Blauwe Aardappelen, bij fl. Sonnevp-De Bree, BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter keuzen. Advertentiën. Het KANTOOR van Notaris C. LE NOBEL is verplaatst naar de Vlooswijkstraat 12A Ter Neuzen. Puike bonte ad 16 cent de vijfkop. en versche Eieren en Boter, Tuileriën te Parijs. Een oogenblik later ver scheen een handkar, beladen met planken en balken. Op een gegeven teeken werden die planken met spoed in elkander getimmerd en na korten tijd was een soort hut verrezen. Toen deze klaar was, verdween Cochon, de befaamde president van den huurdersbond, in een nabijgelegen laan en kwam spoe dig daarop terug met de familie Husson, man vrouw en acht kinderen, die hij in de geïm proviseerde woning installeerde, daar zij, wijl het gezin naar de meening van den huiseige naar te talrijk was, uit haar woning was gezet. Toen riep Cochon uit: »De Staat laat zich niets gelegen liggen aan de met veel kinderen gezegende huishoudens en daarom heeft de bond van huurders deze familie in deTuiirieën onder dak gebracht.» lntusschen waren politieagenten komen opda gen en deze namen, na eenig geparlementeer, de president en de Husson3 mede naar het bureau. Laatstgenoemden kregen daarop van den vrederechter een ondersteuning, zoodat zij zich voorloopig een onderdak konden verschaf fen en daarmede was het incideni afgeloopen. Knoeierij met „goedkoope" artikelen. »De Middenstandsbond« vermeldt het vol gende staaltje van brutaliteit, waarmee sommige ondernemers van z. g. goedkoope winkels te werk gaan bij het aan den man brengen van hun niet zelden minderwaardige artikelen. Een maatschappij, welke ongeveer 150 fi lialen bezit voor den verkoop van kruideniers waren met cadeaux, zendt aan de chefs dier verkoophuizen bestellijsten ter invulling met het aantal verlangde artikelen. Boven deze lijsten prijkt met kapitale letters het volgende LET WEL! Op plaatsen waar keurings diensten op eet- en drinkwaren gevestigd zijn, mag men niet bestellen de met gemerkte artikelen. Ook moet men daar (1) niet voor radig hebben Zuidvruchten, als appels, peren etc. waar de mijt in zit. Hoewel dit direct niet schaadt, wordt zulks toch door de keurings- bureaux niet toegestaan. Vooral moet men er in die plaatsen ook op letten geen havermouth, pietgort, kopgort, griesmeel enz. voorradig te hebben dat muf is. Dit laatste geldt na tuurlijk ook voor andere winkels. (Sic Het beste is hiervan zoo weinig mogelijk voorraad te houden. Bestellijst van.te.verzonden den. 191... üe met een gemerkte waren zijn o a. kistjes margarineflesschen met kwast bes senwijn kersenwijn bessensap punchlikeur madera. Kan men zich een brutaler wijze om het publiek te bedriegen, denken vraagt de schrijver van dit artikel, de heer J. S. Meuwsen. En is het niet werkelijk het Algemeen Belang van ons geheele volk, dat het hierbij der Middenstand steunt in zijn ernstige vraag aan de Regeering «Geef ons toch eindelijk een Wet, waarbij dergelijke ergerlijke en schandelijke practijken niet meer mogelijk zijn.* De Middenstand is werkelijk niet verwend, waar het de inwilliging van zijn wenschen betreft om met hulp van den wetgever den eerlijken handel te beschermen en overtreders te straffen. Wij moeten dikwijls de verzuchting hooren, dat onze Regeerders alleen maar oog èn oor èn hart hebben voor de belangen van de arbeiders, en dat het schijnt of buiten deze En hoewel bet naar onze meening geen schande is, de dochter te zijn van eene zwaar verongelijkte vrouw toch kunnen wij niet beletten dat de domme wereld daarover anders denkt. Ik zou baast kannen wenscLen, dat Doris bem trouwen kon zooals zjj is - dus, dat zij beiden omtrent den waren toestand in onwetendheid bleven. Evenwel, dat zou geen loyale bandelwjjze zjjn, en bet geluk van bun leven zou in de toekomst er op kunnen stranden." „Ik beb het alles dezen nacht overwogen," viel me, vrouw Cbichele in, „en ik voel dat het onmogelijk is." „Bovendien," voer de advokaat voort „u kunt haar niet laten trouwen onder een anderen dan baar eigen uaacn." Mevrouw Cbichele knikte. „En daardoor alléén reeds zou de waar heid aan het licht komen. Do couranten hebben in den laatsten tjjd de zaak weer opgewarmd, zoodat de naam Jerningbam weer druk over de tong gaat„Neen," zoo concludeerde hij met beslistheid „hoe treurig het in zeker opzicht ook zy, ik zie voor geen anderen weg open, dan ronduit aan de meisjes te zeggen wie zjj zyn, en het dan aan haar zelf over te laten, de waarheid te zeggen aan den man die haar tot zijne vrouw wenscht te maken. Dit is de éénige eerlijke en verdedigbare manier van handelen." (Wordt vervolgd). groep onzer maatschappelijke samenleving, er geen andere belangen aandacht verdienen. En toch sprak eens een groot staatsman de gedenkwaardige woorden, dat ook het Middenstandsvraagstuk een integreerend deel uitmaakt van de sociale kwestie. Wij doen hierbij een ernstig beroep op onze Regeering. En dreigt niet alleen gevaar, doch er is gevaar. Wij vragen met aandrang. geef ons een rijkswetgeving. met alles wat daarbij be hoort. En laat het Algemeen Belang dan zoo zwaar wegen, dat niet alleen tijd gevonden wordt tot invoering van sociale wetten voor wier toepassing de middenstand zich aanzien lijke offers moet getroosten, doch nu eens in de eerste plaats tot invoering eener wet waarbij zijn eerlijke handel en arbeid beveiligd wordt. Het einde van een kluizenaar. Een der laatste kluizenaars bij ons te lande is dezer dagen gestorven. Op zes en zeventig-jarigen leefljjd ie de kluizenaar van Geleen (bij Siltaid), naar de «Tjjd* meedeelt overleden. »De kluis, die Broeder Autonius sinds 12 jaren bewoonde, dateert uit het jaar 1690. Broeder Antonius was een Westfaler behooreude aanvankelijk tot de orde der Franciscanen hjj omhelsde bet kluizenaarsleven in den Eifel trok daarna naar Luxemburg, en, nam ver volgens zijn intrek in de Sint-Janskluis te Geleen. Broeder Antonius was een vroom, godvruchtig man, die tal vau bedevaartplaatsen bezocht. De dood van den »heremitec kwam vrij onverwacht. De pastoor uit Geleen bezocht dezer dagen den kluizenaar, doch vond kluis en kapel gesloten. Bij nader onderzoek bleek, dat broeder Antonius op den grond lag. Een smid brak de zware eiken deuren open. Broeder Antonius scheen door een beroerte getroffen, doch knapte na liefdevolle verzorging weer wat op, en stierf enkele dagen later met gioote godsvrucht, na met volle bewustzijn de tl.tl. Sacramenten der Stervenden te hebben ontvangen*. Nog heeft, boog op den Schaesberg, een kluizenaar zijn kappelletje en kluisken staan. De «beremite* van den Schaesberg kan jaar in jaar uit op een druk bezoek rekpnen van geestelijken en leeken, die allen gaarne enkele oogenblikken verwijlen in de stille eenzaam heid, die weldadig aandoet en om even te knielen op het eikenbouten bankje, dat vóór bet altaar in het kapelletje is aangebracht. De kluizenaar van den Schaesberg is een man nog in de kracbt zjjns levens, die slecht zelden zijn kluis verlaat en zwarte kleeding draagt. Maar het geslacht der kluizenaars sterft langzamerhand uit.c Doodgevroren. Men seiut uit Wieringea aan de »Rsb.« Men herinnert zich, dat oulangs een. bootje uit Zurich (Friesland) is afgedreven met twee jongelui. Maandagochtend heeft de vis^cher- raan C. R. opgeviscbt een bootje met twee personen beiden waren doodgevroren. Het bootje werd aan den O^ver binnengebracht. Men vermoedt nu dat het de twee personen uit Zurich zjjo. Nadere bijzonderheden ont breken nog. De menschelijke overblijfselen in het Hangsebe Bosch. Naar aanleiding van het bericht, dat bij het omspitten van grond in bet Haagsche Bosch eenige half vergaue planken waren gevonden, vermoedelijk van lijkkisten, en verschillende deelen van menschelijke geraamten, wordt aan »Het Vad.« medegedeeld, dat De Riemer in zijn geschiedenis van 's-Gravenhage zou ver tellen van bedrijvers van een soort van mis daden die in bet Bosch werden geëxecuteerd en begraven. Het blad heeft er De Riemer op nageslagen, maar niets van dien aard ge vonden, evenmin als een bevoegd kenner van De Riemer, dien het er over raadpleegde. Wel wist deze aan te wijzen een plaats in het Jaarboekje van de Vereeniging die Haghe van 1897, waar de heer Kuyper meedeelt, dat in den Franschen tjjd op den Ouden-mannen berg, een heuveltje links aan den grootenweg, even voorbjj de kruising van ljjn 7, de militaire executies plaats hadden, terwijl de geëxecuteerden daar ook werden begraven. Dit zou allicht een verklaring kunnen geven van de gevonden menschelijke overbljjiselen. Wanhoopsdaad. De vorige week stond voor de rechtbank te Berlijn een vrouw terecht, beschuldigd een beer, met wien zij een hotel had bezocht, zijn portemonnaie met 100 gulden en zijn gouden horloge ontstolen te hebben, toen bjj sliep. Zij ontkende ten sterkste de dievegge te zijn, doch werd door de kamermeisjes van het hotel beslist als de schuldige herkend. Haar ad vocaat wees er met nadruk op, dat men op eeD dergelijk getuigenis toch geen vonnis kon vellen bet gerechtshof echter was overtuigd van haar schuld. Op het oogenblik, dat de president haar mededeelde, dat zij tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld was, klonk van de beklaagdenbank een vreeseljjke kreet. Vertwijfeld riep de beklaagde uit: »Ik ben onschuldig, zoo waar als ik hier dit ver gif drink zette een fleschje aan haar mond en dronk bet leeg. Natuurlijk ontstond in de zaal een algemeene verwarring allen snelden op de levensmoede toe Pn onmiddellijk werd haar melk (oe gediend. Daarop werd zij naar bet ziekenhuis gebracht, waar baar maag leeggepompt werd. Naar het schijnt, zal baar wanhoopsdaad geen kwade gevolgen na zich sleepen. Brand. In een confectiehuis, Mobrenstrasse 33 te Berlijn, waarin een blouse- eu zijdefirma haar winkels werkplaatsen en magazijnen had, is Zaterdagmorgen brand uitgebroken. De schade, voor zoover zij thans reeds op gegeven kan worden, bedraagt minstens 150.000 mark. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een defect in de verwar.uingsmachine. Geknipt. Onze lezers zullen niet dien allebrutaalsten diefstal vergeten zijn, die er in den nacht van 17 op 18 November tusschen Parijs en Macon gepleegd is in de postwagens van den sneltrein, waarbij voor een enorme som aan geldswaardig papier gestolen werd. Wel heeft het onderzoek dadelijk aangetoond, dat de dief volkomen op de hoogte moest zijn van de dienst der postbe- anbten in dezen nachttrein, maar het gelukte niet den dader te ontdekken. Een paar dagen geleden nu is er te Brussel een jongeman gekomen bij een effecten-makelaar met' voor 15,000 frank aan effecten, die hij te gelde wilde maken. Het bleek den makelaar alras, dat er aan de nummers der aangeboden stukken geknoeid was en bij nadere vergelijking bleek ook, dat deze effecten gesignaleerd stonden als gestolen bij de treindiefstal van 17 November. De politie werd gewaarschuwd en toen de man, die de stukkeu had aangeboden, den volgenden dag verscheen z g. om het geld te innen, stond de politie gereed en nam hem in hechtenis. Het bleek een gewezen ambtenaar der posterijen te zijn, Bazancourt geheeten. Bij zijn aanhouding werd er nog voor een bedrag van 40,000 frank aan stukken van waarde op hem gevonden en bij een huiszoeking in het huis, waar hij te Parijs woonde, vond men nog voor 50,000 frank aan effecten. Een wraakneiuinK. In den loop van de discussies over de Congo- interpeüatie van den socialistischen leider Vandervelde, waarbij deze wees op enkele misstanden, welke bij de aldaar gevestigd zijnde katholieke missies zouden bestaan, heeft de socialistische afgevaardigde o.a. ook gewag gemaakt, van het optreden van een officier, den luitenant de l'Epine, die met zijn revolver zes inlanders neerschoot. Donderdagmiddag kwam een kamerbode bjj den beer Vandervelde met de boodschap, dat eeu onbekende bem wenschte te spreken. Toen bij de spreekkamer binnentrad, liep de onbekende op hem toe en riep uit: »Ik bewonder uw welsprekendheid, maar ik kan niet toelaten, dat u zich met mijn zaken bemoeit*. Daarop sloeg hij met een exemplaar van de Handelingen op Vandervelde in, die zich tegen den slag wist te dekken. De aanvaller ont kwam, zonder dat men hem had kunnen vatten. Uit een op den grond gevallen visitekaartje bleek echter, dat hij luitenaut de l'Epine was, van de koloniale troepen. De justitie heeft zich inderdaad met Van- dervelde's aanklacht beziggehouden, doch de officier op vrije voeten gesteld, op grond dat hjj krankzinnig bleek te zjjn, volgens den Brusselschen correspondent van het Antwerpscbe «Handelsblad*. De heer Vandervelde heeft zjjn verbazing erover uitgesproken, dat men zoo iemand, die zes negers doodschiet en door drie doktoren ontoerekenbaar wordt verklaard, in vrijheid laat rondloopen. Een teleurstelling. Een brutale diefstal, met voor de betrokkene inderdaad zéér onaangenaam gevolg, is in Stamford Hill (Londen) gepleegd. Een jonge dame stond op het punt om naar Australië te vertrekken, waar zjj in het huweljjk zou treden. Zjj had reeds passage genomen en een expeditie firma opgebeld, die haar bagage vjjf koffers, o.a. haar geheelen uitzet bevattende, naar Euston station zou brengen. Op den bepaalden tjjd kwam van bedoelde firma een wagen voor, waar de koffers der jonge dame op werden geladen. Docb toen de koetsier na nog even in het huis te zjjo ge gaan om daar de laatste orders te vernemen, terugkwam vond hjj paard, wagen en koffers verdwenen, üe laatste werden eenige uren later ledig in een veld nabjj Seven Sistereroad, Tottenham, teruggevonden. Inmiddels is de jonge dame door dezen diefstal gedupeerd. Zonder uitzet kan zjj moeiljjk bjj haar beminde komen en zoo heeft zjj de boot naar- Australië zonder haar moeten laten vertrekken, en zich genoodzaakt gezien haar huweljjk nog eenigen tjjd uit te stellen. LUXEMBURG. liet oproer te Diilerriingen. De correspondent van de Kölnische Ztg. seint uit Luxemburg de volgende bijzonder heden over het oproer te Differdingen Te Differdingen hebben 500 Italianen, werk lieden in de jjzergieterjj daar, het werk neder- gelegd. Deze staking by het Deutsch-Luxem- burgische Eisenhüttenwerk heeft een oproerig karakter aangenomen. De poorten van de fabriek werden opengebroken, de stakers dron gen de fabriek binnen en schoten door de vensters iri het kantoor, waar de raad van beheer bijeen was. 's Middags wilden stakende arbeiders verhinderen, dat de trouw gebleven werklieden op de fabriek hun eten kregen en vielen dezen met steenen en revolverschoten aan. De te hulp gesnelde brandweer gebruikte hare spuiten tegen de oproerhngea. Toen uit de menigte schoten op de gendarmen gelost werden, vuurden dezen op het volk een of twee man bleven dood, verseheidenen werden gewond. Een doode moet het slachtoffer van steenworpen geworden zjjn. De officier van justitie, de majoor die over de troepen bevel voert, en de Italiaansche consul hebben zich naar Differdingen begeven'. Men verwacht een versterking van de gendar merie met Luxemburgsche soldaten. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan het »Berl. Tageblatt* geseind, dat de staking van de landbouwers in de provincie Algarve steeds dreigender vormen aanneemt, niettegenstaande de officieele verklaring, dat de staking geëindigd is. De stakers hebben de stad Evora verlaten, om zich in het veld en in de bergen te verdedigen met geweren en pistolen. De arbeiders in Lissabon dreigen, als protest tegen het op treden van de militaire autoriteiten iti Evora tegen de stakers, met een algemeene staking De regeering treft alle maatregelen om de orde te handhaven. Een officieuse mededeeling zegt, dat de oorlogsschepen onder stoom lig gen, dat leger en vloot gewapend zjjn. De bevolking in Lissabon koopt levensmiddelen in, om voorbereid te zjjn op alle gebeurljjk- heden. De meeste magazjjnen werden tegen den avond gesloten. Ook de schouwbnrgen bleven dicht. Geen enkel nieuwsblad verschijnt. Het straatverkeer is zeer beperkt. TER NEUZEN. Huwelijksaangiften. 22 Jan. Antonius Pieter Benjaminse, oud 27 j., jm. en Laurence Maria Elisabeth van de Sande, oud 29 j, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Jan. Cornells Jan Michielsen, oud 28 j., jm. en Lucia Emilia van Gremberghen, oud 27 j., jd Edgard Louis Lauret, oud 26 j., jm. en Christina Adriana Kalschuer, oud 24 jjd. Geboorten. 21 Jan. Janna Dina, d. van Abraham van Oeveren en Wilhelmina Dina Gort. 24 Jan. Wilhelmina, d. van César Nimcel en Eugenie Francois Josephus Cornells, z. van Josephus Gregorius de Rijk en Catbarina Michielsen Overlijden. 24 Jan Pieternella de Mul, oud 72 j., wed. van Jacobus van Doeselaar. 25 Jan. Mattheus Loof, oud bijna 2 jz. van Mattheus en Janneke Meeusen. 27 Jan. Abraham Leunis, oud 8 d z. van Cornells Mels en Johanna Adriana Vroegop. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 31 Januari 11.25 11.58 Donderdag 1 Februari 12.30 Vrijdag 2 1.— 1.26 Zaterdag 3 1.53 2 17 Zondag 4 2.41 3.4 Maandag 5 3.26 3 49 Dinsdag 6 4.8 4.29 (Wederverkoopers korting), Zandstraat. TER .NEUZEN. i» II II tl

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3