a Ook veilrijsbaar: TijdpeÉrieljes geldig foor één Loterij, Wagensmeer, Ledersmeer, Hoevensmeer. ma »598e Staatsloterij. te Ter Neuzen hij D. EAET0G. ,T Tijdgeeslpolissen 1 f it,IS, betaalbaar met f 1,— per maand. 1/4 1/5 en 1/10 Tijdgeestbriefjes kannen fóór de 5e Klasse gesplist worden. BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Nederlandsch Tooneel van Gent. Groote Schouwburg te Gent. Nieuwe Cirz van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. P. J. VISSER, „VELUSTRE" Wandteksten en Tafereelen. Gsldig vooi 3 achtereenvolgende Loterijen. Kans gelijk 1|20 Staatslot. Gratis Herverzekering geven dezelfde rechten en prijzen als Staatsloten. ITALIË en TURKIJE. CHINA. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 11 November 4.84 5.— Zondag 12 5.29 6.2 Maandag 13 639 7.19 Dinsdag 14 86 8.52 Woensdag 15 9.35 10 14 Donderdag 16 10.47 11.15 Vrjjdag 17 11.42 dat de vader, zich beroepende op de erkenning van zijn dochter, zich maar vast toegeëigend had. Terwijl het proces nog steeds voortduurt, is nu prins Albert van Monaco, de vader van prins Louis, tusschenbeide gekomen als hoofd van het vorstelijk huis. Hij heeft zijn klein dochter, voor wie hij pen lieve genegenheid schijnt te koesteren en die hij tot den rang van een prinses van het huis Grimaldi-Monaco verheffen wil, van haar vader, zijn zoon, weggenomen en een eigen huis gegeven. Hij wilde haar de treurige tooneelen van kijvende ouders besparen. Acht dagen geleden echter heeft Louis zijn dochter in het geheim ontvoerd om het weer bi) zich te kunnen hebben. Maar de vader volgde dezelfde methode. Vier man hebben het meisje met geweld weer uit het huis haars vaders gehaald en teruggebracht naar de woning, die haar grootvader voor haar heeft ingeticht. Er zal voor advokaten en rechters dus waarschijnlijk nog heel wat te doen komen. Maar, de berichten over dit familie-gehaspel- in-het-openbaar lezende zegt men het arme kind. Op groote schaal. In de Russische gcuvernementshoofdstad Tambow bevindt zich, naar het correspondent schap «Information* bericht, een leusachtig warenhuispaleis, dat nog kortgeleden aan- zieDljjk uitgebreid is, en door den ongelooflijk lagen prijs der artikelen het grootste succes had. Alle andere winkeliers in Tambow waren het erover eens, dat de verkoopsprijs van zeer vele waren beneden den inkoopsprijs was. Het raadsel waarvoor allen zich geplaatst zagen, werd dezer dagen door eeö eigenaardige ontdekking opgelost. Eenige weken geleden zijn nl. ontzaglijke diefstallen vastgesteld, die in het bijzonder op de Oeral-lijn voorkwamen. Verzoeken om schadeloosstelliug bij de re geering van Duitsche, Engelsche en Fransche firma's waren aan de orde van den dag. Men heeft thans kunnen constateerBn, dat alle diefstallen in opdracht van de warenhuisfirma te Tambow geschiedden. Meest had zij de pakdragers der spoorwegen in haar dienst Voor 50 tot 100 roebel per maand moesten dezen in het warenhuis dagelijks aanzienlijke hoeveelheden waren brengen, en op deze wijze kwamen de diefstallen op de lijn tot stand. De eigenaars van het warenhuis zijn, ondanks de «billijke prjjzen*, gedurende de acht jaar, dat de zaak bestond, millionair gewordeD. Er werd zóó brutaal gestolen, dat groote balen nog van den stempel der lijn voorzien waren. Daar een kolossaal magazijn met de artikelen gevuld is, zal de rechtzitting bij het proces over deze zwendelarijen io dat pakhuis moeten plaats vinden, wanneer alle gestolen voorwerpen aan het gerecht voorgelegd worden. Er waren alleen aan bijouterieën, kant en horloges tot eeu gewicht van 700 centenaars voorhanden Tenge.-olge van de lage prijzen stroomde alles natuurlijk naar Tambow en niet slechts particulieren, maar ook de eigenaars van groote zaken in andere steden betrokken hun artikelen uit het warenhuis, daar zij die uit de fabriek niet beter en goedkooper konden krijgen. De eigenaars van het warenpaleis hebben zich uit de voeten gemaakt, toen zij van het aanstaande onderzoek de lucht kregen. Dit is reeds het tweede geval, dat de Russische spoorweg tegen zijn wil groot leverancier van Russische warenhuizen werd. De schuld daarvan steekt natuurljjk in het gebrek aan controle. De kruiser «Liguria* die Soeara (ten W. van Tripoli bij de grens van Tunis) beschoten heeft, heeft dit gedaan, omdat van daar uit oorlogscontrabande werd vervoerd. De stad zag er na het bombardement verlaten uit. Van Malta wordt d.d. 8 dezer aan de Lokal- Anzeiger geseindZondagmiddag is het bij Sjara Sjat op den linkervleugel van de ltaliaansche stelling tot een gevecht gekomen, waarin de Italianen weder achteruit zijn ge drongen. Bij Sokra en Mesri is een Turksche batterij opgesteld. Deze beschiet uit een positie, die door palmboomen is verborgen, de ltaliaansche oorlogsschepen. Talrijke schoten richtten aan merkelijke schade in de stad aan, b.v. aan het ltaliaansche postkantoor, het Casino en aan het huis van den militairen commandant. De verschansingen van de. ltaliaansche voorposten zijn zeer sterk en voorzien van prikkeldraadversperringen. De voorpostendienst is buitengewoon inspannend. De manschappen zijn weken lang niet uit hun kleeren geweest en oververmoeid. De lucht van verrottiug, die afkomstig is van de lijken van menschen en dieren die in de oasen liggen, is verschrikkelijk. De cholera breidt zich steeds meer uit. Dikwijls ziet men menschen op straat ineen zakken. Ook heerscht er typhus. De oorlogstoestand is over het algemeen onveranderd. De Romeinsche correspondent van de Vos- sische Zeitung seint nog een en ander uit ltaliaansche bron over den aanval van den ltaliaanscben linkervleugel in Tripoli tegen de Hamidie-batterij en Sjara Sjat op 6 dezer. De bevelhebber had het plan tegenover zijn eigen troepen tot op het laatste oogenblik geheim gehouden. Des middags om twee uur werd plotseling het bevel tot den aanval gegeven. De troepen trokken dapper over het sterke golvende terrein, dat de verstrooiing van de troepenafdeelingen noodzakelijk maakte. De vijand lag verdekt in holen en hoog struik gewas, achter tuinmuren en huizen, maar werd in het gevecht van man tegen man onweerstaanbaar teruggedrongen. Het tooneel van den strijd werd tegen den aanvang van den nacht verlicht door in brand gestoken huizen. Bij dit licht drong de 5e brigade vooruit tusschen de graven van Karamandi en Sjara Sjat, terwijl een kleinere afdeeling ondersteund door het scheepsgeschut langs het strand in oostelijke richting voortrukte en het verdedigde fort Hamidié stormerhand innam. Dit fort was 26 October door de Italianen verlaten. Uit Dzjerba seint de oorlogscorrespondent van de Berliner Morgenpost d.d. 8 dezer De toestand van de Italianen is in de laatste week door de aankomst van nieuwe troepen verbeterd. Thans bevinden zich te Tripoli ongeveer 35,000 man, maar men schijnt aan een opmarsch naar het binnenland nog niet te denken. Men versterkt veeleer de oude stellingen voortdurend door nieuwe loopgraven door boomstammen en prikkeldraadversper ringen en men waagt het zelfs niet om een klein fort, dat 4 K.M. van de voorposten verwijderd ligt en deze voortdurend hindert, aan te vallen. Men schijnt, met het oog op de openbare meening in Italië, de verliezen, die aan een grooten aanval verbonden zouden zijn, te vreezen Er valt niet te twijfelen aan de toewijding van officieren en manschappen maar de opperste leiding schijnt te haperen. Van den nieuwen commandant generaal Frugoni verwacht men meer initiatief. De nachtelijke aanvallen van den vijand hebben opgehouden, hetgeen men hieruit verklaren kan, dat het tegenwoordig lichte maan is. De verliezen van de Italianen zijn veel grooter dan officieel is opgegeven. Men heeft aan dooden en gewonden, alsmede aan hier gestorven zieken, tot nog toe alleen te Tripoli 2000 man geteld. De cholera breidt zich sterk uitook onder de Europeanen zijn ziektegevallen voorgekomen. Helaas, beperkt zich de gezondheidsdienst tot de meer gegoede wijken van de stad. Voor de Arabische en Joodsche wijken wordt bijna niets gedaan. Hier hapert de organisatie overal. Zonder twijfel is de wil goed, maar men mist ook in dit opzicht een vaste leiding eo het noodige begrip. Alleen de censuur blijft nooit in gebreke. Men kan met het ltaliaansche publiek slechts medelijden hebben om de inlichtingen van zijn pers. Totnutoe is geen enkel gevecht geleverd, dat den naam van een slag of van een over winning verdient. Bij allen eerbied voor de moedige vliegers moet toch worden geconstateerd, dat zij meer malen onjuiste berichten over de sterkte en de positie van den vijand hebben gegeven. In Bark». De Standard verneemt, dat hier Woensdag een particulier telegram ontvangen is, volgens hetwelk En ver bei thans de Turken bij Bengazi aanvoert. Deze zouden den Italianen in den omtrek dier stad een nederlaag hebben toegebracht. De Italianen zouden 100 dooden en veel munitie verloren hebben. De opstand. De berichten van Woensdag zijn voor de Mantsjoe-dynastie weinig hoopvol. Van den val van Peking en de vlucht van het hof', waarover de Chineezen te Singapore zich reeds zoozeer verheugden, dat daar overal de vlag der rebellen werd uitgestoken, wordt niet meer gewaagd. Maar nu heet het, dat Yoean Sji Kai zelf meent niet de man te zijn, die geroepen is om de teugels van het bewind te aanvaarden, wijl de in het veld staande opstandelingen hem blijkbaar niet vertrouwen. Dit sluit als het ware aan bij een ander bericht te New-York ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de aanvoerde der opstandelingen in Hoepeh, Li Yoean Hang, de voorstellen van Yoean Sji Kai betreffende eene schikking van de hand heeft gewezen. Li Yoean Hang bleef op de volgende eischen staan afzetting en degradatie van den Keizer formeele erkenning der republiek benoeming van een eerste minister bij keuze door de opstandelingen. Omtrent de eerste dagen van den opstand in Hoepeh bevat de New-York Herald een felaas van een Amerikaan, die één dag voor de uitbarsting met zijne echtgenoote nog per trein van Peking naar Hankow vertrok, daar er niet de minste verontrustende berichten waren ingekomen Op een uur afstands van Hankow gekomen ontvingen de reizigers het eerste bericht, dat er iets gaande was, en toen de trein Hankow naderde kon men ook de dichte rookkolommen waarnemen, die boven het naburige Woetsjang hingen. Bij aankomst te Hankow begaven zij zich haar de rivier en zagen de heuvels achter Woetsjang dicht bezet met opstandelingen, die, weldra het geschutvuur openden op een öhineesche kanonneerboot, die herhaaldelijk getroffen werd en toen stroomafwaarts vluchtte. Twee andere kanonneerbooten namen in de rivier stelling vóór de nederzetting der vreem delingen te Hankow en begonnen eene beschie ting van de stelling der opstandelingen. Deze beantwoordden het vuur niet, waarschijnlijk röet het oog op het gevaar voor de achtergelegen vreemdelingenwijk. Aan dit spelletje werd door den Japanschen admiraal een einde gemaakt, die de commandanten der beide kanonneerbooten beduidde, eene voor de vreemdelingen minder gevaarlijke stelling in te nemen, stroomafwaarts of opwaarts naar verkiezing. De kanonneer booten gaven er hierop de voorkeur aan stroomafwaarts te verdwijnen. Van zendelingen, die uit Woetsjang waren overgekomen, werd vernomen, dat de opstan delingen. na zich van de stad te hebben meester gemaakt, de vreemdelingen met de meeste voorkomendheid behandelden, hen in het geheel niet lastig vielen met vragen, maar slechts waarschuwden indien hier of daar gevaar dreigde. Twee dagen nadat de opstand was uitgebro ken, was de rust te Woetsjang volmaakt hersteld en ging daar alles weer zijn gewonen gang- Dit pleit ongetwijfeld voor de opstandelingen, maar men vergete niet, dat het heel wat anders is om in eene enkele stad de orde te bewaren, wanneer men oogenblikkelijk over de noodige machtmiddelen beschikt, dan om een rijk te besturen, dat haast een wereld op zich zelf vormt. Uit Sjanghai komt nu b.v. ook al, niette genstaande de omwenteling daar als op lolletjes tot stand kwam, bericht dat men er dringend behoefte heeft aan een leider. Leiders zijn er genoeg, maar de leider, die allen om zich heen weet te scharen, die naam den vooruitgang van het rijk streven, ontbreekt blijkbaar. Nu heeft alweer een provincie en Sjantoeng nog wel, dus grenzende aan Tsjili waarin Peking is gelegen, zich volgens berichten, die een Duitsch blad ontving, onafhankelijk ver klaard. Uit alles is thans wel gebleken, dat er in de beweging, die het Chineesche rijk van Zuid tot Noord en van Oost tot West beroert geen eenheid, geen stelsel valt waar te nemen. Axel. Huwelijks-aangiften. 26 Oct. Josephus Carolus Henricus Cornelius Maria Bocklandt (van Berlaere, België), oud 25 j jm. en Celina Maria Pharielde IJsebaert, oud 22 j., jd Huwelijks-voltrekkingen. 19 Oct. Cornelia Jo hannes van de Casteel, oud 27 j jm. en Jacomina Susanna Vinke, oud 27 j., jd. 26 Oct. Frederik van Tatenhovtf, oud 24 j., jm. en Jozina Maria Hamelink, oud 22 j., jd. Geboorten. 16 Oct. "Willem Cornelis, z. van Reinier Dieleman en Magdalena de Ridder. 17 Oct. Jacobus, z. van Jan Cornelis Scheele en Jacomina Lieleman. Jacobus, z. van Adriaan Dieleman en Lfjcia Janna den Hamer. 18 Oct. Janna Adriana, d. van Marinus Boeije en Catbarina Bareman. 22 Oct. Jozina Helena, d. van Chris- tiaan Dejj en Elisabeth Levina Wolfert. 25 Oct. Petrus Martinus. z. van Petrus Dieleman en Maria Anthonina de Bruijne. 30 Oct Jacobus, z. van Daniel Cornelis Schieman on Ebrina den Hamer. Overlijden. 30 Oct. Antonetta Leonia Amelia Goossens, oud 10 m., d. van Dominicus Franciscus en Stepbania Coppieters. Hoek. Huwelijks-aangiften. 19 Oct. Jan van Cadsand, oud 20 j., jm. en Sara van Oosten, oud 20 j jd. Geboorten. 27 Oct. Martina, d. van Daniel Meeusen en Levina Goossen. 28 Oct. Cornelia Janna d. van Frederik de Bree en Adriana Pladdet Overfijden. 21 Oct. Hendrik van Wfjck, oud 63 jecbtg. van Anna Verefjke. 20 Oct. Maatje Jansen (overl. te Ter Neuzen;, oud 46 j., wod. van Jacobus van der Gouwe. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 9 Oct. Pieter Marinus van Eijk, ivan Ter Neuzen) oud 22j,jm. en Cornelia van der Hooft, oud 23 j., jd. 26 Oct. Izaak Jannis Scheele, (van Axel) oud 21 j., jm. en Adriana Potters oud 19 jjd. Huwelijks voltrekkingen. 5 Oct. Pieter de Pooter, oud 20 j jm en Elizabeth Florussen, oud 18 j., jd. Cornelis Levinus de Smidt (van Axel), oud 45 j., weduwn en Janna Snap, oud 33 jwed. Geboorten. 3 Oct. Salomon Jozias, z. van Jan de Ridder en Francoise Romeijnsen. 6 Oct. Jan Adriaan, z van Adriaan Bolleman en Cornelia Hamelink. Janna Pieternella. d. van Adriaan de Visser en Cornelia van den Ende 11 Oct Adriana, d van Francois de Ruijter en Adriana van de Wege 12 Oct. Cornelis Johannes, z. van Krijn Hamelink en Janneke de Visser. 22 Oct. Adriana Cornelia, d. van Adriaan van Sweeden en Leuntje Hoogerheide. 26 Oct. Simon, z. van Levinus de Blaeij en Janna Leuntje Buijze. 28 Oct Adriana, d van Aarnout Hamelink en Adriana Pieternella öoosen. Overlijden 5 Oct. Krina Geelhoedt, oud 1 m., d van Jan en Elizabeth den Beer. 13 Oct. Elizabeth van Alten, oud 3 m., d. van Jacobus en Cornelia den Hamer. 20 Oct. Markus de Bokx, oud 46 j., eebtgen van Leentje Hamelink 26 Oct. Jan de Ruijter, oud 3 m. z. van Marinus en Ebrina Maas. Bestuurder ARTHUR HENDR1KX. Zondag 12 November a. s., te 2l/t ure, dagvoorstelling aan vermiuderde prijzen opvoe ring van bet overgroot wereldsucces «MADAME SANS GENE*, beroemd looneelspel in 3 bedrijven en een voorspel door Victorien Sardou en E. Moreau. Directeur-artistique J. BRESOU. Zondag 12 November a. s., te 21/, ure, dag voorstelling opvoering van het groot succes «LA VEUVE JOYEUSE* (Het lustige Weeuwtje), operette in 3 bedrijven. Muziek van Frans Lehar. Zondag 12 November a. s. om 3 ure, zeer aantrekkelijk programma, optreden van Stieny, protée musical Henri van TolThe Resua Sister Thee-See, Chineesche troepMiss Maude Wulff, tantaisie équestreBradfort, acrobat op baskuul Iris Andreace, ltaliaansche duoTheo Carly's, gedresseerde honden Biographe van den Nieuwen Cirkus. f» 11 11 ii Markt, Ter Neuzen. Nieuwste penseel beschildering. JACs. DE KOK. TER NEUZEN. Verkrijgbaar te Rotterdam a/h Hoofdkantoor Wijnstraat 16 en

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 3