STOOM-PIANO-FMIKIL Muziek-Instrumenten M. J. VAN DIXH00RN. - Ter Neuzen. Bedden, Matrassen, Veeren, Kapok, Houtwol, Zeegras, Vlokken, Beddetijken, enz. BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Hoogwatergeti] te Ter keuzen. Advertentiën. ANTOINE MES, MIDDELBURG. VEEREN enz. per Kg. gelijk. Er zou een vrouw beëedigd worden als voogdes, een vrouw, die met een koopman »in alles» samenleeft in echtelijken staat. De beëediging kon niet doorgaan, omdat er geen protestverklaring was overgelegd. De vrouw oppeneerde daartegen zeer sterk. Het werd hoog tijd, dat daaraan nu maar eens een eind kwam, want haar man was zoo'n lievert. Hij had haar voor f 10 verkocht aan een anderen leeglooper met 7 kinderen. Heb je zelf die 10 ontvangen, vroeg de kantonrechter. Wel neen, zei de stumpert, die 10 hebben mijn man en zijn kameraden in d:ank omgezet, maar in ieder geval zou ik toch niet bij den ander zijn gegaan, want op stuk van zaken is hij nog slechter dan mijn eigen man. Ongowensclitc gasten. Zaterdagavond, terwijl de bewoners afwezig waren, hebben dieven met behulp van een valschen sleutel een woning aan de Nassau- stra.at te Schiedam bezocht en daaruit een bedrag van 120 en eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Toen de bewoners terugkwamen, konden zij de voordeur niet open krpgen, doch door den achteruitgang binnen gekomen, zagen zij dat dieven aan het werk waren geweest en dezen de grendel op de voordeur hadden gedaan, vermoedelijk om Diet overvallen te worden. Een vreeselijk ilrama. Vrijdag jl. speelde zich iD den sneltrein Bordeaux-Parijs een vreeselijk drama af. Een oplichter. Lalanne genaamd, zou naar de gevangenis te Parijs overgebracht worden. Onderweg opende hij plotseling het portier en sprong op de treeplank om te ontvluchten. De hem begeleidende wachtmeester van de gendarmerie sprong hem na, en greep hem vast. Maar de ander verweerde zich en beide mannen rolden op de rails. De onderofficier werd onder den trein totaal platgedrukt, de misdadiger zwaar gewond. Een theefabriek afgebrand. Men leest in de Java Bode van 8 November Naar wij vernemen, is gisterenavond de theefabriek Santosa, op 50 paal afstands van Bandoeng, afgebrand. De administrateur de heer A. A. Peereboom Voller, bevond zich juist hier ter stede om den directeur, den heer Tengbergen, bij zijn aankomst te ver welkomen. Om half twaalf werd gisterenavond de brand ontdekt en toen men de deuren der fabriek opende, was er aan blusscben reeds niet meer te denken. In een uur tijds was de geheele fabriek in de asch gelegd. De schade is aanzienlijk. De waarde der fabriek is op f 80,000 te schatten en waar de onderneming jaarlijks een millioen pond thee (droog) fabriceert, daar kan men aannemen, dat in de bewaarkasten twee facturen ter waarde van ongeveer f 20,000 aanwezig waren. Alles was in Europa verzekerd. De oorzaak van den braod is onbekend. De politie in Britsch-Inriië. Oulangs zijn in Britsch-Indië eenige politie beambten veroordeeld wegens mishandeling van gevangenen, met het doel bekentenissen van hen te verkrijgen. Deze zaak is in het Lager huis ter sprake gekomen, omdat men hier blijkbaar niet te doen heeft met een op zich zelf staand geval, maar mishandelingen door de politie met bet bovengenoemde doel her haaldelijk voorkomen. Uit ingezonden stukken in de Engelsche bladen naar aanleiding van het hier bedoelde geval geschreven, blijkt dit ook. De Britsch-Indische politie, waarvan de hoogere ambtenaren Engelschen zijn, de lagere echter inlanders, blijkt zich jegens de inlanders gruwelgke wreedheden te veroorlooven, welke nog steeds niet konden woiden onderdrukt, niettegenstaande de Engelsche autoriteiten met de methoden der politie volkomen bekend zijn. Dat de onderdrukking trouwens ook niet met voldoende kracht wordt nagestreefd, zet een inzender in de »Weetm. Gaz.« uiteen. Deze, in bijzonderheden de laatste ver oordeeling van eenige politiebeambten be sprekend, vertelt nog, dat de moeder van een der door de politie gevangen genomen inlanders, vernemend dat haar zoon was gearresteerd en werd gepijnigd, zich naar den districts-magi- straat van Fezozapore wilde begeven om zich daarover te beklagen. Aan het station echter werd zij op last van den head-constable ge arresteerd en zij bleef in hechtenis, tot haar zoon overleden was (waarschijnlijk rechtstreeks tengevolge van de pijnigingen, al werd ten voordeele der vervolgde politie-agenten aan genomen, dat ook een geval van zelfmoord had kunnen plaats hebben). De head-constable, een man met twintig jaren dienst, werd voor deze daad eveneens vervolgd. Hij kreeg slechts een maand gevangenisstraf. Sedert jaren zijn er wetten aangenomen in Indië, die de bevoegdheden der positie uitbreidenwanneer zal, zoo vraagt de schrgver van de »W. G.c de tjjd worden gevonden om maatregelen tegen zulke gruwelen te nemen De rijke Rothschilds. »Sinds den slag bij Waterloo, toen een Rothschild de eerste was, die bet nieuws in Engeland ontving en er zijn voordeel mee deed op Stock Exchange, is den naam van de Rothschild, onsterfelijk geworden en klinkt als een vertolking van ODschatbaren rijkdom over de geheele wereld. Onlangs hebben de bladen uit Parijs ons het overlijden van baron Gustave Rothschild gemeld, en dit geelt gelegenheid nog eens even stil te staan bij het groote handelshuis, dat zijn banken heeft in Londen, Parijs Berlijn Frankfort en Weenen. De stichter van den Franschen tak was Baron James. Zijn oudste zoon Salomon stierf in 1864 en liet een dochter Helena achter, die bij ons te lande wel bekend is door haar huwelijk met baron van Zuylen van Nyevelt van der Haar. Haar kapitaal bedraagt on geveer 170 millioen gulden, de helft van het kapitaal van haar vader. Papa Solomon en zijn drie broers en zuster hebben te samen een kapitaaltje van 7.500.000.000 galden. Hoe reusachtig het grootkapitaal is toe genomen, blijkt uit Fransche statistieken. De hoogste rente in Frankrijk, die voor de Fransche revolutie eenig kapitaal opbracht, bedroeg ruim 2l/2 millioen francs. Tegen woordig kan Frankrijk op minstens 50 van zulke kapitalen bogen, en 120 Franschen kunnen zich jaarlijks uitgaven veroorlooven van 1 tot 22/a millioen francs. Beesten. Een daad van roof en geweld werd te Soerabaja door een vijftal militairen gepleegd meldt de N. S. Ct. Deze helden drongen tegen een uur of 10 's avonds het huis van een Chinees op GemboDg binnen, sloegen daar den boel kort en klein, en namen met geweld de vrouw des huizes mee. De indringers waren gewapend, zoodat ze de mannelgke huisgenooten op een veiligen afstand konden houden. De vrouw werd eerst naar Passar Toerie gebracht, waar ze op beesachtige en niet nader aan te duiden wjjze werd mishandeld, en daarna naar de kazerne van het 18de bataljon. Den volgenden morgen vond men haar voor de kazerne, in een oobeschrjjfeljjk gehavende toestand. Zelfs de gouden ketting, welke ze om den hals droeg, hadden haar belagers haar ontnomen. Het is te hopen, dat de autoriteiten de vjjf verachtelijke individuen, die deze daad van geweld hebben uitgehaald en wier indentiteit gemakkelijk vast te stellen is, voorbieldig zullen 8traiïen. Een drama in de luelit. Nabij de stad Perth, in Australië, had onlangs een vreeselijk treurspel plaats. Tot vóór omtrent een jaar was de jonge Australische luchtvaarder Robert Scanson een van de populaire mannen in het land. Hij gaf in Sydney, Melbourne en Adelaide vertooningen met een door hem uitgevonden valscherm, en de stoutmoedigheid en behendigheid die hij hierbij aan den dag legde, wekten de alge- meene bewondering. Scanson steeg gewoonlijk op met een betrekkelijk kleine ballon, waaraan in plaats van een gondel een valscherm was gemaakt. Dit valscherm eindigde in een trapeze, op welke Scanson bij het neerdalen gewoonlijk gymnastische oefeningen deed. Hij steeg eenige honderden meters in de hoogte, zette dan door een ruk aan de lijn het valscherm in beweging dat liet los van den ballon en terwijl deze laatste wegdreef in de lucht, zonk het valscherm terwijl Scanson zijn toeren verrichtte. Met deze vertooningen is het nu gedaan, want de luchtvaarder is nog slechts een schaduw van zichzelven, hij lijdt aan zins begoochelingen, waarvoor de geneesheeren geen hulp weten. De gebeurtenis die hem geheel uit zijn evenwicht bracht, had plaats bij een volks feest te Perth, waar Scanson zijn kunsten met het valscherm zou vertoonen. Duizenden toeschouwers waren samengestroomd, de ballon was gevuld en een dozijn vrijwillige armen hielden hem nog vast bij de aarde. Nu gaf Scanson het overeengekomen teeken. De ballon begon langzaam te stijgen, toen een grove kerel, die dronken was, vooruitsprong de trapeze vastgreep en mee werd opgenomen in de lucht. Verbaasd staarde het volk dit onverwachte schouwspel aan. »Laat los, spring naar beneden 't is nog tijd riep Scanson in doodangst. Tengevolge van den dubbelen last steeg de ballon maar langzaam op en slechts twee, drie meter scheidden de voeten van den dronkaard van de aarde. De luchtvaarder sloeg uit al zijn kracht op de handen vaii den ongenooden gast, maar de dronkaard liet niet los. In een paar seconden tijds was het echter te laat. De ballon was al te ho^ gestegen en steeg nog voortdurend, 't Was een vreeselijke toestand. Het ballonnet en de koorden waren berekend voor 100 kilo ge wicht en konden onmogelijk lang het bijna dubbele dragen en de valscherm was even min in staat twee menschen te dragen. Men stond voor een zekeren dood. De dronkaard poogde nu den luchtschipper weg te duwen. Er was geen keus een moest worden opge offerd. Met inspanning van al zijne krachten voerde Scanson zijn besluit uit. Een hevige ruk, en een stoot en de andere viel naar beneden, omwentelende in de ruimte De luchtvaarder zag het lichaam met toenemende Vaart naar beneden suizen, toen trok hij aan cte lijn, het valscherm ging open en eenige minuten later naderde ook hij den grond. Hij was niet meer in staat zich op te richten en verloor het bewustzijn. Het drama is sedert dien voor de recht bank geweest. Scanson werd vrijgesproken, daar hij in staat van wettige zelfverdediging had gehandeld. Maar hij is een gebroken man. Bestendig, vooral 's nachts, ziet hij voor zich den ongelukkige, die valt en valt in de eindelooze diepte. ITALIË en TU RK IJ E. De krijgsverrichtingen. Een telegram uit Dehibat, in Tunis, uit Engelsche bron geeft van hetgeen er Donder dag bij Tripoli gebeurd is een heel andere voorstelling dan Stefani gedaan heeft. Men weet, dat Stefani van een Italiaansche ver kenning in de richting van het Turksche kamp bij Aïn-Zara gesproken heeft, waarbij twee eskadrons Italiaansche ruiterij, na een eind opgerukt te zijn, afstegen en patrouilles vooruit zonden. Deze patrouilles drongen tot aan de Turksche schansen door en bevonden, dat de schansen met een front van 800 M. in de richting van het Zuidwesten naar het Noordoosten opgeworpen waren op de duinen in de steppe en met geregelde Turksche infanterie bezet waren. Het telegram uit Engelsche bron meldt »In den namiddag van Donderdag opende de Italiaansche troepenmacht van ongeveer 25,000 man een aanval op Aïn-Zara met een ver schrikkelijk bombardement, ten gevolge waar van bijna alle huizen in die plaats verwoest zijn. Al de Turksche en Arabische bewoners verlieten hunne huizen, toen het bombarde ment begon, en het is nog moeilijk om uit te maken, welke de uitwerking van de kanon- nade op de Turksche verdedigingswerken is geweest. De verdedigingswerken bleken echter merk waardig sterk en men meldt, dat de Italianen 280 man verloren. Op het oogenblik, dat het telegram werd afgezonden hielden de Turken Aïn-Zara nog bezet». Uit Italiaansche bron is dezer dagen gemeld, dat de Italianen den 24sten November bij Derna den heelen dag gevochten en daarbij 12 dooden en 88 gewonden verloren hadden. Enver-bei heeft nu ook van dit gevecht be richt gezonden naar Konstantinopel. Volgens hem, is er op 24 en 25 November gevochten en werden de Italianen met een verlies van 200 dooden en gewonden teruggedreven. De Turken maakten eenig oorlogsmaterieel buit, waaruit bleek, dat zij met het 22ste regiment uit Pisa slaags waren geweest. Een telegram uit Napels bericht, dat twee regimenten infanterie, een regiment Alpen jagers en vier batterijen berggeschut van daar naar Bengazi vertrokken zijn. Twee andere regimenten infanterie, een regiment genie en zes batterijen zijn te Napels aangekomen met dezelfde bestemming. Te Bengazi zijn reeds 40,000 man samengetrokken. Generaal Ragni, de aanvoerder van het 5de legercorps, is belast met het bevel over de troepen te Bengazi. CHINA. De revolutie. Door het innemen van Nanking door de revolutionairen, zegt een Engelsch blad komen de onderhandelaars der opstandelingen in jVoetsjang in veel sterker positie tegenover de regeering te staan. En het moet er het qentrale bewind te Peking zeer veel aan gelegen zijn, zoo spoedig mogelijk te komen tot een staking der vijandelijkheden. Want 4e toestand is overal in de Jangste-vallei van Tsjetsjoean tot Sjanghai zoo kritiek mogelijk. Roovers en plunderaars loopen het land af en er wordt eenvoudig nergens meer belasting betaald. Daarbij komt nog dat naar men uit de telegrammen in het Ochtendblad weet ook in Zuid-Mantsjoerije de opstand aan uitbreiding heeft gewonnen, dat de revolu tionairen er een rake overwinning hebben behaald en dat zelfs in Moekden een toestand van anarchie heerscht. Inmiddels treft het Chineesche keizerlijke huis naar uit Londen wordt gemeldt, reeds maatregelen om zijn schatten in veiligheid te brengen. Het bankiershuis Montagu en Co. bericht n.L, dat l'/2 millioen gld. in goud verzonden is en dat verdere zendingen zullen volgen. Wanneer al dat geld verzonden wordt, is niet bekend; vermoedelijk echter naar Londen of Indië. Later. De Tartaren-stad binnen de stads muren van Nanking is geplunderd en ver brand met goedvinden van de overheid. Te Oerga is de onafhankelijkheid van Mongolië afgekondigd. De Chineesche amb tenaren werden weggestuurd. SPANJE. Twist in de koninklijke familie. De Spaansche infante Eulalia de zuster van koning Alfonso, deelt in de Temps* mede, dat zij de betrekkingen tot den koning en de koninklijke familie, benevens tot het Spaansche hof heeft afgebroken, en besloten heeft haar goederen in Spanje te verkoopen en als particulier persoon in het buitenland te gaan leven. De infante geeft als reden voor haar optreden aan, dat zij een boek geschreven heelt, waarin zij haar levenservaring heeft nedergelegd. Zij komt daarin op voor de echtscheiding. De koning, haar broeder, had haar nu telegrafisch bevolen dit boek niet te doen verschijnen, zonder zijn machtiging. De princes antwoordde daarop, dat zij zich aan geen inquisitie onderwerpt, en er de voorkeur aan geeft alle betrekkingen tot den koning en het hof af te breken, liever dan haar vrjjheid van meening op te geveD. TER NEUZEN. Huwelijksvoltrekkingen. 29 Nov. Cornelia Josephus van Dinteren, oud 23 j., jm en Marie Stephanie Geers, oud 23 j ,jd. 1 Dec. Josephus Gregorius de Rijk, oud 23 j., jm. en Catharina Michielsen, oud 23 j., jd. Geboorten. 27 Nov. Maria Elisabeth Cornelia, d. van Johannes Anthonie Fey en Jacoba van Dijke. 30 Nov Gilbertha Augusta, d. van August Aneca en Maria Cordula Goossens. Yan 16—30 Nov. '11. AXEL. Huwelijks-aangiften. 23. Adriaan Rottier 55 j., weduwn. en Wilhelinina de Feijter, 53j., wed. Geboorten. 17 Pieter, z. van Bastiaan Op 't Hof en Jozina Helena de Jonge. 19. Christiaan, z. van Andries Hollebek en Willema de Jonge. 22. Arthur Emanuel, z. van Charles Louis van Pienbroek en Coleta Maria van Pottelberghe. 23. Augustinus Charles, z. van Camillus Theodorua van de Bilt en Anna Maria Josepha van Bouchaute. 24. Meeuwis, z. van Gilles Koekkoek en Cornelia de Bruijne. 25. David Pieter, z. van David Bareman en Debora de Jonge. Overlijden. 18. Krina den Beer, 9 d., d van Andries en Catharina Scheele. 24. Maria Theresia Baeijens, 75 j., wed. van Jan Francies gchelleman. 29. Elisabeth Wiemes. 33 j., echtg. van Joziaa de Koeijer. 30. Marinus Jansen van Rosendaal, 50 jechtg van Henderika van Hermon. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 6 December 1.22 1.44 Donderdag 7 2.5 2.27 Vrijdag 8 2.51 3.15 Zaterdag 9 3.40 4.5 Zondag 10 4.31 4.59 Maandag 11 5.27 5.58 Dinsdag 12 6.30 7.3 en alle soorten Men vrage Geïllustreerde Prijscouranten 11 11 U 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 3