BINNENLAND. Gerpengde Berichten. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. EERSTE KAMER. nl. bescherming van ons lichamelijk en ons zieleheil tegen «vreemde smetten«. Ik zal u nn maar niet verdrietiger maken dan ii al is, door u te vertellen, hoeveel uw bontjes duurder worden dat u een beetje zuinig moet worden met brieven schrijven aan uw vriendinnen, omdat 't papier zoo duur wordten dat de huishuur ook wel op zal slaan, doordat alle bouwmaterialen zoo duur worden dat kan wel een 5 pCt. der huur waarde schelen doel beoogen, in strijd met de goede zeden of de wetten des lands, door het in exploitatie brengen van een gebouw met vergaderlokalen. Zij tracht dit doel te bereiken door het stichten van een gebouw, waarvan de lokalen tegen eene matige huur in gebruik worden gegeven. De voorwaarden en huurprijs worden bij huishoudelijk reglement geregeld. De kommies J. Bogaert te Axel is benoemd tot schipper-dienstgeleider aan boord van het ambulante Rijksrecherchevaartuig te Oostmahorn. Met de benoemde stond op de voordracht mejuffr. E. A. Lansen te Wissekerke. Te Middelburg werd gisteren door twee inspecteurs van politie aangehouden, de jonge man uit Ritthem, die sedert Maandag met een meisje uit die plaats vermist werd Hij werd als verdacht van schaking voor den officier van Justitie geleid. In de graanbeurs te Oostburg werd gister een vergadering gehouden van voor- loopige aandeelhouders in de te Sluis op te richten coöperatieve suikerfabriek. Ze was be zocht door ruim 400 personen naar medege deeld werd waren nog bijna 600 aandeelen te weinig genomen om tot oprichting der labriek te kunnen overgaan. De berichten over de definitieve oprichting, zijn dus voorbarig geweest. Iu deze vergadering werd dan ook, nadat door verschillende aan wezigen oog eenige aandeelen waren genomen, zóó dat er nu in 't geheel voor 1555 is geteekend, besloten om nogmaals te trachten zooveel aandeelen te plaatsen dat de 2000 zullen bereikt zijn. Eerst dan zal binnen eenigen tijd in een nader te houden bijeenkomst de beslissing kunnen vallen. Alweer een dubbele moord. Een geheimz npige misdaad heeft des nachts in de Paiijsche voorstad Villemomble plaats gehad. Een 16-jarig meisje, Yvonne Barthelier, beeft daar ha<r moeder en den minnaar van deze doodgeschoten. Eeist beweeide zij, dat de laatste, die .sedert jaren met de beide vrouwen samenwoonde de moeder was gescheiden van haar man haar moeder had doodgeschoten, en zij daarop den moordenaar, maar net bleek dat dit niet de ware toedracht kon zijn en na eenig aarzelen bekende zij den dubbelen moord te hebben gepleegd, uit vrees voor den vriend van baar moeder, die 20 jaar jonger dan deze, de dochter beurtelings lastig viel of bedreigde. Ook ditmaal was dit het geval geweest en zij had zich naar de slaap kamer harer moeder begeven. Haar over spannen zenuwen deden haar heur doel misseo en tot haar schrik trof de kogel haar moeder in den slaap en doodde deze onmiddellijk. Zij n ikti daarop op den heer Langloia en doodde hem. Toen kleedde zij zich aari en begaf zich naar de woning van een vriendin, die haar ried de politie te waarschuwen. De politie meerit, dat Yvonne nog niet de geheelo waar heid heeft gezegd. Schip vergaan. Woensdag heeft de bark »Eliuec bjj den S.vtllauger vuurtoren van Christansuud schip- Leuk geleden. Vun de uit 15 man beslaande equipage verdronken er 11 en werden er 4 gered. Zeven lijken zijn reeds aangespoeld. De bemanning behoorde tot verschillende nationaliteiten. l)o moordaanslag te Mood huizen. In verband met het bericht uit Delfzjjl over den moordaanslag te WildeDhot deelt men nog de volgeude betrouwbare hijzonder- heden aan de «Prov. Gron. Ct.« mede De dader H. S. had j.l. Viijdag een vrijen avond en deelde den huisgeoooten ter loops mede, dat hij naar Meedhuizen ging. Dit deed hij ook, maar keerde nog in den loop van den avond naar de boerderij van J. de B. te Opmeeden terug, waar de dienstbode A. H met wie hij verkeering had, door hem werd opgezocht. Toen is hij met haar naar de ter zijde van de boerderij staande kapschuur gegaan, om een met frarabozenbiandewijn gevulde flesch, die daar door S. verborgen was, leeg te drinken. Vandaar heelt hij haar meegelokt naar den regenbak met de bedoeling misschien om na haar eerst bedwelmd te hebben in dien bak te verdrinken. Hij gaf voor, dat zijn l pet daaiin was gevallen en probeerde met het Settingemmertje haar weer op te visschen. De dienstbode ging intusschen naar de schuur en haalde een hark om daarmede de pet op te visschen, maar toen zij terugkwam was de pet niet in, maar naast den regeubak gevallen. Nadat deze poging om haar te dooden mislukt was, is zij hem al pratende en liefkozende gevolgd langs een slingerpad tot de behuizing van H. W. te Wilderhof. Onderweg sprak hij met haar over slooten, waarin veel water stond en of zjj ook wist of er op Wilderhof regenbakken waren, waarin nog al veel water was. 't Argelooze kind begreep die zonderlinge praat niet. Zoo kwam men bij de behuizing van H. W. Ja, daar was een weiwaterput voor de behuizing. Nadat men even aan de veusters had geluisterd, of daarbinnen ook nog iemand op was, deelde H S. zijn meisje mee, dat hp dorst had en wel wat drinken wilde. Zoo troonde hij haar mede naar den put om te zien of men daaruit water kon scheppen. Hier nu stelde de dader aan Antje voor om zich samen te verdunken. Toen zij weigerde, greep hij haar en wierp haar met het hoofd naar beneden in den put. Gelukkig was de put zoo ruim, dat zij opduiken kon en om hulp roepen, terwijl de dader ijlings d9 vlucht nam. Gelukkig voor het meisje waren twee jongelui, o.a. een zoon van den landbouwer Jager te Wilderhof in de nabijheid, en redden haar van een anders wissen dood. Onmiddellijk werd kennis gegeven aan den veldwachter Stadlacder te Wagenborgen, die zijn ambtgenoot Sportel te Siddehuren waarschuwde. Beiden togen dien zei (den nacht nog op onderzoek uit en wisten den dader tot volledige bekeutenis te brengen. De ontsnapping van De Vos. De Purpsche bladen zijn niet uitgepraat over de ontsnapping van De Vos. Aan de «Petit Parisieu* ontleenen wjj het volgende Het was ochtend. De gevangenen van een bepaalde afdeeiing waren op de wandelplaat die aan de eene zijde door een rij cellen begrensd wordt en aan de andere zijde door een hek met scherpe punten. Tot dusver had men het onmogelijk geacht, dat iemand over dat hek zou kunnen komen. De bewaking van de gevangenen was toevertrouwd aan een bewaker. Toen de wandeling voor de ge zondheid gedaan wa=, zette hij al de celdeuren open en nauwelijks was bjj iu een der cellen verdwenen om er te zien of alles in orde was, of De Vos vloog op het hek af. Met ver bazingwekkende handigheid en kracht klom ^9 tegen het hek op en op gevaar af zich aan de snijdend scherpe punten te verminken wist hij er tot stomme verbazing zijner mede gevangenen overheen te komen. Aaii de andere zijde van het hek kwam De Vos, door een sprong in de diepte san zes meter, op een aan alle zijden door hooge muren ingesloten binnenplaats terecht. Inmiddels had de be waker ook getracht over hst hek hee« te komen, maar hij kon tegen de hooge ijzeren spijlen niet opkomen. Eu zoo kon hg het met de overige gevangenen aanzien, hoe er uit een venster, zes meter boven de binnenplaats, waar De Vos zich bevond, aan dezen een ladder van staaldraad werd toegeworpen, waar tegen De Vos zoo handig als een kat snel opklom. De mannen, die de ladder uit het venster galaten hadden, trokken tevens met kracht De Vos naar boven en in een oogwenk waren de drie mannen verdwenen. Alles was zóó gauw in zijn werk gegaan, dat het in middels gewaarschuwde gevangenis-personeel geen tijd meer had iets te doen. De directeur der gevangenis liet onmiddelljjk een oudeizoek instellen. Het venster, waardoor De Vos met zijn helpers verdwenen was, be hoorde tot het paleis van justitie, dat in de eerste plaats door het personeel der gevangenis doorsnuffeld werd. Maar in het gansche gebouw was geen spoor van den vluchteling te ontdekken. De Vos was ontsnapt Een uitgesteld vonnis. Maandag is te New-York in de Sing-Sing- gevangeuis zekere Albert Wolter ter dood ge bracht, die in 1910 door het plaatsen van een advertentie een meisje naar zjjn kamer had gelokt en daar onder gruwelijke omstandigheden had vermoord. Dat Wolter de moordenaar wa«, staat wel vast; maar hij heeft steeds zijn onschuld vol gehouden. In Maart 1910 werd het doodvonnis geveld; maar dank zij de activiteit van zijn advocaat, die beweerde dat een ander, zekere mysterieuze Fred Abner, de daad zou hebben gepleegd, bleef de tenuitvoerlegging van het doodvonnis meer dan anderhalf jaar achter wege. Even voor dat Wolter naar den electrischen stoel werd gebracht vroeg hij om papier en schrijfgerei en schreef hij een plechtige be tuiging van zijn onschuld neer. De aanhef luidde: «Nu ik deze- aaide ga verlaten en voor God zal verschijnen, wil ik deze laatste verklaring afleggen. De wereld heeft mij het recht onthouden maar onze Vader in den Hemel, die onze geheimste gedachten leest, zal zuivere, onbevlekte gerechtigheid aan mij doen. Ik wenech te verklaren, dat ik onschuldig ben aan dn misdaad waarvan ik beticht wordt ik beu het slachtoffer van een samenloop van omstandigheden. Eenz. Toen Wolter om half zes, enkel in broek en hemd gekleed, zijn cel verliet, bevonden zich in de andere cellen op de gang zeventien ter dood veroordeelden. Met luide stem riep Wolter «Dag jongens*. En van de zeventien, die allen wakker waren, kwam het terug: «Dag Wolter*. Zij allen zullen binnenkort eenzelfde afrcheid moeten nemen. Een stier op een dak. Een bijkans ongelooflijke geschiedenis heeft zich in Caladonian Road in Noord-Londen afgespeeld. Een wild geworden stier ont snapte daar aan zijn geleider en rende de altjjd open staande straatdeur van een blok De bakkerswet. In een te Zwolle door het kamerlid Duymaer van Twist gehouden redevoering deelde de spreker mede dat de behandeling der Bakkers wet met een 14 dagen wordt verwacht. Door de algemeene vergadering van de schippersvereeniging «Schuttevaêr,* welke te Zaandam is gehouden een voorstel van de af deeiing Breskens om aan te dringen op het plaatsen van remmingwerk in de buitenhaven te Vlissingen. Nog werd aangenomen een voorstel-Ter Neuzen om aan den minister van waterstaat te verzoeken maatregelen te i emen voor een vluggere bediening van de brug voor gewoon verkeer te Sluiskil, door ook de kleine brug electrisch te laten draaien, of wel meerder personeel aan te stellen, opdat de twee door- vaaiten gelijktijdig, voor op- en voorafgaande schepen zullen kunnen worden gebruikt, en het dikwijls niet zichtbare vlaggesein te vervangen door een seiü met.een hoed. 50 lijken. Een telegram uit Laboean Bilik, zegt de «Sum. Post*, deelt mede, dat volgens rapport van een vaccinateur in kampong Tjiti Boendi boven Koealoe vijftig onbegraven lijken zijn aangetroffen, vermoedelijk van pokkenlijders. Het is nader gebleken, dat de kampong Tjiti Boendi boven Koealoe, waar 50 lijken van pokkenlijders werden gevonden, geheel door de bevolking was verlaten. Vrees had haar op de vlucht gedreven, toen deze ziekte daar plotseling zoo hevig uitbarstte. Er is nu vaccine-materieel en personeel derwaarts gezonden om verdere uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. Telegrafisch werd het bericht bevestigd dat in Boven Kwaloe in een kampong 50 lijken zijn gevonden van pokkenlijders. De overige bewoners schjjnen uitzinnig van angst in de bosschen gevloden te zijn. De vaccinateur was op een paar dagreizen afstand van de plaats en is er onmiddellijk op het gerucht heen getrokken, terwijl van hier een boot is ge zonden, die te Tandjong Balei den dokter 3jawa heeft opgepikt, die met den noodigen voorraad ontsmettingsmiddelen en vaccine eveneens naar de bedreigde plaats is gereisd. De streek is zeer afgelegen, dun bevolkt en uitgestrekt, daardoor schijnt de ziekte te hebben gewoed zonder dat de berichten tot de autoriteiten doordrongen. In de Dinsdagavond te Axel gehouden vergadering van de vereeoiging «Steunt E - kander* werden herkozen als bestuursleden de heeren J. M. Oggel, voorzitter, ad M. Woltort, tweede penningmeester, b. nevens de 5 aftredende commissarissen F. Dekker, W. Dieleman Pz C. P. Gast, H. Sruies en J. Wieland. Het reglement werd gewijzigd in dien zin, dat, indien een lid vaD de vereenigiug komt te overlijden, de overblijvende weduwe in de zelfde rechten treedt als haar overleden echtgtn ot, indien zij kinderen heeft beneden 18-jurigen leettjjd en geen inwonende zoons heeft van 18 jaar of hooger. De inkomsten over het afgeloopeq jaar be droegen 1 1651,94 en de uitgaven f 1777.65, zoodat er een nadeelig slot was van f 125,71. Het batig saldo van vorige jareu b-ffiroeg f 3302.495, zoodat er op dit oogenbLk een batig slot. is van f 3176.78". De contributie der gewone leden bedroeg 1 1299.60 en die der buitengewone leden f 201. Aan ziektegelden was uitgekeerd f 1750.50. Het aantal gewone leden bedraagt 256 en dat der buitengewone leden 86. «St. Crt.« no 26 zijn gevoegd de konin klijk goedgekeurde statuten der vereenigiog «De Vergaderzaal* te Axel. De vereeniging stelt zich ten doel het in de gelegenheid stellen tot vergaderen van ver- eenigingen, welke volgens hare statuten geen jaren 'laDg zoo goed als dood gewei at. Maarhebben jullie ooit gehoord van eene mevrouw Jerningbam, vroeg zy botweg. „De moordenaresriep Phyllis, zich met een ruk oprichtend. En Doris drukte mevrouw Cbicliele's hand nog vaster. (Wordt vervolgd). De kommies 2de klasse bij de direkte belastingen I. Risseeuw te lJzendijke wordt met ingang van 1 Maart vprplaatst naar Schiedam. In zijn plaats komt tegen dien datum de heer Michielsen, thans te Biervliet. Woensdag gaf de afdeeiing IJzendjjke van den Bond voor Staatspensionneeiing haar jaarlijkschen feestavond. Opgeluisterd door muziek, werden een paar aardige tooneelstukj'es opgevoerd,, benevens eenige voordrachten. De voorzitter, de beer J. A. Neeteson, sprak nog een kort woord van dank aan den gewezen secretaris der afdeeiing, de heer M. In den Berkel, die aftrad wegens vertrek op voorstel van het bestuur werd aan hem een telegram van dank gezonden. B-sloten door een gezellig bal, eindigde de feestelijke bijeenkomst, zeker tot groot ge noegen der talrijke bezoekers en bezoeksters. Sluis. Bij de herstemming voor lid van den Gemeenteraad op Donderdag 1 Februari werden uitgebracht 349 stemmen, waaronder 2 van onwaarde. Gekozen werd de candidaat der protest, kiesv., de heer P. de Bruijne met 174 stemmen. De kath. candidaat Buijck bekwam 173 stemmen. Donderdag werden de leerlingen van de kantwerkschool te Sluis, door een gifr tap mevrouw Dijckmeester Wintgens te Middel burg, onthaald op gebakjes en limonade, ter gelegenheid van den trouwdag van hapr dochter. De kantwerkschool werd onlangs vereerd door eene bestelling van mevrouw Dijckmeester. Blijkens de statistiek opgegeven aao deh Centralen gezondheidsraad, werden in de week van 24 tot en met 30 Januari in de provincie Zeeland geconstateerd 24 gevallen van besmet telijke ziekte en wel diphitheritis een geval té Axel, Borsselen, Goes, Poortvliet, Yerseke en Zierikzee en 6 te Kloetinge roodvonk een geval te Aardenburg, Axel, Kats, Schore Vlis singen en Watei landkerkje, twee te Colgnsplaat en 4 gevallen te Zuidzanöe. Woensdag is gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht A. J. V. C. 20 jaren, veldarbeider te Clinge, verdacht van diefstal. Zondag 4 Februari. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9u., leeskork en nam. 2 u, Ds. A Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9'/a u Ds. A. Timmerman. HHlst. 10 uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 n., 2 u en ö'/j u dhr. J. FraanjU? Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/a u-, ieeskerk. Lokaal „Ebeu-Haiizer" (Kerkhoflaan Ter Nenzen. 's Avonds 51/, tl., dhr. J. J. Kense. Arroiidissenients-Rechtbank te Middelburg Bovengenoemde rechtbank heeft in hare zitting van 2 Februari Let volgende vonnis uitgesproken Th. B., oud 34 j koopman te Philippine, is wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven veroordeeld tot 14 dagen gevangenis*- straf (eisch 1 maand). -- 's (jiravenhage. In de vergadering van gisteren werd voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot toekenning van een bijslag op het traktement aan rijksambtenaren en beambten wegens de duurte der levensmiddelen. Na uitvoerig debat waarbij de heeren Reekers, Woltjer, V. d. Feltz, Kraus en Havelaar het ontwerp bestreden en de heer Van der Does het alleen voor ditmaal onder protest aanvaard-- de, werd het na verdediging dooi Minister Heemskerk, verworpen met 27 tegen 15 stem men. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Hoek is benoemd met algemeene stemmen mejuffr. W. M. J. Goor te Biervliet.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2