Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ITationale Militie. jfiet VoUjomcn gerust. No. 2223. Zaterdag 2 December 1911. 22e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7B cent yoor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, -De2e Courant ▼erschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Onderzoek geoefendheid van Lotelingen en Adspriranten-vrijwilligers voor het Reservekader. PROVINCIE ZEEEAND. (Art. 104 der Militiewet 1901.) §~i~ Nu de Militiewet is afgehandeld, dringt de anti-rev. Rotterdammer* er op aan, dat de sociale wetgeving met kracht wordt aangevat. Het blad schijnt te gevoelen, dat het ministerie, reeds zoo lang zetelend en sinds 1909 met zoo'n groote meerderheid achter zich, zeer weinig in die lange periode heeft verricht, dat de tevredenheid van het kiezers corps kan verwerven. Niet alleen uit de Rotterdammer, maar ook in andere coalitiebladen schemert telkens een zekere onrust door. Men voelt, dat men met zoo'n enorme meerderheid achter zich, niet met ledige handen bij de stembus van 1913 mag staan. Al wordt het niet steeds openlijk gezegd, men gevoelt het, dat jaar 1913 rijst voor rechts telkens als een soort schrikbeeld op, hoe ver het ook nog van ons verwijderd zij. Dat brengt die zenuwachtige prikkeling bij sommige bladen teweeg, als eene zaak minder vlug marcheert, dan velen wenschen. Van daar, dat nu en dan reeds getracht wordt bij voorbaat de schuld op anderen te schuiven. De Rotterdammer wenscht de invaliditeits wet voorop te zien en niet de Ziektewet, zoo als minister Talma wensebt. Nu schijnt de Rotterdammer eenige vrees voor die ziektewet te koesteren en denkt, dat als gevolg daar van de invaliditeitswet dan ook zou kunnen stranden. Wat zou dan in 1913 opgeld moeten doen Zitting van 30 November 1911. Voorzitterde heer J. A. P. Geill. burge meester. Aanwezigde heeren Visser, Dees, Wie- land,^ Moggré, De Jager, Scheele, De Feijter, De öruijne, Donze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezigde heeren Lensen en Drost, beide met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering en zegt, dat het hem genoegen doet de vergadering weer te kunnen leidenhij gelooft evenwel niet de behandeling van heel de agenda te kunnen bijwonen, hij zal het echter probeeren. Dhr. Visser doet het genoegen, dat de Voorzitter de vergadering weer kan leiden en wenscht hem geluk met zijn aanvankelijk herstel en hoopt, dat dit zoodanig zal toe nemen, dat hjj niet alleen de vergaderingen kan bijwonen, maar ook het bestuur der ge meente evenals vroeger zal kunnen waar nemen. De leden geven blijk van instemming met de woorden van den heer Visser. De Voorz. dankt den heer Visser voor die hoopvolle woorden. De notulen van vorige vergaderingen worden gelezen en daarna goedgekeurd. In behandeling komen I. Ingekomen stukken. a. Brief van het Bestuur der Vrijwillige Brandweer »Luctor et Emergo* met dank betuiging voor de toegestane subsidie. b. Brieven van Ged. Staten, met kennis geving hunner besluiten op reclames tegen den Hoofd. Omslag, waarbij de aanslagen van S. van Eetvelde is teruggebracht van de 8ste naar de 6e klasse, en van J. J. Dekker van de 14e naar de 10e klasse, terwjjl de reclame van A. R. van Loon ongegrond werd verklaard. c. Brief van Ged. Staten, inhoudende be richt, dat zij berusten in het besluit van den Raad tot toekenning van de subsidie aan het Burg. Armbestuur, groot 6150, d. Brief van Ged. Staten met goedkeuring van het suppletoir kohier Hondenbelasting 1911. e. Brieven met goedkeuring van genomen raadsbesluiten als: wijziging begrooting 1911, beschikken post onvoorziene uitgaven en regeling der jaarwedde onderwijzers school B. f. Een schrijven over het zenden van een adres inzake de kringenwet. De Voorz. merkt op, dat nu Ter Neuzen als vesting is opgeheven, de gemeente met de kringenwet niets meer te maken heeft. Voor kennisgeving aangenomen. g. Brieven van den heer A. de Brujjne en H. de Regt Lz., met bericht dat zij de be noeming tot lid en plaatsvervangend lid van de commissie voor de jaarmarkt aannemen. h. Brieven van de gemeente-werklieden A. L. de Bruijne, E. J. Bakker, G. Faas en J. A. Adriaansen, waarbij zij den Raad dank zeggen voorde verhooging hunner jaarwedden. i. Brief van de ambtenaren ter secretarie met dankbetuiging voor de toegekende grati ficatie. j. Inlichting van B. en W. omtrent geld- leening. De Voorzitter deelt mede, dat door hun college bij verschillende instellingen informa- tien zijn genomen om een geldleening van 50.000 te sluiten om daarmede de ver schillende geldleeningen af te lossen. De ingewonnen informatien zijn van dien aard, dat in conversie der leeningen voor de ge meente geen voordeel ligt. Voor het aangaan van een geldleening groot 19000 waren Burg. en Weth. besloten in te gaan op de aanbieding van het Pensioen fonds voor weduwenjjen weezen van burgerlijke ambtenaren tegen den koers van 99*/, °/„*en 4rente. Z. h. st. heeft de Raad daarop hare goed keuring. De Voorzitter deelt nog mede, dat reeds spoedig over f 9000 zal moeten beschikt worden. De overige 10.000 kan later ge leend worden. k. Inlichtingen van B. en W. omtrent het plaatsen telefooncel te Sluiskil. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. met de heeren van de Cokes-ovens hebben gecon fereerd. Het resultaat was, dat wanneer de Ge meente besluit tot oprichting van een telefoon cel, de directie der cokes-ovens bereid is ieder jaar daarvoor een bedrag van minstens f 60 en hoogstens 75, te betalen, onder de voorwaarde, dat als meerdere inrichtingen zich te Sluiskil vestigen, ook in de kosten tegemoet komen, en hun bijdrage worde verminderd. Dhr. Van Borssum Waalkes vraagt welke kosten het plaatsen van een telefooncel voor de gemeente meebrengt. De Voorz. kan dit niet zeggen, maar bjj het plaatsen van de cel komen ook verhooging van salaris van den teletoonhouder, wegens meerdere werkzaamheden door langere open stelling van het kantoor. Z. h. st. worden B. en W. gemachtigd aan den Minister het verzoek te richten voor het oprichten van een telefooncel te Sluiskil. II. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van J. C. van Leeuwen, houdende aanvraag om concessie tot het bouwen en exploiteeren van een steenkolengasfabriek. De Voorz. deelt mede, dat het Dag. Bestuur dit voorstel doet op grond van de overeen komst met de Industriëele Maatschappjj. Dhr. Moggré vindt die zaak van te groot belang om zoo maar opeens afwijzend te be schikken De concessie-aanvrager meent, dat de gemeente hem zonder gevaar concessie geven kan, en ook hij meent, dat de gemeente niet zoo gebonden is, als sommigen wel denken. De Voorz merkt op, dat B. en W. daar omtrent een ander idee hebben. Dhr. Visser wijst er op, dat het volgens art. 3 en 8 van de concessie-voor waarden zeer gevaarljjk is, en hjj gelooft, dat, als de ge meente concessie voor een gasfabriek zou ver- leenen, zij al spoedig te doen zou krjjgen met de Industriëele Maatschappij en een proces het gevolg zou zijn. Dhr. Eijke meent, dat dhr. Van Leeuwen van meening is dat volgens de concessie voor electr. verlichting er geen bezwaar kan bestaan voor een gas-concessie. Dhr. Dees zegt, dat de gemeente in conflict komt en niet dhr. Van Leeuwen, maar als die zoo zeker van de zaak is, laat hij een som als waarborg storten b.v. een paar ton. Dhr. Van Borssum Waalkes gelooft, dat de concessie voor een gasfabriek alleen speculatie is in verband met de te stichten cokesfabriek. Dhr. Wieland meent, dat we geen gas meer noodig hebben, nu we electrisch licht hebben. Ze zouden in Axel waar ze nu een gasfabriek geplaatst hebben, graag met Ter Neuzen ruilen. Algemeen zou men daar liever electrisch licht hebben. Dhr. Moggré zegt, dat het hem niet te doen is om de gemeente er voor te spannen, maar wil het nog eens onderzoeken. De Voorz. brengt onder de aandacht, dat de gemeente in 1914 de electrische centrale kan overnemen, maar zich daar een jaar te voren voor moet verklaren. Een concessie voor een gasfabriek ontraadt hij ten sterkste, vooral met het oog er op, dat de cokes-ovens, als zij werken, zooveel gas produceeren, dat het bijna niets zal kosten. Bovendien gelooft hjj dat het met die aanvrage alleen te doen is om de concessie in handen te krjjgen tegenover de cokés-ovens- Maar dat nog daargelaten volgens art. 3 en 8 is het niet mogeljjk Genoemde artikels luiden als volgt Art. 3. De concessie omvat het uitsluitend recht tot het leggen en hebben van electrische geleidingen in en over de openbare straten, pleinen, wegen, voet paden en wateren in de Gemeente Ter Neuzen, dienende voor de levering van stroomen voor verlichting, voor het overbrengen van beweegkracht en voor verdere doeleinden en sluit elke verdere concessie voor centrale verlichting, krachtsover brenging enz. uit; behalve ingeval industrieels ondernemingen electrische stroomen willen produceeren voor verlichting of beweegkracht voor eigen gebruik in werkplaatsen, fabrieken, kantoren en op pleinen tot die onderneming behoorende. Voor woningen blyft de in den aanvang van dit artikel vermelde regeling geldig. Indien gedurende het bestaan van deze concessie eene nieuwe ontdekking of vinding op het gebied van verlichting, het overbrengen van beweegkracht of voor verdere doeleinden mocht worden gedaan, en de gemeente daarvoor concessie wenscht te' verleenen, heeft de Concessionaris het recht van voorkeur op die concessie op door de gemeente vast te stellen voorwaaiden, met dien verstande, dat de gemeente in geen geval aan anderen con- TER MIZEM» VOLKSBLAD. De Burgemeester van Ter Neuzen maakt bekend dat de hem, door den Commissaris der Koningin in Zeeland, toegezonden „Algemeene regeling" luidt A. van het onderzoek, bedoeld bij 19 der beschikking van den Minister van Oorlog, d. d. 10 Juni 1907, He Afdeeling, No. 263 (Staatscourant No. 138) en bij de beschikking van den Minister van Oorlog, d. d. 21 Januari 1909, Afd. Militie en Schutterij (M.) No. 110, (Militie Beschikking 1909) naar de ge oefendheid van lotelingen die dingen naar het Bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide (Artikel 104 der Militiewet 1901); B. van het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het Getuigschrift, vereischt tot hot aangaan eener verbintenis bij het reservekader, hetzij der Infanterie, of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie Het onderzoek, bedoeld sub a en b, wordt gehouden in het tijdvak van en met 2 tot en met 13 Januari 1912. 2. Het onderzoek loopt voor eiken deelnemer in een dag af en wordt gehouden te MIDDELBURG voor jongelieden uit de gemeenten Aagtekerke, Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grijps- kerke, Ifoudekerke, Moliskerke, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Oost- en West-Souburg, Oostkapelle, Ritthem, Serooskerke (op Walcheren), St. Laurens, Veere, Vlissingen, Vrouwenpolder, Westkapelle, Zoutelande te GOES voor jongelieden uit de gemeenten Baarland, Borsselen, Colijnsplaat, Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, 's Gravenpolder, 's Heer-Abtskerko, 's Ileer-Arends- kerke, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle, Kats, Kattendijke, Kloetinge, Kortgene, Ivrabbendijke, Kruiningen, Nisse, Oudelande, Ovezande, Rilland-Bath, Schore, Waarde, Wemeldinge, Wisse- kerke, Wolphaartsdijk, Yerseke te IJZENDIJKE voor de jongelieden uit de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Philippine, Retranchement, Schoondijke. Sluis, St. Kruis, Waterlandkerkje, IJzendijke, Zuidzande; te TER NEUZEN voor jongelieden uit de gemeenten Axel, Bo8chkapelle, Clinge, Grauw en Langendam, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Ter Neuzen, Ossenisse, Overslag, Sas van Gent, St. Jansteen, Stoppeldijk, Westdorpe, Zaamslag, Zuiddorpe te ZIERIKZEE voor jongelieden uit de gemeenten Brouwershaven, Bruinisse, Burg, Dreischor, Duiven- dijko, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk; Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Oud-Vossemeer, Ouwerkerk, Poortvliet, Renesse, Scherpenisse, Serooskerke (op Schouwen), Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Tholen, Zierikzee, Zonnemaire 3 Tot het onderzoek worden uitsluitend toegelaten a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1912; b. de lotelingen der lichting 1911, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van Artikel 99 der Militiewet 1901, in 1912 worden ingelijfd c. de reeds ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste-oefening, die, om in aanmerking te kunnen komen voor verlenging van uitstel, in verband met de bepaling van het op 2 na laatste lid van Artikel 92 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230), zooals dit art. is gewijzigd en aangevuld bij de Kon. besluiten van 17 October 1904 (Staatsblad no. 234) en van 9 Januari 1909 (Staatsblad no. 10), hun bewijs van voorgeoefendheid wenscben te vernieuwen d. jongelieden, adspiranten-vrijwilliger, voor het re servekader der Infanterie, Testing-Artillerie of Genie on die zich overeenkomstig de ter zake van wege den 1 urgemeester op 1 December of daags to voren gedane openbare kennisgeving, vóór den lOen December 1911 tei secretarie van de gemeente, waar zij woonachtig zijn of verblijf houden, tot deelneming aan het onder zoek hebben aangemeld. Zij. die bij de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht een „schietbowijs" hebben verkregen, leggen dit bjj de aanmelding over. Op den 15 December 1911 of daags te voren worden de opgaven, ingericht volgens de hierbij gevoegde modellen A. B. en C, houdende de namen en voor namen van hen, die overeenkomstig het in 3 bepaalde, zich hebben aangemeld, ingezonden door de Burge meester der gemeenten, aan den Commandeerende Officier van het 3e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom. 5. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 24en December 1911 van den Voorzitter der betrokken Commissie van onderzoek, ter algemeene bekend making op 31 December of daags te voren, eene op gaaf van den datum en het uur waarop, zoomede van de gemeente en de localiteit wa&r de lotelingen en jongelieden c. q. elke der bij de opgaaf aangewezen ploegen voor het onderzoek moeten aanwezig zijn. 6. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 20en Januari 1912 van den Voorzitter der betrokken Com missie van onderzoek de Bewijzen, bestemd voor de lotelingen, die bij het onderzoek aan de eischen hebben voldaan zij stellen deze bewijzen vóór of op den 23 Januari d. a. v. voor belanghebbenden verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. De Voorzitter der Commissie van onderzoek doet van dit laatste, onder vermelding van data en plaats, bij gelegenheid van het onderzoek mededeeling aan de belanghebbenden. Ter Neuzen, 1 December 1911. De Burgemeester voornoemd J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1