öSzFööstT'- G ebrandmerkt. FEUILLETON. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Afwaterring van Vlaanderen. In de Trèves-zaal van het ministerie van waterstaat heeft Maandag de Nederlandsch-Bel gische commissie voor de herziening van het verdrag, van 1843 betreffende de afwatering van Vlaanderen vergaderd, onder voorzitter schap den heer A. A. Bekaai-, oud-inspecteur- generaal van den rijkswaterstaat. Voor Ne derland waren verder aanwezig dhr H. E. de Bruyn, oud-hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat; jhr. mr. E. A. O. de Casem- broot, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land J. C. Ramaer, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, en J. A. J. Sibmacher Zijnen, hoofd-ingenieur van den provicialen waterstaat in Zeeland, benevens de secretaris, mr. G. van der Meulen, administrateur bij het departement van waterstaat. Van Belgische zijde waren verschenen de heeren J. A. Pierrot, directeur-generaal der bruggen en wegenR. Geelhand, W. van Caloen van Basseghem, L. de Reu, griffier van de provincie Oost-VlaanderenG. van Haerte en de Somer, hoofdingenieurs-direc teuren der bruggen en wegen, en de secretaris, A. Tonel, afdeelingchef bij het provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen. Aan de Belgische heeren werd een noen maal aangeboden in het Sociëteitsgebouw aan htet Plein. Koelinilshanrieling in de Larapongs. Een 14 dagen geleden, lazen we in het »Soer. Hbl.« dat de Duitsche administrateur van een rubber-onderneming een pas bevallen vrouw zou hebben doodgetrapt en dat de officier van justitie van Batavia zich naar de Lampongs had begeven om een onderzoek in te stellen. Thans bericht eveneens het Soer. Hbldat de genoemde officier van justitie uit de Lam pongs is teruggekeerd. Een langdurig onder zoek heeft de schuld van den Duitschen administrateur G van de rubberonderneming »Soenden« bevestigd. Moord-aanslag. Wij lezen in de Sumatra Post Op Oudejaarsavond, toen het s.s. van Hogen- dorp der K. P. M. op den terugweg naar Singapore ter hoogte van Assahan voer, werd opeens de heer de J., eerste stuurman op genoemden stoomer, onverhoeds door een Madoereesch matroos met een mes over de linkerwang gejaapt en ernstig verwond ter hoogte van de maag. Daar de wond aan de linkerzijden zeer ernstig bleek te zijn, vond de kapitein 't wenschelijk dadelijk maar 't stuur te wenden en naar Belawan terug te varen, aangezien er te Belawon dadelijk geneeskundige hulp gevon den kon worden. Gistermorgen, Nieuwjaarsdag, is toen de v. Hogendorp binnengeloopen, nadat men reeds door vlag-signalen te kennen had gegeven, dat er geneeskundige hulp aan boord verlangd werd.. Dr. Knaap, intijds gewaarschuwd, is toen naar Belawan gegaan en heeft daar na onderzoek van den gewonde, dezen per zieken-wagen van de D. S. M. daarop laten vervoeren en in het Ziekenhuis doen opnemen. De toestand van den gewonde is zeer ernstig. De dader was aan boord dadelijk gearre steerd en zit hier nu in voorloopige hechtenis. Over het motief van dezen moord aanslag vernamen wij nog niets definitiefs. Volgens een later bericht in hetzelfde blad ging 't met den gewonde vrij goed. Roman van Gr. BI8S. 7) „Neen. Dat is niet de onmiddellijke reden. Maar mijne geschiedenis zal u alles ophelde ren. Ik bood aan, die tweelingen te adop- teeren, deels omdat ik op de wereld zoo alleen stond, en deels uit medelijden met die arme Helena Jerningham, die ik, hoewel ik haar niet persoonlijk kende, altijd voor onschuldig gehouden heb. Ik was kort tevoren achter gelaten als kinderlooze weduwe, en mijn hart ging open voor die twee arme kleinen in zoo ontzettende omstandigheden. De ééoige voor waarde, die de moeder maakte, was, dat zij nooit zouden weten wie zij waren. „Zij moeten mij voor dood houden," zeide zy her haaldelijk, in de volheid harer liefde haar eigen gevoel geheel verloochenend voor de toekomst harer kinderen. Zoo vaak als het my werd toegestaan, heb ik de ongelukkige vrouw in de gevangenis bezocht, en eene warme vriendschap is tusschen ons ontsproten. De laatste maal, dat ik baar zag, in Februari, even vóór zy naar Cornwall werd overgebracht, drong zy nogmaals op dit punt aan, hoewel Als extragift is bij de Nieuwjaars- commissie alhier een som van 100 ingekomen. Wegens de weinige ijver en belang stelling is het muziekgezelschap te Sluiskil dezer dagen ontbonden. Terwijl de moeder een boodschap was gaan doen, en een oudere broeder z ch bevond in een ander vertrek, waren 2 kinderen van 5 en 4 jaar in de woonkamer. Een huuner wilde de kachel wat beter laten branden en goot er petroleum in. Eensklaps sloeg de vlam hoog op, waardoor een der kinderen deerlijk in het gelaat werd verbrand. Op het hulpgeschrei kwam de oudere broeder te hulp, d,e de vlammen met zijn jas wist te dooven. Prov. b!ad« no. 14 bevat een circulaire; vaD den Commissaris der Koningin in Zeeland, betreflende de aflevering van miiitie-plichtigen in 1911. De aflevering van de manschappen, die be stemd zijn in dit jaar ter inlyving, bij de militie te worden opgeroepen, zal plaats hebben als volgt: in het tijdvak van 1 15 Maart te Ter Neuzen 2 Maart, te Tooien 4 Maart, te Vlissingen 5 Maart en te Middelburg 6 Maart in het tijdvak van 16-31 Mei te Tholeu 17 Mei, te Vlissingen 18 Mei, te Ter Neuzen. 21 Mei, te Middelburg 22 Mei; in bet tijdvak van 16—30 September te Ter Ntnzeu 24 September, te Tholeu 25 S> p- tember, te Middelburg 28 September eu te Vlissingen 30 September. Io de Vrydag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Hoek werd be sloten tot onbewoonbaar verklaring van een woonhuis in de buurt Paradijs, gemerkt no. 386. De termijn van ontruiming werd be paald op 3 maanden. In opdracht van den Riad hebben Burg. en Weth. een plan laten ontwerpen voor bekeiïog van den weg van de buurt Kuol tot aan de kom der gemeente, het eenig deel van den weg Ter Neuzen Hoek dat nog niet met keien verhard is. De grindbaan heeft in het uajaar veel door bietsuvervoer geleden. De bestrating in de kom der gemeente eischt herstelling. Met het oog daarop wordt voor gesteld de oude straatsteeuen uit te breken en de 3 hoofdstraten iu de kom te bestraten met waalkiitikers, over de geheele breedte, in aansluiting van bestaande trottoirs of stoepen. Het geheel wordt geraamd op 18000. In verband met audere gesloten leeuingen zal de hoofdelijke omslag, naar de tegen woordige opbrengst gerekend, in het jaar 1918 met 35 procent moeten worden verhoogd. De hoofdelijke omslag werd vastgesteld op een bedrag van 4540,15, het kohier van het schoolgeld op f 136,50 eD dat der hondenbelasting op 112,50. Te Oostburg is de pluimveetentoon stelling buitengewoon goed geslaagd, waartoe het prachtige winterweder niet weinig bijdroeg. Behalve de inzenders, genoodigden en leden der V. P. N. hebben haar ruim 1400 betalende personen bezocht, zoodat het totaal bezoek op 1700 mag geschat worden. Zaterdagavond te 8 uur werd de tentoon stelling op verzoek van het toen aanwezige bestuur door den burgemeestei den heer H. S. Gratama gesleten, waarhij dank gebracht werd aan allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt en de hoop uitgesproken, dit deze uitslag een spoorslag zal zijn, om binnen eenige jaren opnieuw eene tentoonstelling te zij naar de kinderen kuGkerde met een ver langen, dat ik niet beschrijven kan. Zij vraagt altoos met de groo'ste innigheid naar hen, maar wil hen met tot zich toelaten, Doch haat een woord doen hoorec, dat het geluk van haar leven verwoesten zou. „Het valt mij onuitsprekelijk hard," zeide zy tot my by ons laatste samenzjjn. „Maar ik sta er op." Ea ik moest toegeven dat het zoo 't best was," „Ongetwijfeld," stemde de advokaat iu. „Maar nu is er eene andere kwestie gere- zeu, zoodat ik niet zie hoe ik met eere het geheim nog langer voor de meisjes verborgen kan houden." „Wat is dat?" vroeg Caton Bramber. „Gisterenavond hebben zy beiden een hu welijksaanzoek ontvangen, en Doris heeft hare toezegging gegeven aan Ralph Suapwyke, op wien zy, naar ik vrees, verliefd is." „Hm, hm," bromde de advokaat, de wenk brauwen fronsend. Er volgde een stilte. U weet dat ik altoos ten stelligste aan mevrouw Jerningham's onschuld heb geloofd begon Bramber weêr. Mevrouw Chichele knikte. „Nu, sedert jaren beeft mijn collega O. Brien, baar verdediger, hemel en aarde be wogen om bare invrijheidstelling te bewerken, met petitie op petitie aan deo minister; en orgoniseeren, waar zal kunnen blijken of men van de genoten lessen par tij beeft getrokken. Naar men verzekert is deze tentoonstelling een zoodanig financieel succes, dat men een spaarpotje zal ovei houden tegen een volgende gelegenheid. Nog dient vermeld te worden dat aan de krieleu van S. J. de VliegerLuteijn te Zuidzande de eerste prijs is toegekend. Te Biervliet hebben eenige welgestelde katholieken geweigerd bnn aanslag in de kerkelijke belastiog over 1911 te betalen, daar die volgens hun meening ten onrechte was verhoogd geworden. Het gewone bediag wilden ze betalen, doch dat wordt niet ge accepteerd. Het R. K. kerkbestuur besloot tot vervolging der nalatige betalers. De Zaterdagavond te Schoondijke ge houden jaarvergadering van de afdeeling der staatspensionneering was, door een gelijktijdig gehouden oprichtingsvergadering van een kolenlonds, niet beel druk bezocht. Na af doening der zaken en de verkiezing van de heeren I. J. de Groote en P. de Koek tot bestuursleden, in de plaats van de heeren J. de Meijer, niet herkiesbaar en 0. Brakman, wegens aanstaand vertrek, vertoonde de heer de Meijer een aantal lichtbeelden, welke zeer in den smaak vieleu en aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. Het was een leerzame avond. Door Gedeputeerde Staten is bepaald dat le. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild op 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn 2e. het weispel van kwartelen alleen van I Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen eu 3e. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Door Ged. Staten van Zeeland is de aandacht van de colleges van Burg. en Weth. in dit gewest gevestigd op het in Stbld. no. 9 opgenomen koninklijk besluit van 11 Januari, betreffend art 35 der drankwet. De gemeentebesturen zullen alle localiteiten, waarvoor verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank mocht worden gevraagd, nadat het besluit van 11 dezer in werking is getreden, aan de nieuw gestelde eischen moeten toetsen onver schillig of voor die localiteiten thans reeds een zoodanig verlof geldt of niet. »Het »Volk« meldt omtrent de staking van de glazenwasschers bij de firma Heine- ken, dat, na het fiasko der stakingscommis sie door eenige klanten van den heer Heine- ken een ommissie werd gevormd om pogin gen aan te wenden tot beëindiging van het tusschen dien patroon en zijn gezellen be staande geschil. Er bestond alle hoop, dat de konferentie, door deze commissie aange vraagd tot een gunstig resultaat zou leiden. Op het laatste oogenblik heeft de heer Hei- neken deze commissie te verstaan gegeven, dat hij de relaties met haar axbrak en van geen konferentie wenschte te weten. Het sta kende personeel zal nu de noodige stappen doen om een glazenwasscherij in eigen beheer te beginnen. De commissie heeft zich bereids vergewist van de medewerking der klanten het vrnchteloozo van dit pogen was hem een groot verdriet. Ik, hoe weinig invloedrijk ook, deed al het mogelijke om hein te belpeu; en kort vóór zijnen dood, dien by zag naderen, deed hij mii beloven dat ik myne pogingen tot het bewijzen van de onschuld en tot het verkrijgen van de invrijheidstelling der vrouw niet zou opgeven. Ik heb deze belofte ook gehouden; maar tot dusver eveneens zonder succes. Er waren bij het proces wel vele punten onopgehelderd gebl. ven, hoewel de schijn van schuld inderdaad zeer sterk tegen haar was Zoo byvoobeeld, werd niet behoorlijk bewezen dat zy zelf het was, die het fleschje op de post bezorgde, en evenmin dat bet gif door haar gekocht werd. De rechter zelf was van den beginne af beslist tégen haar. Maar hare eigene verklaringen waren heider en samenhaogeod, volkomen vereenigbaar met hare onschuld, vandaar dan ook, dat Sir Patrick O Brien tot den dag van zijnen dood heeft volgehouden dat de justitie hier een misslag heeft begaan. U begrijpt dus hoe veel reden ik bad om hare party te kiezeD, en hoe ik ook nu nog alles in mijn vermogen voor baar wensch te doeE. Zoodra zy nit de gevangenis ontslagen wordt, zal ik trach ten eene formeöle herziening van bet vonnis te bewerken. Voor zoover ik haar heb leeren beoordeelen, beeft zij meer aan de schande van lleineken, en het is dan ook vrij zeker, dat heden, wanneer het stakend personeel in huishoudelijke vergadering bijeen komt, een definitief besluit tot oprichting van die glazen wasscherij ,-al worden genomen. Uit de hut van een stuurman is aan boord van een in de Maashaven te Rotterdam liggend stoomschip een bedrag van 70 mark in goudgeld gestolen. Li de ouderdom van 100 jaar en 4 maanden is de oudste inwoonster van Vlaardin- gen, mej. Trijntje Struijs, geb. Drop van der Hoeven, overleden. De Vos weer ontsnapt 1 Uit Parijs wordt geseind Marinus de Vos, die in afwachting van zijn uitlevering in het huis van bewaring was op gesloten, is met de hulp van twee te Parijs wonende bloedverwanten ontsnapt. Men vult dit bericht als volgt aan: ln een binnenhof, waar de gevangenen rond liepen, lieten de helpers door een raampje in den hoogen muur, die den hof omgaf, een moeilijk zichtbare ladder van ijzerdraad neer. De Vos, die enkel in hemd en broek gekleed was, greep de ladder, zij heschen hem op en alle drie verdwenen zij. Later seint men nog Maurits Alexander de Vos, medeplichtige aan de ontsnapping is na hevigen tegenstand in hechtenis genomen. Hij erkende de ont snapping van zijn broeder uit de gevangenis van Scheveningen te hebben begunstigd. Hij had zijn broeder de Nederlandsche grens per vliegtuig helpen overtrekken. Maurits nam toentertijd als mecbanicien van een vlieger aan een te 's-Hertogenbosch gehouden vlieg- vertooning deel. IJsongeluk. Men meldt uit Arnhem Maandagnamiddag zijn aan de overzijde van den Rijn bij de Wrae'ts ongeveer 50 schaats- rijders door het ijs gezakt, die, dank zij vooral de hulp van den artillerist Mallen op één na, een 13-jarige jongen J. M., gered zijn. Het gerucht liep, dat er nog twee vermist werden, er is toen llJt uur gedregd, maar niets gevonden ook is er geen bericht van eenige vermissing bij de politie ingekomen. Over het ongeluk op het ijs bij Arnhem verneemt men nog het volgende Op een ondergeloopen weide aan de overzijde van den Rijn werd schaats gereden en hon derden waren op het ijs. Midden door de weide loopt een sloot van eeD 5 M. breedte. Toen het ijs brak vielen een 50-tal personen te water, sommigen krabbelden langs de slootkanten zelf uit het water, aan anderen was dat niet mogelijk. Een vijftal gele rijders maakte zich ver dienstelijk bij de redding en onder hen vooral Wijnand Martha, die geruimen tijd in zijn pogingen om te redden in het water is ge weest. Drie van de geredde jongens waren bewus teloos, doch door de toepassing van de kunstmatige ademhaling gelukte het hen tot bewustzijn terug te brengen. Op een ijsschots midden in de sloot en niet te bereiken stond een jongen. De brugwacht heeft toen ijlings een bootje over de brug gesleept en met behulp daarvan kon men ook hem redden. Hij wist wel raad. Zondagmorgen te acht uur kwamen eenigo leden van den huurdersbond in den tuin der en de vernietigde toekomst barer kinderen, dan aan haar eigen rampzalige lot gedacht, en ik kan das haar edel onzelfzuchtige ver langen met betrekking tot de meisjes best begrypen. Maar wat u my daar vertelt, treft zeer ongelukkig hoewel het misssbien onvermydelyk was. Evenwel ben ik blij dat u bij mij gekomen is; want al wat met do zaak-Jerningham samenhangt, eischt myno allergrootste belangstelling Hij zweeg even, in gedachten verzonken, en toen hernam by: „Al deze jaren heb ik nooit zelfs gedroomd, dat die beide meisjes, de veelbesproken twee lingen, haie kindereo waren; en ik moet bekennen dat ik nu ook nog moeite heb om mij voor te stellen dat Phyllis en Doris op het oogenblik tot huwbare jonge dames zyn opgegroeid Alleen trof onlangs Phyilis my door eene gelijkenis, die mij nu door u is opgehelderd geworden. „Ja," zeide mevrouw Chichele, „zij lykt zéér op hare moeder, veel meer dan Doris. Evenwel, in karakter, zou ik meenen dat Doris het meest van hare moeder heeft." Caton Bramber luisterde met diepe belang stelling. „Maar om nu tot het punt in kwestie terug te keereu", zeide hij. „Ik ken den jongen Shapwyke goed. Hy is een pracht van een kerel, een van de bovenste plank.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2