~njif^¥oMg^7TO&. Rechtszaken. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. vinden, die uien op de leestafels der koffie huizen tevergeefs zoekt. Het is natuurlijk heel gemakkelijk te zeggen, dat zoo'n alleen-woner dan maar op zijn kamer moet blijven, of in zijn kosthuis (waar hij soms minder de gezelligheid dan wel de on aangenaamheid van den verkeerd-gebruikten Zondag heeft te ondergaan), maar houdt men hierbij wel rekening met de werkelijkheid Is deze beginselvastheid in den grond der zaak niet zeer onbarmhartig Bovendien, niemand behoeft naar de geopende leeszalen te gaan. Niemands cons ciëntie wordt bezwaard door ze open te stellen. Alleen eenig toezicht is er noodig. Doch dat is nu eenmaal in onze maatschappij onver mijdelijk. Een volstrekte Zondagsrust is on mogelijk, aangezien er, ook op Zondag, toezicht, op straat en elders, moet wezen. Laat men ook in dezen vooral niet te veel tbeoretiseeren. En geen voet geven aan de verkeerde neiging om ons eigen inzicht voortdurend niet alleen te willen opdringen aan anderen, maar het ook bij uitsluiting als christelijk voor te stellen Zulk een neiging leidt zoo licht tot farizeeïsme en uiterlijk vertoon. We begrijpen natuurlijk, dat »De Neder lander* met deze hare vermaning voorzichtig te werk moet gaan, anders zouden wij er op willen wijzen, dat het sluiten van de lees zalen gedurende de kertijden althans, eene restrictie is, die in deze waarschuwing niet thuis hoorthet kan de bedoeling toch niet zijn van 't blad van den heer De Savornin Lohman door sluiting der leeszalen gedurende de kerktijden indirect dwang te oefenen om naar de kerk te gaan. Daargelaten, dat sluiten van de leeszalen onder kerktijd zou neerkomen op sluiting daarvan tot 's avonds 8 ure. In de op Donderdag a.s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Benoeming tijdelijk Wethouder. Ingekomen stukken. Voorstel tot toekenning van eene gratificatie aan de heeren W. D. de Vries, L. J. de Vries en mej. J. T. de Kraker. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens bedanken door den heer C. J. de Njjs. Voorge dragen ter benoeming worden de heeren C. J. de Clerck en P. Bauwens. OpDieuw vaststelling van de begrooting voor 1912. Intrekking van verzonden requesten aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat en van Financiën in verband met het Raadsbesluit van 19 October 1911, nopens gedeeltelijke demping van de Gemeentehaven. Reclames hoofdelijken omslag. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van het »Nut«. Afgaande op de berichten van elders kunnen de Nutsleden hopen op een' zeer genotvollen avond. Mejuffr. Huijsinga moet de kunst verstaan haar gehoor te boeien, zoodat men haar in Zierikzee i og meer prees dan den heer Broedelet uit Den Haag, die op 7 December 1.1. de Nutsleden zoo aangenaam wist bezig te houden. Ook Diet-leden kunnen onder bepaalde voor waarden de avondspreekbeurteu bijwonen. Was het bezoek in December uitstekend, wij hopen, dat hét ditmaal niet minder het geval zal wezen. straffend, maar met eeD aangenaam voorge voel in haar hartje. „Waaróm hebt u dat gedaan „Om om stotterde h(j. P't Z(jn ook allemaal onde kennissen, die zoo iets niet kwalijk nemen." „Maar des te onhartelijker was 't d n," hernam het meisje, van hare zaak reeds zeker, maar juist daarom belust om hem een beatje te plagen. „Och voor den drommel gooide de bedremmelde kolos er kregelig uit „begrijpt u 't dan niet?" En Doris begreept 't. Alle drie waren op den thuisweg in het rijtuig beel stilmevrouw Chichele uiet minder dan hare beide nichten. Doris zou gaarne, indien zjj met bare tante alléén in het donker gezeten had, haar iets iD bet oor gefluisterd hebben. Maar ongelukkig werd die goede plaats altoos, evenals nog vele andere dingen in het leven, kalmweg geannexeerd door Phyllisen deze leek niet best geluimd te zijn. Dus besloot Doris hare biecht uit te stellen tot na de thuiskomst, en middelerwijl koesterde zij zalig baar geluk. Zoodra zij zich in mevrouw Cbichele's slaap kamer bevonden, waar altoos goede nacht werd gewenscht, brak Phyllis het ijs. „Lionel Erskin heeft mi) vanavond gevraagd", begon zij. De 2e en 4e cornp. van het 39e Land weerdistrict zullen v«n 25 -30 Maart en de 3e comp. van 22 27 April a. s. alhier voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. De landweerplichtigen van het 38e district komen van G— 11 Mei te Bergen op Zoom op, H. M. de Koningin heeft den gewezen scheepsdiepgangmeter dhr. J. Jansen te fesr Neuzen een pensioen verleend van vijf en vijftig gulden. De pensioenraad had gead viseerd negen gulden toe te kennen. Benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger te Hulst de heer C. Ysebaert, burge meester van St. Jansteen. f De minister van financiën brengt ter algemeene kennis dat als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders en guldens in de prov Zeeland zijn aangewezen Axel, Goes, Hansweert, Heinkenzand, Hon- tenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen), Vlissingen (invoerrechten en accijnzen) en IJzendijkevoorts het kan toor der registratie en domeinen te Oostburg, Sluis. Bij de gemeenteraadsverkiezing alhier zijn de candidaten der protest, kiesver. niet gelukkig geweest. Eu zulks door de schuld der protest, kiezers zelf. Bij den strijd, die op het oogenblik gestreden wordt in enkele plaatsen van het IVe district, dient het beginsel in het oog gehouden en moet men over het persoon lijke weten heen te stappen. Wij hebben immer afgekeurd de leuze katholiek of protestant, maar nu die leuze a*s het ware van katholieke zijde door Zelandia1- tactiek, naturalisatie enz. wordt opgedrongen!, dient men ook beslist front te maken. Ieder is zedelijk verplicht te zorgen, dat Sluis niet verloren gr. Daardoor zal hij van zelf paal en perk helpen stellen aan het nood lottig drijven ia politjek, maar ook in maat schappelijk opzicht, dat enkele gemeenten in het Z. van ons district te zien geven. 't Is daarom te hopen, dat bij de herstemmirig alle kleinzieligheid wordt ter zijde gezet dn dat eensgezind gewerkt wordt om den candidaét De Bruijne te doen slageD. Aaneensluiting en eensgezindheid, deze zijn hard noodig onder onze mannen iD het IVe district. Laat daarvan een voorbeeld gegeven worden bg de a. s. herstemming. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering te Sluis werd het voorstel tot vaststelling der verordening voor pensiorrneering van gemeente ambtenaren aangenomen. Besloten werd eene leening van f 2800 aan te gaan ter vernieuwing van de Oude Kerk straat, een deel van de Zuiddijkstraat, van de St. Jacobb- en Ridderstraat. Het verzoek van de vereeniging «Volks huisvesting* tot het aanvragen aan het Rijk van een renteloos voorschot van f 10.500 tot het bouwen van tien arbeiderswoningen gaf aanleiding tot eeD laDgdurige discussie tusschen den voorzitter en den heer Bakker. Het verzoek werd met 3 tegen 2 stemmen, die van de heeren De Meyer en Bakker, inge willigd. De begrooting van het Algemeen Armbestuur van Heille, die in December j.l. zoo fel be streden was, werd nu goedgekeurd, daar hét armbestuur de verlangde wijzigingen aange bracht had. Nu is het eindcijfer f 2555.86* in Dec. was zulks f 2308.07®. In de Vrijdag gehouden vergadering der muziekvereeniging te Schoocdijke, werdrekening Mevrouw Chichele schrok, en een bezorgde blik kwam er Id hare ooget). „Heb je hem aangenomen?" vroeg Doris, heel belangstellend. „N-neen," zeide hare zuster langzaam. „Ik heb hem gezegd dat ik er eens over denken moest." „Waarjin?" vroeg Doris. „Houd je dan niet van hem „Dat is een mal woord. Ik hond van pruimentaart maar dat is mjj niet genoeg om met eene pruimentaart te trouwen. Boven dien, daarom gaat 't niet," voer Phyllis heel bedaard voort. L'onel is geen kwaad slag vao een jongen. Maar vroeger in den avond be^t Lord Schelford bjjna toe en bij is een heel wat betere risch." „Ik vind Lord Schelford afschuwelijk 1* riep Doris. „Zoo'n oude roné, ooi genoeg oip je vader te kunnen wezen Ik begrjjp niét hoe je er over denken kunt." Phyllis glimlachte heel uit de hoogte. „Wat een schaap ben je toch nog, Doris Ik heb 't altoos als mjjDe roeping in dit leven beschouwd, een afgedwaalde markies op den rechten weg te helpen. En liefde in een tintje met een jeugdigen Paaschos ais Ralph Schap- wyke is niet ieders ideaal." „Wat wil je daarmee zeggen vroeg Doris, vuurrood wordend. „Er is geen genie noodig om te raden wat gedaan over 1911. De ontvangsten hadden bedragen f 234.96, de uitgaven f'199.21, alzoo een goed slot van f 35.75, voortspruitende uit het niet aankoopen van nieuwe instrumenten, zooals eerst het plan was geweest, wat i.u echter voor 1912 noodig blijkt. De aftredende bestuursleden M. A. Bleiker, J. A. Bosdijk en J. Casteleijn werden herkozen. Besloten werd voor da muzikanten uniform petten aan te schaflen en de gelden daarvoor te verkrijgen door het uitgeven van rentelooze aandeelen. Te Oostburg werd j.l. Vrijdagavond van twee rijwielen, die voor eeu café stonden, éér,, van den slager V., door een onbekend gebleven persoon ontvreemd. Tot nu toe zijn alle nasporingen vruchteloos gebleveD. Een later bericht meldt, dat Maandagmorgen bij den veldwachter van Waterlandkerkje een fiets is gedeponeerd, die aan den weg onbe heerd was gevonden. Wellicht is dat de gestolen fiets, waar de dief geen «eg mede geweten heeft. De heer P. Mollenberg, onderwijzer aan de O. L. School te Hoofdplaat, heeft tegen 1 Mei ontslag aangevraagd uit zijn be trekking. Benoemd tot len ambtenaar ter secretarie te Ambt-Doetinchem de heer P. IJ. van.deD Ameele, volontair te Cadzand. Zondagmorgen kwam bij het binnen komen der haven te Hansweert de vrachtboot »William Egan no. 22* in aanvaring met het met steenkolen geladen Rijnschip »Jonker II,waarbij het Rijnschip een groot gat aan bakboordzijde bekwam. Onmiddellijk daarop werd het vaartuig, dat veel water maakte, met behulp van eenige sleepbooten op de slikken beoosten de haven gezet. Men is dadelijk overgegaan tot het overladen van de lading in drie schepen, die daartoe naast het schip gemeerd liggen. De «Jonker II* die van waterdichte schot ten is voorzien, is 's middags in de haven gesleept, alwaar het lossen wordt voortgezet. De «Egan* heeft belangrijke averij aan den voorsteven opgeloopen. Het schip heeft de reis niet vervolgd. Bij beschikking der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is rechtsingang ver leend met verwijzing naar de terechtzitting tegen E. A. C., 25 jaren, gemeenteveldwachter, geboren te Axel, wonende te Hulst, als ver dacht van mishandeling. Door de Arrondissements-rechtbank te Middelburg is Maandag de heer K. J. Huine- man te Ter Neuzen beëedigd als deurwaarder bij het Kantongerecht aldaar. Door de arrondissements-rechtbank te Zierikzee is tegen le P. M 24 jaar, polder werker, wonende te Zaamslag, en 2e J. P., 37 jaar, polderwerker, wonende te Hoek, beiden gedetineerd in het huis van bewaring te Zierik zee, rechtsingang verleend met last tot instruc tie en bevel van gevangenhouding, beklaagd van diefstal van verscheidene kleedingstukken te zamen en in vereeniging gepleegd in de maand Dec. jl. in de gemeente Dreischor. 's Gravenliage. De Staatscourant van gisteren, bevat het volgende bulletin onder teekend door de heeren prof. Kouwer, dr. Roessingh en dr. Herman de Jong onder- er van avond gebeurd is," lachte de andere. „Je kleur verraadt je." „Is 't waar?" vroeg mevrouw Chichele, met eene vreemde stem, voor 't eerst zich in de discussie mengende. „Ja, tantelief. Het is waar," antwoordde Doris, haren arm om hare tante heenslaande. „En dat zal u toch zeker óók wel genoegen doen „Neeo, kind, dat doet het niet", antwoordde de oudere vrouw op gedompten toom Zij kuste het meisje innig, en liet er op volgen „lk had nooit gedacht dat 't daartoe komen zou." Doris trok zich terng, pijnlijk getrofien. Maar Phyllis babbelde voort, zonder op hare tantes zonderlinge woorden te letten „Lionel is nog zoo'n joDgen. Zijue famielja is van nieuwbakken adel en beeft niet eens veel in de melk te brokken. Er komt nog bij, dat hij zelf niet hoog timmert." „Stil, Poyllis!" viel mevrouw Cuichele in. „Hoe kan je zoo hatelijk spreken Je weet niet wat je praat." O ja, tantetje!" snibde het meisje terug. „Ik verzeker u dat ik, de zaak terdoge hèb nagepluisd. Daar ik geen vader of broeder en ook geen behoorlijken voogd heb, om het voor mij te doen, zoo moest ik wel zélf dit varken wasachen Middelerwijl had Doris wel driemaal den mond geopend om te spreken, maar telkens teekende bericht officieel bekend worden Een lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eenige dagen heeft aan leiding gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van H. M. geeft reden tot tevreden heid. Cantincgehlcn vermist. Gedurende den kamptijd in 1911 was een luitenant bij een der regimenten infanterie be last met het dagelijksch beheer der offieiers- cantine in de legerplaats bij H. Aan het einde van kamptijd kwam hij tot de ontdekking dat een bedrag van ruim 350 aan zijn kas ontbrak, terwijl bij onderzoek bleek dat zijn administratie in orde was. De luitenant kon niet ophelderen, waar dat geld gebleven was. Hij heeft zich voor den Krijgsraad te Arnhem te dier zake te verantwoorden gehad, maar bij is vrijgesproken cp grond dat niet wettig en overtuigend bewezen is, dat hij opzettelijk het bedrag, dat hij in zijn bediening onder zich had, uit de kas dier cantine heeft verduisterd. Tegen dit vonnis heeft de advocaat FiskaaL beroep aangeteekend bij het Hoog Militair Gerechtshof. I Vulkachel gesprongen. Zaterdagmiddag is teu huize van den ingenieur den heer L. Sloot, Wilhelminapark te Haarlem, in de voorkamer de vulkachel gesprongen. De marmeren schoorsteenmantel barstte en veel werd in de kamer beschadigd. Gelukkig wareu geen menschen in de kamer. De politie stelt eon onderzoek in. De be woners denken, dat een dynamietpatroon in de authraciet heeft gezeten, maar de politie ver moedt, dat de kolen gas gevormd hebben, dat teen ontploft is. Gasvergiftiging. De heer V., medisch student te Leiden, wonende bij een familie op het Kort-Rapen- burg, werd de vorige week ongesteld en moest te bed blijven liggen. Gisteienmorgen, toen men op de slaapkamer kwam, rook men gas en voud men den beer V. in bewusteloozen toestand te bed. Bij onderzoek bleek een lek ontstaan door een breuk in een schuiflamp. Dr. Timmermans, onmiddellijk ontboden, raadde dadelijke overbrenging naar het Höpital Wallon aan. Gisterenavond laat meldde men nog, dat de heer V. nog buiten kennis was. Er waren echter teekenen, dat zijn toestand gunstiger werd, al was die nog zorgelijk. 'n Moedige jongen. Een mooi stukje van jeugdigen moed is Zaterdag, meldt de Leeuw. Crt., te Terhorne vertoond. Een jongetje van 10 jaar reed in een wak. De angstkreten bereikten een knaap, die, met een haakje gewapend, zich naar de plaats des onheils spoedde. Omdat hij op klompen was en dus niet snel kon vorderen, trok hij onderwijl zijn jas uit, wierp die, bij den drenkeling gekomen, naar den hulpbe hoevende, maar door den harden wind woei de jas weg. Een tweede jas werd aan het haakje bevestigd en de drenkeling greep, liet los, zonk diep in, greep voor de tweede maal, hield toen vast, maarwas nog niet uit h3t water. Op den buik kroop de knaap naar den drenkeling, koD diens arm bereiken en trok hem toen met hulp van andere jongens op het ijs. zich ingehouden. Z(j kookte inwendig van ergenis en weerbarstigheid. „Hebt u," begon z(j eindelijk, moeite doende om bedaard te blijven hebt u iets tégen Ralph „Wel," viel Phyllis schamper in „hjj is immers een jongen van niets, met niet eens nog geld genoeg Daar barstte Doris losIk wil jou niet zoo over hem booren spreken Houd je mond, met je leeüjke gedachten Je vergeet dat dat ik van Ralph houd. Ik sprak ook tegen tante niet tegen jon." Phyllis trok hare schouders op en grinnikte „Wat een mal en humeurig schepsel ben je toch, Doris!" „Neen, lieve," antwoordde du mevrouw Clucüele, terwijl zjj haar nichtje de hand streelde. „Ik heb tegen Ralph Shapwyke niets Hjj is een knappe, flinke jonge man, en ik bewonder hem zeer. Er is evenwel iets üüders, vrees ik, dat veel dieper ligt; en ik weet niet hoe ik het je aan het ver stand zal brengen. Wil je mjj vertrouwen, kiDd „Natuurlijk, lieve tante," antwoordde het meisje. „Maar ik ik vind't zoo vreemd. Eu er is voor m(j zooveel aan gelegen." „Dat weet ik, kind, dat weet ik. Maar toch „Het is toch zeker niet iets ernstigs? Het is toch niet iets tegen Ralph Wat kan het wezen (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2