399e Staatsloterij. RUHR-KACHEL- en SMEEKOLEN, Gebr. HAMERLINCK, Laatste Berichten. Gemengde Berichten. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. RECTIFICATIE. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. METSELAARSZAAK het schip „AMO R" met een lading prima grove voor rekening van de Schuttershofweg, Ter Neuzen. Ter Neuzen, 19 Februari 1912. PIT Steeds verkrijgbaar prima Engelsche KOLEN, ge klopte en ongeklopte COKES, BRUINKOOL-BRI- QUETTEN en BELGISCHE ANTHRACIET. N.B. Bestellingen worden ook aangenomen Grenulaan 5. Verdronken. 4 DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 21 Februari 3.49 4.3 Donderdag 22 4.19 4.34 Vrijdag 23 4.51 5.8 Zaterdag 24 5.26 5.45 Zondag 25 6.7 6.30 Maandag 26 6.57 7.28 Dinsdag 27 8.6 8.51 Gisterennacht is een goederentrein van de Centraal spoor op een rangeerende loco motief van de H. IJ. S. M. bij station Amersfoort geloopen. De botsing was hevig, de schade is tamelijk groot. De hoofdconductenr D. J. werd ernstig aan het hoofd gewond. Hetzelfde was het geval met een remmer. Het personenverkeer kon ongehinderd door gaan. Noodlottig carnavalsgevecht. Te 's Hertogenbosch ontstond Maandag tegen middernacht bij de Kolberstraat tusschen een troep dronken ongemaskerden een hevige vechtpartij. Men sloeg met stokken waardoor zekere Pullen viel. Toen werd hem met een mes een steek in het hart toegebracht. Voor bij komende verkleeden zagen hem liggen doch hielden hem voor dronken. Een politie agent tilde hem op, en ontdekte dat hij dood gebloed was. Verschillende personen werden gearresteerd, doch weder vrijgelaten. Een orgeldraaier H., die naar men zegt zou bekend hebben, is in arrest gehouden. Bij dezelfde vechtpartij kreeg zekere Van G. een steek onder den linkerschouder. Door een drijfriem gegrepen. Te Tegelen is vrijdag de timmerman P. H. Houx door den drijfriem van een stoomzaag gegrepen en geruimen tijd mede rondgeslingerd. Er was slechts een kleiue jongen in de werk plaats, die toevallig juist den vorigen dag uit eigen beweging geprobeerd had hoe de motor moest worden stilgezet. Het gelukte hem de stoomzaag uit de schakelen, waarna bijge roepen personen zijn baas, die met stukgerukte kleeren boven in de werkplaats aan een drijf stang hing, konden losmaken. Ernstig gekneusd en in een bewusteloozen toestand werd de man naar huis gedragen. Hij is vader van elf jonge kinderen. Zaterdag is in een onbewaakt oogenblik het 21/Jarig zoontje van den landbouwer W. C. van Doorn te Geld. Veenendaal te water ge raakt en verdronken. De naakte waarheid. In Deo Haag kan men aan een gevel in de Poten een beeld zien, dat in onze dagen van zedelijkheids wetten veel aandacht getrok ken heeft vooral vaD spotters. Waot het beeld, dat de »Naakte Waarheid» voorsteld, en werkelijk ook naakt is, bevindt zich aau den gevel van het Gebouw van Justitie Gelukkig hangt het beeld nog al hoog en wie niet naar boven wil kijken, behoeft het niet te zien, en zich niet te ergeren. Maar de vorige week werd er gewerkt aan het daarnaast staande gebouw, en de werklieden die aldoor langs den steiger op en af kiouterden, konden hun bootd niet afwenden. En blijkbaar om aan die ergenis te ODtkomen, heeft een der werklui Zaterdag een jute-zak aan het beeld voorgehangen als vijgeblad. Na vijf jaar preventief. Twee van de Cammorristen, die te Viterbo terecht staan, zijn in vrijheid gesteld, aan gezien zij thans vijf jaar preventief zitten eD geen hooger straf kunnen krijgen voor het ieit, waarvan zij beschuldigd zjjn. Beroofd. Te New-York zjjn op de openbare straat in een drukke buurt twee loopers van een bank voor een groot bedrag beroofd. De beide loopers zalen in een taxicab. Op den hoek van Beaverstreet en Broadway sprongen eenige mannen in de auto, die met de revolver den chauffeur dwongen door te rijden en mid delerwijl de kassiersknechts beroofdeD. Eenige straten verder sprongen zij weer uit de auto, namen plaats iu een daar wachtende auto en reden weg. Geen spoor is nog van de brutale roovers gevonden. Moord Zaterdagavond is te Heerenveen gevankelijk binnengebracht ds. A.E., predikant bij de Herv. Gem. te Oosterzee, wiens echtgenoote Vrijdag avond bjj Spannenburg is verdronken. Hij wordt verdacht, daaraan niet vreemd te zijn. Het was algemeen bekend, dat de verstand houding tusschen de echtgenooten veel te wenschen overliet. Ds. E. is reeds een paar maal door het classicaal kerkbestuur gestraft en ook nu is bij dat college weer een zaak tegen hem in onderzoek. Na verhoor door den rechter van instructie, mr. Boschloo, gaf deze last tot gevangenhouding van den verdachte, die daarop naar de ge vangenis werd overgebracht. Zondagmorgen is het parket uit Heerenveen met dr. Peters naar Oosterzee vertrokken, tot het houden van nader onderzoek en lijk schouwing. Onder politiegeleide werd ook de verdachte derwaarts gevoerd, om geconfronteerd te worden. De N. R. Ct. verneemt nader, dat op het lijk geen sporen van geweld gevonden zijn. Volgens beklaagde heeft zich de zaak als volgt toegedragen Het. echtpaar was Vrijdagavond op de terug reis van Sneek per fiets. Het was ongeveer 10 uur en zeer mistig. Mevrouw E. had zich vermoeid gevoeld en was daarom achtergebleven, doch niet veel. Er moest een brug gepasseerd woiden. Toen ds. E. deze eenige oogenblikken over was, bad bjj een gil gehoord. Onmiddellijk was bij teruggekeerd en had zijne vrouw in het water zien liggen. Hij spoedde zich ter redding zich met de eene hand vasthoudende aan de rollaag, had hij den mantel van de drenkelinge kunnen grijpen bd had hanr op den wal getrokken. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Ds. E. was daarop naar een na burige woning geloopen, had den bewoner op geklopt en was met hem naar de plaats des onheils teruggekeerd, vanwaar men het lijk had meegenomen naar de bedoelde wooing. Bij de rollaag staat ruim 5 voet water. Bij nader onderzoek blijkt ons, dat ds. E. reeds in zijne betrekking geschorst en door het classicaal kerkbestuur tot ontslag voor gedragen is, waarover Woensdag de beslissing zal vallen. Het is te begrijpen, dat deze zaak opschudding verwekt. D«. E., die »rechtzinnig« was, staat bekend als een uitnemend redenaar. Hij heeft 4, nog jeugdige kinderen. Inval in een Boekhandel. Sedert maanden had de Parijsche politie het oog gevestigd op een boekhandel in de Pyramiden-straat te Parijs, die verdacht werd onzedelijke boeken te verkoopen. Er werd een nauwlettend toezicht op den winkel ingesteld, maar de slimme eigenaar, Hirsch geheeten, maakte het de politie lastig genoeg. Er werd nimmer iets gevonden. Totdat dezer dagen Hirsch betrapt werd op het oogenblik, dat hij aan den looper van een anderen boek winkel een zorgvuldig verpakt werk over handigde van zedekwetsenden aard. Een huis zoeking bij Hirsch leverde aanvankelijk niet veel op slechts een paar boeken werden er verstopt onder een luik gevonden. Totdat, listig verborgen achter een onzichtbare deur, een geheime trap ontdekt werd, die naar een ruime kamer leidde. Dat vertrek was op gevuld met onzedelijke boeken en plaatwerken, waarvan de waarde op 100,000 frank wordt geschat. De boeken waren over 't algemeen zeer kostbaar uitgevoerd en de koopmans- prijs dier werken bedraagt van 75 tot 300 frank per stuk. Hisch is in hechtenis ge nomen onder beschuldiging van kwetsing der openbare zeden. Hij is reeds vroeger voor iets dergelijks tot 1000 frank veroordeeld. Een ongewone zelfmoord is te Parijs gepleegd. Een Engelsmau kwam in een wapen-winkel om een revolver te koopen. De winkelier legde een paar revolvers op de toonbank neer en op het oogenblik, dat hij zich omwendde om er uit zijn voor raad nog een paar te krijgen, laadde de Engelschman vliegensvlug een der wapens en trok het af in zijn mond. De dood trad on- middelijk in. Bestolen. De Duitscher C. B., op reis naar Amerika, is in huis in de Schrijn werkerssteeg te Rotterdam 140 doMar en 140 kronen kw t geraakt. In verband hiermee zijn, verdacht van diefstal, aangehouden W. van H. en diens vrouw. Belangrijke redevoeringen van Engelsche ministers en van den Dmtschen Rijkskanselier wijzen er op, dat het baricht van »de Echo de Paris,* die een meer gespannen toestand tusschen de beide rijken constateerde, na Haldaue's bezoek aan Berlijn, geheel uit de lucht is gegrepen. Integendeel hoopt men langzamerhand door onderlinge gedachten- wisseling over de voornaamste verschilpunten (als b. v. de Bagdaspoorweg en de Afrikaansche politiek) tot een intiemere verstandhouding te komen. De wederkeerige bezoeken, die de beide vorsten elkaar dit jaar hopen af te leggen, zullen zeer zeker hiertoe krachtig medewerken. Men verwacht bij die gelegen heid ernstige besprekingen. Of deze echter zullen voeren tot geleidelijke beperkingen der leger- en vlootuitgaven in de beide landen, betwijfelen we voorloopig. Mochten de Duitsche socialisten, wat we niet gelooven in dezen op den steun van alle vrijzinnigen in den Rijksdag kunnen rekeuen, dan zou dit echter niet gebeel onmogelijk zijn, daar de Engelsche regeeriüg verzekerd heeft, dat het van Duitsch- land geheel afhangt of Engeland zijn marine- begrooting zal inkrimpen. Intusschen is van de Germaniawerf te Kiel Zaterdag in tegenwoordigheid »an den Keizer de twaalfde dreadnought der Duitsche marine van stapel geloopen. Van Bethmann Hollweg verklaarde in de laatste zitting van den Rijksdag niet mee te zullen werken tot verdere verdemocratiseering van het Duitsche rijk, evenmin tot wettelijke verantwoordelijkheid van den rijkskanselier. Volgens de Frankf. Zeitung heeft Bebel verzekerd, dat bij afwezigheid van den president in den Rijk-Mag de sociaal-democratische le vice-president bereid is ten hove te verschijnen en het »hocb« op den keizer uit te brengen. Hij neemt echter niet de verplichting op zich dat de partij bij zulk een »hoch« tegenwoordig is. Graaf Lexa tod Aehrenthal voorzitter van den gemeenschappelijken ministerraad in Oostenrijk-Hongarije is overleden. Hij wordt opgevolgd door graaf von Berchtold. Tusschen de revolutionnairen en de re geringstroepen in China bad in de buurt vah Schicho een gevecht plaats, waarbij de eersten 200 en de regeeringstroepen 400 dooden kregen. De laatsten moesten terugtrekken, waarhij zij veel wapens io handen der tegenpartij achter lieten. Joean Sjikai, de pasgekozen president, heeft zjjn staart laten afsnjjden. Hij heeft luidruchtig feestbetoon wegens de uitroeping der republiek verboden om de oud-Keizerlijke familie niet te kwetsen. Op het eiland Timor, dat gedeeltelijk aan Nederland boort, is op het Portugeesch gebied een ernstige opstand uitgebroken. De hoofd stad Dehli is in staat van beleg verklaard. In Rusland heerscht een geweldige hongers - nood. Ongeveer 80 millioen menscben hebben onder de plaag te lijden. In het dorp Grasjana Poljana binsj zich een boer op, daar hij voor zijn 6 uitgehongerde kinderen geen brood kon machtig worden. De grond wordt overal voor */B van de waarde verkocht. In Portugal is de toestand, ten gevolge van de ernstige overstroomingen, diep treurig. Na tuur en politiek schijnen zich verbonden te hebben, tegen de opkomst van dat land. Woe dend beukte de Taag in de afgeloopen week tegen rots en muur en joeg baar golven ver over 't land. In Santarem is een kerkhofmuur doorge broken en kisten, Ijjken en beenderen worden door de rivier weggespoeld. De Senaat heeft 100 contos (250.000 gld.) uitgetrokken voor de schadelijdende bevolking. De staking, die op 't punt staat in de Engelsche kolenmijnen uit te breken zal een van de ernstigste zijn, die de geschiedenis der laatste jaren kent. We hopen in ons volgend nr. te kunnen meedeelen, dat de geschillen zjjn bijgelegd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R.! Het duel. Twee studentjes van Poolsch origine, Die aan elkander den duivel gezien En hun leven zwartgevloekt hadden, Die wilden elkaar bij de kladden. Maar Nancy van ouds een eerbare stad, Die nog respect voor een leven bezat, Wilde niet, dat die twee vochten, Zoodat ze een ander land zochten. Zoo kwamen dan Zaterdag hier met den trein De twee vechtersbazen, heel kalm naar den schijn En wilden hier graag duelleeren, Als 't kon, elkaar laten crapeeren. Maar in onze vredige, goeie stad Was geen dokter, die zin er in had, Om onze jochies een handje te helpen En zelfgemaakte wonden te stelpen En onze politie, voor zeer kwiek bekend, Maakte toen vlug aan 't gezanik een end, Lachte ze uit pardoes in hun snuit En joeg de kwajongens ons stedeken uit Tableau De opmerkzame lezer zal al wel begrepen hebben, dat het slot van ons artikeltje »Stille kracht* is weggevallen en van boven in de tweede kolom is terecht gekomen. De slotzin moet dus Iniden »In 1913 zal van anti-rev. zijde de leuze wel zijnNog meer subsidie voor de bij zondere scholen*. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 13 Febr. Johannes Cornells Dooms, oud 30 j.,jm. en Lefjntje Janneke Harte, oud 96 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Febr. Jacobus Leunis, oud 43 j., weduwn. en Sara de Fever, oud 40 j jd. Hendrik Overdulve, oud 28 j., jm. en Maria Donze, oud 26 jjd. Jacobus Willem van Es, oud 24 j., jm. en Cornelia van der Hoofd, oud 22 j., jd. Geboorten. 13. Febr. Cornelis Hendrik, z. van Francois Adriaan Meeusen en Adriana de Nooijer. Margaretha Cornelia, d. van Jan Wisse en Leijntje Wilhelmina Kolijn. Johannes Arend, z. van Pieter Dieleman en Cornelia Maria van Maelsaeke. 15 Febr. Rosalia Octavia Cerilia, d. van Johannes Franciscus Hamorlinck en MariaLudovicaVerburgh. Overlijden. 13 Febr. Pieter Riemens, oud 63j., echtg. van Elisabeth de Pooter 14 Febr. Janneke Riemens, oud 7 m d. van Jan Jacobus en Christina de Groote. 15 Febr. Elisabeth Heijens, oud 16 j., d. van Pieter Cornelis en Rosalia de Meijer. 16 Febr. Johanna Bakker, oud 25 j„ dochter van Jacob en Pieternelia Cornelissen. Henriette Prospert Josephine van den Bosch, oud 79 j., echtg. van Jan Duerink. Van 1—15 Febr. 1912. AXEL. Huwelijks-aang. 2. Martinus Dekker, 21 j., jm. en Geertrui Schieman, 20 j., jd. 8. Martinus Goossen, 28 jjm. en Pieternelia Cat- harina de Feijter, 20 j., jd. Huwel.-voltrekkingen 15. Martinus Dekker, 21 jjm. en Geertrui Schieman, 20 jjd. Geboorten. 3 Gustaaf, z. van Carolus Ludovicus Tacq en Florence Rosalia van Aerde. 10. Martinus z. van Martinus Dieleman en Anna Koster. 13. Johanna Pieternelia, d. van Mels Yerstraten en Maria Boefje. Overlijden. 15. Cornelis Pieter Verlinde, 1 j., z. van Pieter Johannes en wijlen Maria Janna Gast. 11 11 11 11 11 11 Ondergeteekenden geven hiermede het geachte publiek kennis dat zij de van wijlen hun vader, Joris Kolijn, gemeen schappelijk op denzeifden voet zullen voort zetten en bevelen zich beleefd in de gunst van het publiek aan. Ter Neuzen. JAC. en JAN KOLIJN. De collecteur A. E. JANSSEN te Goes; maakt bekend dat de loten verkrijgbaar zijn en dat de trekking begint 25 Maart. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. f! t

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3