BUHB-KACHELKOLEN. RUHR-KACHEL- en SMEEKOLEN, Gebr. HAMERLINCK, BUITENLAND. INGEZONDEN STUK&EN. Nederlandsch Tooneel van Gent. Groote Schouwburg te Gent. Nieuwe Cirk van Gent. Advertentiën. 17 Januari 18221912. Mej. Wed. D. SCHEELE-ROOKUS, het schip „H U B E R T MARIE" met een lading grove Tevens ook verkrijgbaar geklopte COKES, BELGISCHE ANTHRACIET, ENGBLSCHE SCHEP- en STUKKOLEN alsmede PRIMA DUITSCHE SMEÈKOLEN. Ter Neuzen, Jan. 1912. 3. VAN ROMPU. XJNT XiOS@IMGr s het schip „STELLA MATUTINA" met een lading puike grove voor rekening van de Schuttershofweg, Ter Neuzen. Ter Neuzen, 10 Jan. 1912. PflP" Steeds verkrijgbaar prima Engelsche KOLEN, ge klopte en ongeklopte COKES, BRUINKOOL-BRI- QUETTEN en ANTHRACIET. N.B. Bestellingen worden ook aangenomen Grenulaan 5. Het gebouw vormde een blok in het centrum van de financiëele wijk. Verscheiden trust maatschappijen, in wier kluizen voor millioenen dollars aan waarde ligt, hadden er hun kantoren in. Tal van waardevolle documenten zijn verloren gegaan. Reuter meldde, dat bij den brand tal van slachtoffers zijn gevallen, meest lieden, die in hun angst uit het brandende gebouw op straat sprongen. De heer Giblin, president van de Mercantile Safe Deposits, die zich juist in de kluizen zijner maatschappij bevond om de boeken te redden, kon zelf slechts met groote moeite door de brandweer worden gered, die daarvoor tal van stalen tralies moest verbreken om hem te kunnen bereiken. De heer Giblin kreeg ernstige verwondingen, zoodat hij in zorgwekkenden toestand verkeert. Met veel moeite slaagde men er in, de bewakers der verschillende kluizen te redden. Onder de slachtoffers bevonden zich ook eenige brandweerlieden. I De schattingen der aangerichte schade loopen van 3 tot 20 millioen dollars uiteen. Uit New-York werden nog de volgende bijzonderheden aan het Berliner Tageblatt* geseind over den brand Het op 30 millioen dollar geschatte prachtige gebouw van de Equitable staat nu reeds 5 uur in vlammen. Dit is een der grootste branden, sedert jaren voorgekomen in de zakenwijk van New-York. Door den storm wind en de lage temperatuur werd het blusschingswerk bijna onmogelijk gemaakt, niettegenstaande niet alleen de geheele brand weer van New-York, doch ook die van Brooklyn aanwezig is. Tot nu zijn 6 dooden gevallen, onder wie een officier van de brandweer. Twee van de belangrijkste telefooncentralen in de buurt zijn door het water en vuur zoo be schadigd, dat het telefoonverkeer in Wallstreet geheel stilstaat. In de safe van de Mercan tile Safe Deposit Comp. waren de president en twee bedienden ingesloten, die eerst op bet laatste oogenblik door een zijgebouw met groot gevaar gered konden worden. Tegen twee uur was de brand tot op den N.-W. hoek van het gebouw gebluscht. Daar trachtte men de vlammen te onderdrukken door 20 stralen. Het geheele blok is vol komen vernield. Alleen de zijmuren staan nog, doch dreigen elk oogenblik om te vallen, door de bruingele rookwolken gloeit de onder gaande zon als een vuurbal. De straten om het gebouw, evenals de muren, lantaren palen, brandladders en brandspuiten, zijn vol ijs. Ook de brandweermannen, politieagenten en reporters, die nat gespoten worden hebben bevroren kleeren. In de geheele financieele wijk wordt niet gewerkt. Vele gebouwen kunnen niet gebruikt worden. De aangren zende perceelen van het afgebrande blok zijn echter gered. Naast het Equitable-palèis staat een smal gebouw van 16 verdiepingen met 3 ramen aan de straat naar den Broad way, dat ook geheel met ijs bedekt is, en uit welks zijvenster waterstralen gespoten worden op het vuur. Niettegenstaande den wind en de koude staan duizenden menschen bij de afgezette straten. Overal om het gebouw staan foto grafen en kinematograaf-apparaten. „Hier rust meester De heer Jae. Spoelstra te Babannangespruit (Zoeloeland), schrijft aan Neerlandia: Zoo langzamerhand verdwijnen ze, onze meesters, en daarom is het goed, aan de enkele,- die nog in leven zijn, een woord van hulde, en asm de gestorvenen een woord van nagedachtenis te wijden Het waren stillen in den lande, geen leven- of bewegingmakers op politiek, noch op taalgebied en daarom worden zij helaasvergeten. Zoo nu en dan kwam een enkele Neder lander uit naar >de Kaap. Het was hem zelf of zijn ouders niet wel gegaan. Hij had gestudeerd of goed onderwijs genoten en omdat hij nog jong was, besloot hij naar de Kaap te gaan. Een ambacht verstond hij niet en met hersenarbèia', vooral voor nieuwelingen is er nooit veel iu de Kaap te verdienen ge weest. Zoo kwamen zij geleidelijk, de een na den andere op 't platteland terecht, meestal nooit verder dan de zo ogenaamde ouw kolonie en namen zij de ve eial ondankbare taak van huisonderwijzer op zich. Zoo bleven zij ge woonlijk hangen in iietzelfde district, jaar in en jaar uit onderwijzende, bekend en meestal bemind bij iederen bewoner en hun leerlingen. Wat was hun Hollamdsch goed, vooral hun brieven muntten uit: want meester was onverbiddellijk en d uldde geen fouten. Hun Engelsch was eveneei ts goed, doch, de uitspraak was een beetje scher p. De predikant van het dorp had zeer weini g moeite met aanstaande lidmaten, die van r leester's school kwamen, en meester zelf a tk, hij had zich geschikt in de omstandighede el, was oud geworden en leefde zoo jaar in, ja. sr uit, slechts een enkele maal per jaar naar ihet dorp gaande steeds zijn Hoog-Hollandsch spsekende. Zoo waren er misschien eenige honderden verspreid over alle deelen der Kaap-Kolonie, en hoe goed deed het hun, wanneer zij een landgenoot ontmoetten. Soms reden zij uren te paard, wanneer zij vernamen, dat hier of daar een landgenoot woonde of tijdelijk ver blijf hield. Schrijver dezes heeft ze gekend, die met een ossenwagen de lange reis maakten om toch hun moedertaal nog eens te hooren en te praten over 't land, dat zij iu zoovele jaren niet hadden gezien en nooit meer zouden betreden. Velen van deze oud-strijders liggen onder de eiken, welke hun altijd deden denken aan Holland, en in de ruime zerk op hun graf staat uitgekapt Hier rust Meester (volgt naam). Wij allen denken aan hem in liefde. Of: Meester was 25 jaren in onze famielje. Hij ruste in vrede. Nu, onder de nieuwe onderwijswet, zijn de laatst overgeblevenen afgedankt met een gratieficatie. Anderen zijn gehuwd en leven nu met hun kinderendoch hun aantal begint te dunnen want voor nieuw aangekomenen is er geen gelegenheid meer en hun werk is nu door onderwijzeressen overgenomen. Mogen de enkele overgeblevenen hun laatste levensjaren zonder bekommernissen uitleven. Een spion gearresteerd. De Londensche correspondent van den »Berliner Lokal Anzeiger* seint, dat Donder dag in Londen de Duitscbe politieagent Wilhelm Gauhs gearresteerd is, die uit de gevangenis te Wilhelmshaven ontvluchtte, waarin hij op gesloten was, omdat men hem van spionnage verdacht. Gaubs heeft bekend, dat hij debet is aan de groote spionnage-zaak in Wilhelms haven. Aan de autoriteiten in Londen is het nu, te beslissen, of' Gauhs uitgeleverd za worden. ITALlEen TURK IJ E. De Oorlog. Uit Rome komt het, in verband met de jongste tegenspraken van de vredesgeruchten eenigszins verrassende bericht, dat markies Garomi, die kort voor het uitbreken van den oorlog was aangewezen om als vertegenwoor diger van Italië te Konstantinopel op te treden, van de regeering mededeeling heeft ontvangen, dat hij zich gereed moet houden naar de Turksehe hoofdstad te vertrekken, om zijn ambt te aanvaarden. lntusschen wordt met vernieuwden ijver in Tripolis de hand aan het werk geslagen. Alles is gereed voor den bouw van een Décauville-lijntje van de kust naar Aïn Zara. Nieuwe welputten zullen in de oase worden gegraven, terwijl het garnizoen aan den arbeid wordt gezet om Dieuwe versterkinswerken aan te leggen. En reeds worden voor de Arabieren politieke meetings belegd De socialistische afgevaardigden De Felice en Podrecca zijn, onder geleide van een sterk beveiligingsdetachement, op een politieke tour nee. In enkele buurtschappen hebben zij meetings belegd, waar zij de Arabieren aan het verstand trachten te brengen met behulp van tolken, dat de Italiaansche beschaving en ontwikkeling verre gaat boven de Turksehe. Uit Kaïro wordt gemeld, dat ten gevolge van de strenge maatregelen, door Lord Kitche ner genomen, aan den smokkelhandel in wapens enz, over de Engyptische grens vrijwel een einde is gemaakt. Een 1 urksch officier en zes soldaten, die in Arabische kleederdracht naar Barka trachtten te komen, zijn aangehouden. Reeds is beslag gelegd op meer dan drie honderd kameelen, die, zwaar beladen met allerlei contrabande, naar de grens op weg waren. Drie vliegers, een Franschman en twee Belgen, die door de Turken in dienst waren genomen en met hun machines te Kaïro waren ontscheept, zijn door de Egyptische overheid verhinderd hun plan, om door Egypte naar het oorlogsterrein te gaan, te volvoeren. Men verwacht nog deze week de bezetting van de oase Zouara door de Italianen. Er zal een blijvende bezetting van 6000 man gevestigd worden. M. de R.l Heel anders dan een inzender in »Luctor et Emergo* denkt steller dezes over het hoofd artikel ïOm iets groots te doen«, dat voor komt in het nummer van genoemd blad van 6 Jan. 1.1., en het zij me vergund tegenover zijne instemming mijn tegenovergesteld ge voelen te laten hooren. De redactie van »Luctor et E.« heeft vroeger geijverd voor totstandkoming eener H. B S., zij het dan ook, dat het eene Oh ristelijke zou wezen; ze was dus overtuigd, dat zoo'n school nuttig en noodig zou zijn. Nu komt ze opeens met de gansch nieuwe bewering, dat er geen behoefte aan bestaat. Hoe hebben we dat Is dat misschien, omdat er geen kans bestaat op eene Christ H. B S Laat ze er dan eerlijk voor uitkomen, dat ze liever geen H. B. S. ziet dan eene, die uit eenige openbare kas wordt opgericht en onderhouden Maar wat doet ze Ze tracht cjjfers te geven en de cijfers van anderen aan te vallen. Zij voert aan, dat de scholen voor M. U. L. O. zoo slecht bezocht worden, 19 leerlingen voor school B, 18 op de Bijz. school. Hoe het op de Bijz. school is, weet schrijver dezes niet, voor school B valt op te merken, dat »Luctor« daarvan geeft de cijfers op het allerongunstigste oogenblik, n.l. op dat, waarop bjjna alle kath. kinderen deze verlaten hebben, welke intusscheu nu gebruik maken van het M. U. L. O., dat daar gegeven wordt of staat gegeven te worden. Voor een juist oordeel zou »L. et E.« moeten opgeven hoeveel kinderen in de 7e klasse van de Kath. school zitten. Vpeg daarbij de talrijke groep jongelui uit Ter Neuzen, die de normaallessen volgen, vooral die te Axel, of die op eene kweekschool of op een kantoor zijn, velen omdat de ouders niet in staat zijn de kosten te dragen van een verblijf aan eene H. B. S. elders stellig zouden onderscheidenen hunner wel op eene Ter Neuzensche H. B. S. komen, als de gelegenheid er maar was. Let ook op het verschijnsel, dat tegenwoordig de gegoede boerenstand hoe langer hoe meer prijs gaat stellen op het leeren reeds nu zijn er boeren, die één of meer jongens op school doen om ze later in burgerbetrekking te krijgen. Als de school er komt, zal het aantal toenemen, evenals men dat elders ziet, en in verband met de grootte der bevolking kan het getal leerlingen voor Ter Neuzen zeer goed 60 bedragen. Op gelijke wijze alsvoren scharrelt »Luctor* met het. getal van 17 leerlingen uit onze gemeente, die elders middelbaar onderwijs genieten. Neen, nu, bij 't begin van 1912, zijn die 17 er niet meer, maar vast staat, dat in 1911 in 't geheel minstens 17 gebruik maakten van dergelijk onderwijs in den vreemde, zij het al, dat er één of twee onder voorkomen, die een gymnasium bezochten in plaats van de Hoogere Burgerschool. In den loop van 'tjaar zijn er enkele, na al of niet goed afgelegd eindexamen, van verdwenen om hooger onderwijs te genieten, of om in eene of andere betrekking te gaan. (Een lijstje der 17 ligt voor belangstellenden ter inzage aan het bureau van dit blad Wat de financieële kwestie aangaat, och, onder de burgerij gaan stemmen genoeg op, die zeggen, dat de boeren over 't algemeen veel te laag zijn aangeslagen in den Hoofdei. Omslagvan dien kant kan er nog best wat bij, temeer omdat velen toch ook voor hun kroost van de school zullen gebruik maken. Laat men 't eens beproeven wat meer van hen te halende boeren maken uitstekende jaren. De burgers zelf willen voor 't meerendeel I ook wel wat offerende neringdoenden en ambachtslieden zullen het kunnen gewaar worden, als er eens een tiental gezinnen van leeraren hier gevestigd is die leeraren moeten wonen, eten, enz., en dragen zelf nog bij tot vermeerdering van den Hoofdei, omslag. Voor verschillende rijksbetrekkingen krijgt men in Ter Neuzen meestal jeugdige personen met soms minder groot salaris menschen van rijperen leeftijd met meer dienstjaren en grooter traktement, trekken, als ze kinderen hebben, voor de opvoeding daarvan zoo spoedig mogelijk weg Zou het niet een groot verschil geven, ook in de financiën, als wjj zulke ambtenaren hier konden houden. Voorbeelden van dat wegtrekken terwille van het gezin zijn voor het grijpen Zal het ook niets bijdragen tot den bloei der plaats, als tal van leerlingen uit omliggende plaatsen hier dagelijks komen, verteringen maken, leermiddelen inslaan, enz. De H. B. S. zal offers kosten, 't is waar, maar zij is dat waardZe kan een zegen worden voor onze gemeente. Dat zij spoedig kome is de oprechte wensch van hem, die met dank voor de plaatsing, zich noemt Uw dienstw. abonné. Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zondag 14 Januari a. s., te 2l/4 «re, on wederroepelijk allerlaatste opvoering van het overgroot succes »GODELIEVE VAN GISTEL*, gedramatiseerde legende uit de Xle eeuw in 7 tafereelen, door Dr. Eug. van Oye. Directeur-artistique J. BRESOU. Zondag 14 Januari a. s., te 21/, urP» dagvoorstelling opvoering van »LA VEUVE JOYEUSE*. Operette in 3 bedrjjven. Muziek van Frans Lehar. Zondag 14 Januari om 3 ure, groote dag- vertooning optreden van De vliegende Clar- konians, een der wonderbaarste oefening, nooit gezen de schoone Eleonor en Partner, cari- caturisten the Orergranos, acrobaten Mej. De Grandt, zang en dansda Pierrots van Frankrijk, het groot succes van den Oiympia- schoüwbürg, te Parijs; de kleine Chatam, xylophoniste Los Feiitos excentrieken Rio Hartman Biograaf. Op Woensdag 17 Januari a.s. hoopt onze geliefde Moeder en Grootmoeder haar 90sten verjaardag te vieren. Haar dankbare kinderen en kleinkinderen. Ter Neuzen, Jan. 1912.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3