UIT ONZE OMGEVING" Kerknieuws. Rechtszaken. Hij wilde het echter niet gelooven, ging naar de plaats toe, waar hij den vorm door de alang alang had zien sluipen en moest tot z n schrik ontwaren, dat de koelies werkelijk gelijk hadden. Het was inderdaad een menschelijke gedaante, welke daar lang uit gestrekt op den grond lag. Voor de jagers was natuurlijk de avond geheel bedorven; hun jachtlust'was voorbij. Ze namen den gewonde op en pikoelden hem behoedzaam naar de naast bij zijn de desa, waar ze de wonden onderzochten. Deze bleken echter niet levensgevaarlijk te zijn. Er was een looper den man in den nek gedrongen, een paar andere korrels in den linkerarm en nog enkele in de dij. De heer A. is onmiddellijk naar Djapanan gegaan om een karretje te halen, ten einde den gewonde zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis te transporteeren. De jagers hebben het ongeluk aan den officier van justitie ge rapporteerd. Woensdagavond hield de heer Blees uit Zaandam voor de afdeeling van «den Volks bond ter Bestrijding van Drankmisbruik« een rede over Huisvlijt*. In welgekozen, kernachtige bewoordingen opende de voorzitter, de heer Vooren, de ver gadering en men kon het hem aanzien, dat het ook hem speet, dat voor een dergelijke actie, waarvoor zulk een uitstekend voorvechter zijn wapenrusting had aangegespt, niet meer belangstelling werd getoond. In een breedvoerig betoog zette de spreker het doel en streven van «Huisvlijt* uiteen en voerde de aanwezigen in den geest op dat breede terrein, hetwelk reeds bearbeid en op dat, het welk nog open ligt voor haar doel. In deze rede lag poëzie, ze was philosophisch, populair wetenschappelijk en practisch tevens. De heer Blees had tal van aardige snuisterijen medegenomen, om het publiek te laten zien, uit welke nietige grondstoffen men kunstige voorwerpen kan knutselen en hoe langs dezen weg het talent kan worden opgevoerd tot het vervaardigen van iets grootsch. We weten, dat bij vele Neuzenaars sympathie bestaat voor deze genius van veler huiselijk geluk. Bewijzen dat niet de inzenders van onze huisvlijttentoonstellingen en was het zelfs den geachten spreker niet bekend, dat ver schillende personen uit onze veste, ook elders lauweren oogstten voor hun' noesten arbeid in vrijen tijd Ten slotte citeeren we de volgende woorden van dhr. Blees *Hen ieder kan meer dan hij meentDe Huisvlijt is het die de ledige uren vult, die de verveling verbant, die de energie opwekt, die de fantasie aanzet tot scheppen, die het individueele doet uitkomen, die vaardigheid van hand en oog verhoogt en het gevoel van eigenwaarde in den mensch verlevendigt. Zij, de krachtige bondgenoote van ouders en op voeders, zij is de paedagogiek van de daad Zonder te beweren, dat «Huisvlijt* een algemeen wondermiddel is tegen alle mogelijke ondeugden, en dat zy alle huiselijke en maat schappelijke ellende zal wegnemen, was spreker er van overtuigd, dat ze een der steunpilaren kan zijn van veler welvaart en de ondeugd bestrijdt, waar ze kan. Na een hartelijk woord van dank aan den redenaar en een opwekking aan 't publiek om lid van deze afdeeling tegen Drankmisbruik te worden, sloot de Voorzitter de vergadering. ^oor de Ter Neuzen van Volkson derwijs zal Donderdag e. k. den heer Dr. van nuchter, niet bijzonder groot kortom, het viel haar in alle opzichten tegen. Evenwel, er waren deftige vertrekken in vooral het groote salon en de leeskamer, die beide met hooge vensters aan het terras lagen. Lionel vergezelde zyne vrouw, alles toe lichtend met eene geestdrift, die in Phyllis nog te meer een geest van contradictie wekte en eene neiging tot critiseeren. „Sommige kamers zyn ontzettend somber," zeide zy „maar misschien kan daarin door eene andere schikking wel verbetering worden gebracht Alleen het slaapkamerameublement is kortweg onmogelijk. Het is verouderd en toch niet ouderwetsch, en leelijk en plomp zonder waarde te bezitten. Dat alles zal ge- oeel moeten wordeu vernieuwd. Ik voor my, ik kan in zoo'n wormstekingen rommel niet slapen. Wy moeten dadelijk iemand van Waring laten komen. En om te beginnen zullen wy een behoorlijk modern paar tweeling ledikanten bestellen, in plaats van die af schuwelijke antediluviaansche getimmerten. Zy sprak kribbig en half met den wil om hem te sarren, geërgerd als zy was door zyne zelfbehsaglyke ingenomenheid met zyn eigen huis. Lionel's gezicht verried zyne diepe ontstemming over hare woorden, en by deed er ook het zwijgen niet toe. „Ik zie niet in wat er aan mankeert," zeide hy bits. „En bovendien zit 't er zóó der Me uien spreken over samenwerking tus- sc'nen school en huis klachten over onze bal- dige jeugd enz. De heer van der Meulen staat bekend als een aangenaam, goed en kun dig spreker, en als ijveraar voor het openbaar onderwijs. Het zal ons dus niet bevrienden, als velen optrekken om hem te hooren. In het bijzonder zal de afdeeling prijs stellen op het bezoek van dames. Met ingang van 18 April wordt de heer H. Verhulst, kapitein der vesting artillerie^ alhier, gedetacheerd naar (Je leger plaats bij Oldebroek (Veluwe) tot het volgen van een cursus bij de artillerie-schietschool. Gisteren omstreeks drie uren zagen we boven de Noordstraat een luchtbal loA drijven in de richting Noord Oost, den kant van Zuid-Beveland op. Juist boven de stad werd zand uitgeworpen, waardoor ze plotse ling hooger steeg. Vermoedelijk werd dit gedaan met het oog op de nabijheid van de fechelde. Sommigen beweren, dat men met behulp van een kyker twee menschen in het schuitje waarnam. Naar we vernemen is aan de directeuren van het bioscope-schip «Alhambra Flottante«, die alhier reeds nu weer een voorstelling wenschten te geven, geen vergunning daartoe veneend. Ofschoon de Neuzenaars van een pretje houden, komt aan alle goede dingen een eind W oensdag konden ook de bewoners van Sluiskil profiteeren van deze fraaie bioscope! Het bezoek aan België schijnt voor de directie door tal van onkosten een schade- postje te zijn geweest. Te Sas van Gent bovendien heeft weinig publiek het schip bezocht. In de vacature ontstaan door het be.- danken van den heer L. C. Wabeke, gemeente secretaris alhier, is benoemd tot redacteur van het bureau van perszaken voor Zeeland de heer L. J. den Hollander, secretaris te Westkappelle. Voor het festival te Axel, dat 15 Augustus zal gehouden worden is opgehaald 1 430. Van deze som wordt f 100 uitgetrokken voor premies voor de muziekgezelschappen, voor zanggezelschappen en f 50 voor medailles. Zaainslag. De voorstanders van het operi- baar onderwijs hebben in Zaanislag een zwaren strijd. Toch mag gezegd worden, dat zij dien met moet en opgewektheid volhouden, en dat vooral «Volksonderwijs* bekend wordt om zijne aangename en leerrijke vergaderingen. Don derdag 14 Maart werden eerst enkele huishou delijke zaken afgedaan, als de rekening over 1911 en verkiezing van een bestuurslid inde vacature-Casteleijn gekozen werd de heer Stolk, gemeente-secretaris. De heer M. J. Geelhoedt gaf daarna eenige voordrachten ten beste, welke zeer in den smaak vielen vatt de in goeden getale opgekomen leden, waaron der een drietal dames. Nog werd eene luimige voordracht gehouden door den heer Abr. Lensen Jacz., die ingelijks veel bijval vond. De voorzitter, de heer i)e Moor, bedankte in het bijzonder deze beide heeren evenals een drietal belangstellenden uit Ter Neuzen, welke de vergadering hadden bijgewoond, en sloot daarop met eene opwekking tot steun van het openbaar onderwijs. 'Vaar we 1.1 melden, dat belangrijke inlichtingen schenen gegeven te zijn om de dieven op het spoor te komen, die zich schuldig maakten aan den brutalen inbraak bij den heer d'Hert te Koewacht blijkt thans helaas, dat dit een loos alarm was. De ver niet by my aan, dat ik om eene gril van jou het eanscue huis nieuw kan laten meubi- leeren." Hy sprak scherper dan hij had bedoeld en Phyllis vatte terstond vuur er op. t Zit er zóó niet aan, 't zit er zoo niet aan", aapte zy hem smalend na. „Dat schynt je stopwoord te wezen. Weet je niets andms Ik haat dat eeuwige gezeur over geld en geld en nogmaals geld - En als een verbolgen primadonna stormde zy de kamer uit. Dit dus was de thuiskomst, van welke Lionel zich zooveel had voorgesteld Diep verdroten, volgde hy zijn vroawtje niet, maar ging naar de paarden kijken en de honden kjjken, zoodat eerst even voor het diner man en vrouw elkander aantroffen. Aan tafel echter was Phyllis, nukkig als de maand April, weêr in een van bare zon nigste luimen; en dus duurde 't niet lang, of Lionel's humeur ontdooide mede. Altoos nog"erg verliefd op het uiterlijk zyner jonge vroaw, was hy steeds geneigd vergoelijkingen te vinden voor haar innerlijk, met goede hoopt op beterschap. En zoo sleten zij, by slot v»n rekening, samen nog een boel genoeglykeu avond, waarbij 't Phyllis gelukte, door zekere vrouwelijke kunstgrepen en tactvol manou- vreeren, reeds eenige voorloopige concessies te verkrijgen. strekte inlichtingen berustten slechts op ver moedens. - Gp uitnoodiging vat) de Visschers- vareeniging kwam Maandag de heer Vorster man vau Oyen, lid der Tweede Kamer, te l'uilippine om de wenschen der visschers te vernemen, teneinde die bij gelegenheid aan de regeering kenbaar te maken. De opkomst der visschers was groot, zoo dat de ruime zaal van den heer P. WijDe- De Foeljager geheel gevuld was. Nadat de visschers hutme verwondering hadden te keu- neu gegeven, dat zij tot heden nog niats vernamen van de uitkeering voor geleden schade aan mosselen tijdens den storm van 30 September 1911 en de heer Vorsterman van Oyeri de hoop koesterde, dat die wel zou volgen, kwam het gesprek meer op de visscherij. Het ulgemeen verlangen der visschers was dat de mosselperceelen in de Ooster-Schelde evenals in de Wester-Schelde jaarlijks moesten ingegeven kunnen worden, wanneer ze bleken ongeschikt te zyn want thans zyn er vis schers die hooge pachtsommen gedurende drie jaien moeten betalen en de perceeleu wegens ongeschiktheid ongebruikt laten. Verder uitte men den wensch, dat van alle Rijkswerken, waarop mos.selbroed valt, de Nederlandsche visscbers het zaad zouden mogen aihalen, desnoods tegen eene jaarljjkaiche premiebetaling, evenals in België. Nog vonden de visschers het wenscbelijk, dat in het Bestuur der Visscberijen ook visscbers vau beroep vertegenwoordigd waren dan was men verzekerd ook deskundigen onder hen te hebben. Nadat de heer Vorsterman van Oyen den toehoorders had verzekerd hun belangen aan de regeering over te brengen, werd de ver gadering gesloten en keerden de visschers hoogst voldaan huiswaarts. Voor het examen van nuttige hand wei keu zyn Donderdag te 's Gravenhage geslaagd de dames M. M. Boone en 8. M. E. Hamers te Oostburg. 'Een drietal ingezeten te Biervliet zijn opgeroepen voor den kantonrechter te ver schijnen, daar zij nalatig bleven de kerkelijke belasting aan het R. K. kerkbestuur' te voldoen. Ze zijn niet weigerachtig te betalen, doch willen weten waarop hun hoogere aanslag berust. De vele anderen, die oorspronkelijk ook weigerden, hebben eieren voor hun geld geko zen en in tijds nog betaald. Benoemd is tot onderwijzeres te Nisse mej. E. A. Lansen te Kamperland. De leden der suikerbietenbonden in Zeeuwsch Vlaandeien, Westelijk deel, behoeven dit jaar lang zoo niet te sukkelen met den verkoop hunner te zaaien suikerbieten als ver leden jaar. Dit ondervindt de bietenbond «Cadzand en Omstreken* welke dezer dagen plni. 360 gemeten verkocht heeft aan den vertegenwoordiger der Naaml. Venn. De Gastelsche beetwortelsuikeifabriek te Stam persgat, en wel voor den prijs van f 14,50 per 1000 K. G. te leveren aan de haven te Cadzand. Bovendien verstrekt, de kocper 5 K. G. zaad per gemet en 150 voorschot per 44 A. 22 c. A. De gemeente Middelburg heeft een contract aangegaan met de Electr. Centrale te Vlissingen voor het leveren van electriciteit voor verlichting en industrie. Als waarborg som moet gestort worden 20.000. Depot van discipline. De Minister van Oorlog heeft thans bepaald dat het algemeen depot van discipline te Vlissingen met ingang van 1 April zal worden opgeheven. Zondag 10 Maart. Ned. Hervormde Kerk. 9 u. en 2 u,, Ds. A. Timmerman. Voorm. 9'/a n., dhr. H. J. y. d. Ouden. 10 uur Os. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 u. Ds. J. F van Hulsteijn Jr. en nam. 2 u., Godsdienstoefening. Gereformeerde gemeente (Vlooswjjkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/, u, dhr. J. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeeute (Vlooswjjkstraat) Nbuzen' 9 u- 2 6'/, Ds. Van de Garde, van Opheusden. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan I'er Neuzen. 5>/2 u., dhr. J. J. Kense. Woensdag 13 Maart (biddag). Gereformeerde Kerk. Ier Neuzen. Voorm. 9 u.( en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulstejja Jr. Ter Neuzen. Sluiskil. Hulst. Ter Neuzen. De volgende morgen bracht zonneschijn, Dos stond Lionel vroeg op. zonder zyn vrouwtje te storen, en ging etm toertje makeu met den jachtopziener. Toen hy tegen 9 uur terugkwam, tievond bij tot zijne teleurstelling, dat Phyllis zich bet ontbyt had laten brengen op baar bed. Hjj liep naar boven om baar goeden morgen te kussen. „Wat ben je oomenschelijk vroeg op geweest, Lionel", zeide zy, de geweldige vracht rossig haar zich over de schouders werpend en hare lippen opheffend naar de zyne. „Laat naar bed en dan toet de kippen er weer uitJe zult, hoop ik. van my niet verlangen dat ik hetzelfde doe - Ik drink graag melk maar voor melkster ben ik niet in da wieg gelegd „Je kunt net doeD wat je verkiest, mijn eDgel," zeide Lionel feeder. „Maar het spijt mij dat je juist vanmorgen zoo laat bent, want ik moet dadelijk na bet ontbijt weer weg, om te gaan zien naar eene hoeve, waar eenige reparaties Doodig zyn, die een hoop geld zul len moeten kosten, zoodat Cox niet op eigen hand te werk durfde gaan. Ik had gehoopt dat je met my mee zoudt zyn gegaau," zoo eindigde hij „ook nm dat ik je gaarne zoo spoedig mogelijk met onze pachters wou laten kennis maken. Er is hier in zooveel jaren geen meesteres in huis geweest. Arrondissemeuts-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Maart, de volgende vonnissen uitgesproken r;u' vu V' rï/n'''' 0ud" 45 J'' k°opman te St. Gillis-Waes (B is wegens bedreiging met mis drijf tegen het leven gericht en beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf. s E v. H., oud 19 j brouwer te Stekene (B.,) is wegens als voren, veroordeeld tet 14 dagen gevangenisstraf. Q.^o-n" '3.' 0UC^ bierbrouwer te öt. uilles-Waes, is wegens als voren, vrijo-e- sproken JO P. I. C., oud 28 j., bierhuishouder te St. Jansteen, is wegens beleediging van een amb tenaar, veroordeeld tot/ 10 boete of 10 dagen hechtenis, (eisch idem A. N. D„ oud 24j„ werkman te Westdorpe, is wegens als voren, veroordeeld tot/25 boete ot 15 dagen hechtenis, (eisch idem.) A. P oud 24 j., polderwerker te Hontenisse eni tL., oud 25 j, polderwerker te Stoppel dijk, zyn wegens mishandeling veroord. ieder :°j f 3° b°ete of 10 dagen hechtenis, (eisch TU A k°ete °3 20 dagen hechtenis.) oud 54 j herbergier te Clinge, is wegens ^schennis der eerbaarheid, veroordeeld so- te °3 15 dagen hechtenis, (eisch j 2o boete of 25 dagen hechtenis.) W. I., oud 42 j., arbeider, thans vertoevende m het krankzinnigengesticht te Medemblik, beklaagd van diefstal en laudloopery, is ont slagen van rechtsvervolging en vrijgesproken. - Door E. A. C., oud 35 j gemeente veldwachter te Hulst, is hooger beroep aan- n t8gen het vonnis der rechtbank te Middelburg van den 23 Febr. jl., waarbij bij ter zake van mishandeling is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zeven dagen De eisch was 50 boete of 50 dagen hechtenis. e officier van justitie teekende eveneens appel aan. Een belangrijke vervolging. Voor het Hoog Militair Gerechtshof ie Itrecht is behandeld de zaak tegen gen. maj. De B., bevelhebber der Se militaire afdeeling en commandant van de stelling Hollandsch diep en Volkerak, die zich te verantwoorden had wegens het verhinderen van de vervolging van een strafbaar feit, wegens de wijze, waarop deze vervolging door den auditeur-militair was gelast. Men zal zich herinneren, dat dezen zomer twee huzaren bij het overtrekken van den Maas by Venlo verdronken. De ritmeester N., onder wiens bevel dit geschiedde, zou deswege ver volgd worden, doch genoemde generaal verhin derde den auditeur-militair den ritmeester voor den krijgsraad te dagen op de wijze, welke daartoe door den auditeur-militair was gevolgd. De advocaat-fiscaal eischte f 300 boete subs, twee maanden hechtenis. „Daardoor zeker loopt bet geld je zoo door de vingers?" vroeg Phyllis koel. „Waarom betalen die pachters niet zélf wat zy aan reparaties noodig hebben „Ik geloof dat jij geen beste landheer wezen zoudt, lachte haar man. „Maar gaandeweg zal je die dingen wel beter gaan begrijpen. Het spyt my, dat ik je den eersten morgen na onze thuiskomst al verlaten moet, rnyn schat. Maar daar is niets aan te verhelpen. Ik kom zoo gauw mogelijk terug." (Wordt vervolgd. i f-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2