Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DRANKWET. SawenwerKitijt der Vrijzinnigen. G ebrandmerkt. Een Verstandig woord. Een frissche wind. GEMEENTERAAD. No. 2245. Woensdag 21 Februari 1912. 23e jaargang UIT ONZE OMGEVING. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent, voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Het zelfstandig klerikalisme wankelt overal op zijn grondvesten en strak valt het om nooit weer op te staan. In de op Donderdag a.s. des voor middags te 10 ure te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende puDten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek van vele ingezetenen tot intrekking van het raadsbesluit tot stichting van e6ne hoogere burgerschool. Voorstel tot het aangaan van eene geld- leeDing van ten hoogste f GO.000 voor het stichten van eeD gebouw, bestemd voor ge meentelijke hoogere burgerschool. Voorstel tot verhooging van het maximum van heffing van hoofdelijken omslag. Aanwijzing van het terrein waarop de ge meentelijke hoogere burgerschool zal worden gesticht. Voorloopige vaststelling van het ontworpen plan van bouwing van meergenoemde inrich ting. Aanvraag aan de Regeering ter bekoming van rijkssubsidie in de kosten van instand houding van een gemeentelijke hoogere burger school. Voorstel uitbreiding straatverlichting. Vaststelling kohier schoolgelden le kwartaal 1912. Voorstel tot wjjziging van de verordening tot handhaving vau orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. Wijziging verordening voor het openbaar lager onderwjjs. Benoeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim voor de kom der gemeente. Aanbevolen worden de heeren G. W. Versloot en Fr. Versloot. Vaststelling kohier hondenbelasting 1912. Opnieuw vaststelling van de Verordening op de heffing van keurloonen. Voorstel tot het betuigen van instemming met een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier gezonden adres aan de Tweede Kamer omtrent het ontwerp van Stuwadoors wet. Benoeming van een onderwijzer aan school B voorgedragen wordt de heer A. de Kraker, onderwijzer alhier. eene magnifieke bruiloftstaart in het middeD en naast dit meesterstuk der banketbakkers kunst lagen twee Iedere étuis. „Eene kleine verrassing, vrouwtje," zeide Lionel, voor het eerst en met zeker ODtzag, dit woord bezigend. Phyllis treuzelde niet met bet openen der étuis. Het eerste bevatte eene groote diamenten tiara, en bet tweede eea prachtig halssnoer. Het vrouwtje slaakte een kreet van verruk king. „O, Lionel, je bent een lievenriep zij, en daarop kuste zij hem zooals zjj hem nog nooit gekast bad. „Laat rnjj ze aandoen riep zjj, en in een oogwenk had zjj haren hoed af, legde het collier om haren hals en keek in den spiegel. „O, ik zal mjjn haar moeten veranderen En binnen eene minuut golfde het als een mantel bijna totaac hare knieën. „Hoe beerljjk Hoe goddeljjk murmelde Lionel met volle banden woelend in den vor- steljjken tooi. „Je bent een goede jongen, maar een slechte frisenr," snibde Phyllis, en haastig nam zjj den lokkenschat weder op, wond hem om haar hoofd en stak hem vast met een paar spelden. Daarna drukte zjj de tiara er op en stond nu met onbegrensde bewondering zichzelf in den spiegel aan te staren. „Wel, wat zeg je er van riop »jj stralend, Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat op 19 Februari 1912 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeer gasten van WILLEM FRANQOIS DEKKER, voor het rechterlokaal, het midden voorlokaal en het linker achterlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 6 en gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen dezer vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 20 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Te Dordrecht heeft kortelings de heer mr. J. A. Levy een rede gehouden voor de liberale kiesvereeniging, die eene openbare vergadering had belegd. In z'n beginwoord wees hij op de groote verschilpunten der gecoaliseerden, daarbij de Barromeus-encycliek, het motu proprio, en ook de historie aan halende. Hij vraagt nu of de liberale partijen bij dezen toestand moeten blijven berusten en of de bestaande verbrokkeling in de linksche partijen bij de stembus van 1913 aan de clerikale meerderheid opnieuw de overwinning moet bezorgen. Spr. meende, dat de liberale partijen bij de aanstaande verkiezingen door verschillende punten van overeenstemming, kunnen samengaan. Hij bedoelde echter alleen samengaan, geen samensmelting. Hij is overtuigd, dat de richting, die ontwikkeling van den vrijen geest in haar vaandel voert, toch niet steeds in de minder heid kan blijven. Roman van G. BIS8. 12) Dat is lief van je," zeide Phyllis, bij het aanvaarden van een kollossalen ruiker van witte rozen. „Maar ik zal ze in je kamers moeten achterlaten zoodra de plechtigheid af- geloopen is. Anders ziet iedereen ons toch nog voor een bruidspaar aan. „Wat kan 't ons schelen riep Lionel. „Als je eenmaal de mjjne bent, mijn schat, dan draai ik voor de heele wereld mjjne hand niet om.Ik heb mjjn notaris, den heer Hammond, meegebracht, om met zijn zoon te fnngeeren als getuige." In de kerk stelde Lionel zijn bruidje voor aan den heer Hammond, den typischen familie- notafis met liet vaderlijke air, en diens zoon. Na het pijnlijke wisselen van eenige plicht plegingen, wandelde Phyllis aan den arm van dien ouden heer naar het altaar, waar de geestelijke reeds wachtte. Hel ceremonieel duurde niet lang, en Phyllis hoorde nauwelijks een woord er van, zóó geheel waren hare gedachten bezig met hetgeen er bjj haar thuis zou voorvallen als de kat uit den zak Als punten van overeenstemming noemde spr. de volksopvoeding, het vrije ruilverkeer en sociale nooden. Hij wijdde hierbij uit over het lot, dat de openbare school wacht, nu de subsidiën aan het bijz. onderwijs in de millioenen ioopen en men openlijk durft beweren, dat het beter ware, dat die openbare school maar kón verdwijnen. Mr. Levy stelde nogmaals in het licht, hoe het bijzonder onderwijs doortrokken is van dogma's, hoe de eigenlijke leervakken meer als bijzaak worden beschouwd. Hij protesteerde tegen de opwekking van verzet der Islamitische bevolking in onze Oost tegen de invoering van het Christendom. Hij wees op de groote welvaart door den vrijhandel in ons land ten allen tijde in 't leven geroepen, en waarschuwde tegen de beraamde aanslagen op die welvaart door de tarief-wetten, welker meerdere opbrengst, geraamd op 10 millioen, gereserveerd heet tot bestrijding der sociale wetten, terwijl inderdaad die hoogere opbrengst door de stijging der prijzen van de handelsartikelen uit de zakken der inwoners gehaald wordt en alzoo door de regeering met de eene hand wordt genomen, wat met de andere wordt gegeven. Spr. meent dus aangetoond te hebben, dat er genoeg gewichtige punten zijn, waarbij hij ook het kiesrecht nog aanhaalt, om gemeenschappelijk de coalitie te bestrijden, die de religie tot politieke doeleinden gebruikt. Door sameDwerking moeten de liberale partijen aan die misbruiken een eind maken en verhinderen, dat er in 1913 in plaats van een clerikaal bestuur »met zachte fluweelen handschoenen* zooals nu nog, een grimmig clerikaal bewind aan het roer komt, en dat zal zeker het geval zijn, als de onderscheidene deelen der vrijzinnige partijen stokstijf op hun stuk blijven staan. Het volgende bericht kwam dezer dagen in verschillende bladen voor In N.-H. worden pogingen aangewend om te komen tot de oplichting van een R. K. Tuinbouw-ongevalverzekering. Op uitnoodiging van het plaatselijk comité der K. S. A. te Grootebroek is aldaar een vergadering gehouden, waarin de zeer eerw. kwam. Zjj schrok uit haar gepeins plotseling op, toen de geestelijke haar toefluisterde om haren handschoen nit te trekken. Aan haren vinger flonkerde de prachtige verlovingsring, dien Lionel in zijn eerste opgetogenheid haar bad gekocht. Het ongewoon vroege uur en de omstandig heid dat de weleerwaarde heer nog niet ontbeten had, bespaarden het paartje de ge bruikelijke zedenpreek en weldra waren zij in de kerkenkamer bezig met het plaatsen van hun bandteekening in het register. Met een innig gevoel van verlichting schreef Phyllis voor de laatste maal den naam van „Phyllis Cnichele." Nu eindelijk droeg zy een onbesproken naam, op welken niemand iets kon hebben aan te merken. Het deed haar trillen van genoegen, toen een oogeDblik later de heer Hammond, bij zijne felicitatie haar aansprak als Lady Erskin. Het was in hare schatting wel geen bijzonder hooge betiteling, maar toch beter dan in 't geheel geen. Met haar poezigste gezichtje bedankte zij den notaris en den geestelijke die haar ge trouwd had en zij verliet de kerk aan Lionel's arm, terwijl de heer Hammond Junior fooien uitdeelde aan den koster en de andere kerkelijke dignitarissen. Een auto wachtte hen voor de kerkdeur, en weldra was Phyllis onttrokken aan de oogen der weiDige toeschouwers, die geregeld bij eene trouwerij zich verzamelen. heer J. J. M. Teule, geestelijk adviseur der K. S. A., het punt inleidde en de mogelijk heid betoogde, om te verzekeren op katholieken grondslag. Ruim honderd leden zijn reeds toegetreden. Onder het hoofdje «Ver gedreven* teekent de Kath. Limb. Koer. hierbij aan Het bericht doet vreemd aan. Verzekerenop katholieken grondslag?? «Waarom, als een kath. tuinmansknecht een ongeluk krijgt, mag hij niet door een protestantsch collega worden geholpen, of, als het een protestant overkomt, waarom mag de katholiek dan niet bijspringen «Met de parabel van den Barmhartigen Samaritaan klopt dit niet «Waar de beginselen religieuze, politieke of sociale, te pas komen, zij men confessioneel. Zeer wel «Doch men make in een gemengd land toch geen godsdienstige scheiding in zuiver financieele, economische en technische ver houdingen «Als dit systeem voortgang vond, zouden de katholieken zichzelven uit het moderne maatschappelijk leven uitschakelen*. De verkiezingen voor den Duitschen Rijks dag hebben een tijdlang heel Europa in spanning gehouden Maar nu zijn ze voorbij en daarmee de spanning. Doch nu komen de woede en de blijdschap. Woede van den kant der klerikalen en der landjonkers, die den slag verloren hebben het rijk der zwarten en blauwen is uit. Blijdschap daarentegen bij al wat inderdaad vrijzinnig is, nu er een einde komt aan de bevoorrechting der rijke landjonkers en aan het juk der Katholieken. Van nu af is er weer hoop op een beteren billijker belasting stelsel en zal Duitschland niet verder gaan op den heilloozen weg der bescherming. De overwinning is behaald door het samen gaan van de liberale burgers met de sociaal democraten. Men moge tegen zulk een samengaan be zwaar maken, de tijd leert, dat het niet anders kan, nu de klerikale partij gemeene zaak maakt met alles, wat zich tegen den vooruitgang verzet. Er waait een frissche wind door heel Europa. „Dat is dus afgeloopen," zeide het bruidje met een zucht van verlichting. „Nu won ik wel wat gaan ontbeten." „Gulzig schepsellachte Lionel. „Ik vrees dat je meer practisch dan poëtisch van natuur bent." „Ik ben nooit poëtisch als ik honger heb," antwoordde Phyllis schouderophalend. „Ik heb thuis niet eens om een kop thee durven vragen, uit vrees vau daardoor argwaan te wekken." „Jou stumper," zeide haar mannetje teeder. „Wees maar stil. Bjj mjj op mijne kamer staat je een smakelijk hapje te wachten." „Jij bent een beste," zeide Pbyllis dank baar, terwijl bet rijtuig in Piccadilly stilhield. „Maar wat znllen ze wel van je denken, als ze je met eene joDge dame aan tafel vinden Lionel vond deze vraag maar 'half gepast. Zoodra hij echter binnen was, verdween zijne ontstemdheid. Hij sloeg zjjne groote armen om zijn vronwtje heen en verstikte haar half in zijne omhelzing. „Hond toch op, Lionelprotesteerde zij half boos en half lachend. „Je verfrommelt mij zóó, dat ik niet op reis zal kunnen gaan Hij liet haar los en opende de deur van de andere kamer. „O, hoe prachtigriep zij opgetogen. Op de tafel stond een keurig déjeuner roet TER fflJZEMI VOLKSBLAD. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat oene Openbare Vergade ring van den Gemeenteraad is belegd tegen Donder dag den 22 Februari 1912, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 19 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER Lo B. o o

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1