UIT ONZÊTOMGEVIUG. Rechtszaken. Gemengde Berichten. aalmoes moest gaan bedelen, omdat hij bij zwaar lichamelijken arbeid zich opgewerkt heeft, zou hij, voor wien het armhuis dan als een verschrikking openstond, dan ook zeggen »Wat een tijdverspilling in die Tweede Kamer over de motie Troelstra?* Neen, maar nu, dat «Christelijklid zich aan een welvoor- zienen disch schaart, nu die «Christelijke* voorman geen zorgen kent voor »z'n ouden dag*, nu iaat het hem koud of daar vooreen anderen, armen stakker koortsvizioenen op doemen van «armhuis* en «broodgebrek Oproer in Soerabaja. In Soerabaja (onze Oost) zijn 800 oproerige langstaarten gearresteerd. Ten gevolge van het uitsteken der nieuwe Republikeinsche vlag hadden de Chineezen onderlingen twist gekregen. Rare ChineezenDat de staat van beleg zou afgekondigd zijn. believen we nog niet te gelooven. Thans echter schijnt de rust meer gewaarborgd. Over het op treden onzer Indische overheid, (hoewel men in Nederland daar beslist grond voor achtte) schijnt men in China lang niet te spreken te zijn. Sun-Yat-Sen en Yoean-Shi-Kai beraad slaagden over een request om het verdrag met Holland onmiddellijk op te zeggen en een verzoek aan hun regeering te doen om den Nederlandschen gezant uit China te verwijderen. De Chineezen worden als beesten (volgens hen) op Java behandeld. We gelooven, dat laatste nog zoo gauw niet, doch met spanning zien we naar volgende berichten uit. Verwikkelingen in onze Oost met het gele gevaar zouden tot rampzalige gevolgen kunnen leiden. Het plan bestaat om onderstaand adres aan den minister van Binnenl. Zaken, nog deze week te laten circuleeren in onze gemeente om daarop zooveel mogeljjk handteekeningen te verkrjjgeu. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken ■s .d te 's Gravknhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de oDdergeteekenden, allen inwoners van Ter Neuzen, dat zjj met belangstelling kennis hebben ge nomen van Zijner Excellenties Verklaringen in de zitting van de Tweede Kamer der 8ta- ten-Generaal op 16 December 1911, betreffende de oprichting eener Hoogere Burgerschool in Zeeuwsch-Vlaanderen dat de Raad hunner gemeente op 28 Decem ber j. 1. onvoorwaardelijk besloten heeft tot de stichting eener zoodanige school binnen Ter Neuzen dat de gemeente Ter Neuzen naar hunne bescheiden meening verkeert in omstandigheden, die het maken van een uitzondering op den regel, wat betr* ft het toekennen eener extra subsidie door het Rijk voor de te stichten schooi in alle opzichten wettigt redenen, waarom zij, gelet op de hooge subsidies aan vele andere gemeenten, ten behoeve van het middelbaar onderwijs toegekend en in aanmerking genomen dat geheel Zeeuwsch- Vlaanderen tot heden van middelbaar onderwijs verstoken bleef, zich vrijmoedig wenden tot Zjjne Excellentie met het nederig verzoek het daarheen te leiden, dat aan Ter Neuzen een zoodanige jaarlijkscbe bijdrage worde verleend dat de gemeentelasten voor de burgerjj niet of alles heeft gezegd," bracht Doris in het midden. „Praat mjj er niet over," beet de tante haar toe. „Hoe kan je zoo iets nog denken, kind? Je moest nu toch je zuster Wel beter kennen dunkt mij En nu wensch ik geen woord meer over deze zaak te hooreo, versta je Lionel Erskin heeft zijn eigen potje ge kookt, en bij zal er van moeten eten, of 't hem smaakt of niet. Vanavond, als advokaat Bramber komt, wil ik voor het eten eens met hem spreken." En verder deed mevrouw Chichele over deze zaak een slot op den mond. Aan haar gansche wezen echter kon Doris wel zien hoe diep z(j zich gekrenkt voelde. Dien avond, toen Doris in het salon kwam, vond z(j hare tante in druk gesprek op de sofa gezeten naast Caton Bramber. Bij haar binnentreden stoud de jongen rechts geleerde op, kwam naar baar toe, en met eene hartelijke beweging vatte hjj hare twee kleine banden in zijne beide groote en keek haar met een minzamen glimlach in het gelaat. „Wel wel", begon hjj, om zich ineens haar vertrouwen te winnen „u is dus de dochter van mjjne arme vriendin En dat ik in al die jaren geen flauw vermoeden daarvan heb gehad Geloof mjj, Doris", voert bjj voort, haar voor 't eerst bij haren doopnaam althans slechts in zeer geringe mate zullen be hoeven te worden verhoogd. 't Welk doende, enz. In de Maandag te Axel gehouden en reeds kort in ons vorig nnmmer vermelde raadszitting was ingekomen een schrijven van den heer P. Dregmans, dat hij wegens ziekte de vergadering niet kan bijwonen. Hij hoopte en vertrouwde echter, dat in die vergadering de beslissing over het beheer der gasfabriek niet zal plaats hebben dan na een behoorlijk, onpartijdig verhoor en wederhoor en deskundig onderzoek, hetwelk, zoo hem dunkt, voor een zaak als deze, allernoodigst is. Verder was een verzoekschrift ingekomen van de heeren A. van 't Hof en M. de Bruyne, met de vraag tegen welke prijs dit gas voor motoren door de gemeente zal kunnen geleverd worden. De heer Van 't Hof wenschte een motor te plaatsen, die met gas en ook met benzine kan werken de h«er De Bruyne heeft een motor met binzine, doch zou daarvoor gas willen hebben. Geantwoord is, dat bij het verbruik tot 5900 kub. meter gas 1/2 cent per kub. meter en van 500010 000 kub. meter 1 cent reductie verkregen wordt voor industrie-gas. Omtrent het beheer der gasfabriek was ingekomen het volgende schrijven van de heeren J. M. Oggel, P. Dregmans, J. Smies, J. de Feijter en P. Dekker «De ondergeteekenden, leden van den Raad van Axel, hebben de eer u het volgende voorstel te doen De gemeenteraad van Axel besluit, alvorens over het beheer van den heer G. J. van den Berge, directeur der gemeentelijke gasfabriek alhier, te beslissen, daaromtrent een onpartijdig deskundig onder zoek in te stellen. Hij besluit daartoe een commissie te benoemen, bestaande uit drie op het gebied van gasfabrikatie bekwame personen, aan te wijzen als volgtéén door den gemeenteraad, één door den directeur, en één door deze twee aangewezen personen*. Na lange discussie over het beheer der gasfabriek werd in stemming gebracht het volgende voorstel van Burg. en Weth. Ie. Den directeur te verzoeken vóór 1 Maart zijn ontslag aan te vragen tegen 1 Mei en hem te berichten, dat de Raad hem het gevraagd ontslag zal verleenen tegen 1 Mei 1912, met de toekenning van een wachtgeld van f75 per maand tot 1 Aug. 1912, onder voorwaarde dat hij tegen 1 Mei de woning heeft verlaten. 2e. Burg. en Weth. te machtigen onafhan kelijk van het ingekomen verzoek van den directeur, een oproeping te doen voor het benoemen van een nieuwen directeur tegen 1 Mei en de tegenwoordige titularis tegen den zelfden datum te ontslaan. Over dit voorstel staakten de stemmen. Vóór stemden de heeren M. Wolfert, F. van Driel, F. Dekker, A. E. C. Kruysse en L. Lamaitretegen de heeren J. M. Oggel. J. de Feijter, J. Smies, W. Dieleman en P. Dekker. De volgende zitting dus een nieuwe stemming over dit voorstel. Het punt bespreking verordening pension- neering gemeente-ambtenaren werd aangehou den tot een volgende zitting. Aan de ambachtsschool te Hulst is door het Bestuur beDoemd tot leeraar in het schilderen, hand- en ornamentteekenen, de heer Theo Bertels van Gouda. Als een bijzonderheid meldt men uit Clinge, dat in één kleine buurt 10 oudjes wonen, die den gezatnenlijken leeft pj d van 835 jaar hebben bereikt. Allen gaan nog dagelijks uit werken. ooemeud „uwe moeder heeft geen beteren eu trouweren vriend dan mij, en niemand gelooft vaster en oprechter aan hare onschuld." Het meisje keek hem dankbaar aan. Zij had zich altoos reeds aangetrokken gevoelt tot dezen grooten en knappen man, maar was tot dusver wel een beetje bang voor hem. Dit eene trekje van tactvolle sympathie echter had inééns hare sehnwheid doen verdwijnen, en zij voelde iets voor hem alsof hij plotseling de heel vertrouwde vriend geworden was, voor wien zjj haar hart zou kunnen uitstorten. „Ik dank u", zeide zij. „Ik dank u voor alles wat u voor mijne moeder hebt gedaan. Ik kan die dankbaarheid niet onder woorden brengen maar die is hier hier, diep in mjj. Tante heeft mjj alles er van vertelden ook van hetgeen Lord O Brien voor mjjne moeder gedaan heeft. Ik wou dat ik ook hem er voor danken kou." „Ik kan u uiet zeggen hoeveel genoegen het weinige, dat ik doen kon, voor mjj is geweest" zeideCaton Bramber met zjjoe diepe, eerlijke stem. „Het spjjt mjj enkel, dat het vruchteloos gebleven is. Ook Lord O Brien heeft zich dit zéér aangetrokken want van den dag af, dat wjj met mevrouw Jerningham in contract kwamen, waren wjj beiden getroffen door hare houding, die ons terstond den indruk gaf van hare ouschuld. Uwe moeder, Doris, is eene zeer exceptioneele vrouw." In den nacht van Vr dag op Zaterdag trokken eenige smokkelaars met een 12-tal koeien nabij Koewacht de grenzen over teneinde het vee België binnen te smokkelen. Op eenige afstand van Moerbeke (dorp) werden door de douanen aldaar eenige schoten gelosttwee koeien werden in beslag genomen en zekere H. A. van Koewacht kon geen beenen genoeg maken eu werd gearresteerd en naar Gent ver voerd. Te Ossenisse kwamen Zaterdag afge vaardigden van de polders, die langs het afwaterings-kanaal hun water op de Schelde loozen, olu te beraadslagen over de verhoogiDg van den zeedijk langs dat kanaal. Na gehouden bespreking, waarbij eeD des kundige uit Zaid-Beveland, besloot men in beginsel de verhooging niet aan te brengen met een muur, maar met gewapend beton volgens het stelsel De Muralt. Aanstaanden Vrijdag zullen eenigen hunner de zeewering gaan zien aan den polder Breede Watering bewesten Ierseke om zoo nader kennis te maken met het betonwerk. Te rekenen van 1 Maart 1912, wordt in België de invoer van melkkoeien en vaarzen met ten minste vier tanden toegelaten langs de hierna vermelde tolkantoren van de Neder- landsche grens Watervliet, Selzaete (station), De Clinge (station), De Clinge (dorp), Santvliet, Esschen (station), Esschen (dorp), Meersel (Meerle), Strijbeek (Meerle), Weelde (station), Maaseik, Visé (station) en De Plancke (St.-Martens-Voeren), mits de bestaande regle mentaire schikkingen en bijzondere voorwaarden worden nageleefd. Benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Hoogere Burger School te Apeldoorn, de heer C. J. S. Tetterode, do*torandus in de wis- en natuurkunde, leeraar aau de Rjjks Hoogere Burger School te Zierikzee. Neeltje Lokerse, de eenvoudige zeeuwsche boerin, ook ten onzent geen onbekende, maakt weer een tournée door onze provincie om hier en daar te spreken over de zedelijkheids- wetten in verband met den godsdienst. Over «de Christelijkheid* van ons ministerie schijnt deze juffrouw ook al niet erg tevreden. Van de uitspraak van het Prov. kerk bestuur in Zeeland in zake de kerkelijke verkiezing te Groede, waarbij de geheele verkiezing vernietigd werd en een nieuwe gelast, is de predikant van Groede in hooger beroep gegaan bij de Synodale Commissie. We vernemen, in verband met het ongeluk te Biervliet, waaibjj een 4-jarig jongetje door een voor een boerenwagen gespannen paard, het hoofd werd ingetrapt, zich naar deze plaats het parket uit Middelburg beeft begeven met een dokter om een nader onderzoek in te stellen naar de oorzaak van dit treurig ongeval. Te Biervliet werd in de afgeloopen week bij een landbouwer, den heer G. Buysse, door een jongen van 16 jaar uit de omgeving van Brugge een portemonnaie met pl. m. 30 gld. en een horloge gestolen. Die jongen, die zijn lan'd ontloopen was, wijl hij daar een rekening met de justitie te vereffenen had, werd door de Aardenburgsche politie gearresteerd en Zaterdag j. 1 naar Biervliet vertransporteerd. Na verhoor door het hoofd der politie brachten de beide veld wachters den weinig belovenden knaap naar IJzendijke, om hem den volgenden dag een plaatsje te Middelburg te bezorgen. Dhr S. de Witte, commies der Rijks belasting te Well (provincie Limburg) is met 1 Maart a. s, verplaatst naar IJzendijke. Met ingang van 1 Maart a. s. wordt het hulp-telegraaikantoor te Renesse aangeslo ten bij den intercommunalen dier.st. Zaterdagmorgen werd in de schoen fabriek van de Gebr. KI ij berg te Vlissingen de machinist G. getroffen door het vliegwiel van een machine. Inwendig gekneusd werd hij huiswaarts vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De heer Comouw, opzichter bij den Rijks-Waterstaat te Hansweert, is met ingang De aankondiging, dat het eten opgedragen was, deed voor het oogeoblik het gesprek over dit onderwerp afbreken, en gedurende den maaltijd praatte men, met het oog op de aanwezigheid der bedienden, over onverschil lige dingen. Doris luisterde met gretige belangstelling naar elk woord, dat over Bramber's lippen kwam. Zij was getroffen door de gemakke lijkheid waarmede hij over alle mogelijke dingen sprak, waarbij Lij eene veelzijdige kennis aan den dag legde en zich op heldere, boeiende wijze uitte. „U schijnt van alles varstand te hebben, mijnheer Bramber", zeide zij eindelijk, vol bewondering. (Wordt vervolgd). van 1 Maat a. s. als zoodanig verplaatst naar Nijmegen. Bp besluit van den minister van Justitie is aan P. Verver, te Middelburg, op zijn ver zoek, met ingang van 1 April a. s. eervol ontslag verleend als bode bij de Arr. Rechtbank te Middelburg. Na regen komt zonneschijn. Woensdag had te Bruinisse op het Gemeente huis de uitkeering plaats van de gelden, volgens de regelen door da Prov. Commissie gesteld, aan hen die schade leden door de ramp van 30 Sept. Uitgekeerd werd ongeveer f 43.000, waarvan f34.400 aan personen in deze gemeente. Hoewel, schrijft men aan de »Z. N.«, ook hier gold, dat men het niet allen naar den zin kti maken, toonden zich toch de meesten uiterst voldaau over den geldelijken steun, dien zij ontvingen. Dank werd er gebracht aan den heer Cau, den burgemeester I. Hage, de commissieleden Okkerse, .Jumelet en Pleyte voor de vele werk zaamheden door beu verricht. Met groote waar deering werd ook gesproken van de krachtige wijze waarop van alle zjjden hulp verleend werd. liet drama te Rijswijk. Mevr. Van H., die door de Haagsche Recht bank veroordeeld is tot 8 jaar gevangenisstraf wegens het doodschieten van haar echtgenoot te Rijswijk, is van dat vonnis in hooger be roep gegaan bij liet Gerechtshof aldaar. „Annie Pascal", De Bredasche correspondent van de »Msb.« schrijft Toen we de aanhouding lazen van Annie Pascal, sprongen ons de dagen in het laatst van Mei van het vorig jaar voor den geest, die we op dq Molenheide, tijdens het Circuit européen, doorbrachten. Want daar en bij die gelegenheid hadden we de eer en het genoegen met juffrouw Annie Pascal kennis te maken, zijn ook wij door haar op een heerlijke manier bij den neus genomen Maar we verkeeren niet alléén in dit geval Tot ons aller verontschuldiging moeten we mededeelen, dat het optreden van de juffrouw van dien aard was, dat het niet den minsten argwaan tegen haar wakker kon roepen. Bij haar aankomst op de Vlieghei in een auto van het «Petit Journal* begon ze met aan de collega's blauw-wit-roode vlaggetjes uit te deelen, bij wijze van knoopsgatversiering. Ze stelde zich voor als de officieele vertegen woordigster van dat blad. Toen later de schrikkelijke uren van ver veling en eindeloos wachten op de heeren aviateurs uit Soesterheide kwamen, hebben we eenigen tijd in haar gezelschap doorge bracht. Het meerendeel van hetgeen ze ons vertelde, desnoods alles, moge verzonnen zijn, het heeft de verdienste gehad ons door eenige doodelijke uren heen te helpen. Mej. Pascal kon zeef interessant vertellen. Zoo verhaalde ze ons, dat ze een geboren Franfaise was, maar in ons land, te Leiden, was gepromoveerd als doctor in de letteren. Voor het oogenblik was ze vertegenwoordigster van «Petit Journal«, maar eigenlijk verbonden aan «Morning Post«. Bepaald boeiend was de beschrijving, die ze wist te geven van den autotocht, dwars door Azië, dien ze had mee gemaakt van de Portugeesche omwenteling van haar ontmoeting met koning Manuel in Engeland. Op velerlei gebied was ze thuis Op 't oogenblik zocht ze gegevens, om den invloed na te gaan der sterrebeelden op de verstandelijke vermogens der kinderen, die er onder geboren worden. We hebben nog spijt, dat we toen, oneerbiedig genoeg, in een lach schoten. Mogelijk hadden we nog veel in teressants gehoord, wat we nu moesten missen. Later ontmoetten we Annie Pascal nog eens toen ze een aviateurspakje aan had. We hadden toen echter al zekerheid, dat er nooit een juffrouw van dien naam was gepromoveerd te Leiden. Een bijzonderheid, waarop we toentertijd weinig letten, maar die, beschouwd, in het licht der laatste gebeurtenissen, misschien eenige waarde kan hebben, is, dat de dame een manier had voor het verzamelen van handteekeningen van aviateurs. Bundeltjes ervan had ze in haar taschje. Ecu handige domino. Op een der jongste carnavalsavonden heeft een handige en kwieke domino aardig zijn slag weten te slaan ten huize van een der deftigste familiën te 's-Hertogenbosch. Terwijl de be woners op bezoek waren bij familie en de meiden reeds te bed waren gegaan, is een ver- kleede vermoedelijk met behulp van valsche sleutels, het huis binnengedrongen en heeft op zijn grootste gemak een onderzoek ingesteld naar de financiën met een tact en behendigheid,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2