OPLEIDING, Rl ETENSTOELEN. STÜI-PliO-FAMIL Muziek-Instrumenten Departement Ter Nenzen van het „NUT". Spreekster: Mej. Corry C. Hnysinga, BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Groote Schouwburg te Gent. Boogwatergetiï te Ter Neuzen. Advertentiën. acte Lager Wiskunde, opzichter Waterstaat, Polder-Opzichter, enz. JAC. DE KOK. TER ÜEUZEU. ANTOINE MES, MIDDELBURG. Schouwburgbrand. CHINA. DAGEN. Voorm. Nam, Woensdag 24 Januari 4.43 5.2 Donderdag 25 5.20 5.39 Vrjjdag 26 5.59 6.20 Zaterdag 27 6.43 7.9 Zondag 28 7.40 8.9 Maandag 29 8.46 9.24 Dinsdag 30 10.3 10.46 j Nieuwe Zending In Petersburg is het tooneelhuis van den onlangs geopenden nieuwen schouwburg Zaterdagnacht geheel uitgebrand Alle vier verdiepingen, met alle decoraties, de garderobes der artisten, enz. zijn verbrand. Men vermoedt, dat vonken van een vuurwerk, dat bij een vaderlandslievend stuk werd afgestoken, gister avond zijn blijven smeulen. Vandaag zou Lina Cavallieri met een Italiaanschen troep er voor vier weken komen spelen. Sneeuwstormen. Zondag kwamen alleen uit Noord-Wales nog berichten van sneeuwstormen, maar hier woed» den zij dan ook nog zoo hevig, dat in tal van districten alle scholen moeten woi der gesloten en alle arbeid moest worden stilgelpgd. Er wordt nu ook melding gemaakt van en kele persoonlijke ongelukken ten gevolge van de sneeuwsformen. Zoo is I jj Burton-on-Trent een wisselwachter, die door den verblindenden sneeuwstorm de nadering van een trein niet bemerkte, overreden en gedood. Op de plattelandswegen zijn op tal van plaat sen auto's ingesneeuwd, en welke gevaren daarbij dreigden is duidelijk als men leest, dat bijv. in Derbyshire de sneeuw op enkele plaatsen tot een hoogte van twintig voet door den storm werd opgejaagd. Slachtoffer van het ijs. Zaterdagmiddag zijn in den Witten Singel te Leiden de wachtmeester De Swart en de onderofficier Dubbelaar, die met elkaar reden, door het ijs gezakt. Ook twee andere onder officieren trof hetzelfde ongeval, doch dezen, benevens sergeant Dubbelaar wisten zich te redden. De wachtmeester De Swart schoot ond=r het ijs en toen men eindelijk door uit een bootje te dreggen hem na vele andere vruchtelooze pogingen te voorschijn trok, was hij bewusteloos. Hij werd naar het Diakonessen- huis vervoerd, waar dr. Iterson, na een half uur getracht te hebben de levensgeesten weer op te wekken, den dood constateei de. Moordaanslag. Zaterdagavond heeft te Groningen de 19- jange meubelmakerskuecht K. een moordaan slag gepleegd op de 18-jarige dienstbode A. S., van den puddingfabrikant Polak aan het Viaduct. K. belde aan, de dienstbode opende de deur en ontviug dadelijk een revolverschot in de linkerborst. De heeren M. en E. Polak snelden toe, waarop K. den eerstgenoemde in den linkerarm, den laatst genoemde in de lies schoot. K. wilde door den tuin ontvluchten; bij zijn pogen om over de hooge schutting weg te komen, viel hij en verstuikte den enkel, hij kon niet verder loo- pen. Zoo werd hij gevonden door menschen, die aanvaokelijk aan een ongeluk dachten en hem in een caté droegen. Weldra bleek echter, dat men met misdaad te doen had. De politie arresteerde K., die twee revolvers met scheipe patronen, alsmede een zakje met zuiingzout, touwen en papieren pioppen bij zich had. Da beide heeren Polak zijn in het ziekenhuis opgenomen. De dader bekent. De dienstbode beweert hem niet te kennen. De drijfveer tot de daad is onbekend. In (le vlammen omgekomen. Tijdens afwezigheid der ouders hebben kinderen te öchulitz, bij N. Schans, het huis in brand gestoken, waarbij twee hunner, 6 en 2 jaar oud, in de vlammen zijn omgekomen. Toepassing der Arbeidswet. Verschillende leerplichtige jongens, die tusschen de schooluren op zilversmidswerk- plaatsen te Schoonhoven werkten, zijn daar nu van verwijderd, terwijl ook aan den arbeid van verscheidene jeugdige knapen in de lampen fabriek der firma Gebr. Schenk aldaar, een einde is gekomen. Te zware straf. Eenigen tijd geleden hebben we medege deeld, dat de beambte van de Hollandsche Spoorweg Maatschappij, die door zijn onop lettendheid oorzaak was van het ernstige ongeluk nabij Amersfoort, waarbjj een beambte van de American Petroleum Company werd gedood, door de H. IJ S. M. was ontslagen. Genoemde beambte heeft hierop, daar hij meende dat deze straf te zwaar was, de tusscbenkomst van een scheidsgerecht ingeroepen. Dezer dagen heeft dit scheidsgerecht, waarvan mr. Peyrot, lid vau den Raad van de Toezicht op de Spoorwegdiensten, voorzitter was, de zaak onderzocht, de straf ongeldig verklaard en de man veroordeeld tot verlies van zijn salaris van den dag van het ongeval tot den datum der uitspraak van het scheidsgerecht, terwijl hjj zijn betiekking behoudt. Treurige dood. Over de vreeselijke ramp, die Woensdag avond het dorp Zurich heeft getroffen, meldt men nader aan de »Leeuw. 0t.« 't Onheil is gebeurd in de nabijheid van Zurich. Omstreeks 4 uur gingen De Vries en Bergsma, haltbroers, in zee met hun boot. 't Was voor den wind en 't woei hard. Op den djjk waren eenige menschen, die hen zagen varen, o. a. een broer vnn De Vries. Ze gingen zoover, dat laatstgenoemde zich ongerust begon te maken. De boot was n. 1. maar klein, de wind sterk en 't vroor geweldig. T. de Vries riep van af 't paalwerk, dat ze terug zouden keeren, doch het was leeds te laatze waren niet in staat om weer tegen den wind op te roeien. Haastig werd toen getelegraf erd naar Harlingen om hulp. Op den dijk overlegde men ondertusschen wat er gedaan kon worden. Een grootere boot in zee laten en trachten bij de in nood verkeerende komen Maar dat durfde men niet wagen. Toen het donker werd, begon de toestand vreeselijk te worden. Men zag uit, of er van den kant van Harlingen al hulp kwam opda gen. Soms meende men lichten van een boot te zien. Werkelijk was om half zes een sleep boot in zee gegaan om hulp te verleenen, doch 't water was ongekend laag er» er zat zooveel ijs, dat de boot vast raakte en terug m est. Op den dijk stelde men zich allerlei vragen. Zou men 't water uit 't bootje kunnen keeren Zuu men een hoosvat hebben en, als men er een had, zou 't dan niet direct allemaal ijs zijn 't Antwoord kon niet anders, dan ontmoe digend zjjn. Omstreeks half zeven zag men, dat van uit zee door de ougelukkigen geschoten werd. Dit is hun laatste teekeu van leven geweest Door de directie der reddingsmaatschappij werd een tweede poging in 't werk gesteld, doch de da ipeie mannen van de reddingsboot zagen hun moed niet beloond. Beide verongelukten laten een weduwe met één Dog jong kind, geheel onverzorg, achter. Er zal daaiom een beroep op de offervaardig heid worden gedaan, om den slag althans financieel een weinig te verzachten. Iets nieuws tegen de zeeziekte. Tit Bits vertelt van een jonge dame, die tot verbazing harer zeezieke medereizigers saevis tranquilla in undis bleef, en dit bereikte door bij ruw weer watten in haar ooren te stoppen. Zij had dit geleerd van haar vader, een kapitein, die eens een gezelschap van vijftig doofstommen over den Oceaan had te vervoeren en had opgemerkt, dat zij allen vrij bleven van zeeziekte. Sedert dien tijd heeft hij al zijn minder zeewaardige passagiers met goed gevolg aanbevolen, zich voor zoover mogelijk doof .te maken. Misschien is het verhaal, dat Odysseus door een soortelijk middel voorkwam, dat zijn Jantjes zich over boord lieten glijden naar de Sirenen, slechts een allegorie, die er op wijst, dat de veel ervarene den kapitein van Tit Bits reeds is vóór geweest. Moord. In het Noorden van Berlijn, in de Saar- brückenstrass, heeft Zondag om acht uur weer een brutale aanslag plaats gehad. Een sigarenhandelaar, een oude man, had juist het licht in zijn winkel uitgedraaid en sloot de jalouzieën, toen er geklopt werd. Hij vroeg wie er was en het antwoord luidde een vaste klant, die nog een paar sigaren wil hebben. De handelaar liet den man door een zijdeur binnen en wilde daarop licht maken. Toen viel de pseudoklant op hem aan met een groote bijl, en bracht hem een aantal slagen toe, tegelijk trachtende hem te worgen. Zij vielen worstelend op den grond, terwijl de aangevallene luid om hulp riep. Er kwamen bnren toegeloopen, die te vergeefs poogden in den winkel binnen te dringen. De aanvaller had intusschen de voordeur ge opend en vluchtte de straat op, doch werd gearresteerd. Een militair en de kinderwetten. In den Haagschen Krijgsraad werd uitge sproken het vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof', waarbij, met bevestiging van het door den krijgsraad gewezen vonnis, een 17-jarige tamboer van 4e reg. inf. te Delft, wegens het slaan van en plegen van daden van geweld tegen zijn meerdere in rang werd veroordeeld tot de straf van plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van vijf maanden. Een narst hertogin gewond. Uit Zywiec in Gallicië wordt bericht, dat de aartshertogin Maria Theresia, gemalin van aartshertogin Stephan, bij een ongeval met de slede op het voorhoofd is gevallen en ernstig gewond. Prof. Elselsberg opereerde haar na haar gechloroformeerd te hebben en verwijderde een groot aantal beensplinters. De zieke verkeerde bij haar ontwaken in bevredigenden toestand. Gered door een wild dier. Een merkwaardig, in de geschiedenis van het dierentemmen wellicht eenig, avontuur, is Donderdag de dierentemster Morelli overkomen, die op het oogenblik met Bostock's circus door Engeland reist. Het geschiedde te Nottingham, na de voor stelling. Een van madame Morelle's jaguars had te Birmingham onrust aan den dag gelegd en was bij de voorstelling te Nottingham ongehoorzaam. De dierentemster wilde 't wilde beest dus wat mores leereri. Nauwelijks echter had zij de deur van de kooi achter zich toege daan, of het blijkbaar sinds langen tijd tot het uiterste geprikkelde dier sprong op haar toe, wierp haar ter aarde en begon haar met zijn klauwen te bewerken. Madame Morelli begon op vreeselijke wijze te gillen en van alle kanten kwamen de kameraden toesnelden Maar voor zij nog tusschenbeide hadden kunnen komen, was er iets merkwaardigs gebeurd. Pasja, de lievelings jaguar der artiste, had zich met een geweldigen sprong op den aan rander zijner meesteres geworpen en hem zijn vreeselijk gebit in den nek geslagen. Huilend vrfn pijn liet de ander zijn buit los en begon met Pasja te worstelen, die echter veel sterker is en zijn tegenstander zeker zou hebben vermoord, al3 de circusbeambten, die intusschen madame Morelli hadden bevrijd, de beide wilde dieren niet van elkaar hadden gescheiden. Door een roofdier te worden gered, en nog wel door een jaguar, wiens valsche aard dien van een tijger nog overtreft, is zeker iets zeldzaams in het gevaarlijk dierentemmersbestaan. Een giftmengster. Te Olmütz, Oostenrijk, stond dezer dagen het 22-jarige dienstmeisje, Frausziska Benirschke terecht, onder beschuldiging van vergiftiging. Zij had haar eigen 20-jarige zuster, Marie, die bij een onderwijzer iu betrekking was, willen dooden, om in het bezit van de povere erfenis van het meisje, een paar honderd kronen, te kunnen komen en vervolgen t« kunnen trouwen. Met dit doel zond zij haar zuster suikerwerk, dat zij met arsenicum be strooid. Gelukkig voor haar, maar met de noodlottigste gevolgen voor anderen, gal Marie de suikertjes aan de twee zoontjes van den onderwijzer, die een paar uur later onder afschu welijk lijden bezweken. De beklaagde die de geboorte van een kiüd tegemoet ziet, bekende voor de rechtbank kalm, dat zij haar zuster uit den weg had willen ruimen, om in het bezit van haar geld te komen en haar minnaar, een soldaat, terug te winnen. De moordenares werd ter dood veroordeeld en □am baar vonnis kalm op. De toestand. Terwijl in Peking de onderhandelingen en besprekingen over den troonsafstand van de Mantsjoedynastie worden voortgezet, en Yoean Sji Kai de opdracht heeft aanvaard om een nationale vergadering bijeen te roepen, die oyer den »regeeringsvorm* zal hebben te beslis sing, is door den minister-president een rond schrijven gericht aan de Tartarengeneraals in d? verschillende provincies, om hen en de Mantjoes gerust te stellen en hen te bevelen alle onlusten te vermijden. In dat schrijven werd o. m. gezegd. »De wapenstilstand is opnieuw voor veer tien dagen verlengd. De vijandigheden hadden weder moeten beginnen, zoo geen overeenstem ming wordt gevonden Wij vreezen voor een oproer onzer modern uitgeruste troepen en voor tusschenkomst der vreemde mogendheden. De Prins Tsjoen heeft als regent afgedankt, en de troon heeft dien stap goedgekeurd, omdat hij niet wil handelen in strijd met den volks wil. De troon heeft echter, wegens den ernst van den toestand, besloten aan het volk de regeeringsmaeht terug te geven. Deze vrijwil lige afstand is voor den troon een daad van grooten roem zij is nog nooit bij een heer- schershuis voorgekomen, welks troon door zijn vijanden nog niet omver geworpen is. Maar de troons afstand is tevens een groot offer voor de Mantsjoedynastie, en dit zal zeker strekken om de verstandhouding tusschen Chineezen en Mantsjoes te verbeteren, en de opheffing dezer groote, machtige, vereenigde rassen mogelijk te maken. De troonsafstand zou de Mantsjoes kunnen opwinden, daar zij, buiten wat de staat hen betaalt, geen middelen hebben om te leven. Maar gij kunt vertrouwen ljebben en behoeft u niet ongerust te maken, Yoean Sji Kai staat borg voor een regeerings- vorm, die het voortbestaan van u en de uwen verzekert*. Volgens de bestaande plannen zal Yoean Sji Kai volmacht ontvangen om een republikein- sche regeering in te stellen Yoean zal die volmacht aanvaarden, en dan door de vertegen woordigers der zeventien provinciën te Nanking t,ot president der Chineesche Republiek worden gekozen. Sun Yat Sen zal dan aftreden, en Yoean Sji Kai zal de benoeming aanvaarden. Nadat dit geschied is zal de troon een edict uitvaardigen, waarbij de Mantsjoedynastie af stand doet. Sun Yat Sen zal naar Peking tornen, om met Yoean over de vorming van een regeering te overleggen. De republikeinen zijn bereid den keizer, na zijn afstand, den titel te verleenen van Mantsjoe-keizer, en het hof een jaarlijksch pensioen toe te staan van vijf millioen taels (ongeveer negen millioen gulden), Bijzondere eerbetooningen zullen dan wet telijk worden vastgesteld voor de keizerin we duwe Loeng-yoe, wijl zij de weduwe is van keizer Kwang-Hsoe, den eersten hervormer onder de Chineesche keizers. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 19 Jan. Augustus Aernout oud 57 jweduwn en Angelique Sophia Hufkens oud 60 j., wed. Huwelijksvoltrekkingen. 18 Jan. Edmond Adolph van den Eeckhout, oud 26 j., jm. en Maria Louisa Geers, oud 22 j., jd Gebóorten. 15 Jan. Maria Suzanna Jacomina, d. van Francois Jacobus' van de Plassche en Janna Jacomina de Bree. Jacomina, d van Jan Pladdet en Catharina van Hoecke. 16 Jan. Maria Francina Elisabeth, d. van Johannes Baptista Slock en Cornelia Adriana Veekman. Jan Gerrit, z van Govert Frederik Pieter van der Peijl en Cornelia van der Have 19 Jan. Gilles Jan, z. van Hendrik Kiel en Catharina den Deurwaarder. Abraham, z. van Cornells Mels Leunis en Johanna Adriana Vroegop. Overlijden. 15 Jan. Joost Cornelis van Taten- hove, oud 6 m., z. van Willem en Maria Maas. Johan Adam Pieter Geill, oud 60 j., echtg. van Ludovica Adelaida Maria Geill. Hendrik a Adriana Koevoets, oud 10 md. van Godefriedus Josephus en Maria van Aalst. Directeur-artistique J. BRESOU. Zondag 28 Januari a. s., te 21/, ure, dagvoorstelling opvoering van »LA FlLLE DE MADAME ANGOT.c 11 tl 11 11 Vergadering op Woensdag 24 Janu ari 1912, 's avonds acht urein het Hotel des Pays-Base. van Amsterdam. Toegankelijk voor leden en hunne hnisge- nooten, uitgenomen zoons boven de 18 jaren, die zelf lid kunnen zijn. Mede toegankelijk voor diegenen aan wie een programma wordt toegezonden (introductie van het Bestuur). Verder kunnen niet-leden de avondspreek beurten bijwonen tegen vooruitbetaling van f ",25 per persoon, zijnde dit de halve jaar- lijksche contributie van een lid. Conditiën billijk. Brieven lett. Z> bureau van dit blad. en alle soorten ffigjp- Men vrage Geïllustreerde Prijscouranten

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3