M. J. VAN DIXHOORN. - Ter Neuzen. Zwart en gekleurd Crèpon. Gekleurd en zwart gebloemd Satijn. Mr. Pieter Christiaan Jacobus Bennequin. ABRAHAM VAN DER WELLE, Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand. Hoogwateryeti] te Ter Neuzen. Advertentiën. Een felle brand. Altijd maar moorden. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 7 Februari 4.50 5.11 Donderdag 8 5.30 5.50 Vrjjdag 9 6.11 6.34 Zaterdag 10 6.57 7.23 Zondag 11 7.54 8.28 Maandag 12 9.7 9.53 Dinsdag 13 10.37 11.19 Notaris C. LE NOBEL. "WTi 2Sé> Hl JL üt'l. niet-geldig waren ter zijde gelegd. De niet- geldig verklaring dier biljetten op grond van het feit, da, gedrukte candidaten-lijsten daarop waren geplakt, werd door de klagers betwist. Het classicaal bestuur van IJzendijke stelde echter den predikant-voorzitter in het gelijk, en verklaarde de 18 gemachtigden wettig ge kozen. Hiertegen teekenden de klagers hooger be roep aan. Het provinciaal kerkbestuur heeft hunne klacht en ook andere gronden door hen aangevoerd, verworpen, en de niet-geldig- heid der geplakte biljetten bevestigd. Doch terzelfder tijd heeft het de beslissing van het Classikaal Bestuur vernietigd en eene nieuwe stemming bevolen, omdat de begane onregel matigheid niet de oorzaak mag zijn van den misstand, dat in het Kiescollege zitting zouden hebben gemachtigden, van wie niet is ge bleken, dat zij hun mandaat danken aan den duidelijk uitgesproken wensch der gemeente. Het zomerfeest der Chr. Jongelingsver- eeniging in Zeeuwsch Vlaanderen W. D. zal dit jaar gehouden worden te Groede op 1 Juli a. s. In de te Oostburg jl. Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad we'd met algemeene stemmen een stukje ge. meentrgrond in de Koepelstraat ter grootte van ongeveer 3 M2 aan den openbaren dienst onttrokken en voor de som vaD ƒ25 verkocht aan P. C. Stamperius aldaar om het bouwen van een paardenstal mogelijk te maken. Het primitief kohier der hondenbelasting werd met 90 aanslagen vastgesteld op 168. De vergadering werd daarna met gesloten deureD voortgezet ter behandeling van den hoofdeljjken omslag. Op verzoek is eervol ontslagen als voor zitter der plaatselijke commissie van Onge vallenverzekering te Oostburg de heer J. H. L. Stassen te Sittard en als zoodanig is be noemd de heer J. D. van Bendegom, inspecteur der directe belastingen te Oostburg. Vrijdagavond werd in de sociëteit »Spoor tot Vriendschap* te Aardenburg het openbaar examen gehouden van de leerlingen der Volks- zangschool. Het geheele programma werd goed uitgevoerd. Na afloop werden door eenige leerlingen nog extra nummers gegeven. Men meldt uit IJzendijke, dat door het lek worden vao den ketel de tram Vrijdag avond niet kon binnenkomen. Om verdere ongelukken te vermijden moest het vuur ten spoedigste verwjjderd worden. Twee corres pondenties, met België en met de boot, werden door dit ongeval gemist. Het stoomschip >Schouwen« van den provincialen stoombootdienst op de Ooster- schelde, gebouwd op J. en K. Smit's scheeps werven te Kinderdijk, heeft op de Wester- schelde den nfficieelen proeftocht gehouden, welke in alle opzichten uitstekend is geslaagd. Zoowel schip als machines voldeden ruim schoots aan de gestelde eischen. EERSTE KAMER. 's Gravenhage. In de zitting van gisteren heeft de Kamer goedgekeurd le. het onteige- ningsontwerp voor een spoorweg van Burgh naar Brouwershaven en verbetering in ligging van den spoorweg van Brouwershaven naar Steenbergen 2e. het renteloos voorschot voor aanleg en exploitatie van den spoorweg Oostburg-Cadzand Na afdoening van nog eenige wetsontwer pen is aangevangen met de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting. De heer Van Pallandt zei teleurgesteld te zijn door de" houding der regeering ten opzichte van het bijzonder onderwijs en van de Staats loterij, welke zij ten onrechte als een onschul dig vermaak beschouwt. De heer Hovy be pleitte steun voor den bouw van bijzondere scholen. Een bange nacht. Men schrijft uit Vlissingen Vrijdagavond is de reddingboot van hier vertrokken, op bericht uit Westkapelle dat door een schip vuurpijlen werden afgeschoten. Van kwart voor negen tot kwart voor twaalf voer de boot in den snijdenden Noord-Oosten wind en bij felle vaart tegen den vloed op. Op laatstgenoemd uur kwam de reddingboot van den toren van Westkapelle, maar nog steeds was niets van een in nood verkeerend schip bemerkt. Na nog eenig vergeefs zoeken ging de red dingboot langszij de voor Westkapelle ten anker liggende afhaalkotter liggen en ging Zaterdag tegen 7 uur weer op zoek. Te ongeveer 9 uur werd bij de Raans (El leboog) een sleepboot opgemerkt, die een schoener op sleeptonw had, Hierop is de reddingboot naar hier teruggekeerd. Vermoedelijk is deze schoener de Duitsche schoener »Hayo«, welke thans op de reede voor anker kwam. Waarschijnlijk heeft het schip op de Rassen gebeten en toen vuurpijlen afgeschoten later is het schip over de banken geslagen en zoo in diep water gekomen. De politie te Middelburg heeft ongeveer 200 processen-verbaal opgemaakt wegens het niet strooien van asch of zand voor de woningen. Eene vergissing. Een diamantbewerker heeft bij de Amster- damsche politie aangifte gedaan van de vermis sing van een portefeuille met geslepen dia manten, ter waarde van 1900 welke hem bij een bezoek aan een verdacht huis in de Spuistraat te Amsterdam ontrold zou ziju. De man blijkt zicb vergist te hebben. De Tel. meldt, dat hij de portefeuille voor het bezoek van het huis aan een vriend ter hand gesteld had. De vrouwen, die in verband met de verdwijning van de portefeuille op het politiebureau in verzekerde bewaring waren gesteld, zijn vrijgelaten. Een ellendige moordenaar ontdekt. In de maand Augustus van het vorige jaar werd in de omstreken van Dresden een mousterachtige misdaad bedreven. Een meisje van 14 jaar werd op een aardappelveld ge wurgd gevonden. De bedrijver van dezen afschuwelijken moord is gearresteerd onder zeer eigenaardige omstandigheden. Bij het lijk vau het meisje had men een kleine glas scherf' gevonden, die blijkbaar van een zak- spiegeltje afkomstig was. Zonder twijfel heeft de moordenaar, toen hij in het spiegeltje keek, of hp ook bij het plegen van zijn misdaad wonden had opgeloopeD, dit laten vallen, waarbjj er een scherf afgesprongen was, die nu de politie den misdadiger deed ontdekken. Alle landloopers uit de buurt werden namelijk ge fouilleerd en het duurde niet lang of bij een van hen werd een gebroken spiegeltje aange troffen waarin de gevonden scherf juist paste. De jury heeft hierin een overtuigend bewijs gezien en den beschuldigde, ondanks al zijn ontkenningen, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Te Gent heeft een geweldige' brand een mechanische hekelarij van vlas en werk in de Kazemattenstraat vernield, 's Ochtends te half acht stelde een paswerker der fabriek vast dat een deel van een mechanisme bevroren was. Daardoor kon het niet draaien. Hij wilde door middel van een klein vuurtje, dit deel doen ontdooien. Plotseling ontplofte een buis een werkman werd in bet aangezicht getroffen, men denkt dat de ongelukkige het rechter oog zal verliezen. Tengevolge dezer ontploffing deelden vonken het vuur mede aan vlas en aldra stonden verscheidene balen vlas in brand. Hoewel de brandweer er spoedig bij was, heeft zij de fabriek niet kunnen redden en slechts met groote moeite de omgeving ge weerd. Door honden verscheurd. Een vreeselijk voorval heeft plaats gehad in de nabijheid van Mo-kou. De jonge boeren vrouw Baikowa ging eenige dagen geleden uit het dorp Nikitskoje, district Bronoizz, naar kennissen in een naburig dorp. Daar zij zeer lang weg bleef, werd haar man ongerust en ging haar tegemoet. Op het veld, nabij de laatste huizen, zag hij iets donkers in de sDeeuw liggen het was het vreeselijk verminkte lijk van zijn jonge vrouw. Uit de sneeuw was duidelijk te zien dat verscheiden groote honden de ongelukkige hebben verscheurd. Het waren de losgelaten kettinghonden van den naburigen grond bezitter. Marius de Vos is te Havre gesignaleerd hij zou geld van een daar wonenden broer gevraagd hebben en daarna weer verdwenen zijn. De chef van de recherche, die eischte, dat Marius wegens ontvluchting in Frankrijk zou gestraft worden, heeft volgens de Petit Parisien*, dat dwaalstandpunt verlaten. Eveneens zou, volgens de Petit Parisient, Maurits niet strafbaar zijn voor da hulp, die hij zijn broer bij diens ontvluchting heeft ver leend. Het hof van eassatie heeft aangenomen, dat hulp bij ontvluchting van gevangenen niet strafbaar is, zoo dezen volgens buitengewoon bevel zich in hechtenis bevinden. Marius toch zat gevangen, omdat zijn verzoek om uit levering was ingekomen voor in Nederland gepleegde feiten. Voor Maurits blijft dus alleen over de kwestie van zijn verzet tegen de politie bij zjjn inhechtenisneming. Alweer een outnapt. De door de rechtbank te Leipzig wegens inbraken tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeelde arbeider Petzold, zou dezer dagen met den sneltrein van Wittenberg, waar hij terecht gestaan had, naar het tuchthuis Waldbeim getransporteerd worden. Onderweg ging de boosdoener in de retirade, en sprong door het venster nit den trein naar buiten. De trein werd onmiddellijk tot stilstand gebracht, de vogel was echter gevlogen en is nog niet teruggevonden. In het kleine stadje Chalus, in Frankrjjk zjjn dezer dagen de rijke grondeigenaar Emile de Mangeon en zijn dienstmaagd op afschuwe lijke wijze afgemaakt. In de keuken vond men 's morgens het vreeselijk verminkte lijk van de 68-jarige dienstbode, Marguerite Andrieux. Een gedeelte barer kiperen was verkoold de moordenaars hadden getracht het lijk tot asch te doen verteren door het eerst met petroleum te begieten en vervolgens in brand te steken. Op zijn bed vond men het liphaam van den rentenier, het hoofd door een bjjlslag geheel verbrijzeld. In het midden zijner kamer stond de opengebroken brand kast, terwijl alle laden en kasten openstonden erj leeggehaald waren. De huishoudster, die v(ak boven bet vertrek van haar meester slaapt, had in het geheel niets geboord. Van de be drijvers dezer misdaad geen spoor. De staking in de Borinage. Wij hebben reeds melding gemaakt van de bijeenkomst van het stedelijk comité van de bonden der Belgische mijnwerkers te Brussel. Van het daar genomen besluit meldt het Hand. v. Antw. Beslist werd dat Zaterdag in gansch het land een manifest der stakers zal aan geplakt worden, waarin beroep zal worden gedaan op al de werkers-syndikaten, tot het verleenen van steun aan de 34,000 mijnwerkers van den Borinage, in hunnen strijd tegen de bazen, die noch aan de vereenigde katholieke en socialistische syndicaten, noch aan de tusschenkomst van den gouverneur, noch aan de voorstellen van ministers De Broqueville en Hubert gehoor willen geven. De weer stand tot het uiterste, tegen de »kolenbarons*, is door de mijnwerkers van den Borinage beslist. Vrijdagnamiddag heeft in de Kamer een nieuw onderhoud plaats gehad tusschen beide hooger genoemde ministers en de socialistische volksvertegenwoordigers van den Borinage. De ministers hebben verklaard, dat er langs den kant der patroons niets meer te doen was en het onderhoud werd voortgezet met het onderzoek van wat er langs de wetgeving zou kunnen worden beproefd. De volksvertegen woordigers oordeelen dat de toestand zeer ernstig is. Inschrijvingslijsten zijn in omloop tot steun van de stakers, zoowel van katholieke als socialistische zijde. De winkeliers geven geen crediet meer, groote sommen werden reeds voorgeschoten en vreemde kolen overstroomen de streek. Ook de metaalnijverheid lijdt reeds onder de crisis. Het eeuwfeest van Waterloo. In het Hand. v. Antw. lezen wij In 1915 zal het eeuwfeest van den slag bij Waterloo worden gevierd. Men weet dat een bijzonder komiteit hiertoe werd benoemd, dat rechts en links inlichtingen nam nopens de meening der verschillende volkeren bij die vereering betrokken. Het voorstel der Engelsche kolonie te Brussel zal denkelijk de voorkeur krijgen, daar het van aard is om iedereen te bevredigen. Dit voorstel besluit in zicb het oprichten in de nabijheid van den Leeuwen heuvel van een uitgestrekt denkmaal, ter eere der vijf volkeren, die aan den slag hebben deelgenomen, namelijk van Engelschen, Franschen, Pruisen, Nederlanders en Belgen. Aan de regeeringen dezer vijf landen zou èene toelage tot oprichten worden aange vraagd elke natie zou den beeldhouwer aan duiden belast met de boetseering van het nationaal zinnebeeld, en een wereldprijskamp zou uitgeschreven worden voor het ontwerpen van het voetstuk. Het bovengedeelte van het denkmaal zou bekroond worden met de beelden van Wellington, Napoleon, Blücher en den prins van Oranje. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2 Febr. Jacobus Leunis, oud 43 j., weduwn. en Sara de Fever, oud 40 j., jd. Jacobus Willem van Es, oud 24 j., jm. en Cornelia van der Hoofd, oud 22 j., jd. Hendrik Overdulve, oud 28 j., jm. en Maria Donze, oud 26 jd. Geboorten. 1 Febr. Cornelis Pieter, z. van Pieter Cornelis de Jonge en Suzanna de Kraker. 3 Febr. Margaretha Johanna, d. van Simon Smidt en Aafke Lommert. Van 16 tot 31 Januari 1912. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Leendert Deij, 31 j., jm. en Francina Cornelia Blankert. 36 j.,jd. Huw.-voltrekkingen. 18. Lambertus Cornelis Rinn, 19 j jm. en Sava Jacoba van Meurs, 19 j., jd. Willem Wissink, 33 j., jm. en Maatje Frangoise de Jonge, 36 j.. wed 25. Hendrik Adriaan Kotvis, 22 j., jm. en Elizabeth Pieternella Ruben, 17 j., jd. Geboorten. 21 Cornelia Suzanna, d. van Meeuwis de Regt en Adriana Levina Dieleman 22. Cornelis, z van Adriaan Haak en Janna Openneer. 26. Leendert, z. van Jacobus Dirk Hamelink en Debora de Visser. 27. Gustaaf Joseph, z. van Seraphinus de Clercq en Judoca Michielsens. Jacob Jan Cornelis, z. van Hubrecht Willemsen en Debora Aagtje Naeije. 30 Janneke Maria, d. van Pieter Jonkman en Mechelina Jonkman. Overlijden. 16. Magdalena Verberkmoes. 58 j„ d. van wijlen Cornelis en Adriana Coleijn. 27. Juliana Willems, 76 j., echtg. van Johannes Bap- tista de Ridder. 28 Janneke Christina Verberkmoes, 7 j., d van Levinus en Maatje de Groote. 30. Johannes Cornelis Verbruggen, 73 j., echtg. van Janna Xolijn. HOEK. Geboorten. 2 Jan. Anna Adriana, d. van Jman Pladdet en Maria van Wijk. 4 Jan. Pieternella, d van Marinus de Brujjne en Jacomina Hofman. 8 Jan. Janna Helena, d. van Dirk Willem Frederik Kaijser en Anna van der Welle. 16 Jan. Marinus, z. van Adriaan Dieleman en Tanneke Jacoba Verbrugge. 27 Jan. Pieter, z. van Jan Pladdet en Adriana Wilhelmina Pijpelink. 28 Jan. Thomas, z. van Gelein Meertens en Pieternella Vinke. 11 11 11 H 11 11 Heden overleed tot mjjne diepe droefheid mijn Echtgenoot, in den ouderdom van ruim 60 jaar, oud- Burgemeester van AardenburgenSt.Kruis, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, enz. Mevr. de Wed. P. C. J. HENNEQUIN VAN OoSTEEWIJK StERN. Aardenburg, 2 Febr. 1912. Volstrekt eenige kennisgeving. Geen bloemen. Heden overleed te Hoek, na een langdurig lijden weduwnaar van Neeltje van Hoeve, in den ouderdom van 62 jaar en 6 maanden. Mede namens verdere familie, G. J. SCHOONAKKER— van der Welle. 5 Februari 1912. Alleü die iets te vorderen hebben van de nalatenschap van wijlen den Edel Achtbaren Heer J. A. P. GEILL alhier, worden beleefd verzocht hiervan vóór 15 Februari a. s. opgave te doen aan ondergeteekeode. Yereenigingen en gezelschappen waarvan zijn Edel Achtbare donateur, begunstiger of lid was, worden verzocht kennis te nemen, dat het lidmaatschap bij deze wordt opgezegd.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3