Kerknieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. (Slot volgt.) O Arroadisseuients-Reclitbaiik te Middelburg TWEEDE KAMER. Verkiezingshumor. Het kind van Monaco. De heer Marchant is ook voor verkorting der oefening als de tijd werkelijk goed besteed wordt. De heer Verkey sluit zich bij den heer Thomson aan. De heer Heemskerk verklaart zich tegen verkorting van den oefentijd. Ten allen tijde moet een behoorlijk aantal manschappen in de kazerne aanwezig zijn. De heer Schaper is voor verkorten diensttijd en wijst er op dat de manschappen dienen te beseffen wat zij doen. Minister Coljjn sluit zich t. a. der waarde van de rapporten over de manoeuvres bij den heer Tydeman aan. De wijziging in art. 75 gebracht was een blijk van tegemoetkoming aan de oppositie. De minister vertrouwt dat er zich een voldoend aantal vrijwilligers voor de administratietroepen zal aanmelden. Door den kapitein van het Engelsche stoomschip »Bothnia« alhier gearriveerd wordt gerapporteerd dat hij Maandag op 54 15 N. B. en 6° 5/ O. L. d>ij ende heeft gezien een Nederlandsch tankschip, dat een sleepboot vermoedelijk heeft laten slippen. Er werden noodsignalen grgeven en men zag twee personen aan boord. Het was echter niet mogelijk het tankschip te naderen. Ook een ander stoomschip wendde daartoe pogingen aan doch moest dit na een paar uren ook opgeven. Gisteren is te Hansweert, door den ge meenteveldwachter gearresteerd en voor den Officier van Justitie te Middelburg geleid C. v. K oud 24 jaar, schippersknecht, geb. en wonende te Ter Neuzen, verdacht van diefstal met braak, gepleegd te Gent (België) op het vaartuig van een Nederlandschen schipper, bij wien hij in dienst was. Na gehoord te zijn is bjj overgebracht naar het Huis van be waring te Middelburg. Voor de acte vrjje- en ordeoefeningen der gymnastiek zijn Woensdag geslaagd de dames C. Versprille te Aardenburg, S. M. E. Hamer en E. M. Risseeuw, beiden te Oostburg, en de heeren J. J. Koljjn te Ter Neuzen en J. J. Ejjke te Zaamslag. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heeren J. J. C. Karres uit 's-Gravenhage en C. D. vau Noppen uit Scheveningen. Dinsdag ontstond te Koewacht door onbekende oorzaak brand in de schuur van den landbouwer J. B. Schuur en de daartegen aan gebouwde woning, werden spoedig in de asch gelegd, te meer daar de beide perseelen met stroo waren gedekt. Een deel van het huisraad en wat hout, stroo en vla9 verbrand den mede. Verzekering dekt de schade. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Kjjks directe be lastingen te St. Jansteen, de heer E. V. BleijeDbergh ter vervanging van den heer A. v. d. Pluym, die overleden is. Te Sluis werd Dinsdag een raadsver gadering gehouden waarin de heer J. de Brujjne wegens ongesteldheid, afwezig was. Verder waren er 2 vacatures. Er werd besloten een brief van rouwbeklag te zenden aan de familie van hel overleden lid, den heer J. F. Maenhout. Eervol ontslag werd verleend aan den heer dr. P. M. Dikkenberg te Zuidzande als tijdeljjk gemeen te-geneesheer. Bij de rondvraag bleek, dat de verordening op de raarktgelden eo danspartijen tot heden nog niet, door de bevoegde macht goedge keurd was. Te Groede trad Donderdagavond in de zaal van het Nuts-Departement als spreker van het Hoofdbestuur op de heer K. Vos van Middel- stum. Het door hem behandelde onderwerp De Fransche overheersching en de bevrijding in 1813« boeide zeer de aandacht van het vrij goed opgekomen publiek. Het gerechtshof heeft de aan J. A. T., metselaar te Scboondijke, beklaagd van kippen- dielstal te Groede, door de rechtbank te Middelburg opgelegde gevangenisstraf verander d in tien gulden boete of zeven dagen hechtenis voor zijn medebeklaagde J. E., metselaar te Groede, werd de gevangenisstraf van een week verhoogd tot twee weken. Donderdag werd aan het gebouw van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg aan besteed Het maken van eene boomhelling in het kanaal van Sluis naar Brugge en het uitvoeren kind, God weet, dat ik je heb lief gehad nret de reinste en edelste liefde van m(jn bart ik beb je nog lief, misschien nog veel liever dan ooit te Toren maar ons hands ls- bois onze koopmanseer weet je wat dat zeggen wil, Anoa-Marie om kort te gaan, mjjn vader heeft vandaag bjj Hersiüe's voogd aanzoek voor m(j gedaan om de band der rjjke erfdochter. ran baggerwerk in dat kanaal met bijkomende werken te Sluis, in twee perceelen. Ie perceel (Raming f 670). Ingeschreven werd door de heerenA. Cambier Sz. te Kectrancbement f 630 A. du Burck te Breskens, f 646 A. Risseeuw Az. te Groede, f 655; en J. M. Hejjl van de Sande te Breskens f 657. 2e perceel (Raming f 1.40 per M:'. gemeten in de middelen van vervoor). Iogesehreven werd door den heer A. Caip- bier Sz., te Retranchement, f' 1.33'/é. Het leveren en storten van steen vóór ep langs het westelijk hoofd van de Wester- of Koopmanshaven, het Leugenaarshoofd en het daar tusschen liggend gedeelte zeewering te Vlissingen en het «-er richten van bijkomende werkzaamheden. Raming 3950 S. T. stortsteen. Ingeschreven werd door de heeren J. Jansen te Ter Neuzen 4050 S. T., J. W. Roeloffs fe Papendrecht 4012 S. T., M. van den Hoek te Ter Neuzen 3936 S. T., J. Tollenaar te Ter Neuzen, 3838 S. T,J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, 3550 S. T. Het onderhoud van de aanleg- en losplaats voor visscbers in den Brakman bij de Isabella.- siuis en van het bavenkanaal van Philippine met bijbehoorende werken, gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914. Raming 3000 per jaar. Ingeschreven werd door de heeren A. Tholens Dzn. te Ter Neuzen, 2637 A. Tholens Daniëlz. te Ter Neuzen, f 2840 A du Burck te Breskens, 2968. I In Zeeland kwamen ia de week van 1 tot en met 7 November 12 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nml. 2 gevallen van roodvonk, 1 te Sas van Gent en 1 te Schoondijke en 10 gevallen van diphtheritis, nml. 1 te Brouwershaven, 3 te Duivendjjkej 2 te Hulst, 1 te Kruiningen, 1 te Ouwerkerk' en 2 te Zierikzee. .j Gent. De Internationale Tentoonstelling, ingericht door de maatschappij Het Neerhof* bekomt een overgrooten bijval. De inschrijvingen komen van alle kanten toe en reeds zijn Frankrijk, Holland, Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland en Italië vertegenwoordigd. De tentoonstelling zal buitengewoon prachtig zjjn. Het bestuur willende gevolg geven aan den wensch van verschillige liefhebbers welke op voorafgaande tentoonstellingen ingeschreven hebber, heeft afstand gedaan van de 25°/0 verbooging op de inschrijvingen na den 5en gedaan, maar zal bepaald op <lcn 13eu dezer de sluiting behouden. Voor alle inlichtingen en aanvragen van reglement-programma's wendde men zich tot den algemeenen schrjjver, den heer Ach. Heyndrickx te Gendbrugge. Ter Neuzen. Zondag 12 November Ned. Uervormde Kerk. Voorm. 91/ nam. 2 u Da. A. u., en Timmerman Dea avonds 6 u., dhr. Van Oh, zendeling onder Israël. Dinsdag 14 November, 'g avonds 7 uur, Da. Homburg van Goea. Donderdag 16 November, nam. 3 u. Huwelijksinzegening. Sluiskil. Nam. 2 u., Da. L M. de Boer v. Hulst. Halst. 10 uur Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Da. S. O. Los van Leerdam. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., leeakerk. Oud Gereformeerde gemeente (VRroawjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. Lokaal „Ebeu-Haëzer' Ter Neuzen. Geen dienst. leeakerk. (Kerkhoflaan.) Ned. Hervormde Kerk. Dinsdag 14 November zullen de wintercatechisaties een aanvang nemen. dea D1NDAQS nam. 2 uur voor meisjea van 12 16 jaar, 's avonds 6 uur voor knapen van 12-16 jaar.r des WOLNDAGS 'a avonda 6 uur voor hen, die be lijdenis dea geloofa wenacben af te leggen. des DONDERDAGS nam. 1 uur voor schoolkinderen nam. 3 uur voor jongedochtera 'a avonds 6 uur voor jongelingen en jongedochtera. 0'. De Catechisatie voor jongedochtera dea Donder- daga om 3 uur zal deze week niet gehouden f worden, maar eerat den daaropvolgenden week (23 Nov.) een aanvang nemen. Bij beschikking der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangenhouding C. v. R., 27 jaren, landbouwersknecht, geboren te Eede, wonende te St. Kruis, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot doodslag, gepleegd op P. v. W., te Eede (Belgische grens). Eveneens is verwezen naar de terecht zitting met gevangenhouding en gedeeltelijke buiten vervolgingstelling J. v. H., 26 j., bakker en koopman, geboren te Biervliet, wonende en gedetineerd te Middelburg, beklaagd van frauduleus faillissement. h Gravenhage. Bij het voortgezet militiewet-debat werden na verwerping van een aantal amendementen, de herhalings oefeningen aldus geregeld bij de zeemilitie eenmaal voor hoogstens zes weken, bij de onbereden korpsen tweemaal respectievelijk voor hoogstens 4 en 3 weken, bij de pantserfort- artillerie eenmaal voor hoogstens 4 weken, en bij de bereden korpsen eenmaal voor hoogstens 4 weken. De heer Schaper heeft een motie ingediend voor dringende verbetering van de arrest lokalen in de kazernes. Deze motie zal bij de oorlogsbegrooting worden behandeld. Werkvrouw met al te lange vingers Bij een familie, in de Riouwstraat te 's Gra- venhage wei den herhaal lelijk kostbare sieraden vermist. De werkvrouw werd verdacht van deze dief stallen, die ten slotte een groot bedrag uitmaakte De vrouw stal verleden week ook eenige bankbiljetten, die door den heer des buizes gemerkt en op bepaalde plaats waren neer gelegd. Toen het bankpapier verdwenen was, werd de politie in den arm genomen. Het door haar ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw een der gemerkte biljetten in betaling had gegeven aan een tramconducteur en dat zij met een ander biljet een pand in de Bank van Leening had gelost daar had zij ook een gouden ketting, door de bestolen familie vermist beleend. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring op gesloten. Een onbekende heeft zich in de Leeuwenstraat te Rotterdam toegang verschaft tot de woning van J. B. T. en van de af wezigheid van man en vrouw gebruik gemaakt om een kast open te breken en daaruit onge veer 100 te ontvreemden. Sedert enkele dagen wordt de Leiden een student iu de medicijnen G. vermist. Hij woonde bij zijn ouders en wilde van studie Teranderen. Zijn ouders waren daartegen. Hij heelt een brief met beschikkingen achter gelaten. »De Geld.« vertelt als historisch Hij zou gaan stemmen. Dat was echter gauwer gezegd dun gedaan en om het fijne vaa de zaak te weien te komen, zou hij buurman eens even polsen. »Jrj ook stommer] 'ft vroeg deze. »Natuur- lijk op Cranenburgh (de caudidaat der Katho lieken voor den Gemeenteraad te Nijmegen) hoor Cranenburgh 't Is toch een gehaspel met die kiezerij, mompelde onze vrind, maar enfin, je mot wat voor de goeie zaak over hebben, al is 't ook een paar uur ver. Eo de daad bij 't woord voegend, stapte de ijverige kiezer de deur uit om in het Duitsche stadje Cranenburg zijn kiesrecht te gaan uitoefenen. Doch daar wachtte hem natuurlijk een nieuwe teleurstelling; er viel daar niks te stemmen. Dan in 's hemelsnaam maar weer naar Nijmegen, waar de welmeenende, maar toch allesbehalve snuggere kiezer nog tijdig ge noeg arriveerde, om zjjn kiesplicht te ver vullen. Wat hij ook deed. Doodelijk ongeluk. De arbeider Van der Werf, te Oudemolerr, werkzaam bij den aanleg van den straatweg LoonOudemolenUbbena geraakte Dinsdag avond onder de met steenen beladen kipkarren. Hij was onmiddellijk dood. De ongelukkige laat een groot gezin achter. De Gricksche schipbreukelingen. Met het stoomschip »Addington« zijn Woens dagmiddag te Rotterdam aangebracht 7 schipbreukelingen van het in het Engelsche Kanaal vergane Griekse re stoomschip »Lordos Byron«. Deze schipbreukelingen, aanvankelijk ten getale van 9, hebben 18 uur in een sloep in het Kanaal rondgedreven, vóór zij door de bemanning van de >Addington« werden op gemerkt. Twee van de 9 schipbreukelingen overleden in deze sloep en zijn buiten boord gezet. De geredden zijn de lste-officier, de 2e-officier, de 2de machinist, de bootsman, de donkeyman en 2 matrozen. De donkeyman is door tusschenkomat van de rivierpolitie naar het Ziekenhuis gebracht De man is inwendig gekwetst. De overige schipbreukelingen zijn voorloopig ondergebracht in het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven. Drie andere schipbreukelingen van de >Lordos Byron« zjjn zooals gemeld, door het stoomschip »Grotius« te Amsterdam binnen gebracht. De inbraak te Diepenveen. Eeuige personen, die Dinsdagmorgen aan li t jagen met fretten waren onder Diepe vpnn in bossc'ren niet ver van den hu zjn Nieuw Rim|# vonden daar de weitasch van baron Stratenus met zilverwerk. Een eind verder werden ontdekt drie servetten gevuld m.et de overige zilveren voorwerpen, die bjj de inbraak van Zaterdagnacht waren or tv.- e nd. Zr wien in drie hoopen onder bladeren verborgen, alies te zamen woog ongeveer zestig pond. Voor zoover bekend is al het ontvrtemdp, behalve de gouden sieraden en het geld, terug. Ongeval. Maandagavond ging een zoon van den heer Jb. Haan te Strjjp (Terschelling) naar den djjk, waar hij uitgleed. Door zjjn langdurig uitblijven ongerust ging zijn vader hem zoeken en vond hein aan den buitenkant van den dj)k bewusteloos en met gebroken been tegen de steenglooiing liggen. Nog korten tijd en door het opkomende water zou bjj verdronken zjjn. De echtgenoote van een aannemer te Haarlem dacht aan een schipper 104 te betalen voor een vracht steenen, doch gaf hem bij vergissing 1004. Toen haar man thuis kwam, werd de vergissing ontdekt de man ging naar Amsterdam, ontmoette daar den schipper die zelf, de vergisiing nog niet had ontdekt en kreeg zjjn eigendom terug. Een veelbelovende knaap. W oensdag is te Rotterdam aangehouden de dader van den diefstal van horloges in den nacht vaa Zondag op Maandag bjj den winke lier Raumann in de Haarlemmeistraat te Leiden. Hjj had nog eenige der gestolen horloges bjj zich. Het was een 13-jarige knaap uit Leiden, die hij den heer R. als loopjongen had gediend. Een christelijk voorganger. Men schrijft aan »De N. Ct.« De afdeeling Roordahuizum (Fr.) van de Nederl. Veieeniging tot Afschaffing van Al coholische D.anken zou haar 10-jarig bestaan feesteljjk herdenken. De predikant, ds. Boers aldaar, lid van de S. D. A. P., had zich bereid verklaard de feestrede te houden, het socialistische zangkoor zou liederen ten beste geven. Voor de versie ring der zaal was groen te weinig. Op vetzoek van den voorzitter en secretaris der afdeeling kreeg men het ontbrekende van den heer Burgy, notaris aldaar, geen geestverwant van ds. B. De laatste wilde nu niet de feestrede onder het »besmette« groen uitpreken, de leider van het zangkoor toonde zich met ds. B. soli dair, ook de kinderen van den predikant moch ten niet meedoen aan tableaux. De predikant verliet op den feestavond het dorp. 'n Nieuw vrouwenberoep. 'n Nieuwe groep van ambtenaren is aan gesteld btj de Berljjnsche politie; nl. 30 vrouweljjke politieagenten, wier uitsluitend gebied van werkzaamheid der kinderwereld is. Zij hebben 't recht alle huizen in en uit te loopen, waar kinderen zjjn, ten einde te controleeren, hoe men de kinderen behandelt. Ook de scholen, in 't bijzonder de bewaar scholen en particuliere inrichtingen van onderwijs liggen binnen haar gebied. Het is 'n aantrekkeljjk arbeidsveld en de tact der vrouw zal hier veel goeds te verrichten vinden. Er is door den jjverigen arbeid dezer vrouwen reeds menig misstand aan 't licht gekomen. Het moederlijk insticct doet haar dingen doen en raden, die geen mannenoog ontdekt zou hebben. Er is vuil linnen te wasschen in de familie van vorst Albert van Monaco. Echter gebeurt dit niet op de plaats die daarvoor aangewezen was. Daarvoor is het te v<r gekomen. Thans neust het publiek in familie-zaken, die op straat gebracht zjjn. Erfprins L uis van Monaco, die met zijn vader, prins Albert, reeds jaren lang in onmin leeft - zoo diepa onmin, dat er wel gezegd wordt, dat de vader zijn zoon van de opvolging zal uitsluiten heeft een dochtertje van een vrouw met wie hjj niet gehuwd was. Dit kind werd door haar vader, den erfprins, erkend het kreeg den naam van Charlotte van Monaco. 1 wee jaar geleden is het tusschen den prins en zjjn onwettige vrouw tot een breuk gekomeo. Een proces volgde over het bezit van het kind,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2