Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. £e« ander oordeel. Een oude Geschiedenis. No. 2218. Woensdag 15 November 1911. 22e jaargang FEUILLETON. BINNENLAND. BUITENLAND. Telef. Interc, No IS. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters n&ir plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Z~aY e r *1 a g in 0 r g II bjj den Uitgeyer M DE JONGS, te Ter Neuzen. De anti-revolutionaire vijanden der open bare school ontzien gewoonlijk geen middel, om die instelling bij het volk verdacht te maken. Zeer vaak komt de veroordeeling der openbare school voort uit onbekendheid met het karakter dier instelling. Anti-revolutionaire jongelingen, die van jongsaf in haat tegen de stadsschool zijn opgevoed, bazuinen later als aankomende debaters de lasterpraatjes, die ze van jongsaf hoorden, gretig rond. Zoodra echter de tegenstanders de open bare school beter leeren kennen, doordat zij als schoolopziener met het toezicht over die openbare school worden belast, verandert hun oordeel geheel en al, en gewagen zij met lof van de vroeger zoo verguisde openbare school. In meer dan één gemeenteraad gewagen mannen der Rechterzijde met lof van het werk der openbare onderwijzers. Men denke slechts aan het gunstig oordeel, dat de heer Gevers Deynoot bij herhaling in den Haagschen Raad uitsprak. In een vorig nummer van ons blad werd melding gemaakt van den pyramidalen onzin, dien het hoofd der christelijke school te Nunspeet bij de feesteljjke opening eener sekteschool opdischte. Wij moeten den be- klagenswaardigen heer Fijn vandraad niet al te hard vallen. Hij wist in zijn onnoozelkeid geen ander excuus voor de straatschenderij zijner discipelen te vinden. Wij willen hem aanraden eens te lezen de »Maas- en Scheldebode* één der felste partijorgaantjes zijner richting. In dit anti revolutionaire blad van 4 Nov. j.l. komt een verslag voor van de feestelijke herdenking van den dag, dat het hoofd der openbare school, de heer Touw, 25 jaren in functie was. De verslaggever van dit anti-revolutionaire orgaan eindigt zijn verslag als volgt «Het zijn een paar genoegelijke dagen geweest voor den heer Touw, vooral door de vele blijken van belangstelling, die hij ondervond, en we mogen er wel bijvoegen ook ruimschoots door zijn degelijk onder wijs heeft verdiend, en mochten al die goede wenschen vervuld worden, dan heeft de familie Touw nog een lang en geluk kig leven voor zich en kan Stellendam nog vele jaren gerust zijn omtrent de opvoeding der kinderen.* Uit het Duitsch. M. L E N Z. 4) Ze lag nog altijd half geknield op het ■zachte tapijt en zag naar hem op met een blik, die hem door de ziel sneed. Hij greep haar handen en richtte haar op. „Zie mij niet zoo aan, Anna-Marie, Diet zóó," smeekte hij, je begrijpt me toch goed, nietwaar? Je ziet nu toch ook wel in, dat we scheiden moeten dat ik het vertrouwen van de dame, wier geld wij noodig hebben, niet mag beschamen. Een uur geleden heeft ze ini.i haar jawoord gegeven en over een paar weken zal ze mijn vrouw zijn." „Je vrouw Dit was geen gewone uitroep meer het was de wanhoopskreet van een gewond hart. Ze kon zich bijna niet staande houden en hield haar hoofd met beide handen vast een der gele waterleliën, die zij aan de beek geplukt had, terwijl ze op hem wachtte, en die hij haar zooeven schertsend in 't haar bad gestoken, viel op den grond. Ze bukte Blijkbaar hebben we in Stellendam dus een openbare school, waarin de «overste dezer wereld* geen kans heeft zich meester te maken van de kinderzieltjes. De heer Fijuvandraad gelieve er nota van te nemen De Militiewet. Het werk is gedaan. Na vier weken van afmattende discussie werd Vrijdag te halfvier uur het laatste woord over het ontwerp- militiewet gesproken. De regeeriug heeft een resultaat bereikt, geheel naar haar wensch schier ongewijzigd passeerde de wetsvoordracht de eindpaal. Van de twee veranderingen van gewicht, komt er een voor rekening der regeering zelvede nieuwe regeling der militaire werkers, de andere werd door den generaal Eland bereikt met eijn amendement in zake den broederdienst. Links heeft men al het mogelijke in 't werk gesteld, om het ontwerp te verbeteren. Dat geen resultaten bereikt werden, de schuld ligt niet daar. Moest er gestemd worden over een amendement, dat den heer Colijn niet aangenaam was, dan kwamen de rechtsche hulptroepen uit de koffiekamer gesneld, en stemden, zooals de Minister het wilde, ook al wisten zij niet waarover het ging. En met een gezicht van ernstige plichtsvervuilers ver dwenen zij opnieuw in de koffiekamer. De rechterzijde en zij alleen draagt de verantwoordelijkheid voor deze wet, welke ons volk nieuwe militaire lasten zal opleggen, zoowel persoonlijke als financiëele. En als het wederom gehoord wordt, dat de geest in het leger niet deugt, dat het er een jan boel is, dat de marsch- en slagvaardigheid der troepen te wenschen overlaat, dat een groep burgers in uniform het beter doen zou en dergelijke liefelijkheden meer, dan achten wij het adres bekend, waaraan de klachten moeten worden bezorgd. Maar allicht is dan de heer Colijn reeds weer geëclipseerd. Door dik en dun met dezen Minister, het Kuyperiaansche troetelkind, ziedaar de leuze, waaraan de rechterzijde bij de behandeling van de Militiewet trouw is gebleven. De toekomst zal haar oordeel over dit ge knutsel uitspreken. Links kau men het met gerustheid afwachten. En al geurt de pers werktuigelijk, om de bloem op te rapen daarna zag ze hem een oogenblik ernstig aan en haar oogen, waaruit alle glans ge weken was, werden al grooter en grooter. Plotseling deinsde ze achteruit, als iemand, die meent, vasten grond ODder de voeten te hebben, en die onverwachts een gapende afgrond vóór zich ziet. Nog één doordringende kreet en ze was hem voorbijgesneld in de richting van de deur. „A, na Marie, luister toch! Ik smeek je!" Ze hoort niet, wat h|j zegt; de deur is met een harden slag achter haar in 't slot gevallen en hij is alleen, alleen met z|jn wroeging en smarthjj, de gelukkige verloofde van de schoone, geestige, rjjke Hersilie de Boncourt. Eenige weken later, op den avond van het schitterend feest, dat men in de villa Banberger ter eere van het jonge paar vierde, werd de blonde Auna-Marie levenloos opgehaald uit de beek, die langs het smalle voetpad stroomde. In haar rechterhand hield ze een verwelkte, bjjoa onherkenbare bloem geklemd. „Och, och," zei de dikke, trotscho molenaars zoon, „misschien is dat wol een bloem uit den roiker, dien ik eens over de haag van den tuin heen aan het mooie fabrieksmeisje gegeven heb, toen ze voorbij den molen kwam. Hoe bespottelijk, dat het doodarme schepseltje zich dadelijk allerlei dingen in 't hootd is der rechterzijde met eenige uitspraken van conservatief-liberale bladen, die eiken Minister bewierooken, als hij maar groote uitgaven voor militaire doeleinden er weet door te jakkeren, wij zijn overtuigd, dat het Nederlandsche volk, voor zoover het niet zijn ziel en zaligheid aan het kerkelijk conserva tisme heeft verpand, er anders over deuken zal. De eindstemming over het ontwerp-Militie- wet heeft later plaats Wjj gelooven wel, dat het overgroote deel der linkerzijde zijn stem onthouden zal aan deze wetsvoordracht. Dit kan niet anders. Een regeeióng, die wel het contingent aanzienlijk verhoogt, doch in haar reactionaire gezindheid bruut-weg weigert, daaraan een verkorting van den oefeningstijd te verbinden, verdient van geen enkel voor uitstrevende steun. Bij het afdeelings-onderzoek der Tweede Kamer over hoofdstuk financiën vroegen eenige leden of spoedig begonnen wordt met de bedijking van het zuidelijk gedeelte van den Braakman. De Koningin naar Frankrijk. De «Figaro* zegt, dat het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Frankrijk in het komende voorjaar verwacht wordt. Vloeken in het leger. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van de autoriteiten van de landmacht, dat van verschillende zijden klachten zijn gekomen over het bezigen van ruwe taal en vloeken in het leger, onder uitnoodiging tegen die misbruiken met kracht op te treden en te doen optreden. ITALIË en TURKIJE. lil Tripoli. Een interessant dagboek uit Tripoli bevat de Vossische Zeitung. De schrijver ervan is den 4den November naar een klein buiten gereden, dat hij in de oase bezit. Hij vindt zijn huis door bersaglieri bezet. Van de oase vertelt hij dan, het is een ideaal terrein voor de guerilla. Gedurende 2 uren heb ik in de buurt ongeveer 15 Turksche granaten zien inslaan, die in de nabijheid van de Italiaansche stellingen ontploften. Indien zij geen schade hebben aangericht, dan ligt dat daaraan, dat gaan halen, omdat iemand uit onzen stand zich verwaardigde, haar een paar bloemen te geven Madame Hersilie Banberger heeft niets op met huwelijksreisjes, sedert ze zoo onbevredigd van het hare is teruggekeerd. Het was toch ook al heel onkiesch en onhandig van papa Banberger, om iu den eersten den besten brief, dien hij het jonggetrouwde paar naar Italië nastuurde, met geuren en kleuren de geschiedenis van een zelfmoord te beschrijven, die in 't kleine fabrieksplaatsje groot opzien had verwekt. Die goede „buitenlui" schenen aan dergelijke kleine m o t i o n s zoo weinig gewend te zijn, dat het geval Leo bepaald drukte en neerslachtig stemde, tot het be spottelijke toe. Het meisje, dat moedwillig een einde aan haar jeugdig leven gemaakt had, was stellig niet gezond geweestze had zoo bleek als een doode aan de kerkdeur gestaan, toen de schoone bruid aan den arm van haar bruidegom naar 't echtaltaar ging. En er zouden toch oog wel genoeg andere flinke en bekwame werksters in de fabriek zijn, om Anna-Marie's plaats aan het weef getouw in te nemen. Maar die Duitschers zijn vreeselijk zwaarmoedig ontzettend gedrukt van gestel Hersilie Banberger, née de BoDCourt de stelling zich tusschen twee zeer uitgestrekte muren bevindt. Ik heb den indruk, dat de Turken zeer goed van de plaatsligging op de hoogte zijn en tamelijk goed schieten. Van beide kanten duurde het geschutvuur ongeveer den heelen dag voort. Geen van beide legera kan de uitwerking van het vuur waarnemen. Ook de vliegtuigen der Italianen zijn niet in staat, noemenswaardige verkenningsvluchten te volbrengen over de in de oase gekampeerde Turksche troepen. Verder moet worden vermeld, dat 3 dagen geleden en gisteren granaten tot in de stad vlogen. Eén ontplofte zelfs bij den konak, waarin de opperbevelhebber woont. Uit gesprekkeo met Italiaansche officieren kan men opmaken, dat ook zij van meening zijn, dat de oase slechts met de bajonet kan worden veroverd en dat het voortdurende artillerie- en infanterie-vuur doelloos ver spillen van schietvoorraad is. Ook daarover zyn ze het eens, dat by de uiterst taaie houding van de Turken en Arabieren de bestorming groote verliezen zal kosten. De gezondheids toestand van de troepen laat te wenschen over. De cholera heeft reeds op één dag tot 25 offers toe geëischt. Ook woeden buikloop en koorts. De buikloop is voornamelijk het gevolg van het gebruik van dadels, die zelfs de vrij sterke Italiaansche magen soms te machtig zyn. Den 5den November schrijft hij De cholera breidt zich uit. In het Jodenkwartier zijn vandaag 22 sterfgevallen voorgekomen. Nog meer sterfgevallen moeten voorgekomen zyn onder de Arabieren die in moskeeën, scholen en karavanserails zijn ondergebracht. Over de sterfgevallen onder de troepen krijgt men geen bijzonderheden te weten. Het uiterst ruime, vroegere Italiaansche weeshuis, dat als militair hospitaal dient, is meer dan vol en omgeven door tenten en barakken, waarin de nieuwe zieken worden ondergebracht. De linkervleugel van de Italianen, die zich uitstrekt van Sjara Sjat over Sokra naar Mesri, en die reeds eenmaal is achteruitge drongen, is nog steeds zwak bezet, en zal, naar de algemeene meening een krachtigen aanval moeilijk kunnen weerstaan. Morgen is het 7 dagen geleden, dat de eerste Turksche granaten, afkomstig uit een batterij bergartillerie, in de stad vielen. Niet tegenstaande dagelijks met 3 vliegtuigen ver kenningsvluchten plaats hebben, kon men de had diep berouw over haar mesalliance met dien stillen, in zichzelf gekeerden Duitscher Leo Banberger, die zijn vrouw in den beginne in haar dolle' jacht naar vermaken en ge nietingen van allerlei aard bjjna den loef had afgestoken en, zonder dat iemand gissen kon waarom, langzamerhand een menschen- hater en zonderling geworden was, dia zich nooit met anderen inliet en zich, blijkbaar uit oververzadiging, aan 't gezelschap der vroolijke en voorname gasten onttrok, waar mede de levendige, geestige Hersilie zich wist te omringen, om zich het saaie buitenleven zoo dragelijk mogelijk te maken. Hersilie behoefde het hoe langer hoe zwaar der wordende huwelijksjuk slechts weinige jaren te torsan. Over zjjn nog altijd onvol tooid manuscript heengebogen, op welks laatste, ternauwernood half vol geschreven bladzijde een blonde haarvlok lag, vond men den zonderlingen man eens op een avond levenloos in het paviljoen, waar bjj zich nog altijd placht af te zonderen, om zich aan zjja weten schappelijke studiël te wijden. Een be roerte had een eind aan zijn leven gemaakt. Madame Hersilie, die langzamerhand reeds op leeftijd begint te komen, brengt den zomer altijd op de villa Banberger door, om uit te rusten van de vermoeienissen, die zij des winters in haar vaderstad Lyon te doorstaan heeft. Zoo dikwijls ze uit haar dierbaar DOOR

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1