UIT QU2B OMGEVING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. het dier zich niet meer oprichten, sterft naast zijn vijand. De jager is er wonderwèl afgekomen.' Slechts kneuzingen en niets gebroken. Een planter is doorgaans taai, maar om den moord- overval van een gewond olifantenwijfje, dat haar jongen kwijt raakt, te ontkomen, is meer noodig. Ook geluk. Dat had deze jager, anders had hij zijn laatste rubber of z'n laatste tabaksboom geplant. Nu hoopt hij over eenige dagen daarmee voort te gaan. Met het planten, wel te verstaan. De loop der bevolking in de gemeente Ter Neuzen over 1911 was als volgt: mann. vr. totaal. Geboorten131 121 252 Gevestigd279 269 548 ~8ÖÖ Overleden61 53 114 Vertrokken372 360 732 846 Bevolking op 31 Dec. 1910 4496 4725 9221 31 1911 447.3 4702 9175 alzoo verminderd met ,23 23 46 Voltrokken huwelijken 65. Levenloos aangegeven 2. In de Zaterdag alhier in het logement »'s Lands Welvaren* gehouden drukbezochte vergadering van de vereenigiog tot verzekering tegen verlies van varkens »Eigen Hulp*, bleek uit de rekening van den penningmeester dat in het afgeloopen jaar was ontvangen 335,20 en uitgpgeven 176,80'/,, batig slot alzoo f 158,39-72. bet goed slot van het vorig jaar, ad f 202,29 sluit dit boekjaar met een saldo van 360,68'/,- Met algemeene stemmen werden de aftredende voorzitter J. Willems en de commissaris W. P. Wieland herbenoemd. Er traden in den loop van het jaar 18 leden en 2 donateurs toe. Uitkeeringen werden ge daan van 8 gestorven en 2 onteigende varkens. De uitkeering werd verhoogd van 35 tot 40 cent voor de varkens beneden een gewicht van 30 K.G. en 30 tot 35 cent voor die boven dat gewicht. De heer A. Sandijck, klerk le kl. bp de poster pen en telegrafie te Goes, is met ingang van 1 dezer overgeplaatst naar Ter Neuzen en wordt met 1 Mei d.a.v. werkzaam gesteld aan het telegraafkantoor te Rotterdam. Axel. De loop der bevolking in deze ge meente over 1911 was als volgt: Geboren 83 in., 77 vr., totaal 160. Gevestigd 91 in., 83 vr., totaal 174. Overleden 29 m., 42 vr., totaal 71. Vertrokken 115 tn., 137 vr., totaal 252. In de gemeente geboren, niet behoorend tot de werkelijke bevolking 1 m., 1 vr., totaal 2. In de gemeente overleden, niet behoorende tot de werkelijke bevolking 3 m. Elders overleden, behoorende tot de werke lijke bevolking 2 m.. 1 vr., totaal 3. Mann. Vr. Totaal Bevolking op 31 Dec. 1910 2515 2503 5018 31 1911 2544 2483 5027 Alzoo vermeerderd met 9 personen. Voltrokken huwelijken 31. Levenloos aangegeven 3 m., 2 vr., totaal 5.' 1 tweelinggeboorte (2 vr.) Onecht geboren 2 m., 1 vr., totaal 3. 1 erkenning (vr.) Op de Zaterdag te Axel gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren aangevoerd 57 paarden. Er werden 8 prijzen gewensebt, zich bovendien overgegeven aan woeste vlagen van jaloezie, kortom, dit huwelpk was, inzonderheid voor de vrouw, tot eene wsre hel op aarde geworden. Zij had ernstig aan scheiding gedachtmaar ter wille van hare kinderen, en altoos nog op betere tjjden bopeDd, had zij dien finalen stap verschoven tot nu ja, tot de dood hem overbodig maakte. Hoewel Helena tegenover de wereld steeds den schijn had opgehouden, was er toch van den waren toestand van haar huislijk leven zooveel uitgelekt, dat ieder er van wisten in menig salon en clublokaal was daarover gesproken. Toen was opeens de tragedie uit de lucht gevallen, waarvan nu een der laat ste bedrijven in de gerechtzaal stond te worden afgespeeld Al deze dingen werden door velen in het auditorium nog eens in stilte gerecapituleerd terwijl de rechterlijke ambtenaar in bondigen, zakelijken stijl zijne redevoering eindigde „Dit, mijne beeren gezworenen, is mijn standpunt. Ik heb getracht u de feiten kort en onpartijdig voor oogen te stellen. Gelooft my, bet is niet mijn wenscb, die ongelukkige vrouw daar te doen boeten voor hare mis daad. Maar de gerechtigheid verlangt het, en ik sta hier als de vertegenwoordiger der wet. Dit zijn de feiteD. Aan u thans de verantwoordelijkheid van nwe uitspraak er naar te vormen." van 5 gulden toegekend aan de heeren J. "an de Wege, J. Scheele Jz., A. Wiemes, Lev. Faas, J. Dieleraan Wz. (2 pr.), C. Haak, allen te Axel en C. van Rumste te Koewacht. Er waren vele kooplieden aanwezig. Wéiuig handel. In de Vrijdag te Zaamslag gehopden raadszitting werd benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de heer C. A. Wisse, zulks ter vervanging van den heer Joh. de Feijter, burgemeester, die voor die functie had bedankt. Aan den beer C. Stoffels, waarnemend hoofd in den Groote-Huissenspolder, onderwijzer aan de dorpsschool, werd wegens benoeming elders eervol ontslag verleend tegen 1 Febr. en be sloten in verband met het dalen van het aan tal leerlingen aan de dorpsschool voorloopig de vacature niet te'vervuller. Daar bljjlt dan werkzaam het hoofd met 1 onderwijzer. Tot hoofd der school 10 de Groote-Huissens polder werd benoemd de heer G. J. Maas te Castricum, met 8 stemmen. Op den heer P. de Cal uwe te Sas van Gent was 1 stem uitgebracht. Besloten werd tot het aangaan eener geld- leening van ten hoogste f 1200 tegen eene rente van 4 procent voor het maken van een hek rond het terrein aan den gedempten brandput en het daarop verplaatsen van de muziektent. Te Groede heeft de politie den dader opgespoord van een diefstal van 10 K.G. ge- dorscht graan (haver) uit de schuur van den land bouwer H. A. Cjjsouw. De dader bleek een inwonende knecht van genoemden Cijsouw te zijn. Hij bekends. Ter verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad te Sluis zijn Vrijdag candidaat gesteld de heeren P. de Bruijne Jz. en D. S. de Smit door de Protestantsche kiesvereeniging en de heeren Alf. Buyck en E. F. Jansens door de Katholieke kiesvereeniging. Te Biervliet zijn Zaterdag door Notaris Zjjlstra ten behoeve der gemeente 26 olmen- boomen publiek geveild. Bjj afzonderlijken verkoop brachten ze op 611, terwijl de opbrengst bij veiling in éën perceel bedroeg f 650. Kooper werd de heer De Kerckhoven van Caprycke. n Door de dekhengsten, gestationeerd in Zeeland, werden in 1911 gedekt 12.803 merries, door hengsten gestationeerd te Noord- Brabant, 16 merries, terwijl nog bovendien door hengsten, gestationeerd in Zuid-Holland, 3 merries werden gedekt, zoodat het totale aantal gedekte merries in Zeeland bedraagt 12.822 merries, waaronder 4 v^rmbloedige, wel waarschijnlijk uitsluitend voor het aain- kweeken van een klepper voor eigen gebrufk. Uit Hoofdplaat schrijft men aan de »N. Z. Crt.t het onderstaande Hoe men de jachtopzieners tracht te ver schalken en hoe dat gelukt Het gebeurde op eender voorbije Zondagen. De jachtwachter v. O., als treffelijk Kristen- mensch, moest naar de Mis. Dat wisten ook de »8troopers«. Maar, dachten deze heeren, naar welke Mis zal onze patroon gaan Ze dachten hier eens elk afzonderlijk over en deelden elkaar de producten van hun nijveren hersenarbeid mee. Een der snugger- sten had een uitmuntend voorstel. Hij zegtj: »lk stel me verdekt op aan den ingang der kerk en jullie gaan naar »ons* jachtveld. Ik ruik en snuffel tot ik »onzen baas* in de gaten heb, en is bij in de kerk, dan Deern ik De man ging zitten, bleek ondanks de hitte in de zaal, en de rechter begon zijne papieren te rangschikken, terwijl bjj zich de keel schraapte om op zjjn beurt het woord te doen. Caton Bramber slaakte een diepe zucht. Hjj begreep dat de koele logica en de klare uit eenzetting van den Attorney-generaal aan zjjne cliënte meer kwaad hadden gedaan, dan al de emotioDeele welsprekendheid vaD den ver dediger had kunnen goedmaken. „M(jne heeren," begon straks de rechter, zijnen bril verschuivend en door de glazen de gezworenen aankijkend „het is mijn tienrige plicht, aan u in dit bijzonder pijnlijke geval de beslissing te vragen, of de beklaagde schuldig, of niet8Chuldig is. Mijn plicht beperkt zich eenvoudig tot eene opsomming van de feiten en een verwijzing naar de wet. Deze> laatste is zoo ondubbelzinnig mogelijk. Indien de gevaogene schuldig is, dan vervalt zü onder de uiterste strafbepaling der wet. Is zjj daar entegen niet schuldig. dan moet zij oumidde!" lijk op vrije voeten worden gesteld. Er kan bier geen sprake zjjn van wettelijke compli caties. Het is hier óf zwart, óf wit. Schuldig-, of niet schuldig. Schakeeringen daar tusschen, van twijfelacbtigen aard, zjjn er niet. „Wat de feiten betreft, zoo schijnt mij de vraag slechts om één puut te draaien Wist, of wist de beklaagde niet, toen zij i m'n fiets en kom »in volle vlucht naar jullie.* De jachtopziener, van geen kwaad bewust, gaat zijn Kristenplichten vervullen. Nauwe lijks is hij in den tempel, of de strooper- fietser kart naar het jachtveld. sSchiet er maar op los!* roept hij onder het aanrennen. In een oogenblik is de oorlogstoestand ingetrpden. Schoten knallen en paffen, hou den blaffen en janken, hazen kermen en sterven. Omstieeks halt negen waren een 15 tal hazen buitgemaakt die onmiddellijk in geld werden omgezet. Leerplichtwet en schoolopziener Oosterbaan. Bij de behandeling voor den kantonrechter te Doesburg van drie overtredingen van de leerplichtwet, werden gehoord het hoofd der R. K. Meisjesschool en het hoofd der R. K. Jongensschool te Doesburg, alsmede het hoofd der openb. lagere school te Steenderen. Deze getuigen verklaarden, dat het schoolver zuim aan hunne scholen verbazend was en de leerplichtwet voor hunne scholen geen gunstige resultaten afwierp, doordat de onwet tige [verzuimen, die wekelijks aan den arron dissement-schoolopziener, den heer N. Ooster baan, werden opgegeven, vermoedelijk werden ter zijde gelegd. Dit bleek dan ook uit de diverse stukken, die werden voorgelezen, waaruit tevens bleek, dat er maanden verliepen alvorens de ouders der kinderen ten gevolge van de opgegeven verzuimen werden aangeschreven. Dat het getal van deze verzuimen niet ge ring is bleek o.a. uit een mededeeling van het schoolhoofd te Steenderen, die vermeldde, dat in 1911 ruim 3500 onwettige verzuimen waren voorgekomen, terwijl hij nimmer hooide, dat vervolging daarvan plaats had, niettegenstaande deze verzuimen geregeld werden opgegeven. De vader van een der leerlingen der R. K. Meisjesschool te Doesburg, die wegens het niet naar school zenden van zijn kind terecht stond, verklaarde wel te weten, dat zijn kind sinds Mie niet meer de school bezocht het kwam hem voordeeliger uit dit kind naar den steen oven te zenden, waardoor er nog een kleine bijverdienste voor het gezin afviel. De man voegde er aan toe het onrechtvaardig te vinden, dat juist hij nu terecht stond, omdat hij verscheidene andere ouders kan noemen, die hunne kinderen thuis hielden en daarvan nim mer iets hoorden, zoodat hij meende dit ook gerust te kunnen doen. De kantonrechter gaf over al hetgeen hij hoorde zijn verwondering te kennen en liet daarop een brief van den schoolopziener, den heer N. Oosterbaan, die als getuige was ge dagvaard, aan den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, voorlezeD. De heer Oosterbaan ver zocht daarin, niet te behoeven te verschijnen, omdat hij in de zitting van de Tweede Kamer bezwaarlijk gemist kon worden* en hij dan twee zittingen zou moeten verzuimen. Tevens deelde hij in dien brief mede, dat hij bovendien niet veel inlichtingen zou kunnen geven en de hoofden der scholen hiertoe beter in staat waren, omdat zijn administratie van de leer plichtwet, overeenkomstig de zienswijze van de leerplichtwetgever, »door een klerk werd bijgehouden*, al geschiedde dit dan ook onder zijne verantwoordelijkheid. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was den heer Oosterbaan ter wille geweest en had diens dagvaarding ingetrokken, maar de kantonrechter vond het wenschelijk den heer Oosterbaan alsnog als getuige te hooren, en daarom is de behandeling van de over tredingen bepaald op Donderdag 11 Januari. (Doesb. Ct.) Verdronken. Vermoedelijk door een krachtige windvlaag aangegrepen is Vrijdagavond ongeveer 6 uur bij den korten doch vrp hevigen storm, die toen woedde, de rijksveldwachter H. Menger, van Zaandam, op een smal dijkje nabij Naoerna, haren man de noodlottige dosis toediende, dat deze vermengd was met gif? Dat zjj eigenhandig den drank toediende, is aan geen twijfel onderhevig. Laat mjj dus het verloop der zaak nog eens in het kort samenvatten." Hierop begon de rechter te resumeeren. Hoe op den ooodlottigen morgen in Mei mevrouw Jerningbam een aangeteekend pakje gevonden had, aan haar geadresseerd. Hoe zij dit pakje geopend en daarin gevonden bad een met zilver gemonteerden flacon voor de toilettafel. Deze flacon droeg het welbekende opschrift „Brand's Saline Powder", een veel- gebezigd geheimmiddel tegen hoofdpijn en andere kwalen van dien aard. (Wordt vervolgd.) gemeente Assendelft, van zijn rijwiel in de Nauernas-che vaart geworpen. Toen hij door werklieden, die de fiets aan den kant van den wal vonden, werd opgehaald, bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. Een 101-jarige. De gepensionneerde sergeant A. Tosch te Drachten is Vrijdag 101 jaar oud geworden. De man is nog vrij kras. Brand te Jlaarleni. Vrijdagnacht te half vier is het hotel St. Jan, van den heer W. J. v. d. Kamp, aan de Jansstraat te Haarlem, geheel uitgebrand. Er was toevallig slechts één logé, een Duitscher, die met een knecht met moeite is gered. De brandweer werkte met 10 slangen op de waterleiding en was te kwart over zes den brand meeste»-. liet hotel was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Toen de heer v. d. K., door zijn zieke eebt- genoote gewekt, de slaapkamerdeur opende, stond alles al in lichtelaaie. Hij schreeuwde toen zijn gezin toe zich te rediien en vloog daarop door de vlammen naar boven om zijn logé en zijn knecht te redden. Hij beeft die beiden door de vlammeo heen naar buiten moeten sleuren en liep daarbij ernstige brandwonden aan het gezicht op. Mevrouw v. d. K. en de kinderen zijn door een raampje aan de achter zijde ontkomen. Liefdesdrama. rijdagavond heeft op den Zuid-Binnensingel te s Gravenhage een 19-jarige smidsknecht zich door een revolverschot van het leven beroofd. Hij verwondde zich in de hartstreek en werd in bedenkelijken toestand door de politie naar het Gemeente-ziekenhuis overge bracht, waar hij eenigen tjjd daarna overleed. Onbeantwoorde liefde moet de oorzaak zijn geweest van deze treurige gebeurtenis. Een verloren zoon terug. In den loop van het afgeloopen jaar werd een koetsier te Amsterdam wegens overtreding van de politieverordening bekeurd en door den kantonrechter veroordeeld tot een dag hechtenis. De jonge man vond 't echter zoo onaange naam, dat hij met de gevangenis moest kennis makeD, dat hij de vlucht Daar het buitenland nam. Noch zijn ouders, noch een van zijn familieleden of kennissen deelde hij iets daar van mede. Hij was plotseling weg een ieder dacht, dat hem een ongeluk was overkomen. Toen dan ook dagen daarna een lijk werd opgehaald, gingen de ouders naar de begraaf plaats om te zien of wellicht hun kind was opgehaald en inderdaad hbrkenden zij in he lijk van den drenkeling hun zoon. Met de gepaste eer en overeenkomstig de middelen werd het lijk ter aarde besteld en op het graf van den jonggestorvene werd een graf steen opgericht. De zoon echter, die in het buitenland zat, had daar werk gevonde»», maar dat hij niet kon verkeeren of corresponderen met degenen, die hij in het «aderland had achtergelaten, uit vrees dat de justitie dan zijn verblijfplaats zou ontdekken, werd hem ten slotte toch te machtig. Hij besloot maar weer Daar Amster dam terug te gaan en liever een dag in de gevangenis te gaan doorbrengen dan die fol teringen te moeten doorstaan, die men heimwee noemt. En op den eersten Kerstdag wordt er gescheld aan de ouderlijke woning. Groote ontsteltenis eerst, groote vreugde daarna, werden gevolgd door nadere verkla ringen en men begreep nu, dat bij de begra fenis een vergissing in bet spel was geweest. Alles werd nu haarfijn verteld en tenslotte was de vreugde g»-oot, dat men den verloren zoon weer thuis had en ieder vond het beter maar een dag in de gevangenis te gaan. Eerst echter werd door den levend-dooden zoon een bezoek aan de begraafplaats gebracht, waar hij feitelijk zijn eigen graf aanschouwde, waar hij zijn naam las op het bord en de datum, waarop hij was ter aarde besteld. Na een paar dagen zou hij den moeilijken gang naar het Leidscheplein doen om zich aan te geven voor dien dag hechtenis. Het hart klopte zwaar toen de bel overging en het klopte hem in de keel, toen de zware deur achter hem dichtging. Op de vraag wat hij verlangde, deelde hij mede wie bij was en dat bij zjjn straf kwam uitzitten. Het dikke boek werd opgeslagen, neen, hij vergiste zicb, hij behoefde niet te zitten. Men had wel iemand van denzelfden naam, die nog een dag in de gevangenis moest doorbrengen, maar die was dood. En of onze jongeman nu al beweerde dat het niet waar was, men vond dat heel prettig voor hem, maar officieel was hij overleden en dus bestond hij niet meer. Hij kon ongestoord vertrekken. Aangehouden. Op verzoek van de Oulemborgsche politie is Vrjjdag te Roermond aangehouden G. v. d. P.,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2