Rechtszaken. Voorstel tot het nemen in erfpacht van een gedeelte rijksgrond langs de gemeentebaven. Benoeming leden van de Commissie van Fabricage. Benoeming leden van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Reclames hoofdelijken omslag. De films van de bioscoop oefenen blijkbaar meer aantrekkingskracht op de gemoederen uit dan een onderwerp als Vrouwenkiesrecht. Dit in aanmerking genomen, was de opkomst Vrijdagavond bij den heer Visser bevredigend te noemen. Bijna een vijftigtal waren ter vergadering aanwezig. Deze zullen zich de opkomst niet beklaagd hebben, want mevr. Groot uit Rotterdam be handelde het onderwerp'van den avond vlot en boeiend. Voor de pauze werd gesproken over Vrouwen- kiesrecht. De spreekster betoogde, dat de vrouwen niets bij de behandeling van wetten en verordeningen hebben te zeggen en zelfs geen invloed kunnen doen gelden op die zaken, welke haar onmiddellijk aangaan. .Zij noemde verschillende gevallen op, waarbij de vrouw in de eerste plaats tot oordeelen bevoegd is, wees o.a. op de wet, die in aan tocht is, wat betreft de gehuwde ambtenares, haalde eenige treffende staaltjes aan van opoffering in andere landen in den strijd voor de rechten der vrouw en constateerde, dat ook hier te lande de beweging wassende is. Niet alleen vele vrouwen, maar ook tal van mannen helpen mede om de vronw niet langer achter te stellen. Een aardige illustratie hiervan leverde een vergadering te Rotterdam, waar bijna geen sprekers te krijgen waren om het vrouwenkiesrecht te bestrijden. Na de pauze trad spreekster op in Noord- Hollandsch boerencostuum en droeg voor: Hoe Maryke over de tariefwet dacht. Dit onderwerp was voorzeker actueel. Hierbij deed spreekster duidelijk uitkomen, dat de vrouw, die het huishouden doet, wel in de eerste plaats de nadeelen van de tariefwet ondervindt. Door verschillende voorbeelden werd aangetoond, hoe werkelijk een aantal levensmiddelen met verhooging worden be dreigd. Herinnerd werd aan de voorvallen van ver leden jaar in België en Frankrijk, waar op vele plaatsen gewelddadig werd geprotesteerd, niet het minst door vrouwen, tegen de duurte der levensmiddelen. Spreekster hoopte, dat in ons land vele vrouwen, niet natuurlijk als in België en Frankrijk zouden te werk gaan, maar wel krachtig zouden medehelpen aan het adres tegen de aanhangige tariefwet, door vrouwen in te dienen. Ook deze actie tegen de tarief wet bracht spreekster te pas om op te komen voor de mondigverklaring der vrouw. De aanwezige mannen hadden een paar anecdotische gevallen, niet gunstig voor hun sekse te slikken, die evenwel goedlachs op den koop toe werden genomen. De spreekster werd met aandacht gevolgd en bij het einde warm toegejuicht. Thuisgekomen van een bioscoop-voor- stelliDg in het theaterschip »Alhambra Flot- tante,« bemerkte de sluisknecht Van G. dat dieven door de achterdeur in zijne woning aan de Oostsluis alhier waren geslopen en zijn linnenkast hadden opengebroken. Bij onder zoek bleek hem een portemonnaie en een geldbusje, te zamen een waarde inhoadende van f 30,ontstolen te zijn. De politie hiervan in kennis gesteld, deed „Wat zeg je van my Ben je tevreden met je vrouwtje Maar ik laat je geen t(jd om te antwoorden. Aan tafel nn Bied mij je arm aan, Lionel, en leid mq eens behoorlijk naar myue plaats." Lionel speelde den galant zoo goed als het hem afging, en zoodra hy haar naar haren stoel had geleid, schonk hy twee glazen met champagne vol. Hy stak ook een heel aardigen toost af, en daarop werd geklonken en ge dronken. „Een lang en gelukkig leven, myn engel zeide Lionel. „Daar drink ik op, ad fondumriep het vrouwtje, en nadat zy haar glas geledigd had, smeet zq het tegen den haard aan scherven. Lionel, lachend, deed hetzelfde. „Zoo behoort 't, niet waar riep zij. „Net zooGeen andere toost meer mocht er ooit uit deze glazen gedronken worden. En nu aan tafel. We hebben niet veel tyd meer." „Je znlt na andere glazen moeten halen," zeide de practische Phyllis, terwyl zq begon te eten. Zy zag er in het heldere morgenlicht aller liefst uit, met hare schitterende oogen en flon kerende diamanten, zoodat Lionel van verruk king haast niet kon eten, terwyi zy zelf duchtig toetastte van het eene lekkere schoteltje na het andere. pogingen de inbrekers op 't spoor te komen ook met gebruikmaking van de politiehond. Tot heden echter zoüder eeuig resultaat. Zaterdagmiddag had te Ter Neuzen bijna iets buitengewoons plaats. Er waren met per spoor een zestal heeren aangekomen waarvan er twee het plan hadden te dueileeren. Zij begonnen na aankomst evenwel een on voorzichtigheid, door aan een dokter te vragen, liun met geneeskundige hulp, iudien noodjg, bij te staan. Daar kon echter niets van komen en de politie kwam achter de geschiedenis. Déze spoorde het zestal op en nam huD de ver schillende wapens af en maakte de heeren duidelijk dat in Nederland een duel nsiet geoorloofd is. Het gezelschap, dat bestond uit studenten afkomstig uit Russisch Polen, studeerende qan de politechnische school te Nancy vertrokken toen in de richting van Belgie. Zateidagavond werd te Axel eene alge meens vergadering gehouden van de aldaar bestaande afdeeling van den »BoDd voor Stants- pensionneering*. De voorzitter hield als Ope ningsrede een pleidooi voor staatspensionuee- ring zonder premiebetaling. Daarna bracht de secretaris-penningmeester jaarverslag uit, waaruit bleek, dat 118 leden waren aangesloten de inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f 119,347a en f 94,83. Her benoemd werden de heeren J. K. Vink, vice- voorz. en J. C. Vink, secretaris, terwijl als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren J. Zonuevijlle, R. Blankert en M. Loot. Bij de sluiting der vergadering werd aan ieder aanwezige eene brochure uitgereikt getiteld »Sta op voor de grijsheide. Donderdag vergaderden te Axel de leden van de »Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware trekpaard* (Belgisch type), onder voorzitterschap van den heer Ph, J. van Dixhoorn. De tentoonstelling en het concours-hippirjue zullen plaats hebben op 28 en 29 Juni a. s. Het progiamma van de paardententoonstelling bestaat uit 6 klassen, en wel hengsten, merriën, kampioenschap, hengsten met minstens 5 af stammelingen, tweespannen en vierspannen. De prijzen voor tentoonstelling en concours bestaan in medailles, geldprijzen en kunstvoor werpen, zooals dat in de programma's zal wotden omschreven. Het bestuursvoorstel om als vereeniging lid te worden van het Zeeuwsch Belgisch Stam boek, het Belgisch Stamboek en de Zeeuwsche landbouwmaatschappij werd z. h. s. aangenomen. In de Vrijdag te Zaamslag gehouden raadszitting werd aan den heer T. Rozemond te Middelburg, aannemer van den bouw der nieuwe school, een maand uitstel van opleve ring toegestaan, onder voorwaarde dat hij dan zal betalen een maand huur voor het lokaal dat thans als school gebezigd wordt. Het kohier van het schoolgeld werd vastge steld op f 141 en dat der hondenbelasting op f 204,50. Naar aanleiding van een schrijven vaD kerk voogden der Ned. Herv. kerk werd alsnog be^ sloten op de scheiding tusschen het terrein def kerk en der gemeente eeD hek te plaatsen, geheel gelijkvormig aan dat nu reeds geplaatst voor afscheiding van den tuin der kerk met den openbaren weg. De bijdrage ad f 100, door het kerkbestuur aangeboden, werd door aanneming van een voorstel van den heer Scheele, niet aanvaard. Deze betoogde dat, als de gemeente hier verplichting had, zij deze ook geheel behoorde na te komen en het eeo minderwaardig standpunt is, om particulieren, tegenover wie meD verplichting heeft daarin te laten meebetalen. Commissies werden benoemd voor het bera men van plannen voor rioleering aan het Zaamslagsche Veer, verder eene voor uitbrei dingsplannen van de haven aan den Margare- thapolder, terwijl ook werd aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen eener Commissie van Toezicht üp het Lager onderwijs. Door den raad der gemeente Oostburg werd Vrijdag het kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1912 vastgesteld op 8377.48'/2. Ter tafel kwam voorts een volledig plan met teekeningen en bestek voor een eventueel te bouwen school, daar de tegenwoordige school vele gebreken heeft en herstel en uitbreiding, volgens verlangen van het staatstoezicht op de volksgezondheid, veel te hooge kosten zou ver oorzaken en waarna het gebouw nog niet zou voldoen. Besloten werd onder goedkeuring der inge diende plauuen, aan H. M. de Koningiu, met het oog op den minder gunstigen toestand der financien te verzoeken om een buitengewoon subsidie uit de Rijksmiddelen om den bouw eener nieuwe school met onderwijzerswoning mogelijk te maken. Ter vergadering van de vereeniging »De Ambachtschool voor Oostburg en omstre ken*, Woensdag te Oostburg gehouden waren een 20 tal leden tegewoordig. Door den voorzitter, den heer Mr. F. J. N. van Dam werd bij de opening der vergadering een woord van waardeering gesproken ter nagedachtenis aan wijlen den heer Mr. P. C. J. Hennequin, den beschermheer der school, die hoewel van de oprichting af bijna altijd ernstig ongesteld, steeds van zjjne belangstelling heeft doen blijken. Uit het door den Secretaris uitgebracht verslag bleek o. a. dat alle leerlingen, die met Mei j. 1. met diploma de inrichting verlaten hebben, plaatsing hebben gevonden dat de gehouden tentoonstelling met een bezoek van 4000 a 5000 personen als uitstekend geslaagd mag beschouwd worden dat het personeel der onderwijzers in 1911 met een leeraar in het timmeren is uitgebreid. Het totaal der ontvangsten bedroeg f 11350,781/, en dat der uitgaven f 11473,89, zoodat het nadeelig saldo f 123,10'/a bedroeg, d. i. f 543,16 minder dan het vorige jaar. De ontvangsten en uitgaven der avondtee- kenschonl, die 34 leerlingen telde bedroegen 981,257,. In de Zaterdag gehouden openbare zitting van den raad van IJzendjjke staakten nogmaals de stemmen over het voorstel van B. en W. om de belastbare opbrengst per gemet te stellen op f 20 voor pachters. Het voorstel is daarmee verworpen en de belast bare opbrengst gehouden op f 15. Voor den eigenaar-gebruiker werd de belasting vastge steld op f 45, wat vroeger f 30 was. De heer Calon was bij deze zitting af wezig. Zondagavond is door brand vernield de landbouwersschuur toebehoorend aan den heer H. G. Hammacher te Groede, en staande aan de duinen bij het Badhuis, gemeente Cadzand, in gebruik bij den balbaas A. C. Hoofd aldaar. Verbrand zijn eeu paard, een rijtuig, een fiets, ongeveer 50 kippen en eeu partij hooi. De oorzaak is onbekend, assurantie dekt de schade. De voordracht voor hoofd aan school I te Breskens bestaat uit de heeren C. de Kleick, van Waterlandkerkje, C. P. Geelhoedt, van Zuidzande, C. J. Neeteson, van Cadzand. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 16 Febr. Als eerste beklaagde kwam voor E. A. C., 35 jaar, gemeente- en rijksveldwachter te Hulst. Deze staat terecht wegens mishandeling van L. Herman. Den 27 November kwam getuige Herman 's avonds uit een café. Hij was reeds in verschillende herbergen geweest, maar had, zei hij, slechts eenige glaasjes bier gedronken. Van de herberg komend liep hij met een paar klompen, die hij onderweg gekocht had, naar huis. Hij was reeds bij zijn huis gekomen en had reeds de sleutel in 't slot gesloken, toen hij werd gegrepen door C., die hem in de goot gooide en drie schoppen gaftoen haalde bekl. hem weer overeind en gaf hem nog een schop. Daarop bracht hij hem naar een arrestantenlokaal. Getuige zei, dat bij naaj- den dokter wilde, daar beklaagde hem een wond in het voorhoofd geslagen had. Hij werd echter den heelen nacht vastgehouden en eerst den volgenden morgen om zeven uur weer losgelaten. Toen hij thuis kwam stak de sleutel nog in het slot. Herman liet toen een dokter komen, die zei dat de wonden uitgewasschen moesten worden. Bekl. ontkende dat hij getuige had geslagen. Hij zei dat getuige dronken was geweest en langs de straat liep te zingen. Toen ging hij naar getuige om hem te zeggen dat hij zich stil moest houden. Toen getuige daar geen gehoor aan gaf, arresteerde hij hem, maar zonder de minste mishandeling. De getuige A. Smit zag bekl. en Herman achter elkaar een straat oversteken. Hij hoorde niet dat er gezongen werd Toen hij om den hoek van de straat kwam zag hij dat een. der twee personen op den grond lag, terwijl een ander over hem heen stond. Hij zag dat deze de liggende man twee schoppen gaf en hoorde deze roepen »da's gemeen*, loen zag hij dat bekl. den getuige opnam en meenam. Hij hoorde dat Herman toen vroeg om een dokter, zeggende'dat hij gewond was en zou doodbloeden. Getuige herkende de beide personen zeer goed. Bekl. beweerde, dat deze getuige een valsche verklaring aflegde, daar hij hem wegens eerr vroeger zaakje niet erg genegen was. Getuige zei de volle waarheid gesproken te hebben. De getuige J. Chr. Nederhand, zag van uit haar woning wat er gebeurde. Ze zag op bedoelden avond iemand de straat langs komen naar het huis van Herman. Hij zong niet en schreeuwde niet, maar liep kalm het stoepje op. Hij liep niet als een dronken man. Toen hoorde ze, dat er een vechtpartij plaats had. Ze hoorde Herman ook schreeuwen, 't Werd echter al spoedig stil. De getuige P. M. Fruytier, de dokter, heeft de wonde van Herman gezien. Het was van weinig beteekenis. Het was zoowel mogelijk dat het wondje door een schop, als door een val op een steen veroorzaakt was. Getuige zei, dat het nog een paar maal eerder was voorgekomen dat personen bij hem waren gekomen die door bekl. verkeerd waren be handeld, of die hoewel gewond, te lang in de cel hadden gezeten. Bekl. hield vol dat hij niet geschopt had. Hij gaf toe dat de getuigenverklaringen erg tegen hem waren, maar zeide toch het niet gedaan te hebben. Het O. M. achtte de schuld bewezen en eischte f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Wegens mishandeling van J. de Moor op 1 Jan. j.l. te Axel, stond daarna terecht de 18-jarige T. de BI., aldaar. In den avond van dien dag, 's avonds om een uur of half elf, was getuige juist met z'n vrouw thuis gekomen, toen hij geroepen werd. Hij ging naar buiten en zag daar twee personen, waaronder bekl. Hij gaf bekl. een slag, waarop deze hem een slag met een mes op de hand gaf. Hij voelde direet dat hij gewond was en nu nog kan hij zijn vingers moeilijk gebruiken. Hij wist niet meer te zeggen, waarom hij zelf eerst geslagen had. De getuige G. Roeland zag, dat bekl. eerst een slag gaf en toen De BI. aan de Moor een slag op den arm gaf'. Vroeger verklaarde hij, dat hij gezien had dat getuige bloedde, nu was hij dat vergeten. Beklaagde bekende. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis* De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van A. A. L. Ch. V., gemeente-secre taris van Philippine, door het Hof te 's-Graven- hage met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg veroordeeld tot f 100 boete of 14 dagen hechtenis, wegens weder- spannigheid. „Je eet geen brok," zeide z.y eindelijk. „Ik zal je nog moeten voeren". En de daad aan het.woord parende, stak zq hem hare vork toe met een stnkje hoen er aan. Hij nam bet lachend in den mond, en daarop begon de komedie van elkaar te voeren, totdat zq beiden er genoeg van hadden. Nadat het vroolijke maaltje afgeloopen was, begon de plechtigheid van het aansnyden der taart „Wy sturen aan ieder een stuk," zeidé Phyllis, „om hun te bewijzen dat 't alles ia toegegaan zooals 't behoort, hoewel wy 't hun niet gevraagd hebben. Tante en Doris krygen elk eene extra groot part". Geheel vervuld van dezen inval, zette zj) zich aan de schrijftafel en schreef het volgende briefje „Beste tante, Lionel en ik zyn van morgen in de kerk van St. James, Piccadilly, getrouwd. Wy zenden u en Doris een stukje van onze bruiloftstaart. Wilt u wel zoo vrien delijk zyn, de beide koffers in myne kamer te expediëeren naar het Hotel Gracdpair te Parys? Uwe liefhebbende nicht, Phyllis Erskin." Zy schreef baren nieuwen uaam met eene kolosale krul er onder, en reikte het briefje aan Lionel. „Hoe bevalt je dat?" vroeg zq. „Uitmuntend, my» engel", antwooidde hy, h't lezend. „Maar zij v rdiende eigenlyk gem taart voor de manier waarop zij ons behandeld heeft. Nu evenwel kunnen we 't haar vergeven. Wy laten 't baar dus aan huis bezorgen, zoodra wij in d n trein zitten." „Ik heb niets by my dan wat ik aan myn lyf heb", zeide Pnyllis, vroolijk. „Geen trous seau niets „Je bent zelf al genoeg", verklaarde Lionel. „En in de rest zullen we wel gauw voorzien. Je hebt van my notarif ël beschreven vyf- houderd pond 's jaars voor kleedgeld. Daar kan je heel wat lappen voor koopen." „O, Lionel, wat ben je toch een goejert riep zij, met steeds nog klimmende verzuch ting. „Zóó veel had ik heel niet verwacht." De dingeD vielen inderdaad veel beter u't, dm zij verwacht had, en zy was over 't ge- ueel erg in haar schik. Zy had zich mis rekend maar het was eeue misrekening naar den aangenamen kant. Op dit oogenblik voelde zy zich volkomen gelukkig, en bijna ver beeldde zy zich op haren man verliefd te zyn. „Neen, dat bad je niet vefwacht!" lachte by. „Maar ik moest toch eene kleine ver rassing voor je in petto houden. En dan voor jou is my immers niets te veel Op zulk eene verklaring moest natuurlyk weêr eene kusparty volgen na afloop waarvan Lionel op zyn horloge keek en zeide(Wordt vervolgd). i y

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2