UIT ONZE OMGEVING. cessie zal mogen verleenen op voor een Conces sionaris voordeel iger voorwaarden dan zij don be- staanden Concessionaris aanbood. De Concessionaris moet zich omtrent de hem op bovenbedoelde wjjze aangeboden concessie ver klaren binnen drie maanden nadat hij daarvan schriftelijk kennisgeving heeft ontvangen. Neemt hij de aangeboden concessie aan, zoo staat het hem vrij gelijktijdig te verklaren dat hij van de bestaande concessie afziet, welke alsdan eindigt met den dag van aanvang der nieuwe exploitatie. Art. 8. Zoolang deze concessie duurt, zal de Gemeente aan niemand eenige concessie geven voor den aanleg van electrische sterkstroomgeleidingen, noch zelve daartoe overgaan. Uitzondering op deze bepaling is alleen dan ge oorloofd, wanneer in verband met het daaromtrent in het vorig artikel vermelde noch de Gemeente de concessie wenscht over te nemen, nóch de Concessionaris de concessie wenscht te behouden. In dit geval is de Gemeente bevoegd, nadat partijen zich daaromtrent hebben verklaard, tot aanleggen van eene electrische stroomleiding, hetzy in eigen beheer, hetzij bij vergunning of concessie aan derden over te gaan, doch zullen zoo lang de concessie duurt door die aan te leggen leiding geene electrische stroomen mogen worden geleverd. Dhr. De Jager is ook van meening, dat, nu hier al twee electrische centrales bestaan, er voor een gasfabriek geen reden van bestaan is. Dhr. Donze vindt de zaak van te groot belang om daar in een keer over te beslissen en zou deze zaak nog eens aanhouden. Dhr. Van Borssum Waalkes is van meening, dat het vragen om concessie niet serieus is. Bovendien we hebben nu toch al electrisch licht en dat is toch zeker de Electr. Centrale doet alles om het publiek te gerieven. We hebben dat gezien bij den laatsten storm. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 st. Tegen stemden dhrn. Donze, Eijke en Moggré. De Voorz. leest voor een verzoek van de Directie van de cokes-ovens, hetwelk hierop neerkomt, dat zij verzoekt om het recht van alleen-verkoop van gas, afkomstig van hunne te maken cokes-ovens, voornamelijk voor ten gebruike van industriëele inrichtingen, die zich te Sluiskil zullen vestigen en waarvoor zjj reeds eenige aanvragen heeft ontvangen. Voorts wijst zij nog op de belangen die de gemeente heeft bjj het stichten van deze inrichtingen. De Voorz. merkt op dat dit verzoek is gesteld op ongezegeld papier, waarom hij voorstelt het terzijde te leggen Z. h. st. wordt daartoe besloten. III. Voorstel aanvraag ontheffing van de verplichting voorgeschreven bij artikel 48 van de wet tot regeling van het lager onderwijs. Medegedeeld wordt op verzoek van den Voorzitter door den Secretaris, dat bij een vacature van een onderwijzer binnen 4 maanden daarin moet worden voorzien, op verbeurte van de rijks-subsidie voor de geheele school. Nu is, door de omstandigheid, dat men kon voorzien dat het aantal leerlingen zou ver minderen en door opheffing van de paralel- klassen, in die vacature niet binnen 4 maanden voorzien, omdat als er een onderwijzer was benoemd er nu een op wachtgeld zou gesteld moeten worden. Nu kan van .die bepaling bij de Kroon ontheffing gevraagd worden. Z. h. st. wordt daartoe besloten. IV. Benoemen van 3 leden voor het Burg. Armbestuur, aanbevolen ter benoeming worden de heeren A. H. Donze, C. J. de Nijs en A. Kooman, aftredenden, benevens de heeren A. C. Lensen, A. P. J. F. Begheijn en J. Nijssen. Benoemd worden de aftredende leden. V- Voorstel tot uitkeering van den vierden termijn van het pensioen toegekend aan wijlen den heer J. Wiskerke. De Voorz. deelt mede, dat van mevrouw S. J. Wiskerke, geb. Moggenstorm, een ver zoek is ingekomen om het pensioen over het loopende kwartaal van wijlen haar echtgenoot aan haar toe te kennen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. k Dhr. Eijke merkt op, dat het nooit de gewoonte is, om een loopend kwartaal niet uit te betalen. Dhr. De Jager herinnert er aan dat een loopend kwartaal aan een ander niet is uit gekeerd. Die ander was de weduwe van den vroegeren gemeente-bode P. Versluijs. De Voorz. verwonderde dit, hij vraagt den secretaris dit even na te zien. Uit het onder zoek bleek, dat de oud gemeentebode Versluijs 15 April 1908 is overleden, en het pensioen slechts uitbetaald is tot 1 April. Het voorstel van B. en W. wordt daarop z. h. st. aangenomen. De Voorz. meent, dat het billijk zou zijn dit verzuim met de weduwe Versluijs nader te onderzoeken en dit alsnog te verbeteren, waarmee de Raad instemt. VI. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van het bestuur der brand weer, houdende aanvraag om verhooging van de vergoeding voor ververschingen. De Voorz. geeft omtrent deze zaak nog eenige inlichtingen en deelt mede, dat een verhooging van dien post aanleiding kan geven tot een vermomde bezoldiging. Dhr. Eijke vraagt hoeveel de post thans bedraagt. De Voorz. antwoordt, dat die thans 50, bedraagt maar dat het bestuur dier brandweer die tot 150,wenscht verhoogd te zien. Dhr. Wieland vraagt hoe men daar nu zoo mee aankomt. Hij is er tegen als het is om de uitgaven omhoog te doen gaan. De Voorz. brengt de oorsprong in her innering. Bij den brand van de werf zijn aan de manschappen van de gemeente- en vrij willige brandweer en het garnizoen voor de hulp premies gegeven. Alleen het kader van de gemeente-brandweer kreeg niets. Toen is er gesproken over bezoldiging, maar in eeh vergadering der brandweer is besloten daar niet op aan te sturen, maar wel verhooginj* te vragen van den post van 50 voor ver verschingen. Dhr. De Jager merkt op, dat er natuurlijk in het Bestuur der Brandweer een meerderheid is geweest, om dit verzoek aan den Raad te doen, maar hij meent dat er ook een groote minderheid was, die er tegen stemde. De Voorz. zegt, dat het besluit'is aan genomen met 8 tegen 5 st. Er waren dus nog al leden achter gebleven. Dhr. Van Borssum Waalkes meent, dat beter aan ieder persoonlijk per vergadering die zij bezoeken een bepaalde som kan gegeven worden. Zooals aan de leden van den Raad, De Voorz. deelt nog mede, dat het Dagi Bestuur van de Brandweer er persoonlijk tegen is om dien post te verhoogen. Dhr. Visser merkt daarbij op, dat zulks eeri der redenen is geweest waarom B. en W. adviseeren op het verzoek afwijzend te be schikken. Dhr. Dees voegt daar aan toe, dat er leden van het Bestuur der Brandweer zijn, die geen bezoldiging wenschen, maar een verhooging van het bedrag beschouwen als het toekennen van een fooi en ook daarom daar tegen zijn. Dhr. Moggré meent ook, dat men daarop zoo niet kan ingaan. De Voorz. vindt het ook gevaarljjk. Dhr. Van Borssum Waalkes zou willen voorstellen aan ieder lid 40 cent per vergade ring die het bijwoont, toe te kennen. Dhr. Donze gelooft dat het beste is den post te houden zooals hij nu is. Dhr. Wieland zegt: ik ben tot alles in staat. De Voorz. merkt op, dat het Bestuur der Brandweer ieder jaar een begrooting indient, zij kan het verlangde bedrag, als zij het be staande te laag vindt, een volgend jaar ver hoogen. Na nog eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. in omvraag gebracht en aangenomen met 8 tegen 3 st. Tegen stemden de heeren Wieland, Eijke en Van Borssum Waalkes. VII Benoemen van een Ambtenaar van den Burg. Stand ter voorziening in de vacature W. S. J. Dieleman Ter benoeming worden aanbevolen de heeren A. H. Donze en L. C. Wabeke. Met 6 st. wordt benoemd de heer A. H. Donze op de heer L. C. Wabeke waren 4 stemmen uitgebracht. 1 briefje was blanco. Dhr. Donze verklaart de benoeming aan te nemen. VIII. Voorstel tot het verleenen van ver gunning tot het verleggen van een uitweg over gemeentegrond. De Voorz. deelt mede, dat het hier geldt een verzoek om een anderen uitweg te ver krijgen van de weide van het kerkeland van R. K. gemeente. Nu daar een bizondere school is gebouwd levert den bestaanden uit- weg gevaar op voor de schoolgaande kinderen, waarom een anderen uitweg gevraagd wordt uitkomende in de Verbindingstraat. Op verschillende voorwaarden wordt dit verzoek z. h. st. ingewilligd. IX. Voorstel tot afwijzing van het verzoek van het bestuur van de afdeeling Ter Neuzen van den Alg. Nederl. Geheel-Onthoudersbond, houdende aanvraag om het gebruik van eeii schoollokaal ten behoeve van het geven varl onderwijs in het alcohol vraagstuk. De Voorz. deelt mede, dat omtrent dit ver= zoek het advies is gevraagd van de hoofden van scholen, die om verschillende redenen adviseeren, geen locaal beschikbaar te stellen. Dhr. De Jager heeft de adviezen der hoofden van scholen gelezen en kan zich daar mee •vereenigen, maar dhr. De Groot heeft een wenk gegeven voor het lokaal, de vroegere onderwijzers woning. Dhr. Dees merkt op, dat die Vereeniging vroeger dit locaal heeft gevraagd en van de gemeente heeft kunnen krijgen voor 10, per jaar, ter vergoeding van schoonhouden, vuur en licht. Zij vonden dit sommetje nog te veel. Over dit punt wordt nog al gediscussieerd. Uit de discussie blijkt, dat de meeningen uiteen loopen. Enkele leden willen de vroegere onderwijzerswoning voor dit doel gratis be schikbaar stellen, anderen willen dat lokaal wel beschikbaar stellen maar tegen vergoeding van den kostenden prijs van schoonhouden, licht en vuur. De Voorz. merkt op, dat adressante dit lokaal niet vraagt maar wel een schoollokaal. Het voorstel van B. en W. wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden dhrn. Wieland, De Jager, Scheele, De Bruijne en Eijke. X. Verzoek van het bestuur van het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden* omtrent verhooging van het reeds toegekende subsidie. De Voorz deelt medé, dat naar aanleiding van het in de vorige vergadering, bij bet behandelen der begrooting, genoemde ver eeniging het verzoek doet, de subsidie van 50,— te verhoogen tot 100,—. Dhr. Eijke verklaart er zich voor. Het geldt hier de eenige vereeniging in de ge meente, die op dat gebied iets presteert. f Wij moeten dit op prijs stellen, want het muziekgezelschap is altijd bereid om bij feestelijkheden medewerking te verleenen. Dhr. De Jager komt het voor dat deze vereeniging van particuliere zijde niet krachtig genoeg gesteund wordt. Dit zou eerst moeten geschieden, en daarom zal hij er tegen stemmen. Dhr. Eijke merkt daartegen op, dat de vereeniging door meergegoeden gesteund wordt, maar de muziek is niet alleen voor deze catagorie, want iedereen profiteert er van. Het verzoek om verhooging der subsidie tot f 100 wordt in omvraag gebracht en aan genomen met 8 tegen 3 st. Tegen stemden de heeren Wieland, De Jager en Scheele. XI Voorstellen omtrent aanvragen om ontheffingen van plaatselijke belastingen. Deze betreffen op één na allen afschrijving van schoolgelden. Een aanvraag van J. A°. Meertens om zijn hond te plaatsen in de catagorie huis- of bandhonden, wordt van de hand gewezen, omdat de hond op straat door nspecteur van politie is opgenomen. XII. Vaststellen van het 2e suppl. kohier Hoofd. Omslag 1911. Zal na afloop der agenda in gesloten zitting worden behandeld. XIII. Vaststelling kohier Schoolgeld 4e kwartaal 1911. Z. h. st. vastgesteld tot een bedrag van 967.87*. XIV. Wijziging begrooting voor 1911 en eenige af- en overschrijvingen worden z. h. st. goedgekeurd. De Voorz. deelt mede, dat van Ged. Staten is ingekomen een schrijven betreffende het niet op de begrooting brengen van den post bijdrage Gezondheids-commissie Ter Neuzen, voor wat betreft het het aandeel der gemeente in de kosten van boring naar drinkwater. Ged. Staten erkennen, dat de Gezondheids commissie onregelmatigheden heeft begaan en hebben haar voor herhaling gewaarschuwd. Ged. Staten verzoeken alnog de begrooting te wijzigen naar het door de Gezondheids commissie voorgestelde bedrag. Dhr. Eijke vindt de handeling van de Gezondheids-commissie niet in 't reine, maai bij zal er nu maar niet tegen stemmen. De Voorz. merkt hierbij op, dat de com missie handelde in het openbaar belang. Met alg. st. wordt besloten aan het ver zoek van Ged. Staten te voldoen. Rondvraag. Dhr. Eijke vestigt de aandacht op den duren tijd. In verschillende plaatsen ontvangen de ambtenaren een toeslag op het loon. Hij stelt voor aan de werklieden een toeslag van 10. en aan ambtenaren met een tractement van 800.enz. een toeslag van 25. Dhr. De Jager merkt op, dat de duurte der levensmiddelen niet zoo erg is. Het is een opgeworpen sneeuwbal daar een berg van gemaakt wordt. Kort geleden is nog in de N. R. Ct. de duurte van verschillende tijden in cijfers uitgedrukt. In 1882 was dit cijfer 105, tien jaar later 76 en thans is het 84. Op 't oogenhlik bestaat er neiging, dat de levensmiddelen weer goedkooper worden. De duurte is dus feitelijk achter den rug. Verder meent spr. dat men in dezen zeer^voorzichtig moet wezen. Dhr. Scheele is het hiermede eens, de duurte is over. Dhr. Eijke zegt, dat het toch bij allen bekend is dat de levensmiddelen duur zijn. Tenminste als hij het huishoudboekje van zijn vrouw bekijkt dan loopt dat heel wat hooger dan vroegere jaren. Dhr. Dees wijst op de discussien over die zaak in de groote steden en dan spoort dit spr. aan tot voorzichtigheid. Dhr. De Jager zou dan in ieder geval dit voorstel toch eerst naar B. en W. willen zenden om advies. Dhr. Eijke wenscht niet te wachten tot de duurte voorbij is. Dhr. De Jager merkt nog op dat aan de werklieden pas verhooging is gegeven. Dhr. Dees zegt, waar bestaat nu eigenlijk die groote duurte in. Brood en tarwe waren vroeger veel duurder. Door den droogen zomer, nu ja, zijn de groenten schaarsch." Dhr. Van Borssum Waalkes moet opmerken, dat er buiten de gemeente-ambtenaren en werklieden een massa ingezetenen zijn, die toch ook maar moeten rondkomen. De Voorz. wenscht té weten of de Raad in principe er toe wil overgaan. De Raad verklaart zich in principe met t tegen 4 st. er tegen. Voor stemden dhrn. De Feijter, Donze, Eijke en Visser. De vergadering gaat over in eene met gesloten deuren. Na afloop daarvan wordt de vergadering gesloten. De Directeur van het Post- eu Tele graafkantoor alhier, maakt bekend dat met ingang van 10 December a.s. het kantoor, wat den postdienst betreft, voortaan op Zon en feestdagen zal zijn opengesteld van 8 tot 9 voormiddags en van 1 tot 2 namiddags. Woensdag werd alhier door den notaris Le Nobel in het café »Den Appel* krachtens art. 1223 in verband met art. 1255 B. W. publiek verkochteen onlangs nieuw gebouwd burgerwoonhuis met schuur en erf (alles eigen grond), staande aan de Donze-Visserstraat no. 45, te Ter Neuzen kadaster sectie L, nummer 919, groot 1 are 17 centiaren, bewoond door Jan en Minicus Wisse. Hiervan werd kooper de heer D. Geers voor f 1600. De »St.-Crt.« No 281 bevat de statuten van de vereeniging vSint Jozef* vereeniging tot voortplanting des Geloofs, onder de bescher ming van den H. Antonius van Padus, te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen. Zij ste 11 zich ten doel om Katholieke jonge lingen godsdienstonderricht le geven en te vormen tot nuttige leden der maatschappij. Hoek, 30 Nov. Hedenmiddag keerden de stalhouder De B. van Ter Neuzen en zijn zoon per rijtuig van hier huiswaarts. Op den Molendijk, bij de kreek, schrikte het paard en sprong van den dijk. Doordat het rijtuig achter een der daar staande boomen bleef hangen, werden de inzittenden behoed voor een bad in de kreek. Het rijtuig was echter zoo gehavend dat van inspannen geen sprake meer kon zijn en De B. en zijn zoon te voet met het paard hun weg vervolgden. Die gelegenheid werd naar het schijnt aan gegrepen om, met gebruikmaking van de zweep, het paard naar aanleiding van het gebeurde, wat te »dresseeren«. Het paard vond die dressuur vermoedelijk minder aangenaam en begon nacr zijn meester terug te slaan, waarop deze het dier niet meer houden kon. Het holde toen in woeste vaart 'e ug in de richting van Hoek, liep een paard omver dat op den weg door den molenaars knecht De Feijter aan den teugel werd geleid (waarbij De Feijter zelf tijdig uit den weg kon springen) en botste een eind verder tegen de kar van den winkelier De Putter, die juist kwam aangereden. Daarna is het woeste paard door eenige op den weg aanwezige personen gegrepen. Ondertusschen was door de botsing met de kar het daarvoor gespannen paaid o »k ophol geslagen, waardoor De Putter met zijn gerij tegen een telegraafpaal reed, en verder van de eene zijde van den weg naar de andere slingerde, tot zijn paard viel en niet meer kon opstaan, omdat het den linkerachterpoot onder de knie brak. Het weid daarna vervoerd naar een weide in de nabijheid en zal moeten worden afgemaakt. De Putter, wiens kar ook aanmer kelijk beschadigd is, lijdt daardoor groote schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nader vernemen wij dat De B. aan De Putter een bezoek bracht en het resultaat van dit bezoek bevredigend was voor laatstgenoemde. Spoorweg Oostburg—Cadzand. In de memorie van antwoord op de be grooting van Binnenlandsche zaken lezen wjj het volgende Het wetsontwerp tot verleening van een renteloos voorschot ten behoeve v«n den spoor weg Oostburg—Cadzand deed enkele leden in de afdeeliogen vragen, of het niet beter ware geweest een verbinding van Cadzand met Breskens over Nieuwvliet en Groede te be vorderen. Zij meenden, dat daardoor de be langen vari de streek meer zouden worden gebaat, terwijl door eerstgenoemde lijn België meer zou profiteeren. De heer C. Dommiss», machiuist bij den Prov. Stoombootdienst te Vlissingen, zal met 1 Januari a.s., wegens gevorderden leeftijd den dienst roet pensioen verlaten en in deze vaca ture zal worden benoemd de heer S immeling, 2e machinist bij de S. M. »Zeeland«. Donderdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbe steed Het onderhoud van het Nederlandsch

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2