Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ggtie Kleine Vergissing. Sen «loeilijtj geVal. HINDERWET. DRANKWET. No. 2246. Zaterdag 24 Februari 1912. 23e jaargang Gemeenteraad van Ter Henzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3' maanden 7 5 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters nair plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e n 8 (1 a g- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M DE JONGE, te T e r N e u z e n. In het blad Luctor et Emergo meende men ons eene afstraffing toe te dienen over wat in het Volksblad van 14 Februari werd ge schreven. Het vergeleek de eerste kolom, waarin wij tegen de tactiek van Luctor in de H. B. S. kwestie opkwamen met de vierde kolom. Het meende tegenspraak te ontdekken, maar het vergat, dat in de 4e kolom sprake was van Indische toestanden. We nemen dit niet erg kwalijk. In eene zenuwachtige stemming kan men zich licht vergissen. Toch geven wij den raad Voortaan eerst beter lezen. De anti-rev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje*, te Breukelen, heeft dezer dagen met algemeene stemmen deze motie aangenomen, waarin zij ten aanzien van het wetsvoorstel tot afschaffing van bakkersnachtarbeid, ver klaart, dat deze wet inzake het patroons-verbod ligt op den weg van het staatssocialisme, met besluit die motie ter kennis te brengen van de anti-revolutionaire Kamerfractie. De Nieuwe Courant vraagt naar aanleiding hiervan: »Wat moet de heer Monté Ver Loren (het anti-rev. Kamerlid voor Breukelen) nu beginnen «Naar verluidde, heeft de geheele anti-rev. Kamerfractie zich vóór de Bakkerswet ver klaard, behalve dr. Kuyper. Deze laatste blijft ertegen, op grond van principieel be zwaar, benevens (naar men mag aannemen) afwezigheid van «noodstand». «Als nu echter de anti-rev. kiesvereenigingen in het land het in deze met dr. Kuyper blijven houden, dan wordt de toestand wel verward. Maar Kuyper's glorie des te grooter.» Men merkt het, de weg naar roem leidt langs vreemde paden. Voor den anti-rev. afgevaardigde van Breukelen blijft het een moeilijk geval. Hij zal wel beseffen, dat hij tegen dr. Kuyper niet kan optornen. Zitting van 22 Februari 1912. Voorzitter dhr. A. Visser, waarnemend burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. 0Schrijven van dhr. C. J. de Clerck, dat hij zijne benoeming tot lid van het Burg. Armb. aanneemt. b. Brief van Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring van het raadsbesluit van 25 Jan. j.l., waarbij afstand gedaan wordt van het recht van erfpacht op een gedeelte grond van Domeinen, ten behoeve van de Firma Ribbens alhier. c. Verslag over 1911 van de Gezonheids- commissie, gezeteld te Ter Neuzen. d. Van Ged. Staten is terug ontvangen de goedgekeurde begrooting over 1912. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Ingekomen is de rekening en verant woording over 1911 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De ontvangsten bedroegen 180.50. de uitgaveu 144.45. Alzoo een goed slot van 36.05. Rekening en verantwoording over 1911 van het Comité tot wering van schoolverzuim in de kom der gemeente, De ontvangsten bedroegen f 190.51, de uitgaven 189.78. Goed slot 0.73. g. Idem van die te Sluiskil, waarvan de ontvangsten bedroegen 123,95. De uit gaven ^55,85. Goed slot f 68,10. Deze rekeningen worden voorloopig goedgekeurd en zullen gesteld worden in handen van een daartoe te benoemen Commissie. h. Overgelegd wordt de rekening en ver antwoording benevens verslag van de vak avondschool der Vereenigde Handwerkslieden alhier over 1911. De inkomsten beliepen 1055,de uitgaven f 1074,61. Alzoo een te kort van 19,61. Dit nadeelig saldo wordt, volgens den heer Eijke, gedekt door de vereeniging zelve. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Een adres van 't Loodswezen, voorzien van 38 handteekeningen, waarin wordt ge meld, dat het verkeer over den zeedijk toeneemt en deze weg bij nacht en onstuimig weer slecht begaanbaar isredenen waarom de Raad verzocht wordt de kruin van den zeedijk te laten verbeteren door bestrooiïng met grint, schelpen, enz. 't Dagelijks Bestuur stelt voor het adres te renvoyeeren naar B. en W., terwijl de voor zitter dan dit college (B. en W.) een blanco crediet wil verleenen om in den bestaanden toestand verbetering te brengen. Hij meent, dat die uitgaven niet zoo hoog zullen loopen. Dhr. Eijke acht eventueele verbetering een algemeen belang, daar deze weg een gelief koosde wandelplaats is van velen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den Voorz. dan ook aangenomen. j. Een adres aan den Raad, onderteekend door 871 ingezetenen dezer gemeente, waarin te kennen gegeven wordt, dat zij met groot leedwezen kennis hebben genomen van het besluit van den Raad in de zitting van 28 Dec. 1911 tot oprichting eener H. B. S dat immers naar hunne meening de stichting en het in standhouden van een dergelijke inrichting, zelfs met een belangrijke subsidie van het Rjjk, van de ingezetenen te zware offers zal vragen; dat de toestand, waarin de arbeiders en de kleine middenstand in deze gemeente verkeeren geen verhooging van lasten toelaat; dat de belangrijke offers, die de stichting dezer school aan de gemeentekas zal kosten, slechts aan een zeer klein deel der ingezetenen ten goede zal komen dat andere zaken, waardoor een veel grooter aantal Ter Neuzenaren zou gebaat worden, daardoor wegens gebrek aan middelen, achter wege zullen blijven; dat zij om deze redenen uwe vergadering eerbiedig, maar dringend verzoeken boven bedoeld besluit weder in te trekken of althans zulk een regeling te treffen, dat door de stichting dezer school de lasten van de arbeiders en kleine middenstand niet verhoogd worden. Dhr. de Bruijne, meent het gedachte leven van het gemeente publiek te volgen, waar hij opmerkt, dat het door twee belangrijke vragen wordt beziggehouden, le Hoeveel subsidie zal 't Rijk geven 2e Hoeveel zullen andere gemeenten in de kosten bijdragen Blijft het voorstel gehandhaafd, dan zal 't kohier van den hoofdei, omslag met eenige duizenden verhoogd moeten worden. Dhr. de Jager meent, dat B en W op het adres reeds ad vies kunnen geven. Dhr. Drost acht dit adres nauw verbonden met de beide volgende punten der agenda, n. 1. de geldleening van 60.000 en de vaststelling op een maximum van 35.000 van het kohier H. O. Als lid van het Dagel. Bestuur en als raadslid wensch ik het adres aan kritiek te onderwerpen. De cijfersicelke ik noemen zal zijn alle officieel en kunnen op de Secretarie worden nagezien, 't Is dus overbodig en be- leedigend te vragen of die cijfers juist zijn ik meen niet aanmatigend te zijn in de veronderstelling, dat men van mij een voort stuwende kracht wacht om het besluit ten uitvoer te brengen. Ik dien het dus in de éérste plaats te verdedigen. In de bewuste vergadering sprak ik de hoop uit, dat niemand me lichtzinnig zou noemen, door te handelen zoo als ik deed, want dat ik beslist niet (zooals sommigen beweren) handelde zonder nadenken. Trouwens de questie van 't op richten eener H. B. S. dateert niet van vandaag of gisteren, 11 Aug. 1910 besloot de raad met alg. stemmen tot de oprichting; 11 Maart 1911 werd wederom zoodanig besloten, mits het Ri)k 10.000 subsidie toestond. Dit cijfer had betrekking op een H. B. S. met een 3e, 4e en 5e klasse. Men werpt ons thans voor de voeten, dat we nog geen cijfers kennen en toch maakt men alvast onze rekening op. Maar men vergete niet, dat de tegenstanders voornl. bestaan uit voorstanders van bijzonder onderwijs. De raad echter vertegenwoordigt de meer derheid der kiezers. «Reageeren op aanvallen van partijbladen, dat wil ik nietl» Er is geen sprake van, dat hier vooraf de kosien niet zijn berekend.! Deze opinie is met wellust aangegrepen door enkelen, die daarvan een wapen maken om hunne tegenstanders te kwetsen Men moet over het algemeen, volgens spreker, niet veel waarde hechten aan dergelijke adressen, als men eens nagaat, hoe men de handteekeningen bij elkaar krijgt. Men suggereert de menschen, dat als ze niet teekenen, ze wel meer belasting zullen moeten betalen, (zonder daar echter zeker van te zijn) en men gebruikt meer unfaire trucs. Men bestempelt die blindweg-teekenende menschen dan brutaal weg met de naam: «tegenstander». Veel tegenstanders zagen liever een school, waar het Oude Testament diende tot richtsnoer bij het onderwijs. Het bestuur van onze Ohr. school en onze R. K. school ziet natuurlijk niet graag een H. B. S., die niet van beslist christel. fabrikaat is. De WelEerw. Heer pastoor alhier heeft echter het adres geteekend en is, de financieële zijde daargelaten, vóór een H. B. S. Dhr. Drost maakt er den Raad voorts op attent, dat er personen zijn, die zoowel op 't adres vóór als tegen de H. B. S. teekenden. Hij weet dat beslist. Deze menschen handelden zóó slechts uit vrq^s voor verlies van eenige klanten. Spr. lacht om de meening van den heer Van der Moer, waar deze schrijft van een Rijks H. B. S. de voorkeur te geven boven een gemeentelijke. Hij vergelijkt zooiets bij een bedelaar, die een stuk brood komt vragen, en, ondanks sympathie voor z'n ellende, wordt weggejaagd naar het armbestuur. 11 Maart 1911 heeft de a.-r. partij-woord voerder gezegd «Wat een Openbare H. B. S. betreft, acht ik het daargegeven onderwijs gevaarlijk. Als principieel persoon moet hij dat kwaad voorkomen. Van welken geest die leeraren zijn doordrongen», achtte die partij man bekend. «Hoe hooger 't onderwijs, hoe gevaarlijker het wordt», redeneerde »dit ver licht type der 20ste eeuw». Dhr. Wieland heeft destijds beweerd, aldus dhr. Drost,'dat dit onderwijs gelijk was aan »een vergiftkast». Dhr. Wieland, in de reden vallend, merkt op, gezegd te hebben, «als een vergiftfaarL» Dhr. DrostDat is nog erger. Spr. vervolgt zijn rede verder en zegt In zekere vergadering alhier, beweerde de voorman, dat zoo er geen Chr. H. B. S. kon komen, er ook van geen openbare sprake zou zijn. Mr. Dieleman (a.-r.) was het daar niet mede eens en zou dan toch nog liever een openbare, dan totaal geen H. B. S. zien opgericht. In de raadsvergadering van 11 Maart ver kondigde dhr. De Jager, geen tegenstander eener H. B. S. te zijn. Hij ried den Raad slechts voorzichtigheid aan op financieel gebied. Hij zou liever de H. B. S. door een vereeniging zien opgericht. In diezelfde vergadering, vindt ook het raadslid De Bruijne, dat er behoefte is aan een H. B. S., doch vreest daardoor een vermeerdering van den H. O. met 121/, u/0. Deze beide heeren spraken dus niet van den H. B. S. als een ramp of een vergifttaart En ook in diezelfde zitting, merkte dhr Wieland op, dat hij er niet tegen zou zijn, als de toestanden anders waren. Hij zag op tot de 101 reclames óp den H. O. Nog een a.-r. raadslid, dhr Van de Ree, zeide toen, dat een H. B. S. zeer gewenscht was. Uit zijn beginsel vloeide echter voort, dat hij aan een chr. H. B. S. de voorkeur gaf. Dus trek ik uit dit alles de conclusie, ver volgt dhr. Drost, dat het bij Heeren tegen standers, slechts om de dubbeltjes gaatDan heb ik goeden moed, dat straks zult bekeerd zijn Ook het adres is uitsluitend van financieële strekking en voorts wil ik hier even opmerken, dat adressanten verzuimen op te geven, welke belangrijke zaken nu achterwege zullen blijven. «We eischen te zware offers», zegt het adres. Er wordt in het algemeen en deze dagen in 't bijzonder, zoo geschermd met lasten enz. 228 van de onderteekenaars zijn n. b. niet eens aangeslagen in den H. O. Die handelen, dus zeker louter uit medelijden met hun meer bedeelde broeders. Maar waarom gunnen dezulken ook anderen niets? Uit de gemeentekas van 't armbestuur trekken die lieden f 6150. Aan verzorging van behoeftigen en krankzinnigen f 1140, aan de doktoren wordt voor hen uitgekeerd f 1200 en aan den apotheker f 1070; te samen f 9560. Deze som wordt dus uit sluitend besteed voor hen, die geen cent be lasting betalen. Mogen anderen dan niets hebben Vele jongens, die bij hun ouders inwonen, teekenden ook het adres. Eén teekende zelfs tweemaal op één lijst. Er staan ook personen TER HEM VOLKSBLA Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation te Ter Neuzen, om vergunning tot het stichten van Cokesovens op de perceelen kadastraal sectie O no. 274 en 1578; en dat op Maandag, 4 Maart 1912, des namiddagB van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, ge degenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mon deling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 19 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van WILLEM FRANQOIS DEKKER, van beroep bierhuishouder, wonende te Ter ..euzen, voor hot rechter voor- en achterlokaal van het perceel plaatseljjk gemerkt 6 en gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee woken nadat deze bekendmaking is ge schied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 21 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1