Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor ons burgerrecht. Zclandiamanicrcn. GEMEENTERAAD. MILITIE. G ebrandmerkt. Twee maten. No. 2235. Woensdag 17 Januari 1912. 23e jaargang FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt elkon Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Ontheffing of vergoeding voor kostwinnende miliciens. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt onder de aandacht van hen, die meenen in de termen te vallen om als kostwinner, hetzij ontheffing van den werkelijken dienst, hetzij vergoeding voor hun gezin of voor de personen, in wier levens onderhoud zjj voorzien, te kunnen erlangen; dat aanvragen om ontheffing of vergoeding moeten gericht worden tot Hare Majesteit de Koningin dat aanvragen enkel om vergoeding moeten worden gericht tot den Minister van Oorlog of tot den Minister van Marine; dat alle bovenbedoelde aanvragen kunnen ge schreven worden op ongezegeid papier en recht streeks moeten worden gezonden aan de Koningin of aan den betrokken Minister; dat brieven aan de Koningin of aan de Ministers niet gefrankeerd moeten worden dat om spoedig afdoening der aanvrage te ver krijgen, het zeer wenscheljjk is dat de aanvrage eenlge weken vóór de inlijving of vóór de op komst voor herhalingsoefeningen moeten worden verzonden. Ter Neuzen, 13 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER Lo B. Dikwijls vernemen wij in dagen van ver kiezing van menigeen de klachtsWaarom mag ik niet medestemmen Soms blijkt het, dat zoo iemand geen kiezer wezen kon, maar in vele gevallen had de vrager wel aanspraak op dat burgerrecht gehad. Hij had evenwel verzuimd zich op den bepaalden tijd als kiezer aan te melden. De meeste kiezers worden ambtshalve op de kiezerslijst geplaatst. Een aantal anderen, die hier buitenvallen, kunnen echter even goed kiezer worden. Zij, de aangiftekiezers, worden Roman van G. BISS. 3) Een gemompel van protest rees, aanzwellend, uit het achterste gedeelte der zaal. Niet zonder moeite werd de stilte hersteld, nadat de rechter gedreigd had de tribunes te zulleD doen ontruimen. Daarop wenkte by de bewakers om de beklaagde voor te leiden, en wederom sprak de griffier „Helena Jerningham, hebt gij iets aan te voeren, op grond waarvan gij niet volgens de wet zoudt moeten gevonnisd worden In antwoord kwam de diepe altstem, die zoo vaak de harten van concertbezoekers had bekoord „Niets, dan dat ik Diet schuldig ben, My Lord. Niet schuldig." De gansehe vergadering was door deze verklaring geschokt, behalve de rechter, die roet een wenk stilte gebood, terwijl hy het zwarte kapje op zyn hoofd zette. Er was iets fascineerends in deze een voudige handeling, en aller oogen waren strak gevestigd op het kleine vierkant van daartoe ieder jaar van 1 tot 15 Februari in de gelegenheid gesteld. Wij wekken ieder op, zijn plicht in dezen niet te verzuimen. De aanmelding moet plaats hebben vóór 15 Februari. Op dien datum en daarna is het te laat, Al zijn er op het oogenblik voor dit jaar geene verkiezingen in het vooruitzicht, niemand weet, wat gebeuren kan, en heeft men dit burgerrecht verkregen, dan kan men er bij voorkomende gelegenheid ook gebruik van maken. Hulp of raad is voor dengeen, die kiezer wil worden, steeds te vinden. Ongetwijfeld zal ook het bestuur der liberale kiesvereeni- ging gaarne hulp verleenen. Voor een eerlijk mensch onbegrijpelijk is de quasi-verontwaardiging, waarop in Zelandia geschreven wordt over de gemeen teraadsverkiezingen in het 4e distriet. We hebben reeds vroeger naar aanleiding van de Aardenburgsche verkiezing geschreven over de verkeerde leuze van protestant of katholiek, maar er tegelijk op gewezen, hoe die verkeerde leuze te onzaliger ure door het Zelandiagedoe is opgewekt. Dit" blad heeft juist door zijn geschrijf godsdiensthaat gekweekt, met dit gevolg, dat de anti-rev. en chr.-hist. daar als een man de protest, candidaten verkiezen boven de katholieke. En dit niet alleen. Bij de Aarden burgsche verkiezing bleek, dat ook eenige katholieken niet konden medegaan met de Zelandiatactiek. In een schrijven na die verkiezing in Zelandia bleek, hoe na de vrijheid dit blad aan het harte ligt. Over deze katholieken werd de staf gebroken niet alleen, maar ook met zooveel woorden te kennen gegeven, dat het hun betaald gezet moest worden men begrijpt, op welke wijze. Het is te hopen, dat Sluis zich handhave en de overwinning daar weer aan de goede zijde is. De leuze protestant of katholiek is ook in deze streek reeds aangeheven. Men denke om den oproep in »Luctor et Emergo* ten behoeve van mr. P. Dieleman bij de stemming voor de Provinciale Staten. Nu vinden wij het uiterst vreemd, dat Zelandia, dat anders bij de kleinste voorvallen zwart, dat afstak tegen bet wit van den rechters pruik. De maunen hielden den adem in, en vele vrouwen begonnen zenuwachtig tesnikken. De Loudensche „season" liep op haar einde, eu de glorie van de kermis der ydelheid begon te tanen. De menscheD, die men „de wereld" noemt, hadden gedineerd, gedanst, gebabbeld, gelachen en gedold, tot zelfs de haitstochtelijkste liefhebbers van dit gekunstelde en ongezonde gedoe er beu van waren en snakten naar wat rust en natuurlijkheid. Ook op de huwe lijksmarkt was eeoe merkbare flauwheid in getreden. Een aantal „partjjeu" waren beklon ken geworden, een aantal jonge dochters aan den man gebracht, een nog grooter aantal blijven zitten, en het cijfer der teleurgestelden overtrof, zooals gewoonlijk, nog zeer belangrijk dat der gelukkigen. Bij het scheiden van de markt gaf de gravin van Teviotdale nog een danspretje in haar huis aan de Park Lane; en onder de meisjes, die met spanning dit avondje tegemoet zagen, waren ook Pnyllis en Doris ductule. Zij waren de tweelingnichtjes van mevrouw Chiehele, een rjjke en welbekende weduwe om en nabij de vyftig. Geen eigen lijke goudvisebjes, maar toch met niet onaardige verwachtingen. Bovendien was dit hare eerste season, en zjj hadden volop er van genoten. Maar, ophef maakt, dat telkens probeert om den heer Vorsterman van Oyeu te smalen, bij die gelegenheid zoo kalm bleef. Toen hadden wij in Zelandia eene ware strafexpeditie verwacht tegen het schrijven in Luctor, dat bij vriend en vijand verbazing bracht. Bij dezen uitval van het bevriende coalitie blad bleef Zelandia uiterst bedaard. Dat noemt men tegenwoordig oprechtheid. De Katholieke arbeiders hebben te Utrecht betoogd voor Talma's sociale wetten. Als wij de psychologie dezer betooging goed doorzien, is het een bedekte algemeene aan drang op de meerderheid der Tweede Kamer, om de sociale wetgeving toch ter hand te nemen, terwijl de kwestie van het hoe der onderdeelen vrijwel ondergeschikt wordtgeaebt. Talma's wetten noemde men, omdat deze de voltooiing het meest nabij zijn en men er dus het snelste mee klaar kan komen. En om afwerken was het vooral te doen. Deze vergadering mocht zich verheugen in de sympathie van verschillende Katholieke Kamerleden, die er zich later wel op zullen beroepen. Dit verheugt ons. Voeling tusschen Kamerleden en kiezers is zeer wenschelijk. Maar, terwijl men zoo blijkbare waarde hecht aan een vergadering waarvan men ge diend is, kon men indertijd uit denzelfden kring bijna uitsluitend afkeuring vernemen, toen een vergadering van kiezers zich uitsprak tegen de Kusïverdedigingsvoorstellen. Toen heete hetdie ertegen zijn, hebben de voorstellen zeker niet bestudeerd. Vrage: zouden zij, die thans zoo voor Talma's wetten ijveren, haar wèl geheel be studeerd hebben Er is hier een blijkbaar meten met twee maten, een verdachte graagte om de volks opinie te aanvaarden, als ze den heeren in 't gevlei komt, doch haar te verachten, als ze niet met hunne inzichten strookt. Dit is het begin eener zeer bedenkelijke gemoedsstemming, die nog tot érnstige gevolgen kan leiden. »De (R.-K.) Gelderlander.* hoewel zij beiden zeer aantrekkelijke persoontjes waren, hadden zij tot dusver nog geen huwelijksaanzoek ontvangen, dat uit een financieel oogpunt overweging verdiende, of dat spreken kon tot dat uiterst onfashionabele orgaanhaar hart. Beiden bouwden ze nog op Lady Teviotdale's dansparty, hopende, elk van haar eigen standpunt, dat die avond haar den prins barer droomen zou brengen. Er was een merkwaardig contrast tusscheo deze tweelingen, die, afgezien van eene zeer vage gelijkenis in trekken, totaal verschillend waren van gelaat en gestalte. Phyllis gold buiten kijf als de schoonheid. Zy was dan ook inderdaad een mooi meisje, met hare ranke gestalte en baar rjjke, kas tanjebruine haar. Zjj had eene bjjzonder blanke huid, en ook op hare wangen was van blos of kleur geen spoor. Hare oogen waren groot en blauw, misschien wel een beetje te licht van tint, maar pikant afgezet door lange zwarte wimpers en fjjn geteekende zwarte wenkbrouwen. Haar neusje was klein en fjjn besneden, maar de kin ietwat te vierkant voor bet ovale gelaat. Wat haren mond betrof, die had iets onberekenbaars: soms eene uitdrukking van zinnelijkheid, en dan weer een trekje van harde vastberaden heid. Ten overvloede was zy gezegend met een glimlach, die op het voordeeligst de frischheid van hare lippen en de witheid van hare tanden deed uitkomen. Vrijzinnige samenwerking. De vrijzinnig-democratische kiesvereeniging te 's-Gravenhage houdt een ledenvergadering op Woensdag 17 Januari. In deze vergadering komt aan de orde een voorstel van 14 leden, luidende »De algemeene vergadering van de vrijz.- dem. kiesvereeniging te 's-Gravenhage, over tuigd, dat het ook met het oog op de kracht der aaneengesloten coalitie van partijen der rechterzijde hoogst gewenscht is, dat het by de onderlinge verdeelde partijen van vrij zinnige richting zoo spoedig mogelijk tot samenwerking kome, noodigt het bestuur uit stappen te doen, die kunnen leiden tot een overeenleg met de zustervereenigingen daar ter stede, waardoor een samenwerking bij de e. v. verkiezingen voor gemeenteraad, Staten en Kamer mogelijk wordt en over dit overleg ten spoedigste liefst in de e.v. vergadering verslag nit te brengen.* De ruggegraat van ons leger. In het »Alg. Milit. Weekblad,* orgaan van de onderofficieren-vereeniging »Ons Belang* wordt verhaald, hoe een korporaal op de vraag van een luitenant, hoe de hunnebedden ontstaan zjjn antwoordde »die groeien in Drenthe*. Het blad maakt naar aanleiding hiervan de volgende opmerking, die wel in wjjden kring mag worden gelezen Men zou denken, die korporaal veroorloofd zich een grapje, maar heusch, hij wist niet beter. Is het niet diep treurig, dat de onderofficieren van hetNeder- landsche leger, uit menscheu van dergelijke ontwikkeling moeten worden gereeruteerd want blijkbaar zijn er geen beteie. Die korporaal wordt, als bij zijne reglementen flink bestudeert, waarschijnlijk na 2 maanden ondeiofficier en behoort dan tot zooals wij bij plechtige gelegenheden worden genoemd, de ruggegraat van het leger, veel steun zal evenwel het leger niet hebben van zoo'n ruggegraat. Waarschijnlijk zal hij dan in Maart a.s. opleider en opvoeder worden van miliciens, die voor het nieereüdeel hem in ontwikkeling verre vooruit zijn. Dit is weer een van de vele bewjjzen, hoe noodig het is, dat bij het aannemen van een vrijwilliger meer wordt gelet op de ontwikkeling Hare zuster Doris had slechts twee dingen met haar gemeen de mooie tanden en de kleur van het haar. Alleen was dit laatste donkerder en dns minder in het oog vallend. Overigens was haar figuurtje klein en ge- droogen, en haar neas en mond waren niet zoo regelmatig gevormd, als de regels der klassieke schoonheid het wel verlangen. De neus namelijk zweemde min of meer naar den vorm van een aardappeltje, en de mpnd mocht ietwat groot en grof heeten. Maar altoos glimlachte by vroolyk, en de oogen sprankelden meè van leveDlust. Zij waren groot co zwart, afwisselend van uitdrukking eü zy gaven werkelijk aan het gezichtje nog iets ongemeens. Alles bijeengenomen, lag er in dit gelaat eene onregelmatigheid, die ieta verrassends en toch ook wel beel bekoorlijks had. Maar niettemin, in de schatting der meerderheid, moest Doris voor Phyllis de vlag strijken. De beide jonge meisjes waren met kenrigen eenvoud in het wit gekleed, en mevrouw Chiehele bekeek haar met trots, en voldoening, toen zy zoo kant en klaar in het salon traden. „Zet nu vaD avond maar eens je beste beentje vóór, kindfren, en zorgt dat je veel pret hebt," zeide zij glimlachend— „want vooreerst is 't met dansen en de nieuwe toi letjes gedaan. Over een paar dagen neem ik jullie mee naar buiten. Ik geloot dat ik myzelf De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad, belegd tegen Donderdag den 18 Januari 1912, des voormiddags te 10 ure, tenge volge van het overlijden van den Burgemeester, niet doorgaat. Ter Neuzen, den 16 Jaijuari 1912. De Burgemeester voornoemd A. VISSER, Lo. Burgemeester.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1