UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. een hevige worsteling op leven en dood ont stond. Het pleit was weldra beslist. Na een korte spanne tijds zakte de kindermoordenaar levenloos ineen met een steek in de maag streek, en een in het hart. De ander was er evenmin ongedeerd afge komen. Hij liep een gevaarlijke steek onder het hart op en wordt nu in het hospitaal verpleegd. Het jongste meisje, dat nog leefde, hoewel haar de ingewanden uit het lichaampje hingen, werd eveneens derwaarts vervoerd, maar gaf spoedig daarna den geest. Bovendien liep de oom nog een niet ge vaarlijke wonde aan het hoofd op. Zooals gezegd, had het drama zich in enkele oogenblikken afgespeeld. Schout Brugman was toevallig in de buurt, maar kon niet tijdig genoeg ter plaatse zijn, om zijn revolver nog een woordje te laten meespreken. Toen hij op het geroep «amok* ijlings naderbij kwam, was alles reeds gebeurd en wentelde de moordenaar zich reeds in zijn bloed. Op een vraag van den schout tot de hon derden toegesnelde inlandsche nieuwsgierigen, of aan een hunner de man ook bekend was, hielden allen zich van den domme. Zonder linge menschen tóch. Blijkbaar waren ze bevreesd voor de_ gevolgen, indien bleek, dat zij wisten met wien men hier te doen had. Later bleek den schout, dat hij reeds meer dan een jaar in hun midden had geleefd, zoo dat zich allicht een sobat onder de menigte ophield. Als eenigste verklaring voor de beestachtige daad wordt nog aangenomen, dat de moorde naar nog een oude schuld met de politie te vereffenen had en dat hij nu in de meening verkeerde, dat de djaksa was gekomen om die te innen, waarop hij zich bij voorbaat wilde wreken. idaar dat is slechts een veronderstelling zonder meer. In de Donderdag 1.1. gehouden ver gadering van den gemeenteraad alhier waren alle leden tegenwoordig. Na de opening herdacht de Voorzitter (dhr. A. Visser) den overleden Burgemeester, wiens stoffelijk overschot slechts enkele dagen ge leden door den Raad gevolgd werd bij het grafwaarts brengen. Hij herinnerde er aan, dat het nu bijna 18 jaren geleden is, dat de overledene tot Burgemeester van Ter Neuzen werd benoemd, welke betrekking door hem op de meest onpartijdige en humane wijze werd waargenomen. Zjjn streven was, zooveel in zijn vermogen was, de be'angen die hem waren opgedragen te bevorderen en te be hartigen waarvoor spreker gaarne hulde bracht aan zijne nagedachtenis. De leden gaven staande blijk van instem ming met de gesproken woorden Ingekomen was een schrijven van mevrouw de wed. J. A. P Geill, kennisgevende van het overlijden van haren echtgenoot. Besloten wordt dit schrijven te beantwoor den met een adres van rouwbeklag Tot tijdelijk wethouder word! benoemd de heer R, Brost met 7 st. Op de heeren Wieland waren 8, De Jager 2 en Mo^gré 1 st. uitgebracht. Ingekomen was een adres van W. P. Nieuwe- link en nog 21 andere patroons in de bouw vakken alhier, waarbij zij verzoeken het ge meentewerk weer aan te besteden. De Voorz. deelt mede, dat dit steeds de gewoonte is maar dat in den laatsten tijd de materialen bij ingezetenen werden gekocht, tei wij 1 veel door de gemeente-werklieden werd op vriendschappelyken voet gestaan eu vaak te haren huize gedineerd. Maar toch verbaasde hem na haar on verwachte en onconventiooeele bezoek. „Is zjj alleen „Ja, mijnheer. Heel alleen." „Goed, Adams. Laat mevrouw dan binnen. „Ik hoop," begen de dame, die ietwat weifelend over den drempel trad „ik hoop dat ik n midden in uw werk niet ftl te on gelegen kom. Maar als ik zoo met de deur in het huis kom vallen, dan is het niet zon der gegronde reden." „Daaraan twijfel ik geen oigenblik, me vrouw," verzekerde minzaam de advokaat, haar terstond op haar gemak zettend. „Wat is er van uw dienst? Wat kau ik voor u doen „Ik heb zeer dringeod uw raad noodig en wanneer u mijne geschiedenis hebt gehoord dan zult u ook begrepen waarom ik juist tot u kom. Ik ben plotseling -- sedert ik u gisterenavond zag - gesteld voor eene vreemd soortige crisis, en ik aarzel om op eigen verantwoordelijkheid te handelen." „Ga zitten, mevrouw, en laat mij hoeren wat er is." „Wat zeker uwe belangstelling wekken zal," begon mevrouw Chichele, „is, dat mijne aangelegenheid samenhangt met het proces Jerniogham." gemaakt. Voortaan zal echter alles weer wordeD aanbesteed. Een verzoek van den heer Dregmans, om van hem perceelen grond op Java te koopen, wordt als zijnde geschreven op ongezegeld papier, terzijde gelegd. Van het Burg Armbestuur was ingekomen een schreven, waarin wordt medegedeeld, dat dhr. A. H. Donze is benoemd tot haren Voorzitter. Van mejufvr. W. G. L. C. van Dijk, ver loskundige alhier was een adres ingekomen, waarin zij te kennen geeft, nu mej. De Deckere met 1 lebr. a.s. ontslag heeft gekregen, gaarne belast zou worden met dat deel der armen praktijk, waarmede deze was belast tegen nader door den Raad te bepalen salaris. Na eenige discussie, waaruit blijkt, dat de Raad van meening is, als er geen tweede verloskundige benoemd wordt, de verdiensten van mej. Van Dijk van zelf hooger worden, wordt besloten het adres te zenden naar B. en VV. Eveneens wordt naar B. en W. geren- voyeerd een adres van het Bestuur der afd. Zeeland van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren te Middelburg, waarin verzocht in de verordening een bepaling op te nemen waarbij verboden wordt, het zitten op honden karren als dit door de eischen van het verkeer gevorderd wordt. Ingekomen was een schrijven van dhr. D. Buijze, waarin deze te kennen geeft ontslag te nemen als lid der PI. Comm. van Toezicht op het lager onderwijs. Wegens bet niet aannemen van zijne benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur door dhr. C. J. de Nijs, wordt met alg. st. benoemd de heer C. J. de Clerck. Op het adres van de heeren W. D. en L J. de Vries en mejuff. J. T. de Kraker, die een gratificatie verzoeken voor meerdere werkzaamheden, die zij bij onderwijzers vacatures aan school B hebben verricht, wordt met 11 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt. Voor stemden alleen de beide wethouders, die 50 wilden toestaan. Het advies van het betrokken hoofd luidde, dat alleen door dhr. W. D de Vries meer uren les was gegeven, dan verplicht was. Door Ged. Staten was de begrooting terug gezonden met eenige opmerkingen. Na toe lichting werd aan die opmerkingen voldaan en de begrooting in dien geest gewijzigd. legelijkertijd besloot de Raad nog enkele wijzigingen in de begrooting aan te brengen, door de post opbrengst van faecalien met 400.te verminderen en het bedrag van 500. uitgetrokken voor als pensioen yoor den het vorige jaar overleden oud-gemeente secretaris den heer J. Wiskerke te schrappen, daarentegen op de begrooting te brengen een post van 500.voor bestrijding der voor- loopige kosten voor de oprichting eener H B. S. De heer De Jager bestreed dien post omdat daar reeds over beschikt was, voor de Raad die had toegestaan. Ook werd door dit lid geprosteerd tegen het in de vorige vergadering genomen besluit tot oprichting eener H. B S. omdat dit punt niet op de agenda stond. Hij was niet aanwezig zoodat hij daar niet tegen kon opkomen en noemde het een overijld besluit. Besloten werd geen adhaesie te betuigen aan het adres der vereeniging «Gemeen schappelijk Belang« te Vlissingen aan de I ïovinciale Staten, om de stoombooten van den dienst Middelburg-Zierikzee te doen doorvaren tot en afvaren van Vlissingen. De Kamer was van meening dat dit zou leiden tot vertraging der toch al langdurige reis, daar de booten in het kanaal maar met beperkte snelheid zullen kunnen varen en men van Vlissingen per spoor of tram Middelburg vlugger bereiken kan. Door den heer Drost was aan de Kamer te kennen gegeven dat hij uit vertrouwbare bron vernomen had dat er bij de onderhan delingen over de •normaliseering der Maas, tusschen de Nederlandsche en Belgische Regeering sprake is van het afschaffen der beloodsing of het verleenen van vrijdom van loodsgeld, voor de schepen bestemd voor Antwerpen en Gent. Werd, wanneer dit gerucht bewaarheid is, Ier Neuzen niet in eene zelfde regeling begrepen, dan zou deze haven, die toevallig op Nederlandsch gebied ligt, doch juist con currentie, en eene zeer zware, moet voeren tegen voornoemde Belgische havens, een niet te overkomen nadeel worden berokkend, waarom besloten werd den minister op deze omstandigheden te verwijzen, in de ver wachting dat de minister de belangen dezer haven niet uit het oog zal verliezen. Men achtte hierbij spoed noodig, daar, als over eenkomsten een voldongen feit zijn, niet gemakkelijk nog verandering is te krijgen. Nogmaals zal den directeur-generaal der postei ijen en telegrafie worden gewezen op het onraadzame, jeugdige, z g. locale krachten ten kantore in dienst te stellen, daar het ambtsgeheim bij deze jeugdige onervaren personen niet veilig lijkt, en dat het vooral voor concurreerende handelskantoren een bezwaar is, dat een dier jongelui in zijn vrijen tijd als klerk op zoodanig kantoor dienst doet. Kamer van Koophandel. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd door den voorzitter hulde ge bracht aan de nagedachtenis van den over leden burgemeester den heer J. A. P. Geill die ook steeds getracht heeft de belangen' van den handel, nijverheid en industrie°ter plaatse te bevorderen. „Het proces-Jeruiugliaai riep Bramber verrast. „Ja Is by u ooit de vraag gerezeD, mijuheer Bramber, wie Phyllis eu Doris eigenlijk zijn „Neen," antwoordde hy voorzichtig, terstond vermoedende wat hier achter stak. „Ik omen toch - uwe Dichten." „Enkel geadopteerd. In werkelijkheid zijn zij de tweelingen JerniDgham." „Hemelsche goedheidDus is u de anonieme datne, die zich voordeed en ze tot zich nam Mevrouw Chichele knikte. „Ik heb dikwijls gemeend dat de oudste mij aan iemand herinnerde," hernam de advokaat. „Gisterenavond nog by Lady Teviotdale ging my dit door het hoofd, zoo dat ik niet kon nalaten, het meisje een paar malen misschien wat opvallend te fixeeren." „Ik tieb het al die jaren voor myzelf ge houden," zeide mevrouw Chichele „en niemand heeft het ooit vermoed. Maar "nu word ik door een heel natuurlijken loop van zaken, dien ik steeds had voorbijgezien, ge dwongen het aan de meisjes te openbaren of aan iemand anders." jjU hebt zeker het oog op de omstandigheid, dat mevrouw Jerningbam binnen eene maand wtêr op vrye voeten komen zal vroeg Caton Bramber. (Wordt vervolgd). De Nutsvergadering op Donderdag -4 Januari in het Hotel des Pays-Bas was weer druk bezocht. En wie er waren hebben genoten Mej. Corry Huijsinga van Amsterdam gaf een der beste avonden, zoo niet den besten, welke het Nut hier totnogtoe genoten heeft. Voorkomen, stem, gebaar, gelaats uitdrukking, de keuze der stukken, alles was in het voordeel der voordraagster. In het ernstige zoowel als in het luimige, van oude, zoowel als van hedeudaagsche kunst, uit Noord en Zuid, gaf zij te genieten. We kregen te hooren van Vondel, De Génestet, H. Lapidoth Swarth, Guido Gazelle, Pol de Mont, Ds. Laurillard. Dr. De Jonge, Adama van Schel- tema, Victor de la Montagne en Holtrop. Toch wil het ons voorkomen, dat het zwaar moedige een weinig te veel den boventoon had, en dat menigeen nog gaarne wat meer humoristische schetsjes had gehoord. Vast staat evenwel, dat Mej. Huijsinga eene kunste nares is, en dat zij haar gehoor onverpoosd wist te boeien. Geen wonder dan ook, dat warme toejuichingen haar ten deel vielen, en dat de Voorzitter, de heer H. J. Vooren haar in welgekozen bewoordingen hulde bracht. Aanwinst van leden was het gevolg van haar optreden; 'tis te hopen, dat deze talent volle en beminnelijke dame neg meermalen in Ter Neuzen de Nutsleden zal komen vergasten. Vermeldingswaardig is nog, dat de Voor zitter bij het begin der Vergadering op treffende wijze het overlijden van Burgemeester Geill, een van de oprichters van het Depar tement Ier Neuzen, herdacht, waarbij hij tevens eenige woorden voegde aan het adres van vrouw en zoon van den overledene. De heer D. Buijze, Vice-Voorzitter vond vóór het einde der Vergadering nog gelegenheid om, na den doode, ook den levende te huldigen, n. 1. den Voorzitter zelf, die juist op 24 Januari zijn 65sten verjaardag vierde. Beide gebeurtenissen droegen bij tot het meer indrukwekkend maken van dezen zoo belang rijken avond. Voor een groot aantal belangstellenden werd Woensdag 1.1. in het Hotel Centraal alhier een lezing gehouden door den heer Jhr. De Muralt, over gewapend beton voor zeewering en oeververdediging volgens zijn systeem. Zeer duidelijk en bevattelijk besprak hij achtereenvolgens de dij ks verdediging, dijkssverhoogingen, doorbraken en oeveral- schuivingen, waarna hij nog behandelde de zinkstukken gemaakt van gewapend beton. Het besprokene werd nog verduidelijkt door verschillende voorwerpen en platen, terwijl een aantal uitgevoerde werken van zeewering enz. naar zijn stelsel, door middel van licht beelden aan de aanwezigen werden vertoond. Voor zoover nog niet gemeld, komen de dienstplichtigen van de laudweerlichtiugen 1907, 1908, 1910 en 1911, met uitzondering vau hen, die tot de hospitaal-soldaten behooren, onder de wapenen Te Vlissingen worden van 25 tot 30 Maait gelegerd en geoefend het gedeelte vac het Bataljon voor zoover zij behooren tot de gemeenten Baarland, Ondelande, Ovëzande, Biervliet, IJzendijke, Hoofdplaat, Schoondijke Waterlandskerkje, Aardenhurg, Eede, St. Kruis, Oostburg, Zmdzande, Retranchement, Sluis, adzand, Breskens, Groede en Niewvliet. Ter Neuzen: van 18 tot 23 Maart het gedeelte van het 39a bataljon uit de gemeenten Osaemsse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Boschkapelle Uinge, Grasuw en Laugendam, Hulst en St. Janssteen en voorst, van 25 tot 30 Maart zij herkomstig uit Ter Neuzen, Hoek, Zaaraslag, Axel, Overslag, Zuiddorpe, Sas van Gent Westdorpe en Philippine. Woensdagavond werd te Axel een ver gadering gehouden van ingezeteneu der gemeente ter bespreking van het voornemen om het 25-jarig bestaan van het muziekgezelschap Concordia* feestelijk te vieren. Er waren twee voorstellen: le om het 25-jarig bestaan te vieren door het geven van een festival en 2e door het geveo van een muziek wedstrijd. De overgroote meerderheid verklaarde zich voor een festival, hetwelk zal gehouden wordeo op lo Aug. Een commissie van 20 personen weid gekozen om het bestuur in zijn werkzaam- lieden hij te staan. Bij acclamatie werd de heer J. Huizinga, burgemeester, benoemd tot eere-voorzitter. Staande de vergadering werd geteekend voor een bedrag van f 127. -- Volgens opgave aan de Centrale Gezond heidsraad zijn in de week van 17 tot en met 23 Jan. in Zeeland geconstateerd 14 gevallen van besmettelijke ziekten en wel verdeeld als volgt te Aagtekerke en te Borselen 1 geval van roodvonk te Coljjnsplaat 3 gevallen van roodvonk te Hulst 1, te Kloetirgen 4 en te Zienkzee 2 gevallen van diphtheritis, te Re tranchement 1 geval van roodvonk en te Zuid- zande 2. - In de laatst gehouden raadsvergadering te Philippine werd besloten om een wielrijders baan te leggen van uit het dorp tot de statie, (omstreeks een uur gaans), onder voorwaarde, dat Philippine de kosten zal dragen tot den Remoortel-poider en de kosten vau het overige gedeelte door de gemeente Sas van Gent zullen betaald wordeD. Als deze baan, wat we hopen, tot stand mag komen, zal er in een groote' behoeften zijn voorzien want in het najaar, bjj het drukke vervoer van bieteD, is de weg bijna onbegaanbaar. - Tot onderwijzer aan de openbare school te Aardenburg werd uit slechts 2 solicitaDten benoemd de heer C. Brakman, thans onderwijzer te Schoondijke. - Dinsdagnacht kwam te Klein Sinaai nabij Koewacht een bende veesmokkelaars in botsing met eenige douanen van de brigade te Moer- beke. De smokkelaars namen de vlucht maar twee koeien ter waarde van c. a. 1400 francs werden in beslag genomen. - Een douanier, zekere C., gestationeerd te Moerbeke, was de vorige week zoo gelukkig in drie verschillende maleo, drie vaarzen in beslag te nemen, die fraudaleus België werden binnengesmokkeld; dat zal den ambtenaar een voordeeltje bezorgen van c.a. 600 francs, want, zooals men weet, worden de aangeslagen koeien door den staat publiek verkocht. Na aftrek der gemaakte kosten is de helft der opbrengst voor de betrokken douanen. In de grenstreek van Z. VI. O. D. hoort men den laatsten tijd verhazeud veel van bru tale inbraken en aanrandingen. Nu weer in de aangrenzende gemeente Stekene. Terwijl Zondagmorgen de werkman A. W., aldaar ter kerke was, zijn twee zwartgemaakte kerels in zijn woning ingebroken, stopten de ziekelijke, nog te bed liggende, vrouw een deel van het laken in den mond en bonden haar met een touw. Alle kasten en laden werden doorzocht en de bandieten slaagden erin geld te vinden evenwel slechts een zeer gering bedrag, ongeveer 7 francs kon worden medegenomen. Zij lieten de vrouw, wier toestand bedenkelijk is, en de huilende kinderen aan hun lot over en verwij derden zich. De daders zjjn onbekend. Het parket van Dendermonde zal een onderzoek komen instellen. Zondag 28 Januari. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/, u., en nam. 2 uDg. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9'/a udhr. H. J. v. d. Ouden. Hulst. 10 uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. eu nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat). Ier Neuzen. 9 u., dhr. J. Fraanje, intrede. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5Va u., leoskerk. Lokaal „Ebeu-llaëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen, 's Avonds 51/, u., dhr. J. .J. Kense,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2