Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HINDERWET. €ene mooie gedachte. 't Kotnt in orde. Kit den jjaad. Openbaar Lager Onderwijs. No. 2251. Woensdag 13 Maart 1912. 23e jaargang ft gewijzigde aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, Openbaar Lager Onderwijs. Gemeenteraad van Ter Neuzen. me ABONNEMENTSPRIJS: Pw 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by Tooruitbetaiing. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere. Nu IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver> minderd tanet. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verscbynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn van 12 Maart 1912 tot nadere aan kondiging. Ter Neuzen, den 12 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ouders, die hunne kinderen aan onderstaande lessen willen doen deelnemen uit, daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie vóór 1 April 1912. a. meer uitgebreid lager onderwijs: b. onderwijs in de vreemde talen en wiskunde aan de avondschool van school B. Ter Neuzen, 12 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Aanvragen tot toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan vóór 1 April 1912 voor wat de scholen A, B en C betreft ter gemeente secretarie en voor wat school D te SLUISKIL betreft by het hoofd dier school. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen minstens 6 jaar oud zijnde of althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende Ter Neuzen, 12 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. En zoo kwamen we Zaterdagvoormiddag al weer bij elkaar. Hoewel nog een paar andere zaken aan de orde waren gesteld, was deze toch alleen belegd om nog wat over de H. B. S. zaak te spreken. Een drietal onzer collega's hadden deze vergadering aangevraagd. Het motief? Dhr. v. d. Lubben en een 80-tal anderen hadden alsnog adhaesie betuigd met het vorige adres. Andere gezichtspunten deden zich evenwel niet voor. De belangstelling was voor onze plaats ongewoon groot. Velen konden niet meer worden toegelaten. Ik mag die belangstelling wel. Moge ze zich meerdere malen uiten en dan zonder dat de hartstochten zijn opgezweept. Het doet ons altijd goed, dat de gemeente naren medeleven in het wel en wee hunner gemeente. Het blijft intussehen te bejammeren, dat hij zaken, die nog heel wat gewichtiger wa ren, van dusdanige belangstelling minder te bespeuren viel. Het onverwachte en bovenal het hartstochtelijke oefenen eene ongekende aantrekkelijkheid uit. Het dramatische zit in ieder mensch. Met aandacht werd de lange rede van den Heer de Jager aangehoord. Zijne kalmte en gemoedelijkheid lieten hem nu en dan vol komen in den steek. Wie het nog niet wist, leerde den Heer de Jager als een vurig en hardnekkig tegenstander kennen. Voor ons was het niets nieuws, omdat wij weten, dat hij tot die kleine groep behoort, die tegen eene H. B. S. gekant zijn, al kost deze zelfs geene cent aan de gemeente. Toch bleef hij zich zooverre meester, dat hij, hoe het hem misschien ook mocht toelachen, niet met het denkbeeld van den heer Den Hartigh medeging, die meende, dat de voor standers hun mandaat maar moesten nederleg- gen, volgens ons een absurd idee, en zooals de heer De Jager zeide, met zijn anti-rev. beginsel volkomen in strijd. De heer De Jager was zoo practisch, om vooral over de finantieele kwestie te spreken. Hij noemde vele verbeteringen, die nog moesten plaats hebben. Wie hem goed heeft gevolgd, is zeker evenals ik, tot de conclusie gekomen, dat het er met onze finantiën, dank zij het goede beheer, niet zoo kwaad voorstaat en dat derhalve het gunstigste tijdstip voor een H. B. S. is gekozen. De onderteekenaars van het eerste adres kunnen m. i. gerust zijn. De werkman en de kleine burgerstand zal niet noemenswaard, de meesten in het geheel niet, belast worden. Noodzakelijke verbeteringen zullen evenmin achterwege blijven. Dit hebben eenige besluiten onzerzijds reeds getoond. Veel hebben mijne partijgenooten niet gezegd. Waartoe diende het ook De voorz. beantwoordde de verschillende sprekers. Hij sloeg den spijker op den kop, toen hij zeide, dat iedér den ondergrond van den tegenstand wel kende. Ieder voelde toen, dat de heer Visser gelijk had. Wie dhr. De Jager hoorde over een adres aan de Koningin, weet, dat de felle en on verzoenlijke strijd nog niet uitgestreden is. Mooier zou het zijn, dat in een adres aan de Hooge Regeering algemeen opgekomen werd voor ons goed rechtbuiten allen partijstrijd om. Dat is de eenige goede weg voor elk, die het wèl meent met onze stad. Een mooi idee, een idee aan de verwezen lijking waarvan in ons door partijschappen verdeeld kleine landje eens ieder rechtgeaard Vaderlander mee kan doen, oppert een in zender in de Nieuwe Rotterd. Cour. In het volgende jaar zal te midden van den politieken strijd, maar daarnaast, daar vèr boven staande, gevierd worden het eeuwfeest onzer nationale onafhankelijkheid. Deze herdenking zal op verschillende wjjzen plaats hebben en ééne der manieren, waarop men zich uit, zal zijn het inrichten en houden van verschillende tentoonstellingen, waarvan sommige een algemeen, andere een meer plaatselijk karakter dragen. De inzender in de »N. Rott. Ct.* herinnert er aan, dat vooral niet mag verzuimd worden eene Indische tentoonstelling. Hierover schrijft hij o. a. »Eene Indische tentoonstelling staat toch in direct verband met de herdenking van het nationaal jubileum. Zoo Nederland met zekeren trots mag terugzien op de jaren van het koninkrijk, dan is het gunstig resultaat voor een groot deel te danken aan de allerkrachtigste hulpbron, die ginds onder de tropen te vinden is. Van daar zijn honderden millioenen gouds toegestroomd duizenden en duizenden Neder landers hebben er een breed arbeidsveld ge vonden, dat zonder het bezit van dit kostelijk Insulinde nimmer voor hen geopend zijn zou Zoo Nederland, ondanks zijn klein oppervlak in onzen tijd van groote machts-ontwikkeling niet gezonken is tot staatje van den aller- mi-nsten rang, het is allereerst te danken aan ons koloniaal bezit Daarna herinnert de schrijver aan onze eerste koloniale tentoonstelling in 1883, als bescheiden onderafdeeling van de in dat jaar te Amsterdam gehouden internationale ten toonstelling. Een navolging van dat voorbeeld zou toonen, dat er nog geestkracht in Holland is. De tijd is er gunstig voorwant wat is niet geschied sinds 1883 In Atjeh komen rust en vredeBorneo, dat. lang gesloten eiland, is doorkruist en staat voor het grootste deel onder Nederlandseh beheerin Bah, Lombok en Celebes hetzelfde verschijnsel. En hoe is sedert ook vooruitgegaan onze wetenschappelijke kennis van Indië, en ook van de Indische kunst. In den loop dier dertig jaren hebben o. a. de groeptentoonstellingen dervereeniging »Oost en West* groote vorderingen aangebracht en ook de Indische kunstnijverheid zou onge twijfeld kunnen rekenen op belangstellende medewerking van het Indische gouvernement. De schrijver besluit: »Daarom zou eene herhaling, eene verbetering van 1883 eene eer voor Nederland, eene weldaad voor ons mooi Insulinde zijn Wij kunnen weinig voor de verwezenlijking dezer schoone gedachte doen, maar spreken onze oprechte sympathie uit voor eene idee, zoo eeht nationaal als deze. Ja, t komt in orde. Er is een nieuwe Bond in 't zichteen Boerenbond, en wel een «Christelijk Protestantsche* Boerenbond. Dat is weer een heele vooruitgang voor onze afgescheiden en Christelijk-historische boertjes. Tot heden was er wel een Roomsche Boerenbond, maar daar hoort een echte Prote stant niet: hij wordt er toch maar wat scheel aangezien, Schijnbaar heeft de Bond groote plannen, maar de hoofdzaak is toch de kudde by me kaar houden en voor besmetting te vrijwaren, 't. Is heel goed, zegt De Standaard," dat er scheiding is volgens geloofsovertuiging. En dan zal er ook werk gemaakt worden van het lager-landbou wonderwijs. Tot nog toe wordt dit hoofdzakelijk gegeven door on derwijzers van de Openbare schoolmaar veel vrome boeren willen daar geen gebruik van maken het kan toch gebeuren zoo zegt De Standaard dat het onderwijs in de kunstbemesting en de verklaring van natuur verschijnselen zich niet altijd aanpast aan. Gods woord. Daarom zullen de «Christelijke* onderwijzers aangespoord worden om ook een landbouwacte- te halen. Mooi zoo. Die «Christelijke* onderwijzers zullen nu eerst gaan kijken, of er ook wat in den bijbel te vinden is over de kunstbemes ting. En dan krijgen we in het vervolg ook «Christelijk* kaïniet, «Christelijk* superphos- phaat, «Christelijke* Chilisalpeter, «Christelij ke* eigenheimers, en wat er maar meer «Chris telijk* te bedenken is. 't Komt wel voor mekaar. Zitting van Zaterdag 9 Maart 1912. oorzitter de heer A. Visser, waarnemend burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De Secretaris leest de notulen der vorige raadszitting, die, na voorzien te zijn van eene enkele opmerking van den heer Drost, worden goedgekeurd. De Voorz. deelt mede, dat deze vergadering is belegd, op verzoek van de heeren De Bruijne, De Jager en Scheele, die wenschten, dat de Raad de al of niet uitvoering van het besluit tot oprichting eener gemeentelijke H. B. S. in nadere overweging zou nemen, overeenkomstig den wenseh van vele inge zetenen. Aan de orde is thans I. Ingekomen stukken. Een adres aan den Raad, onderteekend door den neer L. van der Lubbe en 87 ingezetenen, waarin deze te kennen geven, dat zy, allen kiezers voor den gemeenteraad, niet in de gelegenheid geweest zijn, het adres, aange boden door 871 ingezetenen inzake de voorge nomen stichting eener H. B. S., te teekenen en er prijs op stellen, alsnog hunne instemming met genoemd adres te betuigen. Dhr. De Jager licht, in verband hiermede, toe. waarom deze vergadering is aangevraagd. Bij elk belangrijk plan, dat de gemeente- financiën raakt, zegt spreker, worden steeds en overal de ontwerpen met volledige begrooting den gemeenteraadsleden voorgelegd en zelfs vooraf ter hunner kennis gebracht. Geschiedde dit ook bij de behandeling over de oprichting eener H. B. S. in de vergadering van 28 December De cijfers, waarmede men nu in de laatste zitting voor den dag kwam, konden toen niet gecontroleerd worden. We werden gewoonweg overbluft Ons inziens behoort daarom eerst thans eene beslissing in deze zaak te worden genomen. Verder vervolgt spreker: Niet alleen van a. r. zijde is geprotesteerd tegen het besluit tot oprichting eener gemeentelijke H. B. S., doch met het oog op de financieële zijde der zaak, zijn er van alle kanten stemmen tegen opgegaan. Wanneer wc ons nu, aldus vervolgt dhr. De Jager, plaatsen op het standpunt van dhr. Drost, (dat we overigens niet innemen), dat zoolang de RaadRaad is, d. w. z.Y de meer derheid der kiezers vertegenwoordigthij alleen verantwoording verschuldigd is aan zichzelf en rekenschap van zijne daden geeftvoor zoo ver en ten tijde zulks hem geschikt voorkomthebben we gemeend, dat de vrijzinnige meerderheid thans op haar besluit zou wenschen terug te komen. Waar dhr. Drost in de vorige zitting op merkte, dat de opbrengst van den H. O. gedurende de laatste 20 jaren aanzienlijk is vooruitgegaan, vergat hij daarbij op te merken, dat de bevolking van Ter Neuzen in die jaren ook dermate is toegenomen. Ook heeft dhr. Drost er toen op gewezen, dat er 1000 zou vrijkomen, indien we van de leening 1907 slechts aflosten, wat we verplicht zijn, n. 1. 250 inplaats van 1250. Is dhr. Drost vergeten, dat hij die schuld echter ten spoedigste wenschte te delgen, omdat beweerd werd, dat daardoor het materieël der beerruiming zoo vlug moge lijk zou betaald worden en bestond er geen vrees, dat dit materiaal spoedig versleten zou zijn Uit de mindere inschrijvingssom voor de faecaliën weten we nu reeds dat er een schadepost zal zijn van 400 op bet cijfer der opbrengst van den beer zelf. Meri leze slechts de raadverslagen uit de dagen, toen de zaak der reuklooze beerruiming werd behandeld. Voorts denke men aan de mindere opbrengst der schoolgelden, tenge- iked TER \EIZE\SCH VOLKSBLAD. De Burgemeester voornoemd A. VISSER, Lo. Burgemeester. Burgemeester en Wethouderg van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie tor visie is gelegd een verzoek van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation te Ter Neuzen, om ver gunning tot het bouwen eener inrichting, dienende tot bet opstapelen en bewaren van steenkolen, op het perceel kadastraal sectie G no. 1585. en dat op Maandag, 25 Maart 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadlmize dezer gemeente, ge legenheid zal worden gegeven om tegen het maken, dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mon deling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 11 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaulden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenenteneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1