pc loting afgeschaft. BIN NE1N LAND. ~~l?ïf*QN~ZE OMGEVING. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. meer te gebruiken. Zoo'n kanon komt dus, als 't versleten is, op minstens 600 duizend gulden. De lezer kan zich nu ongeveer een denkbeeld vormen van de ontzettende kosten, die wij ons moeten getroosten, als we onze vesting werken o«ze kustf'orten en onze oorlogschepen alle van het nieuwste geschut willen voorzien. En dan nog 't andere Wezenlijk, 't vloeit niet voort uit gebrek aan vaderlandsliefde, als men zich tegen zulk geldvermorsen verzet. Zeer belangwekkend is de opmerking welke de heer A. E. Dudok van Heel maakt in het laatste nummer van »Allen Weerbaar, het orgaan van Volksweerbaarheid. Hij toont aan waarom hij meent dat de loting feitelijk is afgeschaft door de nieuwe Militiewet. Zeker, officieel bestaat de loting nog,« zegt hij, »en het ware zeker verkieselijker geweest, wanneer die verkeerde wet ruiterlijk voor altijd de deur gewezen ware,« maar feitelijk is dit dan toch het geval. De zaak is aldus Jaarlijks vallen er c a. 53.000 jonge mannen in de termen om, wat hun leeftijd betreft, bij het leger te worden ingelijfd. Volgens de nu vervallen militiewet moesten van deze circa 53,000 man er 17,500 dienen, welke, zooals bekend, door loting werden aangewezen. Vervolgens werden deze 17,500 man gekeurd en voor diegenen, die wegens lichaamsgebreken, enz. afvielen, kwamen dan andere in de plaats al de overigen waren vrij van dienst, onver schillig of zij sterk en gezond waren of niet. Die keuring geschiedde met zachte hand, tengevolge waarvan steeds een niet aanzienlijk deel der manschappen, vooral bij de infanterie, eigenlijk niet in staat was de oefeningen goed mede te maken en een belemmering vormde voor een geregelde opleiding van het geheel. Volgens de nieuwe militiewet zullen nu, om te beginnen, de zoogenaamde kostwinners in vredestijd vrij van dienst zijn (zooals bekend, moesten zij tot dusverre wel dienen, wanneer zij in de loting vielen, maar ontvingen dan een geldelijke tegemoetkoming voor het gezin, waarvan zjj de kostwinners waren, een systeem, waarbij misbruik veelvuldig voorkwam)deze, gemiddeld genomen ruim 5000 man, moeten dus nu allereerst van de 53,000 man worden afgetrokken. Verder is er een amendement van Generaal Eland aangenomen, dat in be ginsel zeker een hoogst verkeerd beginsel huldigt, maar met het oog op de afschaffing der loting, te pas komt. Dit amendement beoogt, om van de zoons uit een gezin slechts de kleinste helft te laten dienen in plaats van de grootere helft, zooals tot heden hec geval was. Hierdoor komen jaarlijks, volgens opgave van den Minister, ongeveer 3000 man vrij van dienst, die dus ook van de 53,000 man moeten worden afgetrokken. Ten slotte moeten nog worden afgetrokken ongeveer 1000 man, die reeds in dienst zijn bij het beroepskader, de cadetten en het reservekader, zij, die opgeleid worden voor een geestelijk ambt en die, volgens de wet, van den dienst verstoken zijn (gevangenen en zij, die een onteerend vonnis hebben onder gaan). Na aftrek van deze verschillende vrij stellingen blijven er dus circa 44,000 man over. Deze moeten nu volgens de nieuwe wet eerst allen gekeurd worden, wat een mooie stap is in de goede richting, vooral, nu het voornemen bestaat aan de keuring hooge eischen te stellen, dus scherper te keuren, waardoor de kans bestaat, dat voortaan slechts sterke en kerngezonde mannen in dienst komen. Er is voldoende keus en de keuringscommissies mogen zich voortaan wel van den ernstigen plicht bewust zijn, die op hen rust tegenover het land, om zorgvuldiger toe te zien. De Minister rekent, dat er op deze wijze gemiddeld van de 44,000 man circa 21,000 zullen worden afgekeurd, zoodat er dus voor den dienst circa 23,000 overblijven. Volgens de nieuwe wet moeten dezen nu loten, maar aangezien het jaarlijksch contingent thans, zooals bekend, juist ook 23,000 man zal bedragen, kan er wel geloot worden, maar van vrijloten is er geen sprake meer, be houdens misschien voor enkelen, zoodat het loten geen zin meer heeft. Die nu goed gekeurd wordt, weet dus, dat hij dienen moet en de verderfelijke hoop op vrijloting, die het toen z(j, de een na de ander, de kamer wasr de doode lag, binnenkwamen, De dochter legde geen hevige smart aan den dag. Z(j ging zacht naar den kant van het bed en kuste het zielige, koele voorhoofd met een kus die evenveel vergevensgezindheid als liefde scheen uit te drnkken. Z(j knielde een oogenblik naaBt het bed neer en ging kalm heen toen de andere binnenkwam. (Wordt vervolgd.) weerplichtsbesef zoo ondermijnt, vervalt daarmede. Dat is een feit van beteekeriis, waarvan de gevolgen slechts gunstig voor onze volkskracht kunnen zijn. Deze opmerkingen van den heer Dudok van Heel schijnen ons bepaald alle aandacht waard. 1 TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag 4 December. De alg. beschouwingen over de begrooting worden voortgezet door den heer de Kanijer (U. L.), die alleen op grond van een alge- meene wettelijke regeling restitutie van pen sioenbijdragen wil verleend zien. De heer Patijn (U. L bespreekt den alg. toestand van de finantiën. Het snel accres van de middelen, dat op sterke vermeerdering van welvaart wijst, moge het Tarief vesre houden. Bij den goeden stand onzer finantijën moest er echter sprake zijn van overschot. Nu dit er niet is, zij men voorzichtig, daar de slechte uitkomsten der spoorwegen -ten slotte, ook den Staat zullen aangaan. Dus niet te veel optimisme Hoe durft de Min. op een opbrengst van 2 millioen uit de door het nog te verdedigen debietrecht te rekenen De daling van de koers onzer nationale schuld maakt spr. bezorgd. Hij gaat na, wat daarvan de oorzaken kunnen zijn. Zoo heeft o. a. het beleid der Reg. in den aanvang van dit jaar de vraag naar onze staatsfondsen gedrukt. Spr. behandelt dan de middelen om dit te verhelpen. Spr. prijst daartoe aan een spoedig herstel van het evenwicht in de begrootingen door een snelle behandeling van de Inkomsten belasting, waar de Reg. op moet aandringen. Snellere amortisatie van de staatsschuld is eene tweede middel, dat mogelijk is bij her ziening van onze Muntwet en groote zilver aanmunting. Dan klaagt spr. over ongewone stijging der militaire lasten onder dit kabinet5 millioen meer dan in 1908 zonder de eigenlijke mili taire plannen dezer Regeering, die de stijging op bijna 10 millioen brengen. Spr. betoogt, dat de regeering door haar militarisme van de slechtste soort de volks kracht ondermijnt. Verder zet hij uiteen, dat van het voor nemen van minister Talma, om eenheid en uniformiteit in de sociale verzekeringswetten, te brengen, niets is terecht gekomen, doch in tegendeel een bedenkelijk gemis aan wet gevend talent gebleken is. De heer De Beaufort gelooft niet dat de vergadering in haar antwoord betreffende de opening der nieuwe zitting der staten Gene raal wilde doen uitkomen, dat de optocht van 19 September daarvan de oorzaak was. Slechts werd beduid dat het beletsel kwam van de zijde der Koningin. De optocht was reeds lang bekend. De geringe resultaten op wetgevend gebied zijn te wijten aan een overstelpende dosis arbeid en de zwakke band tusschen de groepen der meerderheid onderling. Onze vroegere stadgenoot de heer F. van Borssum Waalkes, thans te Amsterdam, is benoemd als adsistent apotheker te Batavia, waarheen hij 11 Januari a.3. zal vertrekken. In de haven te Philippine hadden Maan dag twee ongelukken plaats. Een werkman, die bezig was suikerbieten in een schip te dragen, viel van een loopplank en kwam met het noófd op de steenen terecht. Hij klaagde over pijn >n boisten hoofd. Hij werd naar huis gedragen en spoedig werd geneeskundige hulp inge roepen. Enkele uren later viel een schipperknechC over boord, die spoedig door anderen werd ge red. Maandag had te Groede een stemming plaats voor het kiescollege der N. H. kerk, .vaarvoor de confessioneele en de vrjjzinnfge partij ieder 18 candidaten hadden gesteld. Bij de stemopneming werden door den voorzifter P. J. van Petegem, predikant, die stemmen van onwaarde verklaard, welke waren ifit- gebracht door middel van het gedrukte candidatenlijs jr dat door de vrijzinnigen rtas rondgezonden met de aanbeveling dit lijstje, dat van achter gegomd was op het stembiljet te plakken. Van de 199 uitgebrachte stemmen werden zoodoende 106 van onwaarde verklaardzes waren in blanco. De kerkelijke candidaten werden zoodoende verkozen verklaard met groote meerderheid. De vrijzinnigen die vooraf aan den voor zitter hadden gevraagd of de door hen voor gestelde wijze van stemming geoorloofd was, maar daarop geen antwoord hadden gekregen, zullen beklag indienen bjj het klassikaal bestuur. Te Oostburg werd j.l. Vrijdag eene gegoede vrouw uit Waterlandkerkje in een speelgoedwinkel op heeterdaad betrapt bij de ontvreemding van een mondharmonica. Waar bij fouilleering een groot bedrag aan geld op haar werd bevonden, begrijpt men niet wat deze vrouw, die thuis geen kleine kinderen meer heeft, tot eene dergelijke daad bewogen heeft. Te Biervliet werden Zaterdag op het land van den landbouwer E. Dhuyvetter door notaris Zijlstra 17 gemeten suikerbieten in één perceel om contant geld publiek geveild voor f 660, plus 10 pCt. verhooging en f 285 arbeidsloon voor het steken. Er waren bij deze zeldzame verkooping heel wat kijklustigen. Bebal ve gemeente- en rijkspolitie was mede een advocaat aanwezig. Vóór de veikooping aanving bracht deze rechtsgeleerde nog een en ander in 't midden, waarvan echter geen nota werd genomen. Een goed gemet voederbiet™ liep tot f 90. De eigenaar van 't land werd kooper van de beide perceelen. Het ordelijk verloop viel velen tegen. In de Zaterdag te Aardenburg gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Het nieuw-gekozen raadslid, de heer I. F. Eekhout, werd als zoodanig beëedigd. Herkozen werd als regent van het Burger weeshuis de heer I. W. van de Plassche, terwjjl in plaats van den heer E. Bonte de heer P. Kouwe als zoodanig werd benoemd. Goedgekeurd werd de wijziging van de instructie van den gemeentewerkman, de be grootingen voor 1912 van het Burgergasthuis en van het Algemeen Armbestuur. Aan den heer J. T. van der Geer werd wegens zijne benoeming te Doesburg, tegen 1 Maart 1912 of zooveel vroeger als in de vacature mocht worden voorzien, eervol ontslag als onderwijzer verleend. In besloten zitting werden behandeld een suppletoir kohier vau den hoofdelijke omslag dienst 1911 en een adres van de werkver schaffing. In een gecombineerde vergadering van den raad en regenten van het Burgergasthuis werd als regent herbenoemd de heer mr. A. A. J. van den Broecke en aangewezen als verpleegde in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis L. Snoeck. De kommies D. J. Ie Grand van Aardenburg wordt overgeplaatst naar Vlis- singen (haven). De heer I. C. van Houte, tijdelijk onderwijzer te Cadzand, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Moerdijk, gemeente Klundert. Zaterdagavond vergaderde te Breskens de afdeeling Volksonderwijs**. Uit het ver- s'ag bleek dat deze bestaat uit 75 leden. Ontvangen was in het afgeloopen jaar f 111.44, uitgegeven f 61.44, goed slot f 50. Als spreker trad op de heer Hoogendijk van Vlaardingen, die uiteenzette, hoe samen werking mogelijk zal zijn om den sterken inbreuk op het volksonderwijs te voorkomen. Het bestuur werd gemachtigd een reglement samen te stellen. Ook werd besloten om een of tweemaal per jaar een ouderavond te houden om de ouders met de onderwijzers nader in aanraking te brengen, om zoodoende te trachten misver standen uit den weg te ruimer. Ook zou er weer eene poging in het werk gesteld worden om de kinderen van de vijfde en de zesde klasse aanstaanden zomer een pleizierreis te laten maken en om de kinderen van de laagst aangeslagenen in den hoofde- lijken omslag, indien die lieden zich daarmee kunnen vereenigen, vrij te stellen van schoolgeld. Maandagmorgen had J. S., paardenknecht, het ongeluk door het breken van paardentuig ien slag tegen het been te krijgen van het haamscheen, waardoor hij niet meer kon staan en per gerei naar huis moest worden gebracht. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. Voor 't examen ter verkrijging van de akte van bekwaam voor de praktijk in boek houden en aanverwanten vakken afgenomen door de Vereeniging van Leeiaren in het boekhouden te Amsterdam, is geslaagd de heer •J. Jurry te Vlissiogen. Gioote beweging, zoo meldt het »Hand. v. Antw.t heerschte er Vrijdagmiddag aan het loodswezen. Men was aan 't proefvaren met de nieuw herstelde motorloodsbo t die reeds enkele maanden »in reparitie« is. Naar hetgeen we zagen, zegt het blad, liep het ding zeer goed, steeds gevolgd door de »Police« om, in tijd van nood, wanneer de motorboot weer goesting moest krijgen, om te gaau zinken, zooals de laatste maal, bij te springen. Onze loodsen mogen dus binnen kort weer de motorboot te Vlissiogen ver wachten, om uitstekende diensten te verleenen. Als er nu maar spoedig een tweede en een derde komt, zeggen de loodsen. De kantonrechter te Middelburg heeft Zaterdag uitspraak gedaan inzake A. T. koopman aldaar, beklaagd van het doen invoeren van kalveren in Zeeland, in den tjjd, dat die provincie met het oog op het heer- schend mond- en klauwzeer, voor invoer van vee gesloten was, en tegen wien de ambte naar van bet O. M. op 18 November éen jaar hechtenis had geëischt. De kantonrechter veroordeelde den beklaagde tot zes maanden hechtenis. TWEEDE KAMER. 's Graven huge. De Kamer heeft het al gemeen begrootings-debat voortgezet. De heer Troelstra critiseerde het militaris tisch drijven der regeering en haar belasting- politiek als nadeelig voor de arbeiders. Spre ker betoogde dat, indien de Koningin bij de opening der Kamers is weggebleven, wegens de kiesrechtbetooging op dien dag, hiervan de rechtsche pers de schuld draagt. Spreker stelde nog een motie voor, waarbij de re geering wordt verzocht een wetsontwerp, om alvast over te gaan tot het lenigen van den nood van arme menschen van zeventig jaren en ouder, in te dienen. Amsterdam. Voor de rechtbank zijn in hooger beroep behandeld vijf zaken tegen overtreders der verordening op de winkel sluiting. De eisch luidde tegen ieder der beklaagden f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Parijs. 5 Dec. Een telegram uit Tripolis meldt dat 20.000 Italianen de Turken en Arabieren aanvielen. Een beslissende slag is geleverd bij Ain-Sara. De Italianen be zetten de oase. De Turken moesten naar den woestijn terugtrekken. De verliezen aan Turksche zijde zijn zeer aanzienlijk. Zaterdagavond ongeveer 10 uur is van trein 5227, die te Middelburg niet stopt, van den laatsten wagen, beladen met steenkolen een as gebroken. De wagen werd nog een eind, tot ongeveer voor het station mede- gesleept. Een hoofdspoor was versperd. De Dog volgende treinen moeslen tusschen Arne- muiden en Middelburg over verkeerd spoor rijden en konden van Middelburg naar Vlissingen weder gewoon spoor berijden. De treinen kregen allen hierdoor ongeveer 20 minuten vertraging. De weg was nog al gehavend. Van Vlissingen vertrok des nachts nog een extratrein met werkvolk om den wagen weg te ruimen, teneinde het spoor weder vrij te krijgen, voor de vroege goederentreinen in de richting Rosendaal. Zondagmorgen 4 uur was de weg weder geheel vrij. Ecu kranige jongen. Aan de Middelste gracht te Leiden waren Zaterdagmiddag twee kleine kinderen aan het spelen met een bak-kraiwagen. Een van hen had in den wagen plaats genomen, terwijl de ander hem voortduwde. Niet lang duurde dit spelletje, of de kruiwagen kantelde onderste boven in de gracht, zoodat het kind er onder terecht kwam. De 13-jarige Willem van Wieringen, wonende in de 2e Groenesteeg, zag het ongeval eD aarzelde geen oogenblik om ondanks den viezen toestand, waarin deze gracht verkeert, er in te springen en mocht na 2 maal in het water te hebben gedoken, er bij de derde maal in slageD, het kind onder den wagen vandaan te krijgen en behouden aari den kant te brengen, waar het vervolgens door eenige toeschouwers werd in ontvangst genomen. Een daad van zoo jeugdigen moed dient zeker te worden vermeld. Een zevenjarige inbreker. Schipper K., van Zuidbroek, te Delfzijl tijde lijk verblijf houdende, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat hem behalve een bedrag aan geld, twee zilveren horloges waren ontvreemd. Het mocht de politie gelukken, de hand te leggen op een knaapje van zeven jaar oud, zekere J. H. R., die zich door in klimming van een en ander moet hebben meester gemaakt. De horloges, zoomede een gpdeelte van het geld, zijn in beslag genomen. Een ontrouw penningmeester. Op last van den officier van justitie te Rotterdam is aangehouden de matroos D. S,, tegen wien de rechtbank aldaar een bevel tot aanhouding heeft afgegeven. Hij wordt ver dacht ruim 100 verduisterd te hebben ten nade6le van de muziekvereeniging S. H. V., v«n welke hij penningmeester was. Een vrouw verkocht voor tien gulden. Bij de civiele zitting van het kantongerecht te Haarlem deed zich, volgens de »Tel.« een bjjzonder geval voor.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2