje voert Door de bootwerkersvereeniging «Recht en Plicht* alhier is aan de H.H. Expediteurs het volgende schrijven gezonden De bootwerkersvereeniging «Rechten Plicht* te Ter Neuzen heeft in hare huishoudelijke vergadering van 6 Maart, na rijp beraad besloten het volgende ter Uwer kennis te moeten brengen Zooals U weet is de toestand in ons bedrijf, vooral met het oog op hetgeen in de laatste jaren zoo nu en dan is voorgevallen, èn voor U èn voor de bootwerkers onhoudbaar. Het ontbreken van een vaste loonregeling is o. i. de oorzaak dat zich herhaaldelijk minder aangename verwikkelingen voordoen. Daarom hebben wij ons in bovengenoemde vergadering bezig gehouden met het ontwerpen het berichtje betreffende de tweelingen, dat Phyllis juist gelezen had toen h(j in de kamer trad. Wel driemaal herlas hij het en nu eindelijk begon de waarheid voor hem op te gaan. Terwijl h(j den toestand begon te overzien, was bij wonderlijk kalm en koel. Het werd hem klaar, dat mevrouw Chichele de bedoelde aoonieme dame was, en dat Phyllis en Doris de tweelingen in kwestie waren... Dit dus was het geheim, dat zijn vrouwtje zoo zorgvuldig voor hem verborgen had willen houdenHet werd hem alles nu zoo doorzichtig als glasen gelijk vaak het geval is bjj eene crisis in het leven, bij kon bet nu alles rustig en zonder emotie overdenken. Phyllis zelf moest het hebben geweten. Waarom anders was zij naar deze boekenkast gegaan en had ineens den juisten jaargang er uit genomen Zij moest ten minste het feit zelf en den datum hebben gekend, zoo niet al de bijzonderheden van het geval. En dus moest zij hem wetens en willens bedrogen hebben. Het was eene bittere gedachte, en hij zat diep verslagen er bjj neêr. Werktuigelijk greep hij naar het gouden kokertje, dat Phyllis te Parijs op den tweeden dag van hnn buwelijksreisje voor hem had gekocht, en stak eene sigarette aan. En, zoo rookend, begon hjj weêr punt voor punt de zaak te van een loonlijst of standaard, die, mocht zij Uwe goedkeuring verwerven, een herhaling daarvan zal voorkomen. Het spreekt van zelf, dat werkgever en werknemer zich beiden aan de bepalingen, daarin vervat, hebben te houden en eveneens in beider belang, voor de richtige naleving te zorgen. Bij een nauwkeurige beschouwing vin dit ons werk, zal het U blijken, dat wij ons hebben laten leiden door de gedachteover het geheel moeten de arbeidsloonen in onze haven, met het oog op de concurrentie, die van onze naburige havens niet overtreffen. Wij twijfelen dan ook niet of U zult ons met een goedgunstig antwoord vereeren, doch wenschten, dat U ons het antwoord zond vóór of op 1 April 1912. Gaarne zagen wij echter, dat U kon be sluiten tot het houden van een conferentie, tusschen patroons en het bestuur en commissarissen der vereeniging, op een door U te bepalen dag en plaats, ter bespreking van de door ons ingediende loonstandaard. In de hoop een spoedig en goedgunstig bescheid Uwerzijds te mogen ontvangen, teekenen wij met de meeste hoogachting. De arrondissements-rechtbank te Rot terdam heelt ter benoeming van een 4den kantonrechter aldaar opgemaakt de volgende alphabetiscbe lijst van aanbeveling Mr. E. S. Hollander, advocaat en procureur kaDtonrech ter- plaats ver vanger aldaar. Mr. A. Oudegeest, kantonrechter te Schoon hoven. Mr. G. W. F. Wentholt, kantonrechter te Ter Neuzen. Wegens oplichting is Maandag naar de gevangenis te Middelburg overgebracht, een zekere A. B., atkomstig uit Friesland, die sedert eenige dagen alhier verblijf houdt in een volkslogement. éHj had van een handelaar een zakkenopbeffer van 25,-1- besteld. Toen deze aan hem was afgeleverd had hij die niet betaald, maar onmiddelijk aan een ander verkocht voor ƒ4,— Te Sluiskil geraakte Maandag een bijna tweejarig kind van P. M., in 't kanaal. Hoewel het kind door K. Riddering en J. de Klerk bewusteloos op het drooge werd gebracht wist mej. Uit den Boogaert-van de Putte, verloskundige aldaar, na een kwartier lang kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, de levensgeesten weer op te wekken. Zaterdagavond had op de bovenzaal van de wed. J. Platteeuw de Jaarlijksche Algemeene vergadering plaats vau de vet- eeniging «Hulp in Nood*. Deze vergadering was door een lOOtal leden bezocht. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer De Haan Thomann, werd bij herstem ming gekozen de heer Iz. Wisse. Uit de rekening van den kassier bleek dat de ontvangsten bedroegen 1904,42 en de uitgaven 2417,68, alzoo een nadeelig slot van f 513,26. Het kapitaal der veree riging bedraagt thans f 4212,77. Aan ziektegeld werd uitgekeerd aan leden beneden de 50 jaar f 1471, en aan iedeD boven de 50 jaar f 78,—. Het aantal, gewone leden bedraagt 2Q7 dat. der buitengewone 68. Te betreuren valt, het dat enkele buiten gewone leden hun lidmaatschap van deze zoo nuttige vereeniging hebben opgezegd en d-n leden werd er dan ook opgewezen toch voor al zoovee! mogelijk te trachten nieuwe buiten gewone leden aan te werven. Verder werd nog met groote meerderheid overwegen, langer toevende hjj al datgene, dat Pnyllis en hem in het bijzonder betrof. Een geluid riep hem tot de werkelijkheid terug. Hij schrok op Er draaide iemand zachtjes aan deurknop tot tweemaal toe - en daarna niet weder Lionel grijnsde, terwijl h(j oprees, zonder echter de dear te openen. Hij voelde zich op dit oogeublik niet in eene stmeming om Phyllis te ontmoeten, en hjj vreesde dat hij onder den druk der onverwachte onthulling óf te veel, óf te wei nig zeggen zou. Liefst dus wilde hij de on aangename explicatie uog maar wat verschuiven Nu giDg hij weer naar de boekenkast en nam bet andere boekdeel, dat bij eerst met zjjnen zakdoek afstofte. Hij legde het op de tafel en ging wtêr zitten. Hij opende het en sloeg de maand Mei op, om te zoeken naar het portret van de tweelingen, waarhego de latere Dummers verwezen. In het eerste nummer der maand, vau het geval melding makend, wareu portretten van den heer eu mevrouw Jerningham de eerste naar bet uiterlijk een reeds ondacbtig, kregelig gehumeurd en fattig gekleede man en de laatste meer dan ooit het evenbeeld van Phyl lis. In het daarop volgende Dummer prijkte het konterfeitsel der tweelingen, kleine meisjes tusschen de drie en vier jaar, bei koonaar als Pnyllis en Doris, zelfs op dezen leeftijd reeds. van stemmen besloten een wijziging te brengen in het Huishoudelijk Reglement, betreffende de uitkeering bij ziekte. jBij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Purmerend, de Th. Cb. Daey Ouwens, thans notaris te Hulst. Het is thans zeker, dat te Koewacht op Nederlandsch grondgebied, te midden in de kom der gemeente, een zusterklooster met bijzondere meisjesschool zal komen. Deze week zijn de noodige perceelen aangekocht. Het huis van wijlen den heer H. D. JJsebaert zal tot klooster worden ingericht en daar achter in de Kerkstraat zal een nieuwe school met 6 lokalen verrijzen. Door B. en W. alhier is benoemd t- t adjunct-opper brandmeester de heer G. J. Balkenstein Jr. Door Ged. Staten van Z-eland is be schikt op het adres vac, H. Koelraans c. s., waarin verzocht werd het besluit van den gemeenteraad tot het oprichten eener Hoogere Burg. School te vernietigen ot te schorsen tot bet. tijdstip dat de rijks-subsidie bekend is. Ged. Staten hebben geantwoord, dat zij niet bevoegd zijn aan het verzoek te voldoen. Uit de Ruhrstreek seinde men gisteren avond, dat volgens genomen besluiten de mijnwerkersstaking is geëindigd. Brutale inbrekers. Toen men Zaterdagmorgen het in het perceel Nieuwendijk 150 te Amsterdam ge vestigde parapluien- en bontmagazijn der firma Lorjé opende, bleek dat ongenoode gasten door middel van opensluiting een bezoek aan den winkelehadden gebracht. Een vijftal bonten kragen waren medege nomen, voorts eenige andere artikelen en uit de cassa een bedrag van ruim f 10. De waarde van het ontvreemde bedraagt ongeveer f 80. Minder om de totale waarde van het ont vreemde dan wel om de groote brutaliteit, die uit de daad spreekt, trekt deze opensluiting de aandacht. Den geheelen nacht wordt op den Nieuwen dijk door de politie en de verschillende be wakingsdiensten gesurveilleerd 't is bovendien een der stadsgedeelten, waar dag en nacht door geregeld vrij wat menschen passeeren. En toch gebeurde daar een opensluiting, door niemand opgemerkt en vertoont deze daad groote overeenkomst met het gebeurde in de Utrechtschestraat 21. Politieagent «loodgevondeu. Zaterdagnacht is de agent van politie 2e klasse J. Jolen, surveilleereude te Delfshaven, in een 2 Meter diepen kelder gevallen. Toen hij niet op zijn post terugkwam ging men zoeken en vond men hem om 4 uur Zondag morgen met het hoofd naar beneden in ge noemden kelder liggen. De man had twee ernstige hoofdwonden. Een ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. Men gelooft niet aan misdaad, doch dat de politie agent door de duisternis is misleid. De man laat vier kinderen achter. Er was bier ueen vergissing mogelijk en zoo er tevoren nog eenige twijfel mocht nebben bestaan, d«u was nu de proef op de som ge leverd. Lionel bekeek Ijet portret heel zorg vuldig in alle trekjes, aelfs met behulp vau een vergrootglas. En niet alleen de gelaats- vorm, maar ook wezen en uitdrukking stemden tusschen moeder en dochter vol i askt overeen. Eu terwijl de jonge man zich van dit alles zoo vergewiste, ontsuapte hem onbewust e n gekreun de eerste uiting van hetgeen er omgiug in zijn gemoed. Welk een toestaud toch was hem daar geopenbaard geworden Phyllis' moeder eeae gevoniste moordenares En h(j wist wat dit in deze wereld vol con venties beteekenen zou, indien het ooit bekend werd. Het grootste wonder scheen hem, dat het reeds niet laog tevoren ontdekt eu ruchtbaar geworden was. En nu mevrouw Jeroingham op bet punt stond van uit da gevangenis ontslagen te worden, leek 't uit hieven vau herkeniug onwaarschtjnHiker dau ooit. Eu wat zou er uit velgen Dat de jonge vrouw, op welke hij zoo trotsch was eu die hjj had geïnstalleerd als meester- resse in zijn oude huis, door de gausche om geving zou worden nitgestooten en geschuwd en dat hjj zelf dazeu smaad met haar zou moeten deelen Maar het ergst van allen vljjmde en schrijnde hem de gedachte, dat Pnyllis het alles moest geweten hebben en toen op hem en zjjne liefde niet genoeg bad vertrouwd, om het hem te zeggen. (Wordt vervolgd. Hoe uien een sul 't smokkelen leert. Men schrijft uit Tegelen (L.) Donderdagavond om half tien was het in het veld bij het klooster «De Oude Munt* een herrie van belang, 't Leek wel of het geheele kommiezencorps een bende smokke laars op de hielen zat. Revolverschoten knalden onophoudelijk en aan schreeuwen en roepen geen gebrek. Bij navraag bleek echter, dat er heel iets anders gaande was. Een stuk of wat grappenmakers hadden er een kameraad tusschen genomen. Ze zouden hem 't smok kelen eens leeren. In een pannenloods aan den weg naar de Duitsche grens stonden drie zakken suiker. Die moesten weggehaald en naar Venio gebracht worden. Met z'n drieën slopen ze er heen de leerling-smokkelaar in de achterhoede. De twee snaken grepen de zakken beet, twee met krullen en een met zand, namen gauw ieder de lichtste en lieten den zwaren zandzak voor no. drie. Toen ging 't langs modderige veldpaadjes in de richting van den grooten weg naar Venlo. Maar vlak bij de Oude Munt moest over een beek gemanoeuvreerd worden. En daar zaten een paar andereu van het gezel schap, weggedoken onder struikgewas. De zware zandzak belemmerde de bewegingen van den nieuweling terdege eu net als hij den sprong zou wagen, daar brulde 't hem tegen «haltrijksambtenarengevolgd door het lossen van drie, vier revolverschoten a bout portant. Of de schrik zijn beenen deed dubbelslaan, is niet te zeggen, maar dit is zeker, dat bij met zandzak en al in de beek terecht kwam en plassend en struikelend door het water voortrende, onder luid ge schreeuw en druk schieten, achtervolgd door de pseudo-kommiezen. Dit spelletje van smokkelen-leeren her haalt zich trouw telkens na het verloop van een paar jaar en het is er al mede, als met de 1 April-grap altijd weet men een slacht offer te vinden. De hyena's van «leu Biesbosch. Te Werkendam is, zooals wij dezer dagen meldden, gevangen genomen en naar 's Her togenbosch overgebrachi de beruchte H. P., de scbnk der Biesboscbpolders, meer algemeeu bekend onder den n.arn van «de kikker*, vroeger woonachtig te Sliedrechtde laatste jaren of in de gevangenis dooi brengende of door zijn dieverijen de polders onveilig makende. Nauwelijks was «de kikker* uit de gevan genis ontslagen ot hét plunderen der keten nam weder een aanvang. Altijd had dit op Zater dagavond of Zondag plaa 8 wanneer de werklie den naar bun dorpen waren teruggekeerd eu werd eerst een roeiboot of aakje gestolen, waar mede de strooptochten werden ondernomen. Toen hij met zekeren R. v. L. nabij Wer kendam door den onbezoldigdeu rijksveldwachter en enkele burgers werd achtervolgd, loste hij uit etn gestolen geweer, geLden met scherpe patronen, twee schoten. Thans zal hjj zeker wel voor geruimen tijd onschadelijk worden gemaakt. De j invoelen van de koningin van Siaiu. Vrijdag 1.1. weid voor de politie-rechtbank in Bowstreet te Londen de uilleveringszaak van Jules Paul de Boseck, zich ook wel Chillswoilh noemende, behandeld. De openbare aanklager, Bodkin, las liet. verhaal voor, dat de beschuldigde gaf van de- wijze, waarop de gestolen juweeleu te Bangkok in zijn bezit gekomen waien Omstreeks medio Juni 1909 bevond hij zich met eenige andere Europeanen in een speel huis, dat diebt bij zijn huis was gelegen. Hij had geluk en kon met eene winst van omstreeks f 1800 huiswaarts keeren. Nu was het alge meen bekend bij het personeel in de haven en op de schepen, die zich daar bevonden, dat beschuldigde, ondanks zijoe qualiteit als ambtenaar bij het bavendepartement, niet onaardige bijveidiensten maakte als geld schieter. Een «krani* (schrijver) «an een der schepen had in het speelhuis ongeveer hetzelfde bedrag verloren als de Boseck had gewonnen. De man vroeg laatstgenoemde om bem op een kistje met juweelen een voorschot van omstreeks f 900 te geven, op welk verzoek de Boseck was ingegaan. Daags d.a.v. kwam de man terug om te zeggen, dat hij geld verloren had en nu het kistje te koop aanbood. De- Boseck had hierop gevraagd, hoe de man aan die juweelen was gekomen en toen ver nomen, dat zij waren gestolen. Desondanks ging beschuldigde op de transactie in en voor een bedrag van nog eens circa 450 ging het kistje, dat een waarde van 98.000 in hield, over in zijn bezit. Gevraagd waarom hij de politie niet met bet geval in kennis had gesteld, zeide be schuldigde, dat hij daar drieërlei reden voor had gehad. In de eerste plaats zag hij op tegen al de moeite, die voor hem daaruit kon voortvloeien, wegens slechten staat zijner ge zondheid hij leed aan aangezichtsverlam ming en herseuaandoening, tengevolge van

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2